Ook bloemencorso in teken van Pilgrim Fathers herdenking ENTHOUSIAST GESIMULEERD Prof. Quispel waarschuwt: Aards leven loopt stuk op klippen van de wetenschap Kroonprinselijk paar bij lustrumcongres Geen kwestie van discriminatiemaar van technische aard VERZIEKT Milieu Vanavond ,gasfeest" op Rapenburg SPEL IN STADSGEHOORZAAL pONDERDAG 2 JULI 1970 bBlDSCH DAGBLAD PAGINA 3 draaien en luisteren niet naar de alarmsignalen: ze hebben het te druk om in de salons met de pas sagiers te bekvechten over de passageprijs. De deskundigen die in de maat schappij van heden de radar schermen kunnen aflezen, de we tenschapsbeoefenaren, hebben de taak de gevaren te onderkennen, de koerswijziging vast te stellen en af te dwingen, de salons bin nen te dringen om de verantwoor delijken te overtuigen van de ge varen en ook de taak om, wan neer niet naar hen geluisterd wordt, de toegang tot de brug te forceren. Op deze wijze formuleerde prof. dr. A. Quispel gisteren tijdens liet con gres „Wetenschap en Welzijn" ter ge legenheid van het universitaire lus trum de meest kritieke situatie waar in het leven op aarde thans verkeert sinds de miljarden jaren van zijn oorsprong. Deze noodsituatie is voor al door twee factoren in de overont- wikkelde maatschappij ontstaan: de moderne bewapening met onvoorstel- 1 bare destructieve en voor het leven fatale mogelijkheden en de beangsti gend nonchalante wijze waarop met het natuurlijke levensmilieu wordt omgesprongen in onze dolge draaide produktie-consumptiemaat- schappij. Prof. Quispel meende met alle waardering voor de verzette arbeid en het goede resultaat daarvan op ander gebied, dat in de documentatie voor het lustrumcongres ten aanzien van de gevaarlijke aspecten van de I overontwikkeling te weinig aandacht was besteed aan de gevaren van de bewpaening, terwijl deze juist ver voor de andere aspecten een domi- I nerende factor vormt. Indien ergens, dan geldt hier toch wel dat het daarbij gaat om prodiuikten van ons menselijk onwel-zijn, produkten van zieke geesten, ontwikkeld in opdracht van zieke geesten, stilzwijgend goed gekeurd door een verziekte samen- leving. Hierby moet echter in aan- j merking genomen, dat de bacteriolo- gische en chemische <B en C) wapens als strydmiddelen betrekkelyk zelden als zodanig zyn ontwikkeld, maar dat gebruik werd gemaakt van de resultaten van ander onderzoek, bv op het gebied van insecticiden en bo- na-fide medische research. Spreker betreurde dat niet dit niet sterk genoeg naar voren is ge- komen, waarschynlyk doordat men tezeer gericht was op de welvaart in relatie tot het welzyn en te weinig op de dreiging van het niet-zyn. Het gebruik van het woord „landsverdediging" in de discussies van de afgelopen weken duidt er helaas op, dat vele hooggeplaatste autoriteiten de realiteit van de nuc leaire bedreiging nog steeds niet on der ogen kunnen of willen zien wan neer wij in 'n oorlog worden betrokken is dat de derde wereldoorlog. En in die oorlog valt de angst om de vei ligheid van het eigen landje volledig in het niet t.o.v. de angst dat door de escapade de wereld door ABC wa pens totaal vernietigd wordt. Men zou het, gezien deze vruchten van een ongeremde wetenschap, kun nen stellen zoals Fetizon en Magat dat deden: "wy zullen de wetenschap of de oorlog moeten uitbannen. Beide behouden is niet meer mogelyk De andere apocalyptische dreiging is de ondergang van het leven op aar de door de verstoring van het natuur levensmilieu door de technologisch ontwikkelde mens. Alle leven op aarde is van ander leven afhankelyk. De bron voor de energie, die de instandhouding van het leven mogelyk maakt, is uitein- j öelijk de zon. De groene organismen zijn als enige in staat dit zonlicht di reet te gebruiken voor de opbouw van I organische stof uit koolzuur, net pro- I ces van de primaire produktie waar- van alle voedselvoorziening afhanke- ïyk is. Bovendien vormen de groene j organismen