Brits Jeugdtheater met kleurrijke voetbalopera 71 fF- Koel naakt bij t Danstheater Vietnamese vrouwen op de vlucht I Rel op de Berlinale Militair weigerde eed af te leggen Massale vechtpartij op kermis in Draten Zigger-Zagger Ingelanden willen billijke subsidie Brandschade bedroeg vorig jaar in Leiden bijna IV2 milj. In Haarlemmermeer Geen beslissing in strijd om jcugdschaaktitel Nieuwe uitgaven Academische examens PAOTNA 9 LXTDSCH DAGBLAD MAAND AO 9 JULI 1970 .A I LEIDEN De totale directe scha- HAARLEMMERMEER De lnge- de door brand bedroeg over 1969 in landen van de Haarlemmermeer Leiden f 1.423 600 (in 1968 was het hebben zich met een schrijven ge- AMSTERDAM GPDTot besluit van het Holland Fes tival 1970 is het nationale jeugdtheater uit Londen hier ge komen met Peter Person's „Zigger-Zagger", een stuk dat in het programma wordt omschreven als „een snelle en satirische reeks van 39 sketches en songs, zich afspelend op en voor een voetbaltribune die het toneel domineert". Wie hierdoor denkt dat ^Zigger-Zagger" een stuk is dat hoofdzakelijk over voetbal gaat, vergist zich. De voetbaltribune, de hele avond bezet met een massa juichende, schreeuwendezingende, vechtende of dansende supporters, dient alleen als achtergrond (maar dan wel als fascinerende achtergrond!voor het persoonlijke drama van Harry Philton, fanatiek supporter van de plaatselijke voet balclub. Harry is een slome jongen, die op school nooit mee kon komen, van zijn wulpse moeder en haar vele vrienden wel zakgeld maar geen liefde of be grip krijgt en er geen flauw idee van heeft wat hij, buiten de voetbalmid- in 't water vallen, zoals ook tal van andere aardige scènes mislukten en alleen maar vervelend werden door het amateuristische toontje van de vertolkers. De twee hoofdrolspelers, Russell Henderson Zigger) en Ian dagen, met zijn leven moet beginnen, j Redford (Harry), stonden gelukkig Zijn zuster en zwager proberen een wel op goed professioneel niveau, werkzame en conformistische brave maar de meesten anderen niet en burger van hem te maken, zijn vooral als de jongste spelers oudere vriend Zigger, de aanvoerder van de lieden moesten voorstellen, kwam er supportersclub, verzekert hem daar- 1 heel weinig van terecht. Het is jam- en tegen dat hij in het vrije en blije dat Peter Terson. toen hij dit wereldje van de jeugdige voetbalen- stuk in opdracht van het Youth thousiasten ook zonder te werken Theatre schreef, geen rekening heeft best. aan z'n trekken zal komen. Heen j gehouden met dat zwakke punt van en weer geslingerd tussen die twee het gezelschap. polen wisselt hij vruchteloze sollici- Daarentegen was het groepswerk taties af met actieve deelneming aan van de ruim zeventig jongeren op en jeugdrellen. Pas als hij verliefd wordt om de voetbaltribune bewonderens- en de populaire midvoor van de ploeg waardig. De regie van Michael Croft hem zijn meisje afkaapt, dooft zijn j bereikte hier telkens weer schitteren- geestdrift voor de voetbalsport en de resultaten, zowel visueel als vocaal, kiest hij voor de burgerlijke maat- Dat het succes gegarandeerd was schappij door een baantje als leer- toen de Engelse jongelui, na een hele Jongen aan te nemen. reeks (vrijelijk aangepaste» Brit- Het was een prachtige vondst van se volksliederen, hymnen, psalmen Peter Terson, deze op zichzelf weinig en voetbalsongs, ook nog uit volle dramatische conflictstof kleur en be- borst in het Hollands de clubliederen weging te geven door die te om- van Feyenoord en Ajax aanhieven lijsten met het bonte, boeiende leven spreekt vanzelf. Zij kregen dan ook op de tribune van het voetbalveld, een zo hartelijk applaus, dat er Bijna als het koor van een Griekse hoewel het stuk eigenlijk toch al te tragedie oefent de massa op die tri- i lang is nog enige toegiften