Aanwezige arbeidsreserve Jiiet bruikbaar Integratie van kath. scholen TIMEX VEEL WAARDERING VOOR M. WEIMA HORLOGES PIERROT \Directeur van de Leidse Grofsmederij: WATER Mr.Kleijn hoogleraar in notarieel recht a ui SB neemt deel nieuwe fabriek Zomercursus over Amerikaans rechl Agnes' en 'Maria één en samenwerking met Paiilus Komt U naar NOORDWIJK! Holel-Resl. Hollander ATTENTIE I érbouwing Creatief Centrum AFSCHEID DIRECTEUR MARKT- EN H i I ENDIENST II nUJDAG 12 JUNI 1970 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 3 (Door Henk de Kat) IIDEN Er gaat nog zeker vijf jaar heen, alvorens de mechanisatie in de in- itrie zo is gevorderd, dat er geen nieuwe irbeiders nodig zijn. Dat is een schatting ir. Martinus de Jong, bezig aan zijn 34ste tegelijk laatste jaar als directeur van de „Grof", zoals de Kon. Ned. Grofsmederij in het Leidse taalgebruik heet. Voorlopig zal de Grof zoals trouwens de hele Leidse indus trie nog wel een beroep moeten doen op Turken en Marokkanen. Meestal voor de baantjes waar wij Nederlanders ons te goed voor voelen. }f hebben op dit moment nog werk honderd Nederlanders", zegt ie Jong, in het gesprek een vrien- [jke en onbevangen pratende man. 1 arbeidsplaatsen, zonder dat nemers zijn om deze plaatsen etten. Aankloppen by het GAB jt gewestelijk arbeidsbureau, waar sen ingeschreven moeten zyn) t niks op, weet ir. De Jong. In tl Leu hr.l ie U in 1 den hal -9; 9.11 poll Idsei De Leid e C( de afgelopen dinsdag gehouden aan deelhoudersvergadering van de Grof- smedery deed hy een krasse uit- I spraak. „De Nederlanders die je via j het GAB krijgt, zyn nauweiyks in draaien zonder veel toezicht", staat om te werken", zei hy by die j Door mechanisatie zal vooral het gelegenheid. j eenvoudige handwerk overbodig Een uitspraak die het waard is, om f moeten worden. Dat is nou net het noodzaak om mensen door machines j te vervangen: „Amerika ligt op dat gebied ver vóór. Daar hebben ze ma- I chines die 24 uur per dag kunnen nader over te praten. Ir. De Jong ontvangt ons daarvoor graag in zyn kantoor aan de Zuidsingel. „De ar beidsreserve die nog aanwezig is, kan je in het algemeen niet gebruiken", zegt hy opnieuw, om dan te verkla ren: „Aan de ene kant heb je een groep die net niet invalide is, en dan heb je nog een gedeelte dat wei nig bereidheid toont om een job te aanvaarden". „Met medewerking van het GAB hebben we vorig jaar eens alle by het GAB ingeschrevenen ge checkt. Van de 200 man die be schikbaar waren, zyn er maar één of twee uitgekomen. De anderen wa ren voor ons niet in te zetten, op deze beide gronden: onbruikbaar en onwillig". Op een vraag van onze kant grijpt ir. De Jong naar de huistelefoon om DEI ÜDEN Besloten is tot oprich. van de Bouw-Element Lichtge- tN.V. in Markelo met het doel Zwicht bouwelementen te ver te verhandelen en te ver- Aandeelhouders van deze N.V .(i.o.) zyn: Bouwbedryf ififrC 611 biezen Groningen, jnalf ?toir de Vente de l'Argile Ex- iw«d S A. uit Brussel, IBB-Kondor <5;; fP N.V uit Leiden en N.V. Natio- Orondbezit uit Den Haag. toenkort zal worden begonnen de bouw van een fabrieksge- met opslagterrein in Markelo. november 1970 zal de produktie binnenwandelelementen kunnen M 1 Respondent uitgewezen Het ftoslowaak.se ministerie van inlandse Zaken heeft gisteren ert Lass, correspondent van de rijd' Ahcial Times" in Praag uitge- 16u a Lass heeft, volgens het mini- de belangen van Tsjecho-Slo- geschaad. er op dit ogenblik by de Grofsmede- ry werken. „Dat zyn er 143", weet hy even later. „Op een totaal van 650 man. Vooral Turken, met daar naast nog wat losse Marokkanen, die van het ene naar het andere be- dryf lopen". De grote Leidse industrieën als Wer- nink. HCW en de IBM werken sa men in het werven van werknemers uit het buitenland. Voor het meren deel zyn de Turken en Marokkanen ondergebracht in aangepaste hotels te Katwyk en Noordwijk. Een