Er werd volop gevist ER IS GEEN STRAAT IN LEIDEN, OF IK HEB ER IEMAND GETROUWD Iril Gadescov (76) overleden Nieuw Apostolische gemeente in t nieuw Die Leythe eerste op alle nummers VANDAAG 4000STE HUWELIJK VAN H. VELDSTRA Nationale jeugdroeiwedstrijden op Galgewater Eervol ontslag voor geschorste directeur Groenoordhal- Spaanse arena in Leiden ATTENTIE Levingston president Argentinië Wedvluchten Geslaagd aan gymnasium Oud-Leidenaar oogstte triomfen als balletdanser J ANA VOND ALS DE KLOKKEN LUIDEN. HAS»DAG ;g ÜDEN Ei- is in het weekein- volop gevist. Hierbij een overzicht de hengelactiviteiten in Leiden omgeving. £5 JU3TI 1570 mrrnr PAGINA S LEIDEN Een beroep om ,.ja" tegen te zeggen. Dat vindt de Leidenaar H. Veldstra zelf van zijn functie op het stadhuis. Hy is één van de zeven ambte naren. die een andermans hu welijk mogen sluiten. In '48 vond zyn toenmalige chef Diebeis, dat Veldstra het maar eens moest proberen Op zo n moment sta je wel even te kijken hoor. her innert de betrokkene zich glim lachend. Nu is 't voor hem alle daags werk geworden. Zo alle daags. dat hij deze krantenko lommen niet zou halen, ware het niet dat de heer Veldstra van morgen zijn 4000ste boterbriefje heeft afgegeven sinds die aller eerste keer in '48. „Ik hou mijn praatje nooit van papier", aldus de heer Veldstra over zijn vak. „Ik draai nooit vantevoren een speech in elkaar Wanneer je dat gaat doen. komt het niet uit je hart. vind ik". Ik begin altijd met een inlei dend praatje, heet het bruids paar en de andere aanwezigen welkom en wijs op het gewicht van de zaak. Er is geen andere keuze voor de mens. die van zo'n groot gewicht is. Ik zeg er dan bij, dat ik hoop dat het bruids paar bewust tot deze stap heeft besloten. Als de akte is getekend, hou ik myn slotpraatje Dat verschilt van keer tot keer. Ik zie de men sen meestal even aan. wat voor typen het zijn. Ik heb geen vast stramien. Wel heb ik mijn licht opgestoken bij enkele dichters en wijsgeren zoals de Indische dichter Tagore. Terhaar. Sta ring. Tonny de Ridder en Von del. Zo af en toe doe ik eens 'n greep in de bibliotheek, als ik vind dat er weer een gedichtje bij moet. Ik jxx»g altijd de mensen echt iets mee te geven. Daarom moet je ie niet laten afleiden door het publiek, en je niet van je stuk laten brengen als er een wethou der of zo onder het publiek zit. Je moet je concentreren op het bruidspaar. Je ziet gauw genoeg of het bruidspaar luistert of niet. Als ze naar buiten zitten te kijken, nou Ja, dan geloven ze het wel. Maar mijn persoonlijke ervaring is, dat dit niet zo veel gebeurt. Deson danks moet het je niet weer houden om tóch je best te doen. Vooral bij de katholieken is er rond de huwelijkssluiting een verandering merkbaar. Vroeger deden zij het op het stadhuis de zaak by wijze van spreken met een handdruk af. Nu stellen ze het op prijs als je een goed speech je afsteekt. Er zit niet veel verschil in, of je nu trouwt aan de achter kant van het stadhuis, of in de burgerzaal. Dat is geloof ik meer het idee van de mensen Die mo numentale trap van het Leidse stadhuis, die spreekt tot de ver beelding. Maar ieder huwelijk moet je blijven zien als een eve nement. Ondanks het aantal hu welijken dat je sluit. Bij mij is dat eens zestien per dag geweest. Dat kost me geen inspanning, nee Als je het als een te zware plicht voelt, moet je er mee kappen. Ook