j)e vergeten doden idden augustus herdenking agekomen Nederlanders de Jappenkampen El' EN -ÜP] Mr Onderlinge teamgeest in kampen was geweldig [f MAKE-UP [ïAAG (GPD) „Wat ik zo erg vind is dat wij worden kregen, dat niemand zich ooit heeft geïnteresseerd voor het ons is gebeurd. Op 5 mei wordt er nooit over ons In, maar wij zijn evengoed in de hel geweest fen twintig jaar na een bevrijding, die eigenlijk geen ng was, kost het Rita Wijmans-Feltzer (no. 3649 van de pen Tjihapit, Muntilan en Ambawara) veel moeite om haar emoties de baas te blijven. Zij was een van de Neder landse vrouwen, die in het voorjaar van 1942 door de Japanners werden geïnterneerd. Eén van die vrouwen, die met hun kin deren door de regering in Londen tot de hel werden veroor deeld omdat men hun verbood tijdig naar Australië te evacu eren. DE EXTRA LUISTER, waar mee de bevrijding dit Jaar werd herdacht, heeft een half mil joen Nederlanders, die de oorlog in Azië onder de Japanse bezet ting doorbrachten, bitter ge stemd. In de officiële herden kingstoespraken werd met geen woord gerept van de 29.000 do den. die in het voormalige Ne- derlandsch-Indie en in de dwangarbeiderskampen in Bir ma, China en Japan het leven lieten. Velen werden bovendien geschokt door de bezoeken, die Prinses Beatrix en haar echtge noot. en Prins Bernhard aan de Japanse Keizer Hirohito brach ten. Aan dezelfde keizer moesten de uitgemergelde gevangenen in de brandende zon urenlang bui gend eerbewijzen brengen, totdat zy er totaal uitgeput by neer vielen. Men hoopt, dat de regering het door gebrek aan belangstel ling goed wil maken door de 15- de augustus «de dag waarop het Japanse leger capituleerde" tot een soort nationale feestdag uit de roepen. Afgezien daarvan is men van plan de slachtoffers van de Japanse bezetting in eigen kring te herdenken. Het Comité 15 augustus 1970 wil zoveel mogelijk Nederlanders vragen om ter gelegenheid van een nationale dodenherdenking de vlag op 14 augustus halfstok te hangen. Voor zaterdag 15 augustus staat een massale her denkingsbijeenkomst in het Ne derlands Congresgebouw in Den Haag op het programma Er worden ongeveer 10.000 reünisten verwacht. Tegelijkertijd zal er een grote Pasar Baroe in de om liggende straten worden gehou den. Een Indische markt, die een weeklang geopend zal zijn. Ter herinnering aan de vele vrouwen en kinderen die in de Japanse kampen het leven lieten zal in Den Haag een sober mo nument herrijzen. Voorts zal er een herinneringsboek verschij nen. De Japanners beschouwden zich als de bevrijders van Neder- landsch-Indië. daarom werden alleen de blanken geïnterneerd. Men hield er geen rekening mee, dat duizenden Indiërs daardoor hun werkkring verlo ren, waardoor er ook buiten de kampen onbeschrijflijk veel ar moede werd geleden. Door de film „The bridge on the river Kwai" en de boeken van C. van Heekeren is al vril veel over ae interneringskam pen voor mannen bekend. Om een indruk te geven hoe de si tuatie in de Japanse vrouwen kampen was had onze verslag geefster Jos Hagers destijds het jongste kampkind van Bra- stagi en Aik Pamienek 3 een gesprek met Rita Wijmans-Felt zer. één van de weinige overle venden van de beruchte Javaan se kampen Tjihapit. Muntilan en Ambawara. en met Ria El- kens, nu mevrouw Rapheal-Ver- vloet, die als kamphoofd van Brastagi en Aik Pamienke 3 be kend werd als de moedigste vrouw van Sumatra. LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 4 JTJLÏ 1970 I touverneur-generaal Jhr. L. Tjarda van Starken- fchouwer in december 1941 ■^aan Japan had verklaard, bijna vier