onkers goede bekenden an Katwijkse badgasten Overdekte manege in Katwijk Waarom guldens méér betalen en nog geen natuurlijke Orwo-kleuren Sp ORWO U.T. 18 zander renski 'rieden RDC zoekt naar sterke dammer voor simultaan Peronisten erkennen opnieuw de executie van de oud-president ids veertig jaar op het strand; eerst met Is en nu met paardenpony's en boot 36dia's slechts f 12,50incl.ontwikkelen Ncr™ Wanneer autoriteiten medewerking verlenen Vuurtoren gaat weer open NEDERL4AG I OOR NIXON JN SENAAT Schuitema ziet blijvende taak IS 12 JtWI 1970 mücBDiimis PAGINA 9 m IK ADVERTENTIE (DOOR CEES COMBEE) ig J wat fl e 1 AAN ZEE Opa Jonker (81) uit Katwijk aan Zee jaar met vakantie in Italië. In een of ander dorp iat te wandelen. Plotseling werd hij op de schouder vreemdeling keek hem aan en zei toen verrast: U Jonker, die 's zomers altijd met paard en strand- ezj( i Katwijk rijdt met een heleboel kinderen erin en een naast? Jonker knikte stomverbaasd van ja. Het bleek te zijn, die 's zomers geregeld in Katwijk komt. Dat gezellig uurtje daar in dat verre Italië werd is zeker. Vraag uw fotohandelaar Orwo Foto N.V. - Postbus 127 - Hilversum ld) Jankers uit Katwijk ebben in binnen- en bui- ieel wat relaties. Allemaal die hun vakantie ple- e brengen in deze familie- Hoe kan het ook anders? 40 Jaar zorgen zij tijdens eizoen voor amusement orlog ezelrijden en daarna panyrijden en boottochtjes et op de Noordzee. Als het weer is zijn ze op het vinden. Opa Jonker werkt actief mee. doch toch t niet laten op gezette tij- zijn strandwagen een igs de vloedlijn te maken. ip (52) drukt de voetsporen ader. De ezels heeft hij na de ezels gelaten. Hij be- Iny's en daarna met paar- •jjf loopt als een trein, winter. Het hele jaar door. Dirk en Dick hebben hun ind aan varen. Duizenden ngers maken dan ook in aanden een tochtje met de erde boot over de altijd in ijnde zee. In de winter en zijn ze druk met de waspeen. die ze telen op een stuk grond in de kop van Noord-Holland. Ezelrijden NC iski in zijn „grote jaren" DRK i Reuter) Alexan- ski, die tussen de afzetting Nicolaas II en de bolsje- oninfevolutie in 1917 vier maan- van Rusland is geweest. op 89-jarige leeftijd in j—overleden. Op 24 april "iki met een bekkenbreuk iroken arm. opgelopen bij zyn woning in New York, enhuis opgenomen. een gematigde socialist, lot van Rusland honderd landen gehad. In juli 1917 prins Lwow op als voor- flier. In november werd hy afgezet en gedwongen in »p te gaan. Hij ging naar ar hij tot 1940. toen de HEI* hmkrijk binnenvielen, zijn vtf\ activiteit voortzette. Daar bij lij naar New York. De rest pen bracht Kerenski in de Hij heeft daar geschreven achten gehouden over de Jaap Jonker over dat strandbe- drijfToen ik van de lagere school kwam, stuurde myn vader me naar een baas. Het was de bollenkweker Heemskerk in Katwijk aan den Rijn Dat werk lag me niet. M'n vader had van een Scheveninger de ezeltjes overgenomen, waarmee hy zomers langs het strand zwierf in de hoop, dat veel kinderen een ritje zouden maken. Dat vrije leven leek me meer. Eerst had mijn vader er niet veel oren naar, doch toen ik bleef aandringen mocht ik by hem komen werken. We hadden toen zes ezels. Die vorm van evenement sloeg wel in bij de badgasten. Je had toen in Katwijk op het strand nog niet veel anders. Er stonden wat con sumptietent j es met bergplaatsen voor de eigen tenten van de gasten. Dat was alles. Tot de oorlog zijn we met die