Verkochte bruid' als folkloristisch feest Nu is het tijdvoor Beschuit met aardbeien. caballero. de sigaret Leefbaarheid voor jeugd vergroten mee op vakantie Moskou steunt hen die Doebtsek steeds jer vei neder en m i VAN PRAAG IIEUWE LEINE )P KOMST? SCHOOLJEUGD HAZERSWOUDE BEZET KRUISPUNT Nederlaag voor waterpoloers Hammers na eerste dag gelijk: 7- 7 h Leidsch Dagblad Alphense politie vangt weggelopen jongen uit Hengelo Rijk helpt bij bestrijding strandvervuiling Cebeco Hoofddorp naar Flevoland IERDAG 25 JUNI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 te beginnen en waar te De vertoning van Sme- yerkochte Bruid" door de van Praag, die in het iingse Circustheater piot- in de plaats geschoven art de aangekondigde „Uit- van meneer Broucek" van fc waarvan de décors tij- tt treintransport zoek zijn i, was zo'n homogeen spel weging, kleur en muziek, jals een oneerlijkheid aan- it ene onderdeel voorrang enen boven het andere, sjechische ensemble heeft blok de uitvoering tot een istisch gebeuren gemaakt, elk detail met dezelfde ge erde vitaliteit de zaal in tbracht. jezapige routine,van het on- sseerd drijven op ervaring en sprake, iedere medewer- ioe klein zijn aandeel ook was. iet enthousiasme zijn steentje gen tot het welslagen van leel. Prima-donna-verheerly- is er niet bij. als een voor- an volledig teamwork werd jpulaire nationale opera ge- eerd ;gon al met de ouverture, die eigen orkest van de Praag- s onder leiding van Josef Ku- met aanstekelijk elan werd vertolkt. Mocht de klank wat aan de grove kant zijn, het karakter van de muziek werd suggestief getroffen, terwijl de onvervalste sfeer van de Tsjechische folklore op adembene mende wijze werd voorbereid. Ty pisch fokloristisch was ook de aan kleding van Karei Svolinsky met het ADVERTENTIE grappige heuvelachtige andschap, de dorpshuisjes en de herberg, die niets aan de fantasie van de kijkers over lieten. De kleuren van de nationale kostuums harmonieerden prachtig met hun omgeving,kregen een extra bonte gloed door de beweeglijkheid van de regie van Hanus Thein. Bij de grote ensembles, de balletten, de vro lijke komediantenscene. wist men niet waar men most kijken, overal op het toneel was iets te beleven, dat de aandacht waard was. Ouder wets en gemakzuchtig steunend op de negentiende eeuwse romantiek bleek deze vertoning al evenmin. Er was wel degelijk een modern idioom nagestreefd, een verbinding gelegd tussen de oude visie en de verwor venheden van het moderne operato neel. Vandaar die sprankelende fris heid. dat element van verrassing ie der moment weer Aan het Slavische timbre van de solisten moest men als altijd even wennen. Dat hier en daar tussen koor en orkest nog wel eens schomme lingen voorkwamen, kwam omdat er geen tijd was geweest voor repete ren in deze zaal. Aanstaande zon dag wordt de voorstelling tweemaal herhaald in 't Circustheater in Sche- veningen, 's midags en 's avonds. HAZERWOUDE De schooljeugd van Hazerswoude zal maandag het gevaarlijke kruispunt Dorpsstraat- Gemeneweg bezetten. Dit gebeurt op initiatief van het actiecomité dat ver keerslichten op dit kruispunt nood zakelijk acht. De kinderen zullen op dit kruispunt tussen 3.30 en 4 uur in gesloten formatie blyen oversteken waardoor men een enorme verkeers opstopping verwacht. Het actiecomité wil dat er iets ge daan wordt aan de beveiliging van genoemd kruispunt. Provinciale sta ten de gemeenteraad zouden hebben gezegd dat dit noodzakelijk zou zijn maar tot nu toe is niets aan enige zekerheid en veiligheid op het kruis punt gedaan. De schooljeugd zal nu het heft in handen nemen. SCHWARZHEIDE «ANP) Het Nederlands waterpolozevental heeft op de eerste dag van het internatio nale toernooi in Schwarzheide 'Oost Duitsland» een nederlaag geleden tegen Rusland «26>. De tussenstan denwaren 1—0. 