luropees parlement direct ïezen Uw Leidsch Dagblad EIS: 10 JAAR VOOR MOORD HOMOFIEL LARDINOIS: HET GAAT OM DE OPENBARE MENING mee op vakantie 2 3 Kamer wil wijziging kinderbescherming HET HOE EN WAAROM VAN HET TWEEDE WERELDVOEDSELCONGRES (II en slot) Initiatiefwet-Westerterp in Tweede Kamer: COLBERTJES UIT IN TWEEDE KAMER ciby dood in gesloten auto aangetroffen Apostolische kerk verbouwd Gewonden na explosie van fles frisdrank )ONDERDAG 11 JUNI 1970 leddsch dagblad PAGINA t Wachten (Van onze parlementaire redactie) PEN HAAO GPDHet Tweede-kamerlid drs. Th. E. Westerterp (VP) heeft een initiatiefwetsontwerp ingedienddat voorziet in regeling voor rechtstreekse algemene verkiezingen van Neder- ndse afgevaardigden naar het Europese parlement. Alle Westeuro- ese ingezetenen in ons land (dus ook b.v. de Italiaanse gastar- idersvan 18 jaar en ouder zullen als de Eerste en Tweede amer dit wetsontwerp aanvaarden tegelijk met de verkiezingen )or de leden van de Tweede Kamer de leden van het Europese xrlement kunnen kiezen. voorzitter van beide Kamers. De heer Westerterp hoopt dat het parlement zijn wet spoedig zal aannemen, zodat nog volgend jaar deze dubbele ver kiezingen zullen plaatevinden. De In diener van het wetsontwerp heeft minister Beernink overigens verzocht aan de kiesraad advies te vragen over zUn voorstellen. Voor ons land ziten er thans veer tien leden in het Europees parlement: 8 confessionelen, 4 socialisten en 2 liberalen. Door deze wet zal het heel goeed mogelijk woden dat deze ver houding zal worden verbroken, door dat de uitslag van de verkiezingen voor de Tweede Kamer anders kan uitvallen dan voor het Europees par lement. „Ik pleit er trouwens toch voor dat in de toekomst een ontkop peling van beide lidmaatschappen zal plaatevinden", aldus de heer Wester terp. De Europese afgevaardigden worden voor vier jaar gekozen, tenzij voortijdig de Tweede Kamer wordt ontbonden als gevolg van een poli tieke crisis. in september vorig Jaar reeds had heer Westerterp aangekondigd met t initiatief te zullen komen. Hij eft echter eerst nog de resultaten jewacht van de dubbele verkiezin- b die vorige week plaatsvonden in Rijnmondgebied. De resultaten n deze verkiezingen met ver- ïillend gekleurde stembiljetten en ee stembussen in dezelfde kleur bben drs. Westerterp de hoop ge ven, dat het systeem dat in zijn tsontwerp is opgenomen dan ook voldoen. Het kamerlid verklaarde gistermid- g dat zijn wet alleen maar de he eling heeft een soort interim-re- 10! ling te zijn, zolang er in de EEG g niet het besluit is genomen dat i Europees parlement bij til gemene iezingen zal worden samengesteld, middels is er echter ook in België ln Italië een dergelijke wet aan- uomen, terwijl er in West-Duits- id één op stapel staat. Zoals gemeld nnen algemene verkiezingen bin- n de EEG nog niet plaatsvinden kdat Frankrijk zich daartegen ver- Dit is dan ook de reden dat drs. [sterterp zich heeft gehouden aan EEG-bepalingen in zijn initiatief- itsontwerp. Aannemen b Deze er ii Jnale pi ■s pa r ^Vvoor bepalingen houden onder in dat alleen leden van de na- Ie parlementen lid va., het Euro parlement kunnen worden en moeten aangewezen door de DOSTVOORNE (ANP) Een vijf jen oude baby van het echtpaar Oostvoorne is gistermiddag dood igetroffen in een te Rockanje ge keerde auto Het echtpaar had ge- me tijd het kind achtergelaten om een plaatselijk café wat te drin- De plaatselijke arts, die de dood istateerde, stelde de politie in inis, waarna dr. Zeldenrust sec- verrichtte. Deze heeft tot nu toe g geen rapport uitgebracht over doodsoorzaak. Het onderzoek naar Juiste toedracht van de zaak is in nden van de rijkspolitie in Roe tje. MoskouPeking Moskou heeft afgelopen jaren getracht de be- ikkingen met China te normalise- i, maar China volgt een politiek er de oorzaak van is dat bij de Idige besprekingen met Peking vooruitgang wordt geboekt, al- 5 verklaarde de Sowjetrussische emier Kosigin gisteren in Moskou. Sowjet-Unie zal deze besprekin- ii echter voortzetten om in het lang van beide partijen tot een lereenkomst