Wilsons laatste kans bij de verkiezingen van 18 juni garantie gemak de postgiro da's makkelijk! Rus schrijft brief an Theodorakis over kampen Sowjet-Unie Girobetaalkaart Opiniepeilingen verwachten winst voor Labour Italië bedreigd door nieuwe stakingsgolf Treinreizigers, opgepast! Nadelen Paus bezorgd over crisis priesterschap DUIKER GING VOOR 'ANKER' voor wie 'm aanneemt voor wie 'm afgeeft Lees maar! Schrijf maar! Gemisvoor wie 'm nog niet heeft pONDERDAG n juni 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 - De ptaateelijke jjn volkomen 411 fVa-n onae correspondent) fcONDEN (GPD) De Britten men weet het doen eenmaal een heleboel dingen anders dan andere sterve- Ze houden links in het verkeer, hun muntstelsel is (nu twaalfdelig, hun politie ongewapend, hun rechters dragen jken en op snikhete middagen kun je nergens een glas bier •ijgen want dan zijn de pubs hardstikke dicht. Ook verkiezingen gaan op een heel andere manier dan bij Engeland kent geen evenredige vertegenwoordiging, maar 0,1 districtenstelsel. Er zijn 630 kiesdistricten, die bij volstrekte 'tfl meerderheid elk één afgevaardigde voor het Lagerhuis kiezen. In feite zijn er daarom 630 afzonderlijke verkiezingen of beter |29, omdat er in het district van de Speaker, de Lagerhuisvoor- itter, doorgaans géén tegenkandidaat wordt gesteld. Hoewel ij ditmaal door een onafhankelijke wordt geopponeerd. economische problemen zijn voor de gewone burger zó ingewikkeld, dat het besef steeds sterker wordt, dat geen van de twee grote partijen ze, zeker niet op korte termijn, kan oplossen. Dit werkt nuchterheid, tegenzin om van regeringsploeg te veranderen, maar ook cynisme m de hand. Dit betekent vooral dat het voor beide partijen uiterst moeilijk is om geest drift bij de nieuwe jonge kiezers te wekken. Van de ook hier tegen de gevestigde machten sputterende op standige jeugd kunnen de partijen in elk geval weinig of geen extra steun verwachten en van de andere jonge ren evenmin. Slechts twintig procent van de 18- tot 21-jarigen die voor het eerst mogen stemmen ruim twee miljoen heeft de moeite genomen zich als kiezer aan te melden Reeds is aangetoond dat deze in het algemeen precies zo als hun ouders zullen stemmen. Kabouters kermen we hier niet, wel de hippy Lord Sutch met zijn hoofdkwartier in de kleurige Carnaby Street, die vori ge keer tegen Wilson stond en nu in een ander district ,.de partij van jeugdige ideeën" vertegenwoor- partij -afdelingen autonoom in het mi wijzen van een kandidaat. Van- aar dat er soms rare vogels tussen Het voordeel van het Britse -^ksteem is dat er slechts enkele par ijen zijn en dat er een nauw per contact bestaat tussen kie- en gekozene. In feite gaat het n Labour- en Conservatie- .v.. Het nadeel is dat kleine par- .i (jen nauwelijks een kans ma- en, met name de liberalen die on- nr evenredige vertegenwoordi- ing zeker 40 tot 50 zetels zouden 4 rijgen en thans met een handjevol ij -orden afgescheept. In deze situatie m ebben de communisten de laatste rintig jaar het zelfs niet tot één nkele zetel kunnen brengen. Een ander nadeel is. dat de twee rote partijen in een land dat in vre- estijd nagenoeg geen coalities kent (kaar gedurende de verkiezingstijd ederzijds verguizen en met modder 'H', ekogelen. De Engelse gentleman ergeet in dit hete gevecht dan ook V\ (jn stijve bovenlip. Wilson krijgt te uren dat hij een zwijn en een leuge- Hmar is en oppositieleider Heath ffëtirdt door zijn tegenstanders als 'n jrfiierige oplichter betiteld omdat zijn Y doften vals zouden zijn. Folklore Het drie weken durende verkie- —"Ingscarnaval de verkiezingen den gehouden op donderdag 18 bezit altijd een sterk element lr> vo ksvermaak dat nu nog een setje is aangedikt doordat het zie- 9t<l rade straatprotest tot de dagelijkse lore is gaan behoren. Daar te- iver staat dat de televisie de kie- trs politiek volwassener heeft ge it. Maar Engelands loodzware ROME <OPD> Terwijl de ver' kiezingen voor de regionale parle menten zondag en maandag nog