Ik begin altijd met en mop" 65* MAGAZIJNBEDIENDE ïosBio"tWiBC1i MEISJE TELTJES de Reecle en de problemen van de stotteraars M-go Kaspers pioene TOV Lachen Schreeuwen Schade Kwelling zeilboten AUTOMOBIELBEDRIJF RIJNLAND N.V. RDAG 11 JUNI 1970 leidsch dagblad PAGINA 15 HAAG (GPD) Wat weten wij van de dagelijkse van de stotteraar? Henk de Reede zit op een stoeltje )ainpoot. Hij zegt: „Als ik mijn voeten eronder zet of mijn g over elkaar sla, lazer ik om. Wij hebben gebrek aan trouwen. Om dat aan te kweken, om je beter te ont- ai d, zit ik op deze malle poot. Ik moet, om niet te vallen, ndacht steeds gericht houden op de contactvlakken, het dus en de vloer. Dat haalt de spanning binnen in je t weg. Op mijn werk zit ik ook zo". pgewekte. goedlachse man, nk de Reede. Hy is 39 jaar, in een huisdrukkerij en, zelf meedeelt, een kampi- ■pjlteraar. De Reede is amper c' i een studie-weekeinde van |_£j (ging Demosthenes, waarin ernstig stotterenden zich sloten hebben. Hij vertelt weekend, over de ademha- ningen, de spreekoefening, lyke voorlezen, de lichame- en het o een eigen speech, waar- ingedane zaal enig stotte- 3WIJK Margo Caspers is ioene meisjes geworden oordwijkse tafeltennisvereni- V. In een spannende finale 1 s zij met 21—17, 13—21 ©n ter Lonn.v de Haas. Annette !kwam op de derde plaats van der Poel met 2111 en verslaan. ren onmiddellijk afstraft met pie pende speelgoedhondjes. De stotteraars benutten ook de af gelopen studiemiddag voor het in praktyk brengen van de P.S.B., ofte wel positieve situatie beleving, een avontuurijk uitstapje in de dageijks by te houden therapie naar de vlot ter formulerende wereld. De voor beelden zijn legio, maar de praktijk is altijd deze: de stotteraar krijgt de opdracht iemand op straat aan te spreken om vervolgens tot een zo on bevangen mogelijke gedachtenuitwis- seling te komen. Henk de Reede: „Gisteren moest een meisje in Hilversum iemand op een terras aanschieten en hem vra gen hoe hij over stotteraars dacht. Een paar uur daarvoor moet zy zich er helemaal op bezinnen. Ze gaat voor zichzelf uitmaken: alle mensen zijn aardig, de ober is aardig, de man op het terras is aardig Alles zie je voor jezelf heel positief. Dan ga je jezelf heel geconcentreerd din gen voorhouden zoals: als ik op mijn adem let, gaat het in elk geval. Het is erg belangryk. Nou viel het giste ren wel in het water. Wat nog nooit gebeurd is, die man op het terras was zelf een stotteraar. Hy vond dit natuurlijk hoogst interessant". Zo'n heilzame Demosthenes-week end wordt met een discussie-avond besloten. Henk de Reede: „Enfin, dat is te begrijpen, dat is natuurlijk on bedaarlijk lachen als zoveel stotte raars met elkaar in discussie gaan. Je houdt je buik vast". De dag na het weekend heeft Henk de Reede niet gestotterd. Hij zegt nu: „Je hoort het, daar komt het weer terug. Dat komt omdat dit gesprek voor my emotioneel is. Alle stotteraars zijn erg gevoelig. We zyn pas naar een optocht met Floris ge weest. Als ik dan de blijdschap van mijn zoontje zie. als ik zie hoe opge togen hy is als Floris hem een hand geeft, dan heb ik meteen zo'n dikke keel of ik heb de tranen in myn ogen staan. Nu heb ik wel ontdekt dat als ik in zo'n situatie aan het contact met de straat denk. aan myn voeten, dat die emotie ineens over is. Je kunt het dus onder controle houden". We vragen Henk de Reede of we er goed aan doen al knikkend te kennen te geven dat we begrijpen wat hij verder wil gaan zeggen. Hij schudt, het hoofd: „Je mag doen wat je wilt, maar ik ga toch door. Die instemmend knikkende mensen geven ons het idee: het duurt te lang. ze blijven liever niet luisteren. Daarom, als ze zeggen, we snappen het wel, ga ik toch door. Je went er ook aan. Want het contact met wat ik dan maar de maatschappij noem. is heel slecht. Dat ligt ook aan de stotteraar: als hy iets gaat. zeggen, is hij al hevig gespannen. Hy doet zijn uiterste best om het goed te doen. maar hierdoor gaat het juist erg slecht. Nou heb je aan de andere kant ook vaak het idee dat de mensen denken dat je niet