te komen. A-c ADVERTENTIE Uw Leidech Dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier, dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden, ons niet op te bellen voor opzending of Inhouding van de krant. Tele fonische opdrachten kunnen wij niet aannemen. Als brief verzenden frankeren met 25 ct. Ons HUISADRES is: m Naam: Straat: no. Woonplaats: Kwartaal Wij hebben een Maand Postabonnement Ons VAKANTIE-ADRES is: doorhalen wat niet van toepassing is. straat no. provincie S.v.p. ln blokletters. (Bij tijdelijke inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet invullen, maar wel datum le en laatste dag van inhouding). OPZENDEN/INHOUDENdoorhalen wat niet verlangd wordt. In totaal tegen drietal jeugdige Amsterdammers: AMSTERDAM (GPD) Was er nu wel of geen vooropgezet plan om Davld de Haas van het leven te be roven? Dat was de grote vraag waar voor de rechtbank van Amsterdam zich gisteren geplaatst zag bij de be handeling van de moord op deze 59- jarige homofiel, die in de nacht van 1 op 2 augustus van het vorige jaar in zijn flat in Amsterdam-Buiten- veldert werd vermoord Drie jongelui stonden terecht: de 23-jarige Kees R.. zonder beroep, Robbie T. en Andries S, allebei acht tien jaar en beiden zonder beroep. Weken achtereen werd het drietal na de arrestatie door de politie en de rechter-commissaris aan de rand ge voeld en steeds weer kwamen er an dere verklaringen uit hun mond, va riërend van alles toegeven, zelfs het vooropgezette plan om David de Haas te vermoorden tot aan alles ontken nen". Een gevolg van al die onder vragingen", zei Kees R. ..Ze maken je daar helemaal maf op dat hoofd bureau". Slachtoffer David de Haas was ei genlijk een wat zielige figuur. Als op groeiende jongeman had hij altijd ernstig geleden onder het autoritai- Steun en vriendschap Roeme nië en Rood-China hebben elkaar nog eens verzekerd van „niet afla tende steun" en de wens geuit de „vriendschap en samenwerking" in de toekomst uit te breiden. Dit ge beurde tydens een ontvangst in Pe king van een Roemeense partij- en regeringsdelegatie onder leiding van vice-president Bodnaras. re gedrag van zijn vader: die had Verbeten speurwerk van de Am- hem levenslang geknakt. Eigenlijk sterdamse recherche levert De was De Haas ondanks zijn 59 jaren,1 Haas" vluchtige homoseksuele rela- emotineel in zijn puberteit blyven I ties op en brengt de recercheurs steken. tenslotte tot de drie jongemannen I die gisteren voor de Amsterdamse David de Haas was dan weliswaar 1 niet zo imponerend om te zien. maar rijk was hij wel. En met zijn fraaie Jaguar pikte hij op een bepaalde dag ook eens Robbie op. de jongen die later zijn moordenaar zou wor den. Plannetje Bij Kees en Robbie vatte in juli ineens het plan post om De Haas, die er kennelijk wel warmpjes bij zat. eens wat lichter te maken. Eerst zouden ze de zaak getweeën afhan delen, pas naderhand haalden ze er Andries bij. Een dag van tevoren hadden de drie jongens eens een kijkje in Bui ten veldert genomen. Er was toen te vens een werkverdeling gemaakt. David de Haas was die avond van de eerste augustus niet thuis. HU vierde de verjaardag van zyn zuster in Haarlem. Om over enen 's nachts kwam hy met zUn jaguar aanrijden. Pas in de loop van de tweede au gustus werd David de Haas gevon den. Een neef trof hem op zUn bed aan. Dood. DuidelUke sporen van een misdrijf waren er niet. Op het oog werd niets vermist. Er lagen alleen, rommelig her en der verspreid wat kleren in de slaapkamer, en dat was wel ongewoon, want De Haas was een pietje-precies. rechter stonden. Het aanvankelijk ten laste geleg- De mannelijke leden van de Tweede Kamer hebben gisteren officieel toestemming van voor zitter Van Thiél gekregen om hun colbertjes uit te trekken. Bij wijze van verontschuldiging voor zijn „late" toestemming verklaarde mr. Van Thiel dat hij als gevolg van zijn reis onlangs naar de West niet in de gaten had dat het inderdaad zo warm was. Het u-as hem echter inmiddels geble ken dat de temperatuur in de vergaderzaal 28 a 29 graden Cel sius was. Ook mr. Aantjes