druiven- In 1971 is wachten voorbij LUSTRUMFEEST MAT GESTART Kanaal uitkomst voor weg-en waterverkeer Lustrum: een kwart miljoen Academische examens PAGINA 3 LEÏDSCH DAGBLAD (ADVERTENTIE) binding komen naar de Kooi. Het geld ontbreekt nog. Zoals het ook ontbreekt voor de brug over de Nieu we Rijn, die van de andere kant toe- j gang moet gaan geven' tot De Waard. Deze informatieve vaartocht ein digde gistermiddag weer bij de Wad dingersluisbrug. waar het gezelschap onder meer de ontzagwekkende sluis deuren bewonderde, die zijn opge hangen als kering, voor het geval dat het water een te hoge stand bereikt. By de Waddingersluisbrug is nu al een begin gemaakt met de aanleg van het ongelooflijk ingewikkelde wegenstelsel, dat. het driehoekspunt Haagweg/Rijndyk/Leidseweg tot een cngelijkvloerse kruising moet maken. De aanleg van dit stelsel gaat in vijf fasen verlopen, waarbij het verkeer steeds weer op een andere manier moet worden omgeleid. LEIDEN Aan de Leidse univer- j siteit zijn geslaagd voor de volgende examens: kandidaats niet-Westerse sociologie mej. T. G. Canter Vtsscher 'Voorburg»doet. ex. kunstgeschie denis mevr. H. C. Haarman-Engel- berts Geldrop»; doet. ex. Engelse taal- en letterkunde mej. M. C. F. B Morsink (Roermond), de heer F. H. A. Koppenol <c.l. Utrecht) en mevr. V/. J. Leach-Reitsma (Schevenin- gen)kand. wisk. en nat. wet. de heren R. M. de Jonge (Leiden». A. J. C. M. v. d. Werf (Leiden). E. J. M. Pennings (Zoeterwoude), A. van Meeteren (Leiden), M. A. Werner (Leiden). J. M. R. Hollander (Lei den). F. O. Dorgelo (Leiden), mej. C. D. Ligtheim Voorburg», inej. T. Dolleman (Leiden), mej. T. J. op de Hoek (Oegstgeest)de heren H Th. van Halderen (Leiden». H. J. M. Vink (Leiden), mej. J. A. Fiegee (Leiden), de heren F. B. v. d. Giessen (Rotter dam). F. J. Visser (Leiden». A. A. R. van Veen (Leiden). G. P. M. Reyns (Leiden). J. J. M. Velterop (Leiden), A. Majelée (Leiden). R. M. D. Aal- bers (Leiden», R. J. v. d. Kamp (Leiden), J. P. M. Clerx (Leider dorp». G. C. A. v. Elshoud (Leiden), P. M. Andreoli (Leiden), de dames J. P. E. M. de Vrind (Leiden), A. T. A. M. Ypma (Leiden), de heren P. J. v. Waart Vlaardingen), M. F. J. Broekhoff (Leiden), J. F. Biersteker (Pynackert; doet. wiskunde de heren H. L. A. van Beurden (Leiden), J. Marteyn (Leiden» en mej. C. A. van Woudenberg (Leiden)doet. farmacie de heren A. M. J. A. Duchèteau Foto boven: begin deze week zijn de drie stalen brugdekken van de Wadding er sluisbrug op hun plaats gebracht. Fotograaf Holvast was er getuige van hoe een schip met één van deze stalen brugdekken terhoogte van het Hooghkamerpark het nieuwe Korte-Vlietkanaal opvoer, op weg pi n naar de brug. Hoilandbrug Vermoedelijk begint de bouw van de Hoflandbrug (dus ongeveer hal verwege het kanaal, zie de foto op de voorpagina) volgend jaar. Eén en ander is afhankelijk van het Rijk. die zal moeten beslissen of dit „kunst werk", zoals een bryg in bouwtech nische kringen wordt genoemd, in aanmerking komt voor subsidie als infra-structureel werk. Trouwens zo veel is in Leiden nog afhankelijk van het (niet aanwezige) geld, zoals een voorlichtingsambte naar van het Leidse stadhuis gister middag liet merken op een rondvaart langs de oude en de nieuwe scheep- „nemen", inclusief de negen stads- het stadsverkeer volgend jaar goed- bruggen, die in de ogen van een deels voorbij schipper op een 500-tonner niet meer Het kanaal heeft t-ot nu toe een dan