erhoging minimumloon wordt zware dobber voor Roolvink Meer woningbouw plaatst regering voor financiële problemen Vaders eerste vaderdag is meteen sigarendag. Wijziging in systeem van woningverdeling Zondag 21 juni. onflict dreigt met liberalen ihevron met schone benzine op de markt Klankrijk begin van Holland Festival Ceiitracil Plan Bureau: Vragen over verzwakking defensie Haydn en Janacek in Rotterdamse Doelen U IPAG JUNI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) Tijdens de vergadering gisteren van de tweede kamercommissie voor So ciale Zaken heeft het socialistische kamerlid Van Lier er bij minister Roolvink op aangedrongen om als de Sociaal-Economische Raad a.s. vrijdag bij meerderheid of unaniem zal adviseren het mini mumloon structureel te verhogen tot 160 gulden per week dit loon dan ook met terugwerkende kracht te gaan verhogen met ingang van 1 juli. k gemeld is minister Roolvink de gestegen loon- en prijsindex..Over ADVERTENTIE jeer in staat met zijn wetswij- te komen voor 1 juli, omdat hies te laat voor hem zal bin- men. Een dergelijke wetswijzi- dt ju# de ministerraad passeren u de Raad van State worden jegd. bewindsman deelde dit vorige jeeds in de Kamer mee toen de i. Van Lier de Kamer verzocht if, nt nog voor 1 juli op de agen- utten. ster Roolvink beloofde gister dat het wat hem betreft jjk zal zijn voor de Tweede Ka- jeze wetswijziging zo snel mo- m augustus na het zomerreces andelen. Hij zei er echter niet hij de verhoging ook in der- met terugwerkende kracht zal [elden. geldt overigens niet alleen voor ucturele verhoging, maar ook strekking tot de indexeringsre- waarover eveneens advies is jd aan de SER. Inmiddels is be.jd dat de SER-commissie die ill. obleem behandelt, tot nu toe Ier tot overeenstemming kon ko- SER-advies minimumlonen bedragen thans gulden per week en zullen per ieder geval worden ver tot 153 gulden als gevolg van van mr. Rietkerk. de verhoging tot 160 gulden per week, waar de vakbonden op aan dringen, moet de SER a.s. vrijdag adviseren. Juist om dit advies niet te beïnvloeden weigerde minister Roolvink gisteren dan ook maar iets toe te zeggen. Het enige dat hij wel los wilde laten maar dat wil nog maar weinig zeggen was dat de bewindsman „niet onwelwillend" zal staan tegenover een unaniem SER- advies. Mej. Van Leeuwen iARP.i en mr. Rietkerk iWDj vonden het redelijk dat de minister niets meer wilde zeggen. Alleen de heer Rietkerk vroeg daarbij of de minister in zijn overwegingen om het minimumloon al-of-niet extra te verhogen wil den ken aan de gevolgen die deze verho ging met zich brengt op het gebied van de sociale voorzieningen. Ofschoon de kaarten nog niet vol ledig zijn geschud, is het nu wel dui delijk dat juist deze opmerking van mr. Rietkerk een principieel debat in augustus over het minimumloon aan kondigt. Het is niet onwaarschijnlijk dat dit punt opnieuw een verschil van mening zal veroorzaken tussen de minister van Sociale Zaken en de VVD-fractie. vooral gezien de bijna welsprekende stijfhoofdigheid van de AR-bewmdsman. Nu al heeft hij ons zijn mening verteld, die echter lijn recht ingaat tegen de opvattingen Onjuist ?et VERDAM iGPD) Chevron 22 Juni in West-Europa fuwe benzine op de markt on naam f-310. Deze benzine een polybuteen amine-toevoe- volgens de maatschappij in >°?e mate koolmonoxyde en Eerstoffen in de uitlaatgassen "fo's kan verminderen, het everbruik geleidelijk terug- 1 en een belangrijke bijdrage tot het voorkomen van lucht- feiniging. toeuwe toevoeging, die werd ?en n 15 jaar van research, R Amerika reeds op de markt icht. Bij Chevron houdt men ®t toevoeging f-310 veel beter J1 de toevoegingen, die andere thappijen reeds in hun benzi- toen gedaan. fcon heeft haar vinding niet öchzelf gehouden, doch mon- ^n het concentraat (dat al to Amerika gemaakt wordt» *1® belangstellenden (bij wie "tors benzinemaatschappijen Demonstratie bij de presenta tie van een nieuwe schone ben zine. Een bromfiets blijkt te kun nen rijden op het uitlaatgas van een auto. die deze nieuwe ben zine niet gebruikt. doen toekomen. Als de produktie groot genoeg