SPANNING IN JORDANIË HOUDT AAN Erich Mende beschouwt zichzelf als een Westduitse Doebtsek BEGRAFENIS VAN SOEKARNO TROK VELE DUIZENDEN 2 5° Drie groepen op FDP-congres in Bonn Glanspakket Opblaasbare tijger Veilige brandblusser Esso stadsgids Heath moet rekening honden met staking van havenarbeiders Er kunnen elke dag nieuwe gevechten uitbreken Autovakantieboek SENSATIONELE VONDST IN ATHENE Albanees kaapt Amerikaans straalvliegtuig „Zakelijke sfeer" van Salt-gesprek in Oostenrijk PAQPfA 8 DOfSDAO 98 WK! WO Esso service gaat steeds verder (Van onze correspondent H. Rolfes) AMMAN (GPD) Na de ter reur in Amman lukt het niet meer de uiterlijke schijn zelfs maar een glimp van geloofwaar digheid te geven. Met eenstem mige verklaringen tijdens pers conferenties van koning Hoessein en Jassir Arafat is dan wel de schuld op „samenzweerders" ge schoven. maar daarmee zijn de oorzaken van de spanning niet weggenomen. Het leven is slechts aan de uiterste bovenlaag genor maliseerd. Op de altijd al gespannen ge zichten in de overvolle straten van het centrum, het dal van het op zeven heuvels gebouwde Am man, is nu ook een uitdrukking van bezorgdheid en triestheid ge komen. In de volgepropte zieken huizen bezwijken nog dagelijks mensen aan hun verwondingen, terwijl niemand nog weet hoeveel van de meer dan duizend getrof fenen het leven kunnen behou den. Wel heerst er grote afkeer van nieuw geweld onder vrijwel elk lid van de burgerbevolking, maar het geloof dat de gevechten voor lange tijd ten einde zullen zijn, is niet meer dan een vage hoop. Het opnieuw verschijnen van de gezamenlijke pa trouilles van leger en commando-or ganisaties is daarvoor ook maar een zeer wankele basis. Aan de rand van de stad by het radiostation en b(j de kazernes langs de weg naar het vliegveld staat een grote macht met tanks en gepantserde voertuigen op gesteld. die waarschijnlijk in een vlaag van muiterij al eens heeft ge probeerd Amman binnen te trekken. In de stad kunnen de Palestijnse guerrillastrijders meteen weer tevoor schijn komen uit de huizen en de vluchtelingenwijken. Zy zeggen op elke beweging van de gepantserde divisies opnieuw in actie te komen. Weinigen geloven in de duurzaam heid van het afgekondigde compro mis. De leider» hebben elkaar in de letterlijke zin naar het leven gestaan. Het geringe onderlinge vertrouwen is daardoor wel geheel verdwenen. Het zou de samenwerking onmogelijk maken. De partijen hebben in het recente verleden zeer duidelijk ge maakt dat in het gebied dat nu nog „het koninkrijk van de woestijn en de kamelen" wordt genoemd, het een of ander moet worden bereikt, ook al pretenderen woorden iets anders. Eerste slag De regering van Koning Hoessein heeft slechts de eerste slag in het j begin van het definitieve treffen I met de commando's verloren. Het le ger heeft wel belangrijk aan gezag ingeboet en het is onderling sterk verdeeld geraakt, maar het is niet verslagen. Hoewel een bepaalde groep weigert verder tegen de commando's op te treden, blijft het overgrote deel ervan overtuigd dat de plannen om de Palstij nen tot, gehoorzaamheid te dwingen geheel kunnen worden uit gevoerd. Koning Hoessein lijkt slechts uit tactische overwegingen de nu van kracht zijnde wapenstilstand te willen handhaven. Voor de politiek op wat langere termijn zou er overeenstem ming bestaan met de opstandige of ficieren van de cavalerie. Het is wel licht waar, dat tot nog toe niet alle beschikbare middelen van het leger tegen de commando's zijn gebruikt en het zware materieel is voor het merendeel buiten de stad