HL! WE WATERRESERVOIR Israël ziet plan van VS stranden Partijen houden PvdA-boot af jeen samenwerking an Spandon N. V. met ^an Dooren en Dams Hevige strijd Israel- Syrië éw ë%Z, Plannen voor toekomstige drinkwatervoorziening dpgerïclit t maart 12'9 Donderdag 25 juni 1970 33127 dagblad voor leiden en omstreken Iets hogere temperaturen J TIETKANAAL NADERT DE VOLTOOIING Dorpshoofden op Philippijnen doodgeschoten Karstens niet in de Tour Manoeuvres IS TWEEDE LUCHTHAVEN WEL NODIG? LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E: van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. Witte Singel 1, Leiden - Giro 67055. Telefoon Directie en Adicunistratie: 25041: Redactie: 21507 LEIDEN De nieuwe ge meenteraadsfracties van KVP, prot. chr. groep, WD en DS*70 hebben negatief gereageerd op de uitnodiging van de fractie van de PvdA om morgenavond in het stadhuis een discussie te openen over een aantal punten in aanwezigheid van de pers. De éénmansfractie van DS'70, heeft de intiatiefnemers tot deze bespreking geantwoord niet te zullen komen. De heer Sannes wil eerst weten of de PvdA is te ruggekomen op het eerder inge nomen standpunt inzake de ver deling van de wethouderszetels. Essentieel voor DS '70 is de vraag of de PvdA op grond van de samenstelling van de raad wil meewerken aan het tot stand komen van een college, dat een afspiegeling is van de raad. De aanwezigheid van de pers had naar de mening van de heer Sannes eerst besproken moeten worden met alle fracties. Hy acht gezamenlijk beraad over de openbaarheid van de bijeen komsten noodzakelijk. De andere in de aanhef ge noemde fracties hebben laten weten in eerste instantie slechts in overleg te willen treden over de toekomstige bezetting van de wethouderszetels, alsmede even tueel over de verdeling van de in de raadscommissie beschik bare plaatsen. Zij vragen in overleg met frac ties een datum vast te stellen, waarop de onderhandelingen geopend worden, waarbij zij gebruik willen maken van dezer dagen te verwachten noti ties van B. en W. over het aan tal en de verdeling van de wet houdersportefeuilles en de com missieverdeling. Namens de fracties tekent me vrouw Geelkerken aan. dat een verbeterde en verduidelijkte op stelling der PvdA-fractie de ove rige fracties tot de erkenning kan brengen, dat het initiatief is gebaseerd op bestendig ge bruik. Zij vindt een tegenspraak in het perscommuniqué, dat vier PAK-plaatsen in een colle ge van zeven eist, en de uit nodigingsbrief. die de indeling, van en het aantal der wethou dersportefeuilles in het overleg wil inbrengen. De fracties van KVP. prot. chr. groep en WD achten de door de PvdA- en tussen streepjes wordt gezegd „en door ons" voorge nomen openhartigheid in het overlege beter gediend door de afwezigheid van de pers, gezien de persoonlijke factoren, die by dit overleg in het geding zyn. Gevraagd naar de mening van de PvdA-fractie over dit antwoord, vertelde de heer In 't Veld, één van de ondertekenaars van de uitnodigingsbrief ons vanmorgen dat de byeenkomst doorgaat. „Men moet het risico van het wegblyven dan maar nemen", aldus de woordvoerder, die eraan toevoegde, dat de aan wezigheid van de pers een dis cussiepunt is en geen vaststaand feit. „Daarnaast kan tydens de onderhandelingen op elk mo ment een motie van orde wor den ingediend om de pers by vertrouweiyke besprekin gen even buiten de deur te zet ten". TILBURG (ANP) - De samen- rkmg tussen Spandon en Van Doo- 1 en Dams is van de baan. Dit jKt uit een gisteravond uitgegeven mmuniqué dat als volgt luidt: De directie van Van Dooren en ms textielfabrieken deelt in over- met de directie van Spandon mee de ontwikkeling van de laatste i haar tot de overtuiging heeft ge acht, dat het samenwerkingsplan 101 reële mogelijkheden meer biedt". Op het ogenblik dat de Tilburgse xtielfabriek NV Van Dooren en wereldkundig maakte dat zy 't gaat samenwerken met de NV ollenstoffenfabrieken Van Spaen- nck en Zonen, vergaderde in het !burgse stadhuis een groep perso- n. Er werd een commissie van goede ïnsten gevormd, die gaat trachten werknemers van Spandon, die on. 