LORENCE NIGHTINGALE: Tien voedingstips voor vakantiegangers én van Engelands eerste „DOLLE MINA,S"' r fi FLORENCE NIGHTINGALE IN TONEELSTUK 22 JUNI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 EN HAAG (GPD) Een Dolle Mina' bij uitstek. Dat was jnce Nightingale, die dezer dagen honderdvijftig jaar ge il in de Italiaanse stad werd geboren, waarvan zij haar naam overhield. jrenee Nightingale mag dan wel de geschiedenis zijn inge- als „de vrouw met de lantaarn", de liefdevolle verpleeg- minder bekend is dat zij een doortastende vrouw was, iaar wil doorzette, de Engelse meisjes van de betere stan- als eersten van haar minderwaardigheidscomplexen wachten bij een borduurwerkje tot er een huwelijksaan- kwam en daarna niets anders doen dan leidinggeven aan huispersoneel heeft verlost. jeven vol strijd tegen misstan- olgt nadat de 31-jarige Floren- b als doel heeft gesteld zieken in verplegen Zij is het thuis beu. haar bazige moeder heeft schillende minnaars de deur ta, maar nu trotseert zij haar Haar vader en moeder zijn wanneer zij vertelt verpleeg- willen worden. Niet zo vreemd ns, want een ziekenhuis bete- i die Jaren een smerig stin- hol waarin zieken, die onmoge- buis kunnen blijven, worden Scheldwoord woord „nurse" is in die jaren icheldwoord, want het staat aan iemand uitmaken voor ien slet". Profiteuses zijn het, rrouwen die in de ziekenhuizen Aan drank verslaafde, lie- wezens. die in de zalen vech ten om de schamele bezittingen van de stervenden en die zich zelfs af geven met lijders aan besmettelijke ziekten, voor een slok drank of een paar stuivers. En in deze holen, met deze ver schrikkelijke vrouwen zou Florence de in weelde opgevoede jongste doch ter van Squire Nightingale en zijn vrouw Fanny Smith haar verdere le ven slijten? Na verschillende ruzies krijgt Flo rence tenslotte toch toestemming om bij dominee Fledner in Kaiserwerth in Westfalen een cursus ziekenverple ging te gaan volgen. In het geheim vertrekt Florence naar Duitsland, familie en kennis sen wordt vertelt dat zij een Europe- sen wordt, verteld dat zij een Europe- nurse in de familie te hebben zou voor de trotse Fanny Nightingale niet te dragen zijn geweest. Terug in Engeland krijgt Florence de lei ding van een tehuis voor adellijke jEIDEN Precies elf jaar geleden op 20 juni 1959 vond in het Theater am Domhof te Ösnabriick de tmière plaats van „Die Lady mit der Lampe", een elspel van de Zwitserse schrijfster en toneelspeel- r Elsie Attenhofer uit Zürich. Zij beschrijft in deze \rukivekkende documentaire het leven van een der ootste vrouwen uit de wereldgeschiedenis, Florence ghtingale, verzorgster en troosteres van duizenden vende en gewonde soldaten uit de Krimoorlog (1854- en pionierster van de moderne ziekenverpleging Ie opvoering van dat stuk door het Osnabrücker The ir am Domhof met de schrijfster als gastspeelster in titelrol werd een uitbundig succes. Elsie Attenhofer een strijdbare vrouwdie zich met haar gehele vrou- dijke wezen vol gloed en warmte en een weldadig ndoend agressief enthousiasme inzet voor de reële larden van het leven, voor het betrachten van mense- cheid en voor de bescherming en de ontwikkeling n de persoonlijkheid. Voor deze dingen ziet zij vooral n taak weggelegd voor de vrouw. Zij werd getroffen or de moed en de opofferingsgezindheid van de grote fletse, wier devies was „Niet om te haten, maar om f te hebben leef ik". In de vorige eeuw was Florence ghtingale een moderne vrouw. Vandaag de dag is zij l meer dan ooit. Het stuk van Elsie Attenhofer is opgebouwd uit zes Jerelen en speelt zich af in de deftige ouderlijke wo- jig van