Tweede Kamer ging op reces Anderhalf jaar geelst DWANGMAATREGELEN IN „SANCTA MARIA"? Senaat geeft steun aan prof. Belinfante Na uitzonderlijk druk seizoen Onderwijzers niet vrij van dienst Actiecomité voor Artis opgericht VROUW DEED PARATHION IN ETEN VAN ECHTGENOOT Meer geld voor milieuonderzoek Vragen van mevrouw A.M.C. Padt-Jcinsen (PvdA) over Noordwijkerhoutse inrichting Universiteiten financieel gelijkgesteld Kolen gulden duurder per mud Zoetemelk vijfde in Parijs Prof. Goedhuis vrijgesproken Zeehavenoverleg in banen geleid Geen profs in strijd om Davis Cup VRIJDAG s roti mo HOWB DAGBUL» PAGINA T ((Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De Twee de Kamer is gisteren op reces ge gaan. Kamervoorzitter mr. F. J. van Thiel luidde de vakantie in met de constatering dat de Ka mer een uitzonderlijk druk sei zoen achter de rug heeft zodat die vakantie wel verdiend is. De Kamer kwam sinds de derde dinsdag van vorig jaar maar even 89 keer in plenaire vergadering bijeen om een kleine 4000 pagina's aan han delingen bijeen te praten. Er werd ruim 1200 keer schriftelijke vragen gesteld, 22 openbare commissieverga deringen gehouden, 39 keer monde linge vragen gesteld. 17 keer de re gering geïnterpelleerd en 29 hoorzit tingen gehouden. Acht keer werd uit eigen beweging e enwetsontwerp in gediend. Volgens mr. Van Thiel neemt de belangstelling voor het parlement toe, getuige de grote aantallen be zoekers op de tribunes, de vele de monstraties op het Binnenhof en de vloed van petities die het parlement wordt aangeboden. De Kamer onderbreekt op 28 juli het reces voor de behandeling van het voorstel tot verhoging van het wettelijk minimumloon. Vele afge vaardigden die hun vakantie in ver re streken reeds hadden vastgelegd, moeten daarvoor per vliegtuig terug komen om daarna weer hun vakan tieoord op te zoeken. Het reces eindigt op 25 augustus. Dan nemen de kamerleden hun nor male parlementaire bezigheden weer op. Die v orden begin oktober onder broken voor de 58ste conferentie van de interparlementaire unie, die in Den Haag in de gebouwen van de Tweede Kamer wordt gehouden. Voor deze conferentie hebben zich nu al- meer dan 600 parlementariërs uit ruim veertig landen aangemeld. AMSTERDAM (ANP) Met gro te meerderheid heeft de senaat van de universiteit van Amsterdam gis teravond in 'n openbare vergadering een motie afgestemd, waarin het be leid van de rector magnificus, prof. dr. A. D. Belinfante, werd aangeval len. De rector werd namelijk verwe ten. dat hij door het uitsturen van 'n aantal brieven aan alle leden van de universitaire gemeenschap, waar hij wijst op de nadelige gevolgen van democratiseringsbewegingen aan de universiteit en wanordelijke situaties aan diverse instituten schetst, een schadelijk beeld heeft gegeven van de universitaire gemeenschap. Boven dien hebben de 21 ondertekenaars van de motie er bezwaar tegen, dat de rector enkele elementaire en alge mene richtlijnen met betrekking tot het onderwijs heeft uitgegeven zon der overleg met de senaat. Na een lange discussie werd de mote gister avond door 92 stemgerechtigden af gewezen, terwijl 35 voor de motie stemden. De vergadering werd ook door studenten bijgewoond. De heer 8. C. Dik, die de motie had Ingediend, pleitte voor een onderzoek AMSTERDAM (ANP) Op inia- tief van het Amsterdamse gemeen teraadslid G. W. Keja (VVD) is op gericht het actiecomité „Help Artis". De bedoeling is druk uit te oefenen op de ministers van CRM en Onder wijs ten einde hen er van te over tuigen dat Artis grote waarde heeft voor het onderwijs en tevens een be langrijke recreatieve taak bezit. Het comité zal verder contact opnemen met alle politieke partijen, die in de Tweede Kamer vertegenwoordigd zijn om hen er van te overtuigen dat hulp van de rijksoverheid voor Artis noodzakelijk is. Kamerleden nemen afscheid van voorzitter Van Thiel. Het zit er op: het is vakantie. DEN HAAG (GPD) Het milieu beheer zal in het wetenschappelijk onderzoek, zoals de regering dat fi nancieel steunt, een hogere priori teit krijgen. Dat heeft minis ter Veringa (Onderwijs en Weten schappen) gisteren in de Tweede Ka mer meegedeeld. De minister wei gerde zich uit te spreken over de vraag of er een aparte bewindsman voor wetenschap en technologie moet komen. Hij verwees de Kamer naar de commissie onder leiding