de kleding van het bruids paar is losser geworden. Vooral het jacquet van de heren is aan het verdwijnen. Het is nu niet zo stijf meer. Ik schat dat nog ilechts iets meer dan de helft van de trouwlustigen in het wit met jacquet op het stadhuis ver dwijnt. Al spreek ik dan voor de vuist weg. in haast wel alle gevallen komt de liefde ter sprake De mensen leven zo vaak langs el kaar heen. Hier op de afdeling zie je dat ook. Men vervreemdt van elkaar Het huwelijk is juist om dat te overkoepelen. In mijn speechje probeer ik altijd om dat ego-centrische dat elk mens in zich heeft, naar de achter grond te bannen. Er zijn mensen die aan de deur komen om te vragen of ik hun volgende dochter of zoon ook wil trouwen. Informeer je er dan naar. wat hen de vorige keer zo getroffen heeft in mij. dan we ten ze het niet. Daaruit blijkt geloof ik toch. dat het ligt aan de manier waarop je het doet. Ik word vaak aangeschoten op straat, bij het winkelen of by de kapper Er is altijd wel iemand die je aanklampt. Er is geen straat in Leiden, of er woont wel iemand die ik heb getrouwd" LEIDEN Voor het eerst in de Onno de Meyer van Die Leythe De heer Veldstra sloot van morgen Ui het Leidse stadhuis zijn 4000ste huwelijk. Het was het huwelijk van de heer en mevrouw De Bruyn uit de Breestraat. Hier de „jubilaris" tussen bruid en bruidegom in. 35 meter M nw' jhifaterdag werd tn de Vliet langs Delftse Jaagpad de jaarlijkse ledstrijd gehouden van het ,.Sa- iwerkingsverband van diverse dse Personeelsverenigingen en Het dse Volkshuis". Aan dit geslaagd '1 nement namen 19 personeels ver gingen deel. De wedstrijd werd bi rgaruseerd met medewerking van Leidse Hengel Competitie en de dse Hengelaars Bond. ievist werd om verenigingspryzen als hoogste de wisselbeker, die tjjdfi door prof. dr. L. de Klerk. Bitter bestuur stichting Het Leid- rU' Volkshuis ter beschikking werd ge ep, d. Hij reikte nu ook de prijzen uit. d totaal werden 195 vissen ver tikt met een gezamenlijke lengte 3505,5 cm. Uitslag: 1. Katw. kzandsteen Fabriek 819 cm.. 2. iveld 620 cm, 3. Oosthoek 5 cm., 4 K.N.G. 380 cm.. 5. AW- hoff 262,5 cm., Gem. Rein en O. 254.5 cm., 7. Fasson 241,5 cm., v u npen en Begeer 187,0 cm.. 9. L. (spinnerij 67,5 cm. Grootste Vis Pauw (Kon. Veld): 35 cm. Per- niijke pr.: 1. J Latei-veer K.F.) 4 27 cm 2. H. Masurel n. veld) 258 cm., 3. W. v. As 'iJphoffi 141 cm- 4- J- Schouten isoni 137 cm.. 5. Roelandse (K.N. 135,5 cm. ControleursprijsH. v. idijnthum cSijth.)gemeten 580 cm. Maat, 4 A. Bavelaar. 5. I. de Vink. 6. W. Schouten. 7. T. Leek. 8. C. Zand vliet, 9. K. v. d Maat, 10. C. Schou ten. Speeltuin Leiden won aterdag verruilden de werkne- s van de NV Sajetfabrieken P en Leembruggen uit Leiden en tnendaal de machines voor hen- In de Nieuwkoopse plassen roden de vissen een prooi met uizet de wisselbeker die reeds twee in het bezit was van de Veenen- Ise afdeling. De Leidenaars won- oc i nu: 99 vissen. Veenendaal liet bij 60 afweten. Zo ging de be naar Leiden. Visclubs réclub OASE organiseerde de wedstrijd van het seizoen in p„t Ringvaart bij Oude-Wetering. De lag luidt: 1. F. Schoutens 10 st. g. 2. P. v Vliet 8 st. 950 g. 3. J. ering 10 st. 875 g.. 4. J. Gom- 3 st. 485 gr., 5. Heinessen 7 st. g. 6. Weber 7 st. 480 g. 7. De Rid- 6 st. 445 gr. 8. Krabbe 2 st. 420 9. Van Apeldoorn 3 st. 415 gr. 10. Ld peyzer 5 st. 265 gr. tt viscollege „Onder