Leids invasie-tje in Gouds centrum Stil leven in de binnenstad Samenwerking NV Krantz Buiten de deur lustrumdeur gesloten Mr. Drijber over taken van overheid zaterdag 4 JULI law PAGINA 3 Voor wat? In een gemeenteraad zyn controversiële kwesties amper aan wezig omdat er zoveel gezamenlijke wensen te vervullen zyn, - dat gelukkig de politieke scheids lijnen niet scherp zijn. Er zullen in de praktijk wel verschillen van in zicht zijn over bijv. belastingver hoging. maar het voorzieningsbe- lang van een gemeente is in door snee een direct op de praktijk ge richte zaak, waarbij verschillen van opvatting dwars door partijen heenlopen. LEIDEN Twee foto's vandaag in deze zomerse aflevering van ..Binnenstad onder de loep", die beelden zijn van stilte in het centrum. Op de laatste dag van de afsluiting dus voordat vanmorgen het verkeer er weer over raasde maakte de fotograaf een plaat van het nieuwe wegdek, dat de marktenroute heeft gekregen. Gis teravond zijn de hekken weggegaan en is een eind gekomen aan de chaotische veertien dagen die de afsluiting in het hart van de stad veroorzaakte. De andere foto is gemaakt op het Rapenburg. Het is een typisch binnenstadsbeeld. Geen oude stoelen in de gracht, maar langs de huizen, wachtend op de kraakwagen, die in deze vakantietijd niet verschijnt, maar pas na half augustus weer gaat rijden. (sFoto LD/'Holvast Dat is zo vanzelfsprekend dat het eigenlijk zot is dat het gezegd moet worden, even zot als de leus zet meer burgers naast het bestuur". Immers de gemeenteraadsverkie zingen zijn er Juist voor om de bes te burgers in ten niet naast) het bestuur te brengen. Wie niet daar van uitgaat, of het nu gemeente lijke of landelijke verkiezingen be treft., gebruikt zijn stemrecht on voldoende. Aldus oud-Leidenaar Drijber, wiens inzichten ook met het oog op de Lei dee situatie interessant zijn. jm&'M Beat op het schavot. Infiltranten gedood In de nacht van donderdag op vrijdag zijn negen Arabische verzetsstrijders gedood bij een treffen met een Israëlische pa trouille. De Arabieren waren uit Jor danië naar Israëlisch gebied geko men. (door Hans Melkert) Gouda heeft veel met Leiden gemeen: een oud-Hollandse stad met veel water en problemen van gelijke orde. Het is de helft kleiner en dat blijkt ook uit het gemeentelijk begrotings tekort. dat 50 pet. van het Leidse bedraagt. De binnenstad is ook kleiner en heeft boven de Leidse een voordeel, enkele aaneengeregen pleinen in het hart met de Markt als centrum. Daarop was het Leidse lustrum-oog gevallen, toen een goede plaats werd gezocht voor de buitendag. Het 79ste lustrum werd gisteren in Gouda afgesloten. Dat betekende een mini-invasie van de Leidse civitas in de kaarsenstad, waar je studenten wel iswaar niet met een kaarsje behoefde te zoeken, maar toch. Plaats van handeling: de burger- hal van het unieke stadhuis midden op de Goudse Markt. Er was een receptie voor de velen, die de lus- Irumcommissie steun en hulp heb ben verleend. Die waren goed en groot, zo vertelden de Leidse orga nisatoren. Uluco-voorzitter prof. Pos thumus Meyjes was op zoek naar de burgemeester van Gouda, een tè dynamische man om lang op recep ties te blijven. Ik vind het een geslaagd feest, zei de .'Leidse hoogleraar, die bij een vol gend lustrum geen voorzitter meer wil en kan zijn. ..Ze zouden me ove rigens niet willenvoegde hij er met een royale portie zelfspot aan toe. Het „décor" was leuk. De Waag stond open en daar werd met Goud se kaas gedemonstreerd. Tussen Waag en stadhuis lieten ambachtslieden oud handwerk zien als pijpen en sigaren maken .spinnen, enz. Achter de Waag een