Leidse uitvinders reageren 'Het slonk er naar Ie motfebailen..." GEDICHTEN AWAY „Leerzaam Nu zag je ook eens dat het waar is „Mijn vader deed zelfde uitvinding" !W Leidse schoolkinderen maakten excursie naar de universiteit Naar Kamerlingh Onnes lab Het stonk ONDERDAG 2 JULI 1970 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 21 ;JNE HEREN. ,r aanleiding van het berichtje op de ia-pagina betreffende een uitvin van de heer Koomans, besloot on- ;ende als één der oudste abon- van uw blad eindelijk eens bekend- dd te geven aan hetgeen eigenlijk mijn hele leven heeft beheerst, namelijk het lenken en verbeteren van apparatu- ►nder meer hebben mij de vele bank- irvallen reeds vele jaren geleden aan denken gezet, bijvoorbeeld onder de ir de hand staande geldla of geldbak de employé aan het loket een knop, Ike bü indrukken een elektrisch con- geeft, waarmede onmiddelijk een •dekt opgestelde camera langs het lo of loketten inwerking wordt gesteld, watergordijn voor het loket wordt [egd en een sirene in de buitenmuur werking wordt gesteld, dit als één van Ijn laatste ideeën. Een ontwerper of uitvinder zoals by- torbeeld Edison is geboren met de ei genschappen, dat het bestaande altijd voor verbetering en het nog niet be staande voor mogelijk wordt gezien. Meer dan veertig jaar geleden reeds stelde ik vast, dat de weergever of opne mer bij een grammofoon in het verleng de van 't draaipunt der arm onjuist was waarom ik dit veranderde «met passer en winkelhaak zo klaar'. Het heeft zoveel jaren geduurd eer de ingenieurs van grammofoonfabrikanten dit verbeterden, dat ik bijkans gezocht zou hebben of ik me hierin mogelijk zou hebben vergist. In de oorlogsjaren was zowat van al les niets. Toch wist ik met de primitief ste materialen: een pennensnijmachien- tje voor biljartkeuen, een tafelmu ziekstandaard enz. te maken, waarvoor mij werd verzocht het één en ander ook voor anderen te maken. Ook ontwierp ondergetekende het keu- kenhangrek. Dit om het een en ander naar voren te brengen, waarom onderge tekende gaarne eens contact wil opne men en om te bewijzen dat vindingrijk heid een veel grotere plaats by my in neemt dan tot nu toe publiciteit. NB: Wat betreft de verbetering van de stand van het opneemmechanisme, zoudt u mij kunnen vragen welk beter resul taat ik hiervan verwachtte. De verbetering bestond hierin, dat de naald of saffier ten opzichte van het middelpunt der grammofoonplaat van buitenste naar de binnenlopende groef steeds in een stand van 90 graden ten opzichte van de as der plaat kon blij ven .Een bijkomstige verbetering was te vens, dat de opnemer niet meer naar binnen werd gedrukt, doch gelijkelijk naar binnen werd getrokken, met tot slot een zuiverder weergave en een minder slijtage. Als groot muziekbewonderaar bezat ik o.m. behalve de nu niet meer bekende Parlophon en Odeon de nu nog bekende His Masters's Voice en Columbia platen en vele nieuwe werken. Voor sommige vindingen werd mij destijds aangeraden patent te nemen. Hoogachtend. J. Pardon. Driftstraat 5. Leiden. Telefoon 31961. Reuze leuk. dat u op de Altona-pagi- na zo'n groot stuk plaatste omtrent de uitvinding van de heer Koomans. Room burgerlaan 57 in Leiden. Helaas moet ik u mededelen, dat zo'n zelfde uitvinding al ruim 50 jaar geleden plaats vond. Mijn vader vond toen 'in 1920) hetzelfde apparaatje uit. U kunt het komen bezichtigen als u wilt. Het adres van mijn vader is P A. Eouten, Franchimontlaan 6. Leiden. Hoogachtend, mevr. Teske-Buiten, V. Lierdreef 6. Leiden. vond het zeer interessant Al die mtes en dieren, en op de manier wij rond werden geleid vond ik ook leuk. Jammer genoeg duurde dit veel [kort.. Want na anderhalf uur stonden weer op straat. Ik had heel wat gemist in het mu- im. Ik zou zo graag de vlinders hebben iien. Maar er is niots aan te doen. werd ook gevraagd of ik nog meer ïsea's zou willen bekijken. Natuurlijk 1 ik dat willen, waarvoor niet. Ik vind t juist harstikke leuk. Ik zou best vol eind Jaar weer terug willen komen. Sn zou er dan wel een hele middag or kunnen brengen. Naar leeuwen en gers en olifanten, vissen enz. kijken zou dat zeer interessant vinden. Ik 0-H er ook graag meer over willen we- 1, zoals hoe de kleine van een zoogdier iren worden en opgroeien. En de ver- aeling vogels uit Nederland. 