is in de toekomst, kun nen concurrenten bij Chevron te-r recht voor de stof. De nieuwe benzine zal tegen de zelfde prijs worden geleverd als de huidige, waar uit volgt, dat de méér- kosten voor rekening van Chevron komen. Bij langdurige proeven in tiental len auto's onder alle mogelijke rij- omstandigheden bleek volgens de technici van Chevron dat f-310 scho ne motoren schoon houdt en ver vuilde motoren veel schoner maakt. De koolmonoxyde en de on verbran de koolwaterstoffen in de uitlaatgas sen verminderden sterk en kwamen onder de grens van 4>4 procent, die in 1971 voor nieuwe auto's verplicht gesteld zal worden. Ter verduidelijking: de heer Riet kerk heeft al meermalen, en laatst nog enkele weken geleden in een be sloten commissievergadering, ver klaard het niet juist te vinden dat het minimumloon wordt gekoppeld aan andere sociale uitkeringen iook AOW en AWW», zoals de Algemene Bijstandswet en Ryksgroepsregelin- gen. Volgens het liberale kamerlid is elke verhoging van het minimuml- loon. wat als elk ander loon een ver goeding voor geleverde prestatie is, gevolg van onderhandelingen tussen werknemers en werkgevers. „Als die partijen het met elkaar eens worden dat het minimumloon 300 gulden per week moet zijn, dan zal mij dat in principe een zorg zijn", zo zei hij ons. Dat wil echter geens zins zeggen dat de heer Rietkerk dan ook vindt dat de uitkeringen van de Algemene Bijstandswet, die een minimumuitkering voor het nood zakelijke levensonderhoud moet ga randeren, opgetrokken moeten wor den in dezelfde mate. In de richtlijnen van minister Roolvink zijn de bijstandsuitkeringen gesteld op maximaal 95 procent van het minimumloon en zullen dan ook stijgen met de gestegen loon- en prijsindex De heer Rietkerk vindt j deze koppeling van het minimumloon en de sociale uitkeringen te meer onjuist, nu de SER ihet bedrijfsle ven» kan bepalen hoe hoog deze so ciale uitkeringen moeten worden, terwijl deze uitkeringen door de over heid moeten worden opgebracht. Met nadruk zei het kamerlid ons dat hij niet in de eerste plaats dacht aan de toeneming van de over heidsuitgaven, maar een feit blijft dat minister Witteveen bij een struc- j turele verhoging van het minimum loon extra uit de schatkist zal moe ten halen om de sociale uitkeringen in gelijke mate te verhogen. Vorige week reeds liet mr. Riet kerk weten voorstander te zijn van een verhoging van de aow-uitkerin gen, dan moesten de middelen wel op een andere manier dan zo maar uit de schatkist, worden opgebracht. Hij stelde zelfs voor de kinderbij slaguitkeringen te bevriezen. tot groot ongenoegen van zijn confessio nele coalitiegenoten. Ook minister Roolvink zei in de wandelgangen van de Tweede Ka mer zeer onomwonden niets te voe len voor een ontkoppeling zoals mr. Rietkerk die wil Integendeel, de bewindsman wil in elk geval het percentage van 95 handhaven, alleen betwijfelde hij of dat percentage nu nog wel 100 procent zal kunnen wor den. waarvoor reeds van verschillen de kanten wordt gepleit. Een uitspraak als deze houdt in dat minister Roolvink het niet meer dan billijk vindt dat Witteveen die per in zijn buidel zal grijpen. Witte veen kennende, zal het echter niet niet gaan zonder heftige debatten in de ministerraad DEN HAAG Na overleg met de „subcommissie, beiast met de verde ling van het woningcontingenl, heeft minister Schut besloten het reeds jarenlang bestaande systeem van woningverdeling over de provin cies, zoals dat elk najaar geschiedt, te wijzigen. De belangrijkste elemen ten van het thans ingevoerde nieu we systeem zijn: peiling van de woningbehoefte op lokaal en regionaal niveau; meerjarenprogrammering van de nieuwbouw afgestemd op de re sultaten van woningmarktonderzoek, zowel wat betreft de vraag naar nieu we woningen (inbegrepen een actief doorstromingsbeleid) als wat betreft de feitelijke mogelijkheden van nieuwbouw; O planning en voorbereiding van nieuwbouwprojecten in het kader van de meerjarenprogrammering; feitelijke subsidietoekenning voor concrete projecten. Het vorenstaande betekent een meer zorgvuldig en op de daadwer kelijke vraag