Woningbouw Limburg stagneert „BAKKER PROBEERDE ONS TE BEDUVELEN" Badgasten zoeken vertier Van ziekenhuis naar politiecel Olympiade Munchen onttrekt bouwvakkers aan de Nederlandse markt Patient op dievenpad VLAG OP DE SJC-TRIBUNE Jan de Koning (Roelofarendsveen) en Martien Versluijs (Warmond) vorderen goed In 3V2 jaar: Ontslag voor 35.500 man Gecompliceerde trouwpartij Samen zingen in kerk aan Zee Twintig procent buitenlanders op popfestival Verblijf op het Katwijkse strand onmogelijk door wind en regen; cabines staan hoog tegen zeereep x/» PAGINA 8 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 4 JULI 1970 KEULEN (GPD) De Olym- dlon en de onderkomens voor de pische Spelen, die in 1972 in Mun chen worden gehouden, blijken een vijand van de Nederlandse woningbouw te zijn. Meer dan 4 000 Nederlandse bouwvakarbei ders werken nu reeds in Noord- rijnland-Westf alen. Ruim 2.000 van hen nemen de plaatsen in van Duitse bouwvakkers, die aan de Olympiadestad München wer ken en daar lonen van 500 tot 700 mark per week verdienen. Dagelijks vertrekken uit Keulen. Düsseldorf en Frankfurt chartervlieg tuigen met Duitse timmerlieden, met selaars, betonwerkers, yzervlechters en sjouwermannen naar München. vaar men met de bouw van het sta- NOORDWIJK Op de in aan bouw zijnde tribune van S.J.C. kon de vlag worden geplaatst, omdat het hoogste punt was bereikt. Traditie- getrouw werd by deze gelegenheid het pannebier geschonken, nadat de spanten waren aangebracht. Na we- I kenlange inspanning is deze belang-1 rijke fase in het bouwproject afgeslo- ten. Langzamerhand komt het einde in 't zicht en er bestaat goede kans i dat de jubileum-tribune eihd juli i wordt opgeleverd. Terwijl vele ande- ren lagen te „bruinen" hebben de bouwers onder tropische omstandig-1 heden de troffel gehanteerd uit pure clubliefde. Nadat zy de ca. 22.000 stenen op hun plaats hadden ge bracht, konden de metselaars hun gereedschap voorlopig opbergen Thans zijn de voegers bezig en staan de timmerlieden klaar om dak. zit plaatsen. enz. aan te brengen. Men hoopt dat bij de eerste ju bileum-sportevenementen medio augustus de tribune het SJC-complex zal sieren. Wat de financiën betreft, i wordt gemeld, dat aan het eind van juni Ji. f 23.350,— bijeen was ge bracht. Verwacht wordt dat aan het eind van deze maand de f 25.000 ge haald zal worden. Daarbij komen dan nog de baten van de in augustus as te spelen wedstrijd SJC 1Noord- wijk 1. atleten een paai maanden achter ligt op het bouwschema. De Nederlandse bouwvakkers, die in de Duitse Bondsrepubliek lonen van plm f 350,- verdienen, komen in hoofdzaak uit de provincie Lim burg waar, door het vertrek van (meestal de beste) vaklieden de woningbouw stagneert de aannemers iedere week voor nieuwe looneisen staan de bouwprijs hierdoor stijgt, die meestal niet valt door te berekenen. de opleveringstermijn vaak niet nagekomen kan worden Verschillende Limburgse aanne mers proberen nu uit andere provin cies werknemers aan te trekken en zoeken koortsachtig naar geschoolde buitenlandse gastarbeiders Op dit moment werken in Noord- ryn-Westfalen ruim 14.000 Neder landse arbeiders en bijna 4 000 vrou welijke arbeidskrachten. Men ver wacht de komende maanden een enorme stijging van dit aantal, om dat de zwaar overspannen Westduitse arbeidsmarkt om werknemers schreeuwt en vooral in de bouw Ronselaars zijn dagelijks op Duitse bouwwerken actief om vaklieden aan te trekken voor de Olympiade-stad. waar men voor de herfst nog 12.000 bouwvakarbeiders nodig heelt NIJMEGEN «GPD' Een 24-jarige chauffeur, die in het Wilhelminaziekenhuis was opge nomen omdat hij zelf aan een grote doorsmeerbeurt toe was. had het bijzonder getroffen met zijn kamergenoot; een bejaarde Nijmegenaar. die aardig kon babbelen over het spaargeld dat hij thuis bewaarde en dat