^'Het krijgt iets van een Markt' SCHIP ZINKT: DODEN Computer is verlengstuk van menselijk intellect Erger dan ooit LEIDS UNIVERSITAIR LUSTRUM MET „ZEEPKISTENCONFERENTIE r"j Geschorste directeur Groenoord- hal vraagt ontslag DUIK IN FONTEIN Nu is het tijdvoor Beschuit met aardbeien. /I Ir. Terwogt (37) directeur van Grofsmederij CONGRESSTELLING LEIDS CENTRUM DICHT ACAD. EXAMENS Nu nog spelen en lerendoorbraak komt snel Dr. Kostelijk gOEW SDAG W JtV-N-I mo t-EIDSCH dagblad PAGINA 3 mi hij Posthumus Meyjes maakt dui- 5prfcelijk: „Vanaf het begin van de rerkzaamheden van die Universitai- e lu6trumcommissie, vanaf januari 1068, heeft voorop gestaan dat er net het verleden op het gebied van Di jet feesten moest worden gebroken. (Van één onzer redacteuren) LEIDEN Prof. dr. G. H. M. Posthumus Meyjes is theoloog. m Maar laa*ste tijd is hij vooral één van de spillen waarom \je aanstaande lustrumviering van Neerlands oudste universi- kifceit draait. Een opvallende lustrumviering. Ditmaal niet de na- f\druk op eindeloze feesten, bals, concours hippiques en auto- rally's. Maar de wetenschap in het centrum, het wezen van de iniversiteit dat geëxposeerd wordt in een congres, dat vier ■^dagen in beslag neemt. Exact en gemakkelijk pratende Dat was iets waar studenten, hoog leraren en stafleden het over eens waren." In lange gesprekken kwamen de plannen tot stand. Eerst leek het the ma van de ontwikkelingslanden cen traal te moeten staan. Maar de idee- en daarover werden voor ver wezen- lyking behoed door een gebrek aan geld. Behoed, want achteraf vindt prof. Posthumus Meyjes ook. dat daar over te weinig nieuws te zeggen viel. Het werd dus een congres. Thema, wetenschap en welzijn. Vier dagen lang zal het zich af spelen in de historische Pieterskerk, Leidens hart, die vanaf 21 juni zal worden ingericht. Leerlingen van de Haagse Viye Academie maken met behulp van kilometers touw een „en vironment", een omgeving, die past bij het thema. Drie sprekers zullen ae problematiek toelichten. De filo soof Staal praat en denkt hardop, o „.c.- en onuerontwikkel- de maatschappij komen ter sprake en omspceid en ae laaiste dag staat in 't teken van de actie en ae iijn die de Jjeiase universitaire ge meenschap verder zal kunnen vol gen. Dan is het donderdag 2 juli ge worden. De volgende dag mag prof. Posthumus Meyjes uitwaaien in Gou da. LEIDEN De geschorste direc- van de Groensoordhal heeft ntslag gevraagd uit zijn functie bij deze nieuwe dienst, waartoe per 1 1 juli as. ook de veemarkt behoort. Burgemeester en wethouders zullen de raad voorstellen het ontslag te rerlenen. Dit voorstel komt maan- gpGdag 22 juni in de raad. De geschorste Groenoordhal-direc- teur. de heer J. Burgers uit Hol- (Kjlandse Rading, gaf tegenover ons een brief te hebben geschreven ;e(j„<iat hij ervan af ziet", maar wilde ïi over de redenen voor zyn ontslag aanvraag niet praten, evenmin als over zijn eventuele nieuwe werk- 0 kring. De ontslagaanvraag komt op een ep, moment, dat het onderzoek naar de tot gegevens, die de heer Burgers bij zijn sollicitatie verstrekte, en zijn ge- t drag in de hal, waarover klachten ''waren binnengekomen, bijna was af- gesloten. Hij werd geschorst tijdens nen verwachten bezoekers voor- dit onderzoek, dat kort na zijn ui- aj van jcanj van fje universiteit, piensttreding per 1 mei door het nlaar ook geïnteresseerden uit Lei- college werd ingesteld, mede naar den ja eigenUj|[ Wch we, het ge. Gezellig Maar