PLAN-AANTJES GEEN KANS Nixon dringt aan op verder vredesoverleg Verschil van mening in kabinet van Israël Financiële armslag gemeenten Laat bouwvakkers in de winter met vakantie gaan... lekker lui Treffer (9ue/ Qlteutvó Werkgevers „Moeilijk haalbaar" Werknemers „Olidoordacht en onzinnig* Flauwekul Grote chaos Moedig plan SPECIALIST MAN STEEKT EX-GELIEFDE MET MESJE OVER INDO-CHINA AANHOUDEND KOEL VOORSTEL Witteveen: Sjah van Iran in ons land Pronk stopt met voetballen Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 1 JULI 1970 No. 33132 LEIDSCH DAGBLAD Direct-eur: E. A. E van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (by vooruitbetaling:), losse nummers f 0,25. Witte Singel 1, Leiden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 l_ Mr. W. Aantjes DEN HAAG/UTRECHT (GPD) Het voorstel van het AR-tweede-kamerlid mr. W. Aantjes, gisteren in de Tveede Kamer, om de bouwvakvakantie voor één keer te verschuiven naar de winter met een extra vakantietoe slag maakt geen enkele kans. De werkgevers staan nog al sceptisch tegenover de plannen en de vakbonden hebben ze als ondoordacht en onzinnig van de hand gewezen. „Laat de heer Aantjes met de regeringspartijen maar zorgen, dat er neer geld op tafel komt" zo reageerde voorzitter A. Buijs van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond. „Als hij niets zinnigers te zeggen heeft, kan hij béter thuisblijven. Overigens heeft hy meegewerkt aan een beleid dat de lijn van de Stegere bouwminister Bogaers om- Ag, wat tot gevolg had, dat enige -Jaren geleden enige tienduizenden ;bouwvakkers werkloos werden en dui- zenden de bouw verlieten in verband met de toen bestaande onzekere si- I tuatie". De heer Buys noemde het plan ondoordacht en onzinnig. „Over dit plan behoeven we niet meer te pmten, we trappen er niet meer in, aldus de heer Buijs. De vice-voorzitter van de katho lieke bouwbond Sint Jozef, de heer J. Pot reageerde op de suggestie van de heer Aantjes met de opmerking: „Misschien is het politiek een aar- óilp stunt, truster praktisch gezien is het flauwekul. Het plan wordi door Sint Jozef dan ook nietecht serieus genomen. Het sociaal aspect zou dotr het plan Aantjes in het gedrang komen, met name door het dan ni(t op elkaar afgestemd zyn van weik- en schoolvakanties". „My heeft het voorstel erg ver baasd" zo reageerde de heer A. Berkhof van de Christelijke Bond van Werknemers in de Bouwnijver heid. „Wy zijn nog niet aan de win tersport toe, we y veren nog voor ver lenging van de zomervakantie". Een woordvoerder van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, het over- koepelend orgaan van de werkgevers in de bouw. meende dat het plan „moeilyk haalbaar" is. Het lykt uit gesloten. dat de bouwvakkers zouden instemmen met een dergelijke ver schuiving. Zij willen op vakantie met hun kinderen, de schoolvakanties zouden dus verschoven moeten wor den. De heer Van Andel, secretaris van de Nederlandse Aannemers- en Bouwpatroonsbond (NAPB) noemde het voorstel van het kamerlid Aan tjes „constructief". Hij zag echter ook grote moeilijkheden bij een even tuele uitvoering van het plan. „Dat iou een grote chaos opleveren". Mr. Aantjes die zijn plannen gis- hren in de Tweede Kamer ontvouw- le merkte op dat als compensatie bor de verschuiving een extra va- hntiegeld zou moeten worden uitge- ëerd. Hij suggereerde een verdubbe- hg van het huidige vakantiegeld. Het AR-kamerlid wilde dit verwe- ïnlyken door een derde deel hier- un te halen uit de niet uit te ke en vorstverletpremie, een derde deel uit een extra bijdrage van de werk gevers en het andere deel uit een bijdrage van de overheid. De heer Aantjes