'wij feld ontslagen worden, voorzo- M die moeiiyk plaatsbaar zyn aan ftk in de Tilburgse industrieën te ^pen. Als secretaris van die com- ie treedt op Tilburgs burgemees- r, mr. C. J. G. Becht. De directeur het Gewestelyke Arbeidsbureau Tilburg, de heer Th. A. Swinkers, lid van de commissie, evenals af- tt Bilt verwacht van heden- tot ,ti "dagavond: Droog en in het algemeen vry zon- weer met een zwakke tot n.atige ad uit zuid tot zuidwest en iets ho- middagtemperaturen. (Opgemaakt te 12.40 uur) 1<Ü 'on 26 JUNI op: 4.21 uur; onder: 21.04 uur tón op: 0.14 uur; onder: 13.24 uur. 'ater te Katwyk te 8.31 en 21.02 Uaagwater te 4.12 en 16.37 uur. nummer bestaat uit 26 pagina's. gevaardigden van de textielvakbon- den. Die vakbonden hebben woensdag avond langdurig geprobeerd geïn formeerd te worden over de situatie by de NV Spandon, nadat de direc tie van de NV Van Dooren en Dams het contact heeft verbroken, zy slaagden er niet in één van de direc teuren van het bedryf te bereiken. De vakbonden moesten er woensdag avond daardoor vanaf zien hun le den, werknemers van Spandon, in te lichten. De ondernemingsraad van de NV André van Spaendonck en Zonen in Tilburg heeft woensdagavond laat 'n telegram gestuurd aan directeur Ch van Spaendonck waarin wordt geëist dat het personeel van Spandon voor donderdagmiddag 2 uur wordt inge licht over de inhoud van het gesprek dat de directie woensdagmiddag heeft gevoerd met de kredietgever, de Amrobank in Rotterdam. In het telegram wordt meegedeeld, dat de ondernemingsraad niet instaat voor de gevolgen, als deze ophelde ring niet aan het personeel wordt ge geven. ROTTERDAM (ANP) In Ne derland dreigt de komende de cennia een tekort aan drinkwater. De Rijn, als vanouds onze belang rijkste drinkwaterleverancier, vervuilt steeds meer en daarom wordt intensief gezocht naar nieuwe mogelijkheden. Zo zijn er op het ogenblik plannen in voor bereiding om de Veluwe te ge bruiken om grote reserve-hoeveel heden drinkwater op te slaan in de bodem. „De Veluwe biedt fascinerende mo gelijkheden voor opslag van water als reserve voor de drinkwatervoor ziening. De overtuiging groeit, dat op de Veluwe in de grond water voor een jaarproduktie van één miljard kubieke meter kan worden geïnfil treerd." Ir. T. Verheul, directeur van het Ryksinstituut voor de Drinkwa tervoorziening, zei dit gisteren in een opdracht voor de Rynmondraad Het belang van wateropslag op de Veluwe wordt duideiyk tegen de ach tergrond van het geschatte jaarver bruik in 't jaar 2000: namelyk vier en half miljard kubieke meter, of wel driemaal zoveel als op dit ogen blik. Het grondwater biedt maar be perkte exploitatiemogeiykhedenjiame lijk tot 1.5 miljard kubieke meter per Jaar. Het gebruik van oppervlaktewa ter uit de Ryn en de Maas zal daar om de komende jaren moeten wor den verzesvoudigd. Het grootste probleem, dat zich daarby voordoet is het feit, dat de Ryn in bepaalde perioden weinig wa ter levert en dan bovendien nog van slechte kwaliteit. Daarom is voorraad vorming nodig /ia opslag in de bo dem of in grote spaarbekkens. Het Rijksinstituut voor Drinkwatervoor ziening heeft een voorlopig plan ge maakt voor de aanleg van dergely- ke spaarbekkens en infiltratiegebie den in verscheidene delen van het land Ondermeer worden spaarbek kens aangelegd in het waterryke ge bied van de Biesbosch. Het leeuwe- deel van de reserve aan water voor onze drinkwatervoorziening zou dan echter op de Veluwe kunnen worden geconcentreerd. MANILLA (Reuter) Philippynse opstandelingen hebben een groep dorpshoofden overvallen, die terug kwamen van een conferentie over de bestryding van de guerrilla-activiteit. Zeven dorpshoofden werden doodge schoten. Dit is gisteren door de politie in Manilla meegedeeld. Volgens de politie bevinden zich in het gebied van de schietparty. onge veer 120 kilometer ten noorden van de noofdstad. circa