Deuren van Kreatief Sentrum gaan voor vijf maanden dicht PvdA-commissie wil meer openbaarheid ,DON BOSCO" REIKT DIPLOMA'S UIT frico 'Clubhuizen moeten opvangcentrum starten9 Rijn en Lek wil een trefcentrum voor onze gastarbeiders Acad. examens Veel 60-plussers ATTENTIE VRIJE VOGELS 3 DAGEN IN KRALINGSE BOS 9. Honderdste dekenale jongerenmis VOORONTWERP LEIDSE APV miJtiAG 26 TTTNT 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 18 (door een stadsredacteur) LEIDEN Over een week begint in het Kreatief Sentrum de verbouwing, die het oude katholieke schoolgebouw aan de Breestraat tot een waarlijk cultureel trefcentrum moet maken. Op vrijdag 10 juli gaan de deuren voor vijf maanden dicht en de vrijwilligers aan de slag: timmerlieden, stucadoors, met selaars en loodgieters. Zoals het Kreatief Sentrum er nu voor staat, leveren de bouwplannen weinig moeilijkheden op. Die staan nu al maanden vastomlijnd op papier en wachten slechts op de uitvoerende hand. Voor vele mensen is het minder duidelijk wat de inhoudelijke plan nen van het Kreatief Sentrum zijn. De laatste tijd heeft het Sentrum de naam gekregen een toevluchts oord van „langharig werkschuw tuig" te zyn, een naam waar Jan Boer, Hennie van Roode en andere oprich ters van het Kreatief Sentrum niet erg gelukkig mee zijn. Hennie van Roode kan zich leven dig voorstellen dat de .ontheemde jeugd van Leiden" graag naar het Kreatief Sentrum komt, maar dit is nooit de opzet van het Sentrum ge weest. „Zoals je weet heeft het vijf volle maanden geduurd voor dat Gedepu teerde Staten hun goedkeuring hechtten aan het bouwkrediet van 85.000 gulden. In die tussentijd zijn wjj het hier alvast wat in gaan rich ten. We heben bijvoorbeeld een kof fiebar getimmerd om het wat gezel liger te maken. Al gauw werden we echter over stroomd door de ontheemde jeugd van Leiden, voor wie verder niks te beleven valt in de stad. Ze komen hier, omdat ze bij ons goedkoop kun nen consumeren. De doelstellingen van het Kreatief Sentrum komen in het gedrang als dit zo doorgaat. Daarom moet er naast het Kreatief Sentrum zo snel mogelijk een jon gerencentrum komen, waar deze )68 jeugd wordt opgevangen en waar door het Kreatief Sentrum wordt ontlast". Inderdaad lijken de oorspronkelijke doelstellingen een beetje in de ver getelheid te zijn geraakt, nu het fiat van Gedeputeerde Staten zo lang op zich heeft laten wachten. Eén van die doelstellingen is, dat de mensen zélf het Kreatief Sentrum maken tot een gebouw dat aan zijn naam beantwoordt. Hennie van Roode maakt met een paar voorbeelden duidelijk wat hij in zijn hoofd heeft: „Op de dinsdag avond hebben we hier al een toneel groepje gehad. Een ander aardig voorbeeld van wat hier kan is Co- lourform, een groep die kunst kop pelt aan maatschappij-kritiek. En verder heb je Leefbaar Leiden en de kabouters van de Oranje Vrijstaat die hier him vergaderingen houden op vrijdagmiddagen hun winkel tje met biologisch dynamisch voed sel hebben". Wit het Kreatief Sentrum tot ont wikkeling komen als een trefcentrum voor dergelijke sociaal-creatieve groepen, vult Jan Boer aan, dan is het nodig dat er een ander centrum in Leiden komt, speciaal voor de do lende jeugd van zo'n zestien tot achttien jaar. Het Kreatief Sentrum is daar niet voor bedoeld. Hennie weer: „Je hebt 't in Paradiso gezien. Wilde je daar heen om fijn met andere mensen