niek over pil ongegrond ILI BROTHERS MEESLEPEND Machtige toneelhappening 'Ontwapenende' einduitvoering NAECOLOOG PROF. HASPELS VELE BANGE TELEFOONTJES: q n.v. v. d. velde Citroën Orlando Furioso ms optreden in Leidse Schouwburg Kleuter overleeft val van 12 meter V eilingpersoneel Katwijk ging uit Simon Jansen speelde Cesar Franck jG 22 JUNI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 ADVERTENTIE V. 2UYLEN V. NIJEVELTSTR. 372, WASSENAAR. TEL. 3013 2QETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156 HT (GPD) Volgens de Utrechtse hoogleraar m de Ok gie prof. dr. A. A. Haspels is de paniek die de laatste m is ontstaan over de ..pil" volkomen ongegrond. De ts onder deskundig toezicht gebruikt is en blijft leer grote categorie vrouwen beslist het aangewezen jdmiddel. lek rond de orale anti-conceptiepil is voor een belang- reroorzaakt door het „anti-pil boek" van de publiciste 5eaman. In Amerika, waar het boek zelfs aanleiding n hearing van de Senaat, daalde ten gevolge van de pilgebruik met niet minder dan 18 pet. begint thans ook duide- in van Barbara Seaman [Wij worden", aldus prof. lerstroomd met enerzijds tjes van patiënten en die zo maar midden in met de pil gestopt en inger zijn geworden". •jk wil prof. Haspels stel- 0 het gebruik van de pil bekend geen grote risico's ajn. mits er een goede begeleiding aanwezig is. ideale voorbehoedsmid- gevonden is blijft de boogleraar de pil verre- .rouwbaarste voorbehoed- took propageren. Niet vreemd pels vindt het niet vreemd hier en daar nog forse 1 oproept. Hij herinnert de mensen die destijds idoom zijn gekomen in de daan. dat de Duitse arts sarium occlusivum „uit- de vereniging van Duitse gestoten en de „uitvin- iet spiraaltje uit de Duit- jlogenverenigmg. Waar- 1 zeggen dat de invloed i die om wat voor reden ten anticonceptie zijn al- tft gereikt en nog steeds reikt. bijvoorbeeld een kinder die een tijdje de pil heeft anger wil worden en het an geven deze mensen de ellijk de schuld. Voor de id is echter dat de vrouw de tien procent on vrucht- jksgemeenschappen pen die de pil gebruiken :ren is volgens prof. Has- ien uit de lucht gegrepen, n bewijst het feit, dat bij meeste vrouwen de eier- middellijk na het staken Igebruik weer gaan wer- n een snelle veroudering is. gebruik van de pil (een mer) zijn net zoals tü- vangerschap de eier- gelegd. In ontwikkelings- ir aan geen enkele vorm ceptie wordt gedaan, zijn ouwen permanent zwan- hebben een kind aan de uleren doorgaans maar hun leven, terwijl zij „in nd driehonderd ovulaties men hebben. Van 'n snel le veroudering is bij deze vrouwen bij wie net zoals bij de pilgebruik- sters de eiers tokken dus vrijwel nooit werken geen sprake. Waar het prof. Haspels om gaat is dat bij pilgebruik de medische be geleiding zo goed moet zijn dat het kleine percentage vrouwen dat beter op een ander middel kan overgaan bijvoorbeeld in verband met verho ging van de bloeddruk) er snel wordt uitgehaald. Bijwerkingen Bijwerkingen van de pil. zo in een rijtje onder elkaar kunnen de indruk wekken dat het toch wel om een ui termate gevaarlijk middel gaat. Prof Haspels wuift de bezwaren allerminst weg, maar stelt aan de andere kant dat vrijwel elk medicijn heel wat bijwerkingen heeft. Het gaat echter, zoals met alles om de afweging van belangen. Overzicht Prof. Haspels gelooft dat veel man nen en vrouwen op het ogenblik be hoefte hebben aan een duidelijk, niet-emotioneel