had 's mor gens als voorzitter van de verga dering van de kamercommissie voor Justitie aan de kamerleden toestemming gegeven hun colber tjes uit te doen, mits de heren een das zouden dragen en geen de namelyk moord en medeplichtig- bretels". Later zei hij, dat hij heid aan moord, achtte mr. Abspoel niet bewezen. Daarom eiste hy we gens diefstal met geweldpleging, de dood tot gevolg hebbend tegen Rob bie T. vyf jaar gevangenisstraf, An dries S. drie jaar en Kees R. twee jaar. Hy wenste voor Robbie T. en Andries S. tevens onveorwaardelyke en voor Kees R. voorwaardelyke ter beschikkingstelling van de regering. De rechtbank zal over twee weken uitspraak doen. le dag laatste dag Duidelyke opdrachten voorkomen teleurstelling. Kosten van opzending /Inhouding. Voor Nederland, België en Luxemburg f 1,25 per vakantieperiode. De overige Europese landen uitsluitend per luchtpost. Kosten 10,60 per dag. Voor tydelUk ln te houden kranten wordt bU restitutie van het te veel betaalde abonnementsgeld f 0.50 in mindering gebracht voor administratie kosten. Verzoeke tevens om een vlotte terugbetaling te bevorderen uw gironummer in het vakje rechte onder punt 3 te vermelden. hiervoor aan de drie vrouwelijke leden toestemming had gevraagd. Mr. Van Thiel legde een andere beperking aan: de kamerleden die niet gewoon waren een das te dragen, konden toch hun colbert i Hoge RUndUk Is verbouwd en geres- uitdoen, maar hij verzocht de an deren die wél gewend waren een das te dragen, deze te blijven dra gen. LEIDEN Het kerkgebouw van de Nieuw Apostolische Kerk aan de taureerd. Het wordt ln de dienst van zondagochtend (half tien) officieel heropend. DEN HAAG (ANP) De struc tuur van de kinderbescherming is dringend aan verandering toe. Deze noodkreet viel gisteren te beluisteren in de Tweede Kamer, waar de vaste commissie voor Justitie een openba re commissievergadering wydde aan het kinderbeschermingsbeleid. Uit byna alle aanwezige fracties klonken verontruste geluiden op. Mej. Van Leeuwen (ARP» deed een dringend beroep op de staatsse cretaris van Justitie, prof. mr. K. Wiersma, de besturen van de parti culiere instellingen uit te nodigen de beschikbare gelden beter te besteden en de particuliere organisaties op het gebied van kinderbescherming uit te nodigen zelf mot een plan te komen tot herziening van de structuur. De K VP-woordvoerder mr. Van Schalk, vroeg de regering in een mo tie op korte termijn een beleidsplan te laten samen stellen, waarbinnen de justitiële kinderbescherming zich optimaal zou kunnen ontwikkelen. Mr. Van Schalk trok later na een toezegging van de staatssecretaris zijn motie in. De bewindsman kon de oppositie echter niet tevreden stellen. Mej. mr. Goudsmit van D'66 kwam met een motie, waarin de re gering wordt uitgenodigd voor het verlenen van subsidie aan instellin gen op het gebied van de gezinsvoog dij het aantal vrijwillige gezinsvoog den als norm voor de hoogte van die subsidie te laten vervallen. De staatssecretaris kon haar alleen be loven deae vraag eveneens ln het overleg met de nationale federatie te betrekken. Voor de PvdA-fractie merkte mevr. Padt-Jansen op dat er te veel besturen en te veel directeu ren zyn. Teneinde uit de bestaande impasse te geraken produceerde zij samen met PSP-er Wieben ga een motie, waarin de regering wordt uit genodigd ruimte te maken voor het verrichten van experimenten. Vogels vergiftigd In Rykevor- sel nabij Turnhout. België heeft een Belgische landbouwer honderden vogels gedood met in sterk gif ge drenkt graan ter bescherming van een pas ingezaaid maisveld, dat nu bezaaid is met de lijken van han derden vogels. De politie is samen met deskundigen een onderzoek begon nen. ALKMAAR (ANP) In het zomer- bad aan de Sport laan in Alkmaar ls de 5-jarige Arne van den Broek gistermiddag aan zijn been gewond geraakt, toen een grote fles frisdrank bij het openmaken explodeerde. Glasscherven sprongen in het rond, waarvan enkele zich in de benen van de knaap drongen. Hij werd in al lerijl naar het ziekenhuis gebracht waar men de scherven heeft verwij derd