„Sjef van Dongen" in 1928 Nederlands nationale held „Nederlander staat te snel klaar met zijn oordeel" De rampzalige Poolvlucht van Nobile met de „Italia" Van Poolredder tot rustend politicus rancho Ibanez (Spaanse les) PAGINA II LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 13 JUNI lfeiM DE EEUWIGE IJSKAP OM DE NOORDPOOL AARDENBURG (GPD) Kop in het Haagse blad „De Nieuwsgier" van 30 augustus 1928: „Een medaille voor Sjef van Dongen. Waarom geen rid- j derorde?" De redactie vermeldt eerst in een zin. zo het Staatsblad, dat bij Koninklijk Besluit de gouden erepenning voor menschlievend hulpbe toon een loffelijk getuigschrift is toegekend aan J. M. A. C. van Dongen, ter zake van zijn moedig gedrag in de Poolstreken. „De regeering" zo ver volgt het blad, „heeft dus officieel de groote ver dienste van Sjef von Dongen, bij zijn poging om Nobile's bemanning te redden, waarbij hij zelf we kenlang in levensgevaar verkeerde willen beloo- nen. Dit is toe te juichen. Een landgenoot, die zich dusdanig heldhaftig gedraagt, heeft daar ook vol komen recht op". De positie is nu ook bekend. Een ijsschots is het pakijs noordelijk van Spitsbergen, die in de poollente lang zaam afbrokkelt. Rusland zendt ijs- brekers, Finland en Zweden vlieg tuigen. de bekende Noorse poolreizi ger Amundsen, hoewel een tegenstan der van Nobile's poolexpeditie, doet met twee helpsters per vliegtuig een reddingpoging men zal nooit meer iets van hem horen. Op Spitsbergen huist de Neder lander Sjef van Dongen, die daar als kantoorbediende bij de „Spits bergen Compagnie" (steenkool) zijn loopbaan waardig begonnen is. Op het moment van de ondergang van de ..Italia" is hij al geen kantoor bediende meer, maar wachtsman, met een Deen en een Duitser ach tergebleven om over de bezittingen van de liquiderende compagnie te waken. Hij was in Haarlem geboren, had in Amsterdam gewoond, later in Tilburg, waar zijn vader een betrek king aanvaardde bfi de Spitsbergen Compagnie en in 1922 naar de Pool streek vertrok. Zün gezin volgde een jaar later Toen in 1926 het bedrijf werd stilgezet, keerde het gezin Van Dongen terug naar Nederland. Sjef bleef achter als wachtsman. In die kwaliteit, kreeg hij faam als ..hon denmenner en sledevoerder": hij had het beste stel sledehonden van aankomst in Rotterdam met huldi ging en toespraken volgden in vrij 1 wel iedere stad en stadje intochten en ontvangsten. Oude foto's tonen de gebruinde Van Dongen, schuilgaand onder een krans in open auto's, ge flankeerd door padvinders en vrouwe lijke leden van turnverenigingen. Bij de foto in de Arnhemsche Courant in Arnhem is Sjef van Dongen, die de naam van ons land tijdens ae redding van Nobile en de zijnen op zoo kranige wijze heeft hoogge houden. op grootsche wijze ontvan gen. In een versierden auto, voor afgegaan en gevolgd, door muziek corpsen en geflankeerd door feeste lijk getooide jongedames, maakte hij een waren zegetocht door de inet menschenmassa's gevulde straten Met krans Sjef van Dongen". ontvangsten maar doorgaan. Oude krantefoto's laten Van Dongen veel- I al op perrons zien, omstuwd door driftig schrijvende verslaggevers er. heren met zwarte hoge hoeden, die het comité vormen. Voor een passend welkom was nog eens een „Sjef van Dongen-mars" ge componeerd De Spitsbergen Com- nie stelde een hogere functie in het vooruitzicht en zorgde voor een stu diefonds. Een rijwielfabrikant haast te zich te annonceren: „Tijdens zijn studie in Holland zal Sjef van Don gen een „Storm Vaderland" rijwiel berijden Een redactioneel bericht in het Dagblad van Arnhem bevestigd*» dit: „Gisteravond waagde Sjef van Dongen het, zijn woning te verla ten om op aanbod van den heer Adr. Bax, bekend rijwielhandelaar hier ter verkoop voor Nederland voor Sanovite voor de Liga-fabrieken hem naar Oostburg. waar hü zün vrouw leer de kennen, inwoner en winkelier werd. Nog steeds niets in de bestuur lijke sfeer Toen kwam de oorlog, het verzet ..schrüf