gebleven. Intussen is Koning Hoessein door de uitkomst van de laatste crisis toch wel in een zeer moeilijke posi tie gebracht. Zijn meest trouwe vol gelingen, de Bedoeïnen, zullen het verlies van hun beschermheer, die voor hen mede in relatie staat met de afstamming van de profeet Mo hammed, moeilijk kunnen verwerken. Bij verdergaand gezichtverlies be staat het risico dat de Bedoeïnen zich van Hoessein gaan afkeren, ter* wijl zfj in hun teleurstelling over het falen zelfs een vijandige houding te gen hem kunnen aannemen. Het wegvallen daarna van de steun van de Bedoeïnen troepen zou de positie van de koning ook zonder nieuwe gevechten bij voorbaat hopeloos ma ken. De ontwikkelingen na de wapen stilstand en de bestaa nde tegenstel lingen tussen regering, leger en de commando-organisaties onderling la ten weinig over om een grote ma noeuvreerruimte te scheppen. Ook maatregelen van de regering zelf ge ven weinig aanleiding tot het schep pen van een betere verhouding tus sen de partijen. Aan de beide dag bladen van Jordanië is een verschij ningsverbod opgelegd, omdat zy een verklaring van El Fatah wensten te publiceren, die als anti-royalistisch werd beschouwd. El Fatah is er daarop toe overgegaan zelf een krant met de verklaring uit te geven. Camouflage Daarbij komt dat een deel van de speciale eenheden van het Jordaanse leger in dezelfde camouflage-unifor men is gaan verschijnen als van de commando's, met het doel bij nieuwe gevechten onherkenbaar als tegen standers in de linies van de guerril lastrijders te kunnen doordringen. Op deze stap van het leger hebben de commando's laconiek gereageerd en zijn zelf hun pakje aan het verwis selen gegaan. De beschuldigingen van het Demo cratisch Volksfront dat gevangen ge nomen commando's worden gedood, mishandeld en gemarteld door het Jordaanse leger kan evenwel ern stige gevolgen heben, omdat derge lijke handelingen nu eenmaal de zelfde soort tegenmaatregelen uitlok ken. Koning Hoessein heeft weinig nieuwe wegen geopend, die een ver andering van de huidige onnatuur lijke situatie geweldloos kunnen laten verlopen. Hfj heeft onderstreept dat hij in elk geval zfjn troon wil behou den. Hoewel hij een neutrale positie tracht ln te nemen, houdt h(j vast aan de stelling dat een samenwer king tussen leger en commando-or ganisaties in hun strijd tegen Israël i tot stand moet komen. Het is deze eis die steeds de directe oorzaak is geweest voor alle crises in het afge lopen jaar. Het is niet geheel duidelijk hoe het bloedbad, waarvoor de Jordaanse j vorst ook heeft gewaarschuwd, kan worden voorkomen. De beide belang rijkste mannen in Jordanië op het moment, Jassir Arafat en Koning Hoessein, kunnen moeilijk een gema tigder houding jegens elkaar aanne men. Zij geven dan de extremisten aan weerszijden argumenten die het veronderstelde verraad zouden be vestigen. Niettemin mag worden aangeno men dat beiden een nieuw treffen, dat de totale vernietiging van Jorda nië kan veroorzaken, willen voorko men. Temeer omdat zy zich er wel van bewust zijn dat ook het eigen leven daarbij op het spel komt te staan. Een mogelijkheid is dat weliswaar een allesomvattende slag in Jorda nië wordt voorkomen, maar dat de extremisten de strijd met elkaar gaan aanbinden. Daarbij willen zo wel Hoessein als Arafat uit een alge meen menselijke drang tot lijfsbe houd als toeechouwera buiten spel blijven. BLITAR loost-Ja va) (AP) Ex- president Soekamo, de „vader van Indonesië", die zijn land op de rand van de afgrond bracht, is gisteren ten grave gedragen vlak bij de stof fige provinciestad