moes- bune de functie uit van veelstemmige ten worden gezongen voordat het commentator op Harry's onbeholpen j doek eindelijk viel. Het spektakel is worsteling met zijn levensprobleem. vanavond en morgenavond te zien in Het ligt voor de hand dat de Engelse I het Scheveningse Circustheater, bourgeoisie er in dat commentaar Simon Koster. slecht afkomt en dit. wordt nog ver- sterkt door het optreden van 'n aan tal karikaturaal, maar met veel ge voel voor humor getekende vertegen woordigers, van de gevestigde sa menleving. Maar voor het uitbeelden van zulke karikaturen en voor het goed over brengen van hun komische tekst zyn doorknede blijspelacteurs nodig en i die vindt men uiteraard niet bij dit, BERLIJN 1 AP' De internatio- gezelschap van jeugdige amateurs, nale jury by het twintigste Berlynse Dat gemis was zaterdagavond, by de i filmfestival zal haar werk voortzet- eerste opvoering in de Amsterdamse ten- ondanks een verzoek om af te f228.780). Dat is te lezen in het jaarverslag van de brandweer. Er waren negen wat de brandweer noemt middelbranden en 255 kleine. In Zoeterwoude werd negen maal hulp verleend. Bij drie uitslaande branden in panden, waar studenten zijn gehuisvest, bleek dat deze huizen in het algemeen zeer brandgevaar- j lijk zyn en dat vele brandpreventie- ve maatregelen moeten worden getrof fen. Er is behoefte om de afdeling preventie te brengen van vier i acht man. Het ligt in de bedoeling in Leiden meer bovengrondse brandkranen te plaatsen. Er kwamen er twee op het terrein van de Groenoordhal. De eerste Hulpdienst rukte 1516 maal uit met een ambulancewagen. rioht tot de fracties van de politieke partijen in de Tweede Kamer en tot het provinciaal bestuur van Noord- Holland. In hun ba-iet aan de Tweede Ka mer schrijven zij dat de subsidierege ling voor het onderhoud van wegen een verbetering behoeft. Door de uit breidingen van de luchthaven in het verleden zijn verschillende wegen doorbroken en afgesloten voor het verkeer zodat de ingelanden voor op j het bereiken van diverse plaatsen moeten omrijden. Door de aanleg van de vijfde baan dreigen weer polderwegen te worden doorbroken. Men vraagt nu om te willen be vorderen dat de aanleg van een vijf- ce baan geen doorgang zal vinden en dat verdere uitbreidingen van de luchthaven door middel van een Dames-volleybalteam tegen Japan. Mexico en Tsjeeho-Slowakije SOFIA (ANP) In Sofia is de loting verricht voor het toernooi om ROZENBURG <ANP> Ook in de j driekamp. die volgde op het toernooi om het Nederlands jeugdkampioen- de wereldkampioenschappen volleybal schap schaken, waarin de Amster- dat van 20 september tot 2 oktober in dammer Job de Lange, de Hagenaar Bulgarije wordt gehouden. De Neder- Max Viergever en de Rotterdammer landes dames zijn voor de voorron- Rob deWitt met een gelijk aantal J den ingedeeld in groep B met Japan. punten eindigden, is geen beslissing Mexico en Tsjeeho-Slowakije. gevallen. De spelers kwamen deze De Nederlandse heren zullen week in de BP-kantine op Rozenburg moeten uitkomen in een kwalificatie- tweemaal tegen elkaar uit. Zij ver- toernooi, dat van 13 tot 19 septem- gaarden alle drie twee punten. Een ber in Sofia wordt gehouden. Met nieuwe beslissingsdriekamp zal half Albanië. West-Duitsland. Grieken- augustus worden gespeeld. land. Finland en Turkije stryden de De Witt had zaterdagmorgen in Nederlanders om twee plaatsen in de de laatste partij slechts een half voorronden. punt nodig om kampioen te worden. De nummers één en twee van de Hij speelde met wit tegen Viergever I vier groepen van de voorronden ko en verloor 1 men in de finalepoule. tweede luchthaven, elders plaatsvin den. Tevens verzoeken zij om een billijke en uniforme regeling voor subsidie-verlening, waarbij rekening kan worden gehouden met de inten siteit