geladen overzicht van de bijwerkingen van de pil. Om aan dat zeer gerechtvaardigde ver langen te voldoen heeft hij een der gelijk overzicht voor ons samenge steld. De Utrechtse hoogleraar was on langs in New York op het zesde we reldcongres der gynaecologie, waar op uitvoerig over de pil is gespro ken. Zijn overzicht, dat hieronder volgt, bevat de conclusie van dat New Yorkse congres van de werk groep van artsen die zich over de ge hele wereld speciaal met anti-concep tie bezighoudt. ren geleden in de Nederlandse litera tuur gepubliceerd. Na het staken van de pil gaat de bloeddruk weer terug. Daarom is controle van de bloeddruk bij iedere pilcontrole noodzakelijk. Suikerziekte Trombose Het verband tussen het gebruik van de pil en het optreden van trom bose wordt aangenomen. Deze com plicatie is echter zeer zeldzaam. We waren het erover eens. dat bij vrouwen met in de voorgeschiedenis een trombose, een ernstige hartziek te of bepaalde bloedziekten de pil niet moet worden voorgeschreven in dien andere methoden van geboorte regeling acceptabel zijn. Het is in dit verband aanbevelens waardig zes weken voor een grote operatie en tot twee weken erna een andere vorm van geboorten rege ling te adviseren. Prof. dr. A. A. Haspels aangewezen middel De onlangs door de Britse com missie voor de veiligheid van genees middelen gegeven adviezen door de Nederlandse hoofdinspectie voor de volksgezondheid voorzichtiger en be ter geformuleerd) dienen te worden opgevolgd. Dit houdt in, dat men bij voorkeur een pil zal geven met min der dan 100 microgram oestrogenen. Hoe groot is nu het risico van trombose en embolie? Afhankelijk van de leeftijd kan me per jaar 1.5 3 sterfgevallen per 100.000 vrouwen die de pil gebrui ken verwachten. In Nederland is de moederlijke sterfte bij zwangerschap en geboorte 21 sterfgevallen per 100.000 geboorten per jaar. Om het voor mijn patiënten dui delijk te maken: het gevaar dat men loopt bij één zwangerschap staat ge lijk met 6—12 jaar pilgebruik. Kan men het door de pil veroor zaakte trombosegevaar verminderen? Ja. door een halfjaarlijks onder- I zoek door een arts. Deze dient zich zorgvuldig met de voorgeschiedenis van de patiente bezig te houden en bijvoorbeeld speciaal te letten op het bestaan van vroegere trombose en verergering van spataderen. Gezwel «roei Er is een aanwijzing dat gezwel len van de baarmoeder minder voor komen bij pilgebruiksters. De pil bestaat uit twee stoffen. De oestrogenen en de progestagene stof fen. De laatste worden als genees middel bij sommige soorten kanker van de baarmoeder gebruikt. Som mige borstgezwellen groeien bij ge bruik van hormonen, andere worden juist kleiner Vandaar het reeds lang gegeven advies geen pil te geven aan vrou wen die een gezwel van de borst hebben of hebben gehad. Uit voor zichtigheid laten wij dit advies zo wel voor kwaadaardige gezwellen als voor goedaardige gezwellen gel den Er bestaat geen aanwijzing dat de pil in de tegenwoordig gegeven do sering enig ongunstig effect heeft op kinderen geboren uit moeders die met de pil zijn opgehouden, uit vrou wen die zwanger werden tijdens het gebruik van de pil of van moeders j die hun babie6 borstvoeding geven. Borstvoeding Er zijn aanwijzingen dat tabletten, die oestrogenen bevatten een ongun- stig effect kunnen hebben op de pro- i duktie van melk in de borstklieren De progestagenen alleen hebben geen effect op de