kamer terug van reces voor wijziging minimumloon Initiatief wet voor legale abortus 4an geeft 145 mille uit an zwakbegaafde vrouw As brak PvdA, VVD en D'66 voor afschaffing strafbaarstelling Gelaten luisteren naar deskundigen Schipper verdrinkt ewindvoercler maakte goede sier üotie over mitiefabriek verworpen FAO-Werela v oedselcongres Met een beetje goede wil Impasse in woningbouw verontrust raad Voorhout pAG 26 JUNI 1970 UQDfiCH DAGBLAD PAGINA T (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Het is heel goed mogelijk, dat de Tweede Kamer in de eerste week van augustus het zomerreces zal onderbreken voor de behandeling van en kele wetswijzigingen in verband met het minimumloon. Minister Roolvink heeft zelf al te kennen gegeven des noods te zullen terugkomen van vakantie, terwijl mr. Bies heuvel (ARP) aan drs. Den Uyl (PvdA) de toezegging deed dat als de PvdA-fractie bereid is terug te keren ook de ARP daartoe bereid zal zijn. evenmin over het al of niet toepas sen van de terugwerkende kracht", I zo zei zij. i Drs. Janssen «PPRt dwong er bij de minister wel op aan grote haast te betrachten, daar het waarschyn- lijk niet mogelijk zal zijn een terug werkende kracht in te stellen tot 1 ju- li. ..Sommige bedrijfstakken kunnen zelfs geen twee weken terugwerken- j de kracht betalen", zo meende hy erw orpen p Schiphol arriveerde gis- dag de nieuwe gouverneur Nederlandse Antillen voor trste officiële bezoek aan De heer Den Uyl heeft inmid dels laten blijken het initiatief te zullen nemen tot het laten bijeen roepen van de Kamer. Tijdens een* interpellatie had mr. Th. van Lier (PvdA) minister Rool vink via een motie gevraagd het mi nimumloon op 1 Juli a.s te verhogen tot 160 gulden per week. De heer van Lier wees erop dat de meerder heid van de SER vorige week vrij dag tot de conclusie was gekomen dat 't minimumloon meer moet wor den verhoogd dan op 1 juli plaats zal vinden als gevolg van de aanpas sing van de loon- en prijsindex. Door deze aanpassing gaat het mi nimumloon volgende week met 7 éi 8 gulden omhoog tot 154 gulden per week. „Door de gemengde index lo- pen de minimumlonen echter achter bij de cao-lonen", aldus de heer Van Lier De meerderheid van de SER Een minderheid wil de minimum- i lonen echter verhogen tot 160 gulden per week. omdat de minimumlonen sinds mei 1968 ongeveer 3 tot 4 gul den per week zijn achtergebleven bij de cao-lonen. Uit de interpellatie en de motie blijkt dat de heer Van Lier de zijde kiest van deze minderheid. I met name de vakbonden SER-advies I Nederland. Op de foto gouverneur wil dat de loonindex en al direct Leito in de ontvangstkamer van op 1 juli wordt gebruikt, zodat de luchthaven. het minimumloon dan op ongeveer 157 gulden per week zal komen. ECHT (GPD) In enkele :n heeft de 29-jarige Utrecht- istingconsulent VV. H. W., er jaar 145.000 gulden, toebeho- »n een 45-jarige zwakbegaaf- Idoornse vrouw, doorgejaagd en aangetrouwde neef van de had als bewindvoerder het be ter haar vermogen, dat haar door zeer zuinig te leven hadden gebracht om hun onze parlementaire redactie) HAAG (GPD) De Tweede heeft gisteren na een inter- over de wapen- en munitie- De Kruithoorn' te 's-Herto- :h een motie van het PSP- i Van dei- Spek verworpen, de regering werd gevraagd articuliere wapenfabriek te tot overschakeling op civiele e. De PSP-fractie kreeg al- steun van die van de CPN n toelichting op de interpel- de heer Van der Spek dat. in mening de gehele particu- ipenindustrie behoort te ver- „Aan die verdwijning wil terpellatie een bijdrage leve- et kamerlid, die maar liefst en had opgesteld, kreeg tot genoegen slechts op een ge- van die vragen van minister (Economische Zaken) en Den Toom (Defensie) ant- ter Nelissen beriep zich erop bedrijf een gesloten nv is. or ook voor hem het jaarver- bekend is, terwijl hij over de vragen met betrekking