van het verkeer door niet-in- gezetenen. Aan het provinciale bestuur van Noord-Holland vragen zij of er geen mogelijkheid bestaat het waterschap De Haarlem mei-meer extra bij te staan bij het onderhoud van zijn wegen. Ringvaart en bruggen. stadschouwburg, pijnlyk merkbaar want daordoor zag men de meeste van die ammusante solonummertjes treden, zo heeft een woordvoerder van de organisatoren zaterdagavond gezegd. Dit betekent dat zoals gewoonlijk de zilveren en gouden beren morgen, de laatste dag van het 12-daagse festi val, zullen worden toegekend. Nog open is echter de controverse rond de Duitse film O.K. die een rel heeft veroorzaakt die leidde tot een onduidelijke status van de jury. De Duitse film gaat over wreedhe den in Vietnam waarbij een Vietna- „Groot tuin- en balkonboek" door R. Herwig, verschenen by „De ge- illustreerde pers N.V." in Amsterdam (winkelprijs f. 8,75, voor leden G. P. boekenclub f. 61.95). Waarom dit tuin- en balkonboek, i terwijl er al zoveel over bloemen en j planten is geschreven? De auteur Rob Herwig geeft er in zyn inleiding een duidelijk antwoord op. „Over de vormgeving van de tuin en over de aparte mogelijkheden, die het balon biedt, werd maar zelden gesproken. En als het gebeurde dan meestal in verouderde stijl. Moderne tuin en balkonsuggesties met gebruikma king van hedendaagse hulpmiddelen en inzichten waren er maar bitter weinig. Vandaag dus dit boek". Het moet gezegd. Rob Herwig heeft een overzichtelijk werk gemaakt, dat ons een breedvoerig inzicht geeft in de mogelijkheden voor tuin en bal kon. Natuurlijk hij schept ook idea le beelden. Voor mensen, die over flinke lappen grond beschikken en kunnen doen wat zij willen. Maar voor de velen, die slechts de beschik- king hebben over een klein voor- en een achtertuintje beschrijft hy tal- rijke heel aanvaardbare mogelijkhe den. En zo geeft hij ook verscheidene variaties aan voor flatbewoners, die met hun balkonnetje genoegen moe ten nemen. Hij wijst hun de weg naar een fleuriger en vooral bloem- rijker gebruik van dat zo vaak totaal 1 onderontwikkelde gebiedje. Men kan niet Herwigs boek zijn voordeel doen. Het Leidseplein in Amsterdam dat in het kader van het Holland stond in het afgelopen week- 1 Festival in Amsterdam en Sche. einde in het teken vanZigger. I veningen wordt opgevoerd. Zagger. het voetbal spektakel. DEN HAAG <ANP» In het Maas- en-Waalse Druten heeft zich zondag avond een massale vechtpartij voor gedaan tussen Ambonezen en hun niet-Ambonnese Nederlandse landge noten. Dit gebeurde tijdens de jaar lijkse kennis. Het duurde zeker zes uur alvorens de politie de orde had hersteld. Enige politiemannen liepen verwondingen op door stenén die voor de Ambonezen waren bedoeld. Er werden vijf arrestaties verricht De vechtpartij ontstond in het ont moetingscentrum „De Herberg" waarvan het onlangs gerestaureerde interieur ernstig werd beschadigd De aanleiding was volgens een oog getuige een onbelangrijk voorval. DEIN HAAG (GPD> Je moet er sleeptouw te worden genomen door dat evenwel tegen de achtergrond de tijd voor nemen ..Mutations" de roaring twenties, het contrast met van vroegere moeilijkheden spoedig vergt bijna een uur maar ander- j Bach en strakke maillots werkt het leidde tot een chaos, zijds is er wel wat te zien aan deze eerste moment ook wel. maar al te De eigenaar van het centrum had gecombineerde produktie van Hans gauw blijkt het een rommeltje zonder 11a de restauratie besloten de Am- van Manen en Glen Tetley. Dat slaat veel lijn en overtuigingskracht te bonezen niet meer toe te laten, om- mees meisje door vier' Amerikaanse j niet i*1 de eerste plaats op een aantal zyn. dat deze naar zijn mening in het ver- I soldaten wordt verkracht en ver- 1 heel of half naakte danseressen en COCK VAN VLIEGEN leden de