POLITIEKE GENERAALS" BESTOKEN ELKAAR OVER HET SCHUTTINKJE... in Situatie Jordanië nu vrij normaal dan weet u wat fijn uitscheren Provinciale hoofdstad dichtbij Phnom Penh wordt sterk bedreigd Jeugcl wil in leiding wereldvoedselcongres Engels verkiezingsvoorspel Verschuivingen onder Palestijnen Opnieuw een watersnood in Hongarije en Roemenië Schoolkinderen in Praag krijgen legertraining Demonstratie voor vrijlating van Loek Zonneveld PHILIPS Uw volgende shaver (weer) een Philishave 3. PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 15 JUNI 1| (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) Een van de vredigste plekjes in de razende mil joenenstad Londen is Smith Square, het koele pleintje onder de lommer der platanen vlakbij Big Ben. Aan elke uitlating en vooral elke aantij ging van de tegenstander met tegen argumenten en andere nog krassere aantijgingen te ontzenuwen. Echt of niet. men kan zich niet aan de in druk onttrekken dat Wilson en Heath de ene kant een rijtje karaktervolle elkaar werkelijk haten. Georgiaansc herenhuisje, in het mid den de half opgekalefaterde ruïne van een lelijke oude kerk en aan de andere kant de hoofdkwartieren van de drie grote politieke partijen: Transport House. Labours machti-ge burcht; schuin daar tegenover het vriendelijker conservatieve Central Office, met als nevenbuurman dat van de liberalen, die er vroeger een eigen gebouw bezaten, maar nu in een kantoortje van politieke vrien den zijn ondergebracht. Elke ochtend bevechten in deze dorpse omgeving de politieke leiders Wilson, Heath en Lord Byers, el kaar op hun persconferenties. Wilson doet dit in een zaaltje van een zon dagsschool In een somber steegje vlakbij. Zij bekogelen elkaar als het wa re over de schutting met propa ganda en proberen op slag elk woord WENEN i AFP' In Hongarije en Roemenië hebben zich zaterdag en gisteren nieuwe overstromingen voorgedaan. Het Hongaarse persbu reau MTI meldt dat men tienduizen den mensen ln het oosten van Hon garije bij de grens met Roemenië heeft moeten evacueren en dat de stijging van het water in twee zijri vieren van de Tisza een zeer kritie ke toestand heeft geschapen. Het Roemeense persbureau Ager- press liet weten dat er zich in de Roemeense districten Cloej en Bihor en het gebied van Satol Mare nieu we overstromingen hebben voorge daan na zware regenval In deze gebieden staan nu tienduizenden hectaren bouwland onder water. Onmiddellijk na dit dagelijk se woordengevecht vertrekken de politieke generaals naar het verkie zingsfront. Oppositieleider Heath doet dit in Amerikaanse stijl: met een gehuurd vliegtuig ijlt hij, verge zeld van een schare journalisten naar alle delen van het land. Op het pleintje staat een luxe persbus voorzien van een bar en talevisie voor hen gereed. Ook in het vlieg tuig kunnen zij zich rijkelijk laven. Heath die minder goed is in per soonlijke contacten met het publiek spreekt bijna uitsluitend op grote vergaderingen, hoofdzakelijk voor eigen parochie. Men wordt alleen op plaatsbewij zen toegelaten zodat een sympathiek gehoor is verzekerd. ..Heath" popu lariteit als leider kan nog steeds niet aan die van Wilson tippen. Vol gens de opiniepeiling boekt hij als per soonlijkheid niet meer dan twintig punten tegen Wilson ruim vijftig. De gepolijste Heath kan moeilijk op te gen de rouwere Wilson, een geslepe ner politicus en meer volksman dan hU- Zijn secretarissen hebben Heath van korte inslaande staccato-zinnet jes voorzien, maar ook dit is ris kant want een cabaret-artiest is hij bepaald niet. Maar gezegd moet i mogelijke premierschap meer in tige argumenten Wilson vermijdt worden dat de vroegere vaak ietwat zicht komt veel meer ontspannen is. echter het grote publieke debat om- kunstmatige Heath naar mate zijn I Heath gebruikt doorgaans kalme rus- dat hij instinctief voelt dat de kie- AMMAN "APPi de toestand in' de Jordaanse hoofd stad Amman vrij normaal De win kels waren weer open en het was druk op straat. Voor de levensmidde lenwinkels stonden rijen. De mensen hebben dagenlang geen inkopen kunnen doen. De banken, die even eens epen waren, wei-den door politie bewaakt. Gisteren