gerin ger aantal verblyft in het woonoord voor gastarbeiders te Leiderdorp, dat een initiatief is van het gezamenly- ke Leidse bedryfsleven. lp stof leiden en in het ivingebied Leidse Duinwaterleiding J tegenstelling met andere on fan nog geen druppel re- x gevallen en dat betekent, dat caterzorgen voortduren. Hoe- mjook tegen de wil van het wa- tidmgbedrijf, moet het be te sproeiverbod ivorden ge- ihaafd. Een woordvoerder ie vanmorgen mee dat het vojkruik 8000 m3 beneden dat de topdag van vorige week - it te danken is aan Het te 21 lieden van spuiten met de de droogte blijft, zullen ngere maatregelen ivorden j oil en, maar daar ziet het op moment niet naar uit. aldus ebt wordvoerder, die dankbaar is tde medewerking van de be ting. Het verbod wordt weinig fjjjireden. Men sproeit niet of \t de tuin met behulp van ers of emmers, wat veel min- water kost dan het spuiten 101irende vele uren. zijn stadgenoten, die zich ergeren, dat de gemeente mige plantsoenen en perken bespuit met leidingwater, voor is toestemming gegeven deze openbare stukjes groen f Ie Leidse steenwoestijn niet laten verdrogen. Waar moge- gebruikt de gemeente sloot- jd sr. Waar leidingwater wordt 0 uikt is aangedrongen op ui- te zuinigheid. 'k|lc izelfde is het geval met Clos In onze stads- t van gisteren meldden wij, omwonenden zich ergeren bet feit. dat zes sproeiers de dag leidingwater spuiten om uS plat dak van deze fabriek aan van angegracht te koelen. et waterleidingbedrijf is hier- op de hoogte en heeft over- 5n gepleegd met de bedrijf slei- Onder het dak staan kost- machines en werken mensen. juiije koeling is noodzakelijk. For- pWl I kan het moeilijk verboden den, aldus de woordvoerder, lat een plat dak geen tuin is, v wel is aangedrongen op zui- ojjeid. Overwogen is, dat dit be- van leidingwater gebruik kt voor koelingsdoeleinden, dit ook elders in bedrijven zócjtart, maar dan op een wijze, if zichtbaar is. Jt duinwaterleiding is niet van ^al genoegen te blijven nemen 0 het gebruik van leidingwater de koeling van een dak. Op moment ivordt niets onderno- maar men is van plan met irectie van het bedrijf in leg te reden over een betere Vie van het dak, waardoor "ldj' roeien in de toekomst niet g'r nodig zal zijn. wlllj ij zijn blij met dit plan, om- 'idit een kwestie kan oplossen, terecht ontevredenheid wekt. is zonder meer hatelijk onder sproeiverbod te leven en dan ele dag fonteinen op een dak ien sproeien. „Een paar jaar geleden hebben we moeten besluiten om gastarbeiders in dienst te nemen", momereert ir. De Jong. De Grofsmedery zag zich toen genoodzaakt de produktie op te voeren. De gastarbeiders zyn by de Grof vooral tewerkgesteld in de gietery, maar volgens de direc teur zyn er nu ook omgeschoold voor eenvoudige werkzaamheden in ande re afdelingen van het bedrijf. Het gros doet echter ongeschoold voor „Ze willen liever in stof werken dan Nederlanders, die een betere omge ving vragen". Het is een economische noodzaak om verder te mechaniseren, meent ir. De Jong. Anders gezegd: een Aan Leidse universiteit LEIDEN Met toespraken van de decaan van de faculteit der rechts geleerdheid van de Leidse universiteit prof. dr. H. Daalder, en prof. Hans Smit van de Columbia University in New York zal op maandag 29 juni in het juridisch studiecentrum „Gra vensteen" de vijfde te Leiden te ge ven zomercursus over Amerikaans recht worden geopend. De cursus, die duurt tot vrydag 24 juli, wordt ver zorgd door zes hoogleraren van de juridische faculteit van de Columbia University, Harlan Morse Blake, Prank P. Grad. Louis Lusky. Hans Smit, Michael I. Sovern en H. Ri chard Uviller. Twee assistenten, Phi lip Mandelker en Mark Schattner, redacteuren van de Columbia Law Review, zullen de hoogleraren by- staan. Executive directors van de cursus zyn prof. Hans Smit van de Columbia University en prof, mr. Th. Koopmans van de Leidse