Russen achter SAM-3 raketten Surinamers nu niet geweigerd" RUSSEN: SIBERIË VAN ONS Beschuldiging van Bar Lev, chef van Israëlische staf: Autoverzekeringen 12 procent duurder KRUIP-DOOR-SLUIP-DOOR IN LEIDEN Gemeente als eigenares van e Leidse Stadsgehoorzaal: Uit de hand binder warm Niet bekend MERCKX WON Kabinet links WEER TIJDRIT van centrum Weerwerk ©ue/ ©lü (pgericht I maart 1860 DINSDAG 7 JULI 1970 No. 33137 LEIDSCH m DAGBLAD r: E. A. E van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Lelden - Giro 67055 dacteur: Dra. J. R. Soetenhoret Telefoon Directie eo Administratie: 25041: Redactie: 21607 f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. ÏIDEN De in de laatste tijd toch cd veel geplaagde Leidse automobilist is ook nu niet uit dt vlijkheden. De Hoge Rijndijk tussen de Wilhelminabrug en de Roomburgerbrug is sinds gister gen afgesloten. Aanstaande donderdag zal dit gedeelte geasfalteerd moeten zijn. Terwijl er bij e temperatuur hard doorgeioerkt wordt, moet het verkeer dat niet omgeleid wordt, zich over de lie ventweg wringen. Gelukkig is er steeds een politieagent aanwezig om het overgrote deel van aanrijdende verkeer wèl om te leiden. tn ander deel rijdt echter over de Wilhelminalfrug en zoekt zich een weg door de Meerburger- at, de Lekstraat en de Meerburgerkade. _T# jvendien maakt ook het openbaar vervoer van deze route gebruik, terwijl zandauto's af en aan \-ipf o I |pprt orl VIP^ n. De bussen lopen wel enige vertraging op, maar een aanwezige NZH-man zegt al blij te zijn, ailLvll au V lUo de bussen er in ieder geval kunnen rijden (Foto LD Holvast» I (Van één onzer redacteuren) EIDEN Welk standpunt neemt de gemeente in als ei ge- es van de Stadsgehoorzaal in het conflict tussen de be- der en de Surinaamse studentenverenigingen, die zich door atingen van de heer Milikan in het Leidsch Dagblad ge- ïkt voelen? TEL AVIV, CAIRO, WASHINGTON (AP, Reuter) De spanning in en om het Midden-Oosten is toegenomen door de Israëlische beschuldiging, dat ,,de Sowjet-Unie thans rechtstreeks aan de oorlog tegen Israël deelneemt". Luitenant-generaal Bar Lev, chef van de Israëlische staf, zei giste ren op een persconferentie, dat „de installaties tot het lanceren van SAM-3 raketten bediend worden door personeel uit de Sowjet-Unie. hetgeen een nieuwe ontwikkeling in de strijd betekent, al betekent dit niet, dat Israël zijn evenwicht in de lucht verlo ren heeft". Het gezaghebbende Egyptische dagblad „Al Achram" noemde deze verklaring van Bar Lev in een artikel van hedenochtend „onwaar": de bases worden uit sluitend door Egyptenaren be diend. Israël poogt zijn vlieg- tuigverliezen te rechtvaardigen en de internationale openbare me ning, vooral van Amerika, te be ïnvloeden". Volgens luitenant-generaal Bar Lev zijn in de zone van het Suez- n bureau voorlichting vernamen dat by de gemeenteiyke instan- waaronder de Stadsgehoorzaal teert, thans geen klachten be- zyn, dat de zaal aan Surina- Is geweigerd. Het standpunt is. de Surinaamse organisatoren tot de gemeente moeten wenden iet huren van de Stadsgehoor- hen door de beheerder onmo- wordt gemaakt. n kan aannemen, dat dan de- t weg wordt gevolgd als vorig toen de directie van de Stads- urzaal aan de Surinaamse Stu- ïn Unie schreef te willen afzien de nachtfeesten. De Surinamers in in beroep by de gemeente, die toen wel in de gelegenheid stel- zaal te huren. rover meer op de stadspagina, vertegenwoordigers van de Su nrise studentenorganisaties, die regen de heer Milikan wegens d aan te klagen, aan het woord tn in antwoord op zyn uitla- 6n in het interview. kens mededelingen van de po- kwam de weigering van de be- Bilt verwacht van heden tot wiavond voornamelyk