skelterbaan voor mini- rscerS raison van twee kwartjes per minuut, ernaast botsautootjes a één kwartje per minuut.. Op de Markt rond een podium zit jes onder parasols. Een rustige Markt die speciaal voor dit doel voor een deel was afgesloten. En dat nog wel op een moment, dat elders in de oinnenstad een afsluiting was. die qua ingreep in de verkeerssituatie te vergelijken is met de afsluiting van de Leidse marktenroute. Ja .dat doen we als studenten dat vragen, zei de Goudse verkeers- inspecteur. Eén voorbeeld van de Goudse medewerking. Als het weer beter was geweest en als wellicht daardoor de belan- stelling was gegroeid, zou afsluiting nodig zijn geweest. Nu deed het vreemd aan: een leeg plein met, en kele tientallen wandelaars. Maar wat wil je op -vrijdagmiddag? De Goudse burger werkt dan. Vakantiegangers waarschijnlijk dromden samen om het speciaal gebouwde podium, toen bet klokje een Leids/Gouds kwar tiertje te laat sloeg voor de Ko ninklijke Militaire Kapel. «vel rechts. Een militaire kapel en dan nog koninklijk ook Zei een Goudse „openbare wer ker": „Jammer, dat wij dat podium niet hebben gemaakt. Dan was het goed geweest. Maar wij waren te duur. t Scheelde niet zo veel". Tweede gevolg van de wippende planken: de Afro Beatgirls klommen er ook niet op. Die gingen op het schavot niet voor straf, maar om te dansen op dit achterbordes van het stadhuis. Ook nu: weinig belangstel ling. Reden ook waarom Boy Edgar's Big Band niet kwam. ,31ijf maar weg" hadden de organisatoren ge seind, zo vernam een Goudse collega. Etenstijd Podium. De kapel beklom het podium niet. Wie op de ene plank ging staan, wipte de andere omhoog. Daaraan waagden de muzikanten zich niet. Ze bliezen beschermd tussen twee bus sen hun partijtje mee en vervolgens de aftocht. Zei een Amsterdamse student tegen een Leidse: „Jullie zijn toch Etenstijd. Studentenmenu in de Ooude horecabedrijven: kip met fri tes en appelmoes, in de zelfbediening -met-zigeunermuziek voor vijf en in Gouda's „eerste huis" voor acht. gul den. Twee „culinaire ervaringen": In één van de restaurants was een zaal speciaal ingericht. Honderd plaatsen waren er. Niet één werd bezet. Gasten in het restaurant wil den niet allemaal kip-met en toen werd de menukaar t maar tc voor schijn gehaald. 1 9 Wie in de oude stal, die nu zo'n j sfeervol pannekoekenhu s is, kwam, bij diegene ging een lichtje branden I waarom er weieens onenigheid is tussen studenten en „gewone" bur gers. Daar zat een gezelschap, dat een kaarsje ontstak voor eigen eer en glorie, waarover luidruchtig en ge affecteerd werd gepraat. Voor de andere gasten waren de opmerkin gen van deze studenten op zijn zachtst gezegd niet aangenaam. Het moest toch een feest worden met de Goudse burgerij? ..Voor mij hoeft het niet", zei de serveerster. Kerkgebeuren Van het eten naar de cultuur. Mu seum, Catharina Gasthuis en kunst centrum Burgvliet hadden de deuren wild open en trokken behoorlijk wat belangstellenden. In de Sint Jans- kerk viel de drukte 's avonds behoor lijk tegen. „Alleen voor leden van de civitas" was aangekondigd bij dit .kerkgebeu ren". Men was ervan overtuigd, dat een concert door Syntagma Musi- ciun, een Amsterdams barokensemble, het trio Louis van Dijk en Ekseption een uitverkochte kerk zou opleveren. Het was voor de helft het geval. Die helft heeft en dat maakte veel goed voor 100 pet. luisterplezier beleefd aan dit concert. Op Ekseption wachtte de Goudse leugd nog, toen er nog maar heel weinig Leidenaars in Gouda waren. Deze jazz- en beatformatie zorgde voor de slotakoorden op een avond in de grote veemarkthal met de