Comité Woningnood moet arbeidersbeweging steunen Geslaagd voor examen Valle en De Vroomen in een motie gekapitteld Bloemenbandbar bistro s, boze bewonersBuddingh Précaire financiële positie besproken BEGIN LUSTRUMFEEST: LEIDEN AARS NAAR OXFORD VAN PAUPER TOT STAKER Actie van comité Uiterstegracht Minister Beernink in Leiden Leidse cursus studeer vaardigheid HALVE EEUW GETROUWD WOENSDAG 24 JUNI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 (Door een stadsredacteur LEIDEN De onenigheid binnen het comité Woningnood, jntstaan nadat de comitéleden Kees Walle en Willem de Vroo- aen een groep arbeiders hadden geholpen bij het wegjagen ran jongelui uit een gekraakt huis op het Levendaal, is giste- en in een wederom langdurige vergadering van het comité bijgelegd. Wel werden Kees en Willem gekapitteld in een mo de, die al aan het begin van de avond met meerderheid van [temmen werd aangenomen. Deze en 1 tegelijk in stemming gebrachte andere moties luidden: het comité Woningnood vindt dat er bij de actie tegen de groep krakers intimidatie is gebruikt, en keurt het optre den van Kees en Willem, die hierover geen ruggespraak met de rest van het comité hebben gehouden ten stelligste af. het comité Woningnood meent daarentegen dat de krakers het pand Levendaal 6a hadden moeten verlaten, nadat de heer Giezen een woonvergunning had gekregen voor dit pand. Willem de Vroomen trok vervol- sns het boetekleed aan (natuurlijk intimidatie niet het aangewe- en middel en dat was het hier raarschijnlijk ook niet, in het ver- solg zullen we het comité zulke din- en voorleggen) waarna alles was ergeten en vergeven. Er ontspon zich toen een discussie irer de doelstellingen van het co- aité Woningnood, die tot midder- acht voortduurde. Op dat tijdstip tas men er nog niet uit, zodat werd lesloten volgende week dinsdag op ie Witte Singel 18 er over door te iraten. Ter discussie lag de vraag, of het omité Woningnood is bedoeld om echtstreeks hulp te verlenen in wo- üngnood-gevallen, of dat het comi- Woningnood de arbeidersbewe- ing moet stimuleren, omdat zoals erd betoogd de woningnood een iementaire fout is van de kapitalis- ische maatschappij. Kees Walle stelde in deze discus- le dat het goed was, dat het comité Woningnood zich nu eens over deze utgangspunten ging bezinnen. In- lerdaad is het comité Woningnood legomien als een comité, dat zich litsluitend richtte tegen de directe roningnood, zei hij. Na een aantal aaanden hebben we echter pas goed atdekt dat het comité Woningnood 6 niet de hoofdoorzaak van de el- ende kan oplossen. Die ellende spruit iolgens hem voort uit de feitelijke 28 legenstelling tussen de kapitaal- rachtigen en de arbeiders. Jaap Westbroek ook een comité - id was eveneens van mening lat het comité Woningnood de zelf- irganisatie van de arbeiders moet timuleren. Eerst bekeken we de wó- lingnood ethisch, analyseerde hy: ïe hadden als student allemaal een aooie eigen kamer, en dan dacht die arbeiders moeten toch ook tat hebben. Een beetje paternalis- Isch dus. Door de helpende hand te reiken a bepaalde woningnood-gevallen be reik je inderdaad wel een aantal ar beiders, geloofde hij, maar vaak val len ze weer terug, zodra ze een huis lebben. Het comité Woningnood aoet bevorderen, dat de arbeiders ich organiseren in de wijken, opdat e door het stelsel van uitbuiting leen kunnen breken, waar ze al in e vang en zitten sinds het kapitalis- ae bestaat. Willem de Vroomen vond eveneens lat het werk van het comité Wo- aingnood zich moet richten op de rganisatie van de arbeidersklasse, til je het woningnood-probleem iundamenteel aanpakken. Daarom tees hij de kabouters als oppositie - arty af: ze hebben geen deugdely- ie methode. De oppositie van de ka bouters richt zich op de consumptie het leefmilieu, allemaal zaken, saarvan ik vind dat ze tot de boven bouw van de samenleving behoren, ildus Willem de Vroomen. Ook omdat de kabouters zulke in dividualisten zijn, zag hij geen heil samenwerking. Ze zullen