1—1, 2—1, 2—0. Hon garije won van Roemenië met 52 en Oost Duitsland speelde met 33 gelijk tegen Bulgarije. ADVERTENTIE anders dan andere. Toneelspeler enTV-acteur Henk van Ulsen. EN Volgens het Duitse „Stern" zou Volkswagen dit najaar een volkomen klein autootje introduceren, sntimeter korter dan de kever ?en enkel opzicht daarop ge- Het beste zou men het mo- inen karakteriseren met een ie 411" met twee zijportieren opklapbare achterdeur. De ou net als bij de z.g. Volks in het midden van de wagen lonteerd, dus onder de ach- De motor is weer een lucht- 1200 cc. die het in dat lichte e bijzonder goed zou doen. weet te vertellen, dat dit wagentje voorlopig de VW- aanvullen. maar het blad rrt ook ,dat het niet uitgesto rt worden geacht, dat het te jjd de kever geheel zal gaan en. Een bewering, die we al j eer hebben horen uiten ROTTERDAM «ANP' De stand na de eerste dag van de daminter- land Nederland-Rusland, die in Rot terdam wordt gehouden, is 7—7. Dit resultaat werd bereikt door fraaie overwinningen van De Ruiter, die Sjitkin versloeg, en van Drost, die over Srentenski zegevierde. Uitslagen: Wiersma Andreiko 02, Van Dijk Koeperman 02. Van der Sluis Gantwarg 1—1. Sij- brands Tsjegolef 1—1, Pippcl Daividof 11. De Ruiter Sjitkin 20, Drost Srentenski 20.. Centrum voor jeugd en jongeren in Nieuw-Vennep ADVERTENTIE dsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door ruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier. tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden, niet op te bellen voor opzending ot inhoudmg van de krant Tele- sche opdrachten kunnen wij niet aannemen verzenden frankeren met 25 ct. ISADRES is: Naam: Straat: no. Woonplaats: ben een Maand Kwartaal doorhalen wat niet van toepassing is Postabonnement KANTIE-ADRES is: pa straat no plaatsnaam: provincie S.v.p. ln blokletters. lelijke inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet invullen, maar lm le en laatste dag van inhouding). DEN/INHOUDENdoorhalen wat niet verlangd wordt. le dag laatste dag Duidelijke opdrachten voorkomen teleurstelling. van opzending/inhouding. Werland, België en Luxemburg f 1,25 per vakantieperiode. De overige landen uitsluitend per luchtpost Kosten f0,60 per dag. Idelijk ln te houden kranten wordt bij restitutie van het te veel abonnementsgeld i 0,50 in mindering gebracht voor administratie- tevens om een vlotte terugbetaling te bevorderen uw gironummer *kje rechts onder punt 3 te vermelden. NIEUW-VENNEP De sociëtei ten Miks (gereformeerd), Old Lake (algemeen), De Ring «rooms katho liek), de jeugdafdelingen vam de her vormde. gereformeerde en roomska- tholieke kerk. de jeugd centrale van de gereformeeroe kerk. de parochie raad en de dorpsraad in Nieuw-Ven nep hebben de kcppen bij elkaar ge stoken en 'n „Centrum voor Jeugd en Jongeren" opgericht. Doel hier van is het vergroten van de leefbaar heid van Nieuw-Vennep voor de jeugd. Het overleg is ontstaan uit de be hoefte van een aantal mensen, dat bij het Vennepsc jeugd- en jongeren werk bezig is elkaar beter te leren kennen. Volgens het Centrum -is sa menwerking tussen de verschillende activiteiten het allereerst nodig, om de leefbaarheid te vergroten, Daar om is als concreter motto gekozen: „Laten we met z'n allen doen, wat je alleen niet of nauwelijks kunt". Er zijn vijf aotiepunten