ans voor „wonder jongen" Edu? Weer probleempjes voor Evert Sterk 501 debus riskras- ïnement jj;zilie kam ot met problemt 3ii rond opstelling: blesseerde j ivelino nauwei lijks te vervangen J40.- xtra plus flO.- ZATERDAGSELECTIE KAN IN "GENERALE" NIET IMPONEREN (2-2) DVERTENTIE G 10 JUNI 1970 PAGINA 13 )SCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD b''1an onze speciale verslaggever, Fred Racké) di la. trast|/\LAJARA (GPD) Veel meer nervositeit lsJ>jectieve toeschouwer had verwacht, waart door V0°lra. De reeksen berekeningen, die zondagavond «razilië-Engeland-gevecht werden gemaakt, om Tct een glimlach min of meer terzijde te worden p omdat zoiets toch niet zou gebeuren, die ver- nngen blijken uitgangspunt voor veel zenuwach- van verslaggevers en geheimzinnig gedoe van zich nu pas lijken te realiseren, wat er allemaal ^1 staat. gelijkheden. Ofwel verdediger Piaz za in de middelste lijn en Fontana op diens plaats, ofwel Pele terughalen en Roberto vooraan zetten, ofwel Edu toch maar eens opstellen en Paulo Cesar op het middenveld laten optreden, waarbü ik dan Pe le ook nog terughaal". Dat laatste is minder verkies- lyk, zal Zagalo verder dan wel be- piekeren. Want de aanvalsdrift van de Roemenen geeft hem de moge lijkheid om gemakkelijker terug te slaan en daarbij is Pele dan wel no dig. Zodat Piazza wel in het veld zal komen als vervanger voor Riveli.no. Wonder jongen Spijtig is dat tegelijkertijd voor het publiek, dat de „wonderjongen" Edu eigenlyk best eens actief zou mogen zien. Veel actiever dan hü nu is, de 20-jarige dribbelaar van San 5 veel méér dan alleen in de kwartfina- Jfeer is bijvoorbeeld de |[e Niculescu toch een tokken geraakt in de Jhe duels, die de wed- Iraf gaan. Wilde hij ping van zaken geven ite voeren strijdwijze lië, een etmaal nadien Bij categorisch zelfs janwijzing over de sa- van zijn elftal te iuur vóór de wedstryd", lig en daarmee gaf hy b Zagalo van Brazilië een f meteen werd benut: r vóór de wedstrijd pas l Niculescu doet het ook van de FIFA", zei de r van Botafogo. die de schappen geruisloos mwicht voor de rumoe- die overigens de oude lommentator weer heeft litiek aan de milde kant maar gisteren toch één en ander wilde >als: „Zagalo moet nu Felix vervangen. De melyk te zwak om te- wordt hij zonder ploegen op te tornen, rukt. Men zal Ado moe- fa. omdat hy veel zwaar- puster is". Brazilië s Zagalo's probleem niet. i lijkt hy te overwegen voor komende, zwaar- Want: „Wij moeten ge- rste overgaan in deze I dus winnen. Daartoe pterkst mogelijke elftal steld. Maar er zyn pro oplossing daar- 4 nu nog niet", dieden doen zich voor die geblesseerd is, s vervangen kan wor- R in de Braziliaanse gele- ipelers aanwezig zijn, die uiten" rechtstreeks in remplaceren in het 4-3-3 Zagalo toch wel aan- leb", stelt hij, „drie mo tos. die maar wat rondhangt in de luxueuze „Suites Caribe" en totaal geen trainingsyver toont. Hij lacht er maar wat om. de bonkige, zwarte atleet en zegt, nadat de bolk is inge schakeld, vrijuit: „Ik vraag me wel af, waarom ze mij hebben meegeno men. Ik kan er nu maar beter een vakantie va nmaken. nietwaar?" De reden van zyn afwezigheid in het sterrenteam is nochtans vrij een tf-juli-auguslus n geldige Tiener- tart of een kriskras- pment 50% reductie «buslijnen, echter "7or stadsvervoer, ebootdienst izen-Staveren v.v. fde reductie. voordelig uit met NS voudig te achterhalen. Ook Mario Zagalo