drieduizend op standelingen Zy zouden in het begin van dit jaar betrokken zyn geweest by een poging tot omverwerping van de regering. LIMOGES (ANP) De Neder landse wielrenner Gerben Karstens zal niet deelnemen aan de 57ste ron de van Frankrijk. Ook de Belgische ex-werelduurrecordhouder Ferdinant Bracke, eveneens lid van Peugeot, zal niet starten. De Nederlander en de Belg worden vervangen door de Fransen Martellozzo en Thevenet. Meer nieuws over de Tour op de sportpagina's. j s TEL AVIV, DAMASCUS (AP. Reu ter, AFP» Israëlische oorlogsvlieg tuigen hebben vanochtend hevige aanvallen uitgevoerd op grote militai re kampen in de buurt van de Syri sche hoofdstad Damascus, dit als re presaille voor een Syrische aanval met tanks, gisteravond op de hoog vlakte van Golan. Na de Israëlische luchtaanval van vanochtend ontstond langs de gehele Israëlische-Syrische grens een gevecht waaraan door tanks en zwaar geschut werd deel genomen. Ook de Israëlische lucht macht greep krachtig in. De Syrische aanval van gisteravond was de groot ste sedert de juni-oorlog van 1967. Vandaar de felle reactie van de Isra ëlische luchtmacht van hedenoch tend. De aangevallen Syrische doe len van hedenochtend (Syrië sprak van .steden", maar het betrof de grootste militaire kampementen van Syrië) zyn gelegen in Kantana, ong. 15 km ten zuidw. van Damascus, Kis- wa, 10 km ten zuidwesten van de hoofdstad, en Fyen. 10 km ten noord westen van Soeweda. Het eind van het politieke jaar gaat met vuurwerk gepaard. Bin nenkort gaat de Kamer op reces, maar de politici houden hun kruit niet droog. Het is druk manoeu vreren in verband met de met spanning verbeide Kamerverkie zingen die pas volgende lente worden gehouden. Maar de uitsla gen van de provinciale en raads verkiezingen hebben de koorts in de politiek aangewakkerd. Dat blijkt bij het strovuur, aangewak kerd door prof. De Jong's rede voering over de staat van onze defensie. Dat blijkt ook weer uit het de bat, dat gisteren in de Tweede Kamer is gevoerd over de belas tingen voor 1971. De anti-revolu tionairen hebben geschermd met de noodzaak de belastingen te verhogen via een extraatje uit de btw. Nu is het woord btw al vol doende om de leden van de rege ring De Jong in de gordijnen te jagen. Minister Witteveen gaat op de suggesties van zijn coalitie partners dan ook niet in. Maar het is wel een teken dat wij in het najaar bij de begrotingsdebatten over 1971 nog wat moois mogen verwachten. SCHIPHOL (GPD) .Men moet zich ernstig afvragen of. by een ver zadiging van Schiphol, de ingebruik stelling van een minstens zo grote nieuwe luchthaven binnen het be perkte grondgebied van Nederland de enige oplossing is. Voorlopig zetten' we daar een vraagteken achter. Als alternatief stellen we daar tegenover de ontwikkeling van een aantal re gionale luchthavens naast Schiphol als centrale luchthaven". Dit heeft de directeur van Schip hol, mr. J. C. H. A. van Stapel e van middag verklaard in Amsterdam. Een nieuwe luchthaven zou naar de laatste inzichten gebouwd worden en dus een streep voor kunnen hebben op het dan minder jeugdige Schip hol. Als de plaats van het nieuwe vliegveld genade kan vinden in de ogen van de gebruikers, zal duidelyk de voorkeur worden gegeven aan de nieuwe boven de oude luchthaven. Schiphol zou dan slechts op een se cundair plan aan de afwikkeling van het verkeer blyven deelnemen met de nodige consequenties voor alle activi teiten die met de centrumfunctie van de luchthaven samenhangen. Daar mee zal het rendement van de ge- investeerde bedragen de miljard gulden benaderend aanzienlyk te ruglopen, meent mr. Van Stapele. Mocht de luchtvaart toch voor Schiphol blyven kiezen, door zijn unieke ligging in de Randstad, dan zyn de consequenties volgens mr. Van Stapele niet minder ernstig: de nieuwe luchthaven komt voorlopig niet van de grond en de enorme daarin gestoken geldsbedragen bren gen hun rente niet op. LEIDEN Precies op de grens van Leiden en Voorschoten ligt het nieuwe