lanceerde dit plan om te trachten de nog steeds verder ach terblijvende woningbouw te stimule ren. Minister Schut zei in zijn ant woord graag gevolg te willen geven aan wat hij noemde de moedige sug gestie van de heer Aantjes om met het bedrijfsleven na te gaan of het mogelijk is de bouwvakantie voor één keer naar de winter te verschuiven. De bewindsman zei gisteravond al niet gerust te zijn op een gunstig re sultaat bij deze besprekingen. Hy hoopte echter toch op een bereid willigheid van de kant van de bouw vakkers om het voorbeeld van de gastarbeiders te volgen en bereid te zijn in de winter vakantie te nemen. De socialist Van den Doel had gis teren andere plannen om de achter stand in de woningbouw in te lopen Hy eiste dat nog dit jaar 10.000 wo ningwetwoningen meer gebouwd moeten worden dan in het program ma is opgenomen. De helft wil de heer Van den Doel bereiken door het aantal premiewoningen met 5000 te verminderen. De rest moet verwe- zenlykt worden door het afremmen van andere soorten bouw. Meer nieuws over het woning- bouwdebat in de Tweede Kamer zie pagina 7. ADVERTENTIE Voor klassiek of Pantalons, kolberts, kostuums laarlemmerstraat 195 - 197 - 199 ROTTERDAM (ANP) —In haar huis aan de Westerstraat in Rotter dam is dinsdagavond de 33-jarige keu kenhulp L. G. uit de Maasstad door haar 38-jarige ex-geliefde enkele ma len met een aardappelschilmesje in de rug en in de linkerzy gestoken De man hanteerde het mes uit woe de over het feit dat de vrouw de ver houding met hem had verbroken. De keukenhulp moest naar een zie kenhuis worden overgebracht, waar bleek dat de verwondingen niet le vensgevaarlijk waren.Onmiddellyk na de steekpartij vluchtte de Rotter dammer het huis uit. De politie zoekt nog steeds naar hem. AMSTERDAM (GPD) In de armen van een rode kruis- helper kwam gisteravond een Peruaans kind de vliegtuig trap van één van Martinairs DC-9's af, een slachtoffertje van de aardbevingsramp die een maand geleden een groot stuk van Peru teisterde, ze ker zestigduizend mensen mee de dood insleurend. De Stichting Terre des Hommes die eerder al kinde ren uit Vietnam en uit Bia- fra haalde heeft de jongen uit het Peruaanse rampge bied naar Nederland gehaald, samen met veertien andere jonge, gewonde Peruanen. De oudsten zijn twee meis jes van achttien, verder zijn er nog vier meisjes en acht jongens. Ze ivorden in drie Delftse ziekenhuizen ver pleegd. Als ze hersteld zijn en zo nodig een plastisch-chi rurgische behandeling heb ben ondergaan, ivorden ze naar hun geboorteland te ruggebracht. De Bilt verwacht van heden tot donderdagavond In het algemeen veel bewolking bet enkele buien. Matige tot krach tige, aan de kust tot hard toene mende wind tussen west en noord- vest. Aanhoudend koel. (Opgemaakt te 12.40 uur) 2 JULI Zon op: 4.24 uur; onder: 21.03 uur. Maan op: 2.34 uur; onder: 20.55 uur Hoogwater te Katwijk te 2.06 en 14.35 uur; laagwater te 10.13 en 22.46 uur. Dit DU m mei bestaat alt 20 pagina's I MOSKOU (APP. Reuter) —Pre sident Nasser van Egypte, die in j Moskou vertoeft voor overleg met de j Russische leiders, heeft gisteren met partijleider Br ex j new. president Pod- gomi en premier Kosiging uitvoerig van gedachten gewisseld over de toestand in het Midden-Oosten „in het licht van de Israëlische agressie" Niets bekend is uitbreiding van de Russische wapenhulp ter sprake is gekomen. Wel verklaarde Podgornl in een toespraak aan het diner van gisteravond, dat „de vrede zal zege vieren door versterking van Egyptes economie en defensieve kracht en van die van andere Arabische lan den". De Israëlische premier mevrouw Golda Meir heeft gisteren onthuld, dat de laatste