produktie van melk I In de lactatie-periode treedt vaak geen ovulatie vrijkomen van eitje- op. Toch kan men niet op een ge boortebeperkende werking van de I lactatie rekenen en het is volkomen onbetrouwbaar om te denken dat geen zwangerschap zal optreden tot de eerstvolgende menstruatie na de bevalling. In zeldzame gevallen is hoge bloeddruk geconstateerd door ge- bruik van de pil Dit werd reeds ja- Alle artsen waren het er over eens. dat er veranderingen plaatsvonden in de suikertolerantie bij sommige vrouwen die de combinatiepil gebrui ken. Deze veranderingen zijn gering en verdwijnen meestal spoedig Er zijn geen aanwijzingen dat de diabetes vaak ontregeld zal worden door gebruik van de pil. Wel is aan vankelijk extra bloedsukercon' role gewenst en sommige suikerzieken hebben bij pilgebruik iets meer in suline nodig V ruchtbaarheid Aanvankelijk dachten vele artsen dat er na gebruik van de pil een ver hoogde kans op zwangerschap zou bestaan. Men sprak van een „re- bound"-effect. Dit is nooit bewezen en ik geloof daar niet in. Enkele vrou wen met onregelmatig, vaak gering bloedverlies met lange tussenperio den hebben na pilgebruik niet meer gemenstrueerd. Op bijna 300 vrouwen die met de klacht amenorrhoe (geen menstruatie) op onze hormoonkli niek kwamen waren slechts 4 vrou wen die de pil hadden gebruikt. Meestal gaan de overia weer wer ken en is de vruchtbaarheid hersteld na stimulatie met geneesmiddelen waarover wij sinds enkele jaren de beschikking hebben. Het is duidelijk dat men een jong meisje niet de pil moet geven alleen om haar menstru atie regelmatig te doen verlopen. Is betrouwbare anticonceptie ge wenst. dan moet voor en tegen goed worden overwogen. De artsen in New York zagen geen reden een pauze in te stellen na eni ge tiid ptleebruik In miin eieen prak tijk raad ik alleen vrouwen die nooit zwanger zijn geweest na 2 laar een pauze aan. In deze pauze wordt de ochtendtemperatuur ongenomen om de eerstvolgende ovulatie vast te stellen. Psvcbi«<he storingen Veranderingen in gemoedsgesteld heid en libido zijn beschreven Zo wel veranderingen ten gunste als ten ongunste werden door alle artsen gezien en zijn moeilijk in getallen ob jectief weer te geven. In enkele gevallen was libidover- lies of een depressieve stemming een reden de vrouw een andere vorm van geboorten regeling voor te schril ven. Streekmuziekschool „Rijnakkoord": LEIDERDORP Dat er onder de jeugd gelukkig nog steeds belang stelling bestaat voor praktische mu ziekbeoefening konden we vrijdag avond meemaken. De Leiderdorpse streekmuziekschool 'Rijnakkoord' gal in de Scheppingskerk haar leerlingen de gelegenheid hun beste beentje voor te zetten. Het spel van deze jongelui mag uiteraard niet verge- lenken worden met dat van beroeps musici. Men kan slechts verbaasd staan over hetgeen ze in relatief korte tijd bereikt hebben. Ook zal men even moeten wennen aan de ietwat ongebruikelijke samensteling van het schoolorkesttwee violen en celh. en verder uitsluitend blaasin strumenten. Voor deze avond past maar één woord: ontwapenend. De violiste Maartje ten Hoorn bespeelde dit in strument nog zonder vibrato, hetgeen elke verkeerde intonatie onmiddel lijk verraadt, maar zij bracht het er goed van af. De fluitiste Nelleke van Vliet braoht een sonate van Ema nuel Bach op virtuoze wijze ten ge hore. waarbij zij in Arno Koolloos een goed volgende begeleider vond. Spanningen Bij vele