voorlopig zijn zijn 6tiuaen nog bij het congres: „Het wordt een gezellig congres. Behalve de sprekers, zyn er flora, films een dagkrant, een documentatiecentrum waar men zyn kennis kan verdiepen, discussiepodia in de gangpaden. Je kan veel met el kaar praten." En heel even zoekend naar een „cotaal-woord": „Het krijgt iets van een informatiemarkt." Prof. Posthumus Meyjes is niet pessimistisch over het bezoek. Een telefoontje van 1 us ór u m co m missies - secretaris mr. H. Mulder sterkt hem in zyn optimisme: „Vierhonderd aan meldingen by de post van vanochtend We hebben 2000 documentatiemap- pen gedrukt. Dat is natuurlijk een gok. Maar je moet ergens mee reke- j—.jleiding van vragen van de raads- Pjj leden van de Boerenpartij. De ambtenaar van de afdeling per- meelszaken. de heer T. C. Daey awiOuwens uit Benthuizen, die van het wli begin af waarnemend direoteur is geweest en bij de komst van de heer vt Burgers de Groenoordhal niet met een heeft verlaten, blijft met de neming belast Naar alle waar- schijnlykheid begint de zaak op nieuw met het oproepen van sollici tanten d LU LEIDEN Tijdens de aandeel- Di( houdersvergadering van de Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden is gis termiddag ir. W. A. Terwogt <37 Jaar) benoemd als mede-drecteur, naast ir. K. Bouman. Hij is de op volger van ir. M. C. de Jong. die 1 januari volgend jaar met pensioen gaat. maar nog aan het bedrijf ver bonden blijft als commissaris. Volgens besommingen van de direc tie zyn de resultaten van het eerste kwartaal ongeveer gelijk aan die over dezelfde periode van vorig jaar. De kostenverhoging werd gedekt door een hogere omzet en bovendien door enige prijsverbetering. De tot öu toe ontvangen bestellingen lig gen ruim tien procent hoger dan een jaar geleden. Over de hele linie genomen wa ren de resultaten bevredigend. Alleen de kettingfabriek bleef daarbij ten achter. Teneinde de positie van deze afdeling te versterken, werd contact gezocht met Campbell Chain, een Amerikaanse fabriek. Het personeelsbeleid is ex- volgens ir. De Jong op gericht, om meer Ne derlanders dan buitenlanders aan te trekken. Dit lukt nog niet best. Het verloop onder het personeel is groot, terwijl de Nederlanders die je krijgt nauwelijks in staat zijn om te wer ken. aldus ir. De Jong. Om het te kort aan mankracht te compenseren zal verdere mechanisatie nodig zijn. Besloten werd om f223.900 aan di vidend uit te keren en het dividend de gewone aandelen op zeven pro- hele land. Over- en onderontwikke ling, welzijn milieuhygiëne, het zyn allemaal problemen waarmee we da gelijks worden geconfronteerd." Hij schetst ook hoe ruim twintig werkgroepen, steeds begeleid door tenminste een hoogleraar in de af gelopen maanden hebben gewerkt aan stellingen, aan discussiethema's die op de vier lustrumdagen ter spra ke kunnen komen. Thema's die een „bereik" hebben de Leidse binnen- stadsproblematiek tot de invloed van wereldomvattende bedrijven in ont wikkelingslanden, van abortus tot de positie van gastarbeiders. PROF. POSTHUMUS MEYJES informatiemarkt sommige leden van de universitaire bevolking wel skeptdsch staan tegen over de revolutionaire opzet. „Let wel. ik vermoed het, al zeggen ze het niet tegen my. In dat geval wint de collegialiteit het van de eerlijk heid." En onder reünisten van het Leids Studenten Corps heeft hy ook wel iets bespeurd van een stemming van „het-moet-niet-van -dat -rooie-gedoe- worden." „Je merkt dat ze deze