kippebruggetjes zijn. 22 miljoen gulden gekost, waarvan 9.2 miljoen door de provincie op ta- Het nieuwe kanaal zal het scheep- fel ls geiegd. In dit bedrag is nog vaartverkeer dat niet nadrukkelijk in niet begrepen de bouw van de Hof- Leiden zelf hoeft te zijn. buiten de jandbrug. die volgend jaar de ver- stad houden. De schippers zullen binding gaat vormen tussen Noord- sneller kunnen doorstomen (het Hofland in Voorschoten en Leiden wachten voor al die bruggen in Lei- zuidwest Deze brug komt te liggen den duurt vaak uren), terwijl boven- in het yprtengde van de Vijf Meilaan dien de tonnage-capaciteit van het 3.30 meter diepe kanaal aanzienlijk groter wordt. Het Korte-Vlietkanaal kan in de toekomst schepen tot 1000 ton ver werken, in de grachten van' Leiden moeten nu schepen van meer dan 500 ton worden geweerd. Voor een binnenstad als de Leidse op die van Amsterdam na de grootste middeleeuwse van ons land betekent de scheepvaartroute een hinderlijk anachronisme. Op de spits uren gaan de bruggen over de Oude Vest en het Galgewater nooit open, maar ondanks deze maatregel vor men zich prompt ellenlange rijen auto's en fietsers, zodra er weer een scchip door moet. Deze ellende is voor LEIDEN Het water in het Korte-Vlietkanaal is weer een stukje „opgeschoven" in de rich ting van de Rijn, waar het kanaal ten lange leste zal uitmonden. Enkele dagen geleden heeft men de bouwput van de in aanleg zijnde Waddingersluisbrug (ter hoogte van De Vink) vol laten lo pen, om drie per schip aange voerde stalen brugdekken te kun nen aanbrengen. Thans ligt al leen de Haagweg nog als een soort dam tussen het kanaal en de Rijn, zoals goed is af te lezen uit de foto op de voorpagina, rofail ekdeg overn ederrl rsrooh. Volgens recente schattingen zal ook deze laatste hindernis rond de jaarwisseling zijn doorgestoken. Pas dan gaat men in Leiden merken, wat het Korte-Vlietkanaal, zoals de voorlopige doopnaam luidt, voor het verkeer betekent. Allereerst voor het scheepvaartver keer, dat nu nog altijd Leiden moet (Léden). J. G. H. Hubert (Den Haag)doet. natuurkunde de heer R. A. Schadee (Leidendoet. sterre- kunde de heer A P. Hartsuijker (Leiden»; doet. scheikunde de heren J. H. G.'de Roode (Leiden». D. W. Engelfriet 'Leiden»; W M. He.vman (Leiderdorp». W. Castelein (Schie dam», G. D. de Haas (Oegstgeest), H. C. H. v. Riel (Leiden) (ei.), mej. G. M. W. Pippel (Leiden» de heren H. J. A. M. Stulemeyer (Leiden), A. R. Stotijn (Rijswijk), J. F. Feenstra (Leiden), mej. J. C. M. Hessing (ei.) 'Leiden»; doet. biologie mevr. M. v. d. Baan-Hoogendoorn (Leider dorp», mevr. M. P. Panday-Verheu vel (Leiden), mej. A. de Wit (c.l.) (Leiden», de heren H. R. Feyen (Leiden). H. J. P. Eysackers (Den Haag». J. C. v. Lenteren (ei.) (Lei den doet. geologie de heer M. R. Vaillant (Den Haag»; doet. natuur kunde de heer A. P. van Ulden (Lei den). vaartroute in Leiden, waarvoor ook de pers was uitgenodigd. Hij deed voortreffelijk werk als gids, maar zijn verhaal werd op den duur wel eentonig: „En dan ziet u aan uw rechterhand het Rijn- en Schiekanaal. Dat had op l januari al gedempt moeten zijn, maar er is nog geen geld voor. Ter hoogte van het gebouw van het Leidsch Dagblad komt te zijner tijd een brug over het Galgewater, maar ook daar is geen geld voor En even verderop, in de Oude Ryn; „Hier. by het nieuwe industrie terrein De Waard, moet ook een ver. aantal muzikale old-timers afgewis seld door een stuk of wat geënga geerde