was chef heeft het volledige vertrouwen Er werd gepatroilleerd door poli tie. militairen en Palestijnse com- mando's gezamenlijk. Overigens werd Amman nog beheerst door de Pales- rijnse commando's. Jordaanse mili tairen lagen in de heuvels rondom de stad Het conflict was nog niei I helemaal opgelost. Gisteravond wer den twee roffels moch-negewcervuur van de koning en wordt ook door d> commando's gerespecteerd en ver. trouwd. Het Jordaanse leger heeft zondaj 42 Palestijnse guerrillastrijders in vrijheid gesteld die op 7 juni bij d» gevechten tussen het leger en de commandostrijders in Zarka op 2( km van Amman gevangen waren ge nomen. Aanrandin Twee Arabieren zijn geëxecuteerd omdat zij tijdens de gevechten van de afgelopen week in de Jordaa: hoofdstad twee Amerikaanse vrouwen hadden aangerand, zo heeft de lel- 'ns ju ven J gehoord nadat het de hele dag rustig van de Palestijnse guerrilli was geweest. vandaag bekend gemaakt. Op vragen C De gevechten in Jordanië schünen aan einde van de persconferen- wel enige verschuivingen te hebben tie zei de leider van Al Fatah, Jas- teweeggebracht in de leiding van de Palestijnse verzetsbeweging. Vele waarnemers geloven dat de mach' j hoogte had gebracht. ser Arafat, dat men hem persoonlijk t van een der aanrandingen op d» ut WÊtÊÊ De twee Amerikaanse vrowen zijn ge van de radicale leider van het Volks front voor de bevrijding van Pales tina Habbasj is toegenomen ten koste van Al Fatah-leider Jasser Arafat, hoewel deze laatste enkele stelden naar de dood van de Amen-ja De conservatieve leider Heath da3*n geleden nog is benoemd to' kaanse militair-attaché majoor Ro- ü>e algemeen opperbevelhebber van de hert Perry, die by de ongeregeldhe- beiden uit Amman geëvacueerd Arafat deelde verdei- mee. dat d«Ne guerrillastrijders een onderzoek in- le j zers in hun zomerse zelfgenoegzaam- i heid niet willen worden gestoord. ..Heath" vrienden verdedigen hem als een man van daden. Wilson, zo zengen zij is alleen maar een man er lllel de haren te slepen van woorden Ook Wilson heeft voor zijn cam drinkt gezellig een biertje in Hatchet Inn in Bristol, waar hij PalesnJn=<' bewe8™i een gesprek had met vrachtauto- chauffeurs en hun echtgenotes. lijke beslissing zal vallen, iedereen tussen Jordaanse regeringsautoritei den in Amman om het leven kwam Arafat noemde de dood van Perrj een ongeluk. Hij beweerde dat, Perrj ui gedood werd toen diens huis hel ui Urenlange besprekingen zaterdag doelwit werd van ..een enorm kruisr* vuur" Commissie 'en en vertegenwoordigers van de Er zyn doorgaans de meeste weg- Palestijnse verzetsbeweging, onder blijvers onder de Labourmensen om- ft"ie Jasser Arafat en Georges Hab- Marine contra olievlek De Bel- pagne iets nieuws bedacht. Dagelijks dat zjj degenen zijn die economisch hasj. hebben ertoe geleid dat een ge- j gische marine heeft in het weekein- gaat hij per trein en auto naar de vaa!c cn(jer welke regering ook de zamenlijke commissie in het levei. - - - klappen krijgen werd geroepen die ervoor moet gaan A!s het wc. k om ee.i einduil- or*en dat de rust in geheel Jorda- voor beide partijen wankele, maar afgelegen districten, voorna ïelijk om zijn eigen mensen op te jutten. slag met slee. enkele zetels ver- nië weerkeerde. de een olievlek op de Noordzee vat 200 meter breed en verscheidene ki lometers lang kunnen neutraliseren De olie bedreigde het strand bij Oos Want ook Engeland kent het pro- schil zou paai, ;t dit een beden- Ue comniisrie bestaat uit 10 leden, van rencje een van de drukste Belgisch^ bleem van stemonthouding dat ech ter bij algemene verkiezingen, wan- kelijke vorm van democratie, hoe wel. zo dient hieraan te worden toe neer het er op aankomt de juiste gevoegd, de primitievere kie- PHNOM PENH, VIENTIANE gericht de strategische reserve van 1 regering te kiezen, nogal meevalt. - zers eestal met de algemene na- De communistische troe- premier Lon Nol uit te putten ter pen in Cambodja zijn nieuwe voorbereiding van een grootscheepse aanvallen op de provinciehoofdstad aanval op de hoofdstad. Kampong Speu. 55 kilometer ten zuidwesten van Phnom Penh. begon nen. en de voorhoede heeft het