en de wonden gehecht. Mevr. Houtkoper uit Oudorp. die ook in de nabijheid van de explosie was kreeg een glasscherf in haar oog. zy is er het ernstigst aan toe. Andere om- zlttenden, in het bijzonder drukke zomerbad, een broertje van Arne en twee vriendjes bleven ongedeerd. aHet Tweede Wereldvoedselcongres we n de Voedsel- en Landbouworga- ■ooj »tle van de Verenigde Naties jen AO) zal in het Nederlands Con- n e «gebouw worden voorgezeten door Nederlandse minister van Land- iw en Visserij, ir. Pierre Lar- nois (45). In 1963 kwam hy voor KVP in de Tweede Kamer en in 17 werd hij als onbekende „back- i icher" van de fractie tot één van AN vier lijstaanvoerders van de im W» bij de verkiezingen voor de rcede Kamer gebombardeerd. Dat 10611 tot enig gegniffel in po- tKIpk Den Haag, zoals spoedig bleek: onrechte De Limburgs/Brabant- landbouwexpert volgde „mooie Ba- (mr. B. W. Biesheuvel) op als lister van Landbouw en Visserij het kabinet-De Jong .Sedertdien )t hy in Den Haag en Brussel geducht partijtje mee en al Nederlandse boeren ook over natuurlijk niet voor honderd int tevreden, zijn zetel in het :t heeft tot nu toe nog geen (blik gewankeld. De werkamer van de minister in bakstenen mausoleum op de van Bezuidenhout en le van Boschstraat, is door de houten tamering aanzienlijk „huiseiy- dan de lange kloostergang, die langs loopt, doet vermoeden. De minister zelf trouwens ook, al is zyn gemoedelijkheid steeds aangelengd met een scheutje waakzaamheid. Eerste vraag: Lardinois. „Toen de Nederlander dr. ir. A. H. Boerma zo'n anderhalf jaar geleden directeur van de FAO werd. heeft hij mij gepolst omtrent de mogelijkheid het tweede congres in ons land te houden. Dat is eigen lijk de aanleiding geweest". Lardinois: „Ik zal er af en toe wel eens tussenuit moeten. Ik leid alleen de plenaire zittingen". Lardinois: „Het Wereldvoeselcon- gres? is geen regeringsconferentie, die bindende besluiten kan nemen. Het indicatieve plan van de FAO vormt mede de gespreksbasis en het hoofdthema is. op welke manier kunnen we in de komende tien jaar het voedselprobleem in grote lynen oplossen. Het congres kan hierom trent aanbevelingen doen, maar het voornaamste punt is de beïnvloeding van de publieke opinie, de voorlich ting". Waarom wordt het Wereldvoed selcongres in Nederland gehouden? Hoe ziet de minister zün taak als voorzitter van een dergelyk om- vanrijk en langdurig congres? Kan hij twee weken op het departement gemist worden? Wat is rigenlyk de betekenis van dit congres? Welke betekenis hebben de voedseloverschotten in de EEG voor ide oplossing van het voedselprobleem in de wereld? Lardinois: „Zowel in positieve als in negatieve zin is de betekenis naar mijn mening niet erg groot, eigen lijk marginaal. Een positieve kant is dat in rampsituaties voedsel kan wor den verstrekt, bijvoorbeeld by een hongersnood. Ook gebruikt het we- reldvoedsel plan van de FAO uit de EEG afkomstige overschotten als be taalmiddel voor arbeiders in ontwik kelingslanden, die werken aan pro jecten ter verbetering van de land bouw. bijvoorbeeld bevloeiingswerken of wegenbouw. Zij krijgen gedeelte lijk in geld. gedeeltelijk in voedsel uitbetaald. Een negatief gevolg van een overschotsituatie is natuurlijk, dat de afzetkansen voor de derde we reld verminderen. Ik geef ook toe dat de EEG zo verstrikt is in eigen pro blemen, betrekking hebbend op de organisatie van de landbouwmarkt, dat zij zich nauwelijks kan concen treren op de problemen van de we reldhandel. Maar vergeet u niet dat er in de gemeenschap tien mil joen boeren zijn, die gemiddeld ge sproken een onbevredigend inkomen hebben. Daar ligt natuurlijk politiek dynamiet". Landbouw Deelt de minister de mening; van Ir. Boerma. dat in de eerste plaats de landbouw in de ontwikke lingslanden moet worden gestimu leerd? Lardinois: „Ja. daar ben ik het wel eens. Maar dat betekent niet dat je de rest moet verwaarlozen. Een eerste vereiste is echter dat de zeventig tot tachtig procent van de bevolking, die in de landbouw een bestaan vindt, van die landbouw kan leven en ook nog