liedjes met psychedelische projectie. Aan de lichtshow ging de opvoe ring van Joyce Hes' eenacter Om trekkende beweging' door leden van het Leids Universitair Toneelakkoord voir af. Het uit korte scènes opgebouw de stuk. dat als we het goed begre pen hebben gaat over de stellingname in het leven, bleek voor een deel te zyn voorzien van een mechanisch uitgesproken tekst, waardoor een gro te mate van suggestiviteit werd be werkstelligd. Joyce Hes heeft in haar eenacter allerlei kwasi-wysgerigheden over de on>zin van het leven, over mensen op zoek naar hun idelaalbeeld. over de oorlog en het doffe ritme van burgermansbestaan verwerkt en dat alles is door het Luta-groepje duide lijk verstaanbaar gemaakt. y f. W\ PN P**r' VCX «t 2 ut i> Ou'U i fr <MA rtc c wrnikVf vi <r i g>«» TÖNJt C Total Los Take it easy staat er in grote rode letters geschreven op één van de mu ren va n het Creatief Centrum aan de Breestraat Deze raad om zich vooral niet druk te maken werd gis teravond door de enkele bezoekers van de alternatieve beat-iicht- en ca baretshow prompt opgevolgd. Volko men ontspannen in het alternatieve pak op de grond zittend wachtte het ludieke (studenten)volkje op de din gen die zouden komen. Dingen die eindeloos lang op zich lieten wachten en die zich ter gelegenheid van de universitaire feestweek lieten vangen onder de noemer Total Los Thea ter. Maar het was dan ook pas de eerste van een reeks voorstellingen die in het kader van het lustrum in dit trefpunt van de Leidse under ground gegeven zal worden. De openingsshow scheen te bestaan uit het ten gehore brengen van een Op de foto's links boven het optreden van Brainbox op het feestterrein, links onder een blik in de Vikingbar op het Pieters kerkhof en rechts boven de Luta- spelers tijdens de opvoering van Joyce Hes* eenacter. (Foto LD/Holvast) DONDERDAG 25 JUNI 1970 LEIDEN Het lustrum loopt. Be gonnen is met het maken van de om lijsting van wat het hoogtepunt moet worden: het volgende week te houden congres Wetenschap en Welzijn. Die omlysting bestaat uit het feest-Pie- terskerkhof. bloemschikken, vissen, toneel, muziek, cabaret en wat u ver der in deze krant hebt kunnen lezen. Wat kost dit 79ste lustrum van de Leidse universiteit? Een kwart mil joen, f250.000, die terugkomen uit subsidies van rijk en bedrijfsleven en uit de entreegelden van het één en ander. Het bedrag is er niet om stu denten te laten feesten. De lustrum viering heeft een duidelijk open ka rakter en daarin alleen al verschilt het van de vorige. Het congres wordt niet gehouden om zomaar wat problemen aan te snijden. De bedoeling is, dat er iets mee wordt gedaan. Op de laatste dag wordt een universitair manifest vast gesteld, een soort spoorwegboekje voor de universiteit. Men groeit naar die actie (direct of indirect, dat is nog de vraag) toe, mede door het si mulatiespel waarover van de week uitvoerig is geschreven en een al ternatieve mogelijkheid. Op een andere wyze dan in het rol lenspel, waarin niemand zijn eigen rol speelt, gaat men via discussie ko men tot een ontwerp voor het mani fest. Een vraag bij deze arbeid: wat te denken van het feit, dat het we tenschappelijk onderzoek wordt inge bracht in para-universitaire institu ten, waarmee eigenlijk het dure speelgoed uit de handen van de uni versiteit wordt gehouden? Is dat de reactie van de maatschappij op de democratisering? Nog een vraag: hoe wordt gedacht over de positie van j de