namelijk, in zijn tijd een op perbest linksbuiten (World Cup '58 en '62) heeft meer verdedigend voetbal in zijn vaandel geschreven dan de meeste Braziliaanse coaches: tenminste 4-3-3. Maar Edu past he lemaal niet in de rol van de linksbui ten, die van tyd tot tyd op het mid denveld een storende taak dient op te nemen, dan wel een opkomende rechterverdediger moet schaduwen. Edu zegt: „In zo'n systeem pas ik niet. Ik kan helemaal niet verde digen, alleen maar aanvallen" Dat doet hij fanatiek en vooral fantas tisch knap. Santos' coach Antonio Fernandez, die vijf van zijn spelers onder wie ook Pele aan Zagalo toe vertrouwde: „Edu is op links beter dan Jairzinho op rechts. Dat kan ik u verzekeren". Maar cok Fernan dez geeft toe. dat Edu in zyn ver dedigende taak tekort schiet: „Hij hoeft het ook nooit te doen. Braziliaanse voetbalpubliek komt om naar doelpunten te kyken. Niet om te zien hoe ze voorkomen worden. By ons ligt het zwaartepunt niet op de verdediging. Vandaar dat wij veel wedstrijden winnen met 7-4. of zo iets. Dank zij Pele en ook dank zy Edu". Die misschien toch nog wel zal op treden in dit wereldtoernooi. Als Brazilië verderop eens achter zou komen te staan en de ware aan vallers met hun glanzende techniek niet genoeg kunnen worden aange voerd „Maar dan", zegt Edu, „zou ik wonderen moeten gaan verrichten op bevel en dat kon dan wel eens he lemaal niet lukken. Nee. als je van tevoren weet wat voor soort voetbal je hier gaat spelen, dan vraag ik me toch af of je spelers van mijn soort mee moet nemen". Edu. zo jong nog. wacht nog altijd op zijn eerste optreden in het we reldtoernooi. Als zestienjarige reisde hij in "66 al mee naar Engeland. Brazilië voelt zich in Guada lajara thuis. En niet alleen in het Jalisco Stadion, waarin coach Za galo graag de kwartfinale zou spelen. Oók op het trainingsga zonnetje bij het hotel, waar ster ren als Pele f koppend) en Piaza. Tostao en Fontana v.l.n.raltijd wel te vinden zijn, spelend met een bal Maar ook daar bestond voor hem slechts de reservebank. Intussen begint wel duidelyk te worden, dat Brazilië zich toch wel zeer gaarne als eerste zal willen plaatsen in groep 3. „Want", zegt Zagalo. „wat zou er voor ons beter zyn dan hier te blijven, in het Ja lisco stadion, waar het publiek ach ter ons staat. Waar we ons thuis voelen, de kwartfinale te spelen?" Engeland Brazilië veroordeelt met dat stre ven Engeland tot een reis naar Leon. Die dan ook al is vastgesteld. Met de eigen, meegebrachte bus en de eigen chauffeur, wat er ook gebeurt, want Ramsy wil erg graag weg uit het Hilton-hotel van Guadalajara: „Veel te rumoerig hier. met al die suppor ters. De spelers komen niet aan vol doende rust toe" Weer zo'n klacht van Ramsey, die brave mensen pleegt te schokken. Zoals de burge meester van Guadalajara, die boos kwam informeren wat er nu weer allemaal met die Engelsen aan de hand was. Het antwoord is vry eenvoudig te geven: zenuwen. Die zelfs wellicht de ijzeren Ramsey bezoeken, omdat Engeland opeens toch in een mie zerig moeilijke positie verkeert: winst tegen Tsjecho-Slowakije is absoluut noodzakelijk en dat juist in de laatste wedstrijd van de achtste finales, die de Tsjechen niets meer dan ook niets te bieden hebben ge had. Zodat Josef Marko zegt: „We vechten ons kapot voor een goed re sultaat. Dit is voor ons nog niet het enige dat rest. Dat onze spelers toch weer een beetje zelfvertrouwen kan geven, want