opgesteld: Koningin Juliana heeft gister middag de Synthese Radio Teles- scoop in Westerbork officieel in gebruik gesteld. Een jongen. Ton- nie Hooghoudt, overhandigt de koningin een door hem zelf ge maakt geschenk. Op de achter grond een van de twaalf telesco pen. a. een overzicht maken van de jeugdsituatie in Nieuw-Vennep: b. publiciteit verschaffen, door middel van een wekelijkse agenda, waarin alle Jeugdactiviteiten staan vermeld J èn algemene informatie; c. vereen voudig: ng van de financiën, die in een bijeenkomst van penningmeesters zouden kunnen worden besproken; d een betere opleiding van het kader; e. het gezamenlijk ondernemen van eenmalige acties. Aan het gemeentebestuur en ver schillende diensten van Haarlem mermeer. de plaatselijke kerken hoofden van scholen, besturen van de Stichting Dorpshuiswerk Haar- lemmermeer-Z.. de Stichting Sport hal en de directies van enkele plaat selijke bedrijven is inmiddels een open brief gezonden, waarin om commentaar en suggesties betreffen de de actiepunten wordt verzocht. Vliegtuigkapers veroordeeld De rechtbank in de Griekse hoofdstad Athene heeft gisteravond de drie Pa lestijnse commando's, die eind vorig jaar een vliegtuig wilden kapen, tot twee jaar gevangenisstraf veroor deeld. Zij zijn veroordeeld wegens il legaal wapenbezit, maar vrijgespro ken van de beschuldiging, dat zij het leven van de 32 passagiers van het vliegtuig in gevaar hebben gebracht WENEN i GPD i De maatre gelen in Tsjecho-Slowakije tegen Doebtsek en Tsernik zijn niet al leen na goedkeuring maar ook onder druk van Moskou genomen. De Sowjetrussische leiders zijn daarmee van hun oorspronkelijke politiek om de huidige partijleider Hoesak onvoorwaardelijk te steu nen teruggekomen. Want Hoesak heeft Doebtsek altijd de hand bo ven het hoofd gehouden en, door hem naar Ankara te sturen, ver dere maatregelen proberen te voorkomen. Thans is Hoesak in het partij presidium in sterke ma te alleen komen te staan. In het partijpresidium behoren thans alle partijsecretarissen, althans voorzover ze invloed van betekenis bezitten, tot de orthodoxe vleugel. Ze hebben allang strengere maatregelen tegen de voormalige hervormers o.l.v. Doebtsek geëist. In verscheidene ver gaderingen is Hoesaks verzoenende houding scherp bekritiseerd Ook de Tsjechoslowaakse radio heeft zich. onder leiding van zijn nieuwe stali- nistische directeur Chnoepek. voor een hardere koers uitgesproken. Een groep officieren onder leiding van generaal Rytir heeft zelfs een resolu tie tegen Hoesak aangenomen. Blijk baar hebben zij Moskou nu op hun hand. waardoor de positie van Hoe sak dubieus is geworden en zijn da gen als partijleider vermoedelijk zijn geteld. In Praag gelooft men, dat Hoesak binnen niet al te lange tijd de grijze en sinds de invasie com pleet uitgedoofde president Swoboda zal opvolgen en zo op elegante wijze als politicus zal worden uitgeran geerd Daarmee zal ook de laatste hinder nis voor politieke processen «waar tegen Hoesak zich van het begin af aan heeft verzet» uit de weg zijn geruimd. Het Ls niet goed denkbaar, dat de machthebbers het risico zou den nemen, Doebtsek in Tsjecho-Slo wakije op vrije voeten te laten. Nu al staat hij blijkbaar onder huisar rest, want sinds zijn vertrek uit An kara eind mei is hij nergens meer gezien. Men weet zelfs niet waar hij op het ogenblik verblijft Terecht duchten de huidige leiders zijn nog steeds enorme populariteit onder de bevolking. Op de lange duur kan men hem niet isoleren, zonder daaraan in de ogen van de bevolking een ju ridische sanctie te geven. De