tot de ties van wapens en munitie itgebreid antwoord wilde ge- rndat factoren van zowel als veiligheidsoverwegingen en mededelingen over andere is verzetten. verklaarde de bewindsman Kruithoorn geen militaire ten aan particulieren verkoopt. dochter verzorgd achter te kunnen laten. De verduistering kwam aan het licht toen W. enkele maanden gele den failliet werd verklaard. Tegen over de reohter-commissaris liet hij zich ontvallen dat hij nogal onzorg vuldig met het vermogen van ziin nicht was omgesprongen. De reoh ter-commissaris lichtte de officie»- van justitie in. die een onderzoek liet instellen. W. is op 10 juni aan gehouden. Hij verblijft thans in het huis van bewaring. De belastingconsulent (getrouwd en vader van vier kinderen van respec tievelijk 11. 5, 4 en 3 jaar) kocht van het geld van zijn nicht voor zichzelf 'n donkerrode Chevrolet Ca- mara van 23.000 gulden, voor zijn 30-jarige vrouw een Alfa Romeo van I bijna 14.000 gulden en voor zijn 27- jarge zwager G. H. een gebroken- witte tweedehands BMW-1600 van 8600 gulden. De zwager, die met vrouw en twee kinderen inwoonde met een familielid, kreeg bovendien 1 23.000 gulden om een huis te kopen Van half juli tot half september '69 kampeerde W met zijn gezin op een camping bij Nice. Hij maakte tijdens deze vakantie rond 160 000 gulden op. Verder spendeerde hi) aanzienlijke bedragen aan het aflos sen van oude schulden, 't verfraaien van zijn huis en het kopen van sie raden voor zijn vrouw. De politie heeft na W.'s aanhou- ding de Chevrolet en de BMW «bei de met plaatschade) in beslag geno men. Verder is er voor een bedrag van vijf- a zesduizend gulden aan goederen over. W. had de Alfa Ro meo van zijn vrouw reeds een aantal maanden geleden wegeas geldgebrek verkocht. De belastingconsulent die tot 1968 bij de belastingdienst werkte en daar na voor zichzelf begon, had de ver duistering met grote zorgvuldigheid voorbereid. Enkele jaren geleden kwam hij er achter dat de ouders van de zwakbegaafde vrouw een aan zienlijk vermogen 100.000 gulden aan aandelen, twee huizen en 15.000 gul den op spaarbankboekjes) voor hun dochter bijeen hadden gebracht. Elk weekeinde reed hij naar Apel doorn om de sympathie van zijn oom en tante te winnen. Zijn opzet lukte uitstekend. Het was dan ook geheel volgens de wens van het Apel- doornse echtpaar, dat W. na hun dood «le man werd 80 jaar en stierf in '67; de vrouw overleed in '68. op 79-jarige leeftijd) executeur-testa mentair. toeziend curator en bewind voerder werd. Minister Roolvink wilde nog niets zeggen over zijn plannen met 'jetrek king tot de verhoging omdat hij gis teren pas het officiële SER-advies op zijn bureau zou hebben gekregen. Bovendien is hy nog bezig met een wetswijziging, die eerst door de mi nisterraad en daarna door de Raad van State moet worden behandeld. Hij vond het niet juist om zich nu al over een eventuele verhoging uit te spreken. Wel liet de bewinds man duidelijk blijken dat hij ver heugd was met het unanieme advies van de SER dat de minimumlonen in ieder geval moeten worden aan gepast aan de loonindex en niet aan de gemengde'index Hij zou dan ook ongetwijfeld dit voorstel in een wets wijziging verwerken. Minister Roolvink deelde mee dat hil vannacht gereed hoopte te zijn met zijn wetswijziging Morgen komt dit voorstel dan in de ministerraad Al-met-al betekent het wel dat het wetsvoorstel pas na 2 juli de dag waarop de Tweede Kamer op reces gaat bij de Kamer zal worden in gediend. „Voor mij mag de behandeling zon der schriftelijke voorbereiding plaats vinden", zo verklaarde de minister, omdat ook hij vindt dat het voor de laagst betaalden van alle belang is als het wetsontwerp spoedig zal wor den behandeld. Namens de regeringsfractie» ver klaarde mej. van Leeuwen (ARP' dat zij zich niet achter de motie van de heer Van Lier kon stellen, omdat de kamerleden 't SER-advies met al le argumentaties nog niet ontvangen hadden. „Het is nodig dat wij het volledige SER-advies hebben om ons oordeel te kunnen vormen. En daar mee spreekt men zich nu niet uit voor of tegen een extra verhoging. 