WITTEVEEN WEIGERT BELASTING VERHOGING Schappelijke Amstelmaand! oor57ct. 38ct. BUREAUCRATIE REI EMMERT WONINGBOUW Prijzen volgend jaar opnieuw flink omhoog Natrinon! „Beleid van Veringa faalde*" Zoutarm dieet? Gezamenlijke onderwijzers: Wet op de ichtvervuiling bijna gereed Eurofles (50cl.) tij delij k van ê5ct. Flesje (30cl.) tijdelijk vanA^ct. voor Nat. Woningraad: Minister Ne lissen: Kamercommissie bezorgd over aanleg duinweg Spijt betuigd over exeeutie van soldaat [pERDAO 25 JUNI 1970 (Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG (GPD) De liberale minister van Fi- ciën dr. H. J. Witteveen heeft gisteravond in de Twee- Kamer geweigerd in te gaan op een verzoek van de -revolutionaire fractie om alsnog belastingmaatregelen effen ter dekking van het begrotingstekort, lat tekort is met een flinke honderd miljoen gulden op pen tot 2300 miljoen, dat de minister voor een deel dekken door een tweede lening van 300 miljoen op de taalmarkt. We kunnen nu eenmaal niet om de drie maanden bij kleine tegenvaller naar belastingmaatregelen grijpen", de bewindsman. ,,Dat zou een te onrustig beleid ge- UETOSCH DAGBLAD PAGINA 7 (ADVERTENTIE) minister deelde de zorg van imer over de krappe situatie kapitaalmarkt. Hij zag r niet in waarom een nleu- •ning conjunctureel onver- jord zou zijn. De economie *gt zich gunstig en er is ook lar weer een positief saldo ,5 procent op de lopende re- g van de betalingsbalans, iruit spreekt een duidelijke richtige situatie, die een begrotingsafwijking als de havige toelaat zonder dat ar nieuwe dekkingsmiddelen belastingsfeer moet worden fpen. Wassen neus AR-woordvoerder drs. Goud- J hield echter staande dat een beroep op de kapitaalmarkt de nten tot inflatoire financiering hun kapitaaluitgaven dwingt, ie manier wordt de inflatiebe- ag, die de regering voor dit HAAG <ANP> De Tweede is gisteren bijna gereed ge- met de Wet inzake de lucht- einiging. Urenlang werd ge- ferd over de lawine van amen- ten en de twee moties die wa- sediend. terste motie, van de liberale VederSmit. waarin de rege- erd gevraagd met spoed in- onale normen en regelingen nd te doen komen ter voor- van verontreiniging van het haalde een geringe meerder- j Iet 55 tegen 45 stemmen kwam i tie over de eindstreep, met de j tan VVD. KVP, CHU en Boe- Hl- tweede motie kwam van de t Oele. die de regering vroeg wet een veelzijdig samenge- i raad voor de milieu-hygiëne tellen. De motie werd verwor- verwierf de steun van de I D"66. PSP. CPN en de Groep- Kamer ging verder nog ak- met een amendement van I VederSmit om in de wet vast en dat de vergaderingen van Jd voor luchtverontreiniging kunnen zijn. ;nde week woensdag zal over tsontwerp worden gestemd. jaar centraal heeft staan, een was- i sen neus", vond hij. Maar volgens dr. Witteveen kan de regering juist in haar strijd tegen de inflatie een ze kere mate van succes niet worden ontzegd. „De prijsstijging al is die dan ook gemiddeld vier procent blijft duide- lijk achter bij die in de ons omrin gende landen", aldus de bewindsman Hij zei dat de westelijke wereld thans door een inflatiegolf wordt getroffen Nederland springt er echter gunstig uit. De anti-revolutionaire woord voerder vond echter dat het niet aangaat de begroting ten koste van de kapitaalbehoeften van de gemeen ten te financieren. Er had volgens hem allang voor aanvullende dekking van tijdelijke aard moeten worden gezorgd. „De deuk die het rijk door zijn grote leningspanning aan de ka pitaalmarkt heeft toegebracht, is er bij de gemeenten als een inflatoire bult uitgekomen" betoogde hij. Drs Goudzwaard vroeg de minister in ieder geval de dekking nog eens kri tisch te bekijken en zo nodig in de komende begroting voor 1971 redres- serende maatregelen te nemen j De minister voerde echter aan ook j de kapitaalbehoeften van de gemeen ten zweel mogelijk via leningen te willen bevredigen. De zorg van de anti-revolutionairen over de le- ningspolitiek van de minister werd door de KVP-er Peynenburg, de WD-er Joekes en de D'66-woord- voerder De Goede gedeeld. Zij vonden het echter