stadscentrum bereikt, aldus meldt het opperbevel van de regeringstroe pen. Door de jongste aanvallen is de weg tussen Phnom Penh en de enige havenstad van betekenis, Kampong Som (het voormalige Slhanoukville) wederom afgesneden. Bovendien heb ben de communisten getracht de PRAAG (AP) In het komende brug tussen de hoofdstad en Kam- schooljaar 7,al op de Tsjechoslo- j pong Speu te vernietigen, maar dit is niet gelukt. Via Kampong Speu waakse lajere scholen een militaire olltvangt Phnom Penh a.1 zijn vitale training worden ingevoerd. Deze training zal de strijd aanbin den met wat vandaag in de commu nistische kranten beschreven werd als „de vergiftiging van jonge men sen door pacifistische propaganda." Zonder te spreken over de ..make love, no war"-speldjes die zeer po pulair zijn bij de jonge Tsjechen, klaagde het partijblad Roede Prawo vandaag dat „de scholen de jeugd niet genoeg liefde bijbrengen voor hun vaderland en het socialistische Internationalisme Mots zei dat dit gedeeltelijk te wij ten ls aan het feit dat het lesgeven steeds meer een vrouwelijke bezig heid wordt Het blad Vetserni Praha zei dat in het nieuwe programma voor de la gere school plaats is ingeruimd voor 16 uur militaire en para-militaire training. De krant zei niet wie bevel had gegeven dat dit nieuwe lesvak werd opgenomen. voorraden uit Kampong Som. met name brandstof. Naar verluidt be schikt de stad nog maar over ben zinevoorraden voor twee weken. De regeringstroepen in het gebied zyn versterkt. Zy vinden tegenover zich een strijdmacht ter sterke van ongeveer twee regimenten, een Noord Vietnamees en een van de Viet- cong. Sinds de strijd weer is opge laaid. hebben volgens regerings woordvoerders zeven militairen ran het leger, 20 vijandelijke militairen en zeven burgers het leven verloren. Volgens militaire zegslieden heeft de stryd om Kampong Speu er alle schijn van. een van de grootste veld slagen in de nog jonge Cambodjaan se oorlog te worden. Het is de laatste tijd echter meermalen voorgekomen dat de Noordvietnamezen en de Viet- cong belangrijke steden aanvielen om zich terug te trekken als de regeringseenheden versterkt wer den. Deze tactiek is er kennelijk op DEN HAAG ANP Een aantal deelnemers aan het Internationale voorcongres van jongeren, dat dit weekeinde in Den Haag is gehou den. wil de FAO vragen jongeren op te nemen in de stuurgroep van het tweede wereldvoedselcongres. Boven dien willen zij de FAO vragen, een van hen een „alternatieve" openings toespraak te laten houden. Het internationale jongerencongres had tot zondagavond nog geen de finitieve resultaten opgeleverd. Wel hebben vijf commissies, die geduren de twee dagen over zo goed als alle aspecten van de wereldontwikkeling hebben gesproken, definitieve rap porten uitgebracht. In de commissierapporten kan een aantal van de prioriteiten van de Nederlandse jongerendelegatie, opgesteld op het na tionale jongeren- congres in Amsterdam op 11 april, worden teruggevonden. Met name de eerste, luidend: ..De FAO steunt zo als alle andere VN-organisaties met haar politiek neutrale opstelling uit sluitend heersende politieke stelsels" Dit betekent volgens de jongeren dat het karakter van de FAO kapitalis tisch is. Dat het kapitalisme de derde we reld uitbuit staat in weer andere rap porten te lezen, met name waar het Afrika. gaat over handelsstructuren en ge bonden hulp. Nog enkele eisen die de commissies willen stellen: Alle schul den van de arme landen moeten door de ryke worden kwijtgescholden en financiële hulp moet in het vervolg gratis zyn. De arme landen moeten voorkeursregelingen krijgen voor al hun goederen. Over vrijwilligers wordt in de com missierapporten onder meer opge merkt, dat hun werk vooral moet zijn het overdragen van kennis aan- boeren en arbeiders». In de rijke landen moeten ook de onderwijzers onderwezen worden, zodat zij de leerlingen het belang van de wereld ontwikkeling duidelijk kunnen ma ken. D ecommissie, die zich met plat telandsproblemen bezigh eid, zegt dat plattelandsontwikkeling de hoog ste voorrang moet hebben, dat het streven gericht moet zijn op zichzelf bedruipende groei en dat daarvoor