0 heb ik ook de dia's van de potvis len. Het is wel een heel werk geweest dat beest te slachten. De bloederige tssa vond ik wel behoorlyk vies, maar ar wen Je wel aan. In ieder geval ben ilc er wel van on- r de indruk geraakt. Dat meen ik echt. ouwens. ik vond het zeer leuk en mooi erg echt. Ik hoop dat we nog eens rug mogen komen. We gingen met Juffrouw O06ten naar het museum van natuurlijke historie. Toen we binnen kwamen stonden er in de hal enorme geraamtes, en het stonk er vreselijk naar de motteballen of zoiets. Ik had gelukkig een flesje eau-de-colog- ne bij me. In de hal hebben we eerst een tijdje staan wachten. Daar waren werksters bezig de geraamtes af te stoffen. Er kwam een meneer aan. die ons mee na hi de trap op. naar een soort zaaltje waar het vol hing met geweien. Daar kregen we dia's te zien over de potvis die aan gespoeld is op Zeeland. Je zag dat er allemaal stukken af wer den gesneden. En daarna werden we in twee groepen verdeeld. Ik kwam bij Connie, Ria, Saartje en nog een paar andere meisjes. We gingen met een meneer mee naar de opgezette dieren. Ik vond het wel zie lig, maar ze waren wel mooi. Daarna gingen we met hetzelfde groep je naar de vogels. Daar zag je alle vo gels in soorten en maten. Daarna moes ten we naar gym. De rondleiding duurde maar één uur. L Kamerlingh Onnes was (geloof ik) de eerste man die het absolute nulpunt heeft bereikt. Het laboratorium dat hier in is gespecialiseerd is naar hem ge noemd. Op dit laboratorium hebben we een excursie gehad. We hebben gezien het maken van gla zen toestellen, toendertyd de grootste magneet. Het legeren van metalen of onderzoek naar de metalen (kristallisa tie) en een röntgenafdeling. Over het geheel was dit een bijzonder leerzaam uitstapje. Vooral in de glas blazerij, waar we zelf ook eens van die gevallen mochten maken. Het viel niet mee. Zo gauw het glas genoeg warm was en dus buigzaam, boog het om waardoor de vernauwing in de buis nooit recht in het midden kwam. Het was daarom een groot fiasco, alhoewel voor myn doen was het goed. Ook zyn we in het kryogeen labora- trum geweest. Hier maken ze zuur-, stik- en waterstof en helium, allemaal vloeibaar. De werking van deze appara ten werd ons in grove trekken uitgelegd, maar dit was toch nog moeilijk te be grijpen. Ik weet dus dat dit een steeds her haalde kringloop is, tot dat stikstof of andere gas vloeibaar is. Op tekeningen zagen we verschillende doorsneden van apparaten die in de hal stonden. Je zou alleen al voor deze hal een dag nodig hebben om wat te weten van de berei ding van vloeibaar waterstof of ander gas De „grote magneet" is voor my als elektricien belangrijk. De hele werking is mij duidelijk, ook het doel. n.l. de atido- bische demagnetisatie. Door deze Nederlandse uitvinding kan men temperaturen bereiken van 0,0015 k. (Overigens ze rekenen hier in graad Ke- win, en het nulletje boven de cijfers wordt weggelaten). Het absolute nulpunt is op 0 K of -273 graden C. vastgesteld. Het absolute nul punt kan wel benaderen maar niet be reiken. Dit heeft allemaal met atoom structuren en kristallen te maken. Het laatste waar we geweest zijn was bij de afdeling waar ze kristallen onder zoeken voor betere constructies van ap paraten. Voor dit onderzoek bezigen we 'n .indudi even' en .drukovens' (men kan 0 graden onder drukwater laten koken, zo ook metalen, etc.). Ook gebruikt men een röntgen-appa- raat waarmee men door middel van die röntgensstralen een foto kan maken over de kristallen structuur. Over het algemeen genomen was deze laatste afdeling die wy bezochten zeer interessant. Alleen waren we waren met te veel jongens om dit alles goed te kunnen'zien Ook was dit het moeilijkste van de hele excursie. Je komt hier ook in de moei lijkste tak van de wetenschap en ook we de uitgebreidste (persoonlijk). Men zou eigenlijk klas voor klas zo'n excursie moeten laten maken. Dit lijkt mi) enige voordelen bieden. Op deze excursie hebben we wel enkele dingen geleerd. Het beste vond ik de proeven met vloeibaar zuur- en stikstof. Het was alleen jammer dat men achter het gebouw bezig was met een drilboor, waardoor we niet zoveel konden ver staan. Hier op school doen ze haast nooit proefjes, maar nu zag je het ook eens en dan kun je ook zien dat het waar is. De rondleiding was ook mooi. We gin gen eerst naar het geslepen glas. Dit was niet in de werkplaats dus daar hebben we niets van de werking gezien. Er la gen onder een stuk glas wel vele voor werpen. zoals grote en kleine glazen bal len en