Servan-Schreiber, via Nancy, op mars naar politiek Parijs COMMUNISTISCHE PARTIJ IN SYRIË IN NETELIGE POSITIE Leerling van Amerikaanse methode trekt ten strijde Invloed van Moskou nog steeds beperkt ZEILER HEATH CHATAWAY (LIKDOORNS! Be^osan f BENOEMT CHRIS TOT MINISTER Tegen de hellingen van de Himalaja, op 5.000 en zelfs 6.000 voet, liggen de tuinen van de meest superieure theesoort ter wereld; Darjeeling. Wht is Daijee£ng? Darjeeling Thee van Douwe Egberts Sjolochow breekt lans voor Stalin DONDERDAG 25 JUNI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 werd geleverd. Tegenstanders (Van onze correspondent) NANCY (GPD) Zondag j.l. is J.J.S.S. (Jean-Jacques Servan-Schreiber) in de eerste ronde van de tussentijdse ver kiezingen in Nancy niet slecht „Uit de bus" gekomen, zodat zijn aanhang de hoop koestert, dat hij komende zondag de begeerde zetel bij de eindstrijd in de wacht zal slepen. Hij kreeg een onverwacht hoog percentage stemmen, waarvan hem een groot deel door zijn voornaamste rivaal, de gaullistische advocaat en vroeger bezetter van de kamerzetel Souchal, Bij het begin van deze verkiezings oorlog voorspelde het Parijse dagblad „Le Monde", dat deze oeldslag als een nationale test be- ochouwd zou mogen worden. Voor de gaullistische regering was behoud of verlies van één enkele retel op haar driekwart-meerderheid, waarover ze in het parlement be schikt, natuurlijk geen kwestie van leven of dood. Maar Servan-Schrei ber, met zijn grote aanleg voor pu bliciteit en zijn formidabele finan ciële middelen, heeft zoveel spek takel in Nancy gemaakt en zoveel nationale problemen overhoop ge baald, dat de regering in Parijs en lyn andere, ultra-linkse tegenstan ders zich tenslotte wel verplicht za- fen de handschoen op te rapen. Een legertje van ministers werd ter ver dediging van die ene zetel naar Lo tharingen gestuurd, dat dezer dagen bovendien ook nog de eer genoot na tionale kopstukken als de voormalige presidentschap Jacques Duclos en de leiders der beide socialistische partyen Michel Rocard en Alain Sa- vary als gast binnen haar muren te mogen verwelkomen. Men kan dan ook wél zeggen, dat Servan-Schreiber de politieke lessen van de Verenigde Staten terdege ter harte heeft genomen. Al vóór de uitbouw van zijn uitgevers- en kran- tenbedrijf rondom het weekblad l'Ex- press, dat hij vyftien jaar geleden als spreektrompet voor de linkse voorman Pierre Mendès-France stichtte, had Servan-Schreiber. naar Amerikaans voorbeeld, de beginselen van het „management" en de „mar keting" met 'behulp van computers en deskundigen in praktijk gebracht. Diezelfde methodiek heeft hy nu óók voor zyn verkiezingscampagne in Nancy gevolgd. Door middel van re gionale opiniepeilingen had hij eerst communistische kandidaat voor het een politieke en sociologische rönt genfoto van het kiezerskorps ge maakt, waardoor hij vrij nauwkeu rig wist welke argumenten op welke plaatsen gehanteerd moesten wor den. En natuurlijk was te voren óók een grondige studie gemaakt van al le industriële commerciële, culturele en andere problemen waarvoor deze universiteitsstad in het bijzonder was geplaatst. Strategie Door die odelmatigheid in zijn stra tegie op de eerste plaats te stellen, kan uiteraard moeilijk worden be weerd. dat het optreden van Servan- Schreiber in Nancy uitmunt door 'n teveel aan politieke beginselen. Voor een publiek van in de knel geraakte neringdoenden en kleine handwerks lieden deinst hy niet terug een lof- liedje aan te heffen op Gérard Ni- coud. de voorman der Franse neo- poujadisten, die, wegens een opwek king tot belastingweigering, door de regering voor een paar maanden in de cel is gestopt. Tegenover de ar beiders betoogt hy dat hun noden door de vakbonds- inplaats van de partijpolitieke bril bekeken moeten worden, en weer een ander deel van zijn gehoor belooft hy, dat hij Nan cy welvaart zal brengen door Ame rikaanse, Duitse en zelfs Franse grootindustriëlen over te halen fa brieken rond de stad te vestigen. En in het algemeen presenteert deze Franse Van Mierlo zich als een valen aan zyn linkerhand het woord „pragmaticus", die alle politieke ideo- demagogie gemakkelijk in de mond logieën, vooroordelen en beginselen nemen, houdt daarom toch nog niet nu maar aan de kapstok heeft ge- in. dat hij niet óók enkele uitgespro- hangen. om