oordafrikanen kijken begerig iaar fosfaat in Spaanse Sahara Nu is het tijdvoor lékker met lékker: Beschuit' met aardbeien. ïngelse vakbonden stellen eisen aan de regering-Heath ladrid wantrouwt MarokkoAlgerije en Mauretanie Franstalig Brussel op de been tegen regeri ngsvoors te l ALLIANTIES Kapitein Galvao (74) overleden 't Harde houdt zwembad dicht MAATREGELEN TEGEN ZATOPEK ALGEMENE MOBILISATIE IN CAMBODJA G 26 JUNI 1970 LEID8CH DAGBLAD PAGINA 9 (Van onze correspondent) ADRID (GPD) Deskundige politieke waarnemers in de anse hoofdstad zijn nog niet gerust over de toekomst van Jpaanse Sahara, ofschoon de regering begin deze maand en kabinetszitting op geprikkelde toon commentaren in de inse en buitenlandse pers van de hand wees, waarin ge- ken werd over een nieuwe crisis tussen Spanje, Algerije, Sfckko en Mauretanië over het Spaanse Sahara-gebied (zie ^and kaartje). De laatste drie staten hebben niet altijd in ve vriendschap met elkaar geleefd, maar volgens bevoegde rnemers vallen hun gemeenschappelijke belangen thans én punt samen: een begerig oog op de Spaanse Sahara, die in deze landen ligt ingesloten. bezorgdheid in Madrid begon i geheimzinnige ontmoeting Koning Hassan II van Ma- en president Boumedienne van in het grensstadje Tlemcen. eind mei en zy kwamen, is de schaarse berichte die er- w bekend werden, overeen samen rken by hun acties „om de ont bering van de Sahara te ver- Dat was een duidelyke toe- op Madrids „overzeese provin- :e Spaanse Sahara. Die term taaterts op een gebied van 253 vier- eese provincie" wordt in Ma- kante kilometer ten noordoosten var ?ese provincie" wordt in Ma- net opzet gehanteerd om dui- te maken, dat Spanje zyn Sa- bezit niet als een kolonie be- Tot voor kort maakt men Madrid niet ongerust over iele aanspraken van de omrin- landen, omdat die geen van de gedachte konden verdragen, en van hen in het bezit van aanse Sahara zou komen. In- verwende Madrid de ongeveer iingeschreven „Saharauis" de plaatselijke bevolking ge wordt met de beste open- 51 oorzieningen van geheel noor- Afrika, waar men nergens zo- :holen. ziekenhuizen, landbouw- d. vindt als in de schaarse nbare gebieden in de Spaanse •a. wonder dat de Saharauis, van :ele stamhoofden zelfs met ge- ang als de Spaanse volksver- roordiges zitting hebben in lement van Madrid, geen ge- leid voorbij lieten gaan om hun en liefde aan het moederland pyzen. Het feit, dat Marokko ieeld in de dekolonisatiecom- van de Verenigde Naties ver- e dat het ware bevolkingsaan- I n de Sahara met vele tiendui- I i het Spaanse register overtreft I Rabat telde ook alle noma- I mmen mee die geregeld van- rokko naar de Spaanse Sahara n achter hun vee-stapels aan) 7- ioor de inwoners van de hoofd- 11 Aaiun heftig bestreden. Dit latuurlijk met het cog op de tiling in de Sahara, die de Ver- Naties reeds een tiental jaren anbeveelt om de politieke toe van het gebied op te lossen. braltar plotseling onder tafel en wijdde Madrid in alle stilte steeds meer aandacht aan zijn plannen op lange termijn in de Sahara. Dit gebied, sinds de 15-de eeuw in Spanje bekend als „Rio de Oro" (Goudrivier), was namelijk een ar moedige bezitting met weinig uitzicht op een rendabele economie, totdat Spaanse geologen er in 1962 plotse ling een ware goudmijn ontdekten in de vorm van een adembenemend grote fosfaatreserve. Volgens schat tingen liggen er. vrijwel aan de op pervlakte, een 1600 miljoen ton fos- kante kilometer ten noordoosten van de hoofdstad El Aaiun. Men heeft uitgerekend, dat hier voldoende erts ligt om 200 jaar lang