Ons" opende visseizoen met een wedstrijd in 111 Vliet. Uitslag: 1. J Giekspoor 26 2. an Nimwegen 19 st. 3. K. v. 15 st. 4. Van Leeuwen 14 st. 5. Weizen 14 st. 6. Stoutens 8 st. ilveld 7 st. 9. Herruer 6 st. 10. Vliet 2 st. Gulden Voorn wierp zondag of fi de eerste hengel uit. De uitslag isfl' de wedstrijd luidt: 1. H. v. Al- jr. 2450 gr. 2. H. v. Houten jr. gr. 3. H. Schouten 1920 4. H. v. t iten sr. 1700 gr. 5. J. v. d. Mey 1 gr. 6. H. v. Alphen sr. 1160 gr. Wjjnand 1080 gr. 8. F. Smit 1030 li G. Harland 910 g. k Bliek hield een wedstrijd in de l3( fcvaart by Schiphol. Na 2 x 114 ti werd er 16845 gram vis aan de •al gebracht. Uitslag luidt: 1. J. Zandvliet ilbeker en gr. bliek». 2. Chr. (gr. voorn), 3. C. v. d. Zaterdag organiseerde de heer Dool portier van de speeltuin. ..Zuidwest" een viswedstrijd voor de jeugd. Er waren 32 deelnemers, er werden in totaal 8 vissen gevangen. De winnaars waren 1ste Peter Bak ker, 2. Caroline Kwijl, 3. Stan v. LEIDEN Burgemeester en wet houders stellen de naad voor aan de heer J. Burgers op zyn verzoek met ingang van 1 juli a.s. eervol ontslag te verlenen als directeur van de Groenoordhal. Zoals gemeld heeft de heer Burgers dit verzoek ingediend gedurende het onderzoek naar zijn sollicitatie en zijn gedragingen in de hal, tydens welk onderzoek de pas in dienst getreden directeur geschorst was. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Dalen (toezeg ging» A. Tromp, kand. te Amster dam. Bedankt voor N.O.P. «wijkgemeen- te Nagelen-Tollebeektoez.» G. A. Knossen te Twijzelerheide. GEREF. KERKEN. Bedankt, voor 's-Gravenzande G. van Halsema te Oosterbeek. GEREF. KERKEN VRIJG. Aangenomen naar Tiel-Zaltbommel A. P. van Dijk te Nieuw Leusen. Be dankt voor Bodegraven-Woerden J. Geersings te Rouveen. CHR. GEREF. KERKEN. Bedankt, voor Hoogeveen D. H. Biesma te Lisse. Belkum, 4 Teunie Albers, 5. Rene Dool. 6. Rob. v. den Ende, 7. Cokkie Pouw. LEIDEN Leiden is sinds zater dag een bar rijker. Op de hoek van het Rapenburg en de Kloksteeg heeft de heer C. W. A. v. d. Hoek in een oud pand voorheen een sigaren winkel zfjn intrek genomen. Het huis heeft eerst een grondige ver andering ondergaan voordat boven de deur met sierlijke letters het woord .3arrera" geschreven kon wor den. Het interieur is geïnspireerd op een Spaanse arena. Als men binnen komt is er eerst een ruimte, wat de arena zelf voorstelt. Daar omheen de bar: de houten schutting van de arena, compleet, met. opstapje. De wachtende stierevechters worden uit gebeeld door de mensen achter de bar. en tenslotte de toeschouwers door de rijen gevulde flessen die op planken achter de bar staan. De heer v d Hoek heeft de inrichting zelf ontworpen. roeigeschiedenis werden zaterdag na tionale jeugdwedstrijden gehouden. Acht verenigingen namen aan deze door Die Leythe georganiseerde open wedstrijden deel In totaal schreven 54 roeiers en roeisters van 8 tot 14 jaar voor deze ontmoeting op het Galgewater in. Op het programma stonden: vaardigheidswedstrijden in de C-vier, slalom en een keerboeirace in de jeugdskiff. Die Leythe was over het algemeen de sterkste hoewel de concurrentie van Willem III en Rijnland fel was. Joyce Bronsgeest sloeg bij de keer- boeirace om maar slaagde er deson- danks in als eerste te eindigen. By de jongens viel Matty Bronsgeest op door een foutloze slalom en Onno de i Meyer door een snelle keerboeirace. Uitslagen: behendigheidswedstrijden C-vier: 1. Die Leythe II. 2. Spaarne. 