1 De motie Van Lier Jcreeg tenslot te de steun van de PvdA. PSP, D"66. CPN en PPR. zodat zij verworpen 1 werd. Daarop kwam drs. Den Uyl met zijn vraag aan de ARP-fractie of zij bereid is in het recès terug te komen om deze wetswijzigingen te j behandelen. ..Dat is eigenlijk een re- torische vraag van meneer Den Uyl" aldus mr. Biesheuvel, „Als de PvdA bereid Is terug te komen van reces, dan is de AR-fractie dat vanzelf- sprekend ook". Voor het bijeenroepen van de ka mer zyn 15 handtekeningen voldoen de. Naar wij vernemen is het ech- ter gewoonte bij de PvdA-fractie om voor het reces voldoende handteke ningen te hebben voor eventualitei ten. zodat de fractievoorzitter op elk moment van deze handtekeningen gebruik kan maken. Als de Kamer echter bijeen geroe pen is. moet ook het quorum (76 ka merleden) aanwezig zijn. wil de ver gadering rechtskrar1»- hebbe- "»-•»r de toezegging van de ARP meent de heer Den Uyl in ieder geval dat hij een aardig eind in de goede richting zal komen Vermoedelijk zal dan de Kamer op 2 of 3 augustus bijeen komen. In Beverwijk werd gistermid dag een nieuw zusterhuis bij het Rode Kruis-ziekenhuis geopend, dat een zeer toepasselijke naam kreeg: „Dolminarium" DEN HAAG Het verschil tussen de beide gereformeerde kerken (vrij gemaakt) Katwijk is geen spoedeisen de aangelegenheid. Dit besliste de president van de Haagse rechtbank mr. J. H. C. Slotemaker in zijn uit spraak in het kort geding. Met wat goede wil moet toch een oplossing van deze kwestie mogelyk zijn, veronderstelde de president. Met betrekking tot de kosten van het ge ding stelde de president aan de hand van de correspondente vast. dat ge daagde in de 13 dagen voordat het kort geding aanhangig werd gemaakt, heeft nagelaten een brief van eiseres te beantwoorden, hetgeen wellicht nodeloos de kosten voor dit geding heeft veroorzaakt. Om die reden veroordeelde de presi dent gedaagde in de kosten, zijnde f. 363,75. Woonark overvaart sleepbootje KOUDEKERK AAN DEN RIJN Een schipper uit Marken is gister midden in de Oude Ryn verdron ken. Zyn sleepbootje trok een woon boot richting Leiden, toen deze sleep werd ingehaald door een andere. De Markense schipper verminderde vaart, maar de woonboot schoot door zijn snelheid dcor en overvoer het sleepbootje, waardoor dit onder, water verdween. De schipper zag geen kans uit de stuurhut te komen en ver dronk. Hij werd naderhand vervoerd naar het A. Z. waar men nog gepro beerd heeft de levensgeesten op te wekken, maar dit mocht niet baten. (Door Pleter de Vink' DEN HAAG «GPD» Het congres is moe; de pers is moe; zelfs de hongerstakers maken de indruk zonder overtuiging hun aandeel in het tweede wereldvoedselcongres af te wer ken. De spandoeken en protestbor den sieren nog wel de paleis achtige entree van het Congres gebouw in Den Haag. maar de jongeren zijn weg. Wie niet toe vallig zijn 48-urige hongersta king moet uitzitten, laat hel af weten. Dat geldt ook voor de ande ren. De Willem-Alexanderzaal vertoonde gisteren donderdag tydens de plenaire vergadering over het verontrustende feit dat de mens in snel tempo bezig is zijn aarde in een vuilnisbelt te herscheppen, grote lege plekken. Van de ruim tweehonderd by dit congres geaccrediteerde persver tegenwoordigers had slechts een handjevol de moed kunnen op brengen de discussies over eco- logishce problemen te volgen. Hard werken hoefden die paar journalisten niet. Het werd een vergadering zonder spanning, meer een alleenspraak van het deskundig panel, dat er niet in slaagde en daar ook niet zichtbaar pogingen toe deed de zaal uit zyn dommel te ha len. Seeds