overdreven om van de mi nister nu aanvullende dekking te eisen. De socialist Berg zei dat de begro ting al dadelijk onvoldoende was ge dekt. Daaraan hebben de anti-revo lutionairen bijgedragen door op het laatste moment voor de belas tingverlaging van Witteveen door de knieën te gaan. Volgens de socialist proberen zij daarop nu terug te ko men. (ANP) Met veel ceremo nieel vertoon is gistermiddag de minister van Buitenlandse Zaken van Joego-Slavië. Mirko Tepavac die met zijn echtgenote op uitnodiging van de Nederlandse regering een officieel bezoek van drie dagen aan ons land brengt, op Schiphol ingehaald. Op het onder de motregen glimmende platform waren het minister en mevrouw Luns. staatssecretaris De Koster, eveneens met echt genote, en namens het pro tocol mr. D. J. M. van Thiel Coovels. die het echtpaar Te pavac begroetten, waarna de luchtmachtkapel het Joego slavische volkslied ten gehore bracht. aanwezig In Dallas, Texas, ren een gedenkteken voor pre- Kennedy onthuld op ongeveer ter van de plaats waar Ken- lijna zeven jaar geleden werd schoten. De plechtigheid werd ogeveer 300 personen bijge- Er waren geen leden van de Kennedy bij, hoewel allen uitgenodigd. Suggesties Ondanks de mening van drs. Goud zwaard dat suggesties worden gewekt die wellicht niet kunnen worden waargemaakt herhaalde dr Witteveen dat per 1 januari met een bescheiden (en reeds overeengekomen» aanpas sing van de b.t.w.-tarieven kan worden volstaan. Wellicht zal 'n klei ne verhoging nodig zijn om de ge meenten enig financieel soulaas te geven. De minister vond ook dat zijn stringente begrotingspolitiek waar bij tegenover elke overschrijding een bezuiniging moet staan) niet zonder succes is gebleven. „Als de begroting niet sterk was bewaakt waren er nu heel andere cijfers op tafel ge komen", meende hij. Het was volgens hem echter wel een moeilijke exerci tie die veel inspanning en offers heeft gevergd. De minister zei in de komende mil joenennota een nadere specificatie van de compenserende bezuinigingen te zullen verstrekken. Nu al liet hij weten dat vooral de uitvoering van de Deltaschadewet grotere bedragen zal vergen dan was voorzien. De wet zal ook in 1971 volgens hem nog veel financiële zorgen berokkenen. ADVERTENTIE Zoutarme melk van Nutricia. Lekker om zó te drinken en gemakkelijk in gerechten te verwerken. Natrinon van Nutricia. DEN HAAG 'GPD) Ook komend jaar moet er gerekend worden op aanzienlijke prijsstij gingen. Dit is 'n realiteit die we niet mogen trachten te verdoezelen. Aldus verklaarde gisteren minis ter Nelissen v. Economische Za ken in de Eerste Kamer naar aanleiding van bezorgde opmer kingen uit de Kamer over de komende btw-verhogingen. De bewindsman deed een beroep op alle betrokkenen geen prijspsy- chose te laten ontstaan zoals vo rig jaar. Dit jaar is de prijsontwikke ling een stijging van onge veer 4 procent wat gunstiger geweest dan vorig jaar, zo zei minister Nelissen. „Maar 4 procent blijft in mijn ogen onmenselijk hoog". Volgens minister Nelissen is voorzichtigheid geboden bij het blijvend gelijk oplopen van de lonen en de produktie. „De re cente ontwikkelingen geven ech ter op meerdere punten reden tot verheugenis", aldus de be windsman. Hij wees erop. dat de stijging van de arbeidsproduktie 1 pro cent is meegevallen vergele ken met de ramingen. Ook de investeringen zijn in '69 niet zo sterk afgeremd als werd ver wacht. Wel vond de minister het zorgelijk dat er te weinig in wo ningen werd geïnvesteerd. Eventuele doorberekening in de prijzen van de kosten die ver bonden zijn aan de bestrijding van de milieu-verontreining zal niet te vermijden zijn. Met het oog op de internationale concur rentiepositie is er daarom alle reden om op internationale sa menwerking aan te sturen, zo meent minister Nelissen. Over zijn prijsbeleid in de tweede helft van dit jaar. waar over gisteren van vele zijden in de Kamer waarderende opmer kingen werden gemaakt, wilde de bewindsman geen concrete mededelingen doen. Na het be kend worden van de indexcijfers over de maand juli zal