MEXICO VERNEDERD vertragingstaktie: uruquay maakt russen wanhopig Na het feest Topscore ETAPPE-ZEGE VAN HARM OTTENBROS Politiek onderwijs KLEIN WAS ZIEK Nu is he tijd voo Beschut» met aardbeiif Italiaanse doelpuntenmachine werkt voor eerst zonder haperen Een kolkende massa Publiek eist doelpunt Sprankelende combinaties Ton Sijbrands verliest punt op Koeperman Benfica verovert Portugese beker Poolse titel voor Legia Onze taktiek was de juiste Guus Hiddink naar PSV Zege Rentmeester LGB-jeugd toont vooruitgang aan PAGINA 8 15 Tüj LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD TOLUCA (ANP) Italië, dat enorm opzag tegen de kwart finale strijd in Toluca tegen gastheer Mexico en meer het ra zende enthousiasme van het chauvinistische Mexicaanse pu bliek vreesde dan de zeker niet grootse voetbalkwaliteiten van de tegenstanders, heeft zich op duidelijke wijze voor de halve finales gekwalificeerd. Met 4-1 werden de Mexicanen onder de ogen van de hele natie vernederd, nadat de rust was ingegaan met een gelijke stand: 1-1. Riva zorgde voor de helft van de Italiaanse score en de na de pauze ingevallen Europese voet baller van het jaar, Gianni Rivera nam één doelpunt voor zijn rekening. De vierde treffer kwam tot stand dankzij de wel willende medewerking van de Mexicaanse verdediger Guzman, die een inzet van Domenghini zodanig van richting veranderde dat doelman Calderon kansloos was. Een uur voor de wedstrijd kregen de Italianen al een voorproefje van wat hun in de wedstrijd te wachten zou staan. Toen enkele spelers het veld inspecteerden, ging de op dat uur reeds in grote getale aanwezige menigte over tot een angstaanjagend gehuil en gekrijs De vermetele Italianen besloten zich weer ijlings terug te trekken om hun ploegmakkers van de vijandige sfeer op de hoogte te stellen. Met alle mogelijke attributen hadden de Mexicaanse voetbalfans zich op de tribunes bewapend. Dit werd nog in de hand gewerkt door het gratis uitdelen voor de poorten van het Bom bone rasta dion van ratels en ander luidruchtig materiaal. In het stadion was het al vroeg een heksenketel. De kolkende massa werd niet moe met het aanmoedigenvan Mexico en het uitjoelen van de Italianen. Bij de ingangen van het stadion stonden groepjes militairen die mouw banden droegen met daarop de woorden ..veiligheidsmacht". Op een groot spandoek aan de rand van Toluca kreeg de arriverende reizi ger onder ogen: „Welkom in Toluca er zijn geen kaartjes meer te koop". Op een andere doek stond te lezen: „Gaat u alstublieft naar huis als u geen kaartje hebt". Ondanks deze waarschuwingen probeerden enkele duizenden toch nog kaartjes te bemachtigen bij zwarte-markthandelaren. die vette winsten maakten (tot tien maal de prijs van een entreebewijs). Onder de blauwe hemel leek het kleine stadje, omringd door bergen, een overbevolkte bijenkorf. In deze sfeer moest Italië proberen de halve finales te bereiken. Onzeker waren dan ook de bewegingen van de Zuideuropeanen, die begonnen zonder Gianni Rivera. Daarentegen liepen de Mexicanen over van zelfvertrouwen, hetgeen tot uiting kwam in twee onmid dellijke kansen voor Vantolra en Gonzalez, die echter door onnauw keurigheid verloren gingen. Het publiek eiste een doelpunt. In de 13de minuut werd aan dit massale verlangen gevolg gegeven. De blonde halfspeler José Luis Gonzalez, bijgenaamd „de ijzeren schoen" passeerde doelman Albertosi van zes meter, na een pass van Javier Fragoso: 1-0. De wedstrijd leek daarna voor Italië nog moeilijker te worden. De Mexicanen drukten door en de Italiaanse achterhoede, met de routiné's Burgnich, Rosato en Facchetti. kon maar ternauwernood staande blijven. Toen een tweede Mexicaans doelpunt uitbleef waag de Italië zich langzaam maar zeker naar voren Voorlopig hadden Luigi Riva en Roberto Boninsegna echter geen gelegenheid zich met hun korte driehoekspasses vrije