oorzaak van moeilijkheden j moord. De opnamen zyn gemaakt i dansers, maar op het dikwijls gespan- in de Beierse bossen door regisseur nen kijkspel van beweging dat de Michael Verhoeven. heide scheidende artistieke leiders van Verhoeveh trok zijn film terug na- l het Nederlands Danstheater in el- „Gewondheid en ziekte van paar den en pony's" door Wouter Slob, warm «weest. Dit wekt* wrevel bi, b« L J v«" Uitgever,- de Ambonezen. In verband met het j maatschappij N.V. in Amsterdam teruglopend bezoek kwam de eige- j (f. 24.50). van zyn besluit terug. naar latei- maar er bleef een onprettige sfeer, die zaterdagavond al bijna tot een uitbarsting leidde. By de vechtpartij van zondagavond raakten de Ambonezen, naar schat ting dertig, in de minderheid en alarmeerden, door een groeiende menigte van kermisbezoekers be dreigd, de politie, die een volstrekte chaos aantrof Honderden kermisbe zoekers probeerden de Ambonezen met stenen te bekogelen. Vijf stenen gooiers werden door de politie gear resteerd. Het merendeel der Ambonezen was uit Tiel gekomen. Deze plaats is kortgeleden het toneel van een ge weldige vechtpartij tussen Ambone zen en anderen geweest tijdens een voetbalwedstrijd. Er viel toen een groot aantal gewonden. Wouter Slob heeft al heel wat over paarden en pony's gepubliceerd. Een bij uitstek tot oordelen bevoegde des kundige. Hij heeft de adviezen ver zameld. die vijftien jaar lang maan delijks werden gegeven op de „Paar- dengezondheidskalenders" van het Landbouwschap. Dat waren adviezen, die werden samengesteld door een aantal ervaren dierenartsen en waar in steeds de nieuwste gegevens en in zichten werden verwerkt. Wouter Slob heeft daar een bloemlezing uit samengesteld. Die kalenders, die be trekking haddèn op de gezondheid, ziekte en fok van paarden en pony's werden in zijn boek opgenomen. Dat boek heeft hij voorzien van een groot aantal fraaie foto's. Zo werd het voor de bij paarden en pony's betrokke nen en de echte liefhebbers een zeer boeiend en belangwekkend werkstuk. AMERSFOORT (GPD. da-tb ekend was geworden dat de jury 1 ^aar hebben gezet, met 7 tegen 2 stemmen had besloten Het toneel is uitgebreid met een haar niet voor mededinging in aan- j loopplank die in het midden van de jjg merking te laten komen. Drie andere zaai ligt en aangekleed met Utrechtse tandarts N. C. Jongsma j ^m£> werden daarop uit solidariteitverchroomde buisconstructies en ba- heeft in de Juliana van Stolbergka- teruggetrokken. Of O.K. nu wel nen wit papier. In die koele atmos- zerne in Amersfoort geweigerd de I za* meedoen is nog niet bekend. feer wordt, op muziek van Stockhau- officiers*>7' af te leggen. Inplaats Festivaldirecteur Walther Schmie- sen aandacht gevraagd voor het be daarvan deed hij een beroep op de d'n£ de Jury in verband met wegen van wet gewetensbezwaren militaire de re' af treden. Ook hij en mede- lichamen. dienst. Het gebeurde nadat vijftien man de eed of belofte aan de wetten en onderwerping aan de krijgstucht hadden afgelegd. De heer Jongsma trad toen naar voren en zei: „Ik leg de eed niet af, maar doe een beroep op de wet ge wetensbezwaren miiltaire dienst. Ik ben tot de conclusie gekomen dat ik noch als persoon noch als medicus kan meewerken aan de krijgsmacht, die doden wettigt en rechtvaardigt. Ik meen dat ik recht heb op nadere toelichting." Daarna wilde de militair sten cils ronddelen waarin hy enkele kern bezwaren had samengevat. De ver spreiding van de stencils werd hem niet toegestaan. De tandarts werd weggeleid, waarna de ceremonie van de eedsaflegging normaal voortgang vond. Enkele genodigde vrienden, die na de plechtigheid een gestencilde verklaring wilden uitdelen, werden gesommeerd zich te verwijderen van het kazerneterrein. De stencils wer den in beslag genomen. Direct na de