Aardschokken in Peru nog hoort. SPD/FDP zet zich schrap in Bondsdag Italië democratisch gevormde oligarchie Sojoez ruim 14 dagen in ruimte De nieuwe deodorant Sportif van Boldoot maakt van een 4Duizenden kinderen in twee minuten wezen Moeilijkheden voor centrum-links blijven aanhouden Wreed Anarchisten dreigen ^Spaanse) Iberia Kussen heroveren duurrecord Leden zelfs uit Mexico terug blNSDAO 16 JUNI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA /VIJ Van onze Washingtonse correspondent mr. H. L. Leffelaar, thans in Peru) Ine [CASMA. PERU (GPD) In de groene legertent met het ju ote rode kruis op het voetbalveld buiten het plaatsje Casma, lilde e enkind. Hij was nog geen jaar oud. Hij was aange- ;n per helikopter uit de vallei in de Andesbergen die het raarst van de aardschok te lijden heeft gehad. Niemand wist ?rd n naam, noch wist men iets over zijn ouders. Hij was niet troosten. In dezelfde tent lagen nog een 25 andere kinderen, oniem in hun leed. Sommigen hadden gebroken armen of een, verbonden hoofden, of beschadigde gezichten. Het wa- maar enkelen van de honderden, misschien duizenden die de laatste middag van mei in tweeëneenhalve minuut wezen frden. kan men de vrouwén hun stukje trottoir zien schoonvegen, als was het de binnenplaats van hun huis. Tankwagens zijn hier en daar op gesteld voor de voorlopige watervoor ziening. Maar na het ochtend toilet begint de zoveelste doelloze dag sinds de aardschok. Ie Peruaanse wet maakt adoptie wel onmogelijk. De voorschriften dat men 20 jaar getrouwd moet en vijftig jaar of ouder, wil men 'ugifïoor in aanmerking komen. Adop- door buitenlanders is nog moei- In Lima worden opvangcen- klaargemaakt om deze kleine jhtoffers onderdak te verschaffen ir wat er daarna met hen gebeu- moet, weet niemand. ADVERTENTIE Set veldhospitaal buiten Cas- werd door de Chileense regering beschikking gesteld. Het bestaat 23 tenten met plaats voor 150 den. Er zijn 12 artsen en 10 ver- iters. Ze werken dag en nacht, gewonden worden per helikopter gevoerd. De oi •d. maximaal vier per toe- De ouderen weten niet meer zij zijn. Shock is een van de meest laho bomende verschijnselen, Wond arts begint nu op te treden onder patiënten, die binnengebracht De efficiëntie Chilenen doen zjj kunnen,/ maar soms is hun zoals in het geval van de 16- ""jige jongen, te laat. Hij stierf an- Ive dag nadat men een been had MAn aardbeving schept in haar onverwachtheid wrede con- 9 den. Zoals de bloeiende paarse 677 gainville naast de verwoeste vil- 'i he kind dat, onbewust, met gebarsten spiegeltje speelt op de s van wat zijn ouderlijk huis Zoals de oude man die bewe- [loos voor zijn voordeur gehurkt het enige dat er van zijn huis was gebleven. Doorgaan O kar n onverwoestbaar, of ver- Btend als de natuur herneemt leven zijn rechten. Op het plein Casma bracht de 63-jarige apo- ker Claudios Sorriana de restan- van zijn apotheek onder in een tdde kast, en opende er zijn jnluchtwinkel. Zyn vrouw Shta. hadden een fornuis be- 55 chtigd en kookten er het middag- Ze sliepen gezamenlijk in een fta iwe Amerikaanse kampeertent, amaast had de eigenaar van een ïld kantoor zijn archieven ver steld. Hij zat achter een tafel te jken achter een schrijfmachi- ten Huermey en Chimbote hebben .daklozen een tijdelijk onderko- nen gevonden in geïmprovi- rieten mathutten. snel opge- kken op de brede trottoirs in het poen van de rijwegen, 's Ochtends Men kan hoogstens wat puin rui men, misschien nog een stuk huis raad opdelven, maar veel meer is er niet te doen. Sommigen hebben de moed de heel gebleven lemen dakste nen uit te zoeken en ze weer op te stapelen tot een stukje muur, maar het zijn wanhoopsbezigheden. De ge troffenen