Florence Nightingale in Londen, en in de af- jjjjjcihtelijke lazaretten in Skoetari (Turkije) en de Krim Rusland). De gewondentaferelen zijn adembeklem- iend door hun vreselijke realiteit, zonder welke echter werk van deze „engel der mensheidzoals zij iter werd genoemd niet valt te begrijpen. Het is jammer dat dit spel het Nederlandse toneel iet heeft bereikt. Misschien ligt hier een taak voor de d.L. zieke dames in Harleystreet in Londen. Niet zonder strijd in huize Nightingale, want het tehuis' is een nogal verlopen inrichting. Binnen een jaar maakt Florence er een mo deltehuis van. Krimoorlog Dan breekt in 1854 de Krim-oor- log uit. De strijd tussen Engeland. Turkije, Frankrijk en het kleine Sardinië tegen Rusland. Een oorlog waarin Florence naam onsterfelijk wordt, al zijn haar daden daarna veel belangrijker. ADVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jonge stijl... Voor het eerst wordt een oorlog in de dagbladen verslagen. De Times heeft de in Engeland al zeer beken de jounalist Willian Howard Russell naar de Krim gestuurd en in zijn verhalen, voor de eerste maal via telegraaf vertelt hij zijn lezers, van de dappere strijd van de En gelse soldaten. Maar hij schrijft ook over de ver schrikkingen die gewonden doorma ken. Over de vreemde beslissingen die generaals nemen, waardoor dui zenden letterlijk de dood worden in gejaagd. Maar schrijft Russell sneuve len is beter dan gewond raken". En hy vertelt welke verschrikkelijke toestanden er heersen in Skoetari en Balaklava, waar ook de veldlazaret- ten staan. Een reportage in de Times van 15 october 1854 is beslissend voor het verder leven van Florence Night ingale. Hierin beschrijft Russell een hos pitaal. Dit verslag maakt diepe in druk in Engeland. Florence Night- 1 ingale reageert onmiddellijk. Zij schrijft een brief aan haar neef, de minister van Oorlog Sir Herbert en vraagt hem haar een taak te geven bh de verpleging van de gewonde militairen op de Krim. Sir Sidney Herbert, op wie hevige kritiek wordt geleverd, heeft op datzelfde moment Florence een brief geschreven, waar in hy haar vraagt met een aantal verpleegsters naar Skoetari te gaan. De brieven kruisen elkaar. „Lady in chief" 77 J Florence wordt benoemd tot leid ster van de verpleegdienst met de titel „lady in chief". Heel Engeland geeft geld voor deze nieuwe dienst en reeds na zes dagen op 21 okto ber vertrekt Florence met 38 ver pleegsters en een voor die dagen enorme medische uitrusting naar I Skoetari. Op 4 november is zij op de Krim en treft er onbeschryfelyke, onmen- j selijke toestanden aan. In het ..hospitaal" Skoetari liggen de gewon den over een afstand van zes en een halve kilometer naast elkaar. Zij lig gen onverzorgd in het beste geval on der een van geronnen bloed styf ge worden laken. Krijgen byna geen of onjuiste voeding en sterven als ratten. Het hoofd van de medische dienst, dr. Hall, is woedend dat het vader land hem een aantal, en nog wel vrouwelijke, pottekijkers stuurt. Hij negeert en saboteert op alle moge lijke gebieden de werkzaamheden i van de „lady in chief" en haar ver pleegsters. Maar dan toont Florence wie zij is. Het meisje uit de betere Nightingale wie zij is Het meisje uit de betere Engelse standen, die op gevoed is in een milieu met dienst boden, gouvernantes, huis- en rij knechten en ander dienstpersoneel, werkt 20 uur per etmaal Zy stampt letterlijk in een paar da gen een centrale keuken en een was serij voor de zieken uit de grond, or ganiseert. administreert, regelt en doet alles wat nodig is en maakt aan het einde van haar werkzaamheden iedere nacht een ronde langs alle