te praten of om creatief te zijn, dan viel je daar in een sfeer waarin je aan dit soort dingen niet toekwam. Daarom is het belangrijk, dat we in dit stadium het Kreatief Sentrum een beetje gaan sturen en de nadruk gaan leggen op de komende activi teiten. in plaats van op de passieve recreatie". Jan Boer, aangesteld als groeps leider van het Kreatief Sent rum. zegt zich ervan bewust te zijn dat sommige mensen nu worden afge schrikt door de figuren die er lopen. ,Op het gebied van drugs hebben we waarschijnlijk al een naam", veron derstelt hij. Hij vindt het gebruiken van verdo vende middelen echter niet een zaak van het Kreatief Sentrum, maar een zaak voor de politie. „Die doet er niks aan. Sommige gearresteerde jongens zitten zelfs stikkies te roken op het bureau, dat komen ze later dan vol trots vertellen". Geen hasj „Aan de andere kant", aldus Jan Boer, „is het niet ons doel om het roken van hasj tegen te gaan, maar we kunnen hier geen hasj-centrum hebben. Daarom sturen we jongens die roken naar buiten. Als we dat niet zouden doen, zou dit het enige gebouw zijn waar je kunt roken, slikken of trippen. Dat betekent dan, dat we als opvangcentrum fungeren, en dóór hebben we geen zin in en bovendien de leidinggevende staf niet voor. Op zich zelf vind ik dat hasj roken niet erg, maar als dat nou het enige is waardoor we in Leiden bekend zijn.. Daarom betoogt hy nogmaals, dat er een „ander" centrum moet komen. „Voor het merendeel komen er in het Kreatief Sentrum nu figuren die het Kreatief Sentrum eigenlijk niet nodig heeft, maar die hier komen omdat er verder niks is. En we kun nen ze er kwalijk uitgooien". Hy wijst er op, dat de Leidse bin nenstad zeven clubhuizen telt naast het Kreatief Sentrum. met een to tale staf van veertien jeugdleiders. Die zeven clubhuizen worden weke lijks bij elkaar door een 800 jongeren opgezocht, dat is net zoveel als er per week in het Kreatief Sentrum komen, waar geen enkele jeugdlei der is. Jan Boer vindt, dat die zeven clubhuizen met hun grote staf maar een project moeten gaan starten om die jeugd op te vangen. Wat nu de bouwplannen van het Kreatief Sentrum betreft: die lig gen al geruime tijd kant en klaar. Aan de Leidse universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: Kandidaats westerse sociologie mej C. E. Scherpenisse Enkhuizen) de heren N. W J. van der Klei «Wasse naar), R. F. G. van Lansberge (Den Haag). D. Toet «Leiden). H. W. v. d. Voort (Wassenaar), Doctoraal westerse sociologie de he ren C. J. H. Intven (Leiden), A. J. van Parijs «Lisse), A. C. de Vries (Den Haag). Doctoraal algemene taalwetenschap de heer T. Kruiger «Hurwenen». Kandidaats psychologie de dames A. Koeman (Leidschendam), H. M, Nelissen (Leidschendam), A. M. Zon- dervan-Katz (Leiderdorp). K A, Zwartjes (Rijswijk) en de heren E. O. van Amstel «Den Haag), H. L. den Boogert (Rotterdam). A. van Dijk (Rotterdam). J. von Crumbkow (Broeksterwoude'A. R. Hauber (Leidschendam). G A. Kerkhof «Den Haag). A. R. P. Mooy (Den Haag), E. Pieters (Rijswijk), mej. Polder man (Leiden), de heren C. M. Rave- stein (Rotterdam). A. J. M. Schmidt (Eindhoven), H. R. van Tuijl (Den Haag). Kandidaats pedagogiek de dames M. F. Gelderman (Strasburg), E F. A. Harkema (Haren). Th. A. Mos (Rijswijk). B. M. C. H. Penn (Til burg), A. C. Pruisen (Haarlem), N. J. C. Vos (Den Haag) en de heer