ieder probleem volgens ken politieke oogmerken in zijn zeil zijn concrete inhoud aan de orde te voert. Wanneer hij gekozen wordt stellen, te analyseren en. natuurlijk zal hij in de eerste plaats bewezen op te lossen. hebben, dat er tussen het gaullisme en de linkse vleugel die de commu- Men kan niet ontkennen, dat hij nisten beheersen, een politiek ar- met die principieel a-politieke aan- beidsveld braak ligt. pak een aanzienlijk succes heeft we- ten te boeken. Hij noemt zichzelf bij voorkeur een „publiciteitsagent", die zich uit hoofde van die functie voor Nancv eenvoudig geen misluk king zal kunnen veroorloven. Op één zynder laatste verkiezingsverga- deringen heeft hij al aangekondigd dat hy zich na zyn verkiezing als de-1 puté zal terugtrekken als secretaris- Een bewys dat enkele jaren gele- den en vervolgens bij de laatste pre- sidentsverkiezingen. de katholieke i „Europeanen" Jean Lecanuet en Alain Poher vergeefs hebben pogen te leveren. Veelzeggend is dan ook, dat de grote voorvechter voor een generaal der Radicale partij. En ten slotte heeft hij. om zyn serenade aan de Lotharingers nog wat kracht bij te zetten, al een bod gedaan op een der weelderigste villa's in de bui tenwijken van de stad, waar hij een van zyn beide zonen reeds als leer ling op het lyceum liet inschrijven. Allemaal slimmigheidjes, die hy heeft kunnen leren uit het Ameri kaanse handboek voor de succesvol le politicus. White's „The making of a president". Demagogie Maar die strategie van Servan- Schreiber. waarvoor vooral zyn ri- (Van onze correspondent Herman Rolf es) gewenste golf van propaganda ge stopt. Onderhandelingen en druk van het hoofdbureau van de communis tische partij om de vrijlating van de gearresteerden te bewerkstelligen hebben totnogtoe echter geen succes opgeleverd. Ook Syrië wordt er nu van beschuldigd mee te werken aan een „imperialistisch plan om de progressieve krachten in de Arabi- eden. Daarmee is een al maan- j Khe wereld te liquideren", denlange spanning aan de opper- Hoewel de regering in Damascus DAMASCUS (GPD i De Sy rische communistische partij heeft scherpe kritiek op de rege ring laten horen wegens de arres tatie van een aantal van haar vlakte gekomen. In een artikel in het verboden communistische partijorgaan „Nidal al Sjaab" worden de autoriteiten er zelfs van beschuldigd de gearresteer den te martelen, waardoor een van de leiders om het leven zou zijn gekomen. De huidige druk op de communis ten in Syrië hangt nauw samen met Russische invloed in het gehele Midden-Oosten en met de wapen- ieveranties aan de Arabische wereld voor de strijd tegen Israël. De rerge- rende socialistische Baath-party in Syrië wil in een sterk nationalisti sche drang haar absolute gezag be houden, terwyl de communistische partij op zijn minst enige zeggen schap wil op het beleid en een ver der samengaan met Moskou. bij voorkeur samenwerkt met de Oosteuropese landen en daaruit vele experts binnen haar grenzen heeft gehaald voor de uitvoering van de ontwikkelingsprojecten waakt zij er zorgvuldig voor dat in de binnen landse politieke verhoudingen de controle over de communisten ge handhaafd kan blijven. Er bestaat ideologisch wel veel overeenkomst met Moskou maar de Baath-partij wenst haar volledige vrijheid van handelen te behouden. Syrië blijft in de eerste plaats een Arabisch land. dat er naar streeft de glorie van het Arabische verleden te herstellen en van de gehele Arabische wereld weer een grote en machtige natie te ma ken. Het socialisme is slechts een middel om de snelle groei van de Arabische macht te garanderen. De Syrische actie tegen de commu nisten is nog versterkt door onenig heid over Russische wapenleveranties voor de stryd tegen Israël. Moskou heeft kortgeleden geweigerd ook Sy- linksgeoriënteerde regering be- voorzien van de wel in Egypte Ide uitvoerige aandacht aan „de ^plaatste SAM-3 raketten en van MIG-23 geevchtsvliegtuigen. Deze poging de gunst van de Syriërs te i uitgebreid. Het zou opnieuw een ge- herwinnen wel nieuwe wapens wor- vaarlijke escalatie in het conflict den geleverd en de kredietverlening Arabieren—Israël betekenen. van-Schreiber al tydens de campag ne zijn persoonlijke steun heeft aan geboden. Als toekomstig kamerlid wil Servan-Schreiber opnieuw als een ling opereren, door de stoot te geven