VARA-drive-in-discotheek en mime- speler André van Duijn als andere trekpleisters. André had succes. De discotheek was een dag eerder uit de bocht gevlogen en kon pas laat op de avond draaien. De VARA pro- Geklemd tussen twee bussen en tegen het charmante décor van het Goudse stadhuis speelde de Koninklijk Militaire Kapel. beerde de zaak op te vangen met een bandje. Geen buitengewone dag, deze Leid se buitendag in Gouda. Dat niet. LEIDEN De wollenstoffenfa- briek J. J. Krantz en Zoon N.V., ge vestigd aan de Oude Singel in Lei den, gaat nauw samenwerken met de N.V. Wollenstoffenfabriek Gebr. Die pen en N.V. Gebr. Franken's Wollen- stoffenfabrieken, beide in Tilburg. De drie bedrijven hebben besloten hun activiteiten op het gebied van marketing-research en sales-promo tion te bundelen. De Tilburgse bedrij ven hebben samen ongeveer 350 werk nemers. Krantz 160. De onderne mingsraden van deze bedrijven zijn gisteren ingelicht. De bedrijven, die samen een jaar lijkse omzet van ongeveer 30 miljoen gulden hebben, hopen dat de ge leidelijke ontwikkeling van hun sa menwerking op den duur zal leiden tot een fusie. „Maar op dit moment kan van een fusie nog niet gespro ken worden", aldus de directeur van Ki-antz en Zoon, de heer G. W. Bor- gemeester. ,,De samenwerking is nog te jong om aan een fusie te denken". ..De samenwerking is nodig om de rentabiliteit van de drie bedrijven te handhaven en eventueel te ver be- tren en dat moet je op tijd doen. Zonder samenwerking zouden we echt niet over een jaar moeten sluiten, want we hebb en een gezond bedrijf. Maar het is beter om in een vroeg stadium te gaan samenwerken". Het personeel van Krantz en Zoon heeft volgens de directeur goed ge reageerd op de mededeling van de samenwerking. Hiervoor verandert er voorlopig niets. Het contact tussen de drie bedrij ven vond plaats op basis van het rapport van prof. dr. H. O. Gold- schmidt van de Katholieke Hoge school in Tilburg. In één van zijn rapporten wordt de herstructurering van de Nederlandse strijkgarensector aanbevolen. Het samen werk ingsbe- shüt is genomen op advies van prof. dr. G. Dlephuis, die in opdracht van de Federatie van Nederlandse Wol- fabrikanten als formateur optreedt om de industrietak tot grotere pro- duktie-eenheden te bewegen. Krantz en Zoon produceert kam en strijkgarenwollenstoffen en uni- formstoffen. De N.V. Diepen uit Tilburg beweegt zich op het terrein van de strijkgarenherenstoffen en uniformstoffen en de N.V. Franken j uit Tilburg fabriceert kamgaren- wollenstoffen. Ongeveer vier weken geleden, in j het beginstadium van de besprekin- gen, zijn de vakbonden al ingescha- i keld. Ook iai de toekomst zullen zij bij het overleg betrokken blijven. Na een grondige bestudering van de bedrijven zal worden nagegaan, of ook andere vormen van samenwer king tot stamd kunnen komen. Kapers veroordeeld Twee jonge Polen zijn in Olstyn wegens mede plichtigheid aan een vliegtuigkaping veroordeeld tot resp. vier-en-een-half en drie jaar gevangenisstraf. Zij had den samengewerkt met de twee lucht- piraten die op 20 november van het vorig jaar een Pools lijnvliegtuig naar Wenen dwongen. Zelf waren ze op het laatste moment verhinderd mee te vliegen. Aan „Vrijheid en Democratie", een uitgave van de WD, ontlenen wij het volgende vraaggesprek met mr J. Drijber, 46 jaar. burgemeester van Zwolle, voordien van Middel burg, daarvóór drie jaar wethou der na vijf jaar gemeenteraadslid van Leiden. Een sneldenkende energieke man, die na zo'n zeventien jaren ervaring in bestuurswerk nog kritisch ge noeg staat tegenover de overheids taken om warm te pleiten voor herzieningen