W. M. M. Koelemij (Den Haag). Doctoraal pedagogiek mej. H. E. Stoffer (Den Haag). Doctoraal psychologie de heren J F. den Hertog «Den Haag), J. G. Dreijer (Leiden). F. M. Chobg (Amsterdam), de dames N. J. L. M. van Oudenho ven (Groningen), P. Tukker-Wenink «Delft). M. E. van Rappard (Haar lem). Kandidaats psychologie de heren P. F. Overbeeke (Lenden), F. E. Nel- wan (Leiden). Nu dan eindelijk Gedeputeerde Sta ten groen licht hebben gegeven, kan er worden aangepakt. Er is nog een dringende behoefte aan jongens die willen helpen met de verbouwing. Gedurende de verbouwing, die naar schatting vyf maanden zal duren, blijft het Sentrum gesloten voor alle actiegroepen, al kan men er natuur lijk wel met z'n plannen aankloppen bij groepsleider Jan Boer. Op de bouwtekeningen is een functionele indeling gemaakt van het gebouw, dat wil zeggen een scheiding tussen de ruimten waar stil wordt gewerkt, waar je kunt denken, praten, of schrijven, en de ruimten waar je muziek kunt maken en andere lawaai producerende ac tiviteiten kunt ondernemen. Op de begane grond worden de muren van de eerste gang groten deels weggebroken, zodat nog maar een kleine ontvangsthal overblijft. De twee lokalen aan de straatkant (o.m. waar nu de koffiebar is) worden zo doende bij elkaar gevoegd tot één grote ruimte, waar je zelf gemaakte spulletjes by elkaar gevoegd tot één grote ruimte, waar je zelf ge- maate spulletjes kunt verkopen een zogenaamde diggershop en waar een galerie, boetiek, informatie centrum e.d. kunnen komen. De lokalen van de begane grond die meer achterin het gebouw liggen, worden opengebroken tot er één cen trale ruimte ontstaat, bedoeld als toneelzaal en om popfeesten te ge ven. Er is in deze zaal ook een café restaurant gepland met een bar. Desgewenst is deze grote ontmoe tingsruimte door middel van weg schuif bare wanden te verkleinen. Deze week is het Kreatief Sen trum aan de Breestraat het do mein van een groep studenten, die er 's avonds toneel- en caba retvoorstellingen geven. De foto (LD/Holvast) geep. een indruk van één der repetities. Kandidaats westerse socologie heer W. C. Olijslager (Leiden). de Lustrum-viswedstrijd hele gebouw een moeilijk punt. Om- 1 wonenden hebben al verscheidene aan ae waterkant malen over de geluidsoverlast ge klaagd. Dat is ook de reden, dat in het Kreatief Sentrum geen repeti tie-ruimte aan popgroepen wordt ge boden. Boven de pop- en toneelzaal op de LEIDEN Een beetje angstig kij kend. staat de 87-jarige sportvisser Middelham op de hoge tafel in stu dentensociëteit ..Minerva". Hij ver. Geluidshinder begane grond worden op de eerste I ff' echt®r, het verdieping de oude klaslokalen inge richt tot project-ruimten, waar men aan schilderen, kunstnijverheid en andere kunstzinnige creativiteiten kan doen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Parkeergelegenheid heeft U bij ans voor de deur. Of op één mi nuut aistand v. d. Werfstraat, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Dries- senstraat). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie „altijd voor deliger' geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen. horloges, klokken, cas settes. verzilverde geschenk artikelen. brillant. De beste merken, de ruimste keuze. Juweliei - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN De in Aphen aan den Rijn gehuisveste stichting „Rijn en Lek", die de belangen behartigt van de gastarbeiders in Leiden en omstreken, heeft 't eerste nummer van een onre gelmatig verschijnend blad het licht doen zien, dat van tijd tot tijd aandacht zal besteden aan de gastarbeiders en hun proble men. Het eerste nummer is voor een groot deel gevuld met de verslagen van twee informatie dagen, die de stichting in april en mei van dit jaar heeft geor ganiseerd voor personeelsfuncti onarissen van bedrijven in de Leidse regio. Op deze dagen werden o.a. inleidingen gehou den door de directeuren van het gewestelijk arbeidsbureau in Al phen en Leiden, alsmede door de directeur van het gemeen schappelijk administratiekantoor te Leiden. Uit deze inleidingen bleek, dat het aantal buitnlandse werkne mers in Alphen nu op 500 ligt (waaronder 110 Turken en 300 Marokkanen). In Leiden werken in totaal nu 1000 gastarbeiders, van wie 350 Turken en 430 Ma rokkanen. Volgens één der inleiders dient de huisvesting aan deze minima le eisen te voldoen: één kraan voor vier personen, één douche voor 14 personen, één toilet voor 8 personen, maximaal 8 perso nen op één slaapkamer, geen stapelbedden en voor iedereen 'n kast die kan worden afgesloten. Goedkeuring van de huisvesting geschiedt door de afdeling Huis vesting van de Directie der ar beidsvoorzieningen in Den Haag. Tydens één van de informatie dagen werd een werkgroep van personeelsfunctionarissen ge vormd, die zich gaat bezig hou den met de vrye-tydsbesteding van de gastarbeider. Niet by el ke werkgever leeft deze zaak even sterk, omdat men dit meer in de „leefsfeer" vindt liggen, dan in de „werk- en woonsfeer". Wat Leiden en omstreken be treft, wil de stichting „Ryn en Lek" snel een trefcentrum voor Turken en Marokkanen op poten zetten. Van de daar ondernomen activiteiten zal regelmatig mel ding worden gemaakt in het nu pas verschenen blad. Naar aanleiding van deze twee informatiedagen heeft de stich ting „Ryn en Lek" een brief ge stuurd aan de Kamercommissie die zich bezig houdt met de gast arbeiders. Daarin wordt o.m. voorgesteld om elke gastarbeider by zijn werving een boekje mee te geven waarin zyn personalia worden opgenomen, en waarin tevens handzame inlichtingen worden verstrekt over de „rechten en plichten van de gastarbeider". Ook wordt in deze brief van „Ryn en Lek" aangedrongen op betere kinderbyslag- en ziekte premieregelingen voor de gast arbeiders. Op de eerste verdieping komt aan de straatkant eveneens een centrale I ruimte door de samentrekking van de twee lokalen die op de Breestraat uitkyken. Hier komt een theehuis, de cineclub kan er terecht om film voorstellingen te geven en eventueel kan deze zaal plaats bieden aan een disco-bar. Dit laatste zal nog van de geluids hinder naar buiten afhangen. De geluidsisolatie is trouwens voor het ADVERTENTIE niet vergeten-'. FHcoeten FRICO, KAAS MET EEN GROTE K Dit is het recept: Kaasfondue van Nededandsekaas. Caquelon inwrijven met wat knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Nu 300 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena en op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en een scheutje kirsch. ;n met maïzena fel, waar hy gevaarlyk dichtby staat, als ir. H. va-n der Velde, voorzitter van de LVI iLeidsche Vereeniging van Industrieëlen) hem een mooie beker overhandigt. Hy kreeg deze beker omdat hy de oudste deelnemende