ARGES BIJ PROCES VAN iEVERWIJKSE BEZETTERS fcvembad op zondag dicht is |>eristisch onverkoopbaar Einde Huis ter Duin in zicht Strijd in Jordanië bedreigt de gehele Arabische wereld... rihcU )lieke tribune direct na begin ontruimd r* Geen onderzoek naar verkiezing gemeenteraad Bejaarden durven niet te klagen iiouder Jaap Bergman, tevens voorzitter van beheer Katwijks sportfondsenbad M JL CJ Leid.se steun voor nationaal park gevraagd LG 11 JUNI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 onze correspondenten) taf (GPD) Twee arres- vemielde ruit en enkele rges te paard voor het gerechtsgebouw. Dat is van de voortzetting van 5 tegen de bezetters van gische academie in Bever- letoging voor het gerechts- k i waarin f el geprotesteerd /O n de processen, eindigde demonstratieve mars van jtsgebouw naar het huis ring waar de vrijlating gearresteerde onderwijzer 4«keveld werd geëist, ^stelling tot vorige week, de berechting van de 108 den was begonnen, had de een aantal voorzorgsmaat- jjfcnomen. Zo waren onder- li toegangsdeuren tot het ge- afgegrendeld. Alleen konden aantonen iets in te maken te hebben, ijgelaten. processen in de namiddag ^bonnen hieven de demon - Spreekkoren aan met de ik moet vry". Deze tekst ook op 't gerechtsgebouw L Dit om de onderwijzer eveld, die vorige week by iet Haarlemse gerechtsge- gearresteerd, te steunen rijgen. De voorlopige hech- landaag zou aflopen is met lerlengd. •regeldheden braken uit na het begin van de pro- publieke tribune na een hieruit werd ontruimd en t naar buiten werd ge- ie verwy derde de demon- i het bordes van het ge- V en van de stoepen er- tien minuten nadat de van de kweekschoolbe- ermiddag, de tweede pro- ingegaan liet politierech- Vink de publieke tribune ontruimen. De 22-jarige M. Bentz van den Berg uit Amsterdam kreeg zo in een rustige sfeer de tot nu toe hoogste straf: 350 gulden boete, om dat hy al eerder veroordeeld is by de Maagdenhuisprocessen. Op het terrein van de getuigen décharge spande de woordvoerder van de Al ternatieve Pedagogische Akademie. Jan Dobber, de kroon. Niet alleen verschenen Ton Regtien en Jan Wol kers, maar hy had ook de voorzitter van het schoolbestuur P. J. A. Huys- mans en staatssecretaris mr. J. Gros heide gedagvaard, die evenwel niet gekomen waren. Ook Jan Dobber kreeg ,,het tarief" van vorige week: 100 gulden. De eerste gedaagde. M. Bentz van den Berg, die als beroep had opge geven .student-journalist", begon da- deiyk met een verklaring te eisen over de verandering op de tribune. Eén opmerking van de tribune was toen voldoende voor het bevel: „de tribune wordt ontruimd". Het geschiedde zonder incidenten, ten minste binnen, want buiten begon de ellende toen pas goed. Intussen wilde de verdachte zich niet voegen naar de regels en verliet de zaal omdat hy Loek Zonneveld als getuige had gedagvaard, die vo rige week gearresteerd is en nu in voorlopige hechtenis zit. Daarna volgden drie zaken, waar van de verdachten helemaal niet ver schenen, De 23-jarige Frans Balen- dong was er wel en hy had alterna tief docent Wim Sprenger meege bracht, die echter niet aan het woord kon komen, omdat de rechter conclu deerde dat de vragen die Balendong hem wilde stellen niet rechtstreeks met de zaak te maken hadden. Zyn positieve verweer, zoals de politierech ter het noemde, werd met belang stelling aangehoord, maar de boete was ook voor hem honder d gulden. Tenslotte kwam de 20-jarige