daar maar niets meer van") en bij het coördineren van de eerste voorzieningen voor het verwoeste Oostburg ziet men Van Dongen voor het eerst in de over heidssfeer als hij probeert als inko per voor het Militair Gezag artike len voor de bevolking los te krügen. Toen werd hy plotseling gevraagd waarnemend burgemeester van Aar denburg te worden (hü is dat ook van Oostburg korte tyd geweest» en drie dagen later was de benoeming een feit. in 1946 ging het „waarne mend" er af. het eiland Expeditie Aanloop tot de lcacht' ,.I«at deze e -kenning beloond wordt met een medaille en niet met een ridderorde zal in breeden kring betreurd wor den. Wanneer men de overigens prij zenswaardige verdiensten van een voorzitter van een korfbalbond. van ambtenaar of onderwyzer met 25 jaar trouwen dienst, vast salaris en pensioen beloont met de Oranje- Nussau-orde. dan zou voor den no tulen. eeroollen, maar gevaarlijken daad van Sjef van Dongen eenzelfde onderscheiding minstens even goed op zijn plaats geweest zyn. En menigeen zou trotsch zyn geweest op eene regeering, die aldus de meest veraitc^telyKe onderdanen vón de koningin, zonder onderscheid des perrons, belocmde" Driemaal ridder Sjef van Dongen, de scheidende Zeeuwse Gedeputeerde J. M. A. C. van Dongen, is dit bericht vermoe- delyk allang vergeten. Na zijn bur gemeesterschap van Aardenburg (1945-1962), zyn lidmaatschap van van de Tweede Kamer (1956-1966) en zün lidmaatschap van de Zeeuw se Provinciale en Gedeptueerde Sta ten (1948-1970) is hem intussen het ridderschap in de Orde van de Nederlandse Leeuw toe gevallen. wat de redactie van „De Nieuwsgier" in 1928 uiteraard ook niet heeft kunnen voorzien. De heer Van Dongen is trouwens driemaal ridder. Italië maakte hem na zün reddingsactie in het Poolüs (de verongelukte Nobile-Zeppelin) ridder Italiaanse Kroon en voorts viel hem de pauselüke onderscheiding van Ridder in de Orde van Gregorius de Grote toe. De verbolgenheid van „De Nieuws gier" in 1928 was begrijpelijk. Van Dongen. 22 toen, had samen met de Italiaanse officier Sora maanden lang over het onherbergzame üs van Spitsbergen gezworven om generaal Nobile en de bemanning van het ver ongelukte luchtschip te redden; ze hadden moeten leven van vlees en soep. bereid van hun eigen sledehon den Na dit barre avontuur was zo wat half Nederland bü de huldiging van Sjef van Dongen betrokken ge weest. kranten en tüdschriften had den er maandenlang hun voorpagi na's en zondagbülagen mee gevuld en nu kreeg de redder van zün eigen regering de gouden erepenning voor „menslievendiheid". Nobile Merkwaardig is. dat als na veertig Jaar diezelfde J. M. A. C van Don gen afscheid neemt van de laatste van zyn bestuurlüke functies, en er J. MA. C. (Sjef) van Dongen. eens de held van de Noordpool. I die afscheid neemt als lid van Ged. Staten van Zeeland. na Spitsbergen een markant burge meesterschap is geweest (herbouw Aardenburg) en niet weg te cüferen verdiensten als kamerlid voor de KVP, het avontuur van Spitsbergen blijft domineren. Het is interessan ter. boeiender, menselüker. Men moet van de generatie van Van Don gen zün om het verhaal ven Nobile en zün verongelukte luchtschip ..Ita lia" tot in de details te kennen. Italië, zonnig, maar reeds fascis tisch en geleid door Mussolini, zou de Noordpool bereiken en de hele we reld, zoals dat in die dagen heette, keek ademloos toe. Op 15 april heeft generaal Umberto Nobile in Milaan het sein tot vertrek gegeven: de ,/i.a'ia" vliegt in de richting Spits bergen met aan boord de Italiaanse vlag. die boven de Noordpool zal wor den afgeworpen «Mussolini vindt de onderneming voor de jonge fascisti sche staat van het hoogste belang) en een eikenhouten kruis dat, even eens ter afwerping, door de Paus beschikbaar is gesteld De expeditie zal zeventien doden kosten. Als op 11 mei de ..Italia" op Spits bergen een eerste poging doet voor een korte proefvlucht boven het üs. mislukt die door het slechte weer Op 