Holland Festival muziek, biedt toneel en films a(tv)rc Het „onhandelbare wezen krijgt z"n (Huygens) prijs Groene Betaalcheques accepteert Snobistisch en zwaar cultureel ndaacj en gisteren 99 programma Rutgers Glee Club in de Pieterskerk Gesprek met Maurice Williams Bekroonde film tfSDAO w rum mo IJCID9CB DAGBLAD PAGINA 5 ■2 HAARLEM (GPD) Langzaam maar zeker begint het lolland Festival een beetje „gewoner" te worden. Het festival [van 15 juni tot 10 juli) heeft dit jaar de naam snobistisch e zijn en zwaar cultureel. Nu is cultureel ten onrechte zwaar in snobs zijn niet erg, zolang ze het zelf maar weten. Wat wel erg is, dat is met geslo- kunst te bieden. Maar wat er komt en ogen en een serieuze vinger on er de kin luisteren naar muziek van Ie oude Haydn. Franz Joseph Haydn He weliswaar in een grijs verleden sefde (1732-1809) maar daarom (og geen indruk mag wekken snob i zwaar cultureel te zijn geweest, lij is niet voor niets het kind van en harpspelende wagenmaker, die p kermissen met vrouw en kind mziek maakte. En niet voor niets v rouwde Franz Joseph, die pas p zijn 29ste een vaste baan kreeg. en barbiersdochter. De man heeft afzettend veel muziekjes gemaakt. >p enkele grotere werken na, veel ntertainment, waarbij de toehoor- ere mochten praten. Inderdaad: bar- nuziek, die de tand des tijds heeft l0B oorstaan. Welnu aan deze Haydn is een groot luzikaal deel van het Holland Fes- Ival gewijd. Een ander deel is voor eos Janacek, een „modern" (.1854- 128) componist uit Praag. Van bei en gaat een opera in het Holland festival. Van Janacek: „De uitstap- es van meneer Broucek" en van bydn: „De beloonde trouw", een pera die onlangs ontdekt is en klaar emaakt voor de eerste opvoering in eze eeuw. Muziek is altijd de hoofdmoot ge- reest van het Holland Festival. Ook zot iu weer. Er zijn zo'n 45 concerten, luziek is een internationale taal. Fat 's zomers zijn voordelen heeft, mdat ook de buitenlandse toeristen urmen komen luisteren. Al is het irogramma voor het allergroot- te deel gewijd aan muziek van wel- i daarom niet zo- erg veel lieuws biedt, het bijzondere is dat er ïst Misici en dirigenten van klasse zün econtracteerd voor de uitvoeringen 'ehudi Menuhin, Elly Ameling, ■rans Bruggen. Bernard Haitink, Ihrista Ludwig en de Nationale ope- a uit Praag. Modern Aan hedendaagse muziek wordt wantitatief weinig gedaan. Maar e drie concerten actuele muziek, die r zijn, beloven veel. Een van de be ing rijks te aanvoerders van de nieu- Fe muziek, Luigi Nono leidt twee ID wicerten waarvan een samen met adslav Kupkovic) voornamelijk ge jijd aan zijn eigen composities. Het lerde concert is 'n Nederlandse aan- ;elegenheid. geheel van en door de lotenkrakersjongens die vorig jaar :a4iet Reconstructie furore maakten. Pas aan het slot van het Holland festival zullen klassieke en actue- e muziek elkaar metterdaad kun- ïen relativeren. Dat gebeurt op het lotconcert in alle zalen van het concertgebouw. De organisatoren rui het festival, die van de gemeen te Amsterdam de vrije hand hebben fekregen, rekenen kennelijk op een ifeer zoals die bij de eerste Harte- e|tewensfestivals heeft geheerst. Men sal er in coltrui uiteraard of spij- rerpak van het Ensembla Syntag- Musicum kunnen dwalen naar Pakistaanse gebroeders Ali, van het „Musies