aan de gang waren, besloten de spoor wegmannen binnenkort het werk weer neer te leggen. De staking strekt zich uit over 72 uren. Binnen deze perdode zal het verkeer op de lange afstand geheel verlamd zijn, hoewel de staking is opgesplitst in periodes van 24 uren, elk geldend voor een deel van het land. Van zondagavond a.s. 21.00 uur af tot de avond daarop rijden de trei nen niet in en om Turijn, Genua, Florence en Rome In diezelde tijd- periode van maandagavond tot dins dagavond rijden de treinen niet in en om Ancona. Napels, Bari, Reggio Calabria en Palermo. Vanaf 21.00 uur 's avonds dinsdag tot woensdag avond geldt hetzelfde voor het tra ject Venetië - Verona - Milaan - Bo logna. Het is dus aan te raden bin nen deze gehele periode Italië als spoorwegland te myden. Op de spoorwegmannen zullen hoogstwaarschijnlijk ook de ambte naren van de posterijen en van de telefoondienst volgen (dat zou dins dag 16 Juni zijn». Maai' voor de 15-de en de 16-de (maandag en dinsdag» is ook al een nationale staking van 48 uren afgekondigd. Ze gaat uit van de drie grote vakbonden: de com munistische C.G.I.L., de katholieke CJ.S.L. en de kleinere sociaal-de mocratische U.I.L. Vanaf eind van deze week is er ook weer ongeregeld stadsvervoer te verwachten. Als reden voor de sta kingen geven de vakbonden op, dat er van de kant van de regering nog geen duidelijke toezeggingen zijn ge daan op de eisen die werden gesteld. Deze eisen betreffen niet alleen meer loonsverhoging, doch hebben betrek king op alle verwaarloosde facetten van de samenleving, waarmee de Ita liaanse arbeider te maken heeft. Het gaat om de sociale woningbouw, om het belastingstelsel, om betere socia le voorzieningen en om een doorbre- ken van het „elitestelsel", dat ver bonden is aan de meeste Italiaanse partijen en aan de regering. Het is te begrijpen dat- met het oog j op deze eisen de strijd beslist nog niet spoedig teneinde zal zijn. Me- nig reiziger uit het noorden zal de komende jaren dan ook nog wel eens ergens tussen de Alpen en Rome blij ven steken. Wat hem niet zozeer zal deren; vrijdag en zaterdag staken de werk nemers in de houtindustrie en in de suikerverwerkende industrie. Hier gaat het zuiver om geld. De contrac ten van de werknemers lopen dan af en zij willen betere. digt. Verscheurd De t-radStionele partijgangers doen wat zy altijd hebben gedaan, name lijk proberen de tegenpartij eruit te houden. De partij die erin slaagt zo veel mogelijk eigen mensen naar de stembus te slepen maakt de beste kans op de overwinning want in aan hang wegen de twee partijen onge veer tegen elkaar op. Volgens de kieswet mag elke partij-afdeling over een bepaald aantal auto's be schikken om kiezers van huis te ha len. Labour bezit hier het grote voor deel. dat sinds de oorlog de meer derheid van de Britten Labourgezind schijnt te zyn. Maar de Tories be schikken over een beter gesmeerd partij-apparaat zodat het tot het laatste moment kan spannen. De verscheurdheid in de Labour - rangen Ln de jaren-'50, toen de link se leider en grote redenaar wijlen Aneurin Bevan nog Iets probeerde te redden van het oorspronkelijk op to tale nationalisering gerichte partij programma, leidde tot driemaal toe tot Labours nederlaag. Macmillan, een tussenfiguur in zijn jeugd een rebel die de „casino-mentali teit" van de conservatieven hekelde en hen beschreef als een partij van tweederangs bierbrouwers kon het nauwelijks meer houden toen de eco nomische moeilijkheden opnieuw be gonnen (in midden februari 1963 be droeg het aantal werklozen 878.000, veel meer dan nu) en na de affaire- Profumo, de minister van Oorlog die moest aftreden omdat hij in het La gerhuis had gelogen over zijn omgang met het lichte meisje Chris tine Keeler die ook betrekkingen met kapitein Iwanow, een attaché van de MOSKOU. ATHENE (AP. Reu- Jer) Aan het Parijse adres van 6 Griekse politicus en componist heodorakis is een brief aangeko- len van een Rus, een oud-politiek Iwangene, Wladimir Boekowski, die (1 jaar oud is en zes jaar in werk- kmpen en krankzinnigengestichten leeft doorgebracht. Hij stelt de Iriekse communist voor dat hij eens tekkampen en afdelingen voor feestelijk gestoorden" van Rus- Ische gevangenissen moest bezoeken. l|j zou ze dan met die in Grieken- ind kunnen vergelijken. Boekowski heeft gevangen gezeten ADVERTENTIE 'teenstraat 8 - ierenstraat 6 IAARL.STRAAT 204 - Alléén onze zaak Steenstraat 8 is wegens vakantie GESLOTEN, van 15—20 juni, onze zaken lerenstraat 6 en Haarlemmerstr. 