zich nooit zinnig en krachtig kunnen organiseren. Er zijn inderdaad wel kabouters die ook arbeiders zijn maar dat zyn ze volgens Willem tegen him zin. Anne van der Zande merkte hier na een beetje verbaasd op, dat mo tieven als „het organiseren van een arbeidersbeweging" voor haar en an dere comité-leden een geheel nieuw geluid is. zy weigerde deze doelstellingen te aanvaarden. Voor, haar blyft de bestrijding van de wo ningnood voorop staan. Piet van 't Zelfde, een PSP-er van in de dertig, verhief even zyn stem één van de weinige keren op deze bijeenkomst, waar in het algemeen positief van gedachten werd ge wisseld toen hij Jaap Westbroek op zyn plaats wilde zetten. „Ik noem de me al socialist, toen jij nog niet wist wat de woningnood was Hij vond dat er toch nog te paternalis tisch werd geredeneerd. In het Leid- se comité Woningzoekenden, dat als een spontaan gevormde arbeidersbe weging in de Waard wordt be schouwd, zitten toch ook weer stu denten. Met die zelforganisatie van de ar beiders had hy niet te veel op. Het komt toch altijd neer op mensen uit de bovenlaag, die wat voor anderen organiseren. Mevrouw Verhoog van de Uiterstegracht bracht daar te genin, dat de mensen van het comi té Woningzoekenden heus wel meer hebben dan lagere school, maar alleen niet over een stencilmachine beschikken, zoals het comité Wo ning nood heeft. Kees Walle verduidelijkte dat nog eens, met de opmerking, dat het comité Woningnood dé arbeiders het gereedschap moet geven om de maatschappij omver te werpen. „De Waard-actde van vorig jaar zomer is van meet af aan gemanipuleerd. Dat is onze fout geweest. De men sen waren dan nog wel te bewegen om naar de burgemeester te gaan, maar de spontaniteit ontbrak". Wouter ter Brakel, bouwvakker uit Rotterdam, en bestuurslid van de landelijke bond van huurders en woningzoekenden, gaf het comi té Woningnood enkele strategische raadgevingen mee. Het werken met een landelijke organisatie heeft het voordeel dat je je kunt presen teren by de mensen, terwijl zyn er varing is dat by het werk in de wijk zelfs als dit goed gebeurt de ac tie nooit dieper doordringt en nooit verder gaat dan de wijk. Meestal zie je, dat de overheid bij dergelij ke acties geld in de wyk pompt, met de bedoeling de mensen in slaap te sussen. Wouter ter Brakel waarschuw de ook voor figuren als sociale op bouwers en maatschappelijk wer kers. Ze kunnen vol goede wil zyn, betoogde hij, maar ze worden nu eenmaal betaald door de overheid om de zaak af te remmen. Ook op dit discussiepunt een open of ge sloten organisatie zal het comité Woningnood volgende week doorbor duren. LEIDEN Een groep van 82 personen zal morgen naar Ox ford vertrekken om daar Leiden te vertegenwoordigen in het kader van de sinds 1946 bestaande uitwisseling. Als officieel doel geldt: „door mid del van sport of anderszins de vriendschappelijke betrekkingen, tussen Leiden en Oxford te verste vigen en op die manier meer begrip te kweken voor de zeden en gewoon ten van anderen. „Voor een groot ge deelte zien de deelnemers het ecb ter ook wel als een vorm van vakan tie, waarin door een aantal af en toe wat aan sport wordt gedaan. Voor inderen is weer het leggen van con tacten het belangrijkste, zoals voor de groep van negen huisvrouwen, of het uitwisselen van ervaringen, dat b\j 3 brandweerlieden wel op de eer ste plaats zal staan. Verder kent de groep 6 schakers, 3 sportvissers. 