Lab" naar het Trio Louis van Dijk. Toneel il Op het eerste gezicht lijkt het fes- pivalprogramma weinig theater- is interessant omdat het enige nieu we toneelvormen laat zien. Het Tea- tro Libero komt uit Rome „Razen de Roeland" spelen. Een kleine zes tig spelers zijn er bij betrokken, ge regisseerd door Luca Ronconi. Hij probeert, zegt men, het volkstoneel met het avant-garde theater te ver zoenen. „Razende Roeland" (Orlando Furioso) is gebaseerd op een klassiek Italiaans verze roman. Het wordt gespeeld op een groot aantal rijden de stellingen die tijdens het spel voortdurend van plaats veranderen, zodat het publiek de gelegen heid krijgt zelf zijn scenes te kie zen en haast gedwongen wordt het spel van alle mogelijke kanten te be kijken. Verder komt er een grote groep Engelse jongelui van het Youth Theatre van Michael Croft, een vas te gast in ons land. Ze spelen Zig- ger Zagger, dat een beeld geeft van de reacties van het publiek op een voetbaltribune. Een Weens ge zelschap brengt traditioneler toneel: Das Wort van Arthur Schnitzler. Verder is er avant-garde toneel door Tom O'Horgans New Troupe 'van La Mamma) uit New York en door Studio. Ballet Zeer avant-garde is het balletgezel schap van Merce Cunningham uit New York. Cunningham is een cho reograaf en danser uit de school van Martha Graham, maar is sinds een paar jaar nog veel verder ge gaan dan zijn geestelijke moeder. Ook liefhebbers van hedendaag se muziek moeten er heen, want de vaste componist van de groep is John Cage. Onder het hoofdje populair, als men dat per se zo wil zien, vallen de gebroeders Ali en de Nederlandse musichall met de dames Bloemendaal en Arean en de heren Cox en Halsema, de Amerikaan se roek-musical „Stomp". De Ali Brothers en de rockmusical zijn tijdens het Holland Festival ook in Leiden te zien en te horen maar daarover leest u morgen op deze pa gina meer. Films Voor het eerst doet het Holland Festival wat aan films. Er komen negen films, die een beeld moeten De Nederlandse slagwerk- geven van de Amerikaanse sa- I yroep heeft een belangrijk aan- menleving. De films zijn verdeeld, deel tijdens het derde concert over zeven programma's, die in de j O-ctuele muziekwaarbij nieuwe eerste vertoningsweek bij toerbeurtcomposities uitgevoerd worden worden vertoond in zeven thea- I va.n Peter Schat, Louis Andries- ters in westelijk Nederland, te weten sen en Reinbert de Leeuw. Kriterion-Amsterdam, Studio-Haar- lem, Camera-Leiden, Studio d-Delft,i tweede vertoningsweek kan de ma- Kriterion-Rotterdam. Kriterion Den nifestatie worden gevolgd in zeven Haag en Bijou Hilversum. In de steden elders in ons land. NEDERLAND I 5.00 6.45 6.55 7.04 7.09 7.30 8.00 8.20 8.30 8.35 10.50 10.55 NEDERLAND II 6.45 6.55 7.04 7.12 8.00 8.20 9.05 10.20 10.25 10.30 Voor de kinderen (NCRV) Pi po de Clown (NOS) Journaal (NOS) Den Haag vandaag (NOS) Puffenstuf, tv-serie voor de jeugd, in kleur (NOS) Kenmerk: wekelijkse informatierubriek over kerk en samenleving (CVK/IKOR/RKK) Journaal (NOS) Politieke Partijen: Partij van de Arbeid (NOS) Uitzending Stichting Socutera. in kleur (NOS) De gevangene van Alcatraz, speelfilm (NOS) Journaal (NOS) Wereldkamp. voetbal Mexico: PeruWest Duits land. in kleur (NOS) Pipo de Clown (NOS) Journaal (NOS) Scheepsjongens van Bontekoe, vervolgverhaal (NCRV) „Stel je voor...", Ansje van Brandenburg stelt jonge artiesten voor (NCRV) Journaal (NOS) Please Sir, tv-serie (NCRVi Spel zonder grenzen, wedstrijdprogramma NCRV) Koorzang: geestelijke liederen (NCRV) Journaal (NOS) Spaanse les les 18 (Teleac) Wat onderscheidt de AVRO van andere omroepen? Bijvoor beeld het feit dat Willem Duys bij de aanvang van zijn pro gramma in de snikhete tuin van Singerconcertzaal met schaatsen om zijn nek zat en Cas Brugman AVRO's Televi- zier afsloot van onder de douche. Je prijst je dan nog gelukkig dat Televizier (..Hon gersnood in Biafra. pojngü aardbevingsramp in Peru, pojngü gastarbeiders op de wip. pojngü zo'n reportage uit Peru niet aankondigt met het hoofd in verband. De berichten uit Biafra waren weer minder rooskleurig dan vorige keer, die uit Peru (giro 777, Den Haag) logen er ook niet om, (de En gelsen bleken eerder ter plekke te zijn dan Brandpunt) en de heer Biesheuvel vond kennelijk ook dat premier De Jong wel wat erg weinig gezegd had in Nieuwspoort, eerder op de avond, over het rapport over heidsvoorlichting. Daar stond echter tegenover dat de pre mier toegaf dat er weliswaar te weinig woningen waren ge bouwd. maar wel veel betere. Een van die betere woningen wordt bewoond door Molly Geertsema, aan wie Willebrord Frequin een heel geslaagd por tret wijdde. We zagen Geertse ma golf spelend, barbequeend (zeven hazen t en zeggend dat hij anders is dan de plutocraat, zoals zün tegenstanders hem zo graag afbeelden. Aan dit zelf portret te zien, was hij dan een van zyn eigen tegenstanders, hoewel hü ook wel degelük frites bakte en een pleidooi hield voor volledige gelüke rechten voor de homofielen. Dat maakte de verdraagzaam heid waar. die hij als een van zün karaktereigenschappen noemde. En wat dacht hü van Dolle Mina? ..Uitkleden van een leraar gaat me iets te ver, maar de gedachte op zichzelf kan ik best waarderen." Maar laten we het liever over Willem Duys hebben. In een in terview in Vrü Nederland zei Dimitri Frenkel Frank dat Duys een televisiemaker van de eerste orde is en waarom? Omdat er in zün programma „openingen" zitten, je kan er dingen bü denken, het is geen „gesloten" programma. De ty pische kracht van televisie (zei Frenkel Frank) is dat dit me dium meer lagen heeft, niet met een blik te doorzien is. De „Vuist" van gisteren leverde daar weer enkele voorbeelden van. Met name toen de micro foon weigerde op het grasveld bü de mini-helikopter, waarna de camera het ontrafelen van de snoeren liet zien, en vervol gens, toen na vele vergeefse pogingen het opstügen van de helikopter tot nader order moest worden uitgesteld. Maar ook eerder al, toen mevrouw Schreuder mocht be wijzen dat zy ook woorden ach terstevoren kon zeggen en tege- lükerrijd het aantal letters kon tellen (iedereen klapte, nie mand controleerde het. ze zat beide keren fout bij Singer concertzaal) en het telefoonge sprekje met de Middelburgse van vorige keer büna in een „burenruzietje" ontaardde. Verder was Koos Hak er met een aardig slopersliedje en Ton Lutz met de langste monoloog die ooit met volle mond op de televisie is gehouden. De Hil- versumse vioolbouwer Van der Linden kwam op de proppen en als slot had Duys een uitste kend „nummer" met Rosemary Brown, die zoals bekend in con tact