patiënten of wellicht beter cliënten is er door de publicaties van de laatste tijd paniek ontstaan Deze paniek richt veel schade aan Er zullen onvermijdelijk naast aller lei spanningen in huwelijken en rela ties ongewenste zwangerschappen door ontstaan, met als gevolg een toe vloed van aanvragen om abortus. Conclusie van dit alles: goede me dische controle is noodzakelijk! HAARLEM <GPD> De drieja rige Frank Slobbe uit Haarlem heeft zaterdagmiddag een val van twaalf meter overleefd. De jongen stortte omlaag uit een raam op de derde verdieping van het gebouw van C en A waar hij tijdens het winkelen aan de aandacht van zijn ouders was ontsnapt In een steeg werd hij enige tijd later bewusteloos aange troffen. Bij onderzoek in het zie kenhuis bleek de kleuter echter niets te mankeren. KATWIJK AAN DEN RIJN - Het bestuur van de groenteveilingvereni- g.ng Katwijk en Omstreken, de leden van de financiële commissie en bijna het gehele personeel veelal met hun dames maakten hun jaarlijks zomer- reisje. In twee autobussen reed men 's morgens om acht uur van de Rijnstraat weg en via Aalsmeer en Hilversum werd de Leusderheide op gezocht, waai* het gezelschap even pauzeerde voor een kopje koffie. Er werd doorgereisd naar het Safari park bij Arnhem en daarna naar de Juliana toren bij Apeldoorn, waar de lunch zich liet smaken. De terugreis bracht het gezelscuap naar het restaurant Elfhoeven bij Reeuwijk voor het diner. Omstreeks middernacht arriveerde men weer in Katwijk. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Jacoba, d. c. H W. Scheffers en R. Vermeer, Hendrik Willem, z. v H W Scheffers en R Vermeer. Miranda Bianca, d. v. P. W. van der Holst en P Hoek, Marcel, z. v. F. Fokkema en S c n der Velden. Ransing Srawan z. v. K. Ramrattan en S. J. Bhagwandlen Patrlcius Wilhelmus Johannes, z. v. A G. van Rhijn en A J. H. Preenen, Jo hanna Jacoba Maria, d v. A. J. Straat hof en J. M. van den Barselaar Jacqueline Helen, d v R H. de Vreugd en N. van Duijn, Jaco Izak, z. v. I Zirkzee en E. van der Zeeuw Hendruk Cornelia, z. v A Zwaan en K. van der Plaa. Petrljs Johannes, z. v. J. W. Warmenhoven en J M Lan- geveld Fabienn e Angelien Renate. d. v. J. W. de Wit en J E Heuzen, Jozef Antonlus Wilhelmus, z v. W. A. J. Stikkelman en J B H. Schelvis. Jasper Ruben, z. v, J Wolthuis en J A de Jong. Paacale Petrljs Johannes Leon&rdus. z. v. H. L C. van Paridon en J. M. E. van den Berg GETROUWD G A. Vette en G N. Scherpenzeel G. F de Horn en S Mleremet, P. T Hon6beek en C. C. J. Vogelenzang. OVERLEDEN J. van dern Haven, m., J. C. van der Hek. m.. C M. P. Devllee, w. v W B. van Beek, B. N. Gevers, m.. P. Re- neman. m., L P. van der Geer. m., G. Remmelzwaal, m J M J. van Loe- nen. w. v. A. J. Bronkhorat. E P Spierenburg, m j Een interessante suite van Christian Witt werd welhaast vlekkeloos ge speeld door een kwartet, gevormd door 2 diskant-, een alt- en een bas- blokluit, het geheel ingestudeerd door mej. Carrière. Het paradepaardje van de muziek school was op deze avond Liesbeth Hinderdael, die de soliste was in een \Toeg pianoconcert van Mozart Vooral m de cadens vormde zij een toonbeeld van zelfverzekerdheid. Haar taak was hiermee nog niet volbracht, want zij moest later nog enkele so listen begeleiden. Het is uiteraard ondoenlijk om alle medewerkenden met name te noemen: allen hebben megeehopen om deze avond te doen slagen. Tenslotte kan ik het niet nalaten om diegenen