zuurstof die het dieriyk en menselyk leven nodig heeft. Wan neer deze processen in gevaar komen j betekent dit een gevaar voor alle le ven op aarde Dit gevaar roepen wy reeds op door beperking van het ve getatie-areaal, door het vergiftigen van de zee waar groene organismen voor een hoog percentage van voed- Het kroonprinselijk jaar be kijkt met leden van de lustrum commissie de revolutionaire kre ten van het Environment in de Pieterskerk. (Foto LD Holvast) sel -en zuurstof productie verantwoor. delyk zijn, en door verontreiniging van de lucht, door de oorlogsvernie tiging van begroeiing in Vietnam etc. De natuur kent voorts de kringloop, waardoor afvalprodukten van het ene organisme worden afgebroken tot vormen, die voor een ander organis me bruikbaar zyn. Deze recycling is verstoord door de technologische mens, die teveel af valstoffen produceert en ook in vor men die niet door natuurlyke pro cessen aan de kringloop kunnen deelnemen. Te meer doet zich dit gelden, om dat de mens zich hoofdzakelijk als vrucht van wetenschap en technolo gie onrustbarend snel voortplant op een wijze zoals geen andere natuur lijk elevens vorm. Deze gevaarlijke situatie notstaat door het doldraaien van de produk- tie-consumptiemaatschappy en het ontbreken van bevolkingsprogram mering. De wetenschap, die zelf deze pro blemen heeft opgeroepen en niet meer een weg-terug kan inslaan, kan slechts te hulp komen door de maatschappy te overtuigen van de dreigende ramp en wegen aan te ge ven, waarlangs de produktie-consump tiemaatschappy moet worden omge zet in een systeem waarin de be volkingsgroei wordt afgeremd, de pro duktie op recycling wordt ingesteld en grote offers worden gebracht om deze maatregelen te bekostigen. Hoe groot? Dat is een politiek-economisch probleem, maar er zullen ingrypende maatregelen nodig zyn om de mens heid en het leven te redden. LEIDEN In verband met de Pilgrim Fathers herdenking zal op 1 augustus een boottocht gehouden worden van Leiden naar Delfshaven. Aan deze toch zullen 58 schepen van de stichting Rond- en Platbodem- Jachten deelnemen. In de laatste week van juli zullen zy afmeren aan de Oude Vest en de Oude Singel. Op 31 juli worden de bemannin gen van de schepen door het ge meentebestuur ontvangen in „De La kenhal". Na deze ontvangst gaan de schepelingen, gekleed in historische contuums. te voet naar de Doelen kazerne. Zaterdagmorgen om 9.30 uur vertrekken de historische sche pen, waaronder 17 tjalken en 11 zee. schouwen. Eveneens op 1 augustus, vanaf 2 uur. zal het Rynsburgs bloemencorso door Leiden trekken. Enige wagens in dit corso zullen betrekking heb ben op de Pilgrim Fathers. Dit zyn hoogtepunten in een her denking, die vooral ook voor de Ne derland bezoekende Amerikanen aantrekkelyk zUn. Er is veel belang stelling uit het buitenland voor de boottocht. Er worden filmploegen uit Duitsland, Engeland en Amerika verwacht. Er zyn overigens nog meer acti viteiten, die in het kader van de her denking doorde Leidse WV ontplooid worden. Zo is er a.s. maandag een optreden van de University of Cali fornia Santa Barbr Chmber Sin gers in de Hooglndse Kerk. Het concert begint s'avonds om acht uur en de toegang is gratis. Ook buiten de Pilgrim Fathers her denking. zit de WV niet stil. Als voor beeld noemt directeur R. A. Dekker de statentocht. Dat is een autotocht langs de 12 statensteden, die op 18 juli gehouden wordt. Aan het einde I van de tocht wordt een défilé gehou- den by de Groenoordhal Bovendien wordt er op 17 en 18 juli a.s. de z.g. Jeugd-Grand-Prix op het Vyf-mei-plein verreden. Deze auto-race in het klein wordt georga niseerd in samenwerking met een oliemaatschappy LEIDEN Prinses Beatrix en Prins Claus hebben gisteren belangstelling getoond voor het Leidse lustrumcongres „Weten schap en Welzijn" door een bezoek te brengen aan de Pieters kerk en de Stadsgehoorzaal. LEIDEN Personeel van de Ste delijke Licht