13 tafeltennisspelers en speelsters, 12, waterpolo-beoefenaar en 31 perso nen die zich met hockey bezighou den. Deze laatsten hebben de eerste instructies al uit Engeland ontvan gen: zaterdag 27 Juni wordt er in Abingdon een min of meer officiële wedstrijd gespeeld. De groep Leide- naars had nog wat groter kunnen Uitvallen, maar diverse redenen weer LEIDEN Bloemrijk begin van de universitaire lustrum viering. In het Waaggebouw werden gisteravond bloemen ge schikt dat gebeurt ook vanavond en met de resultaten van dit werk van Leidse dames zijn bejaarden in tehuizen ver rast. opmerking, die de dichter Cees Bud dingh (één van de schrijvers) tegen de hem vergezellende dame maakt, zo tussen twee happen van een brood je-kaas door: 't Is moeilijk in die aula". Wat zou er moeilijk zyn, de accommodatie, de uitvoering vraag je je af. Tot het geruststellende ant woord komt tussen twee volgende happen: „Moeiltfk hoor, met zon co la-automaat, die het niet doet of slecht doet hield een aantal mensen ei-van mee te gaan. De roeiers hadden zelf in de periode tussen 25 juni en 5 juli een belangryke wedstrijd op het pro gramma staan, vanuit Engeland werd medegedeeld dat men geen bas ketball-ploeg op de been kon bren gen, de Leidse gewichtheffers slaag den er niet in een behooriyke af vaardiging samen te stellen, by de amateur-fotografen bestond maar weinig belangstelling terwyi de avondzesdaagse de wielrenners er van weerhield mee te reizen. Wat er precies gaat getujren in Engeland is nog niet precies bekend, maar het zal in ieder geval wel een feesteiyk tintje dragen. De En gelsen zien de uitwisseling van dit jaar als een jubileum. Waarom Is niet bekend Het is nog geen 25 jaar. ter- wyl er aan de andere kant al meer dan 25 uitwisselingen zyn geweest. Co mité-lid G. Philipsen merkte daar over op: „Ik verdenk de Engelsen er sterk van dat ze het decimale stelsel bot het eind toe willen proberen de nek om te draaien LEIDEN Aan het Chr. Lyceum dr. W. A. Visser 't Hooft slaagden voor het eindexamen HBS-B de volgende kandidatenNicolet- te Ham, Leiderdorp, Jan Havenaar. Lisse, Elly van Heteren, Sassenheim, Ko Heyboer, Noordwyk. Evert Hof land, Noordwyk, Maurtis van Holtz Noordwyk, Gonnie van der Lely. Ab- benes. Rob Loekenbach Leiden, Kees van der Niet, Katwyk, Els den Os. Leiderdorp, Frans Jan van der Rey- den Oegstgeest, Dick Roest, Leider dorp, Karien van Ryn Katwyk aan Zee, Tom Segers Lisse, Jack Sip Kat wyk aan Zee, Wouter Sobels Oegst geest, Wim van Starkenburg Ryns- burg, René Uittenbogaard Oegstgeest Arie Verloop Katwyk aan Zee, Al- bert van der Werf Noordwyk Voor het eindexamen gymnasium B slaagden: Ed Beef tink Oegstgeest, Onno Besjes Leiderdorp, Jeanne Da ne, Wassenaar, Martien van Polanen Leiden. Aan de Oranje Nassau School voor Chr. MAVO (Asserstraat) slaagden voor het diploma A: Joke Maas (met lof), Nico Filippo, Doerien Dikkes, Jan Zwikker, Teus van Veen, Pry- neke van de Berg, Frances Paulus, Tineke v. d. Veen, Ronald Bliek, Arie Overduin, Ada Vister, Ria Vreeswyk, John Louwrier, Els van Onse- len, George Troost, Ali Mantel, Ella Slykhuis, Gerda Vliegenthart, Ria v. d. Tuyn, Doeke Harsma. Marja Moorman, Wie be Tieleman, Marjo- lyn Monteba, Marjan Zierikzee, Co- by v. d. Sluys Veer, Willy van Huis. Lia Hemerik, Yvonne van Tol, Rita v. d. Sluys Veer, Ali Verbiest, Marja Blitterswyk en Janna v. d. Heiden, Robert Gutteling, Josef Keereweer, Elly Sierat, Bert Brugman, Wim Boer en Harm Troost. Adri Hulsbos en David van Kooperen. Voor B-diploma: Wim Haasnoot. Gerard Kwestro, Wim Martyn, Rob Moeliker. Rene Boom. Afgewezen 7 kandidaten Voor het eindexamen van de HBS- A afdeling van het Rynlands Ly- oeum te Oegstgeest slaagden Peter Hollander Oegstgeest. Marc van Os Oegstgeest, Leo Schouten Zoe- terwoude. Aan de Maria-school voor Mavo slaagden: Voor diploma B: Marian Akerboom, Theo Brusche, Peter van der Burg, Margot van der Kwartel, Henk Montanje, en Tom Waltman. Voor diploma A Ineke Bedyn, Noordwyk. Paula Berends Lei- muiden, Ellen van den Berg. Noord wyk, Vera van den Bergh. Carolien i Beyer. Oegstgeest Pauline van der Drift, Ton Dykstra. Sylvia van Dui- venboden Oegstgeest, Vera van Dui ven boden Oegstgeest, Peter Ernst Els Fluitsma, Hennie Gerritse. Anke Groenendyk. Letta Ham. Monique Hartman Oegstgeest. Bella Hendrik- sen Oegstgeest. Mechtild Hendrik- sen Oegstgeest. Fasta Herst, Vera de Hey, Bea Hogervorst, Inge Hooge- veen, Jos Kaldenhoven, Lidi van Kins. Joke de Kier. Marion Komst, Oegstgeest, Wilma de Koning. Ineke Lensen. Els Mey Leiderdorp, Marga ret Meyer