een hart onder de riem te steken die een snaarinstrument hebben gekozen: hierbij ziet men immers minder gauw resultaat dan bij andere instrumenten. Mogen zij volharden in hun worsteling, want Ge grote orkesten schreeuwen om strijkers. R. G. HARMS LISSE Een programma gewijd aan de Franse meester Cesar Frank, een organist van reputatie. Simon C. Jansen, een voor het Fran se repertoire zeer gelukkig gedispo- "eerd instrument en de fraaie akoes tiek van de Sint Agathakerk in Lis- I se vormden de componenten tot een prachtig orgelrecital aldaar op zater dagavond. Op 38-jarige leeftijd viel Cesar Franck de eer te beurt tot organist benoemd te worden aan de juist vol- 1 tooide St. Clotilde in Parijs, waarin de meester van de orgelbouw Cavail- lë Coll een nieuw orgel had gebouwd. Dit instrument is voor Franck een inspirator geweest; de prachtig ste melodische gegevens vloeiden uit zijn pen. getuige zijn in die pc- I riode geschreven Six Pièces. waarvan op deze avond de Fantasie. Prlère en Finale werden uitgevoerd. Er aan vooraf waren gegaan Choral II. Sept Pièces in ré uit l'Organiste en Pièee Héroique. Francks drie koralen dienen te worden gezien als fantasieën op een koraalgegeven. Op latere leeftijd tot stand gekomen, geven zU een wel zeer duidelijk beeld van de rijpere romanticus, zeer bezonken en daar door wel eens breedsprakig en dus niet zo bondig als de stukken uit l'Organiste. die ook weer door dit orgel in een gunstig licht werden geplaatst. Pièce Héroique maakt zijn titel wél waar. De heroïsche ontwikkeling van I de ook hier weer opmerkelijke gege- vens is indringend. Jansen vertolkt al deze werken voornaam en uit de aard der zaak volkomen gaaf. Per soonlijk zou ik me sommige interpre- taties wat gepassioneerder voor- stellen, hoewel ik me haast te zeg gen. dat Cesar Franck zijn meester werken schreef op een leeftijd, waar in de bezonkenheid evident is. En zo hoorde men nog de drie ge noemde stukken uit Six Pièces. waarvan de Finale vooral imponeert door de dialoog tussen heroïek en lyriek, die volgt na de obce- derende pedaalsolo. De Orgelkring Bollenstreek is met deze Franse avond wel gelukkig ge weest. H. W. In de Leidse Schouw- zaterdagavond door de N'azakat en Salamat Ali Sten uit enkele klassieke raga's ten gehore ge ls een toonladdermelodie •lillende toonreeksen ge- Hierop wordt onmiddel- teiseerd zodat vaak bij het „thema" niet meer a is. Van de meer dan »s die er oorspronkelijk nu niet meer dan vijf- L Bij het ritme gaat i de kortste tijd waarin *ep kan worden uitge- matra. Het belangrijk- ritmiek is de tela, een Jtot 128 slagen, die door kleinere groepen wordt verdeeld tanga's), meestal van 5 tot 8 slagen. Tijdens zijn improvisaties gebruikt de zanger imitaties van het geluid van de trommen. Hiermee zij slechte een tipje van de sluier van de Aziatische muziektheorie opge licht. Voor Westerse oren is het wel even wennen aan buiteneuropese muziek. Men mist het regelmatige ritme, de verscheidenheid aan akkoorden en de afwisselende opbouw van wes terse muziek. Het basisinstrument, de Tanbur. geeft tijdens de gehele raga steeds hetzelfde zinderende ak koord dat nooit oplost; de Svara- mandala. het kwartcirkelvomnge zusje van de Perzische Quanun. brengt steeds de basistonen van de raga ten gehore. De Pakistaanse mu ziek moet het voornamelijk hebben van een ritme dat tergend langzaam wordt versneld tot een climax. (De Ali Brothers