gewonden. Als de doktoren reeds ter ruste zijn, schrijdt de tengere Flo rence met een lamp in de hand dooi de met kaarsen slecht verlichte za len, waar duizenden gewonden lig gen. De gewonde militairen kussen de schaduw als zy langs hen loopt en noemen haar „The lady with the lamp" (de dame met de lamp). Troostend waar zy wist dat de dood zal komen, opbeurend waar de moed verloren, helpend waar hulp nodig is, controlerend of allen verzorgd zyn. Stierven er vóór Florence in Skoe tari kwam 42 procent van alle gewon den. na vier maanden is dit percen- tage teruggelopen tot 2. Haar naam, voor haar vertrek naar de Krim in de society in opspraak gebracht en het middelpunt van kwaadsprekery en intriges is in korte tyd in Enge land. ja in hele de wereld een begrip. Wanneer de vrede is gesloten, weigert Florence een nationale hul- I de. In alle stilte keert zy terug. Zy gaat de achterdeur van haar ouder lijk huis binnen om niet gezien te worden, op het moment dat nog nie- j mand weet dat zy weer in Engeland terug is. Lichamelyk is zij verzwakt dcor een aanval van cholera in Skoe tari, maar haar geest is ongebroken. Zij gaat een medisch fonds beheren en bindt de strijd aan voor hervor ming van de medische verzorging. Zy schrijft brieven naar alle delen van de wereld om inlichtingen over de toestanden in ziekenhuizen en zorgt via haar neef. die nog steeds minister is, dat een commissie de hygiënische toestanden in de kazer nes onderzoekt. Binnen korte tyd is I Florence Nightingale de meest voor aanstaande deskundige op het gebied van ziekenverpleging in hospitalen en ziekenhuizen. Zij schrikt voor geen middel terug om lakse ambtenaren aan het werk en ministers onder druk te zetten. Zy vecht zó verbeten, dat zy haar neef. die een zwakke gezondheid heeft maar zich steeds weer door Florence tot nieuw werk ook bui ten zijn ministerie laat aanzetten, letterlijk de dood in drijft. Zy ziet dat na zyn dood in, treurt er om. maar toont weinig spyt ideeën ingang hebben gevonden, een legende. Zij is ook nog de wegbereid- ster van het Rode Kruis. Wanneer de Zwitserse bankier Henri Dunant de schepper van het Rode Kruis in 1872 by een bezoek aan Londen wordt gehuldigd, wyst hij alle lof af met de woorden: „Hoewel ik bekend ben als de grondlegger van het Rode Kruis en de initiatiefnemer van de conferentie van Genève. komt alle eer voor beide zaken toe aan een Engelse vrouw Wat my heeft ge ïnspireerd was het werk van Floren ce Nightingale in de Krim-oorlog." Florence krygt de leiding van het St. Thomas-ziekenhuis in Londen en wordt spoedig gehaat door vele ver pleegsters. omdat zy in het belang van de zieken absurd strenge regels uitvaardiet en er dag en nacht op toeziet dat deze worden nageleefd. Leerboek Scholen In de ministeries vreest men haar onfeilbare geheugen, haar logische redeneertrant en haar onverzettelyk- heid. Deze drie eigenschappen benut zy om scholen voor vroedvrouwen en verpleegsters te stichten, de armen zorg en de ziekenhuizen te reorgani seren. Zij ontvangt vorsten by zich thuis, organiseert buitenlandse gezondheids diensten, krijgt een enorme politieke invloed en wordt later wanneer haar Zy schrijft een leerboek voor ver pleegsters ..Notes on nursing", dat in 1859 verschynt Daarnaast schrijft zy verschillende artikelen in vak-, week en maandbladen Artikelen die ook door het buitenland worden over genomen. Zoals in ons land in het Maandblad voor ziekenverpleging", van 15 augustus 1892, waarin zij be- schryft hoe zy een ideale verpleeg ster voorstelt: Zijn als een moeder voor haar kind: zy moet gehoorzaam zyn: n aar intelligent gehoorzaam; betrouwbaar, matig