Katwyk, Jeanne Onder water, Joke Overdevest, Maryke Ou- werkerk, Anneke Plouvier, Maryke v Polanen. Leiderdorp, Nelie Roden burg, Plonie Rotteveel Alkemade, Helma Rozier. Oegstgeest, Lies- beth Sanders Katwijk. Gré Spierings Warmond, Lidy van der Steen, Lu- cienne van der Steen, Joop van Tol, Gaby Trouerbach, Freek va n der Valk. Katwyk. Margreet Vendel, Oegstgeest Ton Verhoef, Simone Wa lenkamp, Oegstgeest, Lidewyn de Munk, Chinie Wetting, JosjeWys- man, Leonne Arkesteyn Katwyk Waar geen plaatsnaam vermeld is, is dit Leiden. LEIDEN De opening van het feestterrein op het Pieterskerkhof ter gelegenheid van het universitaire lus trum. die hedenmiddag plaats vond, betekende tevens de opening van de tentoonstelling, die onder de ti tel ..Van pauper tot staker" in het trappenhuis van de Academie tot za terdag volgende week wordt gehou den. Deze expositie, die is samenge steld door een werkgroep van stu denten in de kunstgeschiedenis geeft door middel van prenten en tekenin gen uit de collectie van het Prenten kabinet een beeld van de sociale be wustwording in ons land in de ne gentiende en het begin van de twin tigste eeuw. De tentoonstelling is op werkdagen te bezichtigen van 9 tot 18 uur. LEIDEN Het buurtcomité Uiter stegracht, Vestestraat. Groenesteeg en Middelste Gracht heeft een brief gezonden aan het college van b. en w. waarin wordt geëist: controle van gemeente van alle huizen en dwang aan eigenaren ernstige gebreken te repareren; afbraak onbewoonde krotten e.d.; controle door reiniging van be- dryfspanden e.d. en zonodig af braak; toewyzing huizen aan krottenbe- woners en afbraak krotten; vry komende ruimten bestraten en aa nwyzen als speelplaats (geen vuilstort of parkeerterrein); uitroeiing ratten e.d.; speciale aandacht van Huisves ting voor bewoners in onhoud bare omstandigheden. Het comité, waarvoor de heer T. Nas, Uiterstegracht 170C tekent, wil binnen 14 dagen antwoord. Als het niet komt of het het comité niet aan staat, dan gaan de buurtbewoners zelf aan het werk. Het bloembindersband is niet de enige binding tussen universiteit en stad bij dit lustrum. Voor het eerst heeft de universiteit de lustrumdeu ren opengezet voor de burgery en burgemeester v. d. Willigen houdt daarom vanmiddag by de opening van het feestterrein op het Pieters kerkhof een sleutel met dubbele sym bolische betekenis in de hand. De laatste hand by de opbouw van het feestcentrum was gisteren niet altyd een vriendschappelyke Ja, wel binnen het stalen geraamte, waar met zeildoek, board en veel kleuren verf een vermaakcentrum is ge bouwd met bars, bistro's en pubs. met goktenten (de automaten ston den klaar» en andere gezellige ele menten. Van vanavond af geldt voor het intieme kerkplein onder de bo men: uit, goed voor u. Geen vriendenhand buiten, by de hekken, die stoere studenten opzet ten om het terrein af te sluiten. Voor al in de Kloksteeg bleek het hek een steen des aanstoots. Omwonenden wilden erdoor. Studenten wilden de zaak dicht. De politie bleef weg. Ge volg ruzie-op-ruzie. Jonge Leidse vrouwtjes op hoge gelaarsde benen die de bouwende studenten voor de keus stelden: hek plat of jy plat. Een kleine, schriele man, die op zyn fietsje de barricade nam. viel haar by: Zal ik hem plat leggen da me? Waarop de student arrogant re ageerde en meedeelde zyn vriendjes te zullen halen Fyn begin van een band tussen studenten en burgerij! Je vraagt je wel even af: waarom hekken? Voor de toegangsprys, dat klopt. Was het niet anders te organi seren geweest? Zonder hekken en zonder toegangsprys en hogere pry- zen voor consumpties of zo. Geen hek, maar een groot bord •verboden toegang' belet de niet-bru tale burger de toegang tot de Pieters kerk zelf. Wie toch brutaal is, krijgt by het binnenkomen van de kerk by- na een schommel tegen zyn hoofd. Een schommel met enorme touwen aan de balken in het gewelf. Het zyn stukjes van de vele kilometers touw, waarmee het décor wordt geschapen voor het lustrumcongres volgende