ezels bezig geweest Toen was het uit Jonker Jr. vond die ezels maar zó, zó! Hij zag meer in paarden. Na lang praten lukte het hem vader te overreden een stuk of acht pony's te kopen. Opa Jonker ging met de bel lewagen en een pony rijden en Jaap en Jan bemoeiden zich met de gezadelde pony's, 't Liep allemaal heel lekker. Heel wat vaders en moe ders. die nu weer met hun kroost in Katwyk komen logeren herinneren zich nog de tijd, dat ze zelf bii Jon ker op een ezel of een pony zaten Het enige verschil: 't was een stuk goedkoper dan nu Paard in trek 't Aankopen van een paar paar den zweefde de Jonkers door het hoofd. Maar.dat paardrijden was in die tijd alleen een sport voor hen, die rijk met aardse goederen be deeld waren. En dat was niet ieder een. Er is echter sinds die tweede wereldoorlog heel wat veranderd, 't Paard is populair geworden en meer en meer gaan de mensen er toe over rijles te nemen. Waarom ook niet? De een heeft een auto en de ander besteedt zijn geld aan paardrijden Bovendien: het is een zeer gezonde sport, uitermate goed voor de spie ren en om een sterke rug te krij- j gen Jaap Jonker: M'n broer Jan en ik hebben altijd samen de paarden ver zorgd. Helaas kreeg Jan last van z'n heup. Dat bemoeilijkt het paardrij den zeer. Zo af en toe maakt hy nog wel eens een paar ritjes, doch het merendeel komt op mijn rekening. We hebben nu in totaal 15 paarden j en 7 pony's. Een respectabel aantal ;!iET „Ome Jaap" Jonker (eerste paardensportenthousiasten een .Op de achtergrond het hervormde van linksgaat met een aantal I avondrit over het strand maken. I witte kerkje. Foto LD J. van Duyn.Katwyk Zee' RIJNSBURG Het ligt in de be doeling van de Rynsburgse Dam club om in de week van het bloe mencorso een simultaan te organi seren Men zal trachten vcor deze gelegenheid een speler van klasse aan te trekken Meevallen zal dit niet want ln dezelfde week wordt ook NederlandRusland gespeeld. Dit werd gisteravond tydens de jaarvergadering, die in het Cen trum werd gehouden, meegedeeld. In zijn jaarverslag reveleerde de heer P van Egmond de activiteiten van het afgelopen seizoen. Schatbewaarder A Samson, die met een batig saldo van ruim twee- (Door Ce es Combee) KATWIJK AAN ZEE Wan neer het gemeentebestuur mede werking verleent en ook de ande re daarbij betrokken instanties, zoals het Hoogheemraadschap „Rijnland" en de Domeinen, er niet afwijzend tegenover staan, krijgt Katwijk aan Zee binnen verloop van ongeveer een jaar een overdekte manege. Deze zal dan gebouwd worden op het stuk duin voor de Soefi-tempel aan de Sportlaan. Initiatiefnemer tot de bouw van met goed gevolg de tweejarige cur- dit paardensportcentrum is de heer sus van instructeur heeft gevolgd. Jaap Jonker <52). die thans met zyn broers een manege heeft aan het Duinpad. Manege is daarovoor eigenlijk niet het juiste woord, want het zyn stallen, waarin de vijftien paarden een goed onderkomen vin den. Gereden wordt op het strand en in de duinen. Daar worden aan de beginners ook de eerste beginselen van het paardrijden bygebracht. Jonker heeft nu het plan opgevat een echte manege te stichten. Voor al nu zijn broer Jan «47) door een heupfractuur moeilijk meer kan paardrijden. Daardoor zullen de za ken worden gescheiden. Z'n zoon Jaap hoopt, nadat hij ln Deurne )RG pend Ue BUENOS AIRES (AP) De pero- i De wettige leiders van de neo-pe- nistische „Monteneros-groep". die de ronisten ontkennen elk medeweten voormalige