op zet een verschrikking vinden. Voor hen gaat er niets boven vroeger." De laatste vragen leveren enige hindernissen. ..Wat vindt mevrouw Posthumus Meyjes ervan dat haar man constant vergadert voor iets buiten zijn vak?" Het antwoord komt byna verlegen: „Ze staat er achter en is ook blij dat ik iets naast mijn vak doe. Ze neemt het volledig dat ik hiervoor myn gezin verwaarloos. Voor myzelf was het wel een avontuur om er mee te beginnen. Na mijn vele te vele Leidse jaren en drie jaar in Kameroen. Vooral die laatste erva ring heeft mij tot het inzicht gebracht dat een ouderwetse lustrum viering niet meer op zijn plaats geweest zou zyn." „En de tyd die het kost, profes sor?" „Ongepast veel. Je moet nu een maal met iedereen rekenüig houden. Wat mUn eigen vak betreft, kom ik praktisch tot niets. Het college ge ven is al een martelgang Desondanks vindt hij de slotzin moeiteloos: „Voor myn wetenschap en myn welzijn is het daarom van het grootste belang, dat er nu een eind komt aan al dat vergaderen en voorbereiden LEIDEN Eén van de stellingen voor het universitaire lustrumcongres „Wetenschap en welzijn" luidt: De Leidse binnenstad moet afgesloten worden voor privé personenauto vervoer omdat het blikdecor van geparkeerde auto's niet bij het stadsbeeld past; omdat men in het culturele centrum van een oude stad moet kunnen wandelen zonder het gevaar te lopen aan gereden te worden; omdat Leiden, wanneer het is teruggegeven aan de voet gangers, een mooie stad kan zijn. Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor de volgende examens: Semi-arts: mej. K. G. Dekker <Aer- denhout) en de heren J. H. J. Al- bers (Den Haagi en A. W. N. van Arkel (Leiderdorp); artsexamen de dames N. A. van Everdingen (Voor burg) en C. M Kroes (Woubrugge) en de heer J. J. SchipperheUn <Den Haag); doctoraal Ned. recht de heer W. C. L. de Munnik <Den Haag)doe toraal geschiedenis de heer A. P. van Nienes c.l. (Den Haag): kandi daats wiskunde en natuurweten schappen: de heren F. J. Kuyers (Leiden) P. H. van Deursen (Oegst- geest) C. J. Boogerd (Oegstgeest), R. F. R. Dezentjé (Leiden) P. E. C Franken Leiden) F. P. A. Zweegers (Leiden) mej. C. M van Benthem (Oegstgeest de heren F. A. Verhoef (Lisse), H. M. van Aken (Den Haag). F. J. Winkler (Leiden) G. J. P M Spoor Alphen aan de Ryn). G. J H. van der Boog (Leiderdorp) F. A. Veerkamp (Den Haag) P J. G. Pol derman (Leiden) mej. M. H. Uien- berg (Leiden), de heren A. J. F. de Wit (Vogelenzang), J. H. C. Walen kamp (Leiden» J. J. Emeis <Den Haag) mej. E. J. M. de Wind (Lei den) en de heer P. F. Mastenbroek Leidendoctoraal scheikunde de heren N. G. Stikkelman (Leiden) H. G. van Faassen (c.l.) «Gouda), mevr. S. Hoogeveen-van Wyk (Eindhoven) de heren R. L. C. Wyting (Leiden) M. G. J. Bos (Leiden) A. W. A. M. v. d. Wee «Den Haag) en P. C. Th. M. Jonkheer (Leiden); docotraal biologie de heren B. A. Regenburg (c.l.) (Leiden» en R. N. A. Kramer Den Haag»; doctoraal wiskunde de heren G. J. A. Bakker (Leiden) R. de Heer Vlaardingen) W. Albers c.l.) «Leiden» en H J. J. M. van Winkel (Leiden); doctoraal natuur kunde de heren I. Wilk (Den Haag) J. C. Smits (Leiden» en M. de Lan gen (Leiden) en mej. H. M. Tho mas (Leiden). Medewerking VIJF „We hebben ook aan scholieren passepartouts uitgereikt. Wat ons zo meevalt is de medewerking die je krygt. We hebben genoeg mensen om de kerk in te richten, om een feestterrein op te bouwen. En ver geet even niet, 400 man zyn betrok ken