hebben geen geld om de materialen voor een nieuw huis te kopen. Ze moeten van voren af aan beginnen. driftige gastenontvangster Alle warme en hartverwarmende mensen, hij is er! uw eigen overtuigende deodorant! Sportief geurend. Koel. Veilig. In groene verpakking. Met ingebouwde zekerheid voor urenlange frisheid. Juist in de heetste uren van uw leven. Een levensblije deodorant. ^^.Ter kennismaking 7 «jcenMcortmg. b o io oo~r deodorant sportif Net als de blauwe en rose Boldoot deodorants verkrijgbaar in spray, roller en stick. Vissen In Chimbote. een havenstad die pas in de laatste 20 jaar ge bouwd werd dank zij de winstgevende vismeelindustrie, hebben de ont heemden op het strand hun geïm proviseerde riethutten opgezet, vlak bij het terrein waar alleen nog brok stukken muur over een afstand van een halve vierkante kilometer herin neren aan het feit dat er eens ge bouwen stonden. De verwoesting was totaal. Maar ook hier de onver zettelijkheid van de overlevenden een jongen hing het naambord van wat zijn winkeltje was geweest aan een brok baksteen, verzamelde de resten van zijn inventaris, en deed weer zaken. De vissers haalden hun netten onder het puin vandaan en voeren weer uit, omdat de regering het driemaandelijkse visverbod heeft opgeheven. Nog dagelijks zün er aardschok ken. De seismografische dienst schat dat er sinds de grote beving een klei ne vierhonderd zijn geweest. Ze zijn te vergelijken met het in een huiska mer zitten wanneer een zware, gro te vrachtwagen dicht langs de gevel voorbijrydt. Omdat niemand van te voren weet wanneer een kleine tril ling een grote wordt, vluchten de mees ten by de geringste voorteke nen de straat op. Alleen de al daklo zen hebben niets meer te vrezen. Zij blyven in hun gammele rieten hut ten zitten en wachten op zjj weten niet wat- Wat er overbleef van een Christusbeeld in een verwoeste kerk van Casma. Van onze redacteur ruimteyaart) LEIDEN De Russen hebben gis teren het duurrecord van een be mande ruimtevlucht op de Ameri kanen heroverd. Gistermiddag om vijf minuten over hadf drie Ned. tijd had de Sojoez-9 met aan ooord Andrian Nikolajew en Witali Sebas- tianow, die maandag 1 juni werd ge lanceerd, er 330 uur en 35 minuten op zitten. Dat was even lang als dr vlucht van Barman en Lovell in de Gemini-7 in december 1965. welk re cord sindsdien had standgehouden. Nadat de Russen van het begin van de bemande ruimtevaart in april i961 af dit record in handen hadden werd het in augustus 1965 door Coo per en Conrad voor de Amerikanen veroverd, en later zoals gezegd door Boiman en Lovell verbeterd. Thans is het weer in Russische handen, en de Amerikanen hebben voor de eer ste jaren geen langduriger vluchten op het programma staan. Het persoonlijke record uren ruim te-ervaring is overigens nog stevig in Amerikaanse handen. Lovell. de enige mens die viermaal in de ruimte is geweest, heeft in Gemini vluchten I in december 1965 en november 1966 in de Apollo-kerstvlucht om de maan in 1968 en in ae rampvluoht met de Apollo-13 in april j.l„ een totaal van 714 uur en 3 minuten in de ruimte volgemaakt. De Russische recordhou der is Nikojajew, die thans in de ruimte vertoeft, en die in augustus 1962 een vlucht van 3 dagen. 