Warhol brengt de film terug tot z'n oorsprong Indiaan als underdog in de Jacht op Willy Boy Gangsters de baas in Las Vegas Visuele pogingen tot natuurlijkheid Betere Western HET VOLKOMEN HUWELIJK Drink louter Kabouter Alle kabouter-moeders doen 't ook. Tuinstoelen Microfoon Hollywood Herkenbaar Moderne western tekent strijd tussen blank en rood „Ace high' Boeven blijven TWEE EVA'S VRIJDAG 12 JUNI IS 70 LTJtwi'w Turnrr/VT* PAGINA y (Door Henk Leffelaar) NEW YORK (GPD) Andy Warhol is een „legendarische" jonge Amerikaanse filmmaker, die in Europa tot nog toe meer bekendheid geniet als de schilder van het Campbell soepblik (dat onlangs voor 60.000 gulden werd verkocht het hoogste bedrag ooit in Amerika voor het werk van een levende schilder betaald). Warhol's films worden tot de „underground" van de Amerikaanse filmindustrie gerekend, en het is jammer dat ze niet tijdens het Holland Festival, zoals aanvankelijk de bedoe ling was, vertoond zullen worden. Andy Warhol (van Tsjechoslowaakse afkomst) heeft een onge naakbare reputatie, en er is in Amerika inderdaad geen enkele na tionaal békende kunstenaar (met de mogelijke uitzondering van J. D. Salingerde schrijver van Catcher in the rye"), over wie tijdens diens leven zoveel mythevorming heeft plaatsgevonden. War hol wordt in deze mythes voorgesteld als een lugubere jongeman, die een geheimzinnige en perverse invloed uitoefent op zijn mede werkers. ADVERTENTIE Jonge Oode jenever Kleine feiten hebben meegeholpen deze mythe te bevestigen. Enkele ja pen geleden zou Warhol een lezing houden aan een universiteit in het middenwesten, maar tijdens de le zing bleek het niet Warhol te zijn die de studenten toesprak, maar ie mand die hij in zijn plaats had ge stuurd. Ongeveer twee jaar geleden kwam hij opnieuw in het nieuws, toen hij op de stoep van zijn werk- gebouw in New York werd neergescho ten door een meisje dat één van zijn „super-sterren" was geweest. War hol lag maandenlang in een deken huis, en het meisje werd opgeslo ten in een krankzinnigengesticht. In haar flat werden pamfletten gevon den tegen het onrecht van een door mannen overheerste maatschap- Pij- De mythevorming werd verder ver sterkt door het feit, dat Warhol zel den buitenstaanders ontvangt, en nooit te zien is in kringen van hele en halve beroemdheden. Daarbij kwamen dan nog zijn ..vreemde", films, zijn Campbell soepblik <wie schildert er in vredesnaam een soep blik?) en het boek dat uit niets an ders bestond dan de gedrukte, letter lijke tekst va nalles wat er geduren de een dag in zijn werkgebouw. de „fabriek" door wie dan ook werd ge- „The Factory" (de fabriek) is een grote, ruime zolder die aan de voor zijde uitkijkt op Unionsquare in New York. Wie op de derde etage uit de lift stapt, stapt zijn spiegelbeeld tegemoet, in een holle spiegel die de hele wand van de kiene hal beslaat. Achter die toegangsdeur «overdag be waakt door een informele secretares se) dreigt men aangevallen te wor den door een levensgrote opgezette zwart-witte hond. Het kantoor be staat uit twee doorzichtige grote plas te tafels, daar achter witgeverfde rie ten tuinstoelen, ruimtelijk geplaatst, aan de voorzijde van de zolder. Er staat ook nog een cactus in een gro te pot. en dat is alles. De achterzijde van de zolder is af geschermd door gordijnen. Daarach ter is een schemerige ruimte die het midden houdt tussen een sinds lang verlaten salon uit de 19e eeuw. en de geheime zolder van een kasteel in Engeland. Er staan comfortabe le sjiek, onsjieke banken, drie grote flessen met kristalhelder water, an tieke kastjes op een rij langs de muur, een paar fauteuils en de ach terafscheiding wordt gevormd door 'n projectiescherm van bioscoopfor maat. Het is de plaats waar de films worden bekeken. Andy Warhol, omstreeks 40 jaar. maakte de indruk van iemand die vanaf zyn geboorte binnenskamers is gebleven. Hij heeft askleurig haar een spierwit gezicht met donker bruine kleine wenkbrauwen en don kerbruine ogen. Af en toe draagt hy een bril. maar altyd is hy verge zeld van een bandopname-apparaat in een zwart koffertje. Hij draagt oude kleren