in die werkgroepen. Dat is ge weldig, als je nagaat hoeveel zoiets met zich (meebrengt. Hoeveel tyd daarin gaat zitten. Ondanks de tyd en de hoofdbrekens die het hem ook kost, blyft prof. Posthumus Meyjes mild, optimistiscn en tamelyk dankbaar. „De mede werking van de kant van de hoogle raren is redelyk. Voor allerlei men sen zyn studieregelingen getroffen. Dat wil zeggen dat hun werk in werkgroepen wordt beloond met een verlichting van de studie." Zonnig praat hy ook over de con tacten die hy aan de organisatie van dit lusitrum overhoudt. „Het contact met de studenten vind ik een mach tig positivum. Ik heb allerleukst met ze gewerkt. Daar moet je niet te licht over denken. Al die onbetaalde man uren die ze er in hebben moeten ste ken." Revolutionair Louter rozegeur en maneschyn dus, de voorbereiding van het zoveelste Leidse universitaire lustrum? Dat nu ook weer niet helemaal. Prof. Posthumus Meyjes vermoedt dat Ingetrokken Het Amerikaanse leger heeft dinsdag alle beschuldi gingen ingetrokken tegen kapitein Thomas Willingham. leider van een compagnie, die beschuldigd was in zake het beweerde bloedbad van My T,ai twpp Innr geleden. DUISBURG (DPA) Gistermor gen zyn vyf personen o.w. drie kin deren, in de leeftyd van zes maan den tot vier jaar, by een scheepson- geluk in het havenkanaal Duisburg- Ruhrort omgekomen. De ouders van de kinderen, de 24-jarige schipper A. Suykerbuik en zyn 21-jarige vrouw Lia. afkomstig uit IJsselmonde. kon den worden gered. Het motorschip „Nautilus II" kan telde door nog onbekende oorzaak plotseling. De kinderen, die nog slie pen, konden niet meer worden gered. Bovendien worden volgens de politie de matroos Klaus Dieter Müller en diens vriendin vermist. Het 900 ton metende, uit Antwer pen afkomstige schip was met boor- spannen beladen. Drie dagen geleden had de waterpolitie 30 ton van de lading van boord laten halen omdat het zeer diep en enigszins slagzy maakte aan bakboord. Tegen zes uur gistermorgen werd de bemanning van het naast het ver ongelukte schip liggende Nederlandse motorschip „Rodort" door een hevig knal uit de slaap gerukt. Toen zy zich aan dek hadden gespoed ont dekten de opvarenden dat de staal kabel van de „Nautilus II" geknapt was en dat het schip over stuurboord was gekanteld. Schipper Suykerbuik redde zich door op een naastliggend schip te springen, zijn vrouw Lia klampte zich vast aan bakboordzyde van het ge kantelde schip. Zy kon later uit haar benarde positie worden gered. Voor de drie kinderen kwam hulp te laat. LEIDEN Het economisch ren dement van de computer in het be- dryfsleven is op dit moment nog twyfelachtig. Dat ligt niet aan de computer, maar aan de mens, die nog te weinig ervaring heeft met het complementaire duo mens-machine. Tot nu toe is het nog een (dure) kwestie van spelen en leren. Deze kostbare leertyd is echter nodig, want de doorbraak naar een werke- lyk vruchtbare inschakeling van de computer in vrywel alle onderdelen van de samenleving staat voor de deur. Dit i6 de stellige overtuiging van prof. dr. G. Zoutendyk. Leids hoog leraar in de numerieke wiskunde, die gisteren over computers en manage ment" sprak tydens een lunchby- eenkomst van de Maatschappy voor Nyverheid en Handel in de Groen oordhal. De computer is veel meer dan een geperfectioneerde rekenmachine. Het is een aparatuur met een onfeil baar geheugen, in staat tot het trek ken van „logische" conclusies mede op basis van in het geheugen opge slagen