aanklachten tegen Doebtsek en tegen al zijn vroegere naaste mede werkers zijn al maanden geleden op gesteld. De consequentie van deze langzame, maar systematische ver nedering, waaraan men Doebtsek, de communist met het menselijke ge zicht, heeft onderworpen, kan volgens de stalinistische logica geen andere zijn dan die van een proces en een veroordeling. ALPHEN AAN DEN RIJN - De po litie van Alphen aan den Rijn werd gistermiddag om half vijf ingelicht over een personenauto die in wijk Hoorn tegen de pui van een woning zou zijn gereden. Even later meldde men dat de bestuurder van de auto de benen had genomen: een man met een wit jasje De bemanning van een politie-auto zag langs de Pr. Bernhardlaan iemand lopen, die aan dit signalement beantwoordde. Toen de wagen stopte, verdween de man in de bosjes bij de Chr. Nijver heidsschool. Enkele agenten werden opge roepen, waaronder een. die juist met een politiehond aanwezig was. De om geving werd afgezet en de gezoch te man werd spoedig gepakt. Hij bleek in het bezit van een transistor-radio en een goed met geld gevulde por tefeuille te zijn. Spoedig ontdekte men dat de (18-jarige) jongeman, gesignaleerd stond in het politieblad en dat zijn aanhouding verzocht werd door de politie van Hengelo. Hij zou daar weggelopen zijn uit een pleegge zin, en f 1500.- meegenomen hebben. De auto had hij naar zijn zeggen van dit geld betaald. De jongen wordt overgedragen aan de politie te Hen gelo. ALKMAAR «GPD» Onderminis ter H. J. van de Poel (CRM) heeft een bijstandsregeling ontworpen voor gemeenten die hoge uitgaven moeten doen ter bestrijding van strandver vuiling door olie of ander afval. De regeling is dezer dagen in werking getreden. Aan zee gelegen gemeenten kunnen van het ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk werk een bijdrage ontvangen als: dat in het belang is van de openluchtrecreatie, als de veroorzaker van de veront reiniging onbekend is of niet bereid is de schuld op zich te nemen. Het rijk zal niet alle kosten van de gemeente overnemen. Deze moeten in het algemeen een eigen bijdrage leveren, die gelijk staat met 1 pro cent van hun uitkering uit het ge meentefonds tot een maximum van honderd duizend gulden. HAARLEMMERMEER «GPD De Haarlemmer mee rse veredelings- bedrijven van de nationale coöpera tieve aan- en verkoopvereniging voor I land en tuinbouw G. A. Cebeco Rot terdam, verhuizen naar Oostelijk j Flevoland. De verhuizing is noodza- i kelijk omdat de bedrijven liggen in een uitbreidingsplan van Hoofddorp. De directie van de IJsselmeerpolders heeft verklaard dat aan Cebeco nog dit jaar gronden in oostelijk Flevo land worden toegewezen. De koopsom die de gemeente voor de bedrijven waaronder de hoeve Metz en vijf bedrijfswoningen moet neerleggen, bedraagt bijna «4er miljoen gulden. Explosie in Ottowa By een I krachtige bomexplosie bij het Cana- dese ministerie van Defensie in Ot- 1 tawa is gisterochtend één persoon om het leven gekomen, terwijl er twee werden gewond. Aangenomen wordt dat er een hoeveelheid dynamiet was geplaatst bij de hoek van het gebouw, waar de afdeling voor telecommu nicatie is gevestigd. Een 50-jarige vrouw die op deze afdeling werkte, werd gedood en twee mannen van 32 en 33 jaar werden gewond naar een ziekenhuis overgebracht. By het bedrijf in Hoofddorp zijn on geveer 35 mensen werkzaam. Het grootste deel zal naar Flevoland mee verhuizen. Met de gemeente is over een gekomen dat de landerijen op 1 november 1972 vrij van gebruik moeten worden opgeleverd.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 21