Blitar, waar hij bijna 69 jaar geleden werd geboren. Na zijn dood werd Soekamo, die zich zelf „de grote leider van de re volutie" noemde, alles vergeven. Zijn volk kwam met duizenden tegelijk om hem voor het laatst een groet te brengen, en zij weenden. Het was de grootste begrafenis sinds die van de zes generaals, die vermoord wer den bij de mislukte staatsgreep van 1965, die uiteindelijk ook tot de val van Soekamo leidde. In een weloverwogen gebaar van grootmoedigheid had president Soe- harto bevel gegeven tot een staats begrafenis, maar hij was zelf niet aanwezig. Het lichaam van Soekamo, gehuld in de rood met witte Indonesische vlag, werd in een Hercules-trans portvliegtuig van de luchtmacht van Djakarta naar een vliegveld bij Ma- lang gevlogen. Langs de 82 kilome ter lange weg van dit vliegveld naar Blitar stonden duizenden rouwende Javanen, aan het graf weende de familie van Soekarno, zijn kinderen en twee van zijn zes vrouwen, toen de kist door soldaten werd gedragen naar de kleine, verwaarloosde nel- denbegraafplaats in het dorp Sen- toel. Onder hen bevond zich Ratna Sara Dewi, zijn in Japan geboren derde vrouw, die zaterdag zeer snel uit Parijs was overgekomen om aan zijn zijde te zijn in het centrale le* gerziekenhuis, voordat hij zondag ochtend de laatste adem uitblies Madame Hartini, zijn tweede vrouw, was ook aanwezig, gekleed in het traditionele Javaanse kanten lijfJ® en een nauwe sarong. (Van onze correspondent) (ADVERTENTIE) bestaande uit: chrome polish car polish glas kleen auto shampoo poetswatten Tijdelijk van 11,90 voor Een levensgrote speelkameraad voor uw kinderen. Ideaal voor strand, zwembad en camping Slechts Veilig gevoel, zo n brandblusser mee op vakantie! Onmisbaar in uw auto! Met klembeugel en interruptor. Van 18,90 tijdelijk voor I (Na gebruik in te ruilen, f Prijs bij ruiling f 6,50) Een unieke gids met plattegronden van vijftig Nederlandse sleden, voorzien van heel veel informatie. Alleen verkrijgbaar in de Esso Shops. Slechts S 64pagina's, met tientallen kinderspelletjes voor onderweg in de auto Slechts BONN (GPD) In de Beethovenhal aan de Rijn vergaderen 400 Westduitse liberalen. Hun congres wordt bijgewoond door bijna eens zoveel journalisten. Dat is een veeg teken. Walter Scheel, de voorzitter van de (liberale) Vrije Democratische Partij (FDP), komt er rond voor uit: „de ongekend grote be langstelling moet toegeschreven worden aan de crisis in de partij. Men wil weten of wij in staat zijn die op te lossen". De crisis is ernstig. De kleine FDP, coalitiepartner van Willy Brandt's SPD, balanceert op de rand van het bestaan. De pro gressieve koers waarmee ze nieuwe kiezers had willen winnen, vooral onder jongeren, heeft tot dusver niet aan het doel be- antworod. Als op dit moment verkiezingen zouden worden ge antwoord. Als op dit moment verkiezingen zouden worden ge- duitse parlement verdwenen. handen worden genomen Zijn felle tegenstanders heeft Men de op de linkervleugel, waar de ra dicale Jong-democraten (de jonge renorganisatie van de partij) een luidruchtig aandeel aan de debatten leveren. Zy wensen het vertrek van Erich Mende en hebben daartoe een ontwerpresolutie ingediend. Verder dan verwijdering uit het bestuur zul len zij vermoedelijk niet komen, maar dat heeft geen Invloed op het elan, waarmee zij hun aanvallen op Mende lanceren. IN HET MIDDEN Op zoek naar een politiek waar mee zij in de toekomst meer kie zers kan overtuigen, is de partij zelf hopeloos verdeeld geraakt, een ver deeldheid die nu op het driedaagse congres in Bonn royaal wordt ge