Fabrieken maakt van de avondafsluiting van het Rapen burg vanavond gebruik om nabij de Gyselaarsbank een gedeelte nieuwe gasleiding in te graven. Dit sluit aan op een enige weken terug gelegde gasleiding in de Langebrug en het begin van de Breestraat, De Rapenburg-afsluiting is voor het gebruikelijke openlucht-slotfeest van het universitaire lustrum. De SLF maakt van deze nood een deugd door van twee afsluitingen er één te maken. De nacht erna, van vrydag op za terdag. zal de aansluiting va n deze gasleiding worden gemaakt onder'de toegang tot het Noordeinde naar de gasleiding die in het Kort Rapen burg is gelegd. Voor dit werk zal het Noordeinde zaterdagmorgen vroeg zijn afgesloten tussen 00.30 uur en 06.00 uur, uren waarin geen of vrfl- wel geen openbaar vervoer meer op de weg is. Als dit SLF-karwei is voltooid zal de afdeling bestratingen van ge meentewerken volgende week bee in nen met de herbestrating van dé rijweggedeelten die voor het leggen van de gasbuis opengebroken zyn ge weest. Vooral in het gedeelte Bree straat tussen Rapenburg en Papen- gracht is daarvan een hinderlijk .wasbordeffect" overgebleven. Dit was niet te voorkomen, omdat voor het leggen van de gasleiding de hou ten dwarsliggers van de voormalige blauwe tram (tot 1960) moesten worden verwijderd. Daardoor zyn on- gelyke verzakkingen op korte af stand ontstaan. Dat was indertyd ook de reden om deze houten biel zen in de grond te laten zitten (zo'n 17 cm beneden het wegdek). Het is volkomen misplaatst deze zaak in de sfeer van dis criminatie te trekken. Dat is zonder meer beledigend voor my en myn vrouw, die in de oorlog door werkeiyke discriminatie een kind en 42 andere familieleden hebben verloren. De heer Milikan stelt, dat het een kwestie van technische aard is en om dat de adstrueren duikt hy uitvoerig in zyn eigen (ho reca)-verleden. Ik ben by wyze van spreken de geestelyke vader van feesten voor Indonesische repatrianten en andere van haard en huis weg- zynde groeperingen, toen ik in myn Zandvoortse tyd deze zaken begon te organiseren. Als directeur van het Erasmushuis in Utrecht organiseerde ik later voor Antillianen, Surinamers en gastarbeiders. Het waren ware feesten, eerst overdag, later in de nacht, maar altyd fyn. De laatste jaren is het moeilyker geworden. Ik neem kennis van de spanningen via krant en tv en ik proef de politieke achtergrond, die in de feesten is gekomen. Dat is een sfeerverandering. Je ver staat de taal niet, maar voelt aan, dat het geen feest meer is. De feesten zyn in de commerciële sfeer getrokken. Daar heb ik geen bezwaar tegen, maar je moet je dan wel als iedereen aan de discipline houden. Politie en brandweer stellen hun eisen en dat spel moet je spelen. De heer Millikan noemt voorbeelden. De Stadsgehoorzaal heeft in alle zalen een danscapaciteit van 1200 personen, die ik op myn persoonlyke verantwooring op 1400 heb gebracht. In de grote zaal mogen 500 mensen dansen. Wat gebeurde op de feesten? Er werd grote reclame gemaakt voor de Surinaamse feesten oa via radio Veronica en daardoor kwamen geen 1400 maar 1800 mensen en meer. In de grote zaal zat een band, in de kleine zalen stonden bandrecorders. Gevolg: alle 1800 aanwezigen dansten in de grote zaal. De Stadsgehoorzaal-directeur brengt de angst onder woorden, die in zyn vak leeft voor brand. En dan zegt hy: En er kwam op een keer brand! Het is aan myn medewerkers en aan de brand weer te danken, dat er geen paniek ontstond. Ze doofden de brand by wyze van spreken op hun tenen, waardoor de feestvierders het niet merkten. Een bloemlezing uit zijn mond van wat er op deze feesten ge beurde: elk stootje was een vechtpartij de bars konden niet worden bevoorraad, omdat de karretjes in de gangen werden leeggeroofd: een serveuse, die het organiserend bestuur in een oudejaarsnacht gelukkig nieuwjaar ging wensen, kreeg als antwoord: Och sterf, blanke teef: de chef-suppoost werd