hoe dan ook: je krygt finales, die de Tsjechen niets, maar den in zo'n toernooi verliest". Daarmee moet Ramsy dan maar rekening houden en dat is dat is dan nog maar een deel van de zorgen, die hy heeft. Wint Engeland name lijk wat toch wel voor de hand liggend is en wint ook Brazilië, hetgeen ook normaal zou zyn, dan wordt Engeland ..veroordeeld" naar Leon te reizen. En in Leon wacht dan Peru, of West-Duitsland. West Duitsland Wat de laatste ploeg betreft: Hel mut Schön koestert dezelfde ideën Het doelpunt, dat zoveel ge volgen kan hebben: na een passje van de nauwelijks achter Martin Peters t midden zichtbare Pele kogelt de vrijstaande Jairzinho de bal hard langs de tevergeefs vallende Engelse doelman Gordon Banks. Wat Terry Coopers links' en Alan Mullery rechtsmet verbijstering zien gebeuren als Zagalo. Ook hy meldt vanuit een uiterst optimistisch gestemd trai ningskamp „Wij moeten met alle mogelijke middelen trachten Peru te verslaan Dan kunnen wij hier in Leon blyven, waar we ons thuis voe len. We zijn hier volledig geaccli matiseerd —het is dan alsof we een thuiswedstrijd spelen". Over de tegenstander laat Schön zich niet uit: „Het is ons om het even wie er komt. De wedstrijd krijgt het karakter van een finale. Wat het in wezen, tegen Engeland óf Brazilië, ook is". Schön heeft wel gelijk: de inde ling is ten opzichte von drie grote teams wel wat ongelukkig uitgeval len Eén wordt er altijd uitgescha keld. En het is ook juis daarom dat juist de Duitsers, die het wereldtoer nooi in 1974 gaan organiseren (en met een enorme delegatie officials zyn komen aanreizen om te kijken hoe het hier gaat) met een „Alterna tief indelingsplan" klaar staan: van af de achtste finales toch weer ver der gaan in twee groepen van vier en de winnaars daarvan de finale laten spelen, zodat iedereen uitge zonderd de toch als onterecht aan wezige uiterst zwakke voetballan den. nog een paar keurige kansen krijgt. Schön laat zich overigens ook al niet al te gemakkelijk in die kaart kyken voor wat betreft zijn opstel ling van vanavond. „Misschien kan Schultz niet spelen. In dat geval staat weer Schnellinger opgesteld." En ook Gerd Miillcr schijnt met een lichte blessure te kampen. „Maar", zegt Schön, „over de voorhoede kan ik nu nog niets zinnigs mededelen om dat ik in samenhang met het mid denveld talloze mogelijkheden heb, als Muller niet mee kan doen gaat wellicht Seeler naar voren, Grabow- ski naast Beckenbauer en Overath op het middenveld en Rohr in de voorste ljjn. Maar dat zullen we al lemaal nog bekijken. Het gaat er maar om, dat we Peru kloppen om toch vooral hier te kunnen Wijven". Maar dat wil nu juist Waldemar Pereira, oftewel Didi ook graag. In zijn schaarse commentaren meldt hij: „Hier in Leon staat het publiek achter ons. En hier blyven betekent meteen ook tegen Engeland spelen, want die zullen daar in Guadalajara zeker, als tweede overgaan. Ik ge loof niet. dat Brazilië het zover zal laten komen, dat Roemenië van hen gaat winnen. En bovendien: het zou toch erg jammer zyn als wy naar Guadalajara moesten om dat Brazilië te bestryden. want dat houdt in dat bevriende Zuidamerikaanse ploegen elkaar moeten uitschakelen. Wat in het Braziliaanse kamp slechts als een hoffeiykheid wordt betiteld als daar de verhoudin gen even worden rechtgezet: „Peru staat door Didi in Zuid-Amerika be kend als „klein-Brazilië," en dat weet Didi maar al te goed. Hy is te gen