visser was van de wedstryd. georganiseerd in het ka der van het universitaire lustrum door het bestuur van de Leidse Hen- gelaarsbond en de Leidse studen tenvisclub „Sla ze d'r uit" Gisteren zaten de mannen, meest 60-plussers, startklaar aan de Nieu we Vaart langs de Kanaalweg om zo veel mogelijk vis te verschalken. Het is de heer C. Plus gelukt om binnen die tyd 12 vissen te vangen, een re cord. dat door geen ander overtrof fen werd. maar wel geëvenaard. Visser Hengst kreeg een beker voor de grootste vangst, een vis van 45 cm lengte. Verder klommen o.a. mensen op de tafel in Minerva om een prys in ontvangst te nemen, omdat zy de beste controleur waren geweest, de grootste pechvogel of het eerste startklaar zaten. (Van een verslaggeefster) LEIDEN Morgenavond wordt ln Leiden de honderste jongerenmis ge houden. Op initiatief van leerlingen van het Agneslyceum en Bonaventu- racollege is tweeënhalf Jaar geleden de dekenale jongerenmis opgericht* Ze maakte het naar de kerk gaan voor jonge mensen aantrekkeiyker dan voorheen. Er is een band, die optreedt en een koor. dat zingt. De gebeden, die meer teksten zyn over een bepaald thema, worden door de leden zelf opgesteld. In totaal bestaat het aantal mede werkenden uit zo'n zeventig man. Drie tekstgroepen bepalen om de beurt over welk thema er gesproken zal worden en zy zeggen ook wat er gezongen wordt. Tot voor kort was er grote belang stelling van de kant van de kerkgan gers voor deze jongerenmissen. Maar de dekenale Jongerenmis is lang niet meer de enige in Leiden. Er zyn in middels heel wat andere jongeren op de gedachte gekomen, dat er voor taan iets anders in de r.k. kerk moet gebeuren dan de gewone missen. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de men sen niet meer van heinde en verre kwamen om het .spektakel" van de dekenale jongerenmis te aanschou wen, maar naar hun eigen kerk kon den gaan. De „concurrentie" van andere jon gerenmissen is echter niet de enige oorzaak van de teruglopende belang stelling. In de organisatie zelf zit na- melyk een heleboel scheef, waardoor er een tyd lang geen missen gehou den konden worden. Een tekstgroep kwam op het idee, dat de hele jongerenmis zelf veran derd moest worden. Zy vond, dat men ook in de dekenale Jongerenmis vast geroest was in de vorm. zoals voor heen ln de gewone mis. De tekst groep vond. dat men niet kwam tot een daadwerkelijke beleving van het christendom in de wereld. Ludwien Pieters name snde tekst groep: „De mensen zitten braaf in de kerk en na afloop gaan ze naar huis. Ik vind, dat ze mee moeten denken en er bewust van zyn wat hen voor geschoteld wordt. Dit zou kunnen ge beuren als de mensen zelf deelne men aan de misviering." De minderheid wenste de mis in de vorm te handhaven. Pater Van Vliet, de moderator van de groep was bereid om toch de mogelykheid open te stellen voor een tekst groep om iets anders te organiseren dan een mis. Lidwien maakte daar gebruik van, echter te laat om aan de' kerkbezoe kers door te geven. Pater Van Vliet zag zioh toen genoodzaakt een gewone mis op te dragen. Lidwiens tekst groep onderbrak de mis en wilde dis cussiëren, waardoor sommige kerk gangers dermate geschokt waren, dat zy de kerk uitliepen. Wim de Groot, voorzitter van de dekenale jongeren mis: „Lidwien wilde persé haar zin hebben. Ze begreep niet, dat pater Van Vliet niets