sloegen dan ook flinke stukken over). De bespeler van de tabla ('bestaande uit twee trommen) heeft dan ook een zeer belangrijke taak, waarvan Shaukat Hussain Khan zioh zo voortreffelijk kweet, dat het Leidse publiek waarlijk in de roes werd meegesleept. Ghulam Mohammed Khan bespeelde de Sa- rangi. een strijkinstrument met vier melodie- en meestal veertien reso nantiesnaren. Bij gezongen raga's behoort de Sarangispeler de zanger telkens na enkele tellen te herhalen, zodat een canon-effect verkregen wordt. Al met al een buitengewoon interessant gebeuren, dat de niet ge heel gevulde zaal tot groot enthou siasme bracht. R. G. HARMS AMSTERDAM (GPDi De Amsterdamse Koopmansbeurs bood zaterdagavond onderdak aan een 'happening' op toneelge bied zoals er in ons land nog nooit één is geweest. Het Teatro Libero uit Rome gaf er een voorstelling, zo onvergelijkelijk van conceptie, zo uitbundig van aard en zo mee slepend in zijn effect op de toe schouwers, dat het publiek wild van enthousiasme raakte. Het spel dat werd vertoond, was gebaseerd op het 16e eeuwse roman tische epos ..Orlando Furioso" („De Razende Roeland") van bijna 40.000 versregels waaraan Lodovico Arios- to, secretaris van een adelijke kardi naal in Ferrara. teen Jaar lang iede re minuut van zijn vrye tijd heeft zitten dichten. Maar het Teatro Li bero gebruikt slechte een twaalftal fragmenten daarvan, die bij elkaar nog geen twintigste deel van het eindeloze epos uitmaken. De inhoud van die reeks fragmenten is niet na te vertellen, want het is een wirwar van onwaarschijnlijke maar niette min opwindende gebeurtenissen die te maken hebben met „Jonkvrouwen, ridders, strijd en liefde" zoals de aanhef luidt) maar ook met dra ken. feeën, tovenaars, gevleugelde paarden, onzichtbaar makende rin gen en mannen-moordende amazo nes. De leden van het Romeinse ge zelschap hebben die elementen van Ariosto 's dichtwerk gebruikt als ma teriaal voor een spectaculaire verto ning waarin de wilde romanteek van de renaissence heel imposant maar tegelijk met vernietigende humor wordt weergegeven. De regisseur, Lu ca Ronconl, heeft zijn „Orlando Furioso" terecht ge karakteriseerd als „theater van de Ironie" maar de opvoering is veel meer dan alleen een ironische her schepping van een stukje allang voorbije ridderromantiek. Het is een grandioze verwezenlijking van de moderne wens om toneel te maken waarbij de conventionele theater vormen worden doorbroken, waarbij de toeschouwers fysiek kunnen wor den betrokken en waarbij recht streeks contact tussen spelers en kij kers wederzijds inspirerend kan werken. Maar terwijl vrijwel alle an dere theater-experimenten dit probe ren te bereiken ln kleine ruimten met een beperkt, dikwijls snobistisch publiek van intellectuelen, richt het Teatro Libero zich onmiskenbaar tot de grote massa, met inbegrip van dat deel van het schouwburgpubliek dat zich meer en meer afgestoten voelt door het moderne toneel. In „Or lando Furioso" wordt ongeneerd te rug gegrepen naar het oeroude volks' toneel, met gebruikmaking van ele menten uit de drakerige kerm issfeer die eens een van de attracties van onze schouwburgen vormde. Maar dat alles gebeurt in dit geval met eerlijke artistieke middelen waartegen geen toneelvernieuwer bezwaar kan heb ben. P.S. Het spektakel is vanavond en morgenavond te zien in de Haagse Houtrusthallen. SIMON KOSTER.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17