eidse wipwatermolen ordt gerestaureerd bBrini Reactie van opsteller „geheim rapport Markt- en Havendienst Drie vormingsweken van Oud Poelgeest Cees Verkerk bij rolschaatswedstrijd rEMEENSCHAPPELIJKE REGELING rUILVERWERKING LEIDEN E.O. ;;isson-flirecteur Inaar moeder- «.maatschappij Geslaagd voor gymnasium ok voor 6 0-plussers ïïk Postduivennieuws VAN GAZELLE Alba amicorum in Leids gemeente-archief Horeca-injectie F. MOOREN OVER LD- PUBLICATIE )J7DET?DAG 11 JUNI 1970 LCED9CB DAGBLAD PAGINA 3 ADVERTENTIE REIDEN De sinds kort aan de gemeente toebehorende jpwatermolen aan de Oegstgeesterweg nabij Boerhaavelaan Groene Maredijk moet worden gerestaureerd. De kosten Iragen naar raming f. 15.000,-. Burgemeester en wethouders, t de raad dit krediet vragen, hebben subsidie gevraagd aan en provincie voor het behoud van dit houten monument 1735. voorstel komt aan de orde in vergadering van de Leidse ge- iteraad op maandag 22 juni om acht in het stadhuis. Op de agen it verder o.m. een voorstel tot aangaan van een gemeenschap regeling inzake vuilverwerking Leiden en omgeving, waarop wij terug komen. 1 indat geen financieringsmiddelen den worden verkregen, hebben ge uteerde staten een aantal begro- swjjzigingen Van 1969 niet kun- goedkeuren. De in deze besluiten lamde bedragen zijn niet naar dienstjaar 1970 overgebracht. Zo- toewijzing van financieringsmid- n geschiedt, wordt het krediet leuw op de lopende begroting ge- md. In verband hiermee stellen n W. de raad voor tot wijziging de gemeentebegroting en begro- s en van een aantal takken van uu: k Dorgesteld wordt een aantal ob- Tn en in saneringsgebieden uit de igingsdienst te nemen en in te i( igen in het saneringsbedrijf. Dit 00 jhiedt tegen de oorspronkelijke *0 I <ac g-J DEN - Dra J. C. Smit in VS, alge- i n directeur van Fasson Neder- N.V. in Leiden is benoemd tot nbu president van de Avery Pro- 'P s Corporation in Amerika, de lermaat sc happ ij •de:Smt (40) studeerde economie f J] lotterdam en volgde de Insead ]ur se te Fontainebleau. In 1960 m hij als verkoopleider in dienst Fasson (Nederland) NV. In 1966 we h\j benoemd tot marketing di- 2° >r voor geheel Europa en in 1968 Igemeen directeur. ,eK sson Europa, met hoofdkantoor jon eiden, heeft een twintigtal ver- 11 kantoren in dertien Europese he! en en verder in Brazilië en ok -Afrika. Fabrieken bevinden D in Leiden, Hazerswoude en in olington (Engeland). verwervingskosten ad f 24.656. Voor onderhoud dient de poet met f 5.000 te worden verhoogd. B. en W. stellen voor in het sa- neringsgebied zyisingel aan te ko pen de panden Oranjegracht 130 en Groen es teeg 106 a en b. Een aanvullend krediet van f 45.682 wordt gevraagd voor de stichting me disch kleuterdagverblijf Margriet v. subsidiëring over 1969. Het subsi die is vastgesteld op f 10.75 per ver zorgingsdag. Speelleerklassen De openbare lagere scholen aan Lorentzkade en Zuidsingel hebben een speelleerklas. Dit systeen zal met ingang van het nieuwe cursusjaar worden ingevoerd op nog negen open. bare scholen aan Damlaan, Drie Oc- toberstraat. Driftstraat. Du Rieu- straat, Johan Wagenaarlaan, Kern- straat, Strausspad, Sumatrastraat en Telderskade. B. en W. vragen voor de aanschaffing van meubilair en leer- en hulpmiddelen een krediet f 18.000. Op onderwijsgebied vragen B. en W. de raad voorts medewerking te verlenen voor: het wijzigen van de centrale ver warmingsinstallatie in de rk mavo aan de Potgieterlaan (f 11.000) nieuwe leesmethode e.d. in de Geref lagere school in de Storm Buysing- straat; de aanschaffing van leermidde len voor de Geref. lagere school in de Lusthof laan; de aanschaffing van 210 formica- bladen voor de Geref. school in de Asserstraat; het treffen van voorzieningen ten behoeve van de tijdelijke huisvesting LEIDEN Geslaagd aan het Bo- naventuracollege Gymnasium-ARoen v. d. Geest, Alkemade: Paul v. Heek, Leiden; Hans Jansen, Leiden; Dick