2 uur en 25 minuten maakte. Toen hij gis teren in de Sojoez-9 het duurrecord van de Amerikanen evenaarde, had hij persoonlijk precies 425 uur in de ruimte doorgebracht. Hij zou nog twaalf dagen in de ruimte moeten blijven om het persoonlek record van Lovell te breken. De Russen hebben nog geen en kele aanwijzing gegeven, hoelang de huidige vlucht zal worden voortgezet Het Is niet onmogelijk, maar even min waarschijnlijk dat de Sojoez in derdaad een maand in de ruimte zal blijven. Een vlucht van ruim een maand hebben de Amerikanen pas voor 1972 op het programma staan De Sojoez beschrijft thans, na de laatste koerscorrectie een baan waar van de hoogte varieert van 215 tot 231 kilometer Een omloop om de aarde duurt 88.8 minuten. MADRID -AFP» De vliegtui gen van de Spaanse luchtvaart maatschappij „Iberia" zullen wel licht het doel van nieuwe aanslagen worden, als de autoriteiten in Ma drid niet op korte termijn vijf anar chisten vrijlaten. Dit staat in een brief die de „Iberische Bevrü- dingsraad" een illegale anarchis tische organisatie eind mei aan de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken. Gregorio Lopez Bravo, heeft gezonden. Volgens dit schrijven is genoemde raad verantwoordelijk voor de aanslagen die in mei op vlieg tuigen van „Iberia" zijn gepleegd. De vijf anarchisten zijn Juan Sal- cedo. Fernando Carvallo. Floreal Ro driguez de la Paz. Jose Luis Alonso Peres en Luis Andres Edo die gevan genisstraffen uitzitten, variërend van negen tot 72 jaar. Intussen werd gisteren op het vliegveld van Genève een lijnvlieg- tuig van „Iberia" opgehouden, na dat een vrouw telefonisch gewaar schuwd had. dat er een bom aan boord was. De veiligheidsdienst vond een verdacht pakket, dat een onbe kende aan één der passagiers zou hebben gegeven. De inhoud van het pak werd onderzocht en werd be kend gemaakt dat er geen bom inzat Het toestel was een DC-9 die de verbinding tussen Genève en Barce lona onderhoudt. Plm. vijf weken geleden ontstond op het vliegtuig bij Genève een kleine brand in een ma chine van „Iberia". 'Van onze correspondent) BONN <GPD> De drie partijen .n het Westduitse parlement zetten i zich schrap voor de debatten vain morgen en overmorgen, Alle drie heb- ben hun bondsdagleden opdracht ge- teven in Bonn te zijn. De zeven le- j den van de commissie voor sport., die ae Westduitse voetbaltriomfen in Mexico meemaken, komen halsover kop terug. Drie andere Bondsdag- leden kregen opdracht een reis naar de Sovjet-Unie uit te stellen. De stappen worden beschouwd als voorzorgsmaatregelen Na de deel staatverkiezingen van afgelopen zon dag. die voor de CDU een succes en voor de regeringspartijen een te- eurstelling werden <de FDP leed een j zware nederlaag» wil de oppositie in op sterkst mogelijke formatie kunnen ontreden als Brandt bijvoorbeeld bij «en stemming over de begroting I aonderdag het vertrouwen mocht 1 vragen. Accenten j In een reactie op de verki$zings- I uitslag zei Bondskanselier Brandt gistermiddag: „De regering zal er zich niet door van de wijs laten brengen, maar taai haar voornemen® uitvoeren. Wij hebben een program ma voor vier jaar en laten er geen 'wijfel aan bestaan dat we het in j deze ambtsperiode willen uitvoeren", 1 Regeringswoordvoerder Ahlers kon- diede aan dat „enkele nieuwe accen ten" zullen worden geplaatst. Dat zal de plannen voor interne hervorming en de bestrijding van de prijsstij gingen betreffen, aldus Ahlers, dia geen nadere mededelingen wenste te doen. De oppositie, die de afgelopen we ken fel tegen de regering-Brandt te keer is gegaan, heeft na het CDU- succes van zondag vrij gematigd ge reageerd. Weliswaar werd opnieuw j gerept van een mogelijke poging om Brandt in het parlement ten val te brengen, maar de algemene in- druk is dat de meerderheid in de I CDU niet gelooft dat de oppositie ai ir staat is een goede opvolger voor 'Brandt in het veld te brengen. (Van onze correspondent) i. I Jif ROME Gisteren is in Rome de eerste ronde van de fau! iprekingen in de centrales van de politieke partijen over els'! formatie van de regeringen in de pas ingestelde „regio- ale" begonnen. De eerste ronde zal waarschijnlijk eind van deze