VVD blijft loyale partner DAAROM is er geen doktersrecept voor nodig! Sigarettenfabrikanten zijn het moe r ruïneringen Durex is zo veilig E> Durex the best there is v:>' „Holland Herald" over Noordwijk Simon C. Jansen speelt C. Franck Wel prijsoorlog?geen prijsoorlog? prijsverhoging? prijsverlaging? Billijkheid «DAG 13 JUNI 1970 LLTDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ,sch^dagblad ENIGZINS GEÏRRITEERDE GEERTSEMA VERZEKERT: ,9 iftpspreking ditmaal van een ongewoon boek. Memoires. a> (i leidend communist. Kom naar eens om in een land. fen Paul de Groot een jge figuur is én de werkelij- ihtliebber in de CPN. terwijl larcus Bakker voor wat stun- de Kamer mag zorgen. Maar ijscher, nu ruim zeventig jaar 1 loraanstaand communist in jjk heeft het aangedurfd. Ro- i Duitsland heeft zijn „Erin- D und Reflexionen" uitgege- zü zijn vooral in de politieke met grote belangstellint ont- En terecht. T is een bijzonder kleurrijk jen verbeten communist in ische traditie, maar een man jzamerhand opschuivend via lemocratie in de jaren der deze eeuw in Moskouw be- Een man die gan de beklem- m het communistische hoofd- ontkwam, de ontluistering ilin na 1956 met een zekere ig aanvaardde, en voor wie desillusie kwam met de Rus- Inval in Tsjecho-Slowakije. de nog steeds strijdbare voor wie het woord commu- i de eerste plaats solidariteit werkende klasse betekent, hef. ioon van een hoofdofficir in unklijke en Keizerlijke „tra il Habsburg-Oostenrijk, volgt te interesse de strijd van de van 1968 n nu van de ltschkes, de Cohn Bendits. dus. en bijna naïef man, man ook met een fraaie do- zelfspot, die het hem moge- ikt, eigen beperkingen goed ronden. Zij memoires weme staaltjes daaromtrent. Hij lyvoorbeeld dat hij in zijn ie tijd in de Jaren dertig een ft dreef voor de internatio communistische organisatie trn. Op een gegeven moment hi) daarin een artikel over ematiek van de kleine bur- D. De Russische vertaal afde- het artikel de moeite waard st iets. artikel van deze omvang had twee citaten van Marx no- van Engels, drie van Lenin van Stalin. Mijn grootste j hen was, dat zij deze ei nden, citaten die zonder meer artikel konden worden ge- idsdien beschouwden zij me reatieve Marxist kan kostelijk vertellen, ts is wellicht wat welig om- at romantisch overwoekerd, heeft ontzettend veel m§n-- nd, en ziet ook kans om ze typeren, aan de hand van :n en gedrag. Als „creatief is hij op zijn slechts. Daar- t hij het meedogenloze ge- analyse en dialectiek. Maar erige voor de lezer is, dat hy reet, en van de soms wat lange be- igen blijft er dus meer dan e genieten over. Dat begint eklemmende inzet van het schers confrontatie met de politie in Moskou in de tijd irote processen. Hij weet niet betekenen heeft gehad. Hij g. De vergelijking met Kaf- t zich op. Ook bij Fischer, hjj Kafka's werk pas later „Een toevallige, beetje ongelukkige opeen volging van kwesties, die ons principieel nog al hoog zitten". Zo verklaart de fractieleider van de V.V.D., mr. W. J. Geertsema, het op treden van zijn partij de laatste twee weken in de Tweede Kamer, waarbij de liberalen Eerst gaf men tot verrassing van de coalitiegenoten en tegen het ad vies van de regering in steun aan een motie van de P.v.d.A. (oppositie) waarin om een pensioenregeling voor joodse oorlogsslachtoffers werd ge vraagd. Daarna greep de libe raal Geurtsen zonder voorkennis van de confessionele fracties een onbete- kendende wetswijziging over de p.b o. aan om met steun van de P.v.dA. en D'66 rechtstreekse verkiezing van de schapsbest uren te eisen, waardoor minister Roolvink een parlementaire tot drie keer toe op nogal opvalende wijze uit de boot van de regerende