veelal eerst landhervormingen nodig zijn. Er waren in totaal ongeveer 220 deelnemers, van wie het merendeel Uit Nederland, Canada, Engeland en de Verenigde Staten. Ongeveer 45 jongeren kwamen uit de ontwikke lingslanden, van wie de meeste uit Regeringstroepen uit Laos heb ben zonder verzet d estrategisch be langrijke provinciehoofdstad Sarava- ne in het zuiden des lands heroverd, zo is gisteren door militaire zegslie den meegedeeld. De Noordvietname- zen. die de stad dinsdag hadden in genomen. hebben zicli na zware luchtbombardementen in zuidelijke richting teruggetrokken. In de om geving van de stad zouden nog zes bataljons vijandelijke troepen opere ren. HAARLEM «ANP) Een groep van ongeveer 600 jongeren heeft za terdagmiddag in de Haarlemse bin nenstad gedemonstreerd voor de vrij lating van de Beverwykse onderwij zer Loek Zonneveld, die op 3 juni wegens opruiing werd gearres teerd. Deze week werd zijn inhech- tenisstelling met 30 dagen verlengd. De protestactie, die vooral was ge richt tegen het optreden van de Haarlemse justitie en politie in de stryd voor de democratisering van het onderwys. verliep ordelyk. De deelnemers aan de demonstra tie droegen grote spandoeken mee met als tekst: „Loek moet vrij" en „klassejustitie" Voor het gerechtsge bouw waar zich by de eerste pro cessen tegen de bezetters van de pe dagogische academie in Beverwijk rellen voordeden, werd zo'n spandoek op het bordes gehangen. De actie was georganiseerd door de APA. de ASVA. PSP, CPN en de Socialisti sche Jeugd. Bij vorige toog gemiddeld 75 pro- tionale stroom meezwemmen, zodat cent naar de stembus, een laagtere- hun optreden toch representa- cord. Nu worden er meer verwacht tief mag worden genoemd. Ware Aangezien het hard tegen hard gaat. dat niet zo dan zou deze enorme doen de partijen alles om vooral in verkiezingsinspanning een slag in de geweest als de aanslag op generaa de vijftig districten waar de werke- lucht zijn. i Haditha zo zijn geslaagd De staf badplaatsen. De olie was afkomsl van een Griekse tanker die enkelf dagen geleden in de buurt van lichtschip Westhinder een lek opliep Busongeluk op Sumatra Twin- •ADVERTENTIE) elke" party 5. en verricht haar werk zaamheden vanuit het hoofdkwartier van het Jordaanse leger in de hoofd- j stad Amman. Geen van de partijen schijnt uit i te zijn op een hernieuwd uitbreker van de vijandelijkheden, maar 'U» personen zyn om het leven geko- et volgens waarnemers zou zaterdag men toen de bus waarin zij zaten een bloedbad niet te voorkomen zijn bij Solok in het westen van Suma- e tra in een ravijn stortte en in brand vloog. it d( Voedselgebrek in Jemen Vol gens berichten in de Egyptische pers dreigt in Jemen hongersnood als ge volg van langdurige droogte. De re gering van Jemen heeft een dringend beroep op het buitenland en op de VN gedaan hulp te bieden. Verschei dene personen zouden al van honger zijn bezweken. Betogingen in Tokio Bij anti- Amerikaanse betogingen in To kio zijn zondag 89 gewonden geval len. Er zijn in totaal 380 arrestaties verricht. De betogende studen ten hebben meer dan honderd ben zinebommen naar de politie gegooid. De demonstraties gelden de voortzet ting van het Amerikaans-Japan se veiligheidsverdrag. Teufel gearresteerd Fritz Teufel. een vooraanstaand lid van de bui tenparlementaire oppositie in West- Duitsland is in München gearres teerd op beschuldiging van brand stichting. zo heeft de politie van deze stad bekendgeaakt. In de afgelopen maanden zyn er in diverse gebou wen in München branden gesticht, o.m. in het paleis van justitie, een opleidingswerkplaats van Siemens, en een opslagplaats van de Ameri kaanse strijdkrachten. li. De vele, vele mannen die zich elektrisch scheren, weten allang dat diep uitscheren óók kan zonder dat "schrale-gevoel-after-the-shave-before". Ze weten dat het geheim van veilig diep uitscheren zit in de ronde Elk haartje, dun, dik, kort, lang, wordt diep uitgeschoren. De man die van scheren weet scheert zich dus met de Philishave 3. Geen haar op zijn gezicht die nog aan een andere shaver denkt. Want is jekker schoon scheren*

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6