demonstreerd. Er zijn, in een grove indeling, drie groepen: centraal staat die rond partijleider Scheel, gematigd progressief en met een maximum aan tolerantie. In zijn openingsrede hield Scheel gisteren zorgvuldig het mid den tussen rechts en links en trachtte tegelijkertijd het beeld te schetsen van de verdienste die zijn partij in de regering heeft. Scheel's tolerantie gaat zover dat hij bijna vaderlijk zijn grote tegen stander en voorganger als partij chef Erich Mende, kritiseerde. Mende staat aan het hoofd van de tweede groep, de conservatieven. Hy wenst dat de party terugkeert van het ex periment op links om weer het ver trouwen te winnen van de vroegere „stanüdezers". Als het aan Mende l»g. zou Scheel het leiderschap uit „Geen Praag' ATHENE (Reuter) Een groep Amerikaanse aroheoogen heeft het gebouw ontdekt, waarin 399 v. Chr. de Atheense wijsgeer Socrates on 70-jarige leeftijd om. wegens „god deloosheid' ter dood werd veroor deeld. Hij werd gedwongen de ge bruikelijke gifbeker te ledigen. Hii weigerde hulp te aanvaarden, die ontvluchten mogelijk zou maken, om dat hij van oordeel was dat hij zich moest onderwerpen aan de uit spraak van de rechtbank. Prof. Theodore Leslie Shear jr. van de universiteit van Princeton heeft meegedeeld, dat het opgegra ven bouwwerk een stoa is, een zui lengang. zoals die in het oude Grie kenland onder meer langs de markt pleinen voorkwamen. „Het Is voor een archeoloog een sensatie op de rechterstoelen langs de noordelijke muur van de stoa te zitten, op de plaats waar de Atheen se rechters hebben gezeten en waar zoveel bekende gebeurtenissen heb ben plaats gevonden", aldus prof. Shear. Het teruggevonden gebouw ligt aan de westelijke zijde van de oude markt de agora van Athene, ten noordwesten van de Acropolis. De archeologen hebben bij hun on derzoek gebruik gemaakt van een verslag van de schrijver Pausanias, die in de tweede eeuw v. Chr. een bezoek aan Athene heeft gebracht Mende zelf zag zich in een andere rol, toen hij zich voor het eerst ver dedigde. Door 51 radicalen was een resolutie ingediend, waarin hij werd uitgenodigd de party te verlaten. Daaraan, zei Mende zelf, zou nog moeten worden toegevoegd: „Bij wei gering dient hy in verzekerde bewa- I ring te worden genomen en als ge vaar voor ontvluchting bestaat moet hy worden neergeschoten. Maar wij leven, opdat u het weet. in de Duitse Bondsrepubliek en niet in Tsjecho- Slowakije van dit ogenblik. Ik laat my niet monddood maken en niet ais Doebtsek opzy schuiven". De FDP zal morgen, aan het einde van het congres, zonder twijfel vast stellen dat Scheel's politiek grote instemming heeft gekregen. Mokkend zullen de jong-democraten als com mentaar hebben dat weer een kans ongebruikt is gelaten om een duide lijk eigen gezicht te tonen. Voor dat eigen gezicht van de partij, die dreigt verpletterd te worden tussen de twee i grote partijen, SPD en CDU, strijden zij op het congres. Het is tragisch I dat daarmee tegelijk een bijdrage wordt geleverd aan het toonbeeld van onzekerheid en verdeeldheid ln de FDP. Als eerste regeringsleider van een communistisch land is de Roe meense premier Ion Gheorghe Mau- rer gisteren voor een vijfdaags be- j zoek in Bonn aangekomen op foto links). Hij zal met bondskanselier Brandt <op foto: rechts) en minis ter van Buitenlandse Zaken Scheel besprekingen voeren over de verhou ding tussen hun landen. Roemenië BEIROET (AP) Een Albanees. die gisteren een Amerikaans straal- I vliegtuig van de Panam (Boeing 707) op weg van Beiroet naar Rome dwong naar Cairo koers te zetten, heeft in de