schietposities te scheppen. In de 25ste minuut kwam een psychologisch zeer belangrijk mo ment. De architect op het middenveld. Angelo Domenghini, liet toen een verraderlijk schot los van de rechtervleugel. Verdediger Javier Guzman trachtte de bal te onderscheppen, maar zag tot zijn ont zetting de bal in de uiterste linkerhoek achter zijn eigen doelman verdwijnen: 1-1. Elf minuten later ontsnapten de Italianen aan een nieuwe achterstand. Van slechts twee meter met een leeg doel voor zich miste Valdivia nog. Na de rust. met Gianni Rivera in de plaats van Sandro Mazzola. ging de Italiaanse doelpuntenmachine voor het eerst in dit wereld- kampioenschapstoernooi zonder haperen werken. De Mexicaanse doelman Calderon, die in de drie groepswedstrijden geen enkele maal naar het net behoefde te lopen, moest in de tweede helft nog drie keer „naar achteren" De sprankelende Italiaanse combinaties hadden eindelijk succes. „Krullebol" Luigi ..Gigi" Riva. een levens groot probleem in de poulewedstrijden, schoot zijn ploeg in de 65ste minuut naar een voorsprong, die door de overladen tribunes diep werd betreurd. Vijf minuten later was het 3-1 en de vernietiging van Mexico was vrijwel compleet. Rivera bewees zijn waarde met zijn eerste treffer in dit toernooi. In de 77ste minuut slaagde Rivera er op onnavolg bare wijze in 4-1 te scoren. Na een pass van Boninsegna omspeelde hij enkele verdedigers incluis doelman Calderon Totaal gedemoraliseerd sleepten de Mericanen zich voort naar het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Scheurer (Zwitserland». Italië had de halve finales bereikt en daarmee al aanzienlijk meer ge presteerd dan in 1966, toen Noord-Korea in Engeland de weg naar de kwartfinales versperde. MONTE CARLO Ton Sij brands is in het damtoernooi om de Challenge Mondial in Monte Car lo na tien ronden een punt op zijn voornaamste rivaal, de Rus Koeper man achter geraakt. Sijbrands die in de negende ronde met Koeperman remiseerde bracht het in de tiende raide tegen de Italiaan Saletnik ook niet verder dan een puntenverdeling Koeperman daarentegen haalde de volle winst uit de partij tegen de Belg Slaby. De partijen Gantwarg (Rus.i Hisard »Fra en Ramcharan Sur» Kazimier iZwi.» eindigden in remises. De stand luidt thans: 1 Koe perman 15 pnt. uit 9 partijen. 2 Sij brands 14 uit 9. 3. Gantwarg 13 uit 9, 4 Hisard 12 uit 9, 5. Slaby 8 uit 9. 7 8 Kazimier en Ramcharan 5 uit 9, 9. Agliardi 1 uit 8. i*i bSésS» ÉM(5k£ Op dit moment was er nog hoop voor Mexico José Gonzalez links/ haalt uit voor de ope ningstreffer in de kwartfinale te gen Italië. Rechts op de foto: Facchetti. MEXICO STAD (ANP) Na de overwinning van het natio nale elftal od België heeft Mexi co een nacht feest gevierd. Nu de ba'ans van die uitspattmr is opgemaakt, blijkt dat de feest vierders een spoor van ver woesting hebben achtergelaten, het openbare vervoer volledig hebben ontwricht en ettelijke gewonden en ten minste zes do den hebben achter gelaten op het toneel van de strijd, dat werd gevormd door over de he le stad verspreid liggende wij ken, nadat het feest in de om geving van het Aztekenstadion was begonnen. De da'bVrn :n Mexico Stad schreven dat benden vagebonden de stad op ste.'ten hadden ge zet. dichter bij de werkelijkheid was dat groepen jongeren in hun feestroes (ontstaan door al cohol en voetbalsucces) trams en bussen kaapten en daarmee op zo hoog mogelijke snelheid door de stad reden. Dat ver oorzaakte ook de zes tot nu toe bekende dodelijke onge- xallen. Tot dieD in de nacht was verkeer in de Mexica» hoofdstad ontwricht. dooi groepen feestvierders de mobilisten, die het waa| door de chaos te ryden i hielden en hen dwongen balstrijdliederen mee te voor verlof tot (een klein si je) verder rüden werd p ven. Tijdens het „volksfeest" den talrijke gcwelddad^ghtt diefstallen, plunderingen en rovingen plaats. Het aantal