een hoogst ren dabele fosfaatmyn te exploiteren. Geen wonder dat vooral de Ma rokkanen, wier nationale economie voor een groot deel drijft op de eigen fosfaatmijnen. plotseling enorme be langstelling vbor hun oude aanspra ken op de Spaanse Goudrivier" be gonnen te voelen. Reeds onder de voorgaande regering begon Madrid goed 400 miljoen gulden armer aan de exploitatie te beginnen. Compromis stallatie van de nieuwe mijnen, van het toneel. Het fosfaat van de Saha ra is nu een monopolie van de Spaanse staatsmaatschappij T.N.I Deze investeerde tot heden 250 mil joen gulden in installaties, waarvan 100 miljoen voor de modernste haven aan de Atlantische kust van Noord- Afrika «een soort kunstmatig eiland dat er twee jaren over deed om van men nog aan deze lopende band en aan de installaties in Bu Craa, maar men hoopt over een goed jaar, wan neer alles klaar en het I.N.I. een Dit alles werd natuurlijk nauwkeu rig gade geslagen in Marokko. Alge rije en Mauretanië. Naar het schynt gaf de laatste Panarabische conferen tie in Rabat over het Israël-conflict de drie partyen de gelegenheid om een overeenkomst te bereiken. Mau retanie en Algerije zouden Marokko niet meer tegenwerken, maar Juist bijstaan in de Sahara-kwestie. in ruil voor vele onderlinge compromis sen. Algerije heeft namelijk veel be langstelling voor een doorgang naar de Atalatische Oceaan via de Spaan se Sahara «ook wanneer dat mis schien een Marokkaanse Sahara zou worden) om de produktie van zyn ijzermijnen te kunnen verschepen. Algiers erkende uiteindelijk de rege ring van Mauretanië "waarmee men tot dan toe geen betrekkingen had willen onderhouden" en Marokko gaf toe aan bepaalde eisen van Algerije over hun grensgebied van Tinduf. De officiële reden voor de bijeenkomst Hassan-Boemedienne in Tlemcen gold dan ook een verdrag om het probleem-Tinduf definitief te rege len. Of Madrid aan de nieuwe com binatie Marokko-Algerije-Maureta- nië het hoofd kan bieden staat nog te bezien. Een recent bliksembezoek van de Spaanse minister van Bui tenlandse Zaken aan Rabat leverde weinig resultaten op en werd achter af beschreven als een „zuivere studie bezoek om openlijk over wederzijdse belangen te kunnen spreken, zonder enige noodzaak om tot akkoorden te geraken". Het rijzende gety van het Arabische nationalisme in Noord-A- frika zal ook voor de Spaanse Sa hara wel eens problemen kunnen be tekenen. temeer omdat de bijeen komst tussen Koning Hassan en Boumedienne intussen in gevolgd door een niet minder spectaculaire ontmoeting tussen de Marokkaanse vorst en de president van Maureta nië. Ook in dit verdrag werd gespro ken over „versnelling van de bevrij ding van de Spaanse Sahara. V.N.\. studie' ADVERTENTIE voorzichtige plannen te maken voorDuitse havens naar de Saharakust het fosfaat van Bu Craa. zoals het mijngebied heet. Het bleef echter bij bescheiden plannen vcor samenwer king met groot internationale fos faatconcerns en naar het schynt dacht men er zelfs over Marokko een aandeel in deze samenwerking aan te bieden. Maar ook dit veranderde bij de kabinetswisseling, waarbij uitge rekend de voorgaande minister van Industrie overzwaaide naar Buiten landse Zaken. Zelfbestemming De Spaanse regering liet er nu geen twijfel meer over bestaan, dat zij er niet over dacht de Sahara aan Marokko of een der twee andere ge gadigden af te staan. In de dekolo nisatiecommissie van de Verenigde Naties begon Madrid opvallend te schermen met het „recht op zelfbe stemming" van de inwoners van de Sahara "de 25.000 door Madrid ver wende Saharauis. wel