Mw. Kerling: nu wat doen in Leidse binnenstad Vriendenalbums en prenten geslaagd?DRjQ S T E pastilles-een geslaagd geschenk )aar 1 staan l)ussen PIETERSKERKPLEIN ZONDER AUTO'S NIET ONTEVREDEN OVER DE RESULTATEN Gewestactie voor Peru WAT VROUWENADVIESCOMMISSIE DOET "litgaansdag van Stille Kracht" LEYTHONEXIT UtSRDAG 13 .JUNI 1670 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN Het Pieters kerkplein zonder auto's, een wens van velen, bestaat mo menteel in Leiden. Begonnen is met de voorbereidingen van het universitaire lus trum op dit feestterrein. Er wordt een stalen skelet ge bouwd op het hele plein tus sen de bomen en daar kan geen auto bij. Het is zaak, dat we kijken hoe het met het parkeren in de Leidse binnenstad gaat nu het plein enige tijd als parkeerplaats uitvalt. Er zijn overigens bin nenkort bij de afsluiting van de marktenroute voor her bestrating ook conclusies te trekken, o.a. over het percen tage „rondjesrijder s-op-zoek- naar-een-plekje" (foto's in deze rubriek: LD/ Holvast) ..De Leidse binnenstad moet over drie jaar dicht voor auto's". Deze ..kreet", die ze als lijstrek ster van de PvdA in de verkie- zingstijd slaakte, wil mevr. Ker ling graag toelichten nu de ver- kiezingsdrukte achter de rug is en ze zich bezint op de komende vier jaren in Leiden. Ze praat geïnteresseerd over de binnenst? d. Cock Kerling. en vooral heel nuchter. Je merkt haar betrok kenheid als ze even terugkijkt naar de tijd. dat ze met de kinderwagen naar de stad moest. „Dat kon ge woon niet en het is schandalig, dat het nog niet kan. Ik moest door het Noordeinde. zonder meer levensge vaarlijk". Mevr. Kerling merkt, dat de auto minder een heilige koe aan het wor den is nu ze als statussymbool wei nig betekenis meer heeft („De fiets is dat aan het worden om buikjes weg te werken", zegt ze lachend). „Het is tijd om nu iets te doen. We moeten niet blijven wachten met af sluiten. Natuurlijk moet er een be stemmingsplan komen, maar dat duurt lang. We moeten geen langdu rige proeven als de afsluiting van de Haarlemmerstraat op zaterdag nog altijd is". Ze is biy met de belangstelling <K Dl) SIDEN In de elf gemeenten van het gewest Leiden wordt maandag avond een inzamelingsactie ge houden voor de slachtoffers van de natuurramp in Peru. Hier staan Be collectebussen Leiden in het Creatief Centrum (Breestraat 66). in de hal van het Stadhuis en ln vrijwel alle ker ken: Katwijk in alle kerken, in het ge- tehuis, in huize Salem, het Zee- [fljj epitium en op de beide campings. Leiderdorp in het raadhuis, de jgeref. kerk Hoofdstraat, de Schep- "'J jiingskerk en de RK kerk. het art sencentrum in de Merelstraat en in de portiersloge van Durisol; 1 Oegstgeest in het raadhuis, het >rll [gemeentecentrum Lijtweg, de Pau- eni luskerk. de Groene Kerk, de Geref Kerk en de RK kerk; 2i IRijnsburg in het raadhuis; Sassenheim in het gemeentehuls Hl waarschijnlijk in de kerken; Valkenburg in het raadhuis, de ^erv., de geref. en de geref. vrij gemaakte kerken i Van één onzer verslaggeefsters» LEIDEN Al zo'n 14 Jaar bestaat in Leiden de Vrouwen- adviescommissie voor de wo ningbouw, die bepaald niet aan de weg timmert, Zy bestaat uit acht leden, die gekozen worden uit de plaatseiyke vrouwenver enigingen en door B. en W. worden benoemd. De commis sie krijgt tekeningen van de ge meente met plannen voor de te bouwen woningwetwoningen. De dames buigen zich vervol gens over deze tekeningen en speuren naar aspecten, waar zij zich niet mee kunnen ver enigen. Zy letten hierby vooral op de doelmatigheid van de woning. By voorbeeld: by de bouw van twaalf bejaardenwoningen in de Timorstraat was nauwelyks rekening gehouden met het feit dat het hier oudere mensen be trof. die de toekomstige bewo ners zouden zyn. Hoge drem pels tierden welig op de teke ningen en hoog boven de grond gesitueerd, waar zelfs een reus van een bejaarde nog