staat met overleden com ponisten. NICO SCHEEPMAKER (Door Andtré Glavimans) BRUSSEL (GPD) „Op een vrijdagavond kwam er hier thuis een telegram", vertelt Maurice Gilliams, de Vlaamse letterkun dige, aan wie deze week de Con- stantijn Huygensprijs zal worden uitgereikt. „Nu ben ik vaste se cretaris van de Vlaamse Akade- mie voor taal- en letterkunde en wanneer er een lid sterft, zorgen wij heel dikwijls voor de begrafe nis. Komt het bericht er van op een vrijdag dan valt dat heel on gelegen. Ik moet een drukker voor de convocaties zien te vinden, mensen opbellen en zo meer. Dat ADVERTENTIE Vd n' De gezamenlijke Nederlandse banken ga anderen betaalcheque tot t "KKX-. Iedereen weet dat. ledereen accepteert ze dan ook. Groen Is veltig. Bij elke bank kunt e ze aanvragen. telegram viel dus slecht. Na een poosje zei mijn vrouw dat ik het toch maar eens moest openma ken. Dat heb ik gedaan en toen las ik dat ik de Constantijn Huy gensprijs zou krijgen. Het tele gram eindigde met de mededeling dat men mij nog een schriftelijke bevestiging zou zenden. Toen heb ik nog even gedacht dat het van één van mijn vrienden afkomstig was. Maar later bleek het dan toch allemaal waar. Wij zün op bezoek bü de schryver in zün flat aan de Lange Gasthuis straat in Antwerpen. Langs de wan den veel kasten met boeken en een verzameling tekeningen en schilde rijen o.a. van Jozef v. Ruyssevelt, die een moderne Vermeer schünt. Mau rice Gilliams, die heel binnenkort ze ventig wordt, is een sierlüke welver zorgde verschüning met spottende ogen achter brilleglazen. Hü spreekt net zo weloverwogen als hü schryft. Via de schilderijen komen we op het mooie boek dat hy aan de Antwerp se schilder Henri de Braeckeleer heeft gewüd. Hü vertelt dat het twee keer herdrukt is. Hü zou het thans wel graag als een geïllustreerde poc ket zien, maar hü maakt de indruk, zich voor zulke dingen nooit zelf erg in te spannen. Andere schilders van wie hü houdt? Vermeer bewon dert hü en mogelük dat hü nog eens wat gaat schrüven over Saenredam. Ergens in de kamer staat een por table. Het blükt dat de laureaat van deze week daar dagelüks op werkt. Wat hü schrüft? Van alles, gedachten, zinnen („tamelük veel", zegt hü), het wordt later wel weer eens gebruikt. Höj heeft zün leven lang veel gelezen en veel geschreven. Hü ls vroeger ook vaak ziek geweest en hü moet zich altüd in acht nemen. Vandaar ook dat er van omgang met broeders in de letteren niet zoveel komt, al kent hü velen van hen uit hoofde van zyn functie bü de Vlaam se academie. Gilliams blijkt veel van Amsterdam te houden. Hy vindt het één van de mooiste steden van Europa, „Mooi er dan Venetië, wanneer ze er alle auto's maar uitgooiden". Hü heeft er in zün jonge jaren, tussen de beide wereldoorlogen verscheidene malen gewoond, één keer negen, twee keer zowat zes maanden. Wat hü er deed? Niet veel, „ik ben altüd een onhan delbaar wezen geweest". Later in het gesprek blükt dat Gil- maar vfytdg gedrukt. Ze kostten een paar frank. Onlangs heeft de con servator van het Vlaamse museum er op een Utrechtse veiling één ge kocht voor honderd gulden". ADVERTENTIE MAURICE GILLIAMS en dat de zoon in Amsterdam bepaal de organisatorische mogelükheden moest bestuderen. Hy heeft er zün tüd ook gebruikt om Amsterdam te leren kennen en