te verstaan). En in Bu Craa verdween de Ame rikaanse fosfaatmaatschappy, die tot dan toe had samengewerkt by de in- Veranderd laatste jaren zfjn de om- fheden ln Noord-Afrika echter veranderd, voornamelijk invloed van de crisis ln het n-Oosten. Marokko, dat kort werd beschouwd als een i tegen de extremisten en pro- misten in de oostelyk-Arabi- iden. begint steeds meer op n te komen met de andere we- het gemeenschappelijk Ara front in de Israël-crisis. En de tgenstrijdige gegadigden voor lernemen van de Spaanse Sa- begonnen steeds meer in te at zij tot samenwerking moes- eraken, wilden zij hun po onafhankelijkheid bewaren en roomwensen verwezenlijken, de kabinetswisseling van ver jaar oktober verdwenen ook de Spaanse aanspraken op Gi- te komen) en nog eens 100 miljoen voor de langste lopende band ter we reld, over honderd kilometer vanaf Bu Craa tot aan het eiland voor de kust van El Aaiun. Thans bouwt BRUSSEL 'ANP' Vele duizen den Fransgezinde Brusselaars heb ben gisteravond gehoor gegeven aan een oproep van het Brusselse „Comi té de salut public" «comité voor het openbaar welzijn) om in het centrum DOORNSPIJK "GPD) Het zwem bad „De Hokse berg" in 't Harde, bluft op zondag gesloten. De over- de Belgische hoofdstad te beto- grote meerderheid van de gemeen-1 teraad van Doornspijk heeft dit j gen tegen wat ze noemen de „af grendeling" van hun stad. „Non au oarcan" «neen tegen het dwangbuis) was de leus waaronder deze betoging gehouden werd en het „non au car- can" hoorde men tot laat in de avond nog in de stad met autoclaxons scan deren. De stoet van betogers <de po litie schatte hun aantal op 12 a 15 duizend maar de organisatoren noem den een getal van 50 duizend) werd gevormd op het Brusselse IJzerplein De zondagssluitmg is ook een van de en trok vandaar naar de Beurs waar voorwaarden waaronder de raad donderdag nog eens duidelyk uit gesproken. De raad keurde de kraakacties op de zondagen 7 en 14 juni ten strengste af Al in 1955, toen de raad met een eerste krediet de bouw van het zwembad mogelijk maakte, werd beslist dat het op zondag gesloten zou blijven. voorvechter van de verfransing van Brussel. Van R.vn, de voornaamste initiatiefnemer is, zegt dat deze voor stellen van de regering, die inmid dels sinds enkele weken in de Bel gische Kamer en Senaat de gemoede ren sterk verhitten. „Brussel noodlot tig zullen worden omdat het in de toekomst niet meer zijn vleugels zal kunnen uitslaan". Ook zegt men dat Zowel de Spaanse regering als de drie Afrikaanse staten verzekeren in hun officiële verklaringen, dat dit al les beperkt zal blijven tot een samen werking van de Afrikaanse landen in de Verenigde Naties die de kwestie van de Spaanse Sahara „bestu deren". Maar in de meest-nationalis- tische kringen van Marokko hoort men heel andere geluiden. Zo schreef de pers van de extremistische Istiq- lal partij „De overeenkomst met Mauretanië was klaarblijkelijk nood zakelijk voor de Marokkaanse re gering sinds zij zich de steun van Al gerije had verzekerd voor de bevry- ding van een deel van haar Sahara, waar de Spaanse bezetter niet toe komt aan de vreedzame oplossing die de Verenigde Naties voor stellen Ook Mauretanie heeft zijn eisen op dat gebied openlijk onderstreept. Maar el ke geheime regeling, met wie dan ook. is overbodig Het Marokkaanse volk is heel goed in staat om de be- nodigde middelen ter beschikking te stellen als de vreedzame methoden nutteloos blijken". De vrees voor samenwerking tus sen Marokko, Algerije en Maureta nië tegenover de Spaanse Sahara is dus