Juffer mans. Sassenheim; Ben Pleij, Ncordwijk; Henk v. Teeffelen, Al phen a/d Rijn; Herman Tieken. Leiderdorp. Gymnasium-B: Kees Alkemade, Noordwijk; Bram v. Barneveld, Lei den; Wim v. Beek, Lisse; Joep Del- nooz, Waddinxveen; Hans Franken. Leiden; Erik Heemskerk. Noord- wijk; Theo Heuzen, Leimuiden; Paul Kallenberg, Oegstgeest: Wal ter van Kampen, Leiderdorp; Char les Kuijpers, Hazerswoude; Ton v. d. Linden, Leiden; Jos Nouwens. Oegstgeest; Koos Rotteveel, Alke made; Pieter v. d. Sanden, Leiden; Thijs Smeele. Noordwijk; Eugène Steenvoorde, Noordwijk; Hans Va- sen. Voorschoten; Jan Walter, Lei den; Joep Walter, Oegstgeest; Chris t Mannetje, Voorschoten. In Utrecht slaagde voor cou peuse-lerares mevr. W. Witte-Koele- wljn uit Voorhout. Zij werd opgeleid door mej. M. Stouten uit Leiden. IDEN/OEGSTGEEST Het üngscentrum Oud Poelgeest or- l Beert deze zomer drie zogenaam- weken: mi 29 Juni tot 4 Juli een crea- workshop week. Op alle denkba- lanieren aan het werk gaan met rijden. vo ten. en materialen om te 31 hoeveel expressie-moge- féfcien er zijn. „Spelenderwijs mens len" is het motto van deze week, onder leiding staat van ds. H. «re. Kosten van deelnemen 80 en. an li tot 18 Juli is er een mime- op Oud Poelgeest. Oefening in 4.30j(ging. Mime en yoga krijgen belangrijke geestelijke ach- van lichaams- en levensbe- -D de nodige aandacht. De- i, staat onder leiding van J rond Theo de Bont en Trudy Lindeboom De verbonden kosten bedragen 100 gulden. Van 17-24 augustus een vormings- week voor 60-plussers. „Waar gaat dat naar toe?", is de vraag die dan wordt gesteld. Sommigen bekijken het snelle wereldgebeuren ge amuseerd. anderen zijn door de ont wikkelingen verontrust. Tijdens deze 60-plus week wordt over actuele zaken gesproken, men kan aan yoga doen, er zal een ont moeting plaats vinden met Jongeren die op allerlei terrein werkzaam zijn, er staat een bezoek aan het Jiddisch cabaret Lilalo op het programma, terwijl daar tussendoor lekker kan worden geluierd in het park. Voor alle vormingsweken kan men I zich opgeven bij Oud Poelgeest, tel. 1 50382. van de prot. chr. kleuterschool in de Storm Buysingstraat (f5.830). Een krediet van f 8.600 wordt ge vraagd voor de aanschaffing van meubilair e.d. voor de inrichting van een vierde werklokaal voor de openbare kleuterschool De Zandtaart aan de Damlaan. Voor de ombouw van de netspanning van 127 op 220 volt van zeven openbare en vijf bij zondere lagere en kleuterscholen is f 19.567 nodig. Ter benoeming van een hoofd van de openbare lagere Willem de Zwij- gerschool bieden B. en W. de raad deze voordracht aan: 1. M. Fakkel, onderwijzer aan de school, G. A. C. Donker, onderwijzer aan de Ham- marskjöldschool in Leiden en 3 A. A. de Graaf, onderwijzer in Rotterdam. De wipwatermolen bij de Boerhaavelaan wordt gerestau reerd. (Foto LD/Holvast) LEIDEN Postduivenvereniging „De Reisduif" hield een wedvlucht uit Tergnier. In concours 83 duiven. Aankomst eerste duif: 13 25.55. De uitslag luidt: 1-2-6 P. Moo- ten, 3-5 J. d. Roode, 4. T. v. Am. sterdam, 7. T. v. Duuren, 8. W. v. Oosten, 9-10 J. P. Nys en Zn. BROMMEN OP 'f?X BENT! Mensen van nu op brommers van nul De Berini van Gazelle ia verrassend goed en duidelijk van deze tijd. Hij is sportief, is modieus, hoort bij jong-zijn, snel-zijn en overal bij zijn. Ga eens kijken bij uw Gazelle dealer. LEIDEN Van maandag 15 tot en met vrijdag 26 juni wordt in de expositiezaal van het gemeente archief in Leiden een tentoonstelling gehouden onder de titel „Van album amicorum tot poëziealbum". Een album amicorum is een boek je waarin op verzoek van eigenaar vrienden en kennissen een spreuk, gedicht of goede wens kunnen ver melden als herinnering aan de vriendschap. Sonxs werden deze wen sen vergezeld van een tekening, een aquarel of een borduurwerkje. De tentoonstelling in het archief heeft betrekking op een veertigtal „alba amicorum" uit de particulie re verzameling van de heer J. Ko ning uit Leiden, een verzamelaar met een grote collectie over Oud Lei den. De periode waarin de alba wer den gemaakt strekt zich uit van de tweede helft van de 18e eeuw tot en met de eerste helft van de 20e eeuw. Ongeveer een derde van de tentoongestelde exemplaren is af komstig van meisjes of studenten, die in Leiden woonachtig waren. Van elk album zullen een aantal karakteristieke illustraties en proza bijdragen worden tentoongesteld. Het geheel wordt omlijst met por tretten, prenten en aquarellen uit het bezit var. het Leids gemeente archief. Met het inrichten van deze ten toonstelling in de nieuwe expositie zaal van het gemeentearchief wordt tegemoetgekomen aan de wens van gemeentearchivaris mej. mr. A. J. Versprille om van deze zaal een ont moetingsplaats te maken tussen particuliere verzamelaars en archief. LEIDEN Het Leidse horeca-le ven krijgt momenteel een Injectie. Is vandaag op de Witte Singel een restaurant geopend, zaterdag gaat op het Rapenburg de Spaanse bode ga Barrera open, die de heer C. W. A. v. d. Hoek heeft gevestigd in een vroegere sigarenwinkel. LEIDEN Op het Vijf Meiplein is gisteren een rolschaatswed strijd voo rde jeugd gehouden. Cees Verkerk, onze ex-wereld kampioen schaatsen moedigde de kinderen met enthousiasme aan. (Op foto LD/Holvast)Met een Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Den Dolder als pre dikante voor bijzondere werkzaam heden (geestelijke verzorging in het psychiatrisch ziekenhuis Willem Arntszhoeve) mevr. J W. K. Lieffe- rink-Oberman, kandidate te Amers foort, die het beroep heeft aangeno men; te Oud-Alblas kand. A. W. van der Plas te Katwijk aan Zee. Aaangenomen naar Maarn-Maars bergen H. J. Oudhof te Rossum. Bedankt voor Nieuw-Beyer land H. van Dijk te Leerdam. GEREF. KERKEN VRIJG. Aangenomen naar Kampen P. Lok te Zuidhorn. die bedankte voor Dalfsen en voor Ede-Wageningen. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Droge ham A. van der Veer te Nieuwe Pekela. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Hoogvliet kand. J. Mijnders te De Meern. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen te Alblasserdam, Arne- muiden, Rhenen, Rotterdam-West en Terneuzen kand. A. Wink te Gouda. verbeten gezicht sprintten de kinderen naar de eindstreep, waarbij vooral de bochten veel moeilijkheden opleverden en vaak aanleiding gaven tot vallen. Vele knieën en ellebogen hebben hier onder te lijden gehad. „Het was geweldig", zei Cees naderhand, „ik vind het heerlijk om zo met de jeugd op te trekken". Hij traint alweer elke dag voor het komen de seizoen, Binnen korte tijd zal Cees een plaatsje krijgen in het wassenbeelden museum van Md- dame Tusaud in Londen, waar voor men vandaag uit Engeland overkomt om hem op te meten. De winnaars van de rolschaats wedstrijd waren: meisjes zes tot acht jaar: Karin Neuling, jongens zes tot acht jaar: Ronnie van Leewen, meisjes negen tot twaalf jaar: Rineke Baarendse,, jongens van negen tot twaalf jaarRob Langezaal. De wedstrijd was ge organiseerd door de speelgoed- handel Snaathorst Krantenstaking duurt voort De Britse radio en televisie hebben gis teren hun nieuwsprogramma's uitge breid in een poging het hiaat op te vullen dat is ontstaan door de sta king bij de dagbladen. De staking van de 23.000 drukkers by de negen landelijke ochtendbladen, zeven zon dagsbladen en twee Londense avond bladen kan niet voor vrijdag worden beëindigd omdat de vertegenwoordi gers van werknemers en werkgevers pas vandaag weer aan de onderhan delingstafel zouden gaan zitten. In het Leidsch Dagblad van 5 juni is opnieuw aan de orde het zgn. „geheim rapport" van de Markt- en Havendienst, voorzien o.a. van het commentaar van de wethouder van Financiën. In het licht van het gepu bliceerde omtrent de rapporten meen ik de volgende opmerkingen, aanvullingen