schadigde auto's, vernielde lages. versplinterde ra vernietigde verkeersborden -lichten is ontelbaar. Naad zes doden, werden 450 ge» den behandeld en rond feestvierders gearresteerd, gemeentebestuur van Me Stad. dat verscherpte heidsmaatregelen had kondigd. is misschien wel met de nederlaag die het nale elftal gisteren in de finales tegen Italië leed. LISSABON ANP i Benfica zal Portugal het komende seizoen ver tegenwoord gen in het toernooi om de Europese Beker voor bekerwin naars. Benfica versloeg gisteren voor 60.000 toeschouwers stadge noot Sporting in de Portugese be kerfinale met 3—1. Bij de rust stond Benfica al met 10 voor. MEXICO. STAD ANP) Westduitser Gerd Muller, di wedstrijd West Duitsland - land weer een doelpunt staat nog steeds boven aan scorerslijst van het wereldktfdi schap voetbal 1970. De stand: 1. Gerd Miiller 8. 2. Cubillas (Peru) 5. J (Bra) 5. 4. Bishovets iRusi Ier WDL) 3. WARSCHAU «ANP» Legia Warschau dat in de halve fi nales van het toernooi om de Euro pese beker voor landskampioenen werd uitgeschakeld door Feijenoord. heeft zich opnieuw geplaatst voor het toernooi om de Europa Cup 1 De ploeg van trainer Edmund Zientara versloeg gisteren in een uitwedstrijd Krakeu met 20. Le gia heeft nu met nog slechts twee wedstrijden te spelen, een voor sprong van vijf punteh op zijn naaste concurrent. MEXICO STAD (ANP) De meest tactische halve finalist is ongetwijfeld Uruguay, dat zondagavond het favoriete Rus land op een manier a la Feijenoord uitschakelde. De Uru's, die 'n veel betere indruk maakten dan in hun eerdere wedstrijden, hebben in de eerste helft, toen zij de Russen met een wanhopig makende vertragingstaktiek uit hun ritme haalden, de basis voor hun 1-0 overwinning gelegd. TOLUCA /ANP i De Italiaan se coach Feruocio Valcareggi ver klaarde na afloop: ..onze taktiek was de juiste. Wij hebben de Mexicanen eerst op het midden veld hun gang laten gaanzodat ze vermoeid raakten. Daarna hebben onze spitsen toegeslagen. Ik. ben trots op mijn ploeg, die nu bewezen heeft dat zij niet alleen verdedigen, maar ook aanvallen kan". Trainer Raul Cardenas (Mexi co) zei: „Het ongelukkige doel punt van Guzman heeft onze weerstand gebroken. Mijn ploeg treft geen verwijten. Er moesten doelpunten komen en toen werd de verdediging uiteraard wat ver waarloosd. De Italiaanse over winning viel overigens veel te hoog uit." EINDHOVEN (ANP» De Eind- hovense eredivisieclub PSV is met De Graafschap lot overeenstemming gekomen over de transfer van de 23-jarige Guus Hiddink. De Graaf schap accepteerde na langdurig overleg uiteindelijk het transferbe drag van 250.000 gulden, dat PSV wilde betalen. Hiddink tekende voor een jaar. MEXICO 8TAD i ANP) Scheids rechter Abraham Klein heeft zich wegens ziekte moeten terugtrekken voor de wedstrijd Italië Mexico De Israëlische arbiter werd vervan gen door de Zwitser Rudolf Scheu rer. De heer Scheurer was aanvan kelijk aangewezen als grensrechter by de wedstrijd Rusland Uruquay In zyn plaats wees de scheidsrech- terscommissie van de FIFA Rudi Glockner <ODL> als grensrechter aan PRAAG (AP) Het Tsjechoslo- waakse partyblad Rudo Pravo heeft gisteren gezegd dat de „verwaarlo zing van het politiek onderwijs in het Tsjechoslowaakse voetbal tijdens de afgelopen twee jaar", een van de redenen ls. waarom het Tsjechoslo waakse elftal is uitgeschakeld in de eerste ronde van de wereldkam pioenschappen voetbal in Mexico. ESCH SUR ALZETTE «ANP» De Nederlandse wielrenner Harm Ot- tenbros. wereldkampioen op de weg. heeft zaterdag de tweede etappe van de ronde van Luxemburg gewonnen. Hy legde de 189 km van Bettembourg naar Esch-Sur-Alzette af in 4 uur 58 min. en 59 sec. Na hem gingen Morie <It.» en Mortensen «Den.» door de finish. Het eerste deel van de derde etappe werd een overwinning voor de Italiaan Marnino Basso. Hij versloeg de Belgen De Bal en Ver- beeck, die tweede en derde werden. Het tweede gedeelte van deze etappe kwam op naam van de Belg Plan- ckaert. Het totaalklassement na de derde etappe luidt. 