niet zo ongegrond. Dit was ook zeker een aanvaardbare uitleg van het besluit van de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken om kortge leden een plotseling bezoek aan de hoofdstad van Mauretanië af te leg gen. Maar hoe dit alles zal uitpak ken zal pas de toekomst leren. PRAAG AFP) De Tsjechoslo- waakse oud-Olympisch kampioen j hardlopen Emile Zatopek is uit het bestuur van de bond voor lichaams cultuur gestoten, zo meldde gisteren het persbureau CTK. Op een in Praag gehouden bijeen komst besloot het bestuur tot een ingrijpende wijziging van zijn samen stelling. Behalve Zaïtopek, die er nimmer een geheim van heeft ge maakt dat hij een enthousiast voor stander was van de liberale politiek van de groep-Doebtsek. werden nog zeven leden van het bestuur ge royeerd, onder wie Jirl Hradecky. BBN (AFP) De secretaris- van het Britse verbond van inigingen (TUC) heeft de Britse regering eisen gesteld ffi samenwerking van de vak met haar. het jaarcongres van de vak- [ingen van werknemers bij de bouw, zei Feather, dat hy de eisen stelt: |T 5 conservatieve regering dient J tal werklozen te verminderen. |L ttt&l zcm niet boven de 400.000 liggen (op het ogenblik zijn 000 werklozen in Engeland); Aeppen van werkgelegenheid istriële ontwikkelingsgebieden: belastinghervorming, die de liet bevoordeelt ten koste van tonisch zwakkeren; uitbreiding van de investeringen in Engeland om de werkgelegenheid te bevorderen en veimindering van de investeringen in het buitenland: G bevordering van de bouw van woningen tegen schappelyke huur prijzen het beheer en de exploitatie heeft overgedragèn aan een stichting. De raad kon de voorwaarde stellen omdat de gemeente Doornspijk een meerderheidsbelang heeft in ,,De Hokse berg". De raadsvergadering werd beheerst door principiële discussies. Geen van de leden had een oplossing voor de kraakacties. Burgemeester E. J. F. Westerhuis vond dit bij zonder Jammer en wees de raad op de gevolgen, namelijk dat hij nu als hoofd van de politie ge houden is te zorgen voor de hand having van de zondagsrust in 't Harde. De burgemeester meende overigens dat een flinke rel, waarbij de po litie de krakers met geweld zou moeten verwijderen, de zondags rust grondig zou verstoren. „Ik zal passende maatregelen moe ten nemen. Daarover had ik graag Iets van de raad willen horen. Ik zal het nu zelf uitzoeken. Maar welke maatregelen het zullen zijn weet ik zo direct nog niet". ze werden toegesproken door de or ganisators. In de stoet werd een honderdtal vlaggen meegedragen, al le met een rouwlint. Aanleiding tot de betoging was dat onderdeel van het pakket van wets voorstellen en grondwetwijzigings voorstellen van de Belgische regering, dat de agglomeratie Brussel wil vast leggen op de huidige 19 gemeenten. Slechts dit gebied zal in de toekomst, aldus de voorstellen van de regering- Eyskens die o.m dienen om de Bel gische taalkwestie duurzaam te rege len, tweetalig zijn, in tegenstelling tot de overige delen van het land waar óf het Frans óf het Nederlands de of ficiële taal is. Het „Comité de salut public", waar van de Brusselse advocaat en bekend Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Vlissingen: E. Bouw- PHNOM PENH (AFP/Reuter) Het Cambodjaanse staatshoofd Sjeng Heng heeft gisteren op verzoek van de minister van Defensie de algeme- Volgens Feather zal de Engelse regering rekening moeten houden met het advies van de vakbonden als zij met hen wil samenwerken. De secretarie-generaal van de TUC meent tenslotte nog. dat de stagna tie in de Engelse industrie