universiteit. De deelnemers aan de cursus zyn af komstig uit achttien landen, Belgic, Denemarken. Duitsland. Engeland, Finland. Frankryk. Griekenland, Hongarye, India, Israël. Italië, Ne derland, Nigerië. Oostenrijk, Polen, Roemenië, Zweden en Zwitserland. Er zyn vier verplichte hoofdvak ken, namelyk legal method, consti tutional law. civil procedure en cri minal law. Daarnaast zyn er zes keu- zevaken criminal process, trusts, antitrusts law, labor law, metropo litan environment and the law en copyright waarvan iedere deel nemer er minstens twee moet nemen. Tydens de weekeinden zullen enige excursies worden georganiseerd, op dat de deelnemers een goede indruk van Nederland kunnen krygen. Op het programma staan een ontvangst door het gemeentebestuur van Leiden in de Lakenhal, een ontvangst door het gemeentebestuur van Amsterdam en excursies naar het Frans Halsmu seum en Rotterdam. werk, waarvoor nu nog gastarbeiders worden aangetrokken. Tegen niet geringe kosten, want een buitenland se werknemer kost 80 procent meer (kosten van aanwerving en verblyf etc), dan zyn Nederlandse collega. Het zyn volgens ir. De Jong niet alleen de hoge kosten die hier een rol spelen. Met 140 gastarbeiders op een totaal personeelsbestand van 650 werknemers, is het plafond wel be reikt. Niet zozeer door de onderlinge verstandhouding binnen het bedryf «..die is goed: de Nederlanders zien hier misschien liever landgeno ten, maar men begrypt dat ze nodig zyn en ze worden prettig opgeno men".), maar omdat de buitenlan ders veel aandacht vergen. Ten eers te door de vaak moeizaam verlopen de communicatie, en ten tweede door hun geringe vakkennis, waar door hen veel moet worden byge- bracht. Heeft de Grofsmedery wel eens overwogen o m het bedryf te ver plaatsen naar het oosten van het land, waar een grote werkloosheid heerst! Dat heeft de Grof, antwoordt Ir. De Jong, maar economisch bleek dat niet erg aantrekkeiyk. „Voor ons bedryf is dat erg moeilyk. wy moe ten tussen de havensteden Rotter dam en Amsterdam zitten. En by de Hoogovens. Wy maken soms zware stukken die maar net over de weg kunnen, en niet over water. Dat zou te moeilyk en te duur zyn". Gelukkiger? Van de andere kant kan ir. De Jong het zich voorstellen, dat de mensen uit oosteiyk Nederland niet graag hun vertrouwde omgeving ver laten, om in het westen by de Grof smedery te gaan werken. Voor zyn fabriek blijft er dus voorlopig een arbeidsprobleem bestaan. Binnen vyf jaar valt dat probleem niet op te los sen, gaf ir. De Jong al aan. De me chanisatie van het arbeidsproces verloopt geleidelyk. Maar zelfs éls er een verregaande mechanisatie is be reikt, zyn we er nog niet uit. gelooft ir. De Jong. Hy meent, dat de ont wikkelde landen hun eenvoudi ge werk zullen moeten gaan afsto ten naar ontwikkelingslanden, zodat daar werkgelegenheid wordt gescha pen en Europa zich helemaal kan toeleggen op hoofdarbeid. „Laat ze de eerste vyftig jaar maar proberen om ons in te halen, en dan zien we wel weer verder. Maar daar gaan mensenleefty- de»n mee heen. Dat is een kwestie van instelling. Net zoals er by ons mentaliteitsverschillen bestaan tus sen een 20- en een 60-jarige, heb je daar ook mentaliteitsverschillen. Maar dan in de maatschappy. De LEIDEN In een gezamenlijk overleg van alle katholieke scholen voor voorbereidend wetenschappelijk onderwijs en algemeen voortgezet onderwijs in Leiden, is besloten te komen tot een verdergaande integratie van het katholiek voortgezet onderwijs. Aan de voorbereiding voor het tot stand komen van een regionale schoolraad wordt eveneens begonnen. Per 1 augustus 1970 (aanvang der lessen: 17 augustus a.s.) zal de Pau- lusscholengemeenschap voor middel baar algemeen voortgezet onderwijs (mavo) en voor lager economisch en administratief onderwijs (leao) aan ADVERTENTIE Ga dan eens eten bij I Diverse specialiteiten i Komplete menu's vanaf f 