Korte-Vlietkanaal, dat over enkele maanden een einde maakt aan het lange wachten voor geopende brug gen. Het scheepvaartverkeer hoeft nu niet meer door de Leidse binnenstad maar kan dankzij dit kanaal rechtstreeks van het Rijn en Schiekanaal in de Rijn komen, en omgekeerd. Nóg is het niet zover, maar lang zal het niet meer duren. Het wachten is op de voltooiing van de Wadding er sluisbrug, die mo menteel bij de Haagweg ter hoogte van De Vink wordt ge bouwd. Ter oriëntatie: bovenin deze over zichtsfoto van het ruim twee kilometer lange Korte-Vlietka naal bevindt zich de Waddin gersluisbrug. die volgens de plannen rond de jaarwisseling moet zijn afgebouwd. De bouw put van deze brug heeft men enkele dagen geleden al vol la ten lopen (zie ook de stadspa- gina). Onderin ziet men de Hooghka- merbrug in de Voorschoterweg. Naar het noorden toe zijn dui delijk de fietspaden aan de Leidse kant (rechts) zichtbaar en de coach- en voetpaden aan beide oevers. Ergens halverwege het kanaal wordt volgend jaar als de gemeente Leiden tenminste wordt gesubsidieerd de Hof- landbrug geslagen, waarover de doorgetrokken Vijf Meilaan komt te lopen. Deze brug vormt dan de verbinding tussen de Voorschotense wijk Noord-Hof land en Leiden Zuidwest. (Foto Aero-Camera) BEIROET. TEL AVIV (Reuter, AFP, AP) In Israël wor den de kansen van een nieuw Amerikaans vredesoffensief voor het Midden-Oosten niet hoog aangeslagen. Het nieuwe plan is ongunstig ontvangen en Israël acht het tot mislukken gedoemd, voornamelijk omdat Egypte niet in vrede of een politieke regeling is geïnteresseerd. Het onafhankelijke Isra ëlische blad ..Jedioth Achronot" noemt de Amerikaanse voor stellen „buitengewoon gevaarlijk voor Israël" en schrijft verder: Het is goed dat mevrouw Meir (Israels premier) in het openbaar duidelyk heeft gemaakt dat Israël niet zal capituleren. Volgens berichten uit de Libanese hoofdstad Beiroet behelst het Ame rikaanse plan een voorlopig herstel van het bestand en het opnieuw in actie komen van VN-bemiddelaar Gunnar Jarring. Het plan zou de vol gende vier punten omvatten: Israël, Egypte en Jordanië komen de resolu tie na van de Veiligheidsraad van november 1967; de oorlogvoerende landen treken hun troepen twintig km van de huidige frontiyn terug; een wapenstilstand van drie maan den met ingang van 1 juli, gedu rende welke periode de VN erop zal toezien, dat de strydende partyen geen misbruik van de wapenstilstand maken om versterkingen aan te leg gen; Jarring hervat zyn actie tot te rugtrekking van de Israëlische troe pen uit de in 1967 bezette gebieden. In feite komt het Amerikaanse plan neer op Israëls instemming met te rugtrekking uit bezette gebieden in ruil voor aanvaarding door Egypte van alle bepalingen van de genoem de resolutie van de Veiligheidsraad. Daaronder valt het recht van elke staat ln het gebied in vrede te leven binnen veilige en erkende grenzen en vry van bedreigingen of geweld daden. Het Israëlische blad ,Ma 'ariv" schrijft, dat,, Egypte erop uit is de Arabische nederlaag van drie jaar geleden uit te wissen zonder ook maar enige prys te betalen". Mevrouw Meir noemde het gisteren „erg moeiiyk voor een klein land om de gezamenlyke druk van de twee grote wereldmachten te weerstaan. Maar vrede kan niet worden bereikt door een wapenstilstand, die cte vjj- and in staat stelt aan kracht te winnen teneinde de oorlog tegen ons opnieuw te beginnen. Niettemin zul len wy nooit vergeten onze vriend schap met de Verenigde Staten te handhaven". WtVÓ Uit het Leidsch Dagblad van 25 Juni 1870: De jaarlijksche bijeen komst der Nederl vereeni ging het Metalen Kruis zal gehouden worden op Zondag den lOden Juli aanstaande De bijeenkomst is, naar men verneemt, bepaald in het lokaal de Harmonie wan het hotel Rijnland op de Beestenmarkt. Platen kleuren. Jongens van 12 tot 18 jaren kunnen voordeelig en vast werk be komen. Papengracht over het Museum, no. 577 thans no. 30).

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1