niet te wijten is aan gebrek aan werklust bij de werknemers teneinde de produk- Aangenomen naar Veenendaal C. tiviteit op te voeren, maar aan ge- Wink, kandidaat te Gouda, die be- brek aan uitrusting. I dankt voor 18 andere beroepen. men te Urk; te Barneveld: D. van ne mobilisatie afgekondigd waarbij I alle burgers tussen de 18 en 60 jaar, mannen zowel als vrouwen, zullen worden ingeschakeld by de verdedi ging. In het decreet staat dat ieder- een binnen de genoemde leeftyds- grenzen hetzy militaire dienstplicht hetzij op andere wyze dienst zal moeten doen in het nationaal be lang. Bovendien zullen alle nood- zakelyke economische hulpbronnen nu ten dienste van de natie staan. Waarnemers zien in de afkondiging van de mobilisatie een nieuwe moge- lykheid om de 65.000 Cambodja- nen onder militaire discipine te brengen. Sedert 1 Juni geldt al de staat van beleg en het Cambodjaan se leger is de afgelopen maanden al uitgebreid van 35.000 man tot 150.000 man. Er bestaat geen twyfel aan, dat de ze maatregel verband houdt met de steeds sterkere bedreiging van Cam bodjaanse hoofdstad Phnom Penh, die thans vrywel omsingeld Is door de troepen van Noord-Vietnam en de Vletcong en die de stad hier en daar op 20 km zyn genaderd. der Berg te Huizen (N.H.); te Hol- landsoheveldC. van Schoonhoven te Vreeswijk; te Leusden "toezeg ging): H. F. Venema te Johannsga. Bedankt voor Hilversum: A. Ro mei nte Wezep. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Bedankt voor Zuddibroek: J. Poutsma te Nyega-Opeinde. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te ZaamslagP. Roos te Middelharnis. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te 's-Gravenzande: A. Hoogerland te Werkendam; te Nieuw- dorp: C.' Wisse te Elspeet; te Ny- kerk: C. Molenaar te Amsterdam. Aangenomen naar Ryssen: J. Mijn- ders, kandidaat te De Meern, di« bedankte voor meer dan 35 andere beroepen. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Aanklacht ingetrokken Een Amerikaanse krygsraad in Washing ton heeft een aanklacht tegen drie hoge officieren, die ervan weiden beschuldigd de massaslachtingen in My Lai in maart 1968 niet voldoen er een onrechtvaardigheid ten opzich- de te hebben onderzocht, geseponeerd te van de randgemeenten mee bedre- wsens onvoldoende bewijzen. In Da ven wordt omdat deze het recht ont- NanS «Zuid-Vietnami heeft een Ame- zegd wordt zich. als ze dat willen. Brussel aan te sluiten. by Beloning in de dagbladen van Buenos Aires zyn advertenties ge- rikaanse krygsraad een jonge ma rinier tot levenslange dwangarbeid veroordeeld wegens het met voorbe dachten rade doden van twaalf Viet namese burgers. Dit gebeurde op 19 februari, toen hy op patrouille was. plaatst, waarin 125.000 dollar wordt Proces in Gaza In Gaza zyn aangeboden voor inlichtingen die kunnen leiden tot de opsporing van de verdwenen oud-president Pedro Eugenio Aramburo In de adverten ties. geplaatst door een „vriend van de generaal" wordt gevraagd om ge detailleerde inlichtingen, die moeten venslang, worden opgezonden naar „een bepaal de -postbus of aan een r.k. priester of met andere middelen". Aram - buru wordt thans een maand ver mist Postbesteller gezocht De Saoe- disch-arabische PTT zoekt een post- besteller voor de nomadische stam men in de Saoedische woestyn. Er is al tweemaal eerder voor dit ambt een advertentie geplaatst. De woes- tynstammen moeten voor de afleve ring van de post per kameel, muil ezel o f automobiel worden op gespoord by temperaturen van 120 graden. Het salaris bedraagt 60 dol lar per maand