Ook de benzinestations veranderen trijd om „schone" benzine ontbrandt Triumph introduceert een V 8 cabriolet '80 geen reserveband meer Nog deze maand twee miljoen bromfietsen AUDI 100 LS NU OOK MET AUTOMAAT Namen Simca en Rootes weg Vtt »i trei/en. ivagens9 ivielen en wut - er - - bi} - komt levrolet met J)tor middenin J [ÏDERDAG 11 JUNI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA W 'e bevinden ons momenteel in een evolutietijdperk van de zinestations. Na vele jaren van marktonderzoek hebben lelings achter elkaar twee grote benzinemaatschappijen in land een nieuw servicestation geintroduceerd, die interna- aal als maatgevend mogen gelden voor de jaren zeventig. lell introduceerde bij de opening de C 70 in Rotterdam als we- irimeur een in geheel nieuwe opgetrokken servicecomplex, dat komende jaren als basismodel Iv dienen voor alle servicestations deze maatschappij in de gehele ld, en Mobil voegde daar korte later in Maassluis als Neder- se primeur een zg. Pegasus-sta- aan toe, een model dat in ferilca al enige jaren in gebruik aar nu ook in ons land gaan- g zal inburgeren. m jde stations zijn ontworpen door nationaal bekende ontwerpers, van Shell door de Fransman nond Lewey, de man die ook interieur van de Apollo-ruimte- t capsules ontwierp, en die van 1 door de Amerikaanse archi- en stedebouwkundige Eliot s. Beide stations dragen ech- een zeer verschillend karakter, nmerkend voor het Shell sta- js een alles overkoepelende lui- Centraal hieronder bevinden de pompeilanden met daarom- paviljoenachtige gebouwtjes lepeerd. ie zijn samengesteld uit gepre- ceerde basis-panelen met ron- oek-elementen. Hieruit worden aard-units samengesteld met tingen van 5 bij 5 meter. Door inatie van een of meer eenhe- kan men ruimten van diverse pile creëren. Het nieuwe Pegasus-station van Mobil in Maassluis. vertrek is bedoeld voor het nen van meer service aan de automobilist. Het diensten- iti kan variëren van auto-on derhoud tot bankzaken, van acces soire verkoop tot verzorging van de in. en uitwendige mens, van kran tenverkoop tot telefoonservice enz. Zo is er in Rotterdam ook een grill-bar in een doe-het-zelf barbe cue stijl, waar men op gasgrills diverse barbecue gerechten kan roosteren. Het Mobil Pegasus-station wordt gekenmerkt door een ver door gevoerde zelfbediening. De meest opvallende interlijke kenmerken van dit Pegasus-station (aldus genoemd naar het legen darische vliegende paard Pegasus, dat Mobil reeds jaren als beeld merk voert) zijn de overwegend ronde vormen op het voorterrein: ronde pompen en ronde luifels, die als enorme parapluies de pompeilan den beschermen. Het daarachter gele gen servicegebouw is echter recht hoekig en uit baksteen en glas op getrokken. Met uitzondering van de repara tieruimte is het station geheel inge richt voor zelfbediening, ook het tan ken aan de zes pompen. Tekstbor den geven aan hoe een en ander in zijn werk gaat, ook voor het bedie nen van de overige installaties, zo als de Mobil Mix automaat voor bromfietsbrandstof, de luchtklok voor het op de juiste spanning brengen van de banden en de wasplaatsen met materiaal voor het schoonma ken van de ruiten en het bijvullen van de radiateur. Verder zijn er vijf parkeerplaatsen voor het zelf bijvullen van olie. In het servicegebouw is een auto- De Audi 100 LS 2- en 4- deur» modellen kunnen vanaf medio Juni met een volautomatische transmissie geleverd worden Het is een in eigen concern ontwikkelde bak. compact van bouw en volgens de fabriek zeer stil. Hij is zo geconstrueerd, dat er steeds op het gewenst moment gescha keld wordt. Bij voorzichtig gas ge ven schakelt de automaat relatief snel in de hogere versnelling over. Wordt het gaspedaal stevig ingetrapt dan trekt de wagen lang in de lagere ver snellingen door, om een optimale ac celeratie te verkrijgen. De meerprijs bedraagt in beide gevallen f 1475,- incl. b.t.w. Met ingang van 1 Juli zullen de namen Simca en Rootes uit de Euro pese auto-industrie verdwijnen. Deze Europese dochters van het Amerikaanse Chrysler-concern zul len dan resp. worden omgedoopt tot Chrysler-France en Chrysler United Kingdom Lid. matische wasinstallatie voor zelfbe diening (volledige wasbeurt voor 2 gulden). De