week. Koppen op stelen omringen de preekstoel. Enorme ballonnen lig gen op de stenen kerkvloer. Het zyn niet de enige plekken, waar de lustrumviering zich afspeelt. Dit feest in Leiden heeft geleid tot het bouwen van een kleine kermis op de Lammermarkt. Gisteren begon de opbouw en meldde o.a. fakir Ab dullah zyn komst. Nog een feestplek: de aula van het Rynlands lyceum in Oegstgeest, waar het lustrumstuk (u las er gis teren over) vele malen zal worden opgevoerd. Je schrikt in de bus Oegstgeest-Leiden dan even van de LEIDEN De minister van Binnenlandse Zaken, mr. H. K. J. Beernink, heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Leid se college van B. en W. ter bespreking van de zeer moeilijke financiële positie van deze gemeente. De minister, die vergezeld was van de directeur van het Bureau Finan ciën Binnenlands Bestuur, de heer J. Mulder, had hiertoe zelf de wens te kennen gegeven. Tydens de bespreking hebben B en W. met grote klem gewezen op de onhoudbare financiële toestand van de gemeente en op de noodzaak voorzieningen te treffen voor een aantal werken, die geen uitstel meer gedogen. De minister zegde toe, dat hy met zyn ambtgenoot van Financiën en met Gedeputeerde 8taten verschil lende aspecten van de Leidse pro blematiek nogmaals zou bespreken. Het Leidse verzoek om een aanvul lende bydrage uit het gemeente fonds zal met een zekere voorrang worden behandeld. De minister was er van overtuigd, dat op dit gebied in ieder geval iets moet worden ge daan voor Leiden. Tenslotte verklaarde de minister, dat hy reële verwachtingen heeft op een spoedige totstandkoming van een nieuwe verfyningsregeling voor oude binnensteden, waarvan ook Leiden zal kunnen profiteren. Op de foto's beelden van het bloem schikken in de Waag, het „oplaten" van een enorme ballon in de Pie terskerk en van 't feestcentrum Pie terskerkhof. (Foto's LD, Holvast) LEIDEN Met ingang van het academisch jaar 1970/1971 zal aan de Leidse Universiteit voor studeren den de mogelykheid bestaan gratis deel te nemen aan een cursus stu deervaardigheid. De cursus, die is samengesteld door het bureau On derzoek van Onderwys, wordt ge organiseerd door het bureau Studen tenpsychologen en is bedoeld voor studenten van alle faculteiten, die hun studiemethode willen verbeteren. De cursus, die acht lessen van tweeëneenhalf uur omvat, bestaat uit twee delen. In het eerste deel wordt door middel van oefeningen het verband tussen studiemethoden en het doel, waarmee men studeert, verduideiykt. Het tweede deel is ge richt op „efficiency". In dit deel ligt de nadruk op snelheid en doeltref fendheid. De cursist wordt getraind bepaalde studiedoelstellingen zo ef ficiënt mogeiyk te verwezeniyken. Het is de bedoeling, dat het effect van de cursus dcor het Bureau On derzoek van Onderwys wordt geme ten. LEIDEN Op 30 juni is het vijf tig jaar geleden, dat het echtpaar Lens-van der Reyden in Leiden waar zy altyd zyn biyven wonen in het huweiyk traden. De kinderen hadden allerlei plannen be dacht hoe deze dag zo gezellig mo- gelyk door te brengen. Het inoest echter by deze plannen blyven. om dat de 69-jarige mevrouw S. Lens van der Reyden kortgeleden een hartaanval kreeg en zij nu absolute rust moet hebben. "Ik heb al 17 maal in het ziekenhuis gelegen. Ik kan al die ziekenhuizen nu wel uit tekenen", zegt mevrouw Lens. Haar dochter komt vyf keer per week om het huis schoon te houden en als zy weer weg is. komt haar schoonzuster om te helpen. Aan hulp heeft het echtpaar dus geen gebrek maar toch zou het echtpaar graag in een rusthuis gaan, maar "er is toch geen plaats" volgens de heer C. Lens. De 72-Jarige heer Lens is voor zyn pensionering galvaniseur ge weest. Mevrouw Lens heeft altijd graag geborduurd en ontwierp de borduurvoorbeelden altyd zelf. Zy hoopt dit over een tydje weer te doen. als zy wat meer opgeknapt Is. Het echtpaar heeft vier kinderen, twaalf kleinkinderen en drie achter kleinkinderen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3