analoge problemen, en by dat alles een razend snel werkend apparaat dat Informatie kan ver schaffen op het moment dat deze verlangd wordt. In principe kan de .computer toegepast worden op elk terrein van menselijke intellectuele activiteit, niet om de mens te ver vangen maar om zyn denkproces sen te ondersteunen en voor hem tot conclusies te komen over zaken die te complex zyn vcor de menseiyke hersenen. Duidelijke opdraeht Voorwaarde is echter wel dat de mens weet vat hy wil. De machine kan slechts de opdrachten uitvoeren die hy duidelyk geformuleerd ont vangt. By gebruik van de computer in het bedrijfsleven betekent dit dat de manager duidelyk de problemen stelt, waarvoor hy een oplossing zoekt, op welk terrein dan ook. Om dat niet van hem verwacht mag wor den. dat hy naast een gedegen be- dryfskennis ook nog eens een compu ter-deskundige is. zal ztfn opdracht aan de computer door een program meur moeten worden gegeven in voor de machine verstaanbare ter men en gegevens, dient een systeem analist als „tolk" op te treden tus sen management en programmeur. Prof. Zoutendyk somde een aan tal toepassingsmogelykheden van de computer op en stelde daarby, dat z.i. in de huidige fase van de ont wikkeling teveel te kleine computers worden gebruikt, waardoor het ren dement beneden de mogelykheden biyft. Hy vroeg zich af of niet tot concentratie van computer werk be sloten kan worden, waardoor veel ef ficiëntere. „knappere" en op den j duur veel goedkopere grote appara- j ten ingeschakeld kunnen worden. Bovendien kunnen dan zeer veel I doublures worden vermeden. Het is toch eigeniyk dwaas (en kostbaar), dat op tientallen plaatsen by de be rekening van salarissen computers, gestandaardiseerde gegevens om trent fiscale en sociale voorschriften werken. Dat zou centraal heel wat economischer kunnen geschieden. Waarborgen Voorts werd nog de mogelykheid ter sprake gebracht, om de computer te gebruiken vcor een zeer veel gege vens bevattende centrale bevolkings administratie. Een eis is daarby. echter, dat wettelyke rechten van het individu worden vastgelegd, b.v. over welke informatie opgesla gen mag worden, wie toegang tot. die informatie heeft en voor welk doel. hoe het individu onjuiste gege vens kan laten rectificeren van, welke gegevens hy „uitwissing" uit het computergeheugen mag ver langen. In het onderwys heeft de computer een grote toekomst, door dat hy de vorming vooral ln een vroeg stadium maar ook later kan individualiseren, d.w.z. dat veel meer de natuurlijke capaciteiten, die van individu tot individu verschillen, op timaal kunnen worden ont plooid. Tenslotte bracht prof. Zoutendyk nog de vraag ter sprake, of b.v. de enorme ervaring, die de Leidse universiteit heeft met computerwerk niet mede diensbaar gemaakt zou kunnen worden aan de behoefte van de Leidse industrie, hetzy voor be handeling van projecten, hetzy voor overdracht van kennis op dit terrein. Leidenaar Barth Distelveld (22) is geslaagd voor het toelatingsexa men tot de hoofdklas solozang aan het Koninkiyk Conservatorium voor l LEIDEN Als het zo warm is als nu wordt elk plekje om te Muziek in Den Haag. De jeugdige verkoelen aangegrepen. Een meisje en jongens van de Voldersgracht lyrische tenor ontving zyn opleiding I doken gisteravond in de bak van de fontein achter het stadhuis. de zangpedagoog Henri Weibooreo. Eén drng vonden ze jammert dat de fontein avonds niet spuit LEIDEN Prof. dr. J. N. Bakhui zen van den