204 zyn geopend. HONKBAL De Nederlandse .ploeg heeft gisteravond in 'lem met 03 verloren van de Hawks. De zege danken de ïerikanen aan het schitterende I *erpen van Pau Moore, die de negen y innings afsloot met de imponerende cijfers 13-3-3. Voor de bondsploeg kwamen drie werpers in actie, elk °ne innings. Temeuzen noteerde Van Westerenen 5-0-0 ■trai Breidschat 5-0-L m>W nU' omdat hij had geprotesteerd tegen de geestelijke onderdrukking van intellectuelen in de Sowjet-Unie. „U bent een man", aldus schrfjft Boekowski. „wiens eerlijkheid en objectiviteit de Sowjetrussische re gering noch de openbare mening der wereld ooit in twyfel zouden kun nen trekken. Apart hiervan geniet u in ons land een ongewone popula riteit en aanzien". (In de Sowjet russische-pers is Theodorakis een „grote vryheidsveohter tegen het be wind van de zwarte kolonels in Athe' ne" genoemd. Over zfjn vrijlating uit de Griekse gevangenschap en zyn „vlucht" naar Parijs, eerder dit jaar, heeft de pers in de Sowjet-Unie uitvoerig geschreven).. „De Sowjetrussische regering zou u toestemming kunnen onthouden om de gevangenissen te bezoeken maar men zou u nauwelijks een vi sum kunnen weigeren", gaat de brief voort. „In dat geval kan ik u de na men geven van een flink aantal vroegere politieke gevangenen, die bereid zouden zijn wa&rheidsgë trouwe getuigenissen af te leggen die door elk objectief hof of elke com missie zouden worden aanvaard. Ik wend my tot u als de ene oud-poli tieke gevangene tot de andere, om de mensen, die lijden, te helpen". Reuter meldt uit Athene, dat de Atheense veiligheidspolitie zes Grie ken heeft gearresteerd die ervan wor den verdacht lid te zyn van het „pa triottisch front", een communistisch- gezinde ondergrondse organisatie. De gearresteerden worden beschuldigd van samenzwering tot omverwerping van het regime om en regering in communistische stijl te vormen. De Griekse journalist Sypros Li- nardatos die na de militaire staats greep van april 1967 naar het eiland Leros werd verbannen, is vrijgelaten, zo is van welingelichte zyde in Athe ne vernomen. Hy lijdt sedert enkele maanden aan groene staar. Voorts is de linkse oud-gedeputeerde Zaino6 die ook op Leros gevangen zat, vrij gelaten. Sowjetrussische ambassade, onder- Symbool Ook Lord Home, die uit het Ho gerhuis werd teruggetrommeld, ziin titel opgaf en als Sir Alec Douglas Home de zieke Macmillan was op gevolgd, kon de zaak niet redden. De laatste van de aristocraten en van de Eton-jongens die by de conserva tieven tot nu toe de dienst hadden uitgemaakt, werd by de stem bus verslagen en moest de teugels overdragen aan de man van gewone komaf. Edward Heath, die thans evenals in 1966 wanhopig vecht om de kiezers in het conservatieve spoor terug te brengen. Wilson won destijds omdat hy met zijn scherpe kritiek op het verleden en zijn daverende remedies min of meer het symbool was geworden niet alleen van de bedrijfsleiders, techni ci en witgejaste laboratoriummensen maar vooral ook van het collectieve schuldbewustzijn van de Britten, die De Britse premier Wilson werd dezer dagen, toen hij na een pers conferentie naar buiten kwam, bestormd door een groep jonge ren, die hem het politieke vuur na aan de schenen legden. Maar de behendige politicus Wilson stond allerminst met een mond vol tanden en ging uitvoerig in op de vragen van de jongeren. teveel aan het oude waren blijven hangen. Hoewel men nu beseft, dat ook de tweeslachtige Wilson niet het juiste antwoord is op Engelands noden, schijnen