minister Nelissen eerste gesprekken heb ben met de prijsoverlegcommis- sies en de consumentenorganisa ties. Wel ls inmiddels bekend dat de prijsontwikkeling in ons land vergeleken met België, Duits land, Engeland en Frankrijk in de afgelopen maanden bijzonder gunstig is geweest. Alleen in Bel gië was er een iets kleinere prijs stijging: met de andere landen was er een veel groter positief verschil. DEN HAAG <GPD> Leden van de vaste Tweede-Kamer-commis- sie voor de Volksgezondheid hebben gisteren hun bezorgdheid uitgespro ken over de voorgenomen aanleg van de Provinciale Weg nr 1 dcor het drinkwatergebied in de duinen Dr Lamberts iPvdA) opperde de gedachte om te komen met een mo- tie, waarin de commissie haar be- zorgdheid ter kennis van de regering j brengt, maar omdat deze kwestie nog in behandeling is bij de Raad van j State kwam het niet tot een algeme ne uitspraak van de commissie. Staatssecretaris Kruisinga Volksge- I zondheid) zei een dergelijke uit- j spraak op dit moment prematuur te achten. Hij deelde mee dat zodra de I regering beschikt over het technische j plan van de provincie dit ook aan de I Raad van State zal worden voorge legd. Mevrouw Nixon naar Peru De echtgenote van president Nixon zal zondag of maandag voor een twee- j daags bezoek naar Peru vertrekken om Amerikaanse hulpgoederen voor het onlangs door een zware aardbe- I ving getroffen gebied aan te bieden. DEN HAAG <GPD» De Na tionale Woningraad, het over koepelend orgaan dat via de aan gesloten gemeenten en woning bouwverenigingen circa 20 pro cent van het woningbestand in ons land beheerst meent dat de bureaucratie een van de grootste belemmeringen vormt voor op voering van de woningbouw. De raad, die ernstig verontrust is door het achterblijven van de woningproduktie, heeft er bij mi nister Schut in een brief op aan gedrongen de administratieve be handeling van bouwplannen te stroomlijnen. De drievoudige controle op bouw plannen van woningcorporaties door achtereenvolgens gemeenten, provin ciale diensten en centrale directie van de volkshuisvesting en de bouw nijverheid werkt volgens de raad traag en overlappend. Woningraaddirecteur mr C. M. van den Hoff: „De vertragingen lopen soms op tot anderhalf jaar tijd". Af gezien hiervan noemt hij het optre den van deze drie instanties „in vele gevallen betuttelend". Verliezen „Hard" bewijs voor de stagnaties is volgens mr. Van den Hoff moeilijk aan te voeren, maar hij is het eens met hetgeen in aannemerskringen wordt gezegd, nl. dat op dit moment al voldoende potentiële capaciteit aanwezig is om het bouwprogramma van 125.000 woningen op 135.000 te brengen, mits de voorbereidende procedures kunnen worden bekort. Vooral het bouwrijp maken van de grond is een struikelblok voor een goede voortzetting van de woning bouw. De woningraad, aldus mr. Van den Hoff, verlangt daarom van mi nister Schut dat hij de procedures waarbij de overheid betrokken is drastisch versnelt. De traag draaiende papiermolen is er volgens de Woningraad ook mede de schuld van, dat de bouwkosten on nodig hoog worden. Een organisatie bureau heeft berekend, dat de verlie zen in de voorbereidende tijd oplopen tot 20 a 30 procent. Planbureau De hr. W. Kok. lid van het dage lijks bestuur van de Woningraad, meent dat opvoering van de woning bouw beloven zinloos Ls, zolang het geld daarvoor niet wordt vrijgemaakt en de huidige structuur wordt ver anderd. De heer Kok twijfelt niet aan de wetenschappelijke waar de van de nota die het Centraal Planbureau onlangs heeft verstrekt en waarin de kosten voor opvoering van de woningbouw in drie A vier jaar met 15.000 woningen op een mil jard gulden wordt begroot. Hij meent dat het daar zeker naar toe moet, maar hij vindt wel dat de gevolgen die dit voor bijv. de scholenbouw en de grondverwerving met zich brengt door het planbureau teveel zijn aan gedikt. Luit.