Jan Dob ber aan de beurt, de woordvoerder van de bezetters die allerwege sym pathie en respect ontmoet door zijn manier van optreden en intelligentie. De 31 jarige Amsterdamse studen tenleider Ton Regtiem kwam op ver zoek van Jan vertellen, dat er in de LEIDEN Het lag in de bedoe ling. dat het gemeenteiyk bureau sta tistiek evenals by de Statenverkie zing een onderzoek zou instellen naar de niet opgekomen kiesgerech tigden by de gemeenteraadsverkie zing. o.m. naar de leeftyd. Het on derzoek gaat niet door, omdat de mi nister van Binnenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat het gebruik maken van in de stembureaus ge bruikte uittreksels uit het kiezersre- gister niet geoorloofd is. omdat de ze in verzegelde pakken dienen te worden bewaard. Joods beroep op Oe Thant Vol gens Joodse kringen in Moskou heb ben 75 Russische Joden een oproep tot Oe Thant gericht hen te helpen by hun pogingen naar Israël te emigreren. Zeer waarschynlyk houdt de oproep ook verband met het feit dat de secretaris-generaal binnenkort «en bezoek aan de Russische hoofd stad zal brengen. Ontslagen in Praag Vijf leden van het presidium van de Tsjechoslo- waakse centrale vakbondsraad, een overkoepelend orgaan, zyn woensdag ontslagen. Zy worden beschuldigd van „ernstige politieke fouten" Het presidium heeft 24 leden. Zes leden van de centrale vakbondsraad, die woensdag vergaderde, zyn eveneens van hun funotie ontheven. Tien anderen namen zelf ontslag. studentenwereld enorm veel schot is gekomen in de democratisering, waar by het merkwaardig is dat het stre ven hiertoe justitieel wordt bestre den. De 45-jarige beeldhouwer-schrijver Jan Wolkers, zei dat hy achter der gelyke acties stond omdat deze Jon gelui vechten voor een leefbaar on derwijs. Op de vraag van de politie rechter of dat niet langs wettelyke weg kon antwoordde Wolkers, dat de actie dan meteen ingekapseld zou worden door de mensen. Als voorbeeld noemde hy zyn buurvrouw, die de morgen nadat de school be zet was aan de groenteboer had ge vraagd om „een alternatief bloem- kooltje" In zyn „laatste woord' zei Jan Dobber, dat er steeds meer buiten parlementaire akties komen, maar dat „de heer Vink" nog steeds met wetten uit 1880 werkte, waarop de politierechter onderbrak: ..niet de heer Vink doet dat. maar de poltie- rechter". Jan Dobbers stelde in een lange rede. die hy op papier had ge zet, de politici voor als hielenlikkers van de machthebbers: de grote con cerns. ZWOLLE <GPD) In het jaarver slag over 1969 van de Overysselse commissie voor de bejaardenoor den wordt melding gemaakt van het feit dat veel bewoners van be jaardentehuizen in de provincie geen klachten durven te uiten of wensen kenbaar te maken Anonieme klachten waren, aldus het verslag, by het secretariaat binnen gekomen. Een nader onderzoek leidde niet tot resultaten, omdat de bejaarden weigerden namen te noe men en meer bijzonderheden op ta fel te leggen NOORDWIJK AAN ZEE Het bekende familiehotel Huis ter Duin bezit van Zwolsmans EMS is nu j in handen van de bouw en exploita- tiemaatschappy „De Havenzathe" in I Rotterdam, die er rekening mee i houdt, dat het hotel het LD be- j richtte dit reeds uitvoerig te zy- ner tyd wordt afgebroken De exploi tatie zal voorlopig door de EMS wor den voortgezet. ..We hebben kort geleden de trans actie afgesloten'zo zei de directie \an Pakhoed Holding gisteren ty- dens de aandeelhoudersvergadering in Den Haag. Pakhoed, samen