week "(gesloten zijn. Een tweede ronde die de week daarop be- 1 J" it, zal tot een mogelijk hoogtepunt leiden, waarin even- van een crisisfeer gesproken zal kunnen worden. De regionale verkiezingen hebben de huidige centrum- linkse-regering een flinke morele dreun in de rug gege ven. Het waren vooral de sociaal-democraten die zich wil den verzetten tegen een coalitie van de socialisten met de communisten in één of meer van de „regiones". Zowel de socialisten als de sociaal-democraten maken deel van de regering in Rome uit. De sociaal-democraten hadden indertijd met uittreding gedreigd voor het geval de socia listen met de communisten in de regiones zouden sa mengaan. Dat dit nu toch zal gebeuren staat al bijna vast voor de regiones Umbrië en Toscane. Hier heeft volgens de stembusuitslagen even eventuele regering volgens het systeem van Rome ieen midden-links-combinatie dus; evenveel zetels als een regering van vijftig communisten in hun aanhang zal hebben. Beide mogelijkheden zijn dus als zodanig uitgesloten. De Centrum-links oplossing biedt bovendien in deze situatie geen mogelijkheid met andere hulp tot een regeerbare meerderheid te komen De communisten en hun aanhang zouden wel kunnen re gering en zelfs met gemak als ze de steun van de socialisten zullen krijgen. De mogelijkheid is niet uitge sloten dat het tot nieuwe verkiezingen in één van de beide regiones zal komen om een duidelijker uitspraak van het eerste te krijgen. Tot spectaculaire ontwikkelingen op korte termijn schijnt het echter niet meer te zullen komen. Tenslotte breekt traditiegetrouw begin juli in Roine de vakantie aan. en iedereen zorgt dan dat hij de brandende hete stad verlaat. Voor de politiek is er dan geen energie meer over. (Van onze correspondent) weinige staatslieden van de naoor- 1870 diende het als koninklijk paleis, I logse republiek wie het werkelijk in na de Tweede Wereldoorlog en met 'ie by de president van de Itali- de eerste plaats om de staat ging. se republiek wordt uitgenodigd En gedurende de oorlog was hij als Jftigt hiervan per m otorrijder be- anti-fascist een balling. Talloze grap (i bt. Zo Zondagmorgen om half negen i jes doen over Saragat de ronde die, hoge hagen met laantjes waar nie- genlijk het meest op een soort oligar- mand in mag. Hier houden goudge- j chie «regering door enkelingen» helmde kurassiers de wacht die heel maar dan een oligarchie die kenne- lane zijn en die erin ziin o-etrninri nn- 1 lijk met strikt-democratische midde len tot stand is gebracht. Dertig mil- hü voor de deur: een keurige neer met een valhelm op. Het was op de ontvangst van de president M in de war gelopen. De president plotseling in het ziekenhuis op- ^jbomen voor dat soort operaties Waan oudere heren dikwüls niet De „Dag van de Repu- moest worden uitgesteld, maar ze er dan zoals elk jaar. voor diplomaten en de buitenlandse tn" rtverteSp""oor(ligcrs, met een i veertien dagen vertraging. hoewel geboren Sardijn, in Piemon- te opgroeide en een passie heeft voor rode wijn, een passie waartegen hij kort na het ontbijt al niet meer op gewassen is. Volgens de verhalen zorgt één van Italië's liberale leiders voor een voortdurende aanvulling van de voorraad lievelingswün van Pre sident Saragat. die tot de belangrijk ste exponenten van de Italiaanse so ciaal-democratie behoort. Wie in het duistere Quirinaal 'pre sidentieel paleis) werkt, heeft wei een opkikker nodig. Het complex de komst van de republiek, is het de zetel van de president. Het bin- I lang zijn en die erin zijn getraind on- nenplein van het Quirinaal is zo berispelijk stil te s taan. Op het enorm treurig, dat je er zelfs als gras een paar rieten stoeltjes en tf^- joen