automobilist kan tij dens het wassen in zijn auto blij ven zitten, terwijl de borstels van de automaat hun werk doen. Verder is er een Minimarkt, een soort warenhuisje ook geheel voor zelfbediening ingericht. Men kan hier niet alleen auto-accessoires en onderdelen kopen, maar ook gram mofoonplaten, diepvrieskippen, ijsjes en zelfs ijstaarten. irsonenwagenbanden met een duur van 160.000 km Geen reserve banden meer. Elke autoband gegarandeerd finelheden tot 320 km/u Treinen die op rubberbanden met een snelheid van 800 km/ lier enkele voorspellingen ian Fred J. Kovac, research-di- »Nfir van de Goodyear Tire en 11 er Company (V.S.), zich dezer V iheeft gewaagd. - baseerde dit mede op een groot U1 gesprekken met vooraanstaan- uit de banden- en rub- dustrie. Volgens deze experts i omstreeks 1980 nieuwe wagens ito neer van een reserve band wor- roorzien. Banden zullen worden andeerd voor snelheden tot 240 AG L Tegen 1984 zal de autoband N lig bestand zijn tegen inrydin- 31 beschadigingen door scherpe rerpen. Het fabriceren van ban- JA1 den zal geheel automatisch geschie den. In 1985 zal de snelheidsgarantie worden verhoogd tot 320 km/u en treinen zullen op rubber banden gaan rijden. Rond 1990 zal volgens deze toe komstvoorspellers de levensduur van personenwagenbanden voor 160.000 km worden gegarandeerd. Twee jaar later zullen rubber ban den worden toegepast voor mas satransportmiddelen die met een snelheid van 800 km/u door het land zullen flitsen. Kovacs toekomstvisie wijst ook op belangrijke veranderingen in de transportmethoden, maar volgens hem zullen rubber banden bij uitstek geschikt blijven voor de meeste ver voersystemen, zoals: metrotreinen en monorails; voertuigen die zich op speciale wegen en via een in het wegdek in gebouwd electronisch geleidesysteem met snelheden tot 320 km/u voortbe wegen; treinen die personenwagens over zeer lange afstanden vervoeren; luchtkussenvoertuigen. „Al deze vervoersystemen zullen rubber banden nodig hebben, en voor het luchtkussenvoertuig zullen ban den ontworpen worden in de vorm van een voetbal", aldus Kovac. Rubber zal zich ook handhaven op het gebied van personenvervoer - systemen zoals bewegende trottoirs volgens het lopend-band principe. Een ander voorbèeld is een nieuw en door Goodyear ontwikkeld perso- nenvervoersysteem, dat continu cir culeert op die plaatsen waar een snelle verwerking van grote concen traties mensen wordt verlangd, zoals in de binnenstad, op vliegvelden, by winkelcentra enz. Dit nieuwe sys teem kreeg de naam „Carveyor" en zal reeds binnen enkele jaren in de Californische stad San Jose en wel licht ook in de binnenstad van New York worden toegepast. Triumph heeft in de GT-klasse een cabriolet geïntroduceerd, die door zijn bouw, zijn prestaties en zyn luxueuze uitvoering tot de exclusieve Engelse automobielen gerekend mag worden. Zyn naam ls Stag (mannetje dam hert) en in het front vindt men dan ook een gestyleerd hert als embleem. Giovanni Mchelotti, de al zoveel wagens voor Triumph ontwierp, is ook de schepper van dit nieuwe model, dat door zijn uiterlijk, ondanks zijn strakke moderne lijnen, toch ook een vleugje verleden oproept. De deurstijlen zijn namelijk door getrokken tot een rolbeugel, die tus sen de voor- en achterzetels is ge plaatst. De noodzetels van deze 2 plus 2 carrosserie kregen daardoor bij neergeslagen kap het effect van de vroegere dicky-seat. De rolbeugel werd bovendien door een dakstijl verbonden met de voor ruit. waardoor voor de voorste passa giers een kooi-element werd gescha pen. De strakke flanxlijn wordt door een lichte welving ter hoogte van de deurstijlen even onderbroken. Het front wordt gevormd door een zich over de volle breedte van de wa gen uitstrekkende mat-zwarte gril le met een rooster van alluminium strips. Tussen de halfcirkelvormige combinaties van clignoteurs en stadslichten vindt men vier ronde halogeen koplampen. De Stag is uitsluitend als twee- deurs cabriolet leverbaar, maar naast het opvouwbare cabrioletdak is ook en hardtop leverbaar, waarmee de coupé-versie wordt benaderd. Het cabrioletdak is wegvouwbaar in een ruimte achter de „kattebak", wel ke ruimte dan door een metalen dek sels wordt afgesloten. Opmerkelijk voor