en conventionele over hemden zonder das. Een gesprek met hem is niet ongelijk aan een conversatie met een gekwelde le denpop die spreken heeft geleerd. Om te beginnen praat hij zacht, met slikbewegingen die suggereren dat ieder woord operatief wordt prijs gegeven. Zijn antwoorden zijn dan ook beperkt tot ja's en nee's, en vaak vraagt hfj anderen wat zij van de gestelde vragen vinden. Maar ontwrichtender dan dat alles (voor al voor de aan vragen stellen ge wende verslaggever) is de microfoon die Warhol tijdens het gesprek voortdurend ophoudt. Waarom? „Iedereen zou eigenlijk alles moeten opnemen. Iedereen zou een microfoon onder zijn eettafel moeten aanbrengen. Gewone ge sprekken zijn de interessantste ge sprekken". Wat doet hij met de bandopnamen? „Die worden in een doos gegooid. We luisteren er eigen lijk nooit naar. Ze zouden natuur lijk overgetikt moeten worden, maar dat is veel te veel werk". Is hij, omdat hij alles wil vast leggen, ook iemand die alles be waart «verlegen nadenken). .Nee, dat is een interessante gedachte". Vindt hij praten moeilijk, pijnlijk? aarze ling) „Ik heb eigenlijk niks te zeg gen, schrijf maar op wat je wil". Waarom schilderde hij een soep blik, andere voorwerpen, bij wijze van parodie? ,Jk geloof niet in voor werpen. Ze nemen te veel plaats in. Vind je zo'n bijna lege zolder niet prettig? Ook als de telefoon gaat en hij die beantwoordt, blijft hij de microfoon ophouden. Hoe is hij met filmen begonnen? Ik was naar Hollywood gegaan. We kochten wat goedkope apparatuur en zijn gewoon begonnen". Waarom maken zijn films zo'n ruwe, onaf gewerkte indruk? „We hadden geen verstand van filmen, daarom beslo ten we met opzet alle fouten te ma ken, die er met filmen te maken zijn. Dat was makkelijker en goed koper". Een Warhol-film heeft iets gemeen met een produktie van de enthou siaste amateur-cineast, die, gewa pend met een in de avonduren ge schreven scenario, in het weekeinde de buren optrommelt voor hoofd- en bijrollen, zyn achtertuin als decor gebruikt en dan de helft van zijn film moet weggooien wegens onder belichting. De vergelijking i6 echter misleidend. Het is een feit dat Warhol geen scenario's gebruikt en dat hij zijn „acteurs" laat doen. wat zij wil len doen Het is ook een feit dat de afwerking van zijn films de te goe der naam en faam bekende holly- wood-stud'io's van ontzetting doet verst enenoverbelichte beeld en zichtbare montage, slecht en onge- synchroniseerd geluid, dialogen zon der begin of eind. Maar het verschil met de zondagsamateur is, dat War hol het zo wil, en dat de amateur er slapeloze nachten over heeft. De typische reactie van de Holly wood gelovigen is: Warhol vcr- nachelt ons. maar waarom? Nee. Warhol vernachelt niemand. Zijn films zyn acceptabel voor de aandeel houders van de filmmaatschappij, begrijpelijk voor iedereen, en ge maakt volgens het laatste succes-re cept. Warhol brengt de film echter terug bij zijn oorsprong, voordat ie mand ooit had bedacht dat er mil joenen mee te verdienen waren (die hij dan ook niet verdient). Een Warhol-film is een visuele po ging tot natuurlijkheid, en als zoda nig is het een voorloper en aanslui ting op. zulke gebeurtenissen als het j su k)e r- rakf es tl val ..Woodstock" en rockmusicals als „Hair" en „Salva- I tion". die van de ongedwongenheid een feest maken. Deze natuurlijk heid houdt alles in waar Hollywood zich nooit aan heeft gewaagd: naakt- Filmmaker Andy Warhol met microfoon in de hand in zijn kantoor tn New York. scènes, doelloos gekeuvel, fotografie zoals het uitkomt (die indruk wordt althans gewekt), en een gegeven zon der inhoud. Een film als „Wood stock is establishment, oude koek. vergeleken bi) een film van Warhol. Warhol gebruikt geen mon tage-foefjes. geen mooie camae ra- hoeken, geen „artisticiteit". Een War hol-film is. zoals een ding is: authen tiek. onvervreembaar. herkenbaar. STUDIO „Teil them Willie Boy is here" een verfilmde legende, zoals de aanvang van de film zegt, is gemaakt in het genre van „Easy Rider" en „Butch Cassidy and the Sundance Kid", de moderne Amerikaanse western. In de film speelt