hoogleraren? Discussiestof vol- i doende. Zo'n para-universitair instituut speelt een belangrijke rol in het si mulatiespel. Verondersteld wordt, dat er zo'n instituut komt voor milieu- beheersingsvraagstukken. Dat kost geld en die middelen worden gedeel telijk gekort op het budget van de universiteit. Het geheel speelt zich af binnen een universiteitsmodel, ont leend aan het ontwerp van de wet- Veringa, al heet de minister in het stuk Tannema of iets in die geest. Een stukje van dat kwart miljoen, om precies te zijn f 20.000, wordt be steed aan de „versiering" van de Pie terskerk, het environment voor het congres. De Haagse vrye academie moet met dit bedrag spelen, wist pas zes weken geleden, dat het doorging, en heeft nu vijf dagen om de zaak op te bouwen. Dat gebeurt onder de bezielende leiding van directeur Rudy Rooy- akkers, die enthousiast is over de mogelijkheid voor zyn academie om dit te brengen in het congres. „Kijk", zegt hy. en hij wyst naar boven, „daar in het gewelf hangen kreten en ièuzen <o.a. heel groot „Truth" en „Baas in eigen buik" van de Dolle Mina's). Die kunnen verhangen wor den. Dan klimmen alpinisten opnieuw dertig meter omhoog om op balken lopend en jodelend hun werk te doen". Er hangen schommels, ook letter lijk eindeloze speelinstrumenten, om dat de touwen vanuit het gewelf neerdalen. Er komt een bak met bloe men. Daarin moet men tussen de natuur zyn sigaret doven, aanbe volen op een reclame van een siga- rettenfabriek. Boven het schip van de kerk hangt een enorme, hartvor mige ballon. De aorta slingert zich in rood plastic door de kerk. langs alle pilaren. Dat gaat eraf. Het mag niet van de brandweer en van Monumentenzorg. Daarmee heeft de vrije academie veel zorg gehad, met de voorschrif ten. Niet met voorschriften uit uni versitaire kring. Die zijn er niet. Er worden wel veranderingen aange bracht. maar dan steeds in overleg en met goedvinden van beide kanten. „En met enthousiasme", zegt Rooy- akkers. Hij wijst verder. „Hier is de in gang. Daar komt men binnen en wordt men geconfronteerd met leven en dood". Rond het graf van Boer- haave is een ren gemaakt, waarin kippen voor het leven zullen zorgen. Achterin de kerk is een paviljoen. Daar staan krukken voor degenen, die even uit het congres willen. Ze kunnen zich hier afzonderen, kijken naar doorlopende en door elkaar lo pende projectie, luisteren naar elek tronische muziek. Middenin de kerk komt een enorme pop, opgebouwd uit goede dingen als plantengroei, een pop, die één aan klacht is, o.a. tegen milieubederf. De pop heeft een microfoon in de hand en spreekt uit wat men hem in fluistert. Het zijn maar enkele mogelijkhe den op dit congres. Wat gaan de deelnemers ermee doen? Wat gaan de deelnemers veranderen? Het zyn voor de heer Rooyakkers en de zijnen (twintig leerlingen van de vrye aca demie en enkele studenten) vragen, die ze volgende week beantwoord krijgen. Vragen, die passen in het kader van dit congres, dat één grote vraag heeft: wat wordt het? HANS MELKERT Zoeloes nemen bestuur over In de Zuidafrikaanse stad Nongoma, in Zoeloeland, is de nieuwe gebiedsover- heid der Zoeloes voor het eerst in zitting bijeengeweest. Zoeloeland is een der laatste „thuislanden" van Zuid-Afrika, waaraan intern zelfbe stuur is toegekend. De plechtigheid werd voorgezeten door de Zuidafri kaanse minister van Bantoe-bestuur «n -ontwikkeling, M. C. Botha.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3