van- d en vannacht enkele regen- of Wsbuien. Morgen overdag zon- Perioden en op de meeste plaat- droog weer. Zwakke tot matige dit uibeenlopende richtingen en 6hjk lagere middagtemperatu- (Opgemaakt te 12.40 uur) 8 JULI °p: 4.30 uur; onder: 21.00 uur 9.31 uur; onder: 23.02 uur. »ater te Katwyk te 6.00 en 18.22 Laagwater te 1.57 en 14.11 uur. Bummer bestaat uit 14 pagina's. heerder vorig jaar na een feest, „waar de zaak uit de hand liep". Adjudant Algra van de afdeling by- zondere wetten: „Wy hebben dat zelf niet meegemaakt, maar volgens onze inlichtingen is er met flesjes en glazen gegooid en zyn by het weg gaan met opzyzetting van de sup poosten jassen uit de garderobe ge grist. Wy hebben toen zwart op wit gekregen van de heer Milikan. dat hy als schadevergoeding aan bezoe kers eigen jassen heeft weggegeven". Politiebeambten in burger van deze afdeling woonden vaak de Surinaam se feesten tot twaalf of één uur by. Dan gebeurt er niets. Moeilykheden kwamen daarna en de adjudant ver klaart dit door te wyzen op de lange duur van de feesten. ,,Er werd by uitzondering voor deze nachten ver gunning tot 6 uur in de ochtend ge geven om de Surinaamse bezoekers in de gelegenheid te stellen van de eerste treinen en bussen gebruik te maken. Wy heben feestgangers liever ook niet enkele uren op straat". Van belangryke berovingen, die de beheerder in ons interview noemde, is de politie niets bekend, evenmin als van het vandaag door een betrok ken lezer genoemde feit. dat de door de directie, gealarmeerde politie voorreed en vervolgens doorreed. Hoofdinspecteur Verzyden van de re cherche: „Wy hebben geen aangiften gehad. Natuurlyk is er weieens iets geweest, maar dat gebeurt ook op andere feesten. En Surinamers zyn spontaner dan wy koele westerlingen, wat ook reacties ten gevolge kan hebben". Hy spreekt verder van „uitlok king" als hy van ons de beschuldi ging hoort van de Surinamers. dat de beheerder met een grote hond op de feesten rondliep. „Dat gebeurt ook niet op een concert. Maar het gaat over en weer", aldus de heer Verzy den, die het ondenkbaar noemt, dat de politie zou doorryden als er in de Stadsgehoorzaal werkelyk iets aan de hand zou zyn. De jeugd heeft in de Amsterdamse Spaarndammerbuurt het nuttige met het aangename verenigd. Er wordt een verbeten actie gevoerd onder het motto .JWaak de buurt bewoonbaar". De bewoners menen, dat het heel wat beter kan. Eén van de punten, waar men zich voor inzet, is het verkrijgen van speelplaatsen voor de kinde ren. Die zijn or gewoon niet in deze dichtbevolkte wijk. Daarom heb ben tientallen kinderen gistermiddag uit protest tegen het uitblijven van zo'n speelplaats het asfalt van de Polanenstraat vol getekend. Dat protest was nuttig. En het was aangenaam als vakantiebezig heid. kanaal gecombineerde Russisch - Egyptische raketinstallaties geïn stalleerd, nadat Israël alle luchtdoel stellingen in november had vernie tigd. Verleden week werden drie Is raëlische machines door SAM-2 ra ketten neergehaald, waarvan er zich nu een stuk of tien in de Kanaal zone bevinden. De nog meer geper fectioneerde SAM-3 raketten bevin den zich in de tweede verdedigings linie. dus meer naar het westen toe en die zouden dan weer. aldus de ge neraal. bestemd zyn om de SAM-2 batteryen dekking te verschaffen. „Die SAM-3's", aldus Bar Lev, „wor den voor zover wy weten door Sow- jetrussische manschappen bediend" Wel worden de SAM-2"s door Egyp tenaren bemand, maar ik denk. zo verklaarde Bar Lev verder, ,,dat by elke battery enig Sowjetrussisch per soneel is betrokken, dat méér doet dan alleen als adviseurs optreden. In het gehele systeem kan de hand van de Sowjet-Unie gevonden worden, zowel by het