de kiezers hem toch te wil len aanhouden omdat hy nu eenmaal in het zadel zit en de betalingsba lans in het reine heeft gebracht waarvan zoveel afhangt. Maar als hij wint hetgeen volgens de opi niepeilingen is te verwachten zal het zyn laatste kans zyn. Sommigen spreken thans reeds van de nood zaak van spoedige nieuwe verkiezin gen in geval de nog altyd wankele economie onder Labour opnieuw zou bezwijken. VATICAANSTAD (AP) Paus Paulus VI heeft opnieuw zijn be zorgdheid uitgesproken over de cri- sis van het priesterschap in de r.k. j i Kerk, iets wat hem, naar hij zei. „immens leed" bezorgde. Duizenden tijdens zijn wekelijkse algemene audiëntie in de basiliek van de St. Pieter toesprekend, zei de Paus: „Wij zien thans het immens leed, hoe het priesterschap wordt be schimpt en ontkend". De paus sprak over de 50-ste ver jaardag van zijn wyding tot pries ter. Hy zei dat hij van de vele gelukwensen die hij had ontvangen er twee wilde noemen: „De ene kwam van een jongen van een land achter het ijzeren gor dijn tijdens een algemene audiëntie. Een Jongen, verlegen maar toch ver metel, die een aantal woorden in het Latijn en in zijn eigen taal had geleerd om ons van zijn trouw en die van zijn land te getuigen", zei de paus. De andere gelukwens, zei de paus. kwam van een kleine oude man. die na een plechtigheid van de basiliek van de St. Pieter ons deze boaschap gaf: .moed. heiMgie vader, moed". Hij was Saveril Roncalli, de broer van Paus Johannes XXIII. die in die enkele woorden de gedachten van onze geëerbiedigde voorganger zo goed weergaf". BRUSSEL (ANP) Een 21- jarige Belgische sportduiker uit Oostende, heeft zonder het te weten negen maanden geslapen vlak naast een geladen zeemijn. De man vertrok ongeveer een jaar geleden naar de Middelland se Zee om er zijn sport te beoe fenen. Op 'n dag ontdekte hy op de zeebodem, naar hij dacht, een oud anker dat helemaal be groeid was met de in zee voor komende flora. Hy wist het „an ker" boven water te brengen en nam het mee terug naar Oostende waar hy het neerzet te in zijn slaapkamer en waar hij het fraaie souvenir menig maal aan vrienden toonde. De zer dagen had hij weer een vriend op bezoek, dit keer ech ter een militair die, toen hü het „anker" zag wat witjes wegtrok en zyn vriend vertelde dat hij in plaats van een oud anker een zeer gave, geladen en uiterst explosieve zeemyn had opgedo ken! Enkele uren later ontferm de de Belgische mijnopruimings- dienst zich over het „anker". ADVERTENTIE Elke girobetaalkaart wordt door de Postgiro tot 100,- gegarandeerd. Dat is de waterdichte zekertieid dat elk bedrag tot 100,- per kaart op uw postrekening wordt bijgeschreven. Snél, gespecificeerd en well Dus: kaart ontvangen? Gkopas gezien? Kassa! Betaal met de pen prompt en precies het juiste bedrag. Zonder buikige portemonnaie of bultige portefeuille. De girobetaalkaart - u krijgt er steeds 20 - is altijd pasklaar: geen gewisse! en „Hebt u niet kleiner?". En al uw uitgaven staan overzichtelijk zwart op wit dank zij de dagafrekeningen. sammÈÊmm vergctyk gegevens mei giropas Postgiro: meer dan 2 miljoen rekeninghouders. Daar onder zijn alle winkeliers, leveranciers en dienst verlenende ondernemingen. Over en weer kunnen dus vele miljoenen Nederlanders bij elkaar terecht voor betalen en incasseren. Alleen via de betaalkaart van de Postgiro gebeurt dat nu al meer dan 1.000.000 keer per maand. En dat groeit! Het is toch immers dood gewoon geworden dat men met 'n kaart en het giro pasje betaalt! Trekt u wèl profijt van een postrekening maar nog niet van de girobetaalkaart? Dan mist u het gemak van deze moderne vorm van betalingsverkeer. Wend u tot een van de girokantoren of praat's gratis met telefoonnummer 0017, dan komt u snel aan de weet hoe u aan die betaal kaarten komen kunt Bent u nog niet bij de Postgiro, dan kunt u twee vliegen 'm één klap slaan. Op 2300 post kantoren kunt u overigens óók terecht met al uw vragen en wensenl

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19