Gemeenschapshuis N oor d wijk - Binnen biedt plaats aan jeugd en ouderen gast&S^ flO.- Laura: Lekke-banden-dag Nieuwe onrust dreigt op Antillen f40.- Totale kosten f900.000 NS-Vakantie- dagtochten Kris-Kras-Kaart Belgische regering in moeilijkheden Hoe meer CEYLON hoe fijner uw thee Na de dood van minister Nita: Voorgeschiedenis Zomeraanbiedingen OPNIEUW TE WEINIG LEDEN IN KAMER Beeldtelefoon in Amerika Kamer akkoord met wet op de luchtvervuiling DONDBRDAO S JUU W?0 PAGINA ADVERTENTIE NOORDWIJK Een wensdroom van zeer velenjongere en ook oudere Noordwijkers is deze week in vervulling ge gaan. De eerste paal voor een gemeenschapshuis ging de grond m. Het gemeenschapshuis, dat compleet met inrichting f. 900.000,- gaat kosten, belooft het centrum van de jeugd- en andere activiteiten in Noordwijk-Binnen te worden. Niet al leen voor Noordwijkers maar ook voor jeugdgroepen, die een vakantie in Noordwijk willen doorbrengen, zal dit gebouw open staan. De val van het heiblok was het begin van een groots werk met een lange voorgeschiedenis. Men hoopt dat de bouw van het gemeenschapshuis volgend jaar om deze tijd zal zijn voltooid. Ver voor de oorlog kocht het kerk bestuur van de St.Jeroensparochie het houten gebouw aan. waarin toen het Casino van de Noordwljkse Sport vereniging was ondergebracht, om het naast de kerk aan de Van Lim burg Stirumstraat a^s parochiehuis te gebruiken. Dit was bedoeld als tij delijke voorziening, maar bleef Jaar ra jaar in gebruik. Een dameskoor tje zong voor 1940 al in een revue- sketch, dat zij zo graag een nieuw ge bouwtje zouden hebben. Door de oor logsomstandigheden kwam er echter niets van nieuwbouw. Met alle gebre ken en tekortkomingen bleet het ou de Juvenaat trouw dienst doen. Een jaar of tien geleden werden er pogingen in het werk gesteld om tot een nieuw parochiehuis te komen. Men dacht toen nog niet aan een ge meenschapshuis of dorpshuis. Voor de bouw van het parochiehuis begon men geld in te zamelen en in de tijd van vijf jaar werd een be ginkapitaal van ongeveer f 70.000. bijeengebracht. Er deden zich inmiddels verschillende ontwikkelingen voor en deze stelden de met de voorbereiding belaste com missie voor de vraag of het wel ge wenst en passend was in deze tijd •en dergelijk gebouw uitsluitend aan het katholieke deel van de bevolking te verbinden. De gedachten gingen meer en meer naar een dorpshuis, bestemd voor de gehele bevolking ▼an Noordwijk-Binnen met haar be- jaardenwerk. bejaardenzorg en haar vele verenigingen en clubs. Dit had tot gevolg, dat er uit de verschillen de groeperingen een stichting kon worden gevormd. Het zeer actieve be stuur wist binnen redelijke tijd de no dige medewerking van rijk. provincie en gemeente te krijgen. De stichtings- kosten geven nog een klein tekort te zien. Het bestuur van de Stichting Gemeenschapshuis hoopt in het na jaar met succes een beroep te doen op de burgerij om gezamelijk dit te kort ftftn te zuiveren. Inrichting De hoofdingang van het dorpshuis komt aan de Zeestraat. Door deze in gang komt men in een grote zaal van 20 bij 16 meter. In deze ruimte komt een bar. Er is verder een toneelzaal met balkon, die over 364 zitplaatsen beschikt. Niet minder dan elf apar te vergaderruimten van verschillen de grootten maken het mogelijk, dat meerdere verenigingen en besturen gelijktijdig vergaderen of repetities houden zonder elkaar te hinderen. Behalve de reeds genoemde voor zieningen, is er o a. nog een aparte biljartzaal, een zaal voor bejaarden- gymnastiek. Het gebouw zal over dag voor het be jaar