voor de vorming van een nieu we fractie van „moderne reforma toren", die voor alle partyen de gaullisten inbegrepen, open zal staan. Eén der psychologische grond beginselen van het Amerikaanse „ma nagement" leert dat welvaart en suc ces sneeuwballen zyn die, bij intelli gente leiding, steeds groter en om vangrijker worden, en dat beginsel hoopt Servan-Schreiber als debutant in de Franse politiek te verwezen lijken. Hoever die weg zal leiden is nog niet te voorspellen. Maar dat Servan-Schreiber in alle politieke kampen, zowel van de regering als van de oppositie, reeds nu een soort angstpsychose heeft opgewekt, lijkt moeilijk te ontkennen. In zekere gaullistische kringen heeft die be zorgdheid zelfs al geleid tot de voor spelling dat Servan-Schreiber straks in de kamer zelfs de massale rege ringsmeerderheid zal weten te ont wrichten om. in een volgende etappe van zijn onweerstaanbare stormloop naar de hoogste top, ook de troon van president Pompidou op het Ely- sée te kunnen bedreigen. Maar met die vrees, die voorlopig op de vrucht van een politieke nachtmerrie lijkt, wordt Servan-Schriber door zijn te genstanders wat al te veel eer bewe zen. Toen Koningin Elizabeth gis teren met een stralende glimlach de Koninklijke lijfgarde van Buckingham Palace inspecteerde, leek het alsof ook zij een royaal gepluimde hoed droegMaar dat was gezichtsbedrog het kleine hoedje van de vorstin lijkt op de foto een verlengstuk te hebben door de pluimen op het hoofd deksel van de achter haar lopen de commandant van de lijfwacht. LONDEN AFPi Edward Heath de leider van de nieuwe conserva tieve regering, blijft ondanks zyn vele beslommeringen de zeilsport trouw. Zaterdag neemt hy met zijn ADVERTENTIE Het hoogtepunt van de spanning vond haar begin bij de herdenking in Syrië van de geboorte van Lemn. De Reedde legen van het communisme" en de denktrant van de stichter van de Sowjet-Unie. By het einde van de door de regering in Damascus ge leide festiviteiten zou ook de grote Solf van communistische propaganda hebben moeten stoppen, temeer om dat daartoe opdracht was gegeven, j°P de universiteiten echter versche- ■n na het verdwijnen van de affi ches voor de Lenin-herdenking nieu- ve aanplakbiljetten met meer speci fieke leuzen voor deelnemen van de communistische party aan de rege ring. De leiding van de Syrische Baath-party ging er daarop toe over ten aantal van de haar bekende communisten te arresteren uit vrees voor een gevaarlyke toeneming van de macht van de communistische partij (het artikel in „Nidal al Sjaab" spreekt van 35 gearresteer den, onder wie twee belangrijke lei ders) u Na de arrestaties in Syrië is de on- ADVERTENTIE 0 of eelt? voor slechts f285 0 A weer lopen zonder pijn! weigering heeft het meningsverschil tussen Moskou en Damascus over de te voeren politiek tegenover Israël nog eens onderstreept. Syrië verwerpt de november-resolutie van de VN. terwyl Sowj et-Rusland deze nog steeds als een basis voor een overeen komst tussen de Arabische wereld en Israël beschouwt. Èen van de redenen voor de weige ring van de gevraagde wapens lijkt het gebrek aan harde valuta van Sy rische zyde te zyn geweest. Begin hit jaar hebben de Oosteuropese lan den, waaronder vooral Rusland en Tsjècho-Slowakye. terugbetaling ge- eist van de verstrekte steun «zowel voor ontwikkelingsprojecten als mi litaire hulp). Als gevolg van deze eis verkeert nu ook Syrië, waarvan tot voor kort werd verondersteld dat het een zeer stabiele economie had, in grote economische moeilijkheden. In het verleden heeft meermalen spanning bestaan tussen Syrië en Sowjet-Rusland. De onenigheid werd evenwel in stilte by gelegd en door concessies van weerszijden werd Sy rië steeds meer afhankeiyk van Mos kou. Dit keer neemt de twist ern stiger vormen aan. Met het in de openbaarheid brengen van het ge schil lykt de communistische party in het meest extreme Arabische land in ernstige moeilijkheden te verke ren. Wellicht meer dan enigerlei theorie of veronderstelling geven de gebeurtenissen in Syrië de beperkt heid van de Russische invloed in het Midden-Oosten. Ook in andere Ara bische landen verkeert de commu nistische party in soortgeiyke moei lijkheden. In hoeverre Mo6kou gaat proberen de Syrische leiders tot matiging te genover de plaatselyke communisten j aan te zetten is