opstellen als by de lei ding en de uitvoering". Wat de kwa liteit van de SAM-3's betreft, die zyn de evenknie van de Amerikaanse Hawk-raketten, welke de Israëliërs gebruiken tegen laagvliegende toe stellen. De SAM-2's zyn het meest geschikt tegen hoogvliegende aan vallers. Bar Lev vertelde verder, dat de raketconcentraties by Suez vorige week dinsdag waren ontdekt, nadat zy onder de bescherming van de duisternis hals over kop waren ge ïnstalleerd. De Israëlische lucht macht ging onmiddellyk tot de aan val over en zou sindsdien recht streeks treffers op vyf SAM-2 bases hebben geplaatst. Op de SAM-3 ra ketten zyn nog geen aanvallen ge daan. Die staan 50 km ten westen van het Suezkanaal. Israëlische pi loten hebben gemeld, dat by de aan vallen twee raketten op hen zyn af gevuurd, welke van de SAM-3's af komstig schynen te zyn. Luitenant-generaal Bar Lev. Volgens een AP-bericht uit Was hington vreest de regering-Nixon, dat de Sowjet-Unie zich gedwongen zal voelen door Russen bestuurde Migs te gebruiken ter bescherming van SAM-3 raketinstallaties. ..Hier door zou de kans op een directe Russisch-Israëlische confrontatie toenemen". De berichten over toenemende Russische interventie aan het Suez kanaal hebben in Wall Street aanlei ding gegeven tot een nieuwe koers val. Het herstel na het dieptepunt op 27 mei is in de loop van juni geheel verloren gegaan. AFP meldt intussen uit Tel Aviv, dat uit luchtfoto's van de drie grote Egyptische militaire begraafplaatsen blykt dat de Egyptenaren in de af gelopen twaalf maanden zeker 1800 man aan doden hebben verloren. Dit verklaarde gisteren een militaire woordvoerder in Tel Aviv. Premier De Jong: DIVONNE LES BAINS (ANP) De Belg Eddy Merckx heeft het eer ste deel van de elfde etappe, een tydrit over 8800 meter op het circuit Du Lac in Divonne-Les-Bains ook weer gewonnen. Merckx noteerde een tyd van 10 minuten 35,69 seconden, wat neerkomt op een gemiddelde snelheid van 49,836 km/uur. Joop Zoetemelk uit Rypwetering eindigde als enige Nederlander by de eerste tien. Hy werd vierde met ruim negen seconden achterstand op Merckx. De uitslag luidt: 1. Merckx (Bel-Driessens) 10.35.69 <gem. 49.836 km) 2. Gonzales-Linares iSpa-Langarica» 10.44.15; 3. Gross- kost <Fra-de Muer) 10.44.39 4. Zoe temelk (Ned-Schotte) 10.44.85 5. Frey (Den-de Gribaldy) 10.48.17; 6 Gosta Petterson <Zwe-Martini> 10. 48.57; 7. Ocana (Spa-de Muer) 10. 55.70; 8. Thomas Petterson (Zwe- Martini) 10.55.98; 9. Poulidor Fra- Caput) 11.00.24; 10. Van Springel (Bel-Cools) 11.01.99; 12. Vianen (Ned. Peters) 11.04.45; 14. Van der Vleuten (Ned-Vissers) 11.06.13; 21. Janssen (Ned-de Muer) 11.14.16. HILVERSUM (ANP) Minister president P. J. S. de Jong is van me ning, dat zyn kabinet „links van het centrum" staat, een kwalificatie, die hy voornamelyk baseert op de socia le maatregelen, die door zyn kabinet tot stand zyn gebracht. De premier zei dit vanmorgen in het NOS- radioprogramma „Praten met de minister". (Zie verder pag. 11) „Moordgroep" weer op pad Na drie maanden van rust is in Brazilië de .moordgroep" weer aan het werk gegaan. Bij Rio de Janeiro werden gisteren de lichamen gevonden van twee mannen vain wie bekend was dat zy handelden in verdovende mid delen en autodieven waren. Zy wa ren door de kogel en wurging om het leven gebracht. De .moordgroep" bestaat, naar sommigen menen te weten, uit politiemannen die mensen van kant maken van wie bekend is dat zy misdadigers zyn, maar door de mazen van het net der gerechtig heid konden glippen. (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) De Contact commissie Motorrijtuigen Verze kering. waarbij de meerderheid van de automobielverzekeraars is aange sloten, heeft