10, r Plate service f 6,50. Gezellige terrassen aan zee. Een klein kwartiertje ryden van Leiden. Tel. 01719—3441 de Surinamestraat gaan functione ren, zoals eerder uitvoerig is bericht. De belangstelling voor deze scholen gemeenschap is groot. Zy start na dc vakantie met. zes eerste klassen. Per 1 augustus 1971 zullen de scho- 1< ngemeenschap St. Agnes aan de Eijmerspoelstraat en de Mariaschool oor Mavo aan de Potgieterslaan zich verenigen tot één scholengemeen- schap voor Atheneum, havo en mavo. Het bestuur heeft bij het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen een aanvraag ingediend op dit athe neum ook latyn als examenvak te kunnen geven. Deze scholengemeenschap zal nauw samenwerken met de Paulus scholengemeenschap zodat, indien dit nodig is en door de ouders wordt ge wenst, overgang van leerlingen van de ene scholengemeenschap naar de andere, na het brug jaar (eerste klas» en later, eenvoudiger mogeiyk is dan thans. ADVERTENTIE viaag is alleen, of je die mensen er gelukkiger mee maakt door onze maatschappy op hen over te plan ten". ADVERTENTIE Parkeergelegenheid heeft U by ins voor de deur. Of op één mi nuut atstand v. d. Werfstraat, Oude Ryn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Dries- se nstraat) Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie 4 „altyd voor deliger' geen valse leuze „van zoveel voor zoveel' maar het gehele Jaar „voor zoveel" En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes. verzilverde geschenk artikelen brillant. De beste merken, de ruimste keuze. Juweliei - Horloger d. WATER Haarlemmerstraat 181 ir. M. C. de Jong „aanwezige arbeidsreserve on bruikbaar en onwillig" (Foto LD/Holvast) Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Neder-Langbroek en te Schoonrewoerd A. W van der Plas. kand. te Katwyk aan Zee; te Spijkenisse W. Sirag te Rotterdam- Zuid. Bedankt voor Veenendaal J. Smit te Soest. GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen te Uithuizen P Deddens te Rozenburg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te IJsselmonde J. Myn- ders, kand. te De Meera. Bedankt voor Barneveld P. Blok te Dirksland: voor Clifton «USA) J C. Weststrate te Meliskerke; voor Patterson, New Jersey (VS) D. Hak kenberg te Dordrecht. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen te Dordrecht A. Wink, kand. te Gouda. LEIDEN By KB is mr. W. M. Kleijn te 's-Gravenhage, tot dusver re wetenschappelyk hoofdmedewer ker bij de faculteit der rechtsgeleerd heid aan de Leidse universiteit, be noemd tot gewoon hoogleraar in het notarieel recht. Mr. Kleyn, die fci 1927 te 's-Gra- venhage werd geboren, ontving mid delbaar onderwys aan het Gymna sium Haganum en studeerde, na In 1945 het diploma gymnasium te hebben behaald, aan de Leidse uni versiteit aanvankelyk theologie en geschiedenis. In 1947 ving hy de stu die in het Nederlands recht aan. Vier jaar daarna legde hy het doctoraal examen in deze studierichting af, waarna hy in 1952 en 1953 achter eenvolgens het staatsexamen nota riaat deel twee en deel drie aflegde Na enige tyd als kandidaat-no taris werkzaam te zyn geweest werd mr. Kleyn in 1954 als docent ver bonden aan de destyds particuliere opleiding vcor de notariële exa mens. In 1961 volgde zijn aanstelling als docent voor het notarie 1 «bur- gerlyk) recht van de consulaire op leiding van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Een jaar later werd hy aan de Leidse universiteit be noemd tot wetenschappelyk mede werker. Vorig jaar promoveerde mr. Kleyn die van 1966 tot 1969 voorzitter van de wetenschappelyk staf van de Juri dische faculteit is geweest, by prof. mr. K. Wiersma cum laude tot doc tor in de rechtsgeleerdheid op ee>n proefschrift over de boedelscheiding. Hy is auteur van verscheidene pu- blikaties in de vakpers. 