van staatssecretaris Van Veen die de de- partementele herindeling in studie heeft. HAARLEM (GPD) „Ik kan niet zeggen waarom ik het heb gedaan" zei een 45-jarige tuindersvrouw uit Heemstede gis teren voor de Haarlemse rechtbank. Op 25 januari had ze pa- rathion in het eten van haar man gedaan. Hij 'moest in zorg wekkende toestand naar het ziekenhuis worden vervoerd, maar bracht het er levend af. Wegens poging tot doodslag hoorde de vrouw een jaar en zes maanden tegen haaij" eisen. Tijdens de zitting zat hij als ge tuige a décharge in de zaal. Alles wat zijn vrouw zei zou hij beamen. De vrouw had de parathion al twee weken in huis. Geleend van een an dere tuinder tegen de ratten. Op de bewuste zondag deed ze de rest van het vergif in de appelmoes van haar man. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer heeft gisteren een motie van de socialist Laban verworpen, waarin een algemene vrijstelling van militai re dienst werd gevraagd voor onder wijzers. De heer Laban die deze mo tie enkele weken geleden tijdens een openbare commissievergadering had ingediend, wilde door deze maatregel het dreigende onderwijzerstekort op heffen. Staatssecretaris Grosheid van on derwijs en met hem de regeringspar tijen zagen in deze motie geen oplos sing van het probleem. Het zou slechts betekenen dat het aanbod van onderwijzers in de aantrek kelijkste gebieden wordt ver groot, terwijl er in de probleemge bieden geen hulp wordt geboden. Het huidige toegepaste systeem van individuele vrijstelling zou veel beter functioneren. De motie werd verwor pen met slechts de steun van de PvdA, de PSP, CPN, D'66, PPR en SGP. Een tweede motie die gisteren nog werd behandeld, wilde de uitkeringen van de algemene bijstandswet gelijk stellen met het minimumloon. Deze motie was ingediend door mevrouw Heroma-Meilink (PvdA). De motie kreeg nagenoeg dezelfde steun als die van de heer Laban. zij het dat de SGP nu tegen stemde, maar dat het AR-lid Van Bennekom zich er voor uitsprak. Motivering van de re geringspartijen voor de afwijzing was, dat het totale sociale beleid hier door zou worden doorkruist. Dat is niet mogelijk zonder dat daar eerst een uitvoerige studie naar is inge steld. De raadsvrouwe, mevr. Van Cra- nenburgh-Taverne over die avond: De maaltijden werden op zondag onregelmatig gebruikt, eerst de drie aangenomen Libanese kinderen, la ter de ouders. De hele dag was a) in een sfeer van depressiviteit verlo pen. De vrouw had vijf flessen wijn op, drie valium-tabletten en niet ge geten. In een soort verdoving heeft ze parathion in het eten van haar man gedaan". 's Avonds gaf de man over en ging naar bed. 's Nachts werd hij onwel en zijn vrouw belde onmiddel lijk een dokter. In bewusteloze toe stand werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. De volgende dag bezocht de vrouw haar echtgenoot en beken de het gebeurde. Hij zei: ,,Hou de zaak maar stil en gooi het flesje weg". Bekentenis De officier, mr. V. D. Valk Bou- man, bleef stilstaan bij de discrepan tie die hij aantrof tussen het mis drijf en de aardige vrouw. Hij had de indruk dat er tussen beide echt lieden nog een grote affiniteit be stond. In de verhouding van de vrouw met een 23-jarige kostganger kon hij geen bewijs zien. Hij eiste wegens poging tot doodstraf een jaar en zes maanden. In haar pleidooi was de raads vrouw het op vele punten eens met de officier. Ze beschreef de toestand van het gezin:„Beide mensen hadden los van de burgerlijke maatschappij een eigen wereld opgebouwd. Ze had den omdat ze geen kinderen konden krijgen drie Libanese kinderen gea dopteerd. Die kinderen eisten steeds meer van hun liefde op en de vrouw voelde zich," aldus de raadsvrouw, „gevoelsmatig tekort gedaan. Van daar ook haar verhouding met de kostganger die wel bevredigend Vrede Maar toen waren in de leeg gepompte maaginhoud al parathion- sporen aangetroffen en was de politie gewaarschuwd door de me dische staf van het ziekenhuis. De echtgenote werd verdacht en legde uiteindelijk een volledige bekentenis af. De president vroeg zich af waarom de vrouw ook na haar daad alles op zün beloop had gelaten. De raads vrouw bracht hier tegen in dat ver dachte dacht dat met het overgeven alles er wel uit zou zijn. DEN HAAG (GPD) De Twee de Kamer heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming een wetsont werp van minister Veringa van On derwijs aangenomen waardoor alle universiteiten en hogescholen in ons land voortaan financieel gelijkge steld zullen zijn. Dat betekent dat de niet-rijksuniversiteiten en hogescho len voortaan mogen rekenen op een honderd procent rijkssubsidie van hun kosten en uitgaven. De zelfstan digheid van de betrokken onderwijs instellingen wordt hierdoor in het ge heel niet aangetast. DEN HAAG (GPD) Mevr. A M. C. Padt-Jansen, Tweede Kamerlid voor de PvdA, heeft staatssecretaris Kruisinga (Soc. Zaken en Volksge zondheid) en minister Beernink (Binnenlandse Zaken) een groot aantal vragen gesteld over de gang van zaken in de psychiatrische in richting voor vrouwen „Sancta Ma ria" in Noordwijkerhout Het Kamerlid wil graag geïnfor meerd worden over de stand van za ken met betrekking tot de toepassing van dwangmaatregelen. Worden er nog steeds dwangmaatregelen geno men el als dat inderdaad het geval is. zijn die dan onvermijdelijk en wordt daar door de staatssecretaris toezicht op gehouden? Komt het voor, zo vraagt mevr. Padt-Jansen voorts, dat patiënten bij verkiezingen in de stemhokjes worden geïnstrueerd om op een be paalde partij te stemmen? Mocht dat werkelijk gebeuren, welke maatrege len kunnen dan worden genomen om dergelijke voorvallen te voorkomen? Het Kamerlid vraagt verder of: het juist is, dat de gehuwde vrouwelijke patiënten niet alleen on der hun meisjesnaam staan geregi streerd, maar ook in de dagelijkse omgang bij deze naam worden ge noemd; de beloningen voor werkzaam heden van de patiënten wel voldoen de zijn; de in het vooruitzicht gestelde uitbreiding van de inspeotie binnen kort gerealiseerd wordt; O het niet gewenst is, dat de po sitie van de inspectie duidelijk wordt geregeld bij de herziening van de krankzinnigenwet van het huidige stichtingsbe stuur mag worden verwacht, dat het de verantwoordelijkheid voor een verantwoord beleid voor ao'n grote inrichting, overeenkomstig de huidi ge maatstaven kan dragen; de berichten juist zijn. dat een nieuwe stichting met een nieuw be stuur op komst is. DEN HAAG (ANP) De minis ter van economische zaken heeft een wijziging afgekondigd van de pry- zenbeschikking vaste brandstoffen 1970. Met deze beschikking wordt het de detailhandelaren in brandstof fen mogelijk gemaakt de reeds opge treden stijging van de inkoopprijzen door te berekenen. De prijzen voor de meest gangbare kolensoorten onder gaan vanaf nu een stijging van een gulden per mud. VALENCIENNES (ANP) El- is één optimist in de volgers karavaan van de Tour. Van de 86 sportschrijvers en -sprekers uit vele landen, die mee hebben gedaan om te voorspellen wie straks in Parijs bij de eerste vijf in het eindklassement zullen zijn, hebben er namelijk 'slechts' 85 hun stem uitgebracht op Ed die Merckx. Eén gelooft dus blijkbaar niet meer in de Belg. Hoog genoteerd staan overi gens oo kde Spanjaard Ocana met 78 stemmen, de Fransman Raymond Poulidor met 73, Jan Janssen met 58, Joop Zoetemelk met 43. de Italiaan Zilioli met 35, Martin vanden Bossche met 34 en Rini Wagtmans met 36 stemmen. „Een driehoeksverhouding waar in in het begin vrede mee be- stoad Op 7 januari ging de kostgan ger het huis uit na een conflict en dat maakte de situatie uitzichtloos. De raadsvrouw meende dat verdach te op het moment van het gebeurde sterk verminderd toerekeningsvat baar was door de aloohol en de va lium en viel op dit punt. het psychia trisch rapport aan. Zij vroeg een gecombineerde straf. De echtgenoot van de vrouw stond dezelfde dag terecht achter gesloten j deuren wegens het plegen van on tucht met de drie Libanese pleegkin deren. Tegen hem werd een gecom bineerde straf geëist. De kostganger was reeds tot een geldboete veroor deeld. De rechtbank zal over twaalf da gen (14 juli) uitspraak doen in de zaak tegen de vrouw. LONDEN (GPD) Prof. D. Goed huis (64), luchtvaartattaché bij de Nederlandse ambassade in Londen, die onze regering had verzocht zijn diplomatieke immuniteit op te hef fen, zodat hij kon terechtstaan, werd gisteren door de rechtbank van Not tingham vrijgesproken. Prof. Goed huis was beschuldigd van het veroor zaken van de dood van een 22-jarige medische student door gevaarlijk rij den, toen zijn Mercedes in botsing kwam met de Mini Cooper van de student op de snelweg nabij Slough. Kerkelijk Leven HERV. NED. KERK Beroepen te Silvolde P. Lootsma, kand. te Amersfoort. GEREF. KERKEN Beroepen te Heemstede C. Brouwer van Curacao, die dit beroep heeft aangenomen. CHR. GEREF. KERKEN) Beroepen te Gorinchem en te Lut- ten E. E. Slofstra, kand. te 's-Gra- venzande. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Hellevoetsluis A. Hoo- gerland te Werkendam. naar de werkelijke situatie aan de ge democratiseerde instituten. De rector had zich volgens hem slecht geïnformeerd. Professor Bel infante verweet Juist de andere kant gebrek aan communicatie, omdat op vele plaatseh ls „gedemocratiseerd" zonder dat van te voren overleg was gepleegd met de universiteitsleiding. Later op de avond werd met slechts 9 stemmen tegen een motie van prof. A. Heertje aangenomen, die was on dertekend door 43 hoogleraren, en waarin de door rector en assessoren gestelde uitgangspunten voor het universitaire onderwijs worden on derschreven. Deze uitgangspunten, die professor Belinfante in zijn se rie brieven duidelijk kenbaar had ge maakt. houden in dat de verantwoor delijkheid voor de inhoud van het studieprogramma berust in laatste Instantie bij de betrokken docenten. Ten tweede stellen rector en asses soren. dat het uitreiken van diplo ma's. waarbij wordt afgezien van in dividuele toetsing van kennis en Inzicht. onvoldoende waarborgen geeft aangaande de bekwaamheid van de betrokken studenten. Tenslotte werd een voorstel van de rector en assessoren aangenomen, dat behelst dat gezocht zal worden naar mogelijkheden voor een deskundig onderzoek naar het functioneren van de nieuwe onderwijssystemen in de verschillende studieinrichtingen. BRUSSEL (ANP) Minister Bakker (Verkeer en Waterstaat.' en zijn Belgische collega De Saeger, hebben besloten dat ze voor het eind van het jaar beheerders van zeeha vens zullen uitnodigen voor perio diek overleg. De zeehavenbeheerders moeten zich dan beraden over opti male benutting van de mogelijkhe den voor een zeehavenontwikkeling in beide landen. De bewindslieden hopen dat uit deze eerste stap gere geld en vruchtdragend overleg zal groeien Minister Bakker stelde dat hem en zijn Belgische collega wel degelijk een institutionalisering van dit we derzijds zeehavenoverleg voor ogen staat. De gedachten gaan daarbij uit naar vorming van beheersinsti tuten (havenschappen) waarvan de overkoepelende organen op den duur tot duurzame samenwerking komen. LONDEN Het toernooi om de Davis Cup blijft gesloten voor professionals. De vergade ring van Daviscuplanden heeft besloten wel de spelers, die niet meer onder contract staan bij een promotor in staat te stellen hun land te vertegenwoordigen. Dat geldt onder meer voor de Australiër Lew Hoad en de Pe ruaan Alex Olmedo. Daarnaast mogen in het vervolg ook ten- nisleraren worden geselecteerd. Het Amerikaanse voorstel om ook profs toe te laten, kwam niet in stemming. Het voor naamste bezwaar van de Ii.TF, (internationale tennis- federatie) om het Daviscuptoer- nooi open te stellen, vormt de mogelijkheid dat de profbazen door het al of niet beschikbaar stellen van spelers kunnen uit maken. welk land de Davis Cup zal winnen. De onderhandelin gen tussen de nationale bonden en de promotors worden voort gezet. Het voorstel om de Challenge- Round af te schaffen en de Cup-houder in te delen in éen van de geografische groeperin gen: Amerikaanse. Aziatisch Australische en de twee Euro pese zones, werd aangehouden tot de algemene vergadering van volgend jaar juli. Van de werf van de Rotter damse Droogdokmaatschappij NV is gisteren de onderzeeboot Zwaardvis te water gelaten. Me vrouw J. den Toom-Niessink, echtgenote van de minister van Defensie, doopte het door de Ko ninklijke Marine ontworpen schip. De Zwaardvis is een voorloper van de inde toekomst te bouwen kernonderzeeboot. In vorm is die gelijk aan de nucleaire voortge stuwde onderzeeboten maar hij heeft conventionele aandrijving. Deze onderzeeboot is, volgens vi- ce-admiraal J. Dorenbos, de mo dernste in de wereld en krijgt nog een zusje, de Tijgerhaai, 'die ook bij de werf in aanbouw is. Het ligt in de bedoeling dat de sche pen in 1971/'72 i7i de vaart ko men. Op de foto de doop: Naast mevrouw Den Toom RDM-direc- teur J. C. van Reenen. Minister Den Toom mag toekijken.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7