maanaen de paar de regering in Lon- de vrouwen en kinderen gaan omdat men de Ja- Ie indruk wilde geven dat ^ch-Indië een onneembare ss. Dat laatste probeerde |an ook maar te geloven. Ispiat nieuwjaarsdag in de Ooit zo uitbundig werd ge- I op de 1ste Januari van oeng vluchtten de gasten p enorm feest by ieder f i in avondkledij de schuil- waar het orkest onver- ioor bleef spelen en men iste alsof er niets aan de Het was een macaber de dood. want de mees- overleefden de bezet- |mans, klein, tenger en 6 zij in haar Ryswykse 1 de oorlog spreekt: „Je (vaar langzaam op je af- rj Jar wat kon je doen? On- Baten in het leger, je wist zinnig. Een jongetje van zes. dat naast my stond, kreeg plotse ling een hartaanval. Op een station, waar wy uren stil stonden, smokkel den Indonesische vrouwen een paar thermosflessen met thee naar binnen. Wy kwamen tenslotte in het St. Caniciusklooster in Muntilan aan, waar wij met 5.000 vrouwen en kin deren in een aantal gebouwen onder gebracht werden. Er was hooguit plaats voor 250 personen. Iedereen kreeg niet meer ruimte dan een ma traslengte en 45 cm. breedte. De voedselsituatie was hopelcos. Het beste eten dat binnenkwam moesten wy onder het toeziend oog van de Jappen opvoeren aan hun varkens. Wij werden systematisch uitgehon gerd. Wij kregen absoluut geen zout meer. maar wel heel veel peper, waardoor iedereen in een ommezien van tijd ernstige bloedarmoede had. Daarna kregen wij maispap te eten. De onverteerbare korrels scheurden je ingewanden open maakte je weer loos voor dysenterie. Door de slech te hygiënische toestanden stier ven veel babies en kleuters aan nek kramp. cholera en gele koorts. Als je bij het appèl niet diep ge noeg uit eerbied voor de keizer boog werd je voor een behandeling mee naar de kerk genomen. Als Je er goed af kwam. moest je de hele dag met Je knokige knieën roerloos op de marnieren vloer knielen. Maar meest al sloegen ze meteen met elektri citeitsdraad op je ogen. drukten hun sigaretten op je borsten uit en fol terden Je met elektrische apparaten. Je had nogal wat Jappen, die je uit puur sadisme martelden. Daar om vind ik het zo lachwekkend als er over de Japanse cultuur wordt ge praat. Want, 25 Jaar geledein hingen zij je nog het liefst aan je haren op. 's Morgens om half acht was er ap pèl. daarna moesten wy dwangar beid verrichten, zoals een enorme vij ver leegscheppen met lekke emmers, eeuwenoude bomen omzagen met bot gereedschap en met loodzware hou welen de lavakorst van het land afhakken. Als je even wilde uitrus ten werd je met de zweep weer opge jaagd. De kinderen deden ook aller lei corveewerk. Wij probeerden met een cabaret het moreel een beetje hoog te houden en voor de rest wa ren kaartleggerij en para-psychologie de bronnen van nieuws, waardcor wij bleven hopen op vrede. in Sema Ik kreeg een zenuwverlamming en kwam in de ziekenboeg terecht. Het had weinig zin, want er waren bij na geen medicijnen. Er vielen steeds meer doden, sommigen berustend anderen vloekend en tierend. De doodkisten raakten op. Toen ik hoor de dat je alleen nog maar met een schep zand in je gezicht kon wor den begraven wilde ik in eens niet meer dood Toen werden alle zieken naar Am bawara getransporteerd. In de bran dende zon werden wij op brancards heen en weer gezeuld. Pas na de be vrijding hoorde ik. dat de Japanse farmaceutische industrie met ons wilde experimenteren. De bom op Hi roshima was onze redding Maar erg I veel van de naderende bevrijding merkten wij niet, want de mannen in *n nabij gelegen gevangenis wer den zo afgrijselijk gemarteld dat wij een