on bewaakt lag als zijn vrouw en een eveneens bejaarde huisge noot in het ziekenhuis op bezoek kwamen Toen de koorts zakte, rijpte bij de chauffeur het plan dat voor hem een zaak was wegge legd in de Dominicanenstraat. waar het fortuin voor het grij pen lag. Het vooruitzicht hierop hield hem dermate bezig dat hij zijn plan besprak met diverse andere patiënten, zodat vrijwel de gehele afdeling cp de hoogte was van hetgeen zou gebeuren Gisteren zou de operatie plaats hebben In de loop van de mid dag gleed de chauffeur het bed uit. wandelde de stad in om een valse sleutel te kopen, stap te zonder aanbellen de woning in de Dominicanenstraat binnen en begaf zich naar de zolder, die hem als comfortabele wachtkamer zou dienen. Tegen half zeven 's avonds hoorde hij de voordeur in het slot vallen als overtuigend bewijs dat be woonster en kostganger op weg waren gegaan naar het bezoek uur in het ziekenhuis. Op zijn gemak wandelde de chauffeur naar beneden waar hij in de huiskamer werd be groet door de recherche die al dagen tevoren had vernomen, dat een dergelijk bezoek op komst was. De chauffeur slaapt nu op een brits in het hoofdbureau van po litie en tussentijdse wandelingen zullen er voorlopig niet meer bij zijn. Martien Versluijs lest zijn dorst op een plein in Rome. (Foto Jan de Koning UTRECHT <ANP> Van eind 1965 tot midden 1969 vielen er in ons land meer dan 350 collectieve ontsla gen, waarby tevens meer dan 25 werknemers waren betrokken. In to taal kwamen daardoor 35.500 man nen en vrouwen op ztraat, zo blijkt uit een rapport van het Wetenschap pelijk en Scholingsinstituut van het NVV, waarin verslag is uitgebracht over een onderzoek naar het ver schijnsel van het collectief ontslag. Een derde van de bij het collectief ontslag betrokken 35.500 mannen en \Touwen was in de textiel- en kle dingindustrie werkzaam en eveneens een derde in de metaal. Verdeeld over de provincies, he len de meeste ontslagen in Noord- Brabant. gevolgd door Noord- en Zuid-Holland. Bi) de steden ging Amsterdam aan de kop, zo blijkt voorts uit de NVV studie. Bijna de helft van alle gevallen had als oor zaak; reorganisatie. Sluitingen, fail- lisementen en fusies waren relatief minder vaak oorzaak van collectieve ontslagen. De onderzoekresultaten bevestigen wat al bekend mocht worden veron dersteld. namelijk dat speciaal de ou deren. indien zy eenmaal zijn ontsla gen. weer moeilijk aan de slag komen. Zo was van ouderen onder de bijna 2000 in de Twentse textielindustrie ontslagen arbeiders ruim de helft na een half jaar nog steeds zonder werk Van de 40- tot 50-jarigen gold dat voor ruim een kwart, bij de jonger dan 40-jarigen voor slechts tien pro cent. DEN BOSCH (GPD) Een bruidspaar, de ambtenaar van de burgelijke stand en de pastoor in het Brabantse Heesch. hebben enkele uren in spanning verkeerd, omdat de voogd van de bruid een handtekening had vergeten te zetten, waardoor het huwelijk op losse schroeven kwam te staan. De goede man. die overigens geen enkel bezwaar tegen de trouwpartij had, moest telefo nisch worden opgespoord op een camping in Luxemburg. Hij was graag bereid het hele gezelschap daar te ontvangen, maar dat was al te gecompliceerd. Teneinde raad reed de voogd naar het Limburgse Margraten om daar in het gemeentehuis de vereiste formaliteiten te vervul len. Een telefoontje naar Heesch ivas toen voldoende om het huwe lijk zij het met enige vertra ging en zonder de persoon van de voogd doorgang te doen vin den. Door Martien Versluijs» BRINDISI Martien Versluijs uit Warmond en Jan de Koning uit Roelofarendsveen die eind mei van dit jaar aan een fietsmara- thon naar Australië begonnen, vorderen, ondanks de vele lekke banden en andere mankementen aan de fiets, goed. Zij zijn overigens niet de enigen die een grote trip op de .stalen ros" maken. Beide