Zweden valt door de mand Roemenen zwakte van zien te laat de Brazilië in I i\ e hebben iet wel tehad Russen behalen moeizame zege OVE KINDVALL GEBLESSEERD IN BAR SLECHTE WEDSTRIJD TEGEN URUQUAY STAND VAN ZAKEN IN MEXICO El Salvador met 2-0 geklopt De zoetmaker zonder bijsmaak zonder nasmaak Italië wilde Landauer niet Krankzinnig pandemonium VERZET PAS BIJ 0-2 ACHTERSTAND: 2-3 Weer dode in TT van Man ONDERDAG 11 JTJN1 1970 PAGINA H LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD (Van onze speciale verslaggever Fred Racké) PUEBLA (GPD) Het Zweedse elftal of was het coach )var Bergmark? bracht zélf de kans om nog in Mexico te logen blijven tot vrijwel het nulpunt terug. In (alweer) een ar slechte wedstrijd, die het toch erg aardige publiek van •uebla, dat zoveel show en leuke dingen in de ter plaatse asserende duels doet, echt niet verdient, viel niet alleen Zwe- en door de mand als een team, dat uiterst amateuristisch te perk gaat, maar ook zijn coach, die om onbegrijpelijke redenen en aantal voorhanden zijnde, tenminste professionele voet- allers buiten de lijnen liet en tenslotte de enige wissel, die em nog winst had kunnen brengen, veel te laat toepaste. Want Ove Grahn, die bij de rasshoppers m Zwitserland speelt i pas tien minuten voor het ein- wat beroepsmatig voetbal in de orste lijn kwam demonstreren, was die de Zweden naar de te klei- winst kopte. Ove Kindvall was al geruime tijd van de mat rdwenen: pijnlijk en grof tegen knie geschopt door een zekere nas ,die het ruwe werk aller lest uit de weg ging en daarmee k wel duidelijk maakte, dat Uru- iay evenmin een lang leven in de ilgende ronde tegemoet gaat. Want ook Uruguay viel door de »nd: aanvallend uiterst zwak en rdedigend wel steunend op veel ankracht, maar dat is dan ook !t enige. Zweden, dat zwakke Zve- in, met zijn bangelijke spelers, die aar niet durven oprukken, de bal it liefst zo snel mogelijk kwijt Wil li en bijaldien nog een flinke por- techniek missen, zelfs dat Zwe- m had tegen Uruguay de wedstrijd durende fikse perioden nog hele- sal in de hand. Toegegeven: Erik- raakte de paal al binnen de mi- (Door Ove Kindvall) tLA (GPD) Zoals het er nu uitziet, hebben we het wel lad, hier in Mexico. Dat. Israël Italië zal winnen, lijkt een on- nogelijkheid, al moet je in voetbal ïatuurlijk nooit iets als helemaal mmogelijk beschouwen. Ik heb :o'n idee dat de Italianen in de ifgelopen nacht slecht hebben ge lapen. Ze konden immers met liet meer dan 10 van ons win- len en ze hebben aan onze 11 egen Israël gemerkt, dat hun te- [enstanders van vandaag vreemd runnen uithalen. En bovendien allien ze zich wat angstig herin ieren. dat ze in het vorige we reldkampioenschap gepakt werden loor Noord-Korea. volkomen on- rerwacht. Nee, de zenuwen zullen laar flink gespannen zijn en dat dan eigenlijk het enige wat wij eweeg hebben gebracht in ons duel tegen Uruguay, e hadden nog een kans gehad als we met meer dan 10 hadden ge wonnen. Maar hadden, zeggen jul- ie in Nederland, is een lelijk woord en zo klinkt het mij eigen- ijk ook wel in de oren. Temeer omdat het weer min of meer onze eigen schuld is geweest, dat er liet meer doelpunten vielen. Weer Üe angst om nu eens flink op te rukken. Weer geen open spel, snel lanvallend, waarvan wij het moe- en hebben. We zullen in Puebla [een beste Indruk hebben achter platen, als de Mexicanen reke- ïing hebben gehouden met een iloeg die het van de doelpunten moet hebben, dat geef ik toe. de andere kant: het is weer tens gebleken, dat het moeilijk is tot een goed sluitend team, dat sen bepaalde t actiek nauwgezet ran uitvoeren, te komen als Je haast nooit met elkaar speelt. Al leen de routine