hü heeft er een gro te genegenheid voor het werk van Bredero aan overgehouden. Dat brengt het gesprek op invloe den op zün werk. De bezoeker noemt Alain Fournier, en Gilliams ziet die dan weer als schakel in een rij, zoals Ludwig Tieck, Höderlin, Fromentin, Jacobsen en Raymond Radiguet. EJJ maakt steeds de indruk alles heel be. trekkelük te vinden. Of hü zün dank rede voor de Haagse plechtigheid al heeft gemaakt? „Ach", is het antwoord, „ik spreek nogal lang zaam en dan zal ik uitgebreid zeg gen dat ik iedereen bedank". Het schünt daarbü of hü zich wat ver kneukelt. Over het idee, over de manier, waarop hü het de bezoeker probeert wüs te maken, over het werkelijk zo te doen. Zoals hü met dezelfd ebinnenpret ook vertelde hoe hy in jonge jaren, zün dichtbundels in de drukkerij van zün vader zelf maakte. „De eerste keer vyftig exem plaren en die probeerde ik te ver kopen. Het. ging niet zo vlug er' van liams' vader drukkerspatroon was een volgende bundel heb ik er dan Dit is het recept: Kaasfondue van Nederlandse kaas. Caquelon inwrijven met wat knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Nu 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maimnn en op smaak afmaken met zout. peper, nootmuskaat en een scheutje kirsch. ra met maïzena VOOR WOENSDAG 10 JUNI Hilversum I 402 m. VARA 18.00 Nws. 18.11 Act. Pol. Part. 18.20 Uitz. van de Pac. Soc. Partij, VARA 18.30 Stereo Klink Klaar zonder nonsens 19.30 Nws. 19.35 Bui- tenl. weekoverz. 19.45 Stereo Licht ln- strum. en voc. ens. met zangsol. 20.10 Stereo VARA-dansork. met sol. 20.40 Albert mag het zeggen Interv. met Al- bert Mol 21.15 Stereo Metropole ork. I met zangsol. amus. muz. 21.45 Coun try en Western muz. 22.00 Praten met Mies 22.30 Nws. 22.38 Med. 22.43 Act. 22.55 Stereo Contrasten klas. en mod. kamermuz. voor kenners en liefhebbers 23.55-24.00 Nws. Hilversum II 298 m. NCRV 18.00 Stereo Country and wes tern rubr. 18.30 Nws. 18.41 Hier en Nu Act. NOS 19.00 Openbaar Kunstbezit: Morele Herbewapening. 19.10 Kolder i of kentering in de zomermaan- I den NOS 19.20 Monniken in de Lau- I renskerk Rome zingt voor de Reforma tie 19.35 Geen onderdaan maar burger reeks ultz. over de staatkundige vorm. I van de Nederl. 19.50 Voor blinden en slechtzienden. NCRV 20.00 Intern. I Helnrlcht Schutz-Festlval Breda '70 LEIDEN In de Pieterskerk trad gisteravond het studentenkoor op van de Rutgers University in New Brunswick, New Jersey. De naam van deze universiteit is ten nauwste verbonden met de Pilgrim Fathers of the Mayflower, die 350 jaar gele den de oceaan zün overgestoken. Het in aantal vry geringe publiek heeft genoten van zuivere zang van de Rut gers Glee Club onder leiding van di rigent en arrangeur F. A. Walter, die in een helrood colbert gekleed ging. Het programma was enigszins rommelig van opbouw, vooral voor de pauze. Begonnen werd met het Locus iste van Bruckner, een stuk dat enigermate aan Wagners Tann- h&user doet denken. Vervolgens twee delen uit de Missa Mater Patris van Josquin (15de eeuw), daarna werkjes van Tchesnikov (20ste eeuw). Bach en Orff. Behalve bü de laatste com ponist was duidelük te merken, hoe zeer de religieuze muziek aan een sfcyl gebonden is, die nog uit de mid deleeuwen stamt. Orff heeft een suc cesvolle poging gedaan om de litur gische