Italianen brengen als de tyd paus je geloof zou verliezen. Presi- feitjes en als een muziekkorps op dent Saragat laat zich alleen voor officiële beslommeringen naar het Quirinaal rijden. Hü verdwijnt dan ln zün auto door een zijdeurtje, met twee gehelmde soldaten, die blauw vaantje dragen. Het feest van de Dag van de Re publiek speelt zich op de grasvelden achter het paleis af, die aan één kant hoog boven de stad uittorenen het bordes het volkslied speelt, staat iedereen op. Wie een pet heeft salu eert. Maar waar is de president? Hij zit helemaal op de achtergrond een I achter drie aaneengeschoven keuken tafeltjes met een wit kleedje erop, op de stoep van een soort theehuis. Dit kan allemaal ook wel zo, omdat de president na de operatie nog niet helemaal goed ter eben is. Toch is deze hele anti-climax symbolisch voor de gezichtsloosheid van het Italiaanse politiek bestel daar ryp voor is hun stem uit. De de gasten discreet naar de president, stemmen worden geteld en daar zyn een vriendelijke man met een vest Saai J De huidige president Saragat, die dat bijna zo groot is als een dorp en daarom op hangende tuinen lijken de gezichtslozen, die in dit land de u laar oud is, behoort tot die Itali- en dat helemaal door hoge muren Het ls een grote maar saaie tuin dienst uitmaken. Ook de kiezers ken- an over wie niemand eigenlijk een is omringd, werd gebouwd als zo- I met een paar palmen en aan drie nen de gezichten niet. pg, tord kwaad zegt. Hij behoort tot de merverblijf voor de pausen. Sinds kanten is hij begrensd door meters- Het staatsbestel in Italië lijkt ai- ze dan allemaal weer. Het handje vol Fanfani's en Moros', de Mala godi's en de Malfatti's. Deze paar gezichten zijn nog wel bekend, want ze staan in de krant als er iets ge zegd wordt waarvan niemand overi gens de Inhoud begrepen heeft. Ze zijn om beurten premier, minister van Buitenlandse Zaken, of president. Maar achter deze kleine „oligar chie" gaan de gezichtloee ministers Het zijn I en de gezichtloze werkers in de broei- erige Wjjngaar<j van de Romeinse po litiek verborgen. Hoe sij nde ge zichtlozen die het gezicht van de re publiek uitmaken. En welke repu bliek kan zich deze traumatische toe- ruggetrokken en een deel van de stand veroorloven? laantjes daarmee opengesteld. Na f.. 'een drukkende dag vol sirocco wordt Discreet lhet plotseling fris en de coiffure# van de dames raken door onweers in de tijd van het Quirinaal gapen achtige winden ln de war Een ge- I beurtenis Ls het helemaal niet. Maar het is tenslotte alleen maar voor bui tenlanders en het diplomatieke corps aan en een bril op. Naast hem zit de premier, Mariano Rumor. Rumor zit wat onderuitgezakt en hij glim lacht dromerig tegen de takken van de bomen. Aan de andere kant van de president ontwaren de gasten de diplomaat die de eer heeft te wor den gehoord. HU buigt het hoofd be leefd-aanaach tig naar voren. De mu ziekkapel speelt dofdreunende mu ziek. De buffetten bieden bosaard- beitjes in deegbakjes ter grootte van de knoop van een winterjas. De sandwiches zijn het beste, geborgen als zij zijn in lange dozen van brood deeg. De kurassiers hebben zich te- wordt in geen regering in de wereld zo weinig serieus genomen als door de regeerders van president Saragata onderdanen. Soms wijst iemand een minister aan. maar het kan evengoed iemand anders zijn. Buiten de poorten wacht na afloop weer de blikken hel van het Romeinse verkeer, waarin iede re meester de gelijke is van zyn knecht en niemand een stap vooruit komt. Heeft de president het feest al verlaten? Hij verdwijnt als hij ge komen is: geruisloas. En wie wordt de volgende premier?

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9