Argentijnse president aan de ontvoering van Aramburu behulpzaam te zijn in de nieuwe manege. De Katwijkse paadensport enthou siast Jonker loopt al geruime tijd rond met het plan tot de bouw van een overdekte manege. Er werden reeds besprekingen gevoerd met het gemeentebestuur en met de dienst openbare werken. De bedoeling is een modern opgezette overdekte ma nege met ring, kleedkamers, douches restaurantje en stallen, alsmede een woonhuis te bouwen in de zuiddui nen bij de Soefi-tempel. Een betere plaats kan men zich niet denken: dicht bij het strand en vlak bij de duinen. De zaak is nu zover gevorderd, dat architect H. Stolle uit Amster dam ook één van de mensen die geregeld in Katwyk komen paard rijden in opdracht van Jaap Jon ker een schetsontwerp aan het ma ken is. ri t met het verzoek rt aan B. en W. zal worden gezonden. De heer Jonker hoopt, dat zyn ver zoek gunstig zal worden ontvan- honderd gulden het jaar begon, kon de boeken aan het eind daarvan met een batig saldo van by na driehon derd gulden afsluiten. By de be stuursverkiezing werden de heren W Leeuwenburg. S. Heemskerk en P van Egmond herkozen By het begin van het nieuwe sei zoen (1970/71) zal er weer een wed strijd tegen de oud-leden worden ge speeld. Tydens deze byeenkomst werden tevens diverse prijzen uitge reikt. Aan de kampioen van Ryns- burg, A. Vletter en aan de overige drie finalisten (G. van Zuylen. P. van Egmond en J. v. d. Meij», over handigde de voorzitter een beker De heer Vletter kwam definitief in het bezit van de wisselbeker omdat hij deze al meer dan vijf keer had gewonnen. Ook de heren Heemskerk (kampioen eerste klas) en Fernan- dus (tweede in deze strijd) ontvin gen een aandenken. De najaarsbe ker ging naar de heer Burgerhout. Besloten werd om aan de komen de competitie met drie tientallen deel te nemen. Men wil het derde gen en dat hy spoed achter de uit- i Cental geheel uit jonge spelers sa- voering van zyn plannen zal kun- mens en nen zetten Tenslotte werd meegedeeld dat er De belangstelling voor de paar- volgende week donderdag een snel- ilcnsp' t neemt hand over hand toe damwedstrijd zal worden gehouden. Katwyk bezit vele unieke sportac- Deze begini om acht uur Voor de comodaties, doch daaraan ontbrak winnaars is een beker beschikbaar nog een manege Daarover heeft gesteld, men in andere badplaatsen wel de beschikking. Daarom is het initia tief van Jaap Jonker byzonder toe te juichen. Aan een paardensport- centrum vooral nu zeer velen deze tak van sport, beoefenen bestond een grote behoefte. Wanneer de manege er is ligt het I in de bedoeling van Jaap Jonker ook bepaalde lesuren te creéren ty dens welke gehandicapten de paar densport kunnen beoefenen KATWIJK AAN ZEE De his- WASHINGTON «Reuter AFP> De Amerikaanse senaat heeft gis teren de handen van president Nixon gebonden en nagenoeg elke nieuwe inval van Amerikaanse troepen in Cambodja uitgesloten. Met geringe torische garnalenbomschuit de KW meerderheid (52 tegen 47 stemmen Pedro Eugenio Aramburu heeft ont voerd. heeft gisteren voor de vijfde maal beweerd dat zy de 67-jarige |i. i voormalige generaal heeft terecht- Ult verre Ollt^evill^ gesteld. De ontvoerders lieten een boodschap achter in de postbus van een bankbijkantoor, vijf kilometer buiten het stadscentrum van Bue Op drukke dagen echter lang niet genoeg. Ik rij zomer en winter en heb klanten, die elke week komen voor het maken van een vier uursrit naar Meyendel. Ook