een Engelse wa gen is ook de krachtbron van de Stag. Triumph construeerde hiervoor zen V8 motor met twee combinaties. Deze motor is zeer krachtig 145 DIN-pk) en bijzonder soepel. Bo vendien accelereert hij fel, ook in de hogere snelheidsregionen en zelfs de topsnelheid van 190 km/u is zon der veel moeite te bereiken. Bij opgeslagen kap kan de achter ruit van binnenuit door middel van een ritssluiting worden verwijderd. De hardtop heeft een verwarmde achterruit. In standaard-uitvoering is de Stag met een vierversnellings- bak uitgerust, maar als extna is zo wel een overdrive als automatische transmissie leverbaar. De wagen is zowel voor als achter onafhankelijk geveerd en het veercomfort bleef op vallend goed bij het rijden over de beruchte kasseien, waarmee nog tal van Belgische wegen zijn geplaveid. In tegenstelling tot de lichte be- dienbaarheid van stuur en remmen, die bekrachtigd zyn, was het koppe lingspedaal nogal stug. We zouden een servostuur, dat iets van zijn hulp kracht verliest bij hogere snelheden geprefereerd hebben teneinde het ge voel van contact met de weg beter te kunnen behouden. De Stag heeft een gescheiden rem- systeem en schijfremmen op de voor wielen. Het interieur van de Stag m comfortabel en luxueus uitgevoerd. Dashboard en console zyn van wal- noothout. In een gebogen deel van het dashboard is het rijke instru mentarium, waarbij een toerenteller en een „klok" met zeven waarschu wingslampjes in het front van de be stuurder aangebracht. De zijruiten zijn met een schakelaar elektrisch te bedienen. Als extra kan zelf* een airconditioning worden geleverd. Het stuurwiel is met leer bekleed en de stuurkolom in tal van standen ver stelbaar. De prijs te nog niet bekend, we schatten dat deze wel in de van f 30.000 zal komen. roi is een nieuwe slogan m de con- atiestrijd tussen de benzi- schone benzi- uw auto. Schone, dat wil schoon verbrandende ben waarvan de verbrandingsgas- liet ook nog eens een keer een bijdrage vormen aan de lucht end D„ behalve door de schoorsteen- van fabrieken en tuinbouw- l> ^huizen, wordt de lucht die wij men mee vergiftigd door on- tnde koolwaterstoffen, die uit fftlaten van auto's komen. gevaarlijkste van de uitlaat- is het reukloze koolmonoxide tóamp), dat voor de mens ook ringe concentraties reeds fataal Ün. Het is een sluipend gif, dat t bloed wordt opgenomen en maar zeker de gezondheid sak een onderzoek van een specia list bleek enkele jaren geleden hoe ongemerkt, door kleine lekken in zyn eigen uitlaat, de automobilist zelf daarvan aanvankelijk ongemerkt de dupe kan worden. Wat die automobilist in kleine hoe veelheden in zyn wagen krijgt, komt de mensen die achter hem fietsen of lopen, of die langs drukke verkeers straten wonen, weliswaar verdund, doch in grote wolken tegemoet. Een andere factor, die zorgen baart, is het lood dat aan de benzine wordt toegevoegd om het octaangetal te verhogen, maar dat eveneens door de uitlaat de motor verlaat. Op deze manier komen er dagelyks tonnen en tonnen lood op en langs de weg te recht. De benzinemaatschappijen stellen, dat dit lood geen aanwijsbaar scha delijke gevolge voor de mens heeft. Maar dat het de gezondheid ten goe de komt, is niet aan te nemen. In Amerika is men er toe overge gaan maatregelen te nemen tegen de luchtverontreiniging door uitlaatgas sen. waarbij men in de staat Califor- nië het verst is gegaan. De autofabrikanten hebben door verschillende constructies zoals het aanbrengen van naverbranders en 't monteren van speciale carburateurs gedaan wat zy konden. Maar ook de benzinemaatschappijen zaten niet stil. Chevron heeft een benzine ontwik keld. die wordt aangeduid met F-130, welke een vermindering met 23.6 procent van de onverbrande koolwaterstoffen in de uitlaatgassen teweeg brengt en een gemiddelde re ductie van 43.7 procent van de kool- monoxyde. Deze verbetering werd bereikt door het toevoegen van een bepaalde stof aan de benzine en niet door een vermindering van t loodgehalte. Als men de hoeveelheid lood in de benzine vermindert, hetgeen heel goed mogelijk is, wordt het octaan getal te laag. Daardoor gaan de hoog gecomprimeerde motoren slecht lopen en pingelen, wat de eigenaar van een moderne automobiel