en eerlijk: vol toewyding en vlytig. Zo ziet Florence Nightengale de ideale verpleegster en niemand be ter dan zij die de betekenis van het w oord nurse van vunzige slet in toe gewijde zuster had veranderd, had meer recht van spreken. Florence Nightingale was in haar dagen een Dolle Mina by uitstek. Zij vocht tegen alles wat traditioneel, vastgeroest en historisch was. Zy zorgde voor de eerste vorm van emancipatie van de Engelse meisjes, die van de wieg tot het graf aan voorordelen waren gekluisterd. Zij opende de mannen van haar tijd de ogen. De heersers in maatschappij en gezin, die de vrouw tot het mo ment dat Florence met haar 38 ver pleegsters naar de Krim ging. als een Florence Nightingale leven van strijd tweederangs vezen hadden be schouwd. hooguit geschikt voor huis- houdelyk werk of afstompende ar beid in fabrieken of op het land, maa zeker niet in staat initiatieven te ont wikkelen. laat staan ze uit te voeren. Hierin als eerste verandering te heb ben gebracht is naast haar lichten de voorbeeld als echte verpleegster de grootste verdienste Van Florence Nightingale. HAN WIELICK Florence Nightingale (tueede van linksi in gesprek met het hoofd van de Engelse medische dienst, dr. Hall. (tweede van rechts', die geen vrouwelijke pottenkijkers" in het leger duldt, iScène uit het toneelstuk van El sie Attenhofer (Fotobots-Osnabrück) Ex-sex-symbool „Ik was er ziek en moe van, om altyd als een sexsymbool te worden bekeken. De hemel weet dat ik me zelf nooit zo heb gezien" Duidelyke taal van filmster Jane Fonda in een interview met McCall's naar aanleiding van haar bekroonde rol ,n de film ..They shoot horses, don't they?". Ze speelt de figuur van Glo ria. „een ontwortelde bittere figuur, een verliezer". Om helemaal in de huis van Gloria te kunnen kruipen, liet ze haar lange blonde haren af knippen. draafde elke dag een uur langs het strand, wandelde een paar kilometer per dag, zwom in koud zeewater en volgde een streng dieet. Toch zegt ze dat ze sinds cle ge boorte van haar veertien maanden oude dochter Vanessa 'filmregisseur Roger Vadim is de vader» met meer zo is geobsedeerd door haar filmcar rière. Ze neemt nu zes maanden va kantie om dingen te doen. die ze al tyd al had willen doen, zoals het ro ken afleren (door middel van zelf- hypnose» en het bereizen van heel Amerika Jane Fonda is 32 en wil daarom voortaan geen meisjesrollen meer spelen, maar voelt zich Jonger dan toen ze achttien was en is niet bang voor ouder worden. Haar lief ste bezigheid: „Een nacht in een vreemd hotel doorbrengen: Dat geeft me een verrukkelyk gevoel van vryheid". Etagc-rok Florence Nightingale (met lamp in haar handbij een stervende soldaten uit de Krimoorlog. (De titelrol werd 'olkt door de schrijfster van het toneelstuk ..De Lady met lamp", Elsie Attenhofer uit ZürichFotobots-Osnabrück Geen zomer gaat er voorbij, of het voorlichtingsbureau voor de voeding komt wel een keer aan onze deur kloppen met een bundeltje waar schuwingen tegen de ..Salmonel la. Een ondanks haar welluidende naam zeer geniepige bacterie die het gemunt heeft op het bederven van voedingsmiddelen, en daarmee te vens op het bederven van de vakan tie. „Buikgriep", ook wel zomerdiar- ree genoemd, blyft meestal niet uit als de salmonellabacteriën actief zijn geweest en ze zyn dat vooral by ho gere temperaturen. De kans dat ze een aanval op de maaltijden en daarmee op onze ingewanden doen, is d aar door in de warme zuidelyke vakan tielanden nog groter dan 'in eigen land. I Niet alleen vlees, vis en kip, ook melk, ys rauwe groenten en water kunnen de salmonellabacterie de kans geven