den werk ln ge bruik zijn en accommodatie bieden voor het diensteentrum voor bejaar den. De jeugd krijgt opzij van het ge bouw een speciale hobby-ruimte. Omdat met de exploitatie van het gebouw belangrijke bedragen zijn ge moeid, is het stichtingsbestuur van plan twee zomermaanden logies te verstrekken aan jeugdgroepen Er is i plaats voor ongeveer 80 tot 100 bed Vooraanzicht van het ge- den. zodat een behoorlijk onderko- meenschapshuis in Noordwijk- men is verzekerd. Binnen. Het. gemeenschapshuis is een I De bouw is gegund aan de N V.Bouw- schepping van het architectenbureau maatschappij "Erica" v/h W.P. de Paardekoper Barnhoorn uit Llsse. 1 Vreede uit Noordwijk. Een dagje naar Scheveningen of de Efteling, naar Volendam of Avifauna, naar Giethoorn of Texel. Keuze uit meer dan 30 mogelijkheden. Alle informatie is» de brochure Vakantiedag tochten op de stations. voordelig uit met NS De Nederlandse wielrenner Jo van Pol heeft de zesde etappe van de amateurronde van Zuid-81avië j gewonnen, een rit over 188 km van I Nasice naar Varazdin. Van Pol ver- I sloeg in de sprint de Roemeen Tu dor en de Pool Bedzlak. ADVERTENTIE in het weekend max. 8 dagen 8 dagen Pasfoto voor NS-Identiteitsbewijs meebrengen. y—v voordelig uit met NS BRUSSEL (ANP) De Belgische regering is gisteren in ernstige moei- i rijkheden geraakt toen voor de twee- i de keer binnen een week tjjds in de kamer van volksvertegenwoordigers het quorum niet werd bereikt bü de stemming over een essentieel arti kel voor de Belgische grondwetswij ziging. Evenals vorige week lag de oorzaak daarvan bij de opzettelij ke afwezigheid van de afgevaardig den van de Volksunie, Brusselse en Franstalige liberalen, de uiterst Waalse Rassemblement-Wallon. de communisten en de Franstalige Brusselse katholieken. Premier Eykens toonde zich woensdag bijzonder teleurgesteld. Men heeft een zeer grote kans ge mist, zo verklaarde hij en zijn col- WASHINGTON <DPA) In de Verenigde Staten is het tijdperk van de beeldtelefoon ingeluid. De burgemeester van Pittsburgh en de directeur van een Amerikaanse telefoonmaatschappij hebben gister avond de eerste commerciële beeldte lefoonaansluiting in bedrijf gesteld. Maar het genoegen en misschien soms ook wel het ongenoegen, een gesprekspartner niet alleen to horen maar ook te zien op een 12 by 14 centimeter beeldscherm, zal voorlo pig nog bepaald duur zijn. De aansluiting van een beeldtele foon kost 150 dollar. Daar komt een j maandabonnement van 160 dollar bij. Dertig minuten spreken en zien is gratis, maar elke minuut meer kost 25 dollarcent. In weerwil van de aanzienlijke kos ten hebben reeds acht firma's in Pittsburgh achtendertig beeldtele foons laten aansluiten, waarmee voorlopig alleen lokale gesprekken kunnen worden gevoerd. In het voorjaar van '71 zal een beeldtelefoonverbinding tussen Pitts burgh en Chicago tot stand komen. lega Tlndemans. minister voor Ge meenschapsbetrekkingen. gaf tie dat de grondwetswijziging, die samen met een aantal andere wetsvoorstel len een duurzame regeling van de Belgische taalkwestie moest totstand- brengen nu voor lange tijd geblok keerd zal zijn. Dat betekent een zwa re slag voor ons. want we hebben er twee jaar een gewerkt, aldus Tinde- mans. Het artikel waarover gestemd moest worden regelt een statuut voor de Brusselse agglomeratie en had de Vlaamse invloed in deze agglomera tie moeten versterken. Vorige week nog bü een grote betoging die enke le tienduizenden op de been bracht, was al kebleken dat de Waalse poli tici zich tot het uiterste zouden ver