ons kansloos". Misschien niet tegen Engeland, dat echter hoopvol nog verder is gegaan dan alleen maar het hotel in Leon bestellen: ook voor de terugkeer naar Guadalajara (halve finale» is alles al geregeld. Hetgeen uiteraard niet kan gelden voor de Belgen en de Zwe den, die „wanhoopwedstryden", moe ten gaan spelen. Belgie's Gorthals meldt dan ook telefonisch: „Ik ge loof er nog steeds in, al moet ik toe geven dat het ontstellend zwaar zal worden. Tegen Mexico winnen in het Azteken stadion zal voor het publiek niet te verteren zyn. Maar toch moet het. Onze enige kans ligt geloof ik in het feit. dat de Mexicanen zelf nog veel zenuwachtiger zullen zyn dan wy. Daar moeten we dan ook op spelen. Ze moeten zichzelf tenslot te in hun nervositeit gaan voorby- hollen. ..Wat inderdaad een mogeiykheid is want de Mexicanen zyn niet alleen nerveus in hun uitzicht op de kwart finales. maar óók over wat daarin zal gaan gebeuren. Aangenomen mag nameiyk worden dat Rusland met een uiterst gunstige score tegen El Salvador dit eerste bedryï zal gaan afsluiten. Als Mexico niet dan met de groot ste moeite (bijvoorbeeld één doelpunt verschil) België dan toch klopt, is weinig minder dan een nationale, ramp aan de orde, want dan gaat Mexico als tweede over en dan moet het kwartfinales in Puebla spelen, ver weg van de geheiligde" grond van het Aztekenstadion, waarin al leen al het legioen van meer dan honderdduizend zo ongeveer een doelpunt voorsprong betekent. Vandaar dan ook dat de Mexi caanse kranten nu al ach en wee kermen en zelfs Rusland een .gebaar' willen laten maken, dat dan zou moeten inhouden dat de Russen de hoffeiykheid ten top dryven door het gastland een vervolgd optreden in de eigen voetbaltempel aan te bieden om zelf naar Puebla te ver huizen. Wat de FIFA van zoiets vindt, la ten de bladen wyseiyk buiten be schouwing ADVERTENTIE Neem gratis een gast mee op reis. Op zaterdag of zondag in juni, juli en augustus. Net zo ver en zo lang ale u maar wilt. Het kost u nooit meer dan per persoon. voordelig urt met NS (door Cees Onvlee) VLAARDINGEN Evert Sterk, de 62-jarige trainer/coach van het na tionale zaterdagelftal, kampt, zo als ieder jaar weer, met probleem pjes. Gisteravond, na de laatste oe- fenwedstryd van zyn selectie tegen het naar de tweede divisie gedegra deerde Fortuna Vlaardingen (22) moest de met de zaterdag-XI ver groeide Sterk toch wel even wat zorgelyk kyken als het gesprek op „opstelling" werd gebracht. Al wil de de altijd optimistische Hilver summer daar, na de weinig impo nerende verrichtingen van zyn se lectiespelers onder overigens ook weinig inspirerende omstandighe den warm, „loom" weer' een slecht effectvol veld èn een ram melend combinatie-elftal als tegen stander ook weer niet te zwaar aan tillen. Sterk: „Ik ken de kracht van de meeste spelers toch wel. Afgaande op wat ik tegen Fortuna heb ge zien zou ik eigenlyk moeten zeg gen. dat er nog veel aan het team moet worden gesleuteld. Dat moet natuuriyk ook wel, maar toch valt alles nogal mee. Deze jongens, dit team, kan aanzieniyk beter. Dat weet ik óók De laatste „generale" aan de voor avond van het beschieden interna tionale programma van het zater dagteam op zaterdag 20 juni in Bockum-Hövel tegen Westfalen en drie dagen later, dinsdag 23 juni, in 's-Gravenzande tegen Saarland zal bondscoach Evert Sterk toch ook wel enige zaken duidelyk heb ben gemaakt. In de beide inter