kan leveren aan de resterende 20 procent, die in de steden en soms al heel naargeestige steden in een geldeconomie aan de kost pro beert te komen. De basis van het ont wikkelingswerk ligt in de landbouw, dat is de voornaamste economische activiteit en daar moet enorm veel geld in worden gestoken. Dit inzicht begint zich gelukkig ook baan te breken in de ontwikkelingslan den zelf". Welke consequenties heeft uit breiding van de EEG met vier lan den voor de ontwikkelingslanden? Lardinois: „Die consequenties zijn zijn zeer groot. Engeland heeft een veel grotere voedsel import uit de der de wereld van de EEG. De nieuwe EEG van tien landen is in hoge mate bepalend voor de kansen van de meeste ontwikkelingslanden, de invoerbehoefte aan tropische pro- dukten bijvoorbeeld wordt door uit breiding van de EEG verdubbeld. En geland en de zes hebben een zeer li beraal invoerregime voor deze pro- dukten en dat blijft ook zo. Een li beraal regime alleen is echter geen garantie voor een stijgende invoer uit ontwikkelingslanden. De EEG heeft ook geen of een zeer laag invoerta rief voor plantaardige oliën en vet ten. Niettemin komt de export naar de EEG steeds meer in handen can ontwikkelde landen als de VS en de Sowjet-Unie, die ook van deze situa tie profiteren. Daar moet wel eens iets aan gebeuren, maar ik verzeker u dat als we met één vinger wyzen naar de rojabonen, we een enorme ruzie krijgen met de Amerikanen. De Nederlandse regering is voor een wereldovereenkomst Inzake oliën en vetten, wy blyven tegen een invoer heffing op deae grondstoffen, zo als door de Europese Oommissie is voorgesteld" (teneinde de margari ne duurder te maken en zodoende by te dragen tot het verdwynen mn de boteroverschotten red,). Engeland importeert per jaar 2 miljoen ton suiker, waarvan 1,6 min. ton uit ontwikkelingslanden. De EEG heeft een overschot aan bietsui ker. Worden de leveranciers van Engeland daarvan de dupe? Lardinois: „De EEG kan zich niet permitteren de bietsuiker volledig af te schryven en dat vraagt gelukkig ook byna niemand van ons. Boven dien wordt een half miljoen ton riet. suiker uit de Franse overzeese ge bieden als EEG-suiker beschouwd. Maar de gemeenschap voldoet nog niet aan de minimum-verplichting: z» snel mogeiyk lid worden van de wereldsuikerovereenkomst. Verminde ring van de hoeveelheden suiker die geproduceerd mogen worden (de pro- duktie-quota) met een paar procent, zou reeds voldoende zyn om tot de overeenkomst te kunnen toetreden. Maar helaas interesseert de publie ke opinie in andere EEG-landen zich te weinig voor dit punt. Ik hoop dat wy de verplichtingen die Enge land ten aanzien van ontwikkelings landen op zich heeft genomen by de Gemenebest-suikerovereenkomst, zul len overnemen. De kans dat dit zal gebeuren acht lk heel groot". Het plan-Mansholt wil gesub sidieerde vergroting van de rund- vleesproduktle in d« EEG-landen. Kan ik het tekort aan rundvlees niet door de ontwikkelingslanden worden voorxien. Lardinois: Ondanks pogingen om de de produktie van rundvlees in de ge meenschap te stimuleren, zullen wy toch in toenemende mate dit vlees invoeren. Er is een stygende vraag naar rundvlees in de wereld, ik denk aan de VS en Japan. Bovendien is dieriyke produktie in veel ontwikke lingslanden niet goed mogeiyk". Zal het mogeiyk zyn de open bare mening voldoende te interes seren voor het wereldvoedselpro bleem? Lardinois„We moeten de mensen ervan bewust maken dat ontwikke lingshulp een kwestie is van ten minste een generatie, niet van een paar Jaar. In Nederland is voor al door het medium televisie te veel de indruk gewekt dat het gaat om een oplossing op korte termyn. Als die oplossing dan uitbiyft komt er by de openbare mening een reactie, zoiets als een kater. By de voorlichting moeten we de weerslag in eigen land en ln de ontwikkelings landen niet vergeten. Een gemiddeld krantenartikel is veel evenwichtiger dan een televlsie-opinlerubrlek Daar om kan de tv een terugslag bevor deren, denkt u maar aan Blafra". Frits Bergman

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7