1 3. Willem III Slalom groep A (8 tot 12 jaar» 1 Johnny de Vreede 'Die J Leythe» 149 sec 2 Maarten Helle 1 (Willém III» 154 sec 3 Mark Visser (Willem III» 171 sec Groep B. <meis- i jes 12 tot 14 jaar» 1. Michèle Parmen- 1 tier 'Die Leythe» 149 sec.. 2. Marijke Helle Willem III» 161 sec.. 3. Flos Hofman 'Die Leythe' 178 sec. Groep C (jongens 12-14 j.» 1. Matty Brons-1 geest 'Die Leythe» 124 sec., 2. Rob| Kooper (Spaarne» 141 sec.. 3 Mat ty s Koopman Rijnland) 145 sec. Keerboeirace skiffs: Groep A. Ronnie Bonarius (Die Leythe) 75 sec., 2. Johnny de Vreede 'Die Leythe» 75 sec. 3 Maarten Helle (Willem III» 78 sec Groep B. 1 Joyce Bronsgeest (Die Leythe» 70 sec 2. Michèle Par- mentier 'Die Leythe» 70 sec 3. H. de Groot iWhere73 sec Groep C. 1. Onno de Meyer 'Die Leythe62 sec 2 Willem van Beek «Die Leythe' 63 sec., 3 Rob Kooper 'Spaarne- 64 sec. behaalde een eerste plaats bij de keerboeirace skiffs. (Foto LD-Holvast) ADVERTENTIE Parkeergelegenheid heeft U bij ?ns voor de deur Of op een mi nuut aist&nd v. d. Werfstraat, Oude Ryn. Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Dries- senstraat). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie 4 „altyd voor deliger' geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes. verzilverde geschenk artikelen. brlllant. De oeste merken, de ruimste keuze. Juweliex - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN De Leidse Postduiven- club hield een wedvlucht voor oude duiven vanaf Tergnier. In concours 143 duiven. De duiven werden om 9 20 uur gelost en de eerste kwam 13.36 binnen. De uitslag luidt J v. Alphen Sr. 1. 5. 6. 7; C. v. d Nieuwen- dijk 2: W. v. d. Nieuwendijk 3. 8; H. P Janssen 4. G. v. Stein 9; W. Tes- ke 10. BUENOS AIRES (AFP/Reuter) Generaal Roberto Marcelo Leving- De postduivenvereniging De Blauw- ston, de Argentijnse militaire at- j^-as hield een wedvlucht vanaf Sur- taché in Washington, is door de mi- villiers Fosses. In concours 98 duiven. d Aankomst eerste vogel 12.18 uur. Uit- hta.ro junta in Buonoa Ur» bo. A Houweling 1. 6. 7. 8. W noemd tot president van Argentinië. Gijsman 2.3; H. Sladek 4; A. Lee Dit is in officiële kringen in de Ar- 5.9; W. Siera 10. gentijnse hoofdstad vernomen. Lyp De Snelvlieger nam Levingston wordt de opvolger van dee' aan e€n wedvlucht vanaf Survil- Juan Carlos Ongania die eerder de- liers Fosses De 166 oude duiven ze week door de junta werd afgezet werden^gelost^omJ$.02 uur en de eer omdat hy de revolutie niet op de J"~* 10 TT'*C LEIDEN Aan het Stedelijk Gymnasium in Leiden zijn geslaagd voor het examen de volgende kandi daten Voor diploma A: Janny Balkenende Gerard Gast. Benata Koopmans. Ma rieke Kraan OegstgeestClaartje Loeff (Voorschoten». Nelleke Louwere Edward Mackenzie Oesgtgeest - Voor het diploma B: Bert van den Berkhof (Voorschoten), Lot Beukema toe Water (Oegstgeest». Jan Borleffs (Voorschoten). Arthur Bos. Waar geen plaatsnaam wordt ver meld. is deze Leiden. Het examen wordt voortgezet. LEIDEIN De Nieuw Apostolische gemeente van Leiden heeft haar kerkgebouw in een groot herenhuis aan de Hoge Rijndijk 24. Enige maanden geleden verkeerde een deel van het gebouw in een zeer slechte staat. Vooral de plafonds waren no dig aan reparatie toe. Nu de verbouwing en de restaura tie door firma Oostveen achter de