natuur- lyk helemaal niet op prijs zou stel len. Aangezien lood in de benzine tot gevolg heeft. dat naverbran ders slecht gaan werken, zal men daar toch iets op moeten vinden, want naverbranders worden volgend jaar in Nederland verplicht voor alle nieuwe auto's. De benzinemaatschappijen verkla ren, dat het wél mogelijk is hoog-oc- tanige benzine met weinig lood te maken, maar dat dit enkele jaren van ontwikkeling zal vergen. Dat kost veel geld en het ligt in de verwachting, dat de consument dat zal moeten betalen in de vorm van een hogere prijs voor de benzi ne. Mogelyk zou de regering dat kunnen compenseren door een verla ging van de accijns. In elk geval is het op het ogen blik zo, dat Chevron heeft aangekon digd nog dit jaar met de F-130 ben zine op de Nederlandse markt te zullen verschijnen. Deze benzine zal zowel als gewone en als super-ben zine worden verkocht tegen dezelfde prijzen, die nu worden berekend. Shell zegt, dat zy reeds enige ja ren benzine op de markt brengt, die dezelfde toevoeging bevat als de de nieuwe Chevron-brandstof, maar Chevron ontkent dat ten stel ligste. In elk geval zullen de andere maatschappijen wel niet achterblij ven in de stryd om schone benzine. Esso introduceert deze week een nieuwe toevoeging aan beide benzine soorten. Daardoor wordt „schonere" benzine bereikt. Hoe schoon hangt van het rijden af. Het onderzoek gaat verder. Voor de consument wordt het dus afwachten. Hy zal voorlopig niet die per in de zak behoeven te tasten als hij de nieuwe schone benzine wil gaan gebruiken tot heil van zijn eigen gezondheid en die van anderen. De heer A Brussaard, directeur van de stichting voorlichting en con trole benzine verkoop, die de z.g. wit te benzine verkoopt, staat wan trouwig tegenover de activitei ten van de benzine -maatschappijen Hij denkt, dat de prys wel degelijk verhoogd zal worden en doelt daarbij op de benzine met een laag loodge halte. Shell produceert volgens de heer Brussaard reeds benzine met een loodgehalte van ongeveer 04 gram per liter en dat is een veilige grens. Hy zegt er echter niet by, dat het hier de normale benzine betreft en aangezien er in Nederland slechts 1 liter normale benzine wordt verkooht tegen 4 liter super, legt dit niet veei gewicht in de schaal. De super-benzine uit de witte pom pen bevat, aldus de heer Brussaard, niet meer dan 0.6 gram lood per li ter en dat is de grens, die lr Duits land wordt gesteld. In Amerika is door de automobiel- fabrikanten aangekondigd, dat nog een andere weg zal worden ingesla gen in de strijd tegen de luchtver ontreiniging. Zij gaan namelijk mo toren maken, die het benzine-kuchl» mengsel minder comprimeren. Deze motoren zullen dus genoegen nemen met benzine van een veel la ger octaangetal. die kan dan wel van een lager loodgehalte xyn en teven* een uitlaatgas produceren, dat arm is aan onverbrande koolwaterstoffen. n b de Newyorkse automobielten- teUing heeft General Motors ^experimentele Chevrolet Corvet- in het midden gemonteerde gepresenteerd. Er zijn nog Plannen de wagen in produktie r 8 het prototype kan elke V8-mo- roö >ok uit het normale Chevrolet- hgsprogramma worden inge- d De „Jaloezieën", die de "uit van deze experimentele vormen, voorzien tegelyker- m het uitzicht naar achteren. :oeling en een aantal aëro obs eisen. I Berekeningen van de R.A.I. heb- ben uitgewezen, dat deze maand de twee miljoenste bromfiets in Neder- i land op de weg zal komen. Dit cy- fer is gebaseerd op parkgegevens van het C.B.S. en van de eigen markt- onderzoeken, die de bromfietsafde ling van de RAI heeft lasten houden. De laatste enquête gaf een park van 1.852.000 bromfietsen in juli 1968 aan. Op basis van de sindsdien ver- I kochte aantallen bromfietsen en 1 ïirÉianlng hoHfhnri mat verateteo fcQQOiOQU exemplaren, dei aan het park wor den onttrokken komt de R.AJ. tot de conclusie, dat de twee miljoen deze maand zal worden volgema&kt. Na de introductie van de brom fiets in 1948 heeft het aantal brom fietsen in gebruik een snelle toene ming te zien gegeven. De voornaam ste parkcyfers zyn: januari 1951: 100.000, augustus 1955: 500.000. november 1959: 1.000.00<^ mei 1965t 1.500.000, Juni 1970|

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17