kussen op onze oren drukten om hun gekrijs niet te horen De Jap pen pompten ze eerst helemaal met water op en begonnen dan op hun sterk gezwollen buiken te dansen. Op 29 augustus kwam' de zus ter ons zaaltje binnen. Ze zei: Rita het is vrede, kan ik iets voor je doen' Ik vroeg of ze mijn haar kon wassen, want dat was bijna een jaar niet gebeurd. Een paar weken na de bevrijding werd ik met een rode Kruistrein naar het ziekenhuis van Magalan gebracht. Ze verdeel den ons in twee groepen. Ik ging mee met de eerste trein, de tweede kwam nooit aan. want alle zieken werden door de extremisten vermoord Overvallen Uiteindelijk werd het ook in het j ziekenhuis te gevaarlijk, de Ghoer- ka's- konden ons niet voldoende be- i schermen en dus werden wij weer I op transport gesteld. Onderweg wer- I den wij door Indonesische extremisten j overvallen Met een spervuur maai- den zy tientallen vrouwen neer of hakten zy ze met hun lange messen in vieren. Krijsende kleuters gooi den zij de lucht in en vingen zy met hun bajonetten op. Het was een af grijselijk bloedbad. Ik kreeg een klap en een paar dagen later kwam ik by op een brancard op het sta tion van Semarang. Ik was de enige overlevende, maar hoe het kwam weet ik nu nog niet. Ik kwam op nieuw in een ziekenhuis terecht, maar het lukte my om er na een paar weken weer uit te komen. In Djakarta vond ik mijn man terug en met de eerste de beste boot gin gen wij naar Holland. Toen wy in Amsterdam aankwamen zei een ha venarbeider tegen my: „Hè. vuile koeliedrijver, ga eens opzij. Op dat moment had ik wel helemaal terug willen zwemmen". «aar. Toen de capi- •kend trokken de met vlag de postweg over. Ik Java even buiten •ste Japanse soldaat vam. belde aan om Mijn woedende hem met een bezem de later kregen alle Ne- vrouwen een oproep. met niet meer dan twee ^ien 24 uur bij de afge- ■^oonwyk Tjihapit melden. 1^4.000 vrouwen en kinderen ^®in een paar huizen on- Het was verschrikkelijk V>ven op elkaar. Eerst kon I eens naar de markt om Jkopen. maar al spoedig Vnp hermetisch dicht. Wy |ien nog door de riolering wanneer je van buiten I medicijnen nodig had, (was levensgevaarlijk. Als )ëtrapte. werd je half dood bis rantsoen was net ge- ^t dood te gaan. Als ze terugkijkt op de oorlog zegt Ria Eikens, door haar tweede huwelijk mevrouw Raphael-Vervloet: Het is eigenlijk wonderlijk gegaan. Ik was net 30 en moeder van 3 kinderen toen wij op 16 april 1942 met 939 mannen, vrouwen en kinderen in een school in het bergdorp Brastagi, niet ver van de Suma- traanse hoofdstad, Medan, werden geïnterneerd. I Overplaatsing regenseizoen kregen wij pn strafoverplaatsing On- bagage moesten wy een toren buiten zetten, zodat werd en onder de kak- Ifcwam te zitten. Wij wer- pze kinderen met zwepen (agens en even later een trein ingeranseld. Je deren, zieken en bejaar- elkaar. Vier dagen en amen wij er niet meer kerlakken liepen bij mil- f ons heen en wij hadden te eten. Er was geen toi- IH|Jiet alles maar gaan. door ||||Hf&s het bijna niet uit te werden vrouwen krank- „De mannen moesten na een week al weg. Toen kwamen wy helemaal op ons zelf te staan. Wij werden door de Jappen bewaakt en aan het werk gezet, maar de interne gang van za ken moesten wy zelf regelen. Ik vond het belangrijk, dat dat goed zou ge beuren. Kort daarop kozen de vrou wen my als kamphoofd. Het eerste jaar gaven de Jappen geen cent aan i ons uit. Wy moesten om aan voedsel te komen kostgeld betalen. Gelukkig was de onderlinge teamgeest gewel dig groot. Brastagi was in zekere zin een uniek voorbeeld van het ideale communisme. Geld. medicijnen