rug is. kon de ongeveer 75 leden tel lende gemeente gisteren een blijde dienst houden ter gelegenheid van de officiële heropening van het kerk gebouw. De bijeenkomst werd geleid door districtsvoorganger W. C van Asperen, die herinnerde aan de vele offers, die de leden in de afgelopen maanden hebben gebracht Hy wens te de gemeente veel vreugde met deze nieuwe ruimte Na de heer Van Asperen sprak de vroegere vooiganger van de Leidse gemeente, de heer G. Po6, terwijl de heer A. Kleene. voorganger van het district Amsterdam, de rij sloot. De huidige voorganger van de ge meente, de heer D. Visser, bleek erg tevreden te zijn over de restauratie. Naast de ruimte waar de diensten worden gehouden is het gebouw een kinderkamer en een consistoriekamer rijk. Op de foto (LD Holvast) een blik in de kerkza&l. juiste manier zou hebben willen doorvoeren en van de gestelde doe len was afgeweken. Levingston. 50 jaar oud. is een tot dasver weinig bekende brigade-ge neraal. die sinds 1968 militair at taché in Washington is. Men gelooft, dat hy de liberale standpunten deelt van generaal Lanusse en admiraal Gnavi, twee leden van de militaire junta. Het heeft in Argentinië wel verbazing gewekt, dat de militaire leiders geen burger of een officier buiten dienst voor het president schap hebben gekozen. Waarnemers vermoeden echter, dat de junta met opzet een officier van lagere rang heeft genomen om daardoor een vastere greep op de nieuwe presi dent te hebben. ste duif kwam om 12.14 uur Uitslag A Ouwerkerk 1; J. Roest 2. M. de Lange en Zn. 3.9; F. Heemskerk 4; J. den Dunne 5.6: J. Schouten 7; J. van Duivenbode 8. J. v Seggelen 10 De PV Het Oosten hield een wed vlucht vanaf Survilliers. In concours waren 162 duiven. De vogels gelost 6.20 aankomst eerste duif 12.54 uur. Uitslag: C. Veseur 1. W v. Klink 2.6: C. Gijsman 3; P. Juffermans 4,10 J. Mooten 5: D Koet 7, K. Dokkum 8. F. Bouwman 9. De uitslag van de wedstrijd vanaf Survilliers. Concours commissie Lei den en Omgeving: Balkenende-Koste 1, A. Host en Zn. 2: C. Vesseur 3. W. C Klink 4. C. Gijsman 5. G. Note- boom 6 A. Ouwerkerk 7 A Rensen 8, A. Houweling 9. P. Juffermans 10. LEIDEN/DEN HAAG De eer tijds wereldberoemde danser en choreograaf Iril Gadescov. wiens eigen naam Richard Vogelesang Is, is zaterdagmiddag in het zie kenhuis Bronovo in Den Haag op 76-jarige leeftijd overleden. Iril Gadescov werd op 15 januari 1894 in Leiden geboren als Richard Vogelesang. zoon van een leraar, die het er niet mee eens was, dat de jongen danser zou worden. Hij werl PTT-beambte, was ziekelijk en moest in het sanatorium Oranjeoord en later in Da vos kuren. Hij had er de danser Andreas Fa-vley leren kennen, een Nederlandse danser, die zich een pseudoniem had aangemeten en leerde hij in New York bij Aiber- tier Charles Heynen in one land daarmee de jongeman uit Leiden op I tieri. Pauline Verhoeven, maitre de i kunstavonden, later ook met Jean- het idee bracht uit de letters van zijn J ballet van de Metropolitan Opera, j Louis Pisuisse. Lola Oornero en an- naarn ook een Russisch klinkende accepteerde Iril Gadescov wie toen deren. In 1918 keerde Iril Gadescov naam te vormen. Eenmaal beter verwachtte zijn fa milie niet. dat de jongeman een zware opleiding tot danser kon vol tooien. Hy groeide evenwel uit tot een atletische figuur, toen hij zijn scholing als danser was begon nen bij de dames