etof een volkomen nieuw» dimensie te geven. Daarna werden drie walvisliederen uit „Moby Dick" van Leonard Kastle ten gehore ge bracht, vrü pretentieuze werkjes; de componist mag büzonder blü zün ge weest met deze uitvoering. Na de pauze enkele ..glees" (meerstemmige liederen) uit de barok, en een aan- stekelük werkend lachlied van Tra vers. Vier volksliederen gaven de solisten van het koor een uitsteken de gelegenheid hun kunnen te tonen, waarbü het traditionele „Water Boy" een langdurig applaus ontlokte. Na enkele negro spirituals werd het of ficiële programma besloten met een aantal Rutgers liederen, waaronder een hymne aan de Queens: dit slaat op de klok (Queens Bell), die Hendrik Rutgers uit New York in 1825 aan de universiteit schonk. Als toegift kwam het Frans elierfje Vive l'a- mour, en tenslotte zong het Ameri kaanse koor in uitstekend Neder lands het Wilhelmus. De wegblüvers hebben alsnog de gelegenheid dit koor te horen: de AVRO heeft een opname gemaakt. R. G. HARMS St. Olof Choir uit Northfleld Min nesota USA Mod. Koorwerken NOS 22.00 Jazzpresso Jazzmuz. met com. 22.30 Nws. 22.38 Cosa Nostra Ook uw zaak licht muz. progr. met report, en bericht. 23.55-24.00 Nws. VOOR DONDERDAG 11 JUNI Hilversum I 402 m. 7.20 Stereo Lichte pram. muz. 8.00 Nws 8.11 Radlolourn. 8.20 Lichte gram. muz 8.30-8.33 De groenteman 8.50 Morgen wijd. 9.00 Stereo Omroep-ork. en sol. seml klas. en mod. muz. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio 10.00 Voor de kleu ters 10.10 Arb.vlt. gr. 11.00-11.02 Nws. 11 30 Rondom 12. progr. voor de vr. 11.55 Beursber. 12.30 Mod. platteland 12.35 klas. en mod. kamer.uz. opn. 14.30 Hoe ver ls men er nu eigenlllk ultz. over Het Dorp 15.00 Voor de zie ken 16.00 Nws. 16.03 Land der Muzen kunstkroniek 17.00 Sans Rancune pl. progr. 17.30 „O" een rondje radio. 17.55 Med. Hilversum II 298 m. NCRV 9.00 Nws. 9.02 Terug van weg geweest muz. van toen voor luisteraars van nu 9.30 Zzzoeflichte lnstrum. muz. 10.00 Nws. 10.03 Muz. bij de kof fie (11.00 Nws.) 12.00 Nws. 12.03 Waar om niet?, licht lunchprogr 14.00 Nws. 16.03 lORRRrrr popmagaz. 17.00 Nws. 17.02-18.00 Draaljljofdraallk. verz. pl. progr. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I. NOS 18.45 Pipo de Clown NOS 18.55 Journ. TROS 19.04 De wereld waarin w(j leven, tv-fllm. 19.31 De getrouwde vrijgezel, tv-serie NOS 20.00 Journ. TROS 20.20 Ziezo Zomer amusem. pro gram. NOS 22.30 Journ. TELEAC: 22.35-23.05 Bü leven en welzün les 20 herh. Nederland II. NOS 18.00 Wereldkampioenschappen Voetbal Mexico-Samenvatting ié.45 Pipo de Clown NOS 18.55 Journ. NOS 19.04 Wereldkampioenschappen Voet bal Mexico Samenvatting 19.30 Van gewest tot gewest. NOS 20.00 Journ. VPRO 20.20 l'Envoutement de6 routes qui tournent, korte Poolse film 20.30 Fllmportret van Louis A. van Gaste ren 21.00 De fietsendieven en hun kin deren. progr. over de Italiaanse neo realisten 2J j>0 Ik was soldaat, fllmre- portage NOS 22.30-22.35 Journ. 22.55- 00.45 Wereldkampioenschappen Voet bal Mexico Engeland Tsjcchoelowa- kye. DEN HAAG (ANP) De film „Het rout des levens" van Charles Huguenot van der Linden is tüdens het vierde wereldfestival voor didac tische films, dat in Rome werd ge houden, bekroond met de eerste prys.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 5