lands, waarvoor de zaterdagseiectie overigens geen beroep heeft willen doen op de voor het Nederlands amateurelftal geselecteerde spelers Henk Kiel (Go Ahead Kampen), Jaap van Kesteren (Noordwyk», Jan den Rooyen (SSC '55) Aalt Kok (IJsselmeervogels) en Henk Schouten (Rysoord), zal hy zich g^en zorgen hoeven te maken over een keepersprobleem. Zwart Wit- doelman Ger Reitsma vóór de rust en Noordwyks Jaap van der Niet na de hervatting maakten beiden een uiterst betrouwbare Indruk. Wat Sterk na afloop toch peinzend deed verzuchten: „We hebben nu twee goede doelverdedigers. Dat maakt het óók weer wat lastiger. Want wie-van-de-twee?" Het valt te verwachten, dat de za- terdag-keuzecommissie aan de ta lentvolle Rotterdammer Reitsma de voorkeur zal geven. Gezien diens ervaring, opgedaan in een seizoen by Feyenoord. Sterk: „Maar een Van der Niet in deze vorm, zoals dit hele seizoen eigenlyk, is en blyft een klasse-doelman." Voor de beide overige geselecteerde Noordwyk-spelers, middenvelder Kees Karsten (23) en aanvaller Albert Spaanderman (18), zit de kans er op een verkiezing wat meer in. Ofschoon kleine Kees Karsten („Het was veel te warm om er flink tegen aan te kunnen gaan") als schakelspeler nauwe- lyks uit de verf kwam, omdat hem in de driemanslinie met zwoeger Pleun van der Akker (CSVD) en gangmaker/aanvoerder Rob van zydeveld Heerjansdam) een nogal defensieve taak was opge dragen. Constateerde Sterk in dat opzicht na afloopt „Dat jongetje kan veel beter. Maar hy moet er wèl zin in hebben. In sfeerloze, wat tempoloze duels, maakt hy er al- tyd weinig van. En toch is dat fout van hem. Maar het valt ergens wel een beetje te begrypen. Want met Noordwyk heeft hy al een zwaar seizoen achter de rug en staan er hem nog een stuk of vyf kampi- oenswedstryden te wachten". Gelet op het inspannende verleng stuk van de competitie deed Evert Sterk ook slechts voor één helft (de tweede) beroep op de jeugdige Albert Spaanderman en de spel verdeler van het nog ongeslagen SHO, Ger Reedyk. In die tweede helft, toen de Vlaardingse selectie elf „solliciterende" spelers <o.w. de gebroeders De Jong uit Woer den) aangevuld met de kernspe lers aanvoerde" Aad de Heer en de routinee's Jan en Kees Bouw man er overigens feller tegenaan ging, moesten de zaterdag-voorlo- pigen het initiatief meer-en-meer uit handen geven. Wel was balhan- dige Spaanderman eenmaal dicht by het derde zaterdag-doelpunt via de onderkant van de lat stuitte de bal in handen van doelman Gerrit Uden 'Goal), die even te voren ook een schot van de Noord wij kse linkervleugelspeler fraai had weten te stoppen maar dat was toch een van de weinige keren, dat de formatie van coach Sterk (was voor de rust door treffers van Piet Paulides en Willy Kruisweg binnen 20 minuten op 20 geko men» gevaarlyk werd. Dat tenslotte Kees Bouwman na de rust ook doelman Van der Niet eenmaal kansloos passeerde, was gezien de spelverhouding ook de juiste uit slag (22). De opstelling van het zeterdagteam was: Reitsma (Zwart wit» na rust Van der Niet «Noordwyk); Gouman (Heerjansdam), Van Effrink (Zuid vogels), Maat WVF) na rust Bul stra (ACV) en Smid (ONS), Kar stens (Noordwyk). Van den Akker CSVD) en Van zyderveld (Heer jansdam), Kruisweg (WZC» na rust Grootebroers (BCV), Francke «De Meeuwen) na rust Reedyk (SHO) en Paulide6 «Sprang) na rust Spaanderman (Noord wykL EVERT STERK

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 13