Van der Pas. die in Den Haag een Duncan-Dalcroze- instituut voor moderne danskunst eidden. Na een jaar ging Iri Gades cov naar Lenden Hij studeerde er bij Adeline Genee. Bij het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog vertrok hij naai- Amerika. De Italiaanse stijl reeds solo-dansen trouwd. Een rijk bestaan ging hy tegemoet door op te treden op .home-party's van de uitermate welgestelden onder de Amerikanen. In 1917 werd het heimwee hem te ber. De boot, waar mee Iril Gadescov naar Europa ging leed schipbreuk. Een etmaal lang dobberde hij met andere overleven den rond in een sloep voor hij door een treiler weid opgepikt, die hem in Den Helder aan land bracht. In Nederland kende niemand hem als danser. Hij gaf met de oabare- werden toever- j terug naar Amerika. Van toen tot opende, die in sommige jaren van een roer nee door one land met Lili Green. In 1937 vestigde hij zich in Den Haag. waar hy een balletschool vlak voor de Tweede Wereldoorlog oogstte hij zonder onderbreking roem in alle grote steden en bekende thea ters. Bij de Metropolitan Opera danste hij in wereldberoemde wer ken ais Petroeschka en Le coq d'Or. In Parijs danste hij vervolgens on der meer in het Grand Theatre des Champs Elysees. In Berlijn danste hij 350 keer de Jozeflegende van Ri chard Strauss, een record. Nadat hem de lust om in Duits land te werken met de opkomst van Hitler was vergaan, maakte hij nog haar 25-jarig bestaan wel 125 leer lingen telde. Hij was de leermeester van onder andere het wonderkind Anika, dat van haar 13de tot haar 18de jaar voor het voetlicht, stond, van de Leidse Willy de la Bije. die al jaren deel uitmaakt van het Ned. Danstheater. De eerste Nederlander met een wereldfaam als danser besloot in 1962 zijn school te sluiten. Hij trok zich terug en wydde zyn aandacht meer aan schilderen, pianospel en lezen. LEIDEN In het gewest Leiden Leiden en tien plaatsen in de omgeving staan vanavond in gemeen tehuizen, kerken en andere openbare gebouwen collecte bussen klaar voor de actie Peru. die op initiatief van Leidens burgemeester wordt gehouden. U weet dus als u de kerkklokken hoort luiden, waar de klepel hangt: pak uw portemonnee en ga stor ten. Burgemeester V. d. Willigen schrijft: GewestgenotenMede na mens tien ambtgenoten van KatwijkLeiderdorp. Oegst geest. Rijnsburg. Sassenheim, Valkenburg, Voorschoten, Warmond. Wassenaar en Zoeterwoude wil ik een laat ste beroep op uw portemon nee doen voor de actie .JHelp Peru! Nu!". Het is mijn oprechte hoop dat u vanavond van zeven tot negen uur gelegenheid vindt naar gemeentehuis of kerkgebouw in ure omgeving te lopen om uw steentje bij te dragen aan de hulpverle ning aan het geteisterde Peru. Het is ons bekend dat gisteren velen in de kerken aan de landelijke Peru-col- lecte hebben bijgedragen. Natuurlijk beschouwen wij dat niet als een tegenvaller voor onze gewestelijke actie. Het gaat namelijk niet om „onze" actie, maar om de tienduizenden slachtoffers van de natuurramp in Peru. Als voorzitter van het Ge- j west Leiden en als burge- meester van Leiden hoop ik toch dat vele gewestgenoten vanavond de moed kunnen opbrengen iets te geven aan deze actie. Het gaat immers niet aan om tegenover zo on overzienbare ellende te zeg gen: het maakt toch niets uit. Natuurlijk maakt het uit. Help PeruNuf lij

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3