1. Pintens (Bel.» 17.01.36; 2. Verbeek (Bel.» 17.01.54; 3. Pynen <Ned.» z.t.; 4 Zoetemelk <Ned.» z.t 5. Morten sen (Den.» 17.03 34; 18. Ottenbros 17.18 06 22. V. d. Vleuten 17 29 06; 29 Dolman 17 42.01: 40 Karstens 17.55.56: 51 Van Katwyk 17.15 33. In het berg'klassement neemt. v. d Vleuten de vierde plaats in, staat Py nen achtste, Zoetemelk 11e en Dol - man twaalfde. Zwitserland De Italiaan Franco Bitossi heeft de derde etappe van de ronde van Zwit serland gewonnen voor Felice Gi- mondi. De vierde etappe werd ook een Ita liaanse overwinning. Arnaldo Caver- casi ging voor zijn landgenoot Santo- nio Salutini als eerste over de eind streep. In het bergklassement heeft de Nederlander Arle den Hartog ook na de vierde etappe de leiding met 18 punten gehouden. Salutini en Pe rez iSpa.i zyn tweede met 9 pnt. Het algemeen klassement luidt: 1. Poggiali (It.) 18 15 08 2 Louis Pfenninger 'Zw.t 18.15.11; 3 Mori (It.) 18 15.22; 4. Arie den Hartog 'Ned.i 18 15.24: 5. Vanucci (It.» 18 15 416 Colombo (It.» 18.16 04 7 Francis Perez »Spa.> 18.16.16; 8, Rub (Zwi.) 18.16.45; 9 Crepaldi (It.» 18.18.09; 10. Cavercasi (It.» 18.18.12. HENDRIK IDO AMBACHT (ANP» Cees Rentmeester heeft zaterdag een internationale prof wielerronde in Hendrik Ido Ambacht gewonnen. Hy liet voor de 100 kilometer een tyd van 2 uur. 31 minuten en 22 seconden afdrukken. Hij had een ronde voor sprong op Gerard Koel. die als twee de fi: shte. De uitslag is. 1. Cees Rentmeester «Ovezande» de 100 km in 2.31,22, 2. Gerard Koel (Hooger- heide» op 1 ronde 3. Wouters (Bel gië». 9. Bart Zoet (Bergen op Zoom». DEN HAAG Tydens trainings- zaeinwedstryden van HZ en PC. gis termiddag in het Haagse Zuiderpark- bad. verbeterde een meisjesploeg van ZIAN het Nederlands record 10x100 meter vrije slag op 50 meter banen. De tyd werd met niet minder dan ruim 16 seconden omlaag gehaald van 12 02.6 naar 11.46. Ook de Leidse Golfbrekers nam deel aan een aantal van de ver- zwommen nummers. Op de 100 meter schoolslag meisjes eindigde Ans van der Geest als derde in de groep tot 12 Jaar dankzy haar tyd van 1.39.1. Op de 50 meter rugslag by de meis jes onder 10 jaar kwam M de Bol ster tot een tijd van 47.9 en werd daarmee tweede, haar clubgenootje I. Koek bracht 50.6 op de klokken on veroverde de derde plaats. By de Jongens in dezelfde leef- tydsgroep zwom Rudy Plouvier zich naar de tweede plaats op de 50 me ter rugslag. tyd 45 seconden rond Zijn zusje Monique kwam op de 100 meter vlinderslag tot de alleszins re- deiyke tyd van 133.2 De 50 meter schoolslag meisjes bot 10 jaar lever de een eerste en een derde plaats op voor de LGB: T. Vermond bracht 51 7 op de stopwatch. M Neuteboom liet 52.4 afdrukken. René Platje ging weer snel op de rugslag: over 100 meter zwom zy 1.18.3. maar dat was nog niet genoeg om de 1.12.6 van Jo- zien Elzerman (ZIAN) te bedreigen. Bij de 50 meter vrye slag meisjes on der 10 Jaar viel Tiny Vermond weer in de prijzen. Zij liet de klokken stil staan na 44 seconden en dat leverde haar de voor de eerstaankomende beschikbaar gestelde 3 schocoladere- pen op. Rudy Plouvier veroverde ook nog een ereplaats: ditmaal op de 50 meter vrye slag waar hy der de werd in 42.6. Frude van der Kraan legde de 100 meter vrije slag af in 1.15 en toonde daarmede een kanshebster te zyn voor de kringkampioenschappen by de meis jes onder 16 Jaar. Dick Werter kwam in de groep jongen* tot 14 Jaar tot een tyd van 1.10.7. Rusland mocht komen in die eer ste 45 minuten. Graag zelfs. Want Uruguay ging uit van de zeer Juist gebleken stelling, dat de Russen zich I zodoende nog voor de rust volkomen j uit zouden putten i/n (hopelijk) ver- I geefse stormlopen op de zeer sterke Zidamerikaanse defensie, waarin im- mers mensen staan a<ls Luis