vrienden waren nog maar nauwelijks een week op weg toen zij in Innsbrück een Jordanië»- ontmoetten, die uit Noorwegen kwam en via Zuid-Italië weer naar huis Ring. Liftend en fietsend hopen ze de tocht van ongeveer dertigduizend kilometer naar Sydney over circa 5 maanden te hebben volbracht. In deze stad zullen ze de gastvrijheid genieten van een oom van Martien. die in Waver ley zielzorger is van de uit Nederland afkomstige immigran ten. „Blij en verrast tegelijk waren w e I toen we in Venetië een inwoner uit Warmond tegenkwamen. Laatstge j noemde kreeg ons in het oog toen we naar een herberg aan het zoeken waren. Later vertelde hij dat hy re- celmatig in Venetië kwam en hier goed de weg kende. Hij manoeu- i vreerde ons door smalle steegjes en i straatjes en bracht ons waar w-y i moesten wezen." .In deze prachtige stad werd een dag doorgebracht. Alle bezienswaar digheden werden bekeken en van zelfsprekend werd er ook een tochtje met een gondel gemaakt. Tegen de avond werden wat levensmiddelen ingeslagen". team bestond uit spelers uit alle de len van de wereld. De Italianen won nen tenslotte met 3-2. Na de wed- stryd deden allen zich aan de wyr te goed". Vriend .Een vriend van ons stond plot seling voor onze neus toen we de wetenswaardigheden van Rome be zichtigden Deze was hier met een bus vakantiegangers" .De volgende dag. d.- dag van het wereldkampioenschap voetballen in Mexico, was het een heksenketel in Italië. Overal hingen de vlaggen uit cn reden luid claxonerende auto's rond. Het leek er op of dat de Ita lianen de wereld-cup al hadden ge wonnen. Na de voctballes van Bra zilië was het doodstil". ..We besloten de volgende nacht door te brengen in Brindisi. Teen we echter op een hoop stro neer vielen kwam de boer snel aanlopen en vertelde dat we hier niet konden slapen Tndat er 's nachts beren rondslopen. Later kwam hij hiervan terug. Hij had zich vergist. De beer bleek namelijk een hond te zijn. In deze plaats staken we met de boot over naar Griekenland". NOORDWIJK Ook dit jaar zul len in de maanden juli en augustus de traditionele woensdagavond-zang- bijeenkomsten worden gehouden in de Hervormde Kerk aan de Hoofd straat in Noordwyk aan Zee. De perste van deze byeenkomsten vindt plaats op woensdag. 8 juli a.s.. aan vang 8.30 uur nam. De gerestaureerde kapel dient als ontvangstruimte De samenzang wordt gehouden in de daarachter ge leeen Nieuwe Kerk De leiding be rust beurtelings bij een gereformeerd, rooms-katholiek en hervormd voor ganger, terwyi ook een Duitse pre dikant aanwezig zal zijn. Het orgel wordt bespeeld door de vaste orga nist. de heer Johan Zweers. Diverse koren en muziekverenigin gen verlenen hun medewerking, o.a. de Chr. Zang- en Oratoriumvereni- ging ..Soli Deo Gloria", het Kat- wykse mannenkoor Jubilate, het Sas- senheims Mannenkoor, het West- iands Mannenkoor, het Chr. Muziek gezelschap ..De Echo der Duinen" en de Harmoniekapel ..Crescendo", als mede de trompetist. de heer C. Hoek. De data van medewerking wordt we kelijks aangekondigd. DEN HAAG (ANP) Op elke twee manneiyke bezoekers van het in het Kralingse Bos te Rotterdam gehouden Holland Popfestival was een vrouwelyke. De gemiddelde leef- tyd van de bezoekers was 20 jaar. Van de jongens had 29 procent drugs by zich toen ze het terrein opkwa men. van de meisjes 21 procent. Achttien procent van de bezoekers en bezoeksters had voorbehoedsmid delen by zich Dit blykt uit de gisteren bekendge maakte resultaten van een enijuéle die het Nederlands Instituut voor Maatschappeiyk Werk Onderzoek j 1NIMAWO» tydens het popfestival heeft gehouden in samenwerking met de Nederlandse Stichting voor Statis- i tiek. In totaal werden 1101 Neder- i landse bezoekers ondervraagd, ter- 1 wyl van 285 buitenlanders enkele ge gevens werden genoteerd. Uit een eerste verdeling van de be- zoekers naar woonplaats bleek 13 1 procent uit Amsterdam te komen. 