tegen de grond geslagen, de garderobe beroofd, de kas geplunderd: schade f 20.000; ik werd met messen bedreigd, myn vrouw vervolgens met een plank neergeslagen; kelners werden beroofd en bekogeld met bierflesjes; je hield je hart- vast: wat gebeurt er in zo'n overvolle zaal met dansende, drinkende, rokende en verdovende middelen gebrui kende mensen? in de gangen werd geslachtsgemeenschap gepleegd; op het laatste feest (dit jaar) werd de chef neergeslagen. De heer Milikan: Toen heb ik gezegd, dat het zo niet meer kon Er zyn gesprekken geweest met de gevolmachtigd minister, met plaatseiyke vertegenwoordigers. Ook zy zeiden: als het zo door gaat. vallen er doden. Myn medewerkers willen dergelijke risico's niet lopen. Het is onzin te stellen, dat ze niet willen bedienen. Daar staan ze voor. dat is hun inkomen. Maar ze moeten kunnen. Er zyn hier gebeurtenissen, waarby ze heel wat moeten verduren en geen zee gaat ze te hoog, maar dit kan niet. Dit is geen normaal ar beidsrisico. Het is pertinent niet waar, dat we niet willen verhuren. Maar we hebben gezegd: als er zo veel mensen komen, als de reclame daarop wordt gericht, ga dan naar byv. de Haagse Houtrusthal- len of naar de Groenoordhal. Zo niet, beperk de deelneming, wat mogelyk is door decentralisering: de Surinaamse studentenfeesten voor Amsterdammers in Kras. de Leidse hier. enz. Ik ben aan honderden richtlynen gebonden. Daar moet ik me aan houden. Als er opnieuw feesten komen, moet ik een stevige ordedienst. Dat werkt natuurlyk kostenverhogend, maar het kan met een klein bedrag op de toegangsprijs worden uitgesmeerd. Als men wel f 6 betaalt voor een hele nacht feesten, waarom dan geen f 6.50? Maar dat willen de organisatoren allemaal niet. Ik heb zeker by elkaar geteld een maand over deze zaak vergaderd Onder mijn voorwaarden staan de deuren van de Stadsgehoorzaal ïog steeds open. Tenslotte een opmerking over de kleding. Ik zou bezwaar hebben tegen de kleding van de Surinamers. Daar lach ik om. Als theater man kan ik niet anders Kleding doet me niets. Vorige week by Stomp heb Ik naakte mensen zien optreden Het environment en de discussies over het universitair manifest waren het doel van hun eerste bezoek, dat ruim anderhalf uur duurde. Zy na men eerst de „gecensureerde" ob jecten van het environment in ogen schouw die in de consistoriekamer zijn opgesteld en spraken daar met leiding van congres en universitaire autoriteiten In de kerk bekeken zy aandachtig de talloze onderdelen van de veelbesproken congres-entourage, terwyl zy voorts interesse hadden voor de groepsdiscussies over het manifest. Vervolgens togen zy naar de Stads gehoorzaal. waar het simulatie-spel in het kader van het congres reeds enige uren gaande wa~. Zij namen niet aan het spel deel, hoewel in die geest wel een suggestie door de lus trumcommissie was gedaan. Overigens heeft 't congres gisteren lechts twee hoogtepunten gekend- het simulatiespel en de beklemmen de voordracht van prof. dr. A Quispel. Aan beide evenementen wordt elders meer aandacht besreed De in de ochtenduren gehouden discussie met een forum uit bedrijfs leven, overheid en wetenschap lever de voornamelyk enige theoretische bespiegelingen»op. terwyl de praktyk van de grote problematiek van de overontwikkeling, in casu oorlogs dreiging en milieuverontreniging niet diepgaand ter sprake kwamen. In de middaguren werd groepsge wijs intensief gediscussieerd over het „universitair manifest", dat beoogt een soort beginselverklaring te wor den ten dienste van universitaire hei-vormingen, maatschappeiyke ver antwoordelij kheid van de wetenschap en verantwoord wetenschapsbeleid. Tot een synthese van de standpun ten kwam men nog niet. Dit zal een van de taken zyn van de congres gangers op de dag van vandaag, de laatste in deze vierdaagse. LEIDEN „Vanmiddag hebben we voor het eerst zelf mogen voet ballen, na een week lang tv te heb ben gekeken". Dat