van de profs kan toiets niet redden, net zomin als ie inzet van amateurs. Er waren overigens voor de samenstelling van ons elftal nog wel andere mo gelijkheden geweest, in deze wed- Krjjd, dacht ik zo oar goed, het is voorbij, denk ik. Ik ben er toch wel erg teleurge steld over. We hebben de kansen gehad en er was ons geen grein tje geluk beschoren. Mij in het hijzonder, terwijl ik, dacht ik, toe hwel redelijk tevreden kan tijn over mijn optreden in dit kampioenschap. Triest om het zo af te moeten sluiten. Met een knap pijnlijke blessure, want die Öruguees raakte mij flink gemeen erg hard onder mijn knie. Ge lukkig zegt de dokter, dat de bles sure niet ernstig is. Zodat ik op 14 juli, als ik terug ben in Rotter dam, er weer goed tegenaan kan gaan met Feijenoord en dat doe Ik toch maar het liefst. Vrijdag reizen we terug, mocht er niets Vreemds gebeuren in de wedstrijd Israël—Italië. Wint Israël dan biy- fcn we, maar dan zie ik mezelf och nog niet zo snel weer in het eld. Dustot ziens in juli. nuut en zoiets wil wel eens een aan slag op het moreel betekenen. En in de verdere eerste helft had het ge luk Zweden best een handje mo gen helpen. Geschuif Maar tenslotte, toen de wedstrijd was verzand in akelig geschuif en getrap van beide zijden, begeleid door honend fluiten van Mexicanen, die eerst nog op de Zweedse hand waren geweest, tenslotte mocht men zich afvragen, of een ploeg, die zó zwak speelt, dat geluk dan nog ver dient. Aangenomen mag worden, dat op dat punt althans nog enige recht vaardigheid bestaat en dat Berg mark daardoor dan ook werd „ge straft" met een 10 over winning, die de Zweden weliswaar naast Uruguay bracht, maar die qua doelgemiddelde onvoldoende was. Bergmark was de man namelijk, die tenslotte en de feiten bewe zen dat hij ongelijk had zijn ploeg velde door niet veel eerder de logge, langzame, van techniek bijna gespeende Nicklasson een grote, zware voetballer van een al lang „overleefd" type te vervangen door Grahn. Amateurs Zoals het ook al verbazing wekte, dat Kindvall, die tot dan opvallend veel goeds had gedaan en eigenlijk de enige volleerde aanvaller was, niet werd vervangen door bijvoor beeld Ejderstedt, die boch een ge renommeerd goalgetter is. Scherp observerende Rinus Michels dan ook na afloop: „Waarom zo'n jongen er niet in gehaald, als Je zeker weet, dat alleen doelpunten je kunnen red den?" Nee, wat Ovair Bergmark aeed, had niets weg van een „va banque" die nodig was om tegen de verwach ting in nog iets te redden. Wat het Zweedse team verrichtte had daar evenmin veel van weg. maar voor meer dan driekwart van de ploeg kon men dan nog aanvoeren, dat het waarlijk amateurs zijn, voor wie de druk van de omstandigheden wel licht dubbel weegt. MEXICO STAD (ANP) De uit slagen van de gisteravond voor het wereldkampioenschap gespeelde wed strijden als volgt: Mexico Stad: El Salvador—Rusland 02 Puebla: UruquyaZweden 01, Guadelajara: RoemeniëBrazilië 2—3. Leon: PeruWest-Duitsland 1-3. GROEP 1 Rusland 3 Mexico 2 België 2 El Salvador 3 GROEP 2 Uruguay 3 Italië 2 Zweden 3 Israël 2 GROEP 3 Brazilië 3 Engeland 2 Roemenië 3 Tsj. Slow. 2 GROEP 4 W.