afgestemde planning van de nieuwbouw, waarbij de vol gende punten van belang zijn: •in toenemende mate zal. overal waar dat mogelijk en gewenst is. gewerkt moeten worden met regio's of agglomeraties die als woning marktgebieden zijn te beschouwen, teneinde het marktmechanisme meer kans van functioneren te geven de resultaten van de onderzoe kingen zullen onderling vergelijkbaar moeten zijn en het opzetten van wo ningbouwprogramma's zal systema tisch moeten geschieden, desgevraagd zal hiertoe niet alleen financieel, doch ook met adviezen bijstand kunnen werden verleend; de planologische verlangens de te voorziene en de gewenste econo mische ontwikkeling en het arbeids potentieel zullen in belangrijke mate mede bepalend zijn voor de verle ning van rijkssteun. De minister acht het van groot be lang. dat op basis van de nieuwe werkwijze zo spoedig mogelijk meer jarenafspraken tot stand komen. In die gebieden waarin het kwantita tief tekort nog het meest nijpend is. heeft hij. na. overleg met de desbe treffende colleges van gedeputeerde staten, onlangs reeds een aantal meerjarentoezeggingen gedaan De bewindsman verwacht van deze werkwijze, die in ruime mate de mogelijkheid opent om gebundel- I de en gecoördineerde projecten te ho noreren en de nadelen van onder- brekingen in de woningbouw te ver mijden. goede resultaten. Hij gaat bij deze verwachting van de veronder stelling uit. dat nu de initiatieven ..van onderaf" kunnen worden ont plooid. van de mogelijkheid daartoe door de lagere publiekrechtelijke li- j chamen (provincie en gemeentebe- I stren» en door de opdrachtgever* op voldoende bekwame en vlotte wij ze gebruik zal worden gemaakt DEN HAAG «GPD» Het Twee de-kamerlid F. J. Goedhart (Groep- Goedhart» informeert in schriftelij ke vragen of premier De Jong nader wil ingaan op de rede die prof. dr. L. de Jong de vorige week in Delft op het Expogé-congres over de voort gaande verzwakking van de Neder landse defensie heeft gehouden. Prof. De Jong zei toen dat ons le ger als de nood aan de man mocht komen „bij gebrek aan middelen, door ouwerwetse bewapening, door versleten materieel en door onvol doende oefening eenvoudig niet in staat is de defensiefunctie te vervul len. die het in bondgenootschappelijk verband moet uitvoeren". De heer Goedhart vraagt de minis- I ter-president of hij wil weerleggen of 1 bevestigen „dat van het Nederlandse legerkorps, dat deel moet vormen van het afweerscherm tegen een moge lijke overval zich maar eenzesde ter plaatse bevindt, terwtfl vaststaat dat by de huidige uitrusting het res- terende vijfzesde deel met geen mo gelijkheid tijdig ter plaats zou kun- nen zijn?". ROTTERDAM iGPD) Feeste lijke muziek in een feestelijke omgeving, dat was het openings- concert van het Holland Festival 1970 gistervand in de Rotterdam se Doelen. De bezoekers werden verwelkomd met klanken van oude meesters, gespeeld door ko perblazers van het Rotterdamse Phüharmonisch Orkest. Ze zagen een versierde benedenhal, waarin (vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD) Een extra inspanning om de woningbouw op te vijzelen zal op welke manier daar voor de middelen ook worden gevonden hoogst on aangename gevolgen kunnen hebben. Die gevolgen variëren van prijsstijgingen en verslechtering van de nationale betalingsbalans tot toenemende werkloosheid in sommige sectoren van het bedrijfsleven. Het Centraal Planbureau houdt dit de regering nadruk kelijk onder ogen in het gevraagde rapport over de econo- nomische gevolgen van eventuele opvoering van de woningbouw. Als middel om ruimte t* scheppen voor de woningbouw noemt het Plan- j bureau allereerst verhoging van de directe belastingen. Hierbij zou de particuliere consumptie en de be- drijfsinvesteringen kunnen worden afgeremd met als gevolg 'n geringere verslechtering van de lopende natio- nale rekening en een minder grote loon- en prijsstijging. Deze mag dan niet rechtstreeks worden afgewenteld want dat zet de lonen en prijzen toch weer onder druk. Verbetering van het overschot op de lopende rekening kan ook worden verkregen via verhoging van de in