zich een ook humane strijd al tussen de blanke en de Indiaan, waar bij de laatste sterft. Het is vooral de situatie in het reservaat en de wantrouwige Indiaan die tekenend voor de film zijn. Willy Boy, (Robert Blake) keert terug naar zyn reservaat om de Jaarlijkse fiesta bij te wonen en het meisje Lola (Katherine Ross) als bruid mee te nemen. Bij een nachtelijke ontmoeting wordt het, paar door Lola's vader verrast, waarbij Willie de vader doodt. Het paar vlucht. Dr. Liz Arnold (Suzan Clark), inspect.rice van het reser vaat en geliefde van sheriff Coo per (Robert Redford) smeekt deze Lola terug te halen naar het re servaat. Bij de achtervolging in de woestijn waarbij de Indiaan steeds te slim is. worden enkele achtervol gers door Willie gedood. De Jacht TRAINON De avonturen van Butch Cassidy en de Sundance Kid blijven nog zeker een week in de Breestraat draaien. En daar kan iedereen blij om zijn. Want deze goedgemaakte film van de twee le gendarische boeven uit het Wilde Westen, die op een gegeven moment hun geluk in Bolivia gaan zoeken, is veel aandacht waard. Vooral door het bijzonder bekwame spel van Paul Newman en nieuwe ster Robert Redford, fraai geassisteerd door Katharine Ross ontstond een zeer sfeervolle film. Adembene mend zijn de klopjachten op onze helden. Erg mooi de natuuropna men. krijgt dan een ander karakter. Coo per trekt alleen verder en ontdekt Lola dood in een leeg India nendorp. Op een berg verrast hy de Indiaan en schiet hem neer na dat Willie een onverhoedse beweging, met zijn lege geweer maakte. Coo per krijgt berouw van zijn jacht en verbrand Willie Boy met eerbewij zen een opperhoofd waardig. Regis seur Abraham Polonsky toont in deze film het onbegrip tussen de zg. democratische Amerikaanse boer en de zich 6teeds „underdog" voelende Indiaan. Tn feite de si tuatie van nu bij de neger. De film speelt zich af in een troosteloze woestijn waar het Indianenpaar in vlucht en enkele betere gebieden, waar de blanken heer en meester zyn. Robert Redford speelt de knap pe en slimme (hoewel hij tn de film een wat vage figuur ls) sheriff Cooper en Robert Blake de Indiaan Willie Boy, van wie alleen de spo ren vertellen waar hij werkelijk ge weest is. In „De jacht op WUHe Boy" speelt Robert Redford (De Kid de rol van sheriff Cooper. Op deze foto springt hij van een wagen af om een whisky verko pende man af te tuigen. Op de achtergrond staat Coopers ge liefde (Suzan Clark). LUXOR „De grijnzende doder" is een wat gezochte titel, voor de film die deze week in het Luxor- theater draait. „Ace High" is een van de betere (Italiaanse) Westerns in-technicolor, die veel meer is dan alleen maar een story rond een .grijzende doder". Eli Wallach en Terence Hill vor men in het avontuurlijke Mexico een ln alle opzichten ijzersterk duo, dat als de „dikke en de dunne" voor de nodige verwikkelingen zorgt. Uiteraard bloederig op z'n tijd de overval op een kazerne o.m. maar óók soms verrukke lijk humoristisch. Met Bud Spencer Jagen de avon turiers eerst elkaar lustig op, daar bij niet opzijgaand voor een op stootje, maar na de pauze „vin den" de mannen elkaar. Met een neger-echtpaar wordt dan de jacht geopend op de kwade figuren, die onder de slogan „Law and or der" (Wet en gezag) hun duistere praktijken in een oogverblindend speelhuis bedrijven Dat „de goeden" (altijd) winnen en dat er tijdens de finale van het speelhuis weinig overblijft, valt te raden. Maar het ls en blijft aardig om te zien hoe LIDO In een groot aantal span nende scènes van de kleurenfilm .Machinegun Mc. Cain" in het Lido-theater kan men de groot meesters van de misdaad ln Las Vegas hun duistere praktijken zien bedrijven. Men ziet er de topfigu ren van het ..syndicaat", een gang stersorganisatie die ook een der grootste speelholen, ..Royal", in zijn bezit heeft, als deftige heren, die achter de schermen de lakens uitdelen aan de kleinere boeven, die gewillig de bevelen van hun meesters uitvoeren, ook als het le ven van anderen er mee gemoeid is. De sympathie is aan de kant van de tegenspeler van het .syndi caat". de bankrover Hank Mc. Cam, die zij