heb ik veel re laties, die elke week een uur komen ryden over het strand en door de duinen. Toen we Jonker vroegen of dat al lemaal mensen uit Katwyk en naas te omgeving waren, schudde hy het hoofd: Neen. beslist niet. Ze komen De maandag afgezette president On gania heeft kort voor zyn val de linkse elementen in het land de schuld van de ontvoering gegeven, maar aanhangers van Aramburu beweren dat elementen ter rechter- zyde hiervcor verantwoordeiyk zyn geweest, en hebben zelfs zeer duide- van Ongania zelf erbij betrokken waren. nos Aires, die door de filiaalhouder I ïyk gesuggereerd dat volgelingen aan de politie werd overgedragen. De ontvoerders bevestigden in de bood 6chap vier eerder door hen uitgege ven communiqués. In één daarvan, j op 2 juni gedateerd, werd gemeld dat Aramburu op 1 juni was terecht gesteld. Behalve het communiqué bevat te de envelop een gouden medaille Het klinkt wat eigenaardig als wij u mededelendat de Ame rikaanse staatssecretaris voor het leger Stanley R. Resor gisteren in het ministerie van Defensie in WashiJigton generaal Hays heeft gekust. Maar deze mededeling is niet zo vreemd als zij lijkt wan neer men weet, dat de generaal een vrouw is, Anna Mae als voor namen heeft en hoofd is van het Verpleegsterscorps van het leger. Anna Mae Hays draagt thans de titel van brigadier-generaal en ter gelegenheid van die benoe ming maakte de staatssecretaris klaarblijkelijk zonder tegenzin) gebruik van de gelegenheid haar met een kus te feliciteren. 88 is weer op zyn plaats by de Vuurbaak gereden. Dit werd ge daan door personeel van de Dienst van Openbare Werken met assisten tie van de kraanwagen van Garage Seinpost. De verdere attributen zo als de nettenrol. de schelpenkar, kor relwagen. etc. zijn door het Genoot schap „Oud-Katwyk" geplaatst met medewerking van leerlingen van de Chr. Technische School. Het genootschap is weer begonnen met de vuurtoren waarvan de in- richting in allerlei opzichten weer Kort voor de stemming had de anders wordt dan die van vorig jaar Democraat Mansfield gezegd dat de In de maand juni Ls de expositie senaat met aan de bevoegdheden van alleen s middags geopend vanaf de president aks opperbevelhebber volgende week). I van de strijdkrachten zou tornen. verwierp de senaat een amendement van senator Robert Byrd (Demo craat uit Virginia» dat een nieuwe militaire actie in Cambodja <na 30 juni» mogelijk zou maken als zulks ter becherming van de Amerikaanse I roepen in Vietnam nodig zou zijn. Er ligt nu een voorstel van de senatoren Cooper en Church op ta fel waarbij Nixon eerst toestemming moet vragen aan de senaat voor een nieuw ingrijpen in Cambodja. erde doema, de toenmalige vergadering van Rusland, iski afgevaardigde van de arbeidersparty. In 1917 zich aan by de socialisti- uiie en werd eerst minis- listitic en daarna minister Hij werd afgezet als pre- it hy erop bleef aandrin- iland in de eerste wereld- strijd zou voortzetten en lische politiek van de re- i succes was. rste jaren van zijn verblijf tenland was Kerenski bij- ief als redenaar en jour- I bevordering van de con- tie in Rusland. In 1922 wist lem geleide contra-revolu- eweging „De Russische Li- Ie matrozen van Kronstadt ld te bewegen. De opstand ér door Moskou neergesla- was een even groot tegen - n Stalin als van diens aarts Jtzki. Hy laat twee zonen 2H den in Engeland wonen. overal vandaan. Om een paar plaat- van vijfde regiment infanterie, sen te noemen: Rotterdam. Den j een horloge van Frans fabrikaat, een Haag. Amsterdam. Waddinxveen, Alphen en Utrecht en. natuurlijk Leiden. Er zijn er heel veel by. die het ryden by ons geleerd hebben. We hebben «gelukkig» heel wat jon geren onder de relaties. Jaap Jonker lachend: Neem nu die Jan eens. Iedere zaterdag is hy pre sent. Vaak al anderhalf uur voor hy de tocht over het strand kan gaan beginnen Hy helpt dan met opzade len van de paarden en als hij na een uur terugkomt duikt hij de stallen aan het Duinpad in om deze schoon te maken en van nieuw stro te voor zien. Bovendien zorgt hij, dat er vol doende voer en drinken is voor de paarden, rodat deze na een ver moeiende dag, direct kunnen „aan vallen". Dat kereltje van byna zeventien redt het wel. Hy heeft liefde voor de paarden. Dat staat vast en rijden doet hij ook al heel behoorlijk. Alle maal bij ons geleerd. Onder die 15 paarden zit er een die bij hem een streepje voor heeft en dikwijls na de rit een extra suikerklontje krijgt. Dat is Tycojo. 't Paard is ook aan hem gewend, want al6 hy roept, spitst het de oren AMSTERDAM «ANP) De le vensmiddelenhandel is een moei.yke branche. De verschuiving van de verkoop van de kleinhandel naar het potlood, een portemonnee en een grootwinkelbedrijf zal in de toekomst sleutelbos, die door Eugenio Aram- aanhouden. Het kleinbedrijf zal eoh- buru. zoon van de ex-president, als eigendom van de ontvoerde gene raal zyn herkend Woensdag had de ondergrondse organisatie „Faro" de „Oostelyke revolutionaire strydkrachten" in Montevideo bekendgemaakt dat Aramburu zaterdag of zondag zou worden vrygelaten Eerder hadden de peronisten al in een communiqué laten weten dat de ontvoerde ex-pre sident veroordeeld en geëxecuteerd was. Volgens de ..Montenero-groep' zal Aramburu's stoffelyk overschot pas worden teruggegeven aan de nabe staanden als het stoffelijk overschot van ex-dictator Perons geliefde vrouw EvJta teruggevonden wordt. Het lichaam van mevr. Peron ver dween tydens het bewind van Aram buru. kennelyk om de persoonsver- heeriyking van Evita door Perons aanhangers tegen te gaan. Mevr. Pe ron. een gewezen filmster, was zo po- pulair onder de arbeidersmassa van deze uitbreiding van het aantal com- Argentinië dat zy het belangrykste mjsaarissen geen aandacht was ge- element werd van de macht van Pe- gohonjcen aan een advies van de SER ron. todat zy in 1953 aan kanker j omtrent de benoeming van een stierf. werknemerscommissaris. ter een marktaandeel weten te be houden van ca. 60 pet., en de n.v. Gebr. D. Schuitema zal in deze ont wikkeling zeker een rol kunnen spe len. Aldus luidt de toekomstvisie van het bedrijf, uitgesproken door de voorzitter van de raad van commis sarissen, drs. H. J. G. van Wijk, op de gisteren gehouden jaarvergade ring Het bestuur ziet als een van haar toekomsttafcen het stimuleren van de groei van de gemiddelde be- dryfsgrootte. Zy voorziet dientenge- volge voorts een verdere groei van de omzet van Schuitema. j Als opvolger van de heer drs. W F Westertnann als lid van de raad van commissarissen werd by accla matie benoemd de heer J. M. Gorter, lid van de hoofddirectie van Kluwer. Eveneens bij acclamatie werd een uitbreiding van de raad goedgekeurd Benoemd werden de heer D. van Ruiter, specialist op het gebied van de belastingen en prof. dr. A. Wat- tel. bedrijfseconoom. Een der aan deelhouders betreurde het, dat bij

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9