-kol. Block: DEN BOSCH (GPD) Luitenant kolonel Block heeft gistermiddag in Den Bosch in het openbaar na een vergadering van het Comité Eerher stel. sergeant Meijer en oudstrijders zijn spijt betuigd over de door hem in de meidagen van '40 bevolen exe cutie van soldaat Gaartmans in Moordrecht. Het comité heeft voor het openba re excuus haar respect betuigd. Min der respect kon het comité opbren gen voor de houding van generaal majoor b.d. Harberts die zelfs niet indirect van zijn spijt heeft blijk ge geven in het geval van sgt. Meijer. Generaal-majoor Harberts was mid dels minister Den Toom van Defen sie verzocht op de vergadering van het comité eerherstel aanwezig te zijn. In een verklaring die het comité na een langdurige vergadering afleg de. betreurt het de volhardende hou- ding van de generaal Zijn officiële verklaring naar aanleiding van het televisie-interview geeft geen ge noegdoening. Wij vinden geen argu menten meer. aldus het comité op grond waarvan een vruchtbare dis cussie met de generaal-majoor Har berts tot stand kan worden gebracht. De voorzitter van het comité, de heer G. Voortman sr. verweet de ge neraal lafheid. Men meent verder, dat. gezien de ongerustheid die er bij velen omtrent executies van Neder landse militairen in de meidagen van '40 heerst, de zaak van sgt. Meijer en de anderen niet in de doofpot m worden gestopt. DEN HAAG (GPD) Scherper dan ooit te voren hebben de gezamenlijke Nederlandse, onder- j wijzers zich gewend tot minister Veringa over de te grote klassen bij kleuter- en basisonderwijs. De onderwijzers spreken van een falend beleid en constateren dat het vertrouwen in het regerings beleid ten aanzien van de leerlingschaalverlaging duidelijk geschokt is. Daarbü -willen zij niet langer ge noegen nemen met het oude stre ven naar een schaal van 35 leerlin gen. maar naar aantallen variërend van 24 tot 30. Er worden concrete maatregelen gevraagd om tot een „aanvaardbare klassegrootte" te komen. De gezamenlijke onderwijzers noe men zelf „enkele uitvoerbare maat regelen voor een redelijke oplossing". In een commentaar dat deze week in hun vakblade verschijnt, wordt tartend gezegd dat „herstel van ver trouwen" pas mogelijk is als in sep tember uit de begroting blijkt dat de regering tenminste deze maatrege len heeft genomen of gaat nemen Onmiddellijk na de derde dinsdag ln september zullen wij een balans opmaken" I De brief aan de minister is ver- i zonden door de Algemene Nederland- j se Onderwijzers Federatie, het sa menwerkingsorgaan van de algeme ne, de protestants-christelijke en de katholieke bond. De concrete maatregelen die de ANOF voorstelt zijn: nog voor de start van de nieuwe cursus propaganda voor zo goed mo gelijke bezetting van de beginklaa- sen in de opleidingsscholen voor on derwijzend personeel;, inschakeling op zo kort mogelij ke termijn van de „verborgen reser ve" aan fulltime en parttimekrach ten, die de ANOF op het spoor ie na een recente eigen enquete^ vervroegd verlof uitstel Vrystel- ling voor dienstplichtige onderwij zers;, instelling van een commissie die de regering voor 1 mei 1971 moet adviseren over maatregelen op lan gere termijn. De onderwijzersbonden zeggen dat de toestand op dit ogenblik in fei te nog ernstiger is dan toen de ANOF in 1968 het landelijke peti tionnement organiseerde, waarbij 800.000 ouders verlaging van de leer lingenschalen eisten. De bonden zeggenwe kunnen slechts kleinere klassen krijgen als er voldoende personeel beschikbaar ie en wat dat betreft dreigt het basisonderwijs „sluitpost van het on derwijsbeleid van de regering te wor den". De ANOF herinnert er aan hoe veel jaren geleden de leerlingschaal verlaging al werd uitgestippeld „Het basisonderwijs moet wachten tot er weer iets overschiet om te realise ren wat meer dan tien jaar gele den is vastgelegd" en „per 1 augus tus as. wordt pas de 37-schaal inge- voer (bij het basisonderwijs), ter wijl volgens de verwachtingen van 1957 reeds op 1 Januari 1968 de 35- schaal gerealiseerd had moeten zijn" De onderwijzeres vinden het vcor de toekomst noodzakelijk dat er voor de Jongere leerlingen een maximale klasse- of groepsgrootte gaat gelden van 24 en voor de oudere van 3£L

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7