14 mei heeft men meer succes en op 23 mei start men dan definitief voor de sprong naar de Pool. Het is uitstekend weer en de Pool wordt al op 24 mei bereikt. Vlag en kruis gaan overboord en nadat het luchtschip twee uur boven de afwerpplaats heeft rondgecirkeld keert men terug. Er steekt een storm op. het hoogte roer, luistert niet meer, de „Italia" verliest hoogte, beukt met de gondel het üs, negen van de vüftien opva renden blüven tussen resten van de gondel op het ijs achter, vier van hen zün gewond, één dood. De „Ita lia" verheft zich weer en sleurt de rest van de bemanningsleden «zes) mee. Van deze zes mensen, noch van het luchtschip, heeft men ooit meer iets gehoord of gezien. Noodkreet Tussen de wrakstukken van de gondel vinden de acht overlevenden (onder wie de gewonde Nobile) de radiozender en ontvanger. Het zal tot 6 juni duren eer de marconist Bia- gi een boodschap van Radio Rome ontvangt. Een amateur uit Archan gel heeft de noodkreet doorgegeven, reddingsploegen worden gereedge maakt. Hü heeft er twee eenzame Spits- bergse jaren opzitten, ais dc ramp zich voltrekt en hü van de Noorse gouverneur Basso het verzoek krijgt om met de honden en slede een ex peditie uit te rusten om Noble en zijn mensen te readen. Een schip brengt hem en de Deense ingenieur Varming, die hem zal vergezellen, tot aan de ïand van het poolys. Aan boord zün Italianen, van wie er één aan de expeditie wordt toegevoegd, kapitein Sora. met wie Van Dongen (Varming. geplaagd door vermoeid heid en sneeuwblindheid moet opge ven» de barre tocht over het ijs zal maken, waarbü Van Dongen en So ra tenslotte met hun eigen gelief- de en eigenlijk onmisbare honden de honger moeten stillen. Hun en derneming blijkt een overbodige af faire. ais de Russische üsbreker „Krassin" Nobile en zijn mannen oppikt van de schots, die enige mij len is afgedreven van de plaats, waar Van Dongen en Sora uitkomen. Scandinavische vliegers moeten hen oppikken en eveneens naar de Kras- sin brengen. „Koene Nederlander" Het lijkt een deceptie, maar in j Nederland brengen de kranten da- gelijks in een voor die tyd forse op- j maak de stoutmoedige verrichtingen j van „Van Dongen en zijn honden." Men ziet foto's van „die koene Ne- j derlander Van Dongen, met zijn hon- denslede gekiekt voor het vertrek van Spitsbergen en de stemming die toen in Nederland ontstond, wordt het best weergegeven door een gedicht in „De Maasbode" van 14 juni 1928. waarin Van Dongen be wierookt wordt als een nationale held. Van Dongen wist niet. wat hem te wachten stond. Hij had er iets van kunnen vermoeden, toen hem in het Noorse Bergen een verslaggever van het toen bestaande geïllustreer de weekblad „Het Leven" opwacht te. die als eerste alles „uit zün eigen mond" wilde optekenen. Na veertig jaar is het. bü alle respect voor wat Van Dongen toen presteerde, koste- lük „Het Leven" weer eens ter hand te nemen. „De redacteur van „Het Leven" is de eerste Nederlander die hem begroet," meldt het blad bescheiden en men ziet hen afgebeeld, samen gekiekt op de Grote Markt te Oslo. Van Dongen gebruind, argeloos, daarnaast de redacteur, middelbaar en vooral pedant. „In de poolzon op 't schitterend-[lakkerend üs van de poolstreek is hü tot brons gebruind." houdt hü zün lezers voor. „maar 't staat hem goed onder den ietwat- gekroesden zwarten kop." Een ander citaat mag eveneens niet ontbreken„Heele drommen Noorsche Journalisten komen nu op zetten en hü is voor ieder vriende- lük: van een paar woorden maken ze een heele kolom, zegt-ie me ver- trouwelük; dat deden de Ameri kaanse en Noorsche krantenlui die naar Kingsbay op Spitsbergen waren gekomen, ook". „Maar het meeste is fantasie, jong." „Daarom zal ik voor „Het Leven," dat me zoo vriendelük welkom kwam hee- ten, alles precies vertellen zoals het is geweest, want de menschen weten er nog niets van om zoo te zeggen, 't is een curieuze historie, als je a! die dwaze verhalen leest, die de couranten over