prisma's e.d. Daarna zijn we naar de plaats gegaan waar de vloeibare zuur- en stikstof wordt gemaakt Er stonden verschillende de motoren die er voor zorgden dat het vloeibaar werd. Volgens mr. Hermans was er eens zo'n hele ketel van enige tonnen door het dak gevlogen die met vele grote bouten vast zat. maar één van de jongens heeft het gevraagd en er is ook een klein keteltje door het dak gevlogen van plm. 600 kg en het zat maar met ongeveer 6 kleine bouten vast. Daarna zyn naar de glas blazerij gegaan, dat vond ik het mooiste omdat ik dat nog nooit echt gezien had. Men maakte binnen het uur soms de mooiste figuren. Het laatste waar we naar toe gingen was de werkplaats voor instrumentmakers. Dit vond ik niets bij zonders. omdat we hier op school ook draaibanken hebben. Alleen, zij doen iets fijner werk en hebben daarvoor ook fijnere spullen. Maar er werd daar niets verteld en Je kon alleen even rondkij ken. Daarna zyn we naar huls gegaan. De excursie was over het algemeen wel leuk. maar ik hoop dat men er de vol gende keer niet meer aan het werk is met een drilboor of andere machines. er naar de motteballen. aldus een ontnuchterende opmerking van een Leidse scholier, naar aanleiding van een excursie naar het rijksmuseum van Natuurlijke Historie aan de Raamsteeg. Die excursie werd georganiseerd door een commissie van de universiteit, met het doel de Leidse schooljeugd dichter bij de 395 jaar universiteit in hun stad te brengen Er zyn uitstapjes gemaakt naar ver schillen afdelingen van de universiteit, waarna de scholieren werd gevraagd om hun indrukken vast te leggen in eer* opstelletje. Op de Altona-pagine druk ken we vandaag vier van deze korte im pressies af, willekeurig gekozen uit eei» dikke map opstellen. Op deze Altona 'een pagina die ieder een aan het woord laat' ook twee reac ties van lezers op de uitvinding van een alarmsysteem, waar we twee weken gele den over schreven. Er zijn nog veel meer Edisons onder de Leidse bevolking, blykt nu. dan de heer Koomans van de Roomburgerlaan die dat systeem had bedacht. Misschien treden er de komen de weken nog andere verborgen genieën naar voren. De \rijwilli«c ondergang VERLEDEN De branding ruist, als enige aanwezigheid staat een huis aan het verdorde strand Bij het vale licht van de schemering tekent de enige mens zijn sterven, met handen vol weemoed De enige mens zucht, ziet nog eenmaal zijn verleden op het strand en verklaart zich verdoemd De branding ligt stil als enige aanwezigheid staat een huis in dit verdronken land. Het laatste spel Het laatste spel Die avond viel een zwarte regen de wind sloeg gaten in muren en deuren open. twee mensen verkochten hun leven aan een schaakspel Het speelde zijn eigen spel de twee wachtten op het lot De dood als tijdsklok wachtte met het lot in de wijzers Morgen slaat de klok te laat voor hen de pionnen van de dood. Bewustwording van vandaag Ik verkocht alles uit mijn hand: de woorden die voor het laatst stem waren geworden Vanaf deze dag zal ik terugkeren naar het verleden: ik telde de dagen en wachtte mij voor het ouder worden Vandaag wil ik mijn stem verliezen de wereld heeft genoeg aan gebaren. Ton Jansen Lange Mare 47, LEIDEN Schuchter en heel even maar heb ik achteraan gekeken om te zien. het doolhof van kromme wegen die ik al deze vergane jaren ben gegaan. Ik zag een stervende die riep om mijn zegen maar ik ben aan hem voorbij gegaan en hij volgde mij tot hij bij de bocht is neergevallen Ik zag een hongerend kind dat mij vroeg om mijn brood maar ik heb het haar niet gegeven en ze volgde mij tot zij bij de bocht stierf met op haar lippen mijn naam Toen keek ik maar gauw weer voor mij en ben verder gegaan maar heb alle bochten afgesneden en zelfs m'n zegen en m'n brood afgestaan VREDE Een ijle, eenzame kreet galmt over de aarde „Vrede"! O, God wat hebben we gedaan? We hebben mensen dood geschreeuwd met onze woorden we hebben mensen dood gestreeld met onze handen waaraan het bloed nog kleeft en in mijn oren trilt die kreet „Vrede"! Och, Heer, ik weet dat u vergeeft maar het kan mijn geweten niet sussen ik heb teveel verkeerd gedaan en wat voor goeds intussen? DAG.... De dag is als een vlinder die slechts kort maar zo heftig leeft, dat het, wanneer de avond valt vermoeid, doch voldaan sterft. M. A. G. Zaanen Quarles van Uffordstraat 120 Noordwijk aan Zee

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 21