en al het voedsel dat wy persoonlijk beza ten ging in één grote pot. zodat de armen en ryken evenveel overle vingskansen kregen. Zoiets kwam bijna nergens voor". „Op 24 november 1944 kwam de commandant ons een lyst brengen met de namen van 29 mannen, die in een ander kamp waren overleden. Misschien was het de druppel, die de emmer deed overlopen ,want de vol gende dag braken 350 vrouwen uit. Het kon omdat de bewaking na de viering van een Japanse feestdag dronken of afwezig was. Toen ik ze bij drommen het kamp zag uitlopen om voedsel te zoeken was het al te laat. De MP kwam er aan te pas om onze uitgemergelde mensen met zwe pen het kamp in te slaan". „Mijn assistente Noor Prins en ik werden verantwoordelijk gesteld. De MP nam ons mee naar hun hoofd kwartier, waar ze met alle geweld de namen van de aanstichtsters wilden weten. Wy zeiden dat zy zelf voor 'n betere bewaking hadden moeten zor gen en weigerden verder om ook maar Iets te zeggen. Toen namen ze ons mee naar hun martelkamer, een vrij groot vertrek waar een Chinese beul op ons wachtte". „Wij werden aan onze haren aan een katrol opgetrokken, hy draaide ons de duimschroeven aan, bond ons vast aan een ronddraaiend rad en pompte ons helemaal op met water. Je begrijpt nu eigenlijk nog niet dat je het hebt overleefd, maar de beul had geen succes en toen werden wij alsnog ter dood veroordeeld. Ik maak te my zorgen over mUn drie kinderen, want lk wist dat mUn man ook al was overleden, maar een MP'er gaf my een knipoog, wy werden een overvalwagen Ingetrapt, die ons naar de executieplaats sou brengen, maar inpla&ts daarvan reden se ons terug naar het kamp en werden wy weer vrygelaten". De voedselvoorziening werd hoe langer hoe slechter. Op 16 juli 1945 moesten wy naar het vernietigings kamp Aik Pamienke verhuizen. Vrouwen en kinderen sleepten als slaven de bagage heen en weer, ter- wyl de bewakers er met zwepen op los sloegen. De primitieve houten loodsen waarin wy met 1500 vrou wen en kinderen werden onderge bracht zaten onder de kakkerlakken en de luizen en weldra werden wy door legioenen ratten bestormd". „wy kregen byna niets meer te eten, maar ook het drinkwater werd gerantsoeneerd. Wy kregen per per soon per dag maar één conserven blik water om te wassen, te drinken en te baden. Er vielen steeds meer doden, maar wy kregen niet eens een schop om ze te begraven, zodat wy met onze handen een kuil moes ten graven". „Toen kwam God zy dank de vre de, anders hadden we het geen van allen overleefd. Op nog geen vyf mi nuten lopen van het kamp ontdekten wy een rivier. De schuren, die wy vanuit het kamp konden zien, zaten vol Rode Kruispakketten met medi- cynen. De Jappen die als een blad aan een boom omdraaiden en ons nog een tyd tegen de extremisten be schermden. werkten toen opeens tot diep in de nacht om massa's voedsel aan te voeren. Het wós er allemaal dus weL..." ten crèmige lipstick in een lip stick is een nieuwigheidje van Max Factor. Een zachte kern in een stevig omhulsel. Door deze combinatie blijft de lipstick voch tig en korrelt nooit. Het enige nadeel is de vorm, want door die zachte kern kan de lipstick niet puntig worden gemaakt en dat is een beetje moeilijker aanbrengen. De kleuren van de lipsticks zijn levendig, aangepakt aan de kleu ren van de zomer. De jonge vrouw is steeds meer bereid geld uit te geven aan een artikel dat modieus is. Niet al leen de kleding is aan verande ring onderhevig, ook op het ge bied van de make-up treden en- steeds veranderingen op. De pro- j ducenten streven er naar ver jonging te bewerkstelligen. Dat