met. Verenigde Bedrijven Nederhorst ei genaar van ..De Havenzathe". ziet „Huis ter Duin" als een ontwikke lingsproject. „We houden rekening met de mo gelijkheid. dat het hotel wordt afge broken". Er komt een nieuwe con centratie van gebouwen in de hotel- en recreatiesfeer, die enige tyd in het bezit van „De Havenzathe" zal I blijven en dan weer wordt afgeslo ten. De EMS blyft de exploitatie als hotel nog verzorgen totdat de plan- j nen uitgevoerd kunnen worden. By afbraak van het totel zal de EMS j het terrein als bouwgrond opleveren. (DOOR CEES COMBEE) IJK De stemming in Katwijk is min of meer ge- assjorzaak: het op zondag gesloten zijnde nieuwe open- aij mbad ..De Miereweide". De familiebadplaats is in twee verdeeld. Aan de ene kant de Katwijkers, die onver- sthouden aan de zondagsrust en aan de andere kant 'JjJ lers (heel veel nieuwe, doch ook talloze geboren en Katwijkers), die het zonde vinden, dat dit prachtige !®n, ondag „potdicht" blijft. "h* de jongeren roeren zich in deze strijd. Ook onder hen zijn tegenstanders van de opening van het bad op zondag, ook de raad is verdeeld. Twee keer was de stemmenver- ■8. Dit hield in, dat De Miereweide deze zomer gesloten meerderheidsstandpunt van b. en w. (tegenstanders wet- 'ees van der Plas (CHUen Koos van Dijk (SGP) haalde niet. De stemmen staakten. lt u Die:- kijk ;n i on." ivart 4 0 g het betreuren, dat de v# teren niet konden komen vlot» idelijk waarneembaar af- de opening op zondag tot een instemming vogt let zijn i goj en gevr. teroo Sen feit is, dat men van •en niet mag verwachten, dat -Vell eerder genomen besluit van acties zal terugko- neemt in Katwyk zelfs te „krakerijen op zondag" orU anders zal doen terugdein oor" gestand te doen. Het if° to obleem niet alleen van ftsW' chtbad, doch ook van de de sporthal, wordt een de nieuwe raad die in in actie zal komen. ir dokter Jaap Bergman van de raad van be- orstander van opening op Burgemeester Vermeulen graeci hy ook niet tegen zondag is, met de wet- it raadsbesluit uit te voe- 'vef? dus daarvan niet af- als die van zondag 1 trechts. Dat moeten de egrjjpen Er kan zelfs een sbur omen. dat de grootste Doi zegtZo gaat het niet, ,;10Jicht! beslist.„Ik heb alle res- die inwoners, die voor- 24 van absolute zondags- Lem s hun principe en het zou 'en a's byvoorbeeld de SGP eschi ïad hun stem aan de ope- bd ondag zouden geven. De een kwestie» dle ditaP1 geregeld moet worden, en niets minder. Per- ik in het zwembad geen ngrt object. Wat me verdriet: c ou allerlei stemmen over zyn van het bad op beest in afkeurende zin. Maar je hoort nooit, dat Katwyk een uniek bezit heeft aan de kust in de overdekte, het openluchtbad en de sporthal. Nergens langs de Nederlandse kust beschikt men over een dergelyke accommodatie. Nadrukkelijk stelt arts Bergman, die heel veel vrije tyd opoffert voor het bad en daar heel vaak te vin den is: Als wy badplaats van de eerste orde willen zyn en dat willen we toch moet worden in gezien, dat het open bad uit toeris tisch oogpunt van niet te onder schatten belang is. Wanneer het slecht weer is aan de kust of het zeewater vuil is. dan hebben onze gasten altyd nog een uitwykmoge- lykheid naar „De Miereweide" met het verwarmde water. Bovendien is het toeristisch niet te verkopen, dat het open bad op zondag niet is geopend. Katwyk heeft een college van B. en W.. dat echt wel wat wil, zegt wethouder Bergman. Dat is door de aanleg van