plus fooien: een schaap of een aandeel in de oogst Rus uitrewezen Het Amerikaan se departement van Buitenlandse Za ken heeft Boris Oreknov van het dagblad Prawda gelast de Verenigde Staten voor 8 juli te verlaten. De re den v*n deze stap is onbekend, maar vermoedt wordt, dat het een repre saille is voor de Russische weige ring van twee weken geleden om het visum te verlengen van Stanley O. Cloud .correspondent van „Time" in Moskou. Examenstaking geëindigd De examenstaking in Italië die begin deze maand was begonnen, is giste ren geëindigd en de examens voor het middelbare onderwijs kunnen nu normaal voortgang vinden zon der dat de regering de noodmatrege- len behoeft uit te voeren waartoe, tydens de Jongste ministersby- eenkomst was besloten. Geismar in arrest Alaln Gels- mar, de leider van een van Franse maoistische groeperingen en een be- langryke figuur in de mei opstan den van 1968. Is donderdagavond ln Parys gearresteerd na^at de politie drie weken lang ln heel Frankryk Jacht op hem had gemaakt. De 31- jarige oud-lector zal waarschyn- lyk terecht moeten staan op be schuldiging van opruiing tot ge weld tegen de politie. De maximum straf hierop is drie Jaar, twintig Jonge Arabieren, die terecht stonden wegens terroristische activi teit in bezet gebied, door een Is raëlische rechtbank veroordeeld tot straffen, variërend van acht jaar gevangenis of dwangarbeid tot le- SAO PAULO (Reuter) Kapi tein Henrique Galvao, leider van de Portugese oppositie in Ballingschap die in januari 1961 in het nieuws was door zyn kaping van het Portugese passagiersschip „Santa Maria", is donderdag na een langdu rige ziekte in Sao Pa/ulo in Brazilië overleden. Hy werd 74 jaar. Met het kapen van de „Santa Maria" wil de Galvao de aandacht vestigen op de politieke oppositie tegen het re gime van premier Salazar. Hy bracht de „Santa Maria" met alle passagiers naar de haven van Reci fe in ruil voor politiek asiel voor hem in februari 1961. Enrique Galvao werd in 1896 gebo ren. Als militair ging hy naar Afrika waar hy gouverneur werd van de Angolese provincie Huila. In 1947 werd hij benoemd tot re geringsinspecteur om verslag uit te brengen over de economische toe stand in Angola. De regering hield het verslag achter en Galvao bracht zelf de algemene vergadering op de hoogte van zyn bevindingen. In '53 werd hy tot drie jaar veroordeeld weegns ondermyning en in 1958 tot 16 Jaar op soortgelyke beschuldigin gen. Hy ontsnapte in 1959 om pas in 1961 weer in het daglicht te treden met het kapen van het passagiers schip. Naam veranderd De Thaise di visie de „zwarte Panters", die in Zuid-Vietnam is gestationeerd, is op voorstel van de Thaise legerleiding van naam veranderd. Zy zal voor taan „Zwarte luipaarden" heten, omdat het leger elke naamsverwar ring wil vermyden met de voor heel andere doelen strydende party van de „Zwarte Panters" ln de VS. Dit vriendelijke baasje-in- steen bij de muur van het Krem lin is de tiran Stalin, die de dood van tientallen miljoenen politieke tegenstanders op zijn geweten heeft. Na een periode ten tijde van Chroesjtsjow waarin zelfs zijn naam niet meer mocht wor den genoemd is hij nu min of meer „in ere hersteld", zoals blijkt uit het borstbeeld, dat de zer dagen bij de Kremlinmuur werd geplaatst. Een Amerikaanse journalist vroeg aan een schild wacht of de buste nog een bepaal de betekenis had ..Nee", was het antwoord, „het is alleen maar een monument"„Dan mag ik het ze ker wel fotograferen,yiaar na tuurlijk nietl"

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9