coalitie vielen. Zij joegen daarmee hun confessionele vrien den tegen zich in het harnas en vertroebelden de sfeer tussen de regeringspartijen. nederlaag leed. Vervolgens diende de liberaal Rietkerk in het debat over de a.o.w een motie in waarin werd gevraagd de kinderbijslagen op het huidige peil te bevriezen. In het laatste geval stond vooral de K.V.P. op de achterste benen, in de eerste gevallen vooral A.RP. en C.H.U. Drs. J Boersma. woordvoer der van de anti-revolutionairen in het debat over de p.b.o. verweet deze week de liberalen op felle toon de fundamenteel democratische spelre- i gels te hebben genegeerd en sprak ADVERTENTIE Voorbehoedmiddelen zijn heel gewoon voor moderne mensen. En zo'n heel gewoon voorbehoedmiddel is het Durex condoom. Heel eenvoudig en heel simpel te gebruiken. Wanneer u maar wilt. Zonder enig gevaar voor uw gezondheid. Vandaar ook, dat Durex overal vrij te krijgen is. In de winkel of uit de automaat even gemakkelijk als een pakje sigaretten of een stukje zeep. Waarom ook niet? Durex is een wereld-bekend merk van de London Rubber Company. In de meest moderne laboratoria wordt de kwaliteit van Durex voortdurend gecontroleerd. openlijk van een „anti-confessioneel verbond" tussen V.V.D.» P.v.d.A en D'66. Ook in het jongste nummer van Nederlandse Gedachten. het weekblad van de A.RP, worden de liberalen ernstig voor hun optreden gekapitteld. „Wij gaan niet zover te stellen dat hieraan politieke betekenis moet wor- I den gehecht in deze zin dat de li- 1 beralen een hechtere samenwerking i zouden zoeken met de socialisten, al- dus het blad ..Maar elke politieke betekenis hieraan te ontnemen gaat j ons ook te ver. Al was het maar door I te constateren dat de gevolgde i methode 'geen tijdige en open infor- I matie aan 'de andere regeringsfrac ties) niet moet worden herhaald. Zo Is het wel". GEERTSEMA: Geen enkele. Het is puur toeval Het ging hier om zaken die al een hele tijd lopen en nu tegen het einde van de regeringsperiode beginnen los te komen. Wat de P.b.o. betreft is er gewoon sprake van een I principieel verschil in maatschappij- J beschouwing met de anti-revolutio- nairen, die nu eenmaal meer ver trouwen hebben in.maatschappelijke organisaties dan in de individuele 1 mens. Dat steigeren van de con fessionele fracties begrijp ik overi gens niet zo best. Er zijn van hun zijde ook wel eens moties en amen dementen gekomen die ons niet zo aanspraken. Denk maar eens aan de I opstelling van de anti-revolutionai- ren in het debat over de belasting- correctie. GEERTSEMA: Iets meer overleg over het amendement-Geurtsen was wellicht op z'n plaats geweest. Het zou normaal ook zijn gebeurd, maar J de zaak kwam plotseling versneld op de agenda en er bleef geen tijd over i voor overleg. Trouwens, wat maakt het uit: het zou toch niets hebben uitgehaald. GEERTSEMA Wij zijn niet over- i moedig geworden en zijn ook niet bezig verkiezingswinst binnen te ha len We zijn wel een beetje geïr riteerd als ik dat mag zeggen. Met name door de uitspraken van Melle- ma op de algemene vergadering van de C.H.U.waarin hij de V V D. ge brek aan bewogenheid verweet. Dat is in onze kring niet plezierig geval- I len. I GEERTSEMA: Van verwijdering is geen sprake. Het gaat nergens om breekpunten. Ik geloof dat er teveel gewicht aan onze opstelling van de I laatste weken is toegekend. Wij heb ben ons bij de behandeling van de grote vraagstukken steeds een loyaal regeringspartner getoond. Maar ook i al vorm je samen een coalitie, daar- om ben je het nog niet altijd eens. Er zijn nu eenmaal punten waarover je van mening verschilt. Voorzover het niet gaat om afspraken bij de ka- binetsformatie gemaakt, moet die j vrijheid er zijn. j GEERTSEMA: Van misbruik is 1 ook geen sprake. Dan zou ik ontbin ding van de kamer hebben gevraagd. 