Brink heeft het ko mend universitair lustrum aange grepen om zyn gal te spuwen over wat hij noemt „de verkrotting van het Rapenburg". Hy schryft: Krotopruiming is een belangrijke en urgente zaak. waaraan zoveel aandacht en moeite als maar mo- geiyk is dienen te worden be steed. Daarover kunnen wy allen het eens zyn. Er bestaat echter bovendien een sluipende verkrotting door ver waarlozing en onzorgvuldigheid en dat is een totaal onnodige zaak. waaraan helaas maar al te weinig aandacht wordt besteed. Een voor beeld daarvan begint het Rapen burg te worden, althans wat het uiterlijk betreft, maa rwie weet ook misschien meer dan dat alleen. Men wandele eens langs de oost- zyde van het Rapenburg van de Breestraat tot het Steenschuur. Het eerst wordt men getroffen door het geheel vervuild en vervette trottoir er» de slordige keukendeur van het .jstaurant op de hoek. Dan door de nu veel te groot ge worden, verwilderde struik naast het volgende restaurant, allerminst een sieraad tussen de goede gevels. De eigen stoepen van Rapenburg 4 en het Prytaneum zyn niet veel minder vervuild en vet dan de eerst genoemde en de kelderramen zyn onverzorgd. Voor een reeks van instituten en kantoren en een enkele particu liere woning denkt niemand er aan het gras tussen de eigen stoep en het trottoir weg te halen, dat nu door de zon verbrand een nog armoediger aanblik oplevert dan te voren. Het roestwater van ver scheiden hekyzers, die onvoldoen de geverfd worden, tekent zich op de stoepen af. Het maximum van verwaarlozing biedt het Centraal Artsenlaborato- rium. waar ook de controlerend ge neesheer van de Leidse ziekenfond sen huist, het gebou wop de noek Houtstraat Rapenburg. Al tyden lang is daar ee nhardstenen hekspyler middendoor gebroken en niet her steld. nu een tweede ondersteboven gegaan en blyft maar liggen vlak naast een straatriool, dat zeker ook kapot zal gaan zonder dat publieke werken zich er iets van aantrekt. De hekyzers zyn verdwenen. Wat zal het nieuwe café hoek Rapenburg Kloksteeg worden, waarvan de ra men nu op de slordigste wyze ontsierd worden door prysiysten en waarvan de gevel vrywel ongeverfd is De studentenhuizen dragen met hun vuile stoepen, massa's roesten de fietsen en herhaaldelyk met af- braakmeubilair voor de deur, het hunne by tot het verknoeien van het aanzien van de gracht. Het zyn: Wallon, no. 52. Flanor op de andere hoek van de Kloksteeg. en de no.'s 84 en 88 De plantsoenendienst laat nu ook al een Jaar lang een grote dode boom op de hoek van de Nonnen- brug staan. Het plaveisel van straat en trottoir is navenant. Na herhaal de opbrekingen voor telefoon- en an dere leidingen zyn ze slecht dicht gegooid. zodat ze moeiiyk begaanbaar zyn, vooral by regen wanneer de voertuigen door de plassen jakkeren naar alle kanten doen opspuiten, en het water naar alle kanten doet opspuiten. Daar komt nog dagelyks het vuil van de hondjes, die uitge laten worden op het trottoir, by. Ik woon nu 36 jaar aan het Ra penburg en heb een en ander gelei- delyk zien aankomen. Het is thans erger dan ooit. Binnenkort zal het lustrum van de universiteit een Ra- penburgfeest organiseren. Moet dat dan zo? ADVERTENTIE LEIDEN De receptie die dr. Kosteiyk op 18 Juni in het Elisa- bethziekenhuis houdt is niet van 6 tot 7 uur, zoals gisteren in de krant stond, maar van 5 tot 6 uur. Dr. Kos- teiyk gedenkt dan. dat hy 25 Jaar aan het EZ verbonden is.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3