dit sportcomplex wel be wezen. We moeten van de immage af. dat in Katwyk niets mag. Om dat te verwezenlyken komt men er niet door rotzooi te schoppen en door te „kreken". Dergelyke acties werken precies andersom. Het is niet onmogeiyk, dat de nieuwe raad zich voor opening op zondag uitspreekt. Dit seizoen zullen we het echter moeten doen met een bad. dat al leen op werkdagen is geopend. Toen Katwyk nog zonder burgemeester zat heeft de raad om allerlei rede nen besloten de openingstyden van de baden aan zich te houden. Daar waren vödr- en tegenstanders van opening op zondag het roerend mee eens. De op handen zynde raads verkiezingen zyn er nu bepaald oor zaak van geweest, dat men de zeker aanwezige meerderheid in de raad tot een gelykspel (staking van de stem men) heeft weten om te buigen De overlast voor de naby gelegen geref. Triumfatorkerk door het ru moer in het bad ter sprake bren gend merkt dokter Bergman op: De geluidshinder in kerk en kosterwo ning is gering. Dat heb ik zelf enige malen geconstateerd. Men heeft veel meer last van het ver keer op de Zeeweg. Zelfs in de week kampt de kerk met moeiiykheden indirect veroorzaakt door het open luchtbad: de auto's en fietsen, die voor het bedehuis staan. Het komt meermalen voor, dat een bruidspaar moet martelen om binnen te ko men. Daar zal zeker wat aan wor den gedaan. Tot slot doet Sportfondsenbad- raad-van-beheer-voorzitter Bergman een beroep op de Katwykse jeugd de zaak niet te forceren. Hy hoopt, dat deze zo verstandig is; Uit te kyken wie er demon streren en er voor te waken, dat er zich elementen tussen bevinden, die er alleen maar op uit zyn om rot zooi te schoppen. Voorts hoopt hy, dat de politie niet op zal gaan treden als suppoos ten om het bad leeg te houden. Dat is de taak van de dienaren van Hermandad niet. Tenslotte verwacht hy. dat di rectie en personeel van het bad er in zullen slagen het bad vry te hou den van bezoekers op zondag en hy hoopt, dat de jongelui, die het niet eens zyn met het raadsbesluit, deze mensen, die hun opdracht stringent moeten uitvoeren, niet zullen pes ten. Het probleem wordt beslist niet opgelost door iedereen te prikkelen. De jeugd aal de ouderen (in dit geval de raad) met doorslaggevende argumenten moeten overtuigen van de onjuistheid van zyn stand punt. Katwyk is sterk aan het ver anderen en er komen steeds meer mensen wonen, die er een andere zienswyze over de zondagsrust op na houden, dan degenen, die vol gens innige overtuiging menen, dat zy geen medewerking kunnen ver lenen aan een besluit tot opening van het bad op zondag Burgemeester A. G. Vermeulen betreurt de gang van zaken, zoals deze zioh de afgelopen zondag heb ben voorgedaan zeer. Hy meent, dat door dergelijke acties de zondagsrust veel meer verstoord wordt, temeer omdat vele mensen ln actie moe ten komen, zoals de politie en het Van onze correspondent Herman Rol fes i BEIROET (GPD) Met de hevige gevechten in Jordanië is de lang verwachte confrontatie j tussen Arabische guerrillastrij ders en militairen een feit gewor- 1 den. De gevechten in Amman j kunnen het begin zijn van een I omvangrijk conflict, dat zich tot ver buiten de Jordaanse grenzen uitstrekt. De directe toekomst van het Midden-Oosten hangt af van de snelheid waarmee de Jordaan se troepen het verzet van de com- i mando's definitief de kop kunnen indrukken, of, omgekeerd, de guerrillastrijders de troepen van Koning Hoessein weten te