1 Ik wil niets liever dan de coalitie laten voortbestaan We hebben de 1 confessionele partijen daartoe zelfs een stembusakkoord aangeboden. Daar is tot nu toe overigens nog geen antwoord op gekomen. Ik wil met het. A.R.-convent in het vooruitzicht wel zeggen dat ik het zou betreuren j wanneer we zonder een dergelijk stembusakkoord de verkiezingen in zouden gaan Want dan moet je de nadruk leggen op wat je scheidt, terwijl je bij een akkoord de nadruk j kunt leggen op wat je bindt. Dat j laatste zou ik verreweg prefereren boven het eerste, hoewel het voor de V.V.D. in elektoraal opzicht voorde- j liger zou zijn om ongebonden de verkiezingen in te gaan. Dat elekto- rale voordeel laten wij graag schie- t - jÉ' ten voor een verkiezingscampagne waarin geen nadruk op de scheids lijnen behoeft te worden gelegd. GEERTSEMA: Absoluut niet. Er zijn natuurlijk wel een aantal ter reinen waarop de V.V.D. dichter bij de P.v.d.A. staat dan bij de confes sionele partijen. Maar voor de perio de tot 1975 zie ik het helemaal niet zitten. Wat ons scheidt is nu een maal nog altijd een stuk groter dan wat ons bindt. GEERTSEMA: Invoering van een hogere kiesdrempel zal onze steun niet krijgen en een districtenstelsel is voor ons zelfs onaanvaardbaar. Verschijnselen als Kabouters en be jaarden in de politiek zijn van voor bijgaande aard. evenals de Boeren partij. de P.S.P. en de PPR. van voorbijgaande aard zijn gebleken en wellicht straks ook D'66. Een deel van de kiezers wil nu eenmaal zijn stem telkens aan iets nieuw geven. Moeten wij hen dwingen op een be paalde partij te gaan stemmen? Ik ben groot voorstander van vrijheid en verdraagzaamheid, ook op dit ge bied. Dat neemt niet weg dat het verschijnsel van de Kabouters als zo- NOORDWIJK De ..Holland He rald", Newsmagazine of the Nether lands. "een in het Engels verschij nend tijdschrift over Nederland) be vat een artikel over een gesprek dat Wim Rovers, directeur van de Noord- wijkse VVV. met een redactrice van dit maandblad had. Het resul taat van dit gesprek staat op pagina 52 van het meinummer van „Hol land Herald". danig ons wel aan het denken mag zetten. Daar moeten de politieke partijen proberen iets aan te doen. Maar de mentaliteit van een volk verander je niet met kunstmatige in grepen in het kiesstelsel. Ik begrijp trouwens de noodzaak ook niet he lemaal. want het ziet er allerminst naar uit dat het land onregeerbaar wordt Dat hebben de jongste ver- tkiezaingen opnieuw aangetoond R W HEIDINGA In Lisse LISSE Het tweede concert in de serie orgelbespelingen van de Or- juni is geheel gewijd aan werken van Cesar Frack. Een gehele avond werken van deze grootmeester van de romantische school heeft de kring gedurende zijn bestaan nog niet ge bracht. Het is daarom verheugend, dat de organist Simon C. Jansen de gele genheid heeft aangegrepen, een Franok-progr&mma samen te stel len. Hij opent de avond in de St Agatha met het „Tweede Choral" en vervolgt dan met „Sept Pièces" uit „1'Organist". Als derde werk wordt dan ..Pièce Héroique". een he roïsch orgelwerk van bijzondere al lure. Hierna volgen drie werken uit de bundel „Sic Pièces" die Cesar Franck heeft geschreven ter ere van het nieuwe grote orgel in de j St. Clotilde in Parijs. Volgende in deze serie: 11 Juli Charles de Wolff. Met ingang van 1 juni zijn zes be kende sigarettenmerken in prijs ver laagd. Wéér zes merken, want sinds de verhoging van de tabaksaccijns op 1 januari 1969, die eigenlijk tot een algemene verhoging van het prijspeil had moeten leiden, heeft de prijsafbraak in de