leger w'erd de vergader zaal; steeds voller de koffiebars en de zitjes in de wandelgangen. Een enkeling volgde van daaruit via televisiescherm (gesloten circuit) en oortelefoon nog wel het gesprokene binnen, maar de meesten konden ook dat niet opbrengen. „Veertien dagen is te lang. zeker met deze hitte", verzucht te een FAO-functionaris, dip somber om zich heen kijkend het FAO-congres vergeleek met een leeglopend theater. „Ik zou niet eens gek opkijken, als er straks meer corveeërs zijn dan congresgangers". Een delegatie, waar men nog geen kans heeft gekregen in de sleur van een te lang durend congres weg te zakken, is de Amerikaanse. De toespraak van de student Bob Peterson vo rige week vrijdag heeft de langzaam opdringende slaap met één klap verdreven. Peter sons luid toegejuichte woorden, waarin met de Verenigde Staten de vloer wordt aangeveegd, heb ben de Amerikaanse ambassade in Den Haag geïnspireerd alle Amerikaanse jongeren-congres deelnemers uit te nodigen tot overleg". Dat zou gisteren, in de namiddag, plaatshebben. In het jongerendorp groepten na binnenkomst van de uitnodi ging de Amerikanen samen om te bepalen of zy wel of niet op de invitatie zouden ingaan. Ook „New Earth" bereidt zich voor op het naderende einde van het tweede wereldvoedsel congres. Het komende weekeinde zal door de jongeren worden ge bruikt voor de evaluatie van het congres. In een plenaire verga dering op zondagavond zal een eigen rapport worden opge maakt dat een rol zal kunnen spelen by een volgend congres VOORHOUT De impasse waar in de Voorhoutse woningbouw is ge raakt vormde gisteravond, tydens de raadsvergadering, volop stof tot dis cussie. De vergadering behande're dit punt pas aan het eind van de bijeenkomst, toen burgemeester G A. Stolwijk een schrijven van vier raadsleden <3 KVP en 1 Prot.-Chr.» voorlas, waarin zij hun ongerustheid over deze zaak uitspraken. Zij stel den voor het plan Elsgeesterpoider te wijzigen om tot snelere bouw van woonhuizen te komen. De voorzitter, wethouders en alle andere raadsleden deelden de ongerustheid van de vier, maar vonden het ondoenlijk nu al een uitspraak te doen. Van de zyde van de VVD (ir. Van Os) en Ge meentebelangen (J. Warmenhoven) werd kritiek geuit op het schrijven. De polder Elsgeest. zeiden zij, heeft reeds een bestemming en het voorstel van de vier raadsleden is geheel In strijd met de gemaakte plannen De Voorhoutse cafés en snackbars zullen voortaan tot een urn- 's nachts open mogen blijven. Dit werd mei 64 stemmen besloten. De overige agendapunten leverden geen moei lijkheden op. ALPHEN A. D RIJN Doordat de as van het rechterachterwiel van de vrachtwagen brak. kon de Alphen- se chauffeur de auto niet meer be sturen. Zodoende botste de wagen tegen een geparkeerd staande Per sonenauto. Beide wagens werden' zwaar beschadigd, terwyl de bijrijder met een ernstige hoofdwond naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden is overgebracht. Vermoedelijk via de tuinen van omwonenden hebben ongenode gasten een bezoek gebracht aan de cam pingshow van V en D achter de Raadhuisstraat in Alphen aan den Rijn. Met een tent. ter waarde \an f 160,is men er vandoor gedaan. Holleben met vakantie De itse ambassadeur in Brazilië led von Holleben heeft aan- igd, dat hij zaterdag voor een ie van vier weken naar West- nd zal vertrekken. De ambas- die op 11 juni werd gearres- door Braziliaanse anti-re- elementen era op 16 juni weer '(jgelaten, nadat de regering 40 e gevangenen had vrijgelaten r Algerije had laten vertrek- «rd gisteren door president, ontvangen. DEN HAAG (GPD) De socialisten dr J. H. Lamberts en dr. H. J. Roethof hebben bij de Tweede Kamer een initiatief-wetsont werp ingediend tot legalisering van de abor tus provocatus. Daarin wordt voorgesteld de wettelijke bepalingen, die de onderbreking van zwangerschap anders dan op