niet zon der trap of stoel by had ge kund. Bovendien had men ver zuimd aan een handgreep op het toilet te denken. De Vrou wenadviescommissie heeft ver volgens gezegd, dat deze man kementen veranderd moesten worden, wat toen gebeurd is. „Je zou kunnen zeggen." al dus mevrouw Schoenmakers, de secretaresse van de com missie. „dat de adviescommis sie eigeniyk uit noodzaak is ontstaan. De woningbouwers werden indertijd (in de jaren vyftig, toen men hard aan het het huizenbouwen was overstelpt met klachten, die dcor een huisvrouw, die tenslotte het grootste gedeelte van de dag thuis vertoeft, makkelyk had den kunnen worden voorzien." Het is wel een groot bezwaar van de commissie, dat zy niet mag samenwerken met de ar chitect zelf. In dat geval zou den de gebreken n&melyk kun nen worden voorzien en grotere veranderingen mogelyk zyn. Op het ogenblik krygt de commis sie de kant-en-klare tekeningen, waarin alleen kleine wijzigin gen, die vooral niet te veel mo gen kosten, aangebracht kun nen worden. In Pynacker en Zoetermeer krijgt de commissie wel het bestek in handen, zo dat daar grotere veranderingen mogelyk zyn. Toch zyn de Leidse leden niet ontevreden met de mogelijkhe den. die zy bezitten. Mevrouw Zitman: „Je leert compromis sen te sluiten. U moet weten, dat het altyd series huizen be treft, waarby maar tot een be paald bedrag gegaan mag wor den en als je dan ziet wat een kleine verandering als byvoor- beeld een ry tegeltjes voor zo'n 300 woningen gaat kosten, zie je makkelyker van je eisen af." De commissie probeert ook altyd te bereiken, dat er keu- zemogeiykheden over blyven voor de aanstaande bewoners. „Wy kregen pas byvoorbeeld een plan ter inzage," aldus de presidente, mevrouw Noord man. waarin de wand tussen kamer en keuken voorbestemd was als glaswand. Wy hebben het er toen doorgekregen, dat de bewoners zelf mochten zeg gen hoe ze deze scheidings wand wilden hebben, hetzy als doorgeefluik, bar of gesloten muur." Het is niet altyd moge lyk om met de individuele wen sen van de bewoner rekening te houden, omdat de mensen on derling soms totaal verschillen. De commissie heeft een tydje geleden het Jacques Urlusplant- soen bezocht, waar zy de flat bewoners naar de mening vroeg over deze huizen. „Er was één vrouw," zegt mevrouw Zitman, „die de flat veel te ge horig vond en nergens in huis een rustig plekje kon vinden. Een andere vrouw, die in het zelfde gebouw woonde, voelde zich daarentegen totaal geïso leerd van de buitenwereld. Ze vond. dat ze in een doods huis woonde. Kyk zulke dingen zyn natuuriyk volkomen persoon- ïyk." Door zelf met de bewo ners in aanraking te komen en samen met hen de problemen te bespreken, treedt de com missie naar buiten op. Zo wordt er a.s. maandag een contact avond gehouden met de bewo ners van de Juwelenbuurt in het Morskwartier. Geslaagd aan INTIEME EXPOSITIE IN ARCHIEF Kp Voorschoten in het gemeentehuis Ivan half 9 tot half 10), in de Ge ref. Kerk. de Moeder Godskerk en Be Laurentiuskerk en in de aula in Noord-Hofland; Warmond in het gemeentehuis, e Herv. Kerk en de RK kerk; l Wassenaar in het raadhuis en de kerken Zoeterwoude in het raadhuis en in de kerken. WARMOND De dames van de Vrouwengroep Stille Kracht", ófeben hun jaarlyks reisje er weer s ritten. Om acht uur vertrok de van de Baan. De reis ging eerst D s *ar Gorkum om vandaar uit een n boottocht te maken naar de lesbos. De stemming aan boord was gezellig en het prachtige zomer- zorgde ervoor, dat deze tocht moeite waard was. i*i Om één uur meerde de boot weer in en werd de reis voortgezet naar de, waar de tentoonstelling „Gou- Handen" werd bezocht. Het was Ier heeriyk dwalen langs de stands vooral het handwerk trok de da re aan. Maar ook de doe-het-zelf- tods met vliegtuigbouw en schil- ïtunst hadden veel belangstelling. 