sigarettenbranche niet stilgestaan. Het is een voor de hand liggende gedachte, dat de con currentiestrijd door de jongste prijs verlaging weer is verscherpt. Maar is dat in werkelijkheid zo? In werkelijkheid is dit gebeurd: de British-American Tobacco Company heeft de prijzen van zijn mer ken Lucky Strike, Alaska, Arsenal en Three Castles verlaagd van f 1.75 naar f 1.50 per twintig stuks en voorts vijfentwintig inplaats van twintig sigarett engedaan in zijn pakjes Miss Blanche van f 1.60 en Chief Whip van f 1.75. Het was dit stuk prijspolitiek van de British-American, dat in de afge lopen weken ruime ruchtbaarheid kreeg, en dat aanleiding gaf tot het opnieuw hanteren van de kreet „prijsoorlog" Doch minder aan dacht kreeg aanvankelijk, domweg doordat er niet over werd gesproken, een ander facet van het prijsbeleid van dezelfde fabriek. Er gingen na melijk ook prijzen omhoog, en wel die van de populaire merken Belin da en de filterloze Montano, die van f 1.40 op f 1.50 per pakje van vijf en twintig werden gebracht. Consolidatie In die prijsverhogingen nu, schuilt een beleidselement dat het tegendeel inhoudt van een „prijsoorlog". Het behelst een streven tot consolidatie in de lage prijsniveaus en zelfs tot een herstel van de verkoopprijzen. Want wat heeft de British-Ameri can, met zijn prijsverlaging voor de zes andere merken, nu helemaal ge daan? De meeste concurrenten in de sector hoger geprijsde merken zitten inmiddels al op een prijs van f 1.75 voor vijfentwintig sigaretten. Dat is 7 cent per sigaret. De British-Ameri can. zakkend van f 1.75 naar f 1.50 per pakje van twintig, is nog altijd op 7.5 cent per sigaret gebleven. Geen scherp schot dus, in een „prijsoorlog". Men kan eerder con cluderen dat de diverse mer ken thans in de sector duurdere si garetten op een ongeveer gelijk ni veau zijn gaan zitten en bepaald niet voornemens zijn dit niveau te laten kelderen, terwijl anderzijds voor de grote fabrieksmerken in de lagere prijsklasse de weg voor verhoging van het prijsniveau wordt open gehouden. Er is overigens wel heel wat oor logsvoering vooraf gegaan aan dit initiatief tot consolidatie van de zij de van de British-American. In de loop van 1968 dus voor dat het accijnsrumoer losbrak was het marktaandeel van een aantal be langrijke merken aldus: Caballero 36.3 procent. Peter Stuy- vesant 10.3, Roxy 4.8. Camel 4.5. Pali Mall exp. plain 3.2, Gladstone mild 2.8. Lexington 2 8, North State 2.7, Golden Fiction 2.5. Pall Mall exp. filter 2.1, Runner 1.7. Hunter 1.6, Ar senal 1.4, Alaska 1.4, Lucky Strike 1, Kent 0.9 Gladstone ment 0.8. Van de merken in deze rij was vooral Gladstone eind 1968 sterk in opkomst. Het in deze markt op de elfde plaats staande goedkope merk Runner (thans nog altijd vijfentwin tig voor f 1.25) stond er aanvanke lijk psychologisch gezien, na de ac cijnsprijsverhoging het beste voor, samen met laaggeprijsde merken zo als Gold Spur, Oakland, Gold Coast, enz. Het was ook in deze tijd dat groepen sigaxettenwinkeliers, meer dan ooit tevoren het geval was ge weest, met eigen merken begonnen. Spoedig gingen ook enkele winkelbe drijven onder eigen merknamen goed kope sigaretten voeren. Bedreigd Hoe groot de bedreiging van de kant van de goedkope sigaretten was voor de omzet van de grote bestaan de merken, bleek uit de reacties van i fabrikanten die hadden nagela- I ten zich enigszins veilig te stellen met een eigen goedkoop merk. Tur- mac, bijvoorbeeld, wilde alle be- I staande prijsafspraken al met- I een doorbreken door vijfentwintig in plaats van twintig sigaretten in de pakjes Stuyvesant en Pall Mall fil ter van f 1.75 te gaan stoppen. Via de rechter hielden de concurrenten