ons en onze expedi tie en wat we beleefden, al neer schrüven." Aldus „Het Leven" van 18 augus tus 1928. Dat ging zo een jaar door. Van Dongen moest lezingen houden Driehonderdzestig stak hü er af in één jaar. soms twee per dag. Een uitgeverij drong aan op een boek. dat onder de titel „Vijf jaar in ijs en sneeuw" zou verschünen. De kranten vergaten niets. „Een gesprek met de moeder van de pool reiziger". „Sjef van Dongen in Waalwijk", „de huldiging te Tilburg", „een jjoolhond ten geschenke" De Nieuwe Tilburgsche Courant, goed geïnformeerd als altijd, wist plotse ling te melden: „Gisteren vertoefde de heer Sjef van Dongen wederom in onze stad. Uit zijn uitlatingen viel op te maken, dat hij verschillende aanbiedingen uit Amerika ontvangen had en niet ongeneigd was hieraan gevolg te geven". En intussen bleven de „triomfantelüke intochten" en stede, in diens magazijn het Vader land-rijwiel uit te zoeken, dat de heer Bax hem op de avond van de huldiging had toegezegd. Sjef koos een Storm-Vaderland. De belangstel ling voor de rüwielzaak was enorm. Honderden bespiedden Sjef van Don gen. terwijl hü met zijn vader keuze deed uit deze kerncollectie van twee- wielers". Beu Maar de jonge Van Dongen raakte de huldigingssfeer en het optreden als spreker zo beu. dat hij het Va derland-rijwiel vergat, op een grote Harley stapte en naar Eindhoven reed om te solliciteren bü Philips. Hij werd onmiddellijk aangenomen en was vanaf die dag reiziger in neonbuizen. lichtreclames en plan- tenbestralers een aantal jaren latei- voerde een andere baan alleen- „Toen was ik plotseling burge meester van een afgebrand dorp. Eede was voor 96 procent verwoest. Aardenburg voor ruim vüftig pro- j cent. Gelukkig was ik tegen veran- 1 deringen opgewassen. Mün hele le ven was eigenlük vol van plotselin- gen wendingen. Het is een druk le ven geweest. Daarom heb ik mijn vrouw vier jaar geleden beloofd er nu mee uit te scheiden. Dat betekent dat ik me helemaal los wil maken van alle functies (de heer Van Don- gen is nog landelük voorzitter van de 'rk. Schippersbond Sint-Nicolaasi, je moet er een keer een punt achter I durven zetten, je blijft te gemakkelük te lang zitten, de jeugd moet ook een kans hebben. Ja. ik blijf in Aar denburg wonen, daar ben ik mee vergroeid. Wel zal ik er veel met de kampeerwagen op uitgaan, ik ben een groot trekker. Je moet alles zien Kaartje van het Noordpoolgt bied met Spitsbergen van wam uit Sjef von Dongen zijn rel m< dingsactie ondernam. I* Uc als een sport, de sport om er j? van te maken". Vr Burgeineestt £t( De heer Van Dongen is nog ét z keer teruggeweest op Spitsberga en toen hem in het televisieprograran Anders dan anderen" een reis v aangeboden. Het viel hem toen v( al op. dat de kranten nu wat snellen het eiland bereikten. ,Je leefde daar niet de kalend van de beschaafde wereld. Kersti nieuwjaar, je merkte net nauweliji De 21ste maart, dat was een fees®1 dag. Dan zag je na de poolnacht ton eu minuten de zon. Als de eerste pos n boot kwam, dat was ook een fee dag Ik was toen geabonneerd op et Nederlandse krant. Die werd ledts dag trouw verstuurd, maar kwi niet verder dan Tromsö in Noor* gen. Die. postboot bracht dan baal van een heel jaar. dan oegctLt nen we gewoon iedere dag een kru te lezen van precies een jaar ou iini Dan had je toch voor iedere dag et op krant. En dan stond Je stomverbaa hoe actueel het nieuws nog was v< ons." Terugziende op zün ontvangst Nederland in 1928 zegt hü tenslottlenf „Toen ik wegging, stonden er njerle koetsjes bü het station, toen ik rugkwam taxi's. Voor de rest *e ik van die eerste dag in Nederla: niets meer. Ik wist niet eens, dat hier iets van bekend was. Eerst het overweldigend, maar op i duur werd het toch wel erg met huldigingen. Ik werd er baldadig v» n Dan ging ik in een plaats, waar verwacht werd tussen het publii staan en vroeg ik aan een agent er aan de hand was. „Sjef van Da r[f gen komt". Tot ze me door haddi Daar zat