nog een open vraag Do mogelijkheid bestaat dat in oom jacht Mcwning Cloud" deel aan een wedstrijd om het eiland Wight. Er ls een record-aantal inschrijvingen. n.l. 502. Enige maanden geleden won Heath de klassieke race Sydney-Ho- bart. Premier Heath heeft gisteren „de man achter de myi in vier minuten" benoemd als minister van Posteryen en telecommunicaties. De benoeming van de 39-jarige Christopher Cha- tawav, die in 1955 gangmaker was van dr. Roger Bannister naar de eerste mijl binnen de vier minuten, was een van de laatste ministersbe noemingen door Heath. Ohataway, die zelf wereldrecordhouder op de 5000 meter is geweest, werd in 1959 voor het. eerst in het parlement ge kozen. By de Labour-zege van 1966 verloor hy zyn zetel en het vorig jaar werd hy by een tussentydse verkiezingen in Chichester herkozen- In zyn nieuwe taak zal Chataway de delicate taak hebben de conser vatieve toezegging te verwezenlyken om een einde te maken aan het radio-monopolie van de BBC, dat reeds 50 jaar duurt. In 1955 hebben de conservatieven reeds een einde gemaakt aan het BBC-monopolie op het gebied van de t.v. De tbeekeliingai van Darjedtng nut de besneeuwde pieken van de Himalaja Darjeeling is een gebied in India, ingeklemd tussen de ro mantische en vroeger voor Euro peanen verboden vorstendommen Sikkim, Boetan, Nepal en Tibet. Het is een bergachtig gebied dat de aanloop vormt tot de hoogste toppen der aarde: de onherberg zame sneeuwpieken van de Hi malaja. Guur klimaat, superieure thee. Ju Dar jeering wordt al sinds de oudheid thee gekweekt, onder verre van gemakkelijke omstan digheden. Op moeilijk begaan bare hellingen, in een klimaat dat 's winters ijzige kou, in het voorjaar woeste stormen, 's zo mers het natte geweld van de moesson en in het najaar een bijna constante, kille mist brengt. En juist in dit steeds wisselende klimaat, groeit *b werelds supo- rieurste theoc Darjeehng. Dit klimaat 'm het geheim. Thee moet rijpen, maarw- hoe langsamer hoe beter, daarom levert juist de theestruik in Darjeeling, die het moeilijk heeft, en die zijn delicate blaad jes maar uiterst traag tot was dom kan laten komen, de beste Pickwick Darjeeling in rode, nieuwe verpakking 1,34 per 100 gram. PÏCK-WICK thee ter wereld. Bijzonder geurig diep warm gloeiend van kleur en met een zeer eigen smaak, die ▼er-weg zweemt naar noten. „De champagne onder de theesoorten". Darjeeling thee wordt blaadje voor blaadje door getrainde meis-' jesvingers geplukt en door Douwe Egberts in Nederland geïmpor teerd. Niet volop,(de oogst van deze theesoort is beperkt), maar toch in voldoende mate om elke ware theeliefhebber van z'n kopje geu rige Darjeeling te laten genieten, „the Champagne af Teas" zoals de Engelsen zeggen. Hoeveel échte, verfijnde luxe is er nog over? Douwe Egberts Darjeeling thee is er één MOSKOU (AFP) De Sowjetrus- sisohe schrijver en Nobelpryswin- naar Michail Sjolochow heeft in de „Komsomolskaja Pra/wda" Stalins rol In de ooi-log geprezen, en de ja ren "30 (die van de grote zuiverin gen) bestempeld als periode van een „grote geestelijke opbloei". Men mag de rol van Stalin gedurende de oor log niet kleineren, zo verklaarde hy in een interview, „in de eerste plaats omdat dat niet eerlijk is en verder omdat dat schadelijk is voor het land, de Russen". De jaren "30 zulen volgens Sjolo chow in de gesehedenis voortleven als .grote jaren, groot door him elan. door wat wij aan nieuws brach ten, door de grootsheid der vervulde taken en dooi- datgene wat door de Russen tot stand werd gebracht". Het gemor van de jonge schrijvers achtte hij nutteloos „Dat ruikt zowel in het literaire werk als in het per soonlek leven kwaiyk", vond hy Kennelijk doelend op de dichter Jewtoesjenko. die een tdjd geleden Amerika bezocht, verklaarde Sjolo chow: „Vervingen sommige van onze Jongeren die omstandigheid toch maar door elementair inzicht. Ik ge loof niet dat Majakowski (toneel schrijver/dichter die leefde van 1894 tot 1930) zyn gedichten zou zyn gaan voorlezen in het Oapitool. Hy zou wel begrepen hebben waarom en met welk doel men hem had uitge nodigd". BOKSEN De Italiaan Franco Zurlo heeft zyn Europese titel bok sen in het bantamgewicht behouden door woensdag in Napels zyn land genoot Enzo Farineili op punten te

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 15