cookpit een schot afge vuurd voor het vliegtuig landde, maar daarbij niemand gewond. De man was gewapend met een auto matisch pistool. Aan boord van het toestel waren, volgens radio-Cairo, 114 passagiers. De 37-jarige kaper j heeft zich in Cairo aan de autoritei ten overgegeven en om politiek asiel verzocht. Hy zou gehandeld hebben uit protest tegen het Amerikaanse beleid in het Midden- en Verre Oos ten. WENEN (Reuten —Gerard Smith, de leider van de Amerikaanse dele gatie bij de besprekingen in Wenen met de Sowjet-Unie over een beper king van de strategische beweging, ls gisterochtend naar Washington vertrokken. Hij zal daar eerj gesprek op hoog niveau hebben. In Ameri kaanse delegatiekringen in Wenen was niet bekend of hij ook 'n ontmoe ting met president Nixon zal hebben, maar men achtte het vel waarschijn lijk. Het Saltgesprek zou vandaag worden voortgezet. De Amerikaanse ambassadeur, J. Graham Parsons, zal de delegatie der Verenigde Sta ten tijdelijk leiden. Smith wordt over enkele dagen in Wenen terug ver wacht. De Russische delegatie is kort voor het vertrek van Smith van diens afwezigheid op de hcogte ge steld. In Wenen is men niet van me ning, dat het vertrek van Smith een beslissende wending inhoudt van het Saltgesprek, dat zich langzaam ont wikkelt in wat wordt genoemd „een zakelijke sfeer". knoopte bijna drieëneenhalf jaar ge leden als tweede lidstaat van het Warsohaupact na de Sowjet-Unie diplomatieke betrekkingen aan met West-Duitsland. Economische kwesties zullen bij de besprekingen vermoedelijk een be langrijke rol spelen. Maursr wordt vergezeld door zijn minister voor buitenlandse handel. Burtica. vice- minister van Biutenlandse Zaken Gliga en hooggeplaatste economi sche deskundigen. De bondsrepubliek is na de Sowjet-Unie de grootste handelspartner van Roemenië, dat meer evenwicht in zijn handelsba lans met West-Duitsand nastreeft. Van woensdag tot vrijdag zal Mau- i rer Hamburg. Düsseldorf en Miin- j chen bezoeken. Voorwaardelijk In Londen is gisteren de 26-jarige Angela Weght j tot een voorwaardelijke gevangenis straf van drie maanden, met een proeftijd van twee jaar veroordeeld, omdat zij zaterdag een potje verf over de auto van Heath wierp, waar door hij spatten op zijn kleren kreeg, toen hy blij over zijn verkiezings overwinning de ambtswoning van de eerste minister wilde betreden. Haar verdediger verklaarde dat Angela haar actie betreurde. LONDEN (AFPi De nieuwe Britse conservatieve regering is gis teren voor de eerste maal door de vakbeweging op de proef gesteld door een „niet-officiële" staking van dui zenden havenarbeiders in verschei dene havens. De staking betekent een tweeledige waarschuwing aan het adres van de regering van Ed ward Heath: enerzijds een protest tegen het aanstellen van tijdelijke arbeidskrachten in een aantal havens, anderzijds een eis tot nationalisering van de Britse havens, zoals door de Labourregering van Wilson was voor gesteld. De conservatieven willen dit voorstel intrekken. De staking zal in beginsel voor 24 uur gelden. Vandaag zouden verte- j genwoordigers van de havenarbeiders zich beraden over eventuele nieuwe j maatregelen De toestand wordt vol- gens het Franse persbureau AFP in Londen als „ernstig" beschouwd, j daar het zou kunnen uitlopen op een j algemene staking van alle havenar- beiders. Maandag waren vooral de havens van Londen. Liverpool en i Manchester dcor de staking getroffen In Londen konden 65 schepen niet worden gelost. In de beide andere havens ligt alles stil

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 8