kan geschieden door het gebruik van oogschaduw in betoverende kleuren en door het accentueren van de wimpers b.v. door middel van valse onder- en bovenwim pers of mascara. De oog make-up staat bijzonder in de belangstel ling. De wangen worden een tik keltje doorschijnend transpa rantgeschminkt. De heer Gil van Max Factor (hij is 29 en Belg van geboorte, maar woont nu in Italiëgeniet op dit gebied internationale be kendheid. Hij creëerde dit seizoen talrijke nieuwigheden voor de ge- Prinses Ira von Fürstenberg met haar privé make-up specia list Gil. laatsv er zorging vcun de dames. Prinses Ira von Fürstenberg- is één van z'n vele „filmklanten". De zonnebrandprodukten behoren in de zomer bij een complete huidverzorging als boter op een boterham. Gelukkig heeft de Ne derlandse markt keus genoeg voor elk type huid. Crème, lotion of olie, het is niet zo belangrijk wat u gebruikt, maar wel dat u één van de drie gebruikt als be scherming tegen de zon. „JRoyal beauty" j Ladies' Home Journal kén het niet laten om de schoonheidsgeheimen van de societydames dezer aarde te onthullen. Ditmaal is de beurt aan de ..royal beauty" Grace (Kelly» van Monaco die op haar veertigste ver- jaardag een gala-party heelt gegeven I waar iedereen mocht horen dat ze veertig was geworden. „Het is trou wens erg moeilyk om je leeftyd te vervalsen als Je voortdurend in de publiciteit bent", zegt de echtgenote van Prins Rainier „Iedere keer als Je naam in bepaalde kranten wordt vermeld staat je leeftyd erby. Ik ben niet zo verschrikkelyk biy met die veertig Jaren, vooral omdat ik het ge voel heb dat lk zoveel meer van de wereld zou moeten weten dan lk doe". Over haar schoonheidsverzorging wil ze niet veel meer vertellen dan dat ze zichzelf „tameiyk dik" vindt, daarom altyd trappen loopt als ze de lift kan vermyden, veel wandelt, wei nig make-up gebruikt. Ze vindt zich zelf trouwens niet zo'n geweldige schoonheid, hoogstens een tameiyk aardige verschyning. „Ik vind het niet belangryk of ik mooi ben, wel of ik meer karakter heb dan vroeger. Dat hoop ik maar". Zoet-zoeter-zoetst Na alle publiciteit rondom het al I dan niet schadeiyk zyn van kunst matige zoetstoffen zyn waarschyn- ïyk wat vrouwen voorzichtigheidshal ve teruggekeerd naar de oude, ver trouwde maar wat de lyn betreft, verraderlyke suiker. Toch moeten we de hoop niet verliezen, roept La- dies' Home Journal. In Amerika wordt druk gewerkt aan nieuwe zoet- mlddelen die „zoeter dan zoetstof en even veilig als suiker" moeten wor den. Men experimenteert daartoe o.a. met citrusvruchten: de bitte re bestanddelen van sinaasappels en grapefruits zouden voor die nieuwe zoetmakers een grondstof kunnen le veren die 1500 maal zoeter is dan sui- kea Beetje vlees „Mannen moet slank zyn. maar vrouwen zien er beter uit met een beetje vlees op hun lichaam. Voor opgesteld natuuriyk dat het op de juiste plaatsen zit. Zoals by myn vrouw Patricia., die is precies goed". Zanger Engelbert Humperdinck m een interview met weekblad Woman, dat Engelbert in het werkelijke leven nog knapper vindt dan op het tv- scherm. „Engel" zoals zyn (vele) vrienden hem noemen, werd in 1936 als Gerry Dorsey in India geboren, kwam als klein jongetje met zyn fa milie naar Engeland, trad al op toen hy nog op school zat, maar probeert zyn drie kinderen zoveel moge lijk buiten de schynwerpers te hou den. „Ik wil niet dat ze om my na righeid krygen. Er is altyd wel een of andere leukerd die kinderen wil laten zien dat hy niet onder de in druk is van hun vader"

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17