-Duitsland 3 Peru 3 Bulgarije 2 Marokko 2 6-1 4-0 4-4 0-9 2-1 1-0 2-2 1-3 8-3 1-1 4-5 2-6 10-4 7-5 4-8 1-5 Vandaar waarschijnlijk ook de volkomen falende tactische con ceptie: vrijwel nimmer werden de vleugelspelers ingeschakeld nooit werd getracht de verdedigende Uru- guezen uiteen te Jagen met een ver rassende lange pass. En op Kind vall na bewoog ook niemand zich tijdens een aanval, waartoe de te genstander vaak genoeg de gelegen heid bood. wat slim in de ruimte teneinde een opponent eens wat te ontlopen. Juist gearriveerde Kurt Linder dan ook teleurgesteld: „Het bleef maar schuiven en brengen. Maar dat moet je dan ook nog kunnen en zelfs daar snapten deze Zweden niets van. Waarom stonden er eigenlijk niet wat meer profs in het team?" Michels, aanvullend: „En waarom werd in de laatste tien minuten zelfs ook nog volhard in dat langzame oprukken vla het cen trum? Zo'n knoeierige ploeg als Uru guay, dat ook nauwelijks inhoud heeft, moet Je met de lange pass, met krachtvoetbal aanpakken". Tactiek Enfin, de Zweden deden het niet, en Bergmark deed het niet en Uru guay kon dat niet eens afstraffen. Individueel bezitten de Uruguezen wel de nodige vaardigheid, maar hun tactiek is zo ontstellend verdedigend ingesteld, dat zfj de Italianen zelfs daarin nog overtreffen. Zodat het Uruguay de poule afsluit met een geen verwondering mag baren, dat Ove Grahn (rechts) scoort Zwedens winnende doelpunt in de wedstrijd tegen Uruguay. doelgemiddelde van 21 in drie wed strijden, waaruit drie punten. Zwe den eindigt ook met drie punten en heeft maar 22 en de vreemde si tuatie doet zich voor dat Italië van daag nog hard zal moeten optornen tegen het door de draw tegen de Zweden wakker geschudde Israël MEXICO-STAD (ANP) —El Sal vador al uitgeschakeld na met 3-0 van België en met 4-1 van Mexi co te hebben verloren heeft het In zijn laatste wedstrijd van het toernooi om het negende wereld kampioenschap Rusland aanmer kelijk moeilüker gemaakt dan mocht worden verwacht. Tot ln de zesde minuut van de tweede helft hield de defensie van de Middenamerikanen stand. Pas een kwartier voor tijd, toen Moentian de stand op 2-0. te vens eindstand bracht, stond vast dat de kanslozen uit El Salvador niet voor een verrassing zouden zor gen. De eerste helft van de wedstrijd bleef de doelpuntloos. In het onder een bewolkte hemel liggende Azte ken-stadion was het publiek duide lijk op de hand van El Salvador, dat een aanzienlijk betere start had dan de Russen. Tot zes minuten na de rust moes ten de 35.000 toeschouwers in het Azteken-stadion wachten voor de eerste treffer viel. Een hardnekkig verdedigend El Salvador kon niet voorkomen dat Bisjovets doelman Magana met een hard schot pas seerde. De Russen bleven sterker maar i zagen him acties steeds weer ge- j stopt door de stugge verdedigers van El Salvador. Toen een kwartier voor tijd Moontian eindelijk een kans be- nutte (2-0) was de strijd beslecht. De coach van de Russische-ploeg, Katsjaline. had gisteren na de wed strijd kritiek op het falen van zijn mensen om de verdediging en het spel op het middenveld te combine ren met de aanval. „Het hing alle maal wat te los aan elkaar, speciaal in de eerste helft." De trainer van El Salvador prees de ploeg van de Sowjet-Unie voor het „vloeiende en krachtige spel". Dat men uit het toernooi is stoorde hem niet hevig, „want wij konden meedoen en dat was al heel wat. Wij kwamen hier om te leren In deze zeer grote voetbalschooi, en dat is voor ons bijzonder nuttig". ADVERTENTIE MEXICO STAD (AP) De Ame rikaanse scheidsrechter Henry Lan dauer. die vandaag de wedstrijd Ita- Maar alleen Israëlische winst kan liëIsraël zou moeten leiden, is Zweden nog redden, want bij een j 0—0 belandt Italië in de kwartfi nales met de abominabele doelcij- fers van één voor en nul tegen. Nee in Puebla en Toluca is men niet blij geweest met groep 2 van het wereldkampioenschap voetbal. vervangen door de Braziliaan ton Vlei ra de Moraes. De reden: Landauer is half jood en Sucrosa, kaloriebcsparend zoet voor wie geen suiker mag gebruiken MEXICO STAD (GPD) Terug in Mexico-Stad. in het FIFA- en perscentrum dat het immense ho tel Maria Isabel in deze weken is, valt voor de reiziger uit