Ubinas 1 en doelman Mazurkiewicz. In de tweede helft konden de 45000 toe- schouwers, onder wie Sir Stanley j Rous, zien hoe juist de visie van I trainer Juan Hohberg was. Toen im mers bleek dat de Uruguezen nog i wel iet* anders konden dan afbreken Matosas en Montem Catillo kre- gen een openbare waarschuwing van 1 de Nederlandse scheidsrechter Van Ravens en zinloos lykende breedte- j passjes geven. Plotseling kwam het doel van Kawazasjwili onder druk te staan en vertoonde de Russische ver- j dediging, die in de eerste helft zeer solide had geleken maar toen viel j Uruguay zeer sporadisch aan. levens- J grote feilen. kwaliteiten Dat het desondanks tot de 117de minuut duurde voordat Viktor Espar- rago. die in de 109de minuut was in gevallen voor Fontes, eindeiyk dan een doelpunt maakte, v as voor een groot deel te danken aan de kwali teiten van Kawazasjwili. De manier, waarop hy byvoorbeeld In de 66ste minuut de bal na een vlammend schot van Maniero uit de rechterbo venhoek ranselde, stempelde hem tot een waardig opvolger van Lew Yashin. Het i6 Jammer dat een ploeg, die toch beschikt over zeer knappe voet ballers, vooral to de eerst* helft ge- Het beslissende moment in de wedstrijd Rusland-Uruquay. Vic tor Esparrago. hoog opspringend, heeft de bal langs de voortreffe lijke Russische doelman Kava- zahvïli gekopt. bruik maakte van de meest gemene afweeraiethoden. Matosas presteerde het om Jevriashkin. die hem voorbij sprintte, met een zeer harde rugby- tackle tegen de grond te smakken. Maar toch kregen de Russische aanvallers kansen. Zeker wanneer de blonde Jevriushkin in het spel werd betrokken. De beste kans kreeg Klimelnitski. die in de tweede mi nuut. na een pass van alweer Jevrias- kin. plotseling alleen voor Mazurkie wicz kwam. Hy faalde echter hope loos. 1 Direct na het beginsignaal van Lau van Ravens, die deze harde wedstryd goed onder controle had. bleek de opzet van de Uruguezen voor de tweede helft, zy stoven naar voren en mochten reeds in de 46ste minuut hun eerste corner nemen. De Rus sen, die de vermoeidheid begonnen te voelen, konden het tempo van de plotseling zeer rappe Uruguezen niet meer by benen en langzaam maar ze ker begon Uruguay het spel te be heersen. Maneiro, Culbillas en Fon tes combineerden naar hartelust en het aantal schoten dat op het Rus sische doel werd afgevuurd, was niet te tellen. Maar de Russische verde diging. die aan alle kanten kraakte, had geluk. Alle Uruguese pogingen strandden op hetey domme pech. het- I zy op de kwaliteiten van KawazasJ- I wili. Zo bleef dan de stand blank tot aan het eindsignaal iw In de eerste helft van dl ging pasten beide coaches, en Hohberg. een wissel toe. nam de plaats in van Koerd Gomez speelde in plaats les op de rechtervleugel, dat nodig was. bleek wel uit dat de wisselspelers de eni jjj ren, die in de eerste verleiu wankelden van vermoeidhti daardoor speelden beide ploe voorzichtig. De beste kanse toch weer voor Uruguay, valsspits Cubillas weer schitterende schoten afvuurfffi 109de minuut werd Fontes door Esperrago. ÜB ren Qui DO In de tweede verlenginj de Uru's alles uit hun lijf f den erin om door een hoog tempo de Russen volju overbluffen. Zodoende hoe; \n ongeveer 21 spelers in het F h|( strafschopgebied op en uitKn tie was het Viktor E>p nH Kawazasjwili met een kopb* Dui men kansloos maakte1—0, Er waren 70.000 toeschot het Azteeknstadion. Eduan berg (trainer van Uruguay na de kwalificatie van „Ik beschouw dit als een voor hard werken. Vorige wt spelde ik dat we ons voor finales zouden plaatsen ea die ben we vandaag gedaan.", zei dat hij te ver weg sto: *oi zien hoe Uruguay het wiiuif Ul punt scoorde „Ik zag de b in het net liggen". Hy oniï zyn spelers te hard zoudea gespeeld. Uruguay speelt ge« voetbal. Wy staan in het om de sportiviteitsprys bijni top." ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 8