Je dan weer in zo'n rijtuig. En daar ging Sjef van Do: gen dan maar weer, zwaaiend n het handje". Hoi, hoi, hoi Wat Van Dongen in Nederland wachtte was een vorst of ander adel- lük persoon nooit ten deel gevallen. Na een krankzinnige, tumultueuze Pancho Ibanez en zijn Sofia thuis. DEN HAAG (GPD) De 25- jarige Juan Francisco Ibanez y Echeverria is niet alleen een voortreffelijk presentatormaar ook een uitstekend gastheer. In deze rol ontmoetten toij Pancho Ibanez, zoals televisiekijkend Ne derland hem beter kent. de Ar gentijnse presentator van de Teieac-cursus Spaans, in zijn riante flat in één der nieuwe wij ken van Soest. „Buenas noches", klinkt het als hü de deur opent en wij zün on- middellük geneigd dit de besnorde en perfect geklede onderwüzer na te zeggen. Dat de Spaanse les voor de televi sie ruim 25.000 cursisten kreeg, is niet alleen te danken aan het feit dat vele mannen een zwak bleken te hebben voor Eva Gloria Lopez, de presentatrice van de lessen, maar ook omdat Pancho daartegenover bü vele vrouwen een geliefde figuur is geworden. Maar voor Panco zelf is Eva niet meer dan een collega. „Ik ken haar nauwelijks. Bovendien heb ik mijn eigen Sofia Echtgenote Sofia (25) komt even later tevoorschün uit de keuken lang zwart haar en twee grote donkere ogen. Pancho en So fia kennen elkaar al meer dan zes jaar. Zij ontmoetten elkaar op de universiteit van Santiago de Compos- tela. ten noorden van Portugal, waar hü rechten en zü filosofie studeer de Pancho kwam naar Spanje, toen zün vader eerste secretaris van de Argentünse ambassade in Ma drid werd. „Mün vader wilde dat ik. als oud ste van zeven kinderen, ging stude ren. maar ik zag meer in het toneel. Ik zag mün vader als een heel goede vriend en daarom volgde ik zijn raad op en ging studeren. Enige jaren ge leden is hü overleden, maar ik ben hem nu nog dankbaar", zegt hü. Toen zü beiden afgestudeerd waren, gingen ze weer terug naar Madrid, waar Pancho een baantje aannam op de synchronisatieafdeling van de Spaanse radio en televisie. Hü wilde in korte tüd zoveel mogelük bü el kaar sparen om daarna met So! L te kunnen trouwen wat op 24 all or. IV gebeurde). Het werk beviel bi niet zo erg. Hij vond het niet cn tief genoeg. Toen op zekere dag een vriend vertelde, dat er in Holland bü Spaanse afdeling van de Wereldct roep een plaats vrü was. leek t dat wel leuk. Ik ging er op in. advocaat was ik toch niet gewords or zegt hü lachend. Sinds ruim een jaar werkt hij als disc-jockey en als reporter bü Wereldomroep. Hü verzorgt speech le programm's over Nederland, worden uitgezonden voor S] en voor de Zuidamerikaanse den. Pancho vertelt dat het hem verbaasde dat alles in Nederland snel geregeld kan worden. Hü echter ook wel kritiek op de Neói Te lander. „De meesten staan veel snel klaar met hun oordeel. Ik niet zo erg van chauvinistische mep® sen, maar hier veroordeelt men dingen, waar men niets van afi Argentinië büvoorbeeld is vijfmaal groot als Spanje, doch telt slechtó miljoen mensen. Bijna iedert ls denkt: „Het is een groot en armoe land". Dat is niet zo", zegt hij drukkelük. „Eén op de negen Arg! Ie tijnen heeft een auto, terwyl *ei cüfer in Holland één op vüf is, M [ra büna niemand weet dat". Hü heeft ook bezwaren tegen films over de onderontwikkelde bieden, die hier zo vaak worden toond„Natuurlük sterven er in ru mensen van de honger en dat verschrikkelü'k, maar dat beteh niet dat het hele land omkomt de honger. Als je ergens op bea gaat. dan ontstaat een volt men verkeerd beeld. De Nederland heeft dan onmiddellijk zün ven# deling klaar", zegt hij, büna t stemverheffing. Natuurlük ziet hü ook goede t gen. Dat we punctueel zün, vt hü prettig. „Een afspraak om zes is ook om zes uur en niet uren ter, zoals vaak in Spanje voorkok Hü vindt ons verder logisch en prt tisch en ook deze dingen waard* hü, maar wel is hü van mening we wat spontaner moeten wordt

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 20