drie jaar geheime con tacten zyn geweest tussen Israël en de Arabische leiders, maar dat die vrucheloos zyn gebleven. Zij wei gerde byzonderheden te geven, om dat die eventuele toekomstige con tacten zouden kunnen schaden Intussen zou er. volgens het Isra ëlische dagblad Maarix in het kabi net in Tel Aviv verschil van mening bestaan over het vredesplan van de Amerikaanse minister Rogers: de mi nister van Buitenlandse Zaken Ab ba Eban zou een beheerste reactie voorstaan, terwyl de minister van Defensie generaal Mosje Dajan met aftreden zou hebben gedreigd indien de voorstellen zouden worden aan vaard. Mevrouw Meir en Eban zou den op gespannen voet staan, aan gezien zy zich geheel aansluit by de opvatting van generaal Dajan: door eén vage reactie zou een verkeerde indruk kunnen ontstaan. Amerika is grotendeeld tegemoetgekomen aan het Sowjetrussische standpunt, aldus de mening van mevrouw Meir en generaal Dajan. SAN CLEMENTE (GPD. Reuter. AFP) President Nixon heeft gisteren ter gelegenheid van het einde van de Amerikaanse veld tocht van twee maanden in Cam bodja opnieuw bij de Noordviet- nemese regering aangedrongen op onderhandelingen voor een recht vaardige vrede voordat nog meer bloed in Indo-China wordt ver goten. Zijn verklaring, uitgegeven in San Clemente Californië), on derstreepte' dat „de tijd om te onderhandelen is gekomen. Met wachten", zo waarschuwde hij Hanoi, „is niets te winnen. Er is geen militaire oplossing", aldus Nixon, die er de nadruk op legde, dat Amerika „na de succesvolle campagne in Cambodja niet van uit de positie van de sterkste wil onderhandelen. Wij hebben de voorwaarden voor een oplossing niet verzwaard op grond van ons militaire succes". Nixons verklaring bevatte geen nieu we vredesvoorstellen aan Hanoi en ook geen aanwijzing, dat hy van plan is het niveau van het Paryse overleg op het oude peil te orengen (sedert het vertrek van Cabot Lodge wordt de Amerikaanse delegatie ge leid door de tweede man, Habib, en ook Hanoi heeft daarna zijn dele gatieleider teruggeroepen). Nixon zegt, dat Zuid-Vietnam en Cambod ja thans het leeuwedeel van de oorlogvoering op zich nemen en dat die landen grotere militaire en eco nomische hulp nodig hebben. Zo krygt Cambodja alle tydens de I Amerikaanse campagne in Cambod- ja buitgemaakte wapens, voldoende I voor de uitrusting van 74 infanterie- I bataljons en 25 artilleriebataljons. Andere Aziatische bondgenoten zul len aangemoedigd worden de re- gering-Lon Nol met troepen en wa- pens te steunen. Amerika's enige mi litaire activiteit in Cambodja zal nu I bestaan uit acties van de lucht- I maéht. Nixon herhaalde, dat de vijand voor de geslaagde interventie van de Amerikanen bezig was het ge. hele Cambodjaans- Zuidvietnamese grensgebied tot één enorm steunpunt te maken. De Amerikanen vonden er bijna 23.000 wapens, 15 miljoen pa tronen, 143.000 raketten, mortieren en terugstootloze vuurmonden, meer dan 267.000 veldartillerie- en lucht doelgranaten en mijnen en zes mil joen kilo ryst. Er werden byna twaalfduizend bunkers en andere mi litaire bouwwerken vernietigd. De te genpartij verloor 11349 man. Het aantal gevangenen bedroeg 2.328. Nixons critici hebben er intussen op gewezen dat. ondanks het succes van de Amerikaanse actie, Cambod- ja's hoofdstad Phnom Penh ernstig bedreigd wordt en dat een groot deel van het land in handen is .an de Noordvietnamezen en de Vietcong. Thailand en Cambodja hebben na drukkelijk om Amerikaanse militaire hulp gevraagd en er bestaan geen grote verwachtingen van de Zuidviet namese troepen, dia zich nog in Cambodja bevinden, maar het nu zonder Amerikaanse bystand moes ten stellen. Hanoi