het door omkoping na twaalf jaar gevangenis gra tie kreeg. Charlie Adamo, vroeger een kleine knoeier, maar later lei dend functionaris van het syndi caat. had hem nodig voor een kraak m „Royal". Mc. Cains zoon Jack werd voor het karretje gespannen, maar toen Adamo tot zyn schrik ontdekte, dat Royal in handen was van zijn grote bazen, trachtte hy de overval te annuleren door te pogen Mc Cain en zijn zoon het eeuwige zwijgen op te leggen. De zoon sterft, maar de vader ontsnapt de dans en neemt wraak door een met mees- tertalent voorbereide bomaanval op Royal tóch uit te voeren, wat hem tevens een buit van een kleine twee miljoen dollar opleverde. Dat de macht van het syndicaat tóch gro ter was dan de zijne, moest hy er varen toen Mc Cain en zijn char mante vriendin op hun vluchtpoging genadeloos werden neergeknald en de buit toch weer by het syndicaat belandde. Door Florinda Bol kan, Tony Ken dall, Salvo Randone en GenaRow- lando en anderen werd goed spel te zien gegeven. „Machinegun Mc. Cain" is een film. die door spel èn inhoud, het zeker zal doen. REX Wie ondanks het warme weer voor z'n ontspanning naar de bioscoop wil hoeft geen spyt te heb ben wanner z'n keus deze week op het Haarlemmerstraat-theater valt. Daar draait nameiyk „Eva. de sla vin van het oerwoud", een op een oud thema gebaseerde maar knap opgenomen avonturenfilm. Het ver bij ij sterend slechte spel van de ac teurs en actrices wordt in dit ge- ral gecompenseerd door de beweeg- ïyke regie van zekere Jeremy Sum mers en de schitterende 1 oka tie. Het verhaal van de echte en de on echte Eva en van de elkaar naar het leven staande schatzoekers speelt zich af in het woeste Ama zonegebied, waar het wemelt van de Indianen en de krokodillen. De film zal wel niet ln die gevaariyke streek zyn opgenomen en de India nen zullen wel geen Indianen zyn geweest, maar de hele toestand is toch wel knap nagebootst. De ech te Era, de slavin van het oerwoud, ls de als klein kind in handen van de roodhuiden gevallen, kolonelsdoch ter, de onechte ln die van een louche avonturier. Deze na maak- Eva geeft voor de dochter te zyn van de kolonel, die als enige bekend is met de plek waar kostbare Inca kunstschatten liggen verborgen. Pas wanneer hy achter het bedrog komt en zyn geheim prys geeft aan een Jonge gelukzoeker die de heuse Eva in de Jungle heeft ont dekt begint de jacht op de ver borgen schat en daarmee de span ning pes goed. Het loopt uiteraard slecht af met de slechten en gewel dig met de .geweldigen" maar dan heeft de bioscoopbezoeker zyn por tie ook gehad. Aan deze kleurryke vertoning gaat een bejaard wild westfilmpje vooraf. Wie echter getuige wil zyn van de Sabynse Maagdenroof kan vannacht en mor gennacht in Rex terecht. CAMERA Dr. Th. H. van de Velde, voormalig directeur van een vrouwenkliniek in Haarlem, heeft geruime tyd geleden het boek „Het volkomen huweiyk" geschreven, dat in binnen- en buitenland veel veer klank heeft gevonden. Meer dan een miljoen exemplaren ervan ?yn verschenen. Dr. van de Velde ïeeft ongetwyfeld baanbrekend werk Tedaan op seksueel-wetenachappe- Uk gebied. Maar inmiddels heeft >r er weinig minder dan een sek suele revolutie gewoed. De opvat tingen over het liefdesleven hebben een dermate ingrijpende wyziging ondergaan, dat het verfilmen van dr. Van de Veldens inzichten van daag de dag als mosterd na de maaltyd ïykt. Maar goed, het gaf regisseur F. J. Gottlieb de gelegen heid ln kleuren een Zwitserse arts te laten verschijnen, die Van de Veldens stellingen nog eens oplepel de. De hoofdfactoren voor een vol komen huwel^k zyn de Juiste part nerkeuze, de goede psychologische gedragsvormen, het aankunnen van het probleem van de geboorterege ling en de Juiste instelling tegen over de seksualiteit in het huweiyk. Met byna kinderiyk eenvoudige voorbeelden geeft Gottlieb deze fa cetten gestalten, waarby er natuur- ïyk weer een aantal bedscènes te „beleven" ls. Die overigens net als rest niet zo schokkend zyn. Maar Ja. daarvoor heeft dr. Van de Vel de teveel drastische opvolgers ge« had.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19