14 procent uit Rotterdam en 52 procent uit andere plaatsen in Nederland. 21 j procent van de bezoekers kwam uit het buitenland, van wie 7 procent van buiten Europa, aldus het NIMAWO. (Door Cees Combee) KATWIJK AAN ZEE 't Is geen pretje je vakantie nu aan zee te moeten doorbrengen. Harde wind (soms ook regen) maakt het verblijf op het strand onmogelijk. De strandexploi- tanten hebben hun cabines tegen de voet van de zeereep ge plaatst. Vaak met dikke touwen vastgebonden. Ze willen het risico, dat de westerstorm windkracht 7 die cabines weg slaat, niet lopen Bij vloed stijgt het water tot niet ver van de paviljoens. Gelukkig is er nog geen springtij. Dan zou het er erger uitzien. Paaseieren Er vertoeven in Katwyk aan Zee al heel wat gasten. Binnen, en bui tenlandse. Veel gezinnen met jonge kinderen en oudere echtparen. Je feitje Waar het over gaat? Natuur lijk over het weer! Aan een ander tafeltje speelt men een partytje schaak en aan weer een ander zit i Een bakker, waar wy wat broodjes pingen kopen, probeerde ons op een goedkope manier op te lichten. Toen I het op afrekenen aankwam maakte hy ons duidelyk dat hij geen wis selgeld had. Hiervoor in de plaats drukte hy ons twee paaseitjes in de hand. Maar hiermee namen wfj van- 1 zelfsprekend geen genoegen. Tenslot te zap de bakker kans om van een vaste klant het benodigde wisselgeld te lenen. Over de eitjes sprak hij niet meer. Die hebben we toen maar meegenomen". „Op weg naar Ravenna kwamen we veel kersenboomgaarden tegen. Dit was voor ons aanleiding om van I tyd tot tijd in een boom te klimmen en ons flink te goed te doen aan het fruit. We begrepen echter wel dat we niet ongelimiteerd konden blyven eten. want dit zou alleen maar veel ongemak met zich meegebracht heb ben. „Ondanks de grote afstand die de ze dag was afgelegd, waren we 's avonds nog fit genoeg om een par tytje te voetballen. Dit gebeurde op voorstel van een elftal, dat uit Ita lianen wa6 geformeerd. Het andere ziet ze lopen langs de winkels in de een Limburgse huismoeder te lezen Princestraat. de Voorstraat en de De kinderen lopen in en uit. 't Ene Badstraat. Af en toe wippen ze even naar de boulevard. Het ragfyne zand j striemt de gezichten Langdurig is dat verblyf niet Dan duiken ze maar weer een of ander restaurant binnen of zoeken een plaatsje in een van die houten paviljoens op het 1 strand. I Ideaal is het niet Liever zouden ze met hun kinderen in bikini of zwem- broek op het strand vertoeven Maar ja, wat doe je tegen het weer"' Gela- ten kyken ze naar buiten. Als het zonnetje maar even doorbreekt ky ken ze gelukkig. Misschien wordt het vanavond of morgen beter Hoop doet j immers leven Ook niet alles In de gehuurde kamers van de moment vragen ze om een ijsje en 't andere om een zakje chips. Zo gaat het de gehele dag door. Schaken Waterpolo De Robben (Hilver sum) is door een 6—3 zege op con current De Meeuwen kampioen van Nederland waterpolo bij de heren geworden. Het is de vierde titel van de Hilversummers. Onderaan is nog geen beslissing gevallen. Polar Bears en PSV staan gelyk met 10 punten, doch Polar Bears heeft nog een pro test lopen tegen de in de loop van deze week gespeelde wedstryd tegen De Meeuwen, De Rotterdamse leraar J. van Rhee wy komen al jaren met ons ge zin en met enige andere Rotterdam se gezinnen in Katwijk en vinden het er heel erg fyn zit met een neefje een partytje schaak te spelen. Hy zegtWe zijn het dorp in geweest en hebben even over het strand gelopen, 't Is geen doen. Thuis zitten is ook niet alles. Daarom zijn we maar even naar Fok (de Best» gegaan. Je hebt hier geen last van de felle wind en het zand en je kunt toch de zee zien. Die is nu wonder mooi Een gastvrije Katwykers is het ook niet 