Guada lajara één ding erg op: de im mense voetbal van drie en een halve meter doorsnede, die boven zou volgens de Italianen misschien j de ingang van het hotel prijkte, niet 100 procent onpartijdig zijn. Lan is verdwenen dauer heeft nu gisteravond de wed strijd Zweden-Uruquay gefloten. BOKSEN Gcrmeo Brannan van de Bahamas heeft in Miami Beach door k.o. in de tweede ronde gewonnen van de Canadees Durelle. De Canadees ging na twee minuten en 40 seconden door een rechtse te gen het canvas. GUADALAJARA (AP, ANP) De 3-2 zege was verdiend. Maar niet een sterrenploeg waardig. Vandaar dat de aanmoedi gingen van de 35.000 toeschouwers in het Jalisco stadion van Guadalajara voor de dappere Roemenen waren, die te laat inzagen dat Brazilië beslist niet onverslaanbaar was. De Braziliaanse coach Mario Zagalo concludeerde na afloop dan ook bitter dat hij niet te vreden" was met de prestaties van zijn elftal. Zagalo: „Mijn elf tal heeft de Roemenen onder schat en dat is bijna noodlottig geworden". Volgens hem hadden zijn spelers het wat kalmer aan gedaan, omdat zij zich zéker van de overwinning voelden. „Maar ik zal ze inpompen dat zij nooit meer tegenstanders moeten on derschatten", voegde hij er aan toe. Zagalo vermoedde in dat op zicht dat enkele spelers bang waren om geblesseerd te raken en daarom forse tackles hadden ver meden. Een verweer dat de Roemeense bondscoach Niculescu echter van de hand wees. Niculescu: „Wjj hebben niet harder gespeeld dan we in Eu ropa altijd doen. Ik heb toch hoop gehad Brazilië te kloppen en we zijn er niet eens zo ver vandaan ge weest. Vandaar dat ik toch wel te vreden ben over onze verrichtingen hier". Te laat Te laat kwam bij de Roemenen het vertrouwen in eigen kracht. Pas toen koningsschutter Pele en de snelle Jair de stand op 2-0 voor de Bra ziliaanse formatie had gebracht schudden de Roemenen de angst voor de vermaarde tegenstander van zich af. Direct kwam de verdediging van de Zuidamerikaanse ploeg onder hevige druk te staan. Zenuwen maakten zich van de Brazilianen meester. Een doelpunt van Dumi- trache was het gevolg. Ondanks een verwoed offensief bleef de gelijkma ker uit. Integendeel Pele gaf zijn ploeg'in de tweede helft opnieuw een voorsprong van twee treffers. De te genstand van Roemenië was aller minst gebroken. Het verschil was echter te groot. Verder dan een twee de treffer kwamen de Europeanen niet. De zege van Brazilië, waardoor de ploeg winnaar van groep III werd en zondag in de kwarteindstrijden Peru ontmoet, was ontegenzeggelijk verdiend. Opmerkelijk was het ech ter dat ln de perioden dat Roeme nië ten aanval trok de Braziliaanse verdediging bij herhaling in paniek raakte. Aanvankelijk scheen een regelma tige zege van de wereldkampioenen van 1958 en 1962 waarschijnlijk. Een vrije trap in de hoek van het straf schopgebied vormde de inleiding voor de eerste treffer. Tostao schoot over het doel. maar doordat de tegen standers te vroeg waren ingelopen kregen de Brazilianen een tweede kans. Ditmaal stapte Tostao over de bal heen waarna Pele in schoot 1-0. Vier minuten later bereikte de zeer sterk spelende Everaldo op de vleugel Paolo Cesar, die met een diagonale pass Jair een unieke kans bood 2-0. In het Roemeense doel moest toen onmiddellijk de weinig gelukkige A- damaohe plaats maken voor Necula Raducanu. Herstel Volgens trainer Niculescu heeft Brazilië, „zoals het toen speelde", een zeer grote kans om dit jaar de wereldbeker te veroveren. „Zij heb ben zeer goede voetballers en het is praktische onmogelijk hen het sco ren te beletten". Op de vraag waarom hij keeper Adamache zo vroeg in de wedstrijd vervangen had antwoordde Nicolcs- cu: „Elke keer