zetten tegen dit artikel. Zij konden dat slechts op één manier doen. na melijk dcor massaal weg te blijven uit de Kamer, want als door hun aanwezigheid het quorum bereikt zou zijn, zo stond tevoren vast. was er ook een meerderheid voor het wets artikel geweest Dat aan de boycotactie ook d« Juist fel Vlaamsgezinde Volksunie afgevaardigden meededen. vindt zijn oorzaak in het feit dat hun de voorgestelde uitbreiding van de Vlaamse invloed niet ver ge noeg gaat. Minister Tindemans verklaarde ook nog dat er na deze mislukking (die een oplossing blokkeert waarbij naar twee kanten toegevingen zijn ■gedaan en die naar het oordeel van de regering, gezien de verhoudingen binnen de Belgische staat, de beste bereikbare oplossing was) twee mo gelijkheden zijn voor ontwikkeling van de politieke situatie: de ene luidt dat het met het verstrijken van de tijd toch nog mogelijk zal blijken te zijn de grondwet min of meer in de zin, zoals nu voorgesteld, te wijzi gen; de andere mogelijkheid is dat er met deze mislukking een hoofd stuk in de Belgische geschiedenis is afgesloten. Ik neig naar de tweede opvatting, aldus Tindemans. ALPHEN AAN DEN RIJN In de tweede Laura-rit was het gisteren de dag van de lekke banden. Qok moesten er andere mankementen aan de fietsen worden verholpen. Dit had tot gevolg dat diverse deelnemers meer dan een uur te laat over de finish kwamen. Het betekende ook dat alle controle- lepos ten een lange dag maakten. Verscheidene Laurianen hebben zich niet van hun beate zijde laten zien. Het kwam regelmatig voor dat men met vier fietsen naast elkaar ging rijden en als er 'n tegenligger kwam. of er wilde iemand van de andere kant passeren, ging men geen centi meter op zij. Boos is het Laura-bestuur over het gedrag van een paar deelnemers. De ze zouden werklieden, die langs de route bezig waren, hebben uitge jouwd. Voorzitter P. Groenhart: Dit is iets dat we nog nooit hebben mee gemaakt. Er zal streng op worden gelet dat dit niet weer gebeurd." Tegen deze overmoedige Laurianen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG <GPD> —De Twee-, de Kamer heeft gistermiddag de Wetj op de Luchtverontreiniging aangeno men. Het is een raamwet, die de re gering in staat stelt voorschriften uit te vaardigen om de verontreini- I ging van het milieu door industrie, verkeer en huisbrand te beperken. De wet. waarop nog uitvoeringsbeschik kingen zullen volgen, kreeg de steun van alle partijen en werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. zal men onverbiddelijk handelen an direct uit de strijd nemen. De meest. ongelukkige pedalist van j de tweede rit was ongetwijfeld de zestienjarige Adrie Vergeer uit Woer den. Toen hij bij een rustpunt met zijn fiets in de hand stond te wach ten, kwam hij onverwacht te vallen Hij kreeg het stuur tegen het hoofd en liep hierdoor een hersenschudding I op Met een auto is hij naar huis ge bracht. Laat in de middag pikte de heer Groenhart de tweede uitvaller op. i Deze had zijn enkel verstuikt en kon I onmogelijk verder fietsen. Het aan tal uitvallers is over het algemeen I erg meegevallen. Ondanks het *slech- te weer waren er slechts vier men sen die niet kwamen opdagen. Hoewel het weer in Alphen en om geving tijdens de tweede dag mee viel. hebben de Laurianen onderweg veel regen gehad. Na het passeren van Vreeland moest bovendien nog tegen een sterke wind worden opge tornd. Een "verschrikkelyke weg" noem den de Laurianen de grind- en kei- slagweg, de Molenweg, in Noorden. Hier sneuvelden dan ook de meeste banden. Gistermiddag om drie