respectievelijk correc ties bekend te moeten maken. Door mij zijn o.a. 2 rapporten uitgebracht aan het college van B en W. over de Markt- en Haven dienst. a) Een algemeen rapport geda teerd januari 1970 met als titel: „Rapport van het onderzoek bij de Markt- en Havendienst." Dit alge meen rapport is in overleg emt oa. de wethouder van Financiën in de allerbeste verstandhouding opge steld. Aanvankelijk droeg dit rap port de volledige goedkeuring van deze wethouder. Het rapport was bestemd voor de besprekingen in de ambtelijke- en raadcommissies. Na dat dit rapport behandeld was in de ambtelijke commissie van Organi satie en Economie werd door deze besloten het rapport niet ter be schikking te stellen van de raads commissies. Sindsdien stamt de ti tel „geheim rapport," welke indica tie dus niet van my afkomstig is. b) Een tweede aanvullend rapport, gedateerd 12 februari 1970, was aan vankelijk bestemd om als kabinet stuk behandeld te worden. Het is echter niet als kabinetstuk aan B. en W. toegezonden maar als „GE HEIM" en wel om reden, die B. en W. bekénd zijn. O Uit het artikel blijkt, dat de wethouder van Financiën gesteld heeft: „dat bij het penningensys teem inderdaad iemand, als hij kwaad wilde f 1 of f 2 kon verduiste ren." Deze mededeling klinkt heel anders wanneer gezegd was: „ais hij kwaad wilde kon hij f 1 of 1 2 PER DIER verduisteren, hetgeen bij een aanvoer van enige duizenden dieren géén moeilijke opgave was, de slechte controle in aanmerking genomen." Vermeldenswaard is ook. dat voor vele aanvoerders, die eni ge tientallen zelfs honderdtallen dieren per week aanvoerden, het niet alleen een sport was om dit marktgeld zoveel mogelijk te ont duiken. maar dit bovendien aardig wat opleverde. En dit was méér dan f 1 of f 2. zoals gesuggereerd kordt. Volgens het verslag „leest de chef van personeelszaken uit een rapport van de Accountantsdienst voor, dat controles over perioden van 14 tot 21 weken eens tekorten te zien gaven van rond f 4." In het ar tikel staat niet: wat gecontroleerd werd, en wanneer de datum van het rapport is. Ik ben niet op de hoogte van de inhoud van een der gelijk rapport van de Accountants dienst. Het is mij dan ook niet dui delijk waarop dat gegeven slaat. Het gaat mij ook te ver om die me dedeling van de chef van perso neelszaken als een bewijs te erken nen voor wat de wethouder beweert. Onder de rubriek „kwart mil joen" staan eveneens enige be schouwingen, die m.i. een onjuist beeld geven. Volgens dit artikel stelt de wethouder van Financiën ten aanzien van de annuleringen ten be drage van f 260.000: „Ondanks alle onderzoeken is dit bedrag niet uit te plussen. Inderdaad zyn er besparin gen door annuleringen, maar in het rapport worden daar met tegenover gesteld kosten als bijv. de kosten van het bureau O. en E.," aldus de wethouder. De volgende feitelijkheden geven m.i. een ander beeld. a> D.d. 28 Juli 1969(1) heb ik een schrijven gericht aan het college van B. en W. met oa. daarbij een specificatie van alle op dat moment in behandeling zijnde opdrachten voor de aankoop van de veemarkt inventaris. In die opstelling staat o.a. dat er 23 opdrachten met een totaal waarde van f 622.000 in be handeling waren en dat er na mijn ingrijpen nog slechts 13 in bestelling bleven met een totaal bedrag van f 391.800. Dit betekende toen reeds een besparing van circa f 230.000. b> Bij het samenstellen van het rapport, dat in januari aan B. en W. werd uitgebracht, is op uitdrukke lijk verzoek van de wethouder van Financiën géén specificatie ver strekt van de nu ter discussie staan de f 260.000. c) Enig ©opdrachten van de daar voor verantwoordelijke functionaris sen voor de levering van materia len voor de veemarkt werden op myn advies door de wethouder van Financiën tegengehouden en dus niet uitgevoerd. De annuleringen van de reeds aan leveranciers ver strekte opdrachten