was de fraaie sa menvatting die een meisjesstudent gisteravond gaf in een terugblik op het simulatiespel, dat gistermiddag, met veel verve was vertolkt in de Stadsgehoorzaal. Een spel met als ondergrond de uitvoering van de wet Veringa voor het Hoger Onderwys. De 140 deelnemers hebben eens goed laten zien. hoe Je met dat wetsont werp in de moeiiykheden kunt ko men. Ze moesten hun stem uitbrengen voor een instituut voor mileubeheer- sing aan de fictieve universiteit van Rodeschool. een instituut dat even tueel met steun van het bedryfsle- ven sou moeten worden opgericht. Als het bedrysfleven niet zou deel nemen. werden de kosten voor de ge hele universiteit hoger. En dat bete kende snyden in eigen vlees. Nu, dat is dan op byna wellustige wyze ge beurd. In vakgroepen zat men by- een, daarby zorg dragend niet de eigen rol te vertolken. De student in de medicynen was nu wetenschap- peiyk staflid by de juristen enzo voort. De discussies werden verhit, er draaide een duideiyk ophitsende pers naar links en rechts, en krantejon getjes verspreidden fluks het laatste nieuws. Ook formeerde zich spoedig een actiegroep „Teuge", die achter eenvolgens het reken- en perscen trum bezette. Een tegenslagje voor de spelleiding prof. en mevrouw Van Arkel waardoor de zaak even in tijdnood dreigde te raken. Een wat beduusde prinses Bea trix en prins Claus zagen het ge krakeel aan. Prins Claus vroeg aan prof. van Arkel of de nu opgevoer de Senaatsvergadering ook maar iets leek op een echte, gezien het ru moer. Prof. Van Arkel ontkende dat laatste, maar zag wel andere geiy- kenissen. Overigens werd ondanks de schynbare verwarring, en het mini mum aan reële communicatie de „pers" zorgde voornamelyk voor grapjes, maar had te weinig echte berichten steeds duideiyker dat, men tegen invloed van het bedryfs- leven was. Daartoe werden bezuini gingen uitgevonden die meer dan in ventiviteit dan van een degeiyk eco nometrisch denken getuigden. Maar dat vermocht het enthousiasme niet te drukken. Tegen half zes 's middags verza melden de deelnemers na een reeks opwindende verkiezingen zich voor een dnankje en een lacherig na praatje. Van de nege,. partyen die aan de verkiezingen zouden deelne men waren er inmiddels drie gefu seerd en die nieuwe party (naar de ïystnummers 1-6-9 geheten) won. 's Avonds by de nabespreking vroeg de ïysttrekker van die party of ie mand hem kon inlichten over het programma van zyn party. Dat kon niemand, maar prof Van Arkel beloofde nog een opzet te maken Al met al een verrukkeiyk onderdeel van dit lustrum. LEIDEN De huidige situatie ln de wereld, vooral in de over- ontwikkelde wereld kan men ver gelijken met een schip, dat met volle vaart afstuurt op de onder- igang. Een scherpe koerswijziging zou nodig zijn om de dreigende Ijsbergen te ontwijken. Er is ech ter niemand op de brug om het roer om te gooien. Niemand lui stert naar de deskundigen, die het gevaar op radarschermen zien. Wie de brug wil betreden wordt verwijderd door gewapende poli tie. De gezagvoerders hebben op dracht gegeven de motoren met steeds groter kracht te laten LEIDEN Beschuldiging van de heer E. R. Paerl van het aluminiumcomitè als op positiegroep van de week op het universitaire lustrumcon gres: „Voor Surinaamse studen tenverenigingen wordt het onmogelijk gemaakt de be schikking te krijgen over de enige grote zaal. de Stads gehoorzaal. De directie is van Surinaamse verenigingen ex tra bedragen gaan eisen bo ven de gewone huur, een borgsom van enkele duizen den guldens, het afkopen van de bar. terwijl de directie kritiek heeft op de politieke geëngageerdheid en de kle ding van de Surinamers en het personeel niet wil bedie nen". Wat zegt de heer I Mili kan, de directeur van de Stadsgehoorzaal 'op foto), van deze beschuldiging. Zijn reactie is hieronder op pa pier gezet door onze stads- redacteur Hans Melkert.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3