uur meldden de eerste deelnemen zich weer bij gebouw Naby. De derde rit. vandaag, ging in oostelijke richting, met als verste punten Houten, Odijk en Zeist. Mor gen, de laatste dag. vindt de intocht plaats vanaf het parkeerterrein van Avifauna. Bij een rustpunt laten da I Laurianen de melk best smaketw bFoto Leid se h Dagblad* De volgorde van de groepen bij da intocht ls als volgt politiegroep Rofc- terdam. AZC. D66. VEVO. Gazelle» gemeentepersoneel, He mek en groep, I Mavo Bonlfacius, Berenploeg B.P. Smurfen, Bonavent-ura collega, 4 6 groep Leiderdorp. Harry Cools' dans- sohool. politiegroep Den Haag en da wielerclub De Kampioen. (ADVERTENTIE) de fijnste thee tor wereld 1 (Door Gerard Habraken) WILLEMSTAD (GPD) Op het politieke front in d« Ne derlandse Antillen is een gistingsproces aan de gang dat hoogst waarschijnlijk zal leiden tot een grondige herziening van de huidige regering. Ex-premier Ciro Kroon, voorzitter van de Democratische Partij (D.P.) doet ijverige pogingen om het kabinet Petrona te wippen. Premier Petrona van zijn kant richt zijn activiteiten op de verbreding van de basis van zijn regering. Het liefst zou hij er een nationaal kabinet van maken. De dood van minister Amador Nita wekte politiek Curasao uit een sluimertoestand waarin men na een reformatie van de regering Petrona verzeild was geraakt. Frente Obrero, de partij van Papa Godet, die zonder kader en zonder programma met drie zetels uit de verkiezingen van 5 september 1969 te voorschijn was gekomen moest een nieuwe minister pro duceren. Eigenlijk zelfs twee. want bij het „akkoord van Kralendijk" de basis van de huidige regering waren aan Frente Obrero twee portefeuilles toegewezen. Onderlinge ruzies en het ontbreken van gesohikte kandidaten binnen de partij waren er de oor saak van dat naast Amador Nita nooit een tweede Frente-minister ten tonele is gevoerd. Tot stomme verbazing van vriend en vijand kwam uit de partijraad Papa Godet als de nieuwe kadidaflt- minister te voorschijn. De Antilli aanse politiek dreigde in een operet te-sfeer terecht te komen. Papa Go det mag dan zijn kwaliteiten hebben als volksmenner met ternauwernood zes klassen lagere school en een res pectabel aantal veroordelingen we gens geweldplegingen achter de rug. h ij is niet het type bewindsman waarop de Nederlandse Antillen zit ten te wachten. Het feit, dat hij bij zijn laatste veroordeling verminderd toerege- ook al niet in zijn voordeel. Achter af bleek dat ook binnen zijn eigen partij nogal wat oppositie bestond te gen zijn kandidatuur. De invloed van Stanly Brown en zijn volgelingen bleek echter te klein om de benoe ming van partijvoorzitter Godet te gen te houden. Toen Papa Godet «ijn ministers- zetel in gevaar zag de Democra tischs Partij bad een „onaanvaard baar" uitgesproken en ook de overi ge regeringspartner» konden wei nig enthousiasme opbrengen ging hij op oorlogspad. Een paar maal per dag bij voorkeur op de spitsuren beklom hij het standbeeld van Wil lem de Zwijger om aan de aijde van zijn grote rijksgenoot den volke toe te spreken. Het ontbrak hem hierbij niet aan pakkende uitspraken: „Als ik geen minister wordt komt er weer een 30 ste mei". „We moeten met geweld een einde maken aan de overheersing van Ciro Kroon en zijn Democrati sche Pastij". ,.A1« ik gevangengeno men wordt zullen mijn partij genoten een belangrijk persoon ontvoeren net zoals onze Zuidamerikaanse vrienden dit doen". In iedere tot- spraak bleef hU zinspelen op een on natuurlijk* dood van aijn vriend Amador Nita. Het probleem-Godet werd