helemaal honderd procent bent. Dat komt zo vaak voor, die mensen die enorm tegen je gaan schreeuwen, die geweldige gebaren er by gaan maken. Ik heb daar ook een grote dreun door gehad. Ik ben er nu van af, maar er zijn zeer, zeer vele stotteraars die voor geen goud durven op te bellen, die byv. in een station een briefje onder het loket doorschuiven wanneer ze een kaartje willen hebben. Ik heb dat ook ge daan. Later heb ik gedacht: ik lyk me daar wel gek. Maar je wordt zo vaak in de war gebracht. De meesten worden er he lemaal radeloos van. Het zijn ook zulke nare ervaringen. Veel mensen proberen de woorden af te maken die je wilt gaan zeggen. Maar dat is meestal gewoon woorden raden hoor, het is erg ontmoedigend. Het gebeurt ook zo vaak dat de mensen om je beginnen te lachen. Tot myn 20ste heeft me dat veel verdriet ge daan. Ik ben er nu wel overheen. Ik ben nu ook al zover dat ik toe geef: wat een rare grimassen wy ook vaak maken, dat moet wel op de lachspieren werken. Ik geloof dat dat een goed ding is. Dat positief staan tegenover je handicap. Want eigenlyk is het toch zo: je hoeft he lemaal niet te stotteren. Er is nie mand die het je zegt. Maar je doet het op de duur onbewust. Je moet het je dus bewust maken. Iets wat je bewust doet. kan je ook bewust la ten. Daar is de hele therapie ook zo'n beetje op geschoeid. Daarom gaan wy ook vaak extra flink stotterend de stad in. We letten dan op de reactie van de luisteraar Je aandacht wordt dus wat verlegd, waardoor je gespannenheid vermin derd. en je leert ook nog eens met je eigen stotteren te spelen. Ook dat is een stap in de goed richting". Henk de Redee lacht: Hij zegt: „Ik ben toch ergens nog een heel be kende man in de stad geworden. Ik heb overal gezongen, in bandjes, op myn eentje in zalen, in het Haagse operamannenkoor, ja hoor, elke stot teraar kan vlekkeloos zingen. Dat is tenminste wat. Want met het werk ligt het wel even anders. Je hooit het van de meesten. Ik heb er zelf erge schade door gehad. Ik was 18 en ik had een erg goede baan kun nen krygen. Omdat ik stotterde is dat afgeketst. Op de drukkery maak ik boekomslagen, ik doe wat admini stratief werk. Ik had hier al lang een hogere baan kunnen hebben. Ze schynen het dan wel niet te durven zeggen, maar je kunt er uit opma ken: het is jammer, maar je stottert nu eenmaal". Op de wankele een-poot moet Henk de Reede nog meer van het hart. Hij zegt: „We worden alt yd naar psychiaters gestuurd, nou. ik heb nog nooit een stotteraar ontmoet, die er veel wijzer van is geworden. Wel veel armer. Ik ken er die al jarenlang dure pilletjes moeten slikken. Alsof een pilletje iets zou helpen. Ik ben onderhand by alle Haagse psychia ters geweest. Ik ben er mee opgehou den. Het enige resultata was dat ik aan myn verstand begon te twyfelen De voorlaatste maal ben ik een hele dag in Oegstgeest geweest. De hele dag die spelletjes van de kleuter school doen. En wat kryg ik tenslot te te horen? Dat ik maar naar spraakles moest gaan Daar was ik toen al elf jaar op geweest. Ik heb ook een tyd gehad dat ik elke week met psychisch gestoorden in een wachtkamer moest zitten. Op den duur ga je dan toch wel denken: is er ook by my iets niet in orde? Ik ben ook eens langer dan een half jaar bij een zeer bekende psychiater geweest. Ik moest dan maar wat gaan zitten vertellen over myn werk en zo. Ondertussen zat hy altyd vier kantjes te tekenen. Het enige wat hij zei was: ja. ja. Ja en nee. nee. nee en tenslotte: tot de volgende week dan maar weer". Henk de Reede tot slot: „Voor bijna alle stotteraars is het leven met hun handicap iiets afsohuwelyks, een aageiykse kwell'ng. D re.ciis van andere mensen kunnen veel verbete ren. Het zou eerlyker zyn als iemand gewoon tegen je zegt: ik haar aat 't niet zo vlot gaat. maar ik heb de tijd. Het is ongelooflyk belangrijk dat de mensen je gewoon laten uitspre ken. Wat ik altijd doe, is ergens waar ik voor het eerst kom meteen een mop vertellen. Dan weten ze meteen waar ze aan toe zyn. Die mop gaat over een stotteraar. Dat doe ik