'R Na hier een paar uur vertoefd te ebben werd de terugreis aanvaard, besluit werd Houten by Utrecht to ingedaan waai* het diner werd ge- Indfuikt. Omstreeks kwart voor elf wa de dames weer in Warmond ge laveerd, vakscholen LEIDEN Aan de Christelyke Nyverheidsschool voor meisjes „Bos huizen" zyn geslaagd voor de 3-ja- rige vooropleiding voor het hoger beroepsonderwys: Ingrid Sleeker. Marry Weerman Greet Meyer Den Helder, Dikkie Noort, Marleen Kuyt, Janny Breedyk Katwyk, Cora van der Reyden, Anneke van der Leer, Tineke van Kaam Leiden, Hannie Filippo Leiderdorp. Tineke van der Stel. Loes van Rooyen, Corrie van der Niet Noordwyk, Maryke Schone- veld Rynsburg. Adeline Splinter Lan- geraar. Marguerite Le Grand Voor hout, Corrie Hendriks. Elsje Glim merveen Voorschoten, Ada Borzt Zoe terwoude. Aan de vakschool voor meisjes in Leiden zyn gelsaagd voor het diplo ma inrichtingsassistente: C. J Bak ker Noordwykerhout. B. A. v. d. Berg Leiden. C. H. Berkhey, Katwyk. W. C. Bink Leiden. M E. O. Borst, Lei derdorp. A. J Bregman Benthuizen, E. J. Brugman Leiden, A Domen, Warmond, H. M. Deref Leiden, J A. Driessen Leiden. G M. C. de Pabe Leiden, I Pavier Leiden M P Fuchs Leiden. C. M. v. d. Geest Noordwy kerhout, A Groot Leiden J. M. Har- land, Leiden, E. E. E. Jagel Oegst geest, P. M. M. Jansen Noordwyker hout, M Jansen Noordywk. S. C Jaspers Leiden, E. de Jong Katwyk W F. Keyzer. Leiden. H. C. Koek, Zoeterwoude. E. H. v. d. Kolk, Lei den. M. C.E. v d. Kwartel, Leiden, D. Lama-n, Ledden, W. W. Lans, Lei derdorp G. M. v Leeuwen Zoeterwou de. M. N M Robertz, Nieuwveen. I. C. M Ruigrok, Hillegom, Leiden M. J. v. Ryt, Zoeterwoude. B de Rui ter Benthuizen, F. Schaap, Katwyk, A. Slingerland Krimpen a. d Lek, P. B S Slootweg Hazerswoude A. Stuurwold, Leiden, C. C. van Wei zen Leiden, A. C. M. v. d. Weyden, Nieuwkoop C. M. Wildenburg Leiden G. Wynands Leiden. (Van één onzer verslaggeefsters) LEIDEN „Voor my is het de sport om een album te vinden en er dan iets mee te doen en dan be doel ik de geschiedenis ervan probe ren te achterhalen of en dat vind ik ook heel fyn om het aan an- i deren te laten zien", zegt. de heer J. de Koning, uit Leiden, hartstoch- teiyk verzamelaar van o.a. al ba aml- comm. Hy is de edgenaar van de ruim veertig alba amicora, die deel uitmaken van een exclusieve ten toonstelling in het nieuwe expositie- zaaltje van de gemeentelyke archief dienst aan de Boisotkade. Album amicorum, wat vriendenrol of vriendenalbum betekent, is eer» boekje, waarin op verzoek van de bezitter door vrienden of kennis sen een spreuk, gedichtje of zomaar een goede wens als herinnering wor den vermeld. Dit is een heel sobere omschryving van hetgeen op deze expositie te zien is. De meest uiteen lopende creativiteiten heeft men na melijk in de alha amicorum uitge leefd. Zo zyn er heel byzondere teke ningetjes by. aquarellen en borduur werkjes waaraan, zowel aan de voor kant als aan de achterkant, niet te zien is dat het geborduurd is (zo fijn heeft, men dat imdertyd ge maakt». Ook is er knipselkunst te zien. Eén van de bezitters heeft zich kunnen beroemen op een muziek stukje in zyn album, dat. één van zijn vrienden speciaal voor hem ge- oomponeerd heeft. Er is een mono gram by, dat gemaakt is door de moeder van de bezitster van een ge vlochten strengetje haar. Het album amicorum is al zeer oud. maar de bloeitijd ervan valt in de 16de en 17de eeuw. De alba, die voor de binnenstad, zoals blykt uit het initiatief uit de burgery om te komen tot een adviesraad en zoals biykt uit de bundeling van de detail handel in het Leids City Centrum. „We moeten adviesraad en LCC om helzen. Het gemeentebestuur moet klaar staan voor onderzoeken, met geld ook. Natuuriyk er moeten parkeerga rages komen. Daar moet de automo bilist een fiets kunnen lenen als hy niet ver wil lopen met pakken en zakken. Zo moeten er ook opstapbus- Jes komen. Voor dit goedkope bin- nenstadsvervoer moeten we subsidie