uitein delijk opgelost door premier Petrona die de Frente-leider ertoe wist te brengen uk „eigen" beweging «tm ministeraspiraties te laten varen. Voor Frento Obrero bleef inmiddels het probleem bestaan een of twee andere kandidaten te vinden. De herhaalde pogingen van Stan ly Brown om kandidaten van buiten de partij naai- voren te schuiven in dit verband wordt de naam van Pater Roemer nogal eens genoemd konden geen genade vinden bij de meerderheid van het partijkader. Achter de schermen was Ciro Kioon voorzitter van de Democra tische Partij intussen druk doende om van de ontstane moeilijkheden gebruik te maken by zUn streven oui Frente Obrero uit de regering te wippen en tegelijkertud een einde te maken aan het premierschap van Ernesto Petrona. Ex-premier Kroon kan het nog steeds niet verkloppen dat hy na de mei-rellen van 1969 aan de kant werd gezet. Hy etaleert een bijna ziekeiyke rancune ten opzichte van pre mier Petrona die de voorzittersha mer van hem heeft overgenomen. Onmiddeliyk nadat hy. klaarbiyke- ltjk tegen zijn zin in, zijn handteke ning had gezet onder het „akkoord van Kralendyk" het monsterver bond tussen zyn party en Frente Obrero begon hy al te ageren te gen deee samenwerking. Als voorzitter van de grootste re geringspartij verwelkomde hy het nieuwe kabinet in de statenvergade ring met de woorden: „Er zitten in deze regering figuren die ik onmoge- lijk myn vertrouwen kan geven". Ci ro Kroon is echter niet meer de heer en meester in zijn party zoals hy dti was tydens zyn premierschap. Er is een vry sterke groepering onder aanvoering van minister Rozendaal die wil breken met de oude koers van de D.P. ondanks de tegenwerking van party en fractievoorzitter Kroon staat de D.P. volledig achter premier Petrona. De pogingen van Ciro Kroon om de opvolging van wyien minister Ama dor Nita te gebruiken als een valkuil voor het kabinet hebben meer wag van een „last post" dan van een reëel gevaar. Een gevaar overigens dat door premier Petrona niet onder schat wordt. In de ondanks gehou den persconferentie deed hy een on gewoon felle aanval op zyn coalitie genoot en ex-collega. Ernesto Petrona gaf duideiyk te kennen dat hy niet langer gediend is van de politieke chantage die ex-pre mier Kroon al sinds het tot stand komen van zyn regering tegen hem bedryft. Het ondergronds verzet van Ciro Kioon en zyn aanhang noem de hy als voornaamste oorzaak van I het gebrek aan daadkracht van zyn regering. De premier toonde zich helemaal I niet tevreden met de gang van za- ken op dit ogenblik: „We zijn nu I op de helft van 1970 en de begroting J is nog steeds niet door de staten be handeld. Van de wederopbouw van Wilemstad is nauweiyks iets te merken en ln Nederland gaan stem men op om de banden met de ko- i ninkryks partners te verbreken. Als dat laatste zo is, wie zal ons dan hel pen? Mijn ex-collega Ciro Kroon misschien?" Premier Petrona wil zich I uit de wurggreep van ex-premier I Kroon bevrijden door de basis van zyn regering te verbreden en er een nationaal kabinet van te maken. Hy weet" zich al verzekerd van de steun van Frente Obrei-o en van de oppositiepartyen. Ook zyn eigen par ty de Partido Patriotico Arubano en de progressieve groepering in de D.P. willen onder bepaalde voorwaarden wel mee. Hun grootste struikelblok biyft de groepering Kroon in de D.P. die zich steeds tegen een nationaal kabinet verzet hebben. De politieke strijd dreigt uit te lopen op een bui gen of barsten voor Ciro Kroon at voor Ernesto Petrona.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11