als een doelman in het begin van een wedstrijd twee doelpunten doorlaat wordt hij psy chisch aangetast. Ik vond dat mijn doelman er nerveus uitzag. En daar om leek het mij beter hem te vervan gen". Op slag herrtelde die ploeg ztóh. Twee maal bewees Alemndru Neagu dat de Braziliaanse defensie zwakke plek ken had. Een aarzeling van Brito werd de Zuidamerikanen noodlottig. Dumitrache kreeg er de gelegenheid door te scoren: 2-1. Na de hervatting scheen Brazilië de voorsprong van een doelpunt vol- frwlni doende te vinden. Het accent werd sterk op de verdediging gelegd. Pele, wiens passes soms verre van gaaf waren, ontnam de Roemenen twin tig minuten na de rust alle hoop. Doordat Tostao de bal voor Pele liet lopen was de Roemeense achterhoe de uit positie gespeeld en kansloos tegen het harde schot van de Bra ziliaan (3-1). Het verzet van Roemenië was al lerminst gebroken. Te laat, zoals ge zegd. viel het tweede doelpunt, ge- Het tweede doelpunt, dat de hoop nog even bij Roemenie te rugbracht: Dembrowski kopt de bal tussen de handen van de aar zelende Braziliaanse doelman Felix door (2-3). scoord door Dembrowski nadat doel man Felix de bel niet onder controle had kunnen krijgen. Acht minuten restte de ploeg nog. Brazilië was een te geroutineerd tegenstander om de winst nog uit handen te geven. „Gestolen", zegt een hotel-offi cial somber. Gestolen in de nacht van zondag op maandag, toen een krankzinnig pandemonium ontstond, nadat Mexico van El Salvador had gewonnen. Rotterdam kan feesten, als Feijenoord de cup heeft gewon nen, maar wat Mexicanen pres teren slaat (bijna) alles: het cen trum van een wereldstad (tien miljoen inwoners) werd volkomen geblokkeerd door een soort „be togers", die juist naar het hotel en het plein daarvoor optrokken om een soort overtuiging, dat Mexico toch zo'n geweldig sterk voetballand is, op vreemdelingen te gaan overbrengen. En in die bedrijven door is dan tenslotte die bal gestolen. Gesto len? Hoe is het in 's hemelsnaam mogelijk een rubberen gevaarte van ruim drie meter doorsnede te stelen? Zoiets kan alleen in Mexico. Zoals de schietpartij in een van de krottenwijken, zondagavond. Die eindigde met de dood van een Mexicaan. Herminio Gonzalez ge heten. Epigmenio Sanchez Luna, met het pistool in de hand op de voorpagina van het blad „Excel' sior" afgedrukt, schoot op Gon zales, omdat die had gezegd: „Mexico deed niets bijzonders met El Salvador te verslaan, want die ploeg betekent niet meer dan een verdroogde citroen". Wat zijn dood tot gevolg had. Zo beschouwd is een wereld kampioenschap voetbal opeens niet zo erg aardig meer. DOUGLASi AP) De Spaanse mo torrenner Santago Herrero is giste ren in het ziekenhuis van Douglas op het eiland Man overleden aan verwondingen die hij maandag tij dens de race in de 250 cc klasse heeft opgelopen. Herrero vloog in de laatste ronde van de wedstrijd die hij waar schijnlijk gewonnen zou hebben met een snelheid van meer dan 160 km uit de baan. HU werd het vierde slachtoffer van de TT op het eiland Man. Eer der kwamen de Britten Ley Hes. Denis Bower en Michael Collins tijdens de ..training om het leven. De Italiaan Giacomo Agostini won gisteren met overmacht de race in de 350 cc klasse. De wereldkampioen, die met een MV Agusta reed, had een voorsprong van bijna vijf minu ten op de Brit Barnett, die als twee de eindigde. De Westduitsers Klaus Enders en Willi Kalough wonnen met een BMW de 500-cc zijspanrace. TENNIS Judith Salomé heeft haar derde partij voor de derde ron de van het internationale tennistoer nooi In Nottingham tegen de Cana dese O'Hare in winst omgezet: 9—7, 6—2.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 21