1 JAAR VOLLEDIGE GARANTIE Horloger Juwelier MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN - TEL. 20778 LEIDEN in het Creatief Cen trum werd gisteravond een werkver gadering gehouden van de Leidse Kabouters. De verbouwing van het pand Breestraat 66 was aan de or de. Er werden drie commissies in het leven geroepen, die zich hier mee bezig zullen houden. Actieve vrywil- ligers in de zaal gaven zich op voor de volgende werkgroepende commis sie voor financiële propaganda, die de geldelyke kant van de verbouwing zal regelen: de verbouwingscommis sie, die aan verven en timmeren zal slaan, en de interieurcommissie, die de inrichting op zich zal nemen. Er is nog een gebrek aan actieve ka bouters, die mee willen helpen om de subsidie op een nuttige wyze in het pand te investeren. Verder is in deze vergadering te berde gebracht, dat het nodig is, dat de kabouters meer in de Leidse pu bliciteit komen. „De mensen moeten byv. weten, dat we dit pand hele maal zelf opknappen. Er moet duide- lykheid over ons bestaan zyn", al dus de kabouter-secretaris. LEIDEN Meer dan een uur lang heeft de heer M. Weima gistermiddag in de burgerzaal van het stadhuis kunnen horen welke grote waardering er in ambtelijke kring en bij het be drijfsleven bestaat voor het werk, dat hij gedurende twintig jaar als directeur van de Leidse markt- en havendienst heeft gedaan. De heer Weima, die met pensioen gaat, heeft een werkkring gehad met vele facetten. Dat bleek uit de aanwezig heid van vertegenwoordigers van tal van organisaties en in stellingen. Burgemeester Van der Willigen leidde de sprekers in. Als eerste sprak wethouder Harmsen. die de hoop uitsprak, dat de dienst, nu ze wordt opgeheven en opgesplitst, dezelfde resultaten zal hebben. Hy schetste de scheidende directeur als een man, die door overleg goede ver houdingen opbouwde. De verstand houding met het personeel was byv. zó. dat een verzoek van de di recteur een moreel bevel was. U hebt, aldus de wethouder, uw taak ver richt op een wyze, waarvan Je Je af vraagt of ooit een ander het beter had kunnen doen. U laat een vee markt achter, die in een betere si tuatie verkeert dan ooit in de laatste twintig Weima-jaren. De Groenoord hal noemde de heer Harmsen een kroon, op het werk van de schei dende functionaris. Een lange ry van sprekers bracht hulde aan de heer Weima, wiens echtenote in de waardering werd be trokken. Uit de ambteiyke kring spraken mr. Ten Napel namens de hoofden van dienst („U was een collega met een eigen styi. Het ie Jammer, dat u weggaat nu het leuk wordt. Het sprookje wordt waarer komt een kabouter in de raad"), een vertegenwoordiger van de Vereniging van hoofdambtenaien van het marktwezen („U kwam ongevraagd met goede adviezen") en opzichter Harland. die zyn chef namens het personeel in het zonnetje zette („U was een vader voor ons") Ir. De Buck van de VEBO was biy. dat de heer Weima in het be stuur blijft. Dat hy toch kwam om waardering en een geschenk het was lang niet het enige aan te bieden, werd veroorzaakt door de wi' om de agrarische term „de paarden die de haver verdienen, krygen z< niet" te loochenen. De handel gaf ook acte de prései ce. Waardering van het bedryfslt ven betuigden de heer Ten Da van de Bond van veehandelaren de heer De Vrij van de Zuidhollan» se bond van veevervoerders. De wi renmarkt pakte letteriyk (cadeau.1 uit en vertegenwoordigers van d landelijke Vereniging voor de ambu- mte handel en de plaatseiyke afde- ng (de heer Sontrop) voerden het /oord. De laatste sprak dankwoor- len, maar vond het jammer, dat de heer Weima het niet meemaakt, dat de warenmarkt overdekt is en dat op het dak auto's worden gepar keerd. Als symbolische afscheidsdaad bood de heer Weima de sleutel van de Waag. die hy twintig jaar geleden kreeg, aan wethouder Harmsen aan. Wethouder Harmsen drukt de heer en mevrouw Weima ten af scheid de hand. (Foto LD/Holvaat)

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3