by het ministerie van Eoonomische Zaken een verzoek in gediend de premies met 12 procent te mogen verhogen met ingang van 1 januari 1971 of zoveel eerder als mogelijk is. De argumenten, die de commissie daarby aanvoert zyn onder meer, dat de reparatiekosten verder zyn ge stegen door het optrekken van het uurloon van de monteurs, dat de ge volgen van de btw op de schade-uit keringen zeer aanzieniyk zyn, dat de medische kosten en de ziekenhuista rieven zeer snel gestegen zyn en nog stygen. Eerder dit Jaar was er reeds sprake van, dat de tarieven voor w.a.- en all- riskverzekeringen op een ma nier zullen worden berekend, waar bij de notoire „brokkenmakers" meer zullen moeten gaan betalen. Een rapport hierover was uitge bracht door het Amerikaanse orga nisatiebureau McKinsey in op dracht van de Ned. Ver. van Auto mobielassuradeuren. De uitlatingen van de beheer der van de Leidse Stadsgehoor zaal over gedragingen van Suri naamse studenten tijdens feesten hebben weerwerk uitgelokt. Dat is begrijpelijk als men die beschul digingen verneemt. De Surinaam se studenten begrijpen niet, dat de politie niet is ingeschakeld, als hun feesten werkelijk zo uit de hand zijn gelopen als de be heerder stelt. Dat lijkt inderdaad een punt, dat nog eens degelijk dient te worden uitgezocht. Achteraf zal de beheerder van de Stadsgehoorzaal wel geschrok ken zijn over hetgeen hij heeft losgemaakt. Hem staan verschil lende wegen open. Hij kan na tuurlijk zeggen dat, wat hij heeft gezegd, niet voor publikatie be stemd was. Maar dat zou dom zijn, want hierover zijn, tijdens het gesprek van onze redacteur met hem, duidelijke afspraken gemaakt. Hoe dan ook, het lijkt het beste, dat beide partijen een open ge sprek voeren om tot een oplos sing te komen. MOSKOU (AP) Een nieuwe Russische geschiedenis van Sibene beschuldigt communistlsch-China na ervan „een territoriaal probleem" te willen scheppen met betrekking tot grote gebieden in Siberië. In de nieuwe geschiedenis van het afgele gen. aan delfstoffen ryke ge bied worden argumenten aangevoerd waaruit moet blyken dat Siberie tot de Sowjet-Unie behoort. In een re censie van het boek schreef de Praw- da vanochtend: „De historische fei ten weerspreken de ongefundeerde aanspraken van de leiders in Peking op grote delen van Siberie. Zy trachten op kunstmatige wyze een territoriaal probleem te scheppen". De Russen zyn in de 16de eeuw be gonnen met de kolonisering van Si berie en vormen momenteel de meer' derheid van de Siberische bevolking. By de Russisch-Chlnese grensbe- spreklngen, die in Peking reeds ne gen maanden gaande zyn. zullen van Chinese zyde zeker ook de aanspra ken op bepaalde gebieden in Siberië ter sprake zyn gebracht. Diplomaat verdwenen De han delsattaché van Tsjecho-Slowakye in Ecuador, Karei Sachar, is sinds het midden van de vorige week met zyn gezin verdwenen. Hij liet een brief aohter waarin hy schreef om ,be- grUpelyke redenen' niet naar zyn land te zullen terugkeren. Volgens goedingelichte kringen was de diplo maat voor overleg naar Praag te ruggeroepen. ADVERTENTIE Voorstelling eo: 10-30<beh roj-12.30 -13 30 -15.00-1630-30*. LCUVEHAVEN (bij Metro-station Btuis) TeL: 6)10) 114287 Uit het Leidsch Dagblad van 7 Juli 1870: In de maand juni zijn binnen deze gemeente gebo ren 107 kinderen als 50 zoons en 57 dochters: over leden: 155 personen als 14 mannen, 19 vrouwen, 64 zoons en 69 dochtersge huwd 26 paren. Gisternamiddag vertoon den zich in deze stad eenige zigeuners met vrouwen en kinderen, alsmede twee be ren. Waarschijnlijk kwamen zij van Utrecht waar zij door de politie buiten de grenzen der gemeente waren gebracht.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1