i dit tegen, waardoor Turmac tot april 1969 moest wachten met deze prijs verlaging. Toen was ook Laurens, met pakjes van vijfentwintig Golden Fiction, zover om de strijd aan te gaan. Van de grote merken uit het lijstje van de markt-aanvoerders van 1968, is er nu vrijwel geen enkele meer zonder pakjes van vijfentwintig. En kele zullen zich wellicht nog aanpas sen. De strijd viel evenwel niet uitslui tend te leveren met de aanbieding van meer sigaretten voor een toch altijd nog hoge prijs. Laurens, die 't marktaandeel van de Caballero in 'n half jaar tijd had zien slinken van 36 naar 30 procent, bracht in augus tus het nieuwe filtermerk filters zijn „in") Tivoli uit met vijfentwintig I voor f 1.40. Tivoli deelde weldra ln het sucoee dat een goedkoop merk als Montano van de British-American intussen had: Montano volgens een schatting van insiders 8 procent I marktaandeel. Tivoli 3.5 pet, de nieu- I we Belinda van British-American 1.5 pet. In de tussentijd hebben Nie- meyer met „columbus" en im porteur Blok met „pointer" hun marktaandeel verdedigd. Maar helemaal van harte is het allemaal niet gegaan. Al is de Ne derlander dan een tamelijk stugge ro ker, hy gaat niet voortdurend meer roken als de sigarettenprijs daalt. Uit omzetverhoging kunnen de fabri kanten dus geen volle compensatie halen voor hun prijsverlagingen. En wat ontvangen zij helemaal voor een pakje sigaretten? Van de winkelprijs gaat zo'n 70 procent naar de belas ting. 10 procent naar de winkelier, 0.3 procent naar de groothandel en een kleine 20 procent naar de fa briek. Goudmijntjes zijn de goekope mer ken dus voor de fabrikanten bepaald niet, en evenmin zijn ze dat voor de winkelier, die er minder aan ver dient. Het is daarom ook in dit ver band tekenend dat Juist Montano. het sterke merk van de goedkope markt, samen met Belinda door zijn fabri kant met een dubbeltje in prijs is verhoogd. En dat tegelijkertijd een aantal vroegere dure merken van die i „Het pleegkind verkeert in de sa menleving in een uitzonderlijke po sitie. Hij groeit op in een gezin waar hij volgens de algemene opvatting eigenlijk niet thuishoort. Wat voor de meeste kinderen vanzelfsprekend is en in de samenleving algemene waardering ontmoet, namelijk ver zorgd en opgevoed te worden door je „eigen" ouders, is bij hem niet het geval. Zijn leven is in veler ogen ge kenmerkt door vooroordelen: hij is een kind van ouders die niet „deu gen". daar hij anders niet bij hen zou zijn weggehaald of door hen zou zijn weggegeven. Hij is een „aange nomen kind". De nog zeer grote sociale waarde ring voor het biologisch gezin is voor het pleegkind in moreel opzicht zyn probleem. Het besef van zijn eigen status kan zijn gevoel voor eigen waarde ernstig aantasten. Hoewel hU zelf niet verantwoordelijk is voor zijn afkomst, wordt hij hierop toch aangesproken en beoordeelt hij zich zelf overeenkomstig de algemene nor men. Hij is een kind van ouders die geen ouders voor hem zijn Dit besef kan by hem een diep ge voel van schaamte oproepen. Hy kan zich voor zijn ouders schamen die hem ter wereld hebben gebracht. Het besef met hen verbonden te blijven, sterk gedicteerd door de samenleving is dan zyn last. Als pleegkind is hij dan een kind dat zich schaamt voor het feit dat hij bestaat. Wellicht blijft dit het grootste pro bleem in zUn verhouding tot de me demens en tot zichzelf, als hij niet in zijn pleegouders mensen treft die door hun onvoorwaardelijke be schikbaarheid en persoonlijke nabij heid voor hem werkelijk ouders wor den" Dit is een lang citaat uit het proef schrift „recht en billijkheid" .waar op de heer Otto Cornelis Wit giste ren aan de Utrechtse rijksuniversi teit