hebben, zoals de grote steden kry- gen voor een metro. Zo'n busje moet ook over de warenmarkt gaan. Waarom wordt het niet geprobeerd op de Haarlemmerstraat-prome nade?" Mevr. Kerling haakt in op opmer kingen in deze rubriek van het DS 1 "70-raadslid Versnel over alternatie- 1 ve routes door de buitenwyken om de binnenstad te ontlasten. Zy voelt hiervoor, maar waarschuwt tegen de gevaren Juist in deze wyken. „Voor beeld: Churchill-laan is langza merhand uiterst gevaariyk. Daar moeten tunneltjes komen. Er is ruimte voor. Het geld moet er ook I komen, hoe dan ook. Geef het openbaar vervoer een vrye baan", zo luidt haar advies. Ze gelooft, dat subsidie dan n iet zo hard nodig is. Het is toch te gek, dat de bussen nu vaak niet aan de halte kunnen komen doordat er geparkeer de auto's staan. Het brengt Cock Kerling op een stokpaardje: de politie doet te wei nig. Er moet bekeurd worden als iemand zyn auto op een bushalte zet of op het trottoir. We moeten leren, dat het trottoir van de voetganger is, hoe breed het mag zyn. De kinde ren worden op school in die geest op gevoed, maar wat zien ze in de prak- tyk? Dat de automobilist het trottoir als parkeerplaats gebruikt". Mevr. Kerling vraagt zich af of al le mogelykheden voor de binnenstad wel worden uitgebuit. „Is er subsi die gevraagd voor monumen ten? Idem dito voor het leefbaar houden van wyken? Waarom houdt Leiden geen prysvraag onder Jonge ontwerpers om lets met de binnen stad te doen? Het moet nu. Leiden kan niet lan ger wachten. Er is te weinig durf, te weinig visie ook". nu geëxposeerd zyn, stammen voor namelijk uit de negentiende eeuw In de bloeitijd van het album ami corum werd het dikwyls gebruikt om de bezitter by geleerden en aanzien leken te kunnen legitimeren op we tenschappelijke reizen in het buiten land of tydens het verblijf aan een universiteit. Echter niet alleen de geleerden maakten van de alba ge bruik. Ook staatslieden en andere overheidspersonen hadden soms een album evenals veel musici, letter kundigen, studenten en kunstschil ders. Het album amicorum, dat door de ADVERTENTIE De heer De Koning, gebogen over een vitrine met een aantal van zijn verzamelde alba amico rum. (Foto LD/Holvast) heer De Koning uit kunstzinnig oog punt het belangrykste wordt geacht, heeft aan S. J. de Kat toebehoord en bevat illustraties vanaf 1829. De heer De Koning veronderstelt, dat deze veel in kunstenaarskringen ver toefd heeft, aangezien de bundel zo'n tiental byzonder artistiek verant woorde aquarellen bevat. Er ia één plaatje by, voorstellende een ruwe zee, waar een machtig zeilschip de LEIDEN De reddingspogingen zyn niet geslaagd: het bestuur van de stichting open jeugdwerk Ley- thon heeft besloten tot liquidatie over te gaan. Als reden geeft het op, dat het geen mogelykheden meer aan wezig acht om een zinvolle Inhoud aan het open jeugdwerk te geven. golven probeert te trotseren. Dit schilderytje is gemaakt door de Lei- denaar Schouwman. Een ander byzonder exemplaar is dat van een zekere James Loudan. Lange rijd heeft hy in Indië ge woond, waar hy fel geageerd heef* tegen de slavenhandel. Naast de alba amicora nemen oude Leidse prenten een belangryke plaats in op deze expositie. Zy geven een duidelijk beeld van de aanblik, die Leiden in de 19de eeuw Dood Van Timmerman (- 1788» hangen er verschillende mooie prenten. J. E. Kikkert, die in zyn studententyd voor zyn plezier Leiden introk en dan zoals een fotograaf tegen woordig doet allerlei aardige plekjes in Leiden vastgelegd heeft. Mej. mr. J. Versprille, de archiva ris van Leiden, heeft deze prenten- verzameling samengesteld. Uit deze expositie spreekt een sfeer van geborgenheid ivoor zover die van een expositie gezegd kan worden). Ze geeft een beeld van een tijd, waarin de tegenwoordige mens zich steeds meer voor Interesseert.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3