heeft op Nixons verklaring nog niet geantwoord, maar verwierp de verklaring al ge durende het weekeinde nog voordat zij was uitgegeven. In de Cambod jaanse hoofdstad Phnom Penh heeft Nixons verklaring aanleiding gegeven tot bezorgdheid en zelfs angst. Het voorstel van mr. Aantjes om bouwvakkers te bewe gen in plaats van 's zomers in de winter met vakantie te gaan, toont wel aan dat er naar stig wordt gezocht naar midde len om de bouwproduktie te ver hogen. Maar daarmee is op dit moment ook wel ongeveer alles gezegd. Voor dit jaar komt de suggestie rijkelijk laat en ook in de toekomst zal het voorstel- Aantjes wel op reeksen prakti sche bezwaren stuiten. Want verplicht men de bouw vakkers die hun kinderen mee willen nemen op vakantie nu om dan in de kerstvakantie te gaan? Of mogen kinderen vrij in de schooltijd? Zijn er 's winters vol doende mogelijkheden om met vakantie te gaan, ook al komt er een extra vakantiebijslag? Zo zijn er natuurlijk reeksen bezwaren aan te geven. Het lijkt een aardi ge gedachte. Maar tenzij een en ander zeer grondig wordt onder zocht, blijft het daarbij. En het vervelende is dat nie mand kan voorspellen of dat grondig onderzoek vruchten zal afwerpen. DEN HAAG (GPD) De gemeen ten zullen meer financiële armslag krijgen. De regering verwacht dit te kunnen bereiken door in de komende miljoenennota voorstellen te doen om het financieringstekort van het rijk geleidelijk terug te brengen. Dit heeft minister Witteveenvan Financiën gisteren in de Eerste Ka- I mer verklaard. „Het beleid." aldus j ae heer Witteveen. „is er op gericht j het financieringstekort in het komen de jaar te verminderen." Met deze opmerkingen beantwoord de dr. Witteveen tevens grotendeels de kritiek die de Bank van Neder landse Gemeenten gisteren tijdens een persconferentie uitte bij de pre sentatie van het jaarverslag. Direc teur drs. W. Griffioen zei daar dat de staat er in de toekomst door de realiteit toe gedwongen zal worden de uitgaven te beperken. Zoals be kend zijn de gemeentelijke uitgaven in 1969 met vier procent gedaald. De eerste helft van 1970. aldus drs. Grif fioen, was nog slechter.* Daardoor raakt het voorzieningspeil van de ge meenten steeds verder achterop. De Bank van Nederlandse Gemeenten wil dat de overheid minder de kapi taalmarkt afroomt dan nu ten nade le van de gemeenten het geval is. In belastingverhoging ziet de Bank van Nederlandse Gemeenten niets, om dat die in toenemende mate zal wor den afgewenteld, naar de bank vreest. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) De Sjah van Iran en Keizerin Farah zijn vanochtend voor een particulier be zoek van enkele dagen aan ons land in Nederland geko»ien. Gedu rende hun verblijf hier logeren zij in paleis Soestdyk. AMSTERDAM (GPD) Tonny Pronk (28) negentien maal interna tional. stopt met voetballen. Hy is tot dit besluit gekomen, nadat hy een contract dat hem door Ajax was aangeboden en dat hem niet aan- trekkeiyk leek, had afgewezen. ADVERTENTIE pyiama's en nachtmode Voorstellingen: ML30 (beh. xo.) -12.30 -1330 -15.00 -1630 - 3 LEUVEHAVEN (bij Mc-tro-st Jtion Bears) TeL: (OIO) 11-4287 I Uit het Leidsch Dagblad van 1 Juli 1970: Het adres van de Eerste kamer, uitgaande van De Heraut, en strekkende om het behoud der doodstraf te vragen, is van ruim 13.000 handtteekeningen voorzien. Een Maleier, die onlangs van eene reis naar Holland te Padong teruggekeerd is. werd gevraagd, wat hij alzoo gezien en gehoord had en hoe hij dacht over Holland „Wel", zei hij: Jk gezien veel, gehoord veel en spreek Hollands. Mooi land, houd Holland; ik bijna dood".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1