bewust Dat maakt alles veel gemakkelijker De mensen kunnen hardop lachen Dat bevrijdt hen. maar ook mezelf". HENK DE REEDE voor MAVO of MULO? en aantrekkelijke kantoorbaan? an contact met ons op want wy vragen een sistent voor de boekhouding. Een goede opleiding en een snelle carrière is by ons door steeds toenemende activi teiten mogelijk, wachten van de sollicitant dat hij in sep- met de studie voor het praktijkdiploma iden gaat beginnen. schriftelijk aan ons adres TTRAATWEG 336. WASSENAAR, of monde- afspraak. Tel. 01751-2545, vragen naar de G. J. Noordover. .0 iXPORTBEDRIJF vragen wy met spoed een ERVAREN CHAUFFEUR !t i.b. zyn van groot rybewys en over goede ry- aring beschikken op grote wagens. H. P. DEN HAAN IERWEG 142—144, RIJNSBURG. tel. 01718-12477 bu r ham ij t vakbekwame BETON-TIMMERLIEDEN 0g loon. elefoon 030—718943 na 18 uur. uime keuze uit een groot aantal gebruikte zeilboten w.o. VERGR. B.M.'s B.Z. 16 m2 B.Z. 13 m2 KAJUITZEILBOTEN. lage prijzen. Te bezichtigen by JONKMAN, Jachthaven SASSENHEIM EN Jachthaven „De Koppoel", RIJPWETERING TELEFOON 01712—227. OFFICIEEL FORDDEALER vraagt met spoed flinke Deze medewerker zal na een korte inwerkperiode worden belast met de uitgifte van onderdelen aan ons werkplaatspersoneel. Voor iemand, die van aanpakken weet en zich voor automobielen interesseert, is dit een vak met toekomst. Sollicitaties dagelijks tussen 17.00-18.00 uur v. d. Valk Boumanweg 71, Leiderdorp, telef. 44741 of anders per afspraak. Gisteren werd ik weer moeder. sp' en radio Jond- en weekend tot 22.30 uur. x ^idrecorcler 2 spo- u1en na 7 uur des aolengracht 28. Igeb. een Grmi- aer TK 46 Stereo Rijn 138 Leiden. 1? uur. I en radio •recorder f 115,- 2 kak 2 Valkenburg aanbieding gebr. ««recorders. t.v.'s, '°'s, plck-ups. Muur, projectleap- garantie. repara- "leuwe Ryn 60. n en clubs Ulesse voor f47,50, losse lessen f8. oi b; Hl repen) gratis VW eboek Autory- |«e „De Centra- lingsadressen. Al- ij'Jn: Hoofdstraat "b.g.e 5599. Lel- 36, fel 42503. Prof. Kam On- '3 tel. 5834. x vraagt voor „het runnen" van haar koffiebar een zelfstandig beschaafd en vriendelijk Goed salaris. Met vakantieafspraken kan rekening worden gehouden. Aanmelden: BREESTRAAT 122124, LEIDEN en vragen naar de heer C. J. van Es. te huur gevraagd WINKELPAND met of zonder woongelegenheid. Verlangde vloeroppervlakte parterre 80 a 120 m2. Bereidheid tot betaling van goodwill. Ligging: centrum Leiden. Aanbiedingen gaarne bureau van dit blad onder no. 41240. gevraagd slagersleerling slagersbediende Slagerij Adr. Uit de Bosch, Wilhelminastraat 48, Bodegra ven. tel. 01726-2682. 't Zal 'n paar dagen terug geweest zijn, dat dat aardige jonge vrouwtje van een paar huizen verderop bij me aanbelde en me heel verlegen vroeg, of lk misschien op die en die avond op haar dochtertje zou willen passen. Nou mens, ik sprong 'n gat in de lucht! Eindelijk weer 'ns zo'n klein ding om te vertroetelen... Heerlijk! Ze had allemaal lekkers voor me neergezet en toen ze thuiskwamen hebben we nog 'n tijd gezellig zitten kletsen. Aardige man ook. Heeft wel wat van m'n jongste, Henk, die in Australië woont. Geëmigreerd. Die zie ik dus niet zo vaak meer, hè. En Peter woont ook niet direct naast de deur. Ja, je hebt dat op z'n tijd echt nodig, dat „contact met de medemens", zoals ze op de TV altijd zo mooi zeggen. In ons land leven méér van deze vrouwen. En mannen. Die niet bij de pakken neer willen zitten. Die wat willen doen. Corrigeren. Controleren. Administreren, 't Doet er niet zoveel toe wat. Wellicht kunt u één van hen gebruiken. Ja? Plaats dan een annonce in de krant Met onderstaand vignet. (Het blad waarin u gaat adverteren heeft het in zijn bezit). Wij weten dan dat het om oudere werkkrachten gaat. 1.312.5K7 Nederlanders zijn bejaard- Niet verjaard. Zoekt U een goede VAKANTIEWAGEN? Aangeboden RENAULT R8. T.e.a.b. V. d. BENT, Julianalaan 78, Katwyk. Publikatie aangeboden door dft blad, in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame I

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 15