in de benoemingspro cedure van burgemeesters, cn meer nog in de sfeer van vanzelfspre kendheid die de functie vervolgens kenmerkt. Dat betekent geenszins dat hij voor stander zou zijn van een gekozen burgemeester. Afgezien van de op vallend vage argumenten die voor standers van een gekozen burge meester aanvoeren, is het grote voordeel van de ..carrièreburge meester" dat, het een man is die voor dat vak voelt, zich daartoe heeft ontwikkeld en als regel de nodige ervaring heeft opgedaan. De burgemeester moet een vakman zijn. Daarbij komt dat de zwakke argumenten verder worden ont kracht door de omstandigheid dat in onze bestuursconstructie een burgemeester niets vermag zonder de medewerking van wethouders en raadsleden. De situatie is dus dat de in het vak geschoolde burge meester wel leiding kan geven, maar-de beslissingen liggen by de democratisch gekozen representan ten. zodat de benoemde burgemees ter op geen enkele wijze de demo cratie in het bestuur vermindert. Maar het grote voordeel van de vak bekwaamheid mag wel meer aan dacht krijgen. De eisen van het burgemeesterschap worden steeds zwaarder, zodat moderner selectie methoden wel zin hebben. Het wordt steeds dringender gewenst dat adspirant-burgemeesters niet alleen medisch, maar ook psycho logisch getest worden. Belangrijker nog is dat in de ont wikkeling van mentaliteiten en taken die ln een gemeente gevon den worden, waarbij de „breuk in de tyd" die in toenemende mate de verhoudingen tussen generaties kenmerkt, ook de technische in zichten toenemende betekenis kry- gen. De burgemeester-van-nu moet voor al manager zyn. Zijn taak groeit en wyzigt voortdurend, en dat leidt vrijwel automatisch tot de eis van nascholing. De burgemees ter moet om leiding te kunnen ge ven byblyven. Managerscursussen voor burgemeesters en evenzeer voor secretarissen, wethouders en andere functionarissen) waar pro blemen worden behandeld van byv. inspraakmethodiek, planologie, leef - werkverhoudingensanerings vraagstukken en vele andere za ken, zyn zeer gewenst. Nu zal een managerscursus welis waar niet alle problemen oplossen, maar het zou toch in elk geval de gedachten in beweging zetten, en het inzicht ln de basisproblemen verruimen. Een ander punt uit het lange en boeiende gesprek dat wy met mr. Drijber hadden is de kwestie van de samenstelling van wethouders colleges. Enkele maanden geleden is plotseling het woord program- college gevallen. En zoals door de „breuk m de tyd" mét de drift van alternatieven ertoe leidt dat ook in Zwolle (maar daar niet alleen) een plan voor een nieuw stadhuis als een establishment-en-dus-fout wordt gezien, is nu ook het pro gramcollege plotseling tot een soort alternatief opgeschroefd. Er is een belangryk principieel ver schil tussen de gemeenteraad en de landsregering. Kabinet en par lement zyn beide verantwoordelyk voor het landsbelang, maar door de onafhankelyke opstelling van beide organen zit er een zekere te genstelling in de constructie; by de gemeenteraad behoort dat zeker nieff het geval te zyn. College en raad zyn samen verantwoordelyk voor de ontwikkeling van de ge meente en het is een taak van de raad om zonder negatie van het eigen inzicht te streven naar de grootst mogelijke eensgezindheid; zoeken naar tegenstellingen kan alleen maar verlammend werken. Om dezelfde redenen is de neiging die de laatste tyd wel bestaat by raadsfracties om zich sektarisch op te stellen een nare zaak. De hele raad heeft tot taak het belang te dienen van de heel gemeente, dus niet alleen het belang van een groepering.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3