ver- I slaan. Directe aanleiding tot de gevech ten was het bombardement op de Is- j raëlische stad Tlberias, eind verle- den week. Officieel gold het hier een represaille voor Israëlische beschie- 1 tingen. maar in werkeiykheid wer den hier orders van de hoogste mili tairen overtreden. De commando's I zouden enkele officieren onder druk hebben gezet, die daarop min of meer tegen wil en dank opdracht tot het afvuren van raketten hebben ge- i geven. Dc Jordaanse legerleiding wilde namelyk tot elke prys nieuwe provocaties van Israël voorkomen om heviger bombardementen op eigen steden —inclusief Amman te voorkomen Bovendien vrees- den de autoriteiten, dat de muitery van grote legeronderdelen catastro faal zou worden als niet onmiddel- lyk werd ingegrepen. Verder op de achtergrond is er de al lang gekoesterde wens de com mando's voorgoed onder controle te I krygen. Het is zelfs waarschynlyk, dat de beschieting van Tiberias mede is aangegrepen om al bestaan de plannen eindelyk te kunnen uit- j voeren. By de laatste regeringswis- seling. nu anderhalve maand gele den. heeft Koning Hoessein premier Talhouni voor de keus gesteldof hy zou een regering samenstellen waar- mee de Palestynse commando's bin nen enkele maanden in het gareel zouden zyn gebracht, of hy zou als premier en politicus voorgoed naar de achtergrond verdwynen. Hy werd nog sterker onder druk gezet met 't dreigement dat de uiterst-rechtse politicus Wasfi Tall eventueel tot premier zou worden benoemd. Die had al een lyst met 21 sterke mannen klaar liggen. In alle verwarrende gebeurtenis sen neemt de opperbevelhebber van het Jordaanse leger. Hoesseins oom Ben Jamil Nasser, een belangryke plaats in Hy vooral zou de confron tatie met de commando s hebben doorgedreven. Die hebben de gene raals trouwens altyd al beschouwd als hun gevaarlykste tegenspeler. Ook nu is weer een aanslag op Nas ser gepleegd en mislukt. Volgens de Guerrillastryders kan er slechts rust komen als hy wordt vervangen Een beangstigende vraag blyft in welke mate de buitenlandse troepen ln Jordanië aan mogelijke nieuwe gevechten gaan deelnemen Evenals in een recent verleden hebben Irak en Syrië de Pal es tij nen steun toege zegd. Iraakse troepen hebben zich al een enkele keer met het conflict bemoeid en incidenten uitgelokt met hun Jordaanse broeders aan de grens met Israël. De militairen uit 1 Saoedi-Arabië zullen zeker de kant 1 \an Hoessein kiezen. By een derge lyke confrontatie zou het interne Jordaanse conflict kunnen uit- groeien tot een machtsmeting tussen de conservatieve en radicale rege ringen van de gehele Arabische we reld. De uitkomst van de gevechten in Jordanië is waarschynlyk bepalend voor de rust in alle gematigde Ara bische landen. Zyn de Pale6tynse guerrillastryders in staat het rege- ringsgezag in hun basisland te weer staan. dan zullen zy zeker proberen elders eenzelfde succes te behalen, in de eerste plaats in Libanon. Daar heeft de spanning tussen regering en commando's ook al een hoogtepunt bereikt. ADVERTENTIE personeel van het bad. Voorshands is hy niet van plan de politie opdracht te geven iedere zondag een cordon rond het bad te laten trekken. Kat- wyks eerste burger gelooft niet. dat de huidige raad zal zwichten voor de acties van de krakers en dus zyn be sluit zal herzien. Wanneer dat wordt gedaan hoopt hy. dat het op andere gronden zal geschieden en niet door beïnvloeding van dergelyke voorval len. Wethouder