1 paar dagen minder mooi weer kun- alles. Vaak veel te bekrompen en nen de pret niet drukken. Je kunt je hebt je eigen spulletjes niet by de moeilyk verlangen. dat de hele hand. Je zit in een vreemde stoel en maand de zon schijnt. Maai- lie- je kunt niet even in je eigen boeken- ver ^t ik met m'n gezin by onze ge kast duiken om een boek te grypen huurde houten cabine in een ligstoel Dus maar weer een ommetje maken: Princestraat, Voorstraat, Badstraat, een stukje Boulevard, weer de Prin cestraat en dan maar weer naar huis! Zo maar op een stormachtige mid dag op het Katwijkse strand. De stoelen en tafeltjes van de ter rassen van de strandpaviljoens staan verborgen onder een groot zeil. Stevig bij elkaar gebonden. De cabines staan hoog op het strand. We lopen een van die consumptiegelegenheden binnen. Het is er overvol. Er zitten wat badgasten te praten aan een ta- Dat is ideaal. Die strandexploitanten hebben deze week ook een strop. Alle lasten gaan immers door! Juist op dat moment komt strand- exploitant Fok de Best van „Zee en Zon" binnenlopen. Hy heeft in de op- bergloods naast het paviljoen een tukje gedaan. In de nacht komt hij nu immers veel slaap tekort. Als het hoog water wordt, wil hy er by zyn. Ook vannacht was hy weer paraat. Trouwens iedere nacht is er iemand aanwezig. Om voorbereid te zyn op alle eventualiteiten. Niet mopperen Fok; „We mogen dit seizoen heus niet mopperen. De afgelopen weken waren mooi en we hebben leuk ge werkt. Nu is het mis. Jammer voor al die gasten. Heel erg jammer, 't Is voor ons als exploitanten echter ook een strop. We verhuren geen cabine en als het weer omslaat kunnen we de juli-gasten toch echt niet het vol ledige bedrag in rekening brengen Bovendien gaan de personeelskosten door! Hermann Dikmann uit het Duitse Essen: M't Ben vanmorgen met myn vrouw wezen winkelen in Leiden. Wat moet je anders doen. De zee is erg mooi. Die hoge golven met witte koppen. Je raakt er niet op uitgeke ken. Maar oh, dat fyne zand. Als het morgen weer zulk weer is, gaan we maar eens in Amsterdam kyken. We biyven hier veertien dagen. Eens zal de zon toch wel weer gaan schynen en dan hopen we bruin te worden. Het is hier altyd nog beter dan in dat luchtvervuilde Roergebied. Een paar stemmen van badgasten. Ze proberen op alle mogelyke manie ren de (storm en regen) tyd te do den. Met een bioscoopje in een van de twee theaters van Katwyk, met bezoeken aan Leiden. Den Haag. Amsterdam of Rotterdam, met een wandelingetje over de boulevard of door het dorp of met een fikse tip pel door de duinen. Erg veel ander vertier is er niet. Ook het (verwarm de) water van het fraaie openlucht- bad „De Miereweide" biykt nu maar weinig aantrekkingskracht te heb ben. Het is er bepaald rustig. Weinig te bieden „Katwyk heeft by minder gun stig weer zyn gasten weinig te bie den. vooral 's avonds. Dat is heel erg jammer", zegt Heinz Schmidt uit Keulen. Geen nood echter. Dan gaan De strandexploitanten heb ben de cabines als een soort be scherming tegen hun paviljoens geplaatst. Een van de hokjes biedt beschutting om naar de golven te kijken. Ondanks de harde wind zijn op het strand nog kinderen bezig een sloot" te graven. (Foto LD/J. van Duyn,Katwyk Zee) we maar naar Noordwyk. Daar kunnen we volop dansen of een bar bezoeken. Je moet toch wat doen in de avonduren. De hele avond op ons kamertje zitten zou een straf voor me zyn. De Katwykse familie, waar we kamers met ontbyt hebben, is zeer vriendeiyk. We mogen 's avonds rustig in de huiskamer komen en krygen dan nog een kopje koffie of iets sterkers op de koop toe. Van die gastvryheid wil je echter ook niet al tyd gebruik maken, 'k Hoor, dat er een nieuw badcentrum komt. Mis schien komt er dan wat meer gele genheid om je te vermaken

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6