om toe te slaan. Ze gaat echter wel by tachtig graden dood. terwyl ze zich by temperaturen van nu graden en nog lager niet meer kan vermenigvuldigen Dat betekent dus dat goed koken èn goed koelen van voedingsmiddelen twee effectie ve wapens zijn in de stryd tegen de vakantiebederver. Hygië ne vo< >rop Onder het motto ..bederf' uw va kantie niet" heeft het Voorlichtings bureau in tien punten samengevat wat iedere vakantieganger kan doen om de salmonellaplaag een stap voor te zyn.: RIJKE NFCFRIANDSF JFUGD JAARLIJKSE UITGAVEN VAM TIENERS14-J9jaar) grondig handenwassen na ge bruik van het toilet, voor het koken en voor het eten. keukengerei en vaatwerk by het kamperen afwassen met heet sop en niet met de Franse slag afspoelen in het dichtstbyzijnd water. in het buitenland liever mineraal water dan gewoon water drinken. Fruit zoveel mogelyk schillen, gioenten en fruit goed wassen zo no dig in gekookt water thee. hand- en vaatdoeken ge regeld wassen en snel drogen, indien mogelyk in de zon. Gezinsleden met ingewandsklach ten niet by het koken laten helpen, restjes weggooien als er geen koel kast by de hand is. geen rauw of halfrauw vlees eten, maaltyden snel aan de kook bren gen en minstens een kwartier laten doorkoken. losse melk en aangebroken fles- senmelk 's avonds even koken, losse en gepasteuriseerde melk in de Mid dellandse Zeelanden vóór het ge bruik al koken omdat de veestapels niet gegarandeerd tbc-vry zyn geen onverpakt ys eten dat in karretjes langs de weg wordt ver kocht. Tenslotte: vooral niet afgaan op uiteriyk en geur van te gebruiken voedingsmiddelen. Voedsel dat besmet is met salmonellabacteriën, kan er namelyk goed uitzien, goed ruiken en uitstekend smaken, waar schuwt het Voorlichtingsbureau voor de voeding. Weer een modesnuf van Jaren ge leden die terugkeert in de zomermo- de 1970: de „etage-rok", bestaande uit een glad heupstuk met twee bre de aangerimpelde stroken die de knie ruimschoots bedekken. Ditmaal gemaakt uit katoen in donkere kleu ren. bedrukt met kleine bloementjes. gecombineerd met zigeunerachtige hoofdsjaals van dezelfde stof en met dunne effen bloezes met lange mouwen. Vorstin „Het gouden middaglicht speelde op de kiistallen kandelaars en op de glinsterende byzettafel van bewerkt glas. De bloemen in de vazen wa ren. bedrukt met kleine bloemetjes, merig Chopin speelde op de rozen- houten piano was mooi". Het lykt op een passage uit een slechte ro man, het is de aanhef van een arti kel (in Woman) over koningin Siri- rikit van Thailand: achtendertig Jaar. moeder van vier kinderen en nog altyd „mooi als een lotusknop". Woman beschryft haar als een hard werkende vorstin die elke dag tot de bodem uitbuit, streng voor zichzelf is en volgens één van haar mede werksters meer uithoudingsvermo gen heeft dan haar Jongste hofda mes Om fit te biyven doet de vrou- weiyke hofhouding elke ochtend een uur gymnastiek onder leiding van de koningin. Ze wil dat haar kinderen flink en zelfstandig worden en daar om kampeert het koninkiyk gezin tydens de vakanties vaak een nacht in de bassen, wuarby de vorstelyke kampeerders hun eigen potje koken. Hoewel koningin Sirikit toegeeft dat deze wereld voor jonge mensen niet zo gemakkelyk is om in te leven vindt ze dat de Jeugd de oudere ge neratie met respect moet behande len. „Myn man en ik zyn geen toe gevende ouders. Ik vertel myn kin deren hetzelfde wat myn moeder tegen my zei: zonder Je ouders zou Je niets zyn. De oudere generatie vormt de treden waarlangs de Jeugd naar boven klimt. Je moet de oude ren eren en dankbaar zyn".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 21