Koo6 van Dyk (SGP) was erg kort in zyn commentaar op de acties van de jongeren: Her*, ver klaarde het ergste voor Katwyk te vrezen als dergelyke acties de ko mende zondagen worden voortgezet. Uit de grond van zyn hart merkt JAAP BERGMAN (Foto LD/J. van Duyn.Katwyk/Zee) hy op. dat zyn fractie om zuiver principiële redenen tegen de ope ning is. evenals tegen iedere andere vorm van zondagsontheiliging. Er zyn in Katwyk vele honder den Jongeren, die begrip hebben voor het besluit van de raad. maar er zyn er ook zeer velen, die spreken van een geesteiyke dictatuur en het opleggen van een wil aan degenen, die er een ander standpunt op na houden. Hoe het ook zy, het laatste woord is nog niet gesproken en de laatste actie is nog niet geweest over deze „opening-op-zondag-kwestie". Wel verwacht men algemeen, dat de raad in nieuwe samenstelling, zy LEIDEN Het WD-raadslid mr. Portheine heeft B. en W. de volgen de schrlftelyke vragen gesteld Hebben B. en W. kennis geno men van de plannen om tussen Den Haag en Leiden een nationaal park te ontwikkelen? Zyn zy met vragensteller van mening, dat een dergeiyk initiatief dichtby onze aan natuur zo arme stad ook in het kader van het wa ken voor het milieu gesteund dient te worden? Zo ja, zyn B. en W. dan bereid ook in dit stadium van voorberei ding en voorzover tot hun compe tentie behorend, met andere ge meenten in Gewest verband. alle middelen aan te wenden om dit ini tiatief daadwerkelyk van de grond ta krygen? het dan met de hakken over de sloot, tot de conclusie zal komen, dat het openluchtbad in 1971 op zou- dag geopend zal moeten zyn. Kraak- acties zullen dit zeizoen zeker geen verandering in het standpunt van de vroede vaderen kunnen brengen Daarom hebben ze na deze eerste weinig zin meer. Algemeen weet men nu, dat een groot deel van de Katwykse bevolking misschien wel het grootste er geen be zwaar tegen heeft als De Miereweide zondags de poorten opent. Al was het maar van twaalf tot vyf uur 's middags I Herenbril Sportief, solide montuur, met dubbele neusbrug. Vliegeniers model. Rinck-prijs f 21.75. Op zie kenfondsrecept Prijs f 17.40 Herenbril Sterk montuur, geen pre tenties, wel goedkoop. Goede pas vorm. Rinck-prijs f 14.90, Op zie kenfondsrecept Prijs f 11.95 Damesbril Modieus lichtgewicht damesmontuur, zeer goede pas vorm. met wenkbrauw-accent. Rinck-prijs f 21.75. Op zieken fondsrecept Prijs f 17,40 Jongensbril Ravotbril. ijzersterk, goede pasvorm. Rinck-prijs f 22.50. Op ziekenfondsrecept voor kinde ren tot 12 jaar Prijs f 10,50 en tot 16 jaar Prijs f 7,-- Meisjesbril Moderne bril, sterk montuur in lichte schildpadkleur. Rinck-prijs f 18.90. Op zieken fondsrecept voor kinderen tot 12 jaar Prijs f 7,60 en tot 16 jaar Prijs f 4.10 Welk montuur u ook kiest uit de vele modellen, die Rinck heeft, onverschil lig welke glazen u nodig hebt, u ontvangt gratis RINCK's gouden garan tie certificaat 1. vervanging van montuur en glazen bij verlies en diefstal binnen 1 jaar. 2. twee jaar unieke garantie- regeling op materiaal-fouten. 3. zonnebril conlpleet met uw afstandglazen voor totaal slechts f. 29,90. 4. tweede bril compleet met uw afstand- of leesglazen voor totaal slechts f. 25,90. 5. tevens profiteert u van di verse extra voordeelaanbie dingen, zoals etuisleesgla zen en vele andere accessoi res. uw brillenspecialist Botermarkt 1, Leiden Telefoon 01710—25036

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11