medische gronden verbieden, te schrappen. Alleen het onbevoegd aborteren willen bei de kamerleden strafbaar laten. Het Initiatief maakt een goede kans te worden aangenomen, omdat ook de VVD en D'66 de strafbaarstel ling van de abortus willen afschaffen. Met hun Initiatief willen de Indieners vooral de 20.000 gevallen van illegale zwangerschapeonderbreking, die zich thans in ons land voordoen, terugdringen Volgens dr. Lamberts een medisch hoogst ontoelaat bare situatie vanwege de vele ongelukken die daarby gebeuren. Om de huidige onzekerheden over de toelaatbaar heid op te hellen, willen óe beide socialisten vooral de hulsarts van strafrechtelyke vervolging vrijwaren Hy moet met inachtneming van het medisch tucht recht vry zyn om in overleg met de betrokken vrouw en de verwekker van de vrucht naar eer en geweten te handelen l>e ïnltiatieinemers willen de arts ook niet, zoals in Engeland, aan indicaties binden. De abortus zal binnen het normale stramien van de geneeskunde moeten komen en ook in de sociale verzekering moeten wor den' ondergebracht. Daarom hebben zij ook geen voor schriften opgenomen over de zwangerschapstermijn waarbinnen abortus nog is toegestaan, noch over de plaats waar de Ingreep zou moeten gebeuren. „Voor een blindedarm is ook niet voorgeschreven dat die per se in een ziekenhuis moet worden weggenomen" aldus dr. Lamberts. „Men moet wat dit betreft ver trouwen hebben in de medische stand". Dr. Lamberts, die zich door grote groepen huisartsen gesteund weet, noemde de kwestie van abortus op een toelichtende persconlerentie een van de ernstigste pro blemen in de praktyk van een huisarts. Hy schatte het aantal ongewenste zwangerschappen op 100.000 per jaar, met een piek van gehuwde vrouwen met vier kinderen. Hun gewetensnood mag volgens hem niet door de wetgever worden beoordeeld. Dr. Lamberts gelooft niet. dat zyn voorstel tot forse toeneming van het aantal legale abortus-gevallen zal leiden. Dat aantal bedraagt op het ogenblik 2000 per jaar „De huisarts zet ook niet op verzoek van de pa tient zonder noodzaak een been af", was zyn verweer. Wel verwacht de socialist, dat het verschijnsel van illegale abortus zal verdwijnen. Het wetsontwerp laat de huisarts vry anderen in de beoordeling van een verzoek tot zwangerschap te be trekken, zoals een psycholoog, een maatschappelijk werker of een zlelszorger, voordat hy de gynaecoloog inschakelt. De Indieners voorzien drempelvrees Indien de beslissingsbevoegdheid by een team van deskun digen zal worden gelegd. Dat. leidt dan toch weer naar de aborteur, aldus dr Lamberts. Hy wil ook de voorlichting over abortus provocatus en over anti-conceptie drastisch verbeteren en meent, dat ook de staat op dit terrein 'n taak heeft. De indieners die niet hebben willen wachten op het rapport van de adviescommissie, die staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) drie maanden geleden heeft ingesteld, kunnen rekenen op een flinke steun als zy zich by de behandeling van een wetsontwerp soepel opstellen en bereid zyn criteria op te nemen, die b.v. zwangerschapsonderbreking op louter sociale indicatie uitsluiten. De drie christelijke regerlngspartyen zyn tot een dergelyke vryheid op dit terrein nameiyk met bereid, maar willen wel meewerken aan een verruiming van de indicaties op grond waarvan zwangerschapsonder breking mogelyk moet zyn. De ARP. de enige confes sionele party die hierover iets in haar verkiezingpro gramma heelt opgenomen, zal binnenkort een spe ciale conferentie aan de kwestie van de abortus wyden. Ook de VVD bepleit in haar pas verschenen verkie- mgsprogramma legale abortus op grond van zekere indicaties. Dr Lamberts verklaarde zich gisteren be reid amendementen te aanvaarden voorzover die de essentie van zyn wetsontwerp niet aantasten.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7