anders kon doen in zyn situatie".. Twee weken geleden zou er weer een mis georganiseerd worden door de tekstgroepen van Lidwien. Ton van Brussel, secretaris van de groep, heeft haar niet eerder kunnen be reiken dan de dag van de mis zelf. Lidwiens tekstgroep is 's Avonds de kerk uitgestuurd. „Ze kwam tien mi nuten te laat en ze had eerder moe ten doorgeven wat haar plannen wa ren," aldus Ton. Lidwien kreeg de mededeling dat zy en haar groep de finitief als lid geschrapt waren. LEIDEN Ook een commissie van de afdeling Leiden van de Party van de Arbeid heeft zich ge bogen over het voorontwerp algeme ne politievei-ordening. Als algeme ne opmerkingen stelt de commissie: Van een besluit van B. en W. tot het weigeren van een vergunning of ontheffing behoort beroep open te staan op de raad. De beschikkingen waarby vergun- ningen en ontheffingen worden ver leend dienen in principe voor ieder ter inzage te liggen op de secretarie. Dit om de controlerende taak van de raad meer mogeiykheden te geven en de Leidse burgers Inzicht be geven in het beleid van B. en W. Deze openbaarheid zou in. de APV vast gelegd moeten worden. LEIDEN Aan de r.-k. technische I terwoude. H. J. Heidema Leiden. P school „Don Bosco" aan de Boerhaa- j J. M. Hillebrand Leiden, H. J. Koot velaan zyn geslaagd voor de 3-jarige Wassenaar, P .J. Mars Leiden, M. W cursus metaalbewerken: j M. v. Teylingen Zoeterwoude, J. IJ Mooyman Wassenaar, F. L. C. M H. W. M. Akerboom Wassenaar, J G. M. Ammerlaan Zoeterwoude. G Th. Clemens Sassenheim. A. P M. Cremers Leiderdorp, H. .J M. Eist geest Hoogmade, A. W. M. v. d. Helm Leidschendam. J. L. Hoogenboom Leiden, A. A. Peltenburg Wassenaar, A. J. Straathof Hazerswoude, A. J Vermey Leiden, G. W. Nota Leiden, J. H. v. Amsterdam Hazerswoude, J J. Heemskerk Warmond, W. Th. M v. Es Zoeterwoude, C. J v. Kampen Alphen a d. Ryn. C F Schattevoet Oegstgeest, P. G. M. Paardekoopei Zoeterwoude, J. P .Meershoek Leiden P. W. v. d. Berg Leiden, M.Th.v. Bohemen Noordwyk, J. L. M. v. d Boog Wassenaar. R. M. Groenewe- gen Lisse, P. A. G. Heemskerk Zoe- Nederpel Noordwykerhout. Timmeren 3-jarige cursus: C. A. J. v. Beukering Leiden, O. R J. Binnendyk Leiden, J. L v. Gco- zen Hazerswoude. D. Groenewegen Voorschoten, M. J .L. Mimpen Was senaar, J .F. B. Noordover Wasse naar, .J de Ridder Noordwyk, W. L. m. v. d. Salm Zoeterwoude, G. C, Westerman Zoetermeer. P. C. J. v. d Geest Ter Aar, J. G. M .Juffermans Oegstgeest, .J J. Vogels Wassenaar, J. M M. v. d. Zon Hazerswoude, H. S. v. Ryn Woubrugge, J. P .A. Buis Lei derdorp, C. L. Helming Oegstgeest, E. J. P .M. Lankhuizen Zoeterwoude, W. J. v. d. Meer Hazerswoude. W .A. T I. M. Nyhuis Leiden, F. Th. H. Pel grim Leiden. Th. J. Schakenbosch Hazerswoude, J P v. Velzen Leider-, dorp, J H. Slingerland Warmond. J W. v. Werkhoven Oegstgeest, J. Oost- dam Warmond. I Autoherstellen 4-jarige cursus: P. F. J v. d. Berg Noordwyk. F j Th. Bos Wassenaar, N. M. Captein, Zoeterwoude. G. J. M. Elstgeest Hoogmade, P. H. Hogenboom Lei den, A. A .Hogendorp Leiden, G. J M. Hogervorst Noordwykerhout. J. A. Janson Stompwyk, .J P. v. Kampen Voorschoten, J. A. B Knynenburg Wassenaar, F. C. M. Kortekaas Noordwykerhout. A. J. L M. Luyten Katwyk a. d. Ryn. H Th. v. d. Meer Hoogmade, A. W. G. Rierveld Zoeter woude. A .J. Vogels Wassenaar. Elektrotechniek 4-jarige cursus: A. J. Buis