ceremonie moest Jongsma zich ver voegen by de commandant. directeur Alfred Bauer boden hun ontslag aan. getrainde menselijke In de witte kostuums verwerkte j ringen accentueren de gewrichten van de dansers, minimale vleeskleu rige kledij voorkomt dat de aan dacht van het lichaam wordt afge- 1 leid, dat idee wordt consequent door- J gevoerd wanneer dansers en een dan- 1 seres in de loop van het ballet naakt Aan de Leidse Univer- verschijnen, in een slowmotionfilm met een eveneens naakte Gerard Le- maitre wordt duidelijk gemaakt hoe veel energie en spanning er vrijkomt in 25 seconden felle dans. LEIDEN siteit zyn geslaagd voor het kandi daatexamen geneeskunde mej. G. E M. Asma, Enkhiuzen <cum laude), J. Th. N. Bakkers. Wassenaar, mej. E. M. Baumgarten, Scherpenzeel, I A. Boer. Oegstgeest, mej. S. A. Bol- j huis, Voorschoten P. A. Both. Wad- dinxveen, J. W. M. Bovenlander, Delft, N. Brandenburg, Dordrecht, A. J W. Broekmans, Enschede, mej. E. A. Burggraaf, Voorschoten, M. Crena de long. Rotterdam, N. H. Ch. M. N. Crombag, Bunde, J. J. v. d. Dussen (Den Haag), H. J. Groenewegen, Hazerswoude tcum laude), A. P. J. Hoppener, Heerlen, mej. W. A. E. J. Knoppert, Den Haag. P. H. Reine, Den Haag, A. C. P. M. Roels, Rot terdam, A. P. Scheek, Rotterdam, R. M. Smit, Rijswijk, W. Swart, Gouda, G. W. J. M. Tangelder, Den Hjj kreeg de stencils terug nadat! Haag (cum iaude), A. J. M. Tonino, hij beloofd had ze niet meer uit te zullen delen. De heer Jongsma kwam 2 maart als tandarts voor de eerste oefening in militaire dienst. Op 9 april werd hy chef van de tandheel kundige dienst van de Menno van C'oehoorn kazerne in Arnhem. Op 27 juni volgde zyn aanstelling tot eerste luitenant, waarop de beëdiging zou volgen. By de minister (heeft de heer Jongs ma inmiddels een request ingediend, om In aanmerking te komen voor vervangende dienst. Als dit verzoek niet wordt Ingewilligd zal de heer Jongsma zyn handelwijze voor de krijgsraad moeten verantwoorderv Delft. G. A. C. Veenstra. Den Haag, mej. C. M. Th. Verdegaal, Sa-ssen- helm, mej. H. C. J. M. Wannaars, Bloemendaal, mej. E. M. de Weger, Rotterdam, J. W. F. van Weeemael, 6- Hertogenbosch Doc. ex. N.W. sociologie W. A. R. Shadid (Leiden), kand. ex. N.W. so ciologie U. Roberti (Den Haag). W. J. N. Grotenhuis (Leiden). R J. A. Lambregts (Den Haag), doet. ex. al gemene taalwetenschap de heer W. G Dworshuls Vlaardingen). doet. ex. farmacie M. F. H. Zee (Leiden) Doet. ex. klassieke taal- en letter kunde O. J. H. M. Popeiier (Hel mond.) Deze bijdrage van het danstheater aan het Holland festival maakt een nogal uitgesponnen indruk. Het valt niet mee om vijfenvijftig minuten lang geconcentreerd te blyven by een schouwspel waarin van enige ont wikkeling nauwelijks sprake is. Maar wie op de hoogte wil zyn van wat zich in de Nederlandse balletkunst afspeelt, zal er toch naar toe moe ten bijvoorbeeld vanavond en mor genavond. wanneer deze voorstelling in de Amsterdamse Stadsschouwburg wordt herhaald. Nieuw is ook James Warings „Pur ple moment", een stoeipartij met muziek en mode uit de periode 1925- '35. Bachs derde suite voor orkest, academische dans en revuegrappen makerij. Even is het best leuk op Frances Parkinson Keyes. de internationaal bekende schrijfster van meer dan 50 romans en reisver halen. is na een langdurige ziekte op 84-jarige leeftijd in New Orleans overleden. Haar meest bekende romans waren ..Dinner at Antoinses", „The River Road", „Onoe on Esplanade" en „The Helrtage", dat in 1968 uitkwam. Altijd op de vlucht, dat ie het de foto twee Vietnamese vrouwen hun schamele bezittingen bij 1 leven in het Verre Ooeten, Op] op dm grens VimtnanuCambodja>l eikaar gegraaid, alweer op soek I naar een andere mtn of meer veilige plaats.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6