geschiedden niet alleen mondeling, maar zijn alle door het college van B. en W. op mijn verzoek schriftelijk bevestigd. De fotocopieën van deze bewijsstuk ken zijn in mijn bezit. d) Van de wethouder van Finan ciën stamt de mededeling elders, dat ik myn salaris reeds vele malen terugverdiende met de grote door my aangebrachte besparingen. e) Ook het commentaar dat er o.a. na aftrek van de kosten van het bureau O. en E. maar weinig over blijft van de besparingen is my on duidelijk. Bovendien verneem ik dit voor het eerst via het L.D. Het wa re eerlijker geweest, indien de wet houder van Financiën de jaarlijkse besparingen, die in het GEHEIM rapport staan in het rapport dat niet ingezien of behandeld mag wor den (vanwege B. en W.) door de raadscommissie voor de Reken in- Ren in dit verband ook had ver noemd met getallen. Het betreft hier besparingen buiten de f 260.000 die verband houden met de door mij voorgestelde reorganisatie, voor zo ver myn voorstel wordt uitgevoerd. f) De chef van de afdeling perso neelszaken verklaart dat in het be drag van f 260.000 een besparing is opgenomen met betrekking tot het salaris van de adjunct-directeur van de Markt- en Havendienst. Deze me dedeling is volkomen onjuist. g) Indien de wethouder van Finan ciën duidelijk aangeeft wat voor materiaal nu besteld moet worden, de hoeveelheid en het bedrag dat er mee gemoeid is, is het mogelijk een zakelijk commentaar te geven. De onduidelijkheid waarmee hij nu sug gereert dat te vroeg geannuleerd is, maakt het onmogelijk met feiten dit te weerleggen, terwijl het bewijs als zodanig door de wethouder niet ge leverd is voor zijn aldus oncontro leerbare beweringen. Via de krant verneem ik ook voor het eerst, dat de wethouder van Financiën mij kwalijk neemt, dat ik een conclusie met betrekking tot het politie-toezicht in het rapport heb opgenomen. Waarschijnlijk is hier bedoeld, de politie-controle bij de warenmarkten en de woonboten. Ik sta zeer verbaasd van de mede deling van de wethouder, temeer daar deze mij mededeelde, dat htJ •-het met die conclusie volkomen eens is. Daar komt nog by, dat de wethouder mij aanvankelijk mede deelde nadat enige passages iets aan gepast waren aan de opmerkingen en wensen van de wethouder, dat hij achter mijn rapport stond en het zo kon verdedigen. De directeur van het slachthuis was niet tegen een samengaan van de veemarkt en het slachthuis, zo als de wethouder mededeelt. In ieder geval was hij er aanvankelijk vóór. Onder de kop „ontslag" staat eveneens een beschouwing, die een vertekend beeld geeft. Waarschijn lijk is hier bedoeld de mededeling van het college van B. en W. van 23 maart jJ. B. en W. delen mij me de: „dat wij tot onze spijt hebben moeten besluiten de aanstelling in tijdelijke dienst met een proeftijd van een jaar niet te doen volgen door een aanstelling in vaste dienst." Volgens het verslag heeft de chef van de afdeling personeels zaken gezegd: „dat reeds tot ont slag was besloten voordat het rap port was uitgebracht." Waarschijn lijk bedoelt hij hetgeen hieromtrent gezegd is door de wethouder van Personeelszaken in de raadsverga dering van 19 mei JJ., hetgeen ech ter in strijd is met de feitelijke toe dracht. Het is daarom ook Jammer, dat niet in de krant staan gegevens van deze voornoemde chef nj.: wanneer welke datum dat be sluit werd genomen, door wie dat besluit werd genomen, wanneer dat besluit da naan mij bekend is ge maakt, of waarom dat dat besluit eerst bekend werd gemaakt in bo venvermelde mededeling van B. en W., dus nadat mijn rapport aan B. en W. was uitgebracht. Inmiddels heb lk de raadscommis sie voor de rekeningen, die met het onderzoek van het rapport belast is niet met het „geheim" rapport verzocht gehoord te worden l.v.m. de verklaringen en de publicaties rond dit rapport. F. Móoren ing.. Leiderdorp.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3