promoveerde tot doctor in de so ciale wetenschappen. „Recht en billijkheid" ls ei genlijk een voorstudie van een in 1967 begonnen en nog steeds lopend landelijk pleeggezin-onderzoek. Dr. Wit. hoofdmedewerker bij het peda gogisch instituut van de Utrechtse rijksuniversiteit, leidt dit grote pro ject dat tegen het eind van dit jaar wordt afgerond. Het is een theoreti sche analyse van de pedagogische problematiek van het pleeggezin als opvoedingsmilieu. Het gaat bij deze studie om voog dijkinderen die in een zgn. perma nent-vervangend pleeggezin zijn ge plaatst. Om kinderen dus die men zoveel mogelijk een normaal kinder leven wil laten leiden. Het kan voor deze kinderen geboden zijn. zo stelt de heer Wit. dat zij beschermd wor den tegen ondermijnende invloeden van buitenaf, met name van de kant van hun biologische ouders. Met de vereniging van pleegouders is de de heer Wit dan ook van me ning dat de Juridische positie van een pleeggezin versterkt moet wor den. „Degene, die in de ogen van het kind het gezag heeft, moet ook het recht hebben voor het kind op te ko men. aldus dr. Wit. „Op het ogenblik worden de pleegouders door de kin derrechter formeel niet eens gehoord De voogdijvereniging kan h et kind zo by zijn pleegouders weghalen" De heer Wit vindt dat hierin drin gend verandering moet worden gebracht Het pleeggezin dient in ie der geval toegang tot de kinderrech ter te krijgen. Hij meent dat door de voogdijverenigingen meer moet wor den gewerkt aan voogdij-overdracht aan de pleegouders 'als eerste stap» en adoptie 'als tweede stap', als te rugkeer naar het oorspronkelijke mi lieu niet mogelijk is. Tot dusver treden de voogdijvere nigingen tegenover de pleeggezinnen paternalistisch op. aldus dr. Wit. die meent dat de maatschappelijke werkers er aan zullen moeten mee werken dat pleegouders ten aanzien van hun pedagogische taak op den duur selfsupoorting worden. In een rapport dat de commissie ge zinsbescherming dit voorjaar heeft uitgebracht, wordt gesteld: „Met ge zin wordt de gemeenschap bedoeld die het kind als „eigen" aanvaanjt en waarin het als zodanig aanvaard wordt". Dr. Wit zegt naar aanleiding hier van: „Naarmate het kind zich meer in het pleeggezin thuis gaat voelen en zich door zijn pleegouders met zijn eigen achtergrond aanvaard voelt, wordt dit pleeggezin voor hem steeds meer zijn eigen milieu, d w z. het mileiu waarin hy leeft in ver bondenheid met zyn opvoeders, die hem perspectief bieden". Dikwijls wordt tegenwoordig ge- zgd: kinderbescherming is gezindsbe- scherming dient echter ook pleeege- zinsbescherming te zijn. Een nadruk kelijke gerichtheid op het oorspron kelijke milieu van het kind kan het ontstaan van een opvoedings gemeenschap in het permanent-ver vangend pleeggezin nl. ernstig be lemmeren Aan het pleeggezin kan hierdoor bij voorbaat de kans om voor het kind zijn milieu te worden, ontnomen worden, aldus de heer Wit. DICK FRANSEN fabrikant weliswaar naar de f 1 50- klasse is overgebracht, maar be hoedzaam met slechts twintig siga retten per pakje. In de reclame wordt de „strydbyl- sfeer" intussen luidruchtig gehand haafd. In deze advertentie, bijvoor beeld „Sorry grote merken Gold Spur, die geweldige sigaret, komt nu ook met het voordelige 25- pakje. Maar, let op. voor f 1.50. Nu spaart ook de veeleisende roker elke keer dat kwartje". „Sorry, maar Gold Spur wordt gemaakt door het grote merk Philip Morris. Ze kostte tot nu toe twintig voor f 1.20 en thans vijfentwintig voor f 1.50 Dat betekent dat de prys per stuk ge woon 6 cent is gebleven. Want de grote mei-ken, sorry, hebben er ge noeg van elkaar te bijten. v

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7