Wassenaar, H. J. Jans Leiden. F. Klein Leiden. J. A. van j Leeuwen Warmond. F. E. Malachow- I 6ki Leiden, R. F .Ober Oegstgeest, R. A. E M. v. d. Ploeg Wassenaar. A. v. d. Poel Katwijk a. d. Ryn, R. M. v. Schie Noordwyk. O .M. Stipdonk Leiden, D. A. L. v. Veen Wassenaar. P G. Verhage Leiden, C W. Verha- ge nStompwyk. W C. Verhoeven Lei den. Th. H L. Wanders Hazerswou de. A. v. d. Wevden Leiden. J. H. M. Zaal Leiden. R. Zonneveld Wasse naar, F. de Boer Leiden. Fynmetaalbewerken (instrument- maken) 4-jarige cursus: J. L. H. M. Bakker Leiderdorp, A. M. C. F. Duinisveld Nieuwkoop. G. E. P. M v. Goozen Leiden. L. P. M. Hakkaart Leiden. W. H. M. Huyg Leiden. C. Meskers Wassenaar. G. P. A. M. Olsthoorn Zoeterwoude. P. G. J. M. Olsthoorn Zoeterwoude, J. P. A. de Romyn Leiden, P. J. G. v. Sprons- sen Wassenaar. J. C M. Alders Noordwyk. W. M. de Winter War mond, J .M. v. Galen Zoeterwoude. de ln gevaar brengt. Overbodig, om dat het tweede lid van dit artikel vol# doende mogeiykheden aan de politie biedt om een samenscholing te ver spreiden. Lil>eralisering De commissie acht enkele bepalin gen in het artikel over betogingen en optochten strijdig met het liberalise ring beogende systeem van aanmel ding in plaats van vergunning. Door deze punten is er geen wenzeiyk verschil met het oude systeem van vergunning vragen. Dit gaat volgens de oommiaaie ook op voor het artikel over demonstra- schrovln* voldaan IX- rechWr bluft fT f v,"ohU tu»™ lm. da strafmaat In een aantal artikelen ie de strafbaarheid van bepaalde hande lingen afhankeiyk gesteld van het oordeel van een opsporingsambte naar. Dit is voor de commissie ab soluut onaanvaardbaar. In het voor gestelde systeem heeft een verdachte reeds door het enkele feit van zyn arrestatie volledig aan de dellctsom- slechts het bepalen van de strafmaat over. In het gunstigste geval zal hij hoogstens een marginale toetsing «of de ambtenaar redelykerwys tot zyn oordeel had kunnen komen) toepas sen. Naar het oordeel van de com missie behoort echter in de eerste plaats aan de rechter de taak te oor delen of bepaalde gedragingen van een verdachte strafbaar zyn. De rol vn de opsporingsambtenaar behoort beperkt te biyven tot het besluiten over al of niet IngrUpen en even tueel later als getuige de rechter voorlichten over de omstandigheden waaronder hij tot zyn besluit kwam. Ingaande op enkele artikelen vindt de commissie onjuist en overbodig de bepaling, dat het verboden is deel te nemen aan een samenscholing. On juist, omdat elke verzameling men sen niet per definitie de openbare or- om een ge oorloofde demonstratie te kunnen houden, een vergunning moet vragen, die al of niet geweigerd kan worden, en die. waarin men een demonstratie moet aanmelden, waarna men al of niet van de burgemeester te horen krygt, dat het niet mag. De commissie merkt verder op, dat de samenstellers van het vooront werp de liberalisering kenneiyk tot demonstraties beperkt hebben willen houden. Voor een demonstratie Is aanmelding voldoende, maar voor een feest is vergunning vereist. De commissie is tegen een vergunnin genstelsel voor feesten binnenshuis. Aanmelding is voldoende. B. en W. zouden dan voorschriften kunnen ge ven. maar uitsluitend met betrekking tot de veiligheid. Burengerucht kan op grond van andere artikelen be streden worden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 15