directe belastingen, maar de prijs- en loonstijgingen zouden dan juist nog grotere afmetingen aannemen, groter ook naar mate de lonen strikter zijn gekoppeld aan de prijzen. Het Plan bureau noemt ook nog als moge lijkheid via een beroep op de kapi taalmarkt andere bestedingen te be perken. Daarvan zouden de gemeen ten waarschijnlijk de dupe worden. Het Planbureau wijst er op. dat zelfs al zouden de nodige middelen via de belasting kunnen worden ver kregen, by de bouw zelf niet aJle knelpunten zijn weggenomen. De schaarste aan mankracht kan vooral in 't westen een belemmering blijven vormen. Daarom zou naast deze maatregelen ook byv. gedacht moe ten worden aan een verlenging of ge ringere verkorting van de werktijd in de bouw en wat meer perspectief biedt bevordering van de produk- tiviteit, bijv. door koppeling van het aantal toewijzingen aan d« vorm waarin gebouwd wordt Een andere mogelijkheid is het voe ren van een strak goedkeunngsbeleid door het rijk om zodoende de inves teringen in gebouwen buiten de wo ningbouw af te remmen. Tenslotte zou het rijk zelf voor com pensatie kunnen zorgen door het ach terwege laten van (andere) collectie ve voorzieningen. Er zou voor ruim een miljard gulden geschrapt moeten worden aangelegd, ol 800 schoolloka- de bouw van scholen, ziekenhuizen, het scheppen van recreatiegebieden, de aanleg van zwembaden enz. We moeten ons dan wel even goed in denken wat dit betekent. Het Plan bureau heeft becijferd dat met 200 miljoen gulden 40 km rijksweg kan worden aangelegd, of 800 sdhoollaka- len kunnen worden gebouwd, een universiteit voor 800 studenten kan worden gebouwd, of 700 ziekenhuis bedden kunnen worden gefinancierd. na afloop een feestelijk samen zijn zou plaats hebben en ze merkten medebezoekers op in zeer uiteenlopende kledij: avond toilet, klein-avondtoïlet en „ge woon". De twee rode draden door dit festi val namelijk de componisten Je- zeph Haydn en Leos Janacek wer den met dit concert meteen opgevat. Het Rotterdamse Philharmonisch Orkest onder leiding van de Hongaar se dirigent Istvan Kertesz (leider van de Opera van Keulen) begon met Haydn's 86ste symfonie, de vijfde van de zes Parijse symfonieën waarop men in dit Holland Festival speciaal de schijnwerper richt. Ook die 86ste symfonie is weer zo'n werk waarin de wellicht door de jaren heen ont stane indruk van een goedmoedige burgerlijke papa Haydn een heel mis leidende indruk blijkt te zijn. Het feit dat Haydn veel van zijn muziek voor vorsten met bepoederde pruiken op maat sneed als een kleermaker, impliceert niet dat hij niet durfde. In de 86ste symfonie durfde hy zelfs een deel te schrijven «het twee de) waarvan d eontwikkeling vol komen afwijkt van alles wat in die I tyd gebruikelijk was. Er is namelijk een werkelijke thematische ontwikke- ling. Het orkest gaf van het over- i wegend optimistische werk een zeer I spitse en wat volume betreft behoed zaam gedoseerde uitvoering. Hoogst origineel is ook Janacek, speciaal in het hier gespeelde Con- j certino voor piano en zes andere in strumenten, muziek van iemand die altyd in de buitenlucht gezeten heeft. Een in een onconventionele vorm ge goten speelstuk dat de componist het motto „vente" meegaf. De Tsjecho- slowaakse pianiste Eva Bernathova verdoezelde niet in haar scherp rit misch hamerende solopartij en ook door het energieke spel van de ande ren werd het een uitermate geestig» uitvoering. Na de pauze hoorde men Slavische muziek die in tegenstelling tot die van Janacek volbloed romantiek is: ae Achtste Symfonie van Dvorak. Bij elkaar was het misschien niet een programma dat zich op een op zienbarend festival niveau bevond, maar juist al openingsfestiviteit heel geschikt. Bovendien rondde de feeste lijke samenscholing na afloop met dansen op de klanken van de pop groep .Act on Green" de avond suc- I cesvol af. In de pauze van het concert werd in de grote foyer een tentoonstelling an meer dan 1500 op muziek betrek- i king hebbende munten en penningen geopend, een expositie die te bezich- i tigen is tot 23 augustus.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7