tr Russen zeer goed op schot 'sjechen onditie lerslagen op Snelle Libuda velt Bulgarije MEXICO MOEIZAAM OP GANG Peru pas na rust langs Marokko Belgie komt conditie en schotvaardigheid tekort: 1-4 Muller topscorer - ¥t Ij Benefietduel voor Peru West-Duitsland wist „schande van Marokko" uit: 5-2 San Salvador pas na rust weggespeeld4-0 lAiatste duels in voorronden MAANDAG 8 JUNI WTO PAGINA 9 U IDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - S* ft» Het openingsdoelpunt van 15 (8), gescoord met een ach- rtse kopbal, dat Tsjecho- ^Mije aan de winst op Roe- leek te gaan helpen. MEXICO (ANP) In het Aztekenstadion van Mexico- stad bleef België tenslotte vele punten achter op de zeer degelijke ploeg van de Sovjet-Unie. In conditie en schot vaardigheid het meest. Aanvallend kwamen de Russen zel den dichter bij het doel van Piot dan de Belgen bij dat van Kavaztsjwili. Maar waar de Belgen ten lange leste steeds vastliepen met hun een-twee-combinaties waarin de rechtervoet van Van Himst een weinig doeltreffend aandeel had, combineerden de Russen zelden tot diep in het strafschopgebied, zij schoten. Moentian, Asatian, de middenvelders die herhaaldelijk mee oprukten wanneer daartoe gelegenheid was en de aanvallers Kmelnitski en vooral Bosjovet.s richtten hun volle vuurkracht op Piot. De Belgische doelman redde een aantal keren voortreffelijk, maar greep vier keer mis op de vu rige schoten van de Russen. Een keer in de eerste helft en drie keer na rust en pas toen de stand 40 was, scoorde Lambert voor de Bel gen. nadat 'n schot van Puis via het hout voor zyn op dat moment tref zekere rechtervoet was gekomen. Het elftal van de Sowjet-Unie be zat de conditie om zijn schutters voortdurend in stelling te brengen tegen een Belgische verdediging die vooral na rust geen afdoend ver weer had tegen de ruim opgezette aanvallen van de Russen. Tegenover het zuiver op de „col lectiviteit" gebaseerde voetbal van de Russen, stelden de Belgen meer individueel en individualistisch werk. In het eerste kwartier werd de Rus sische achterhoede door Dockx, Van Moer en Puis nog wel eens geopend, maar de inspanningen die de Belgen daarvoor moesten leveren waren slo pend in het ijle Mexico en moordend In het Aztekenstadion, waar in de schaduwvlakte van het speelveld 'n temperatuur van 33 graden heerste en waar de spelers in de zon werden ,i MENIE WERKT ACHTERSTAND WEG: 1-2 geteisterd door een werkelijk inferna le hitte. Veel erger dan ijle lucht en hitte was de openingstreffer van de Rus sen voor het redelijk goed begonnen Belgische elftal. Die klap kwam na een kwartier keihard aan omdat Bel gië de eerste vijftien minuten meer dan gelijkwaardig aan de Rus sen was geweest en een dikke mi nuut voor het eerste doelpunt zelf 'n voorsprong had moeten nemen Wil- fried van Moet, begaafder maar minder ijverig dan Dockx. was toen kn het doelgebied doorgedrongen bij een vrije trap Hij had de bal voor het inkoppen, maar Kavazatsjwili redde geweldig. De Russische doel- verdediger kon de bal echter alleen maar tegenhouden en niet wegwer ken. Daardoor kreeg Van Moer een tweede gelegenheid, maar van vlak bij vuurde hij dreunend tegen de lat. Terwijl Van Moer en heel Bel gië nog natreurden om die twee ge miste kansen sloeg Rusland terug, keihard. Bisjovets naderde het straf schopgebied en terwijl de Belgische verdedigers een pass verwachtten, schoot de Russische aanvalsleider onverwacht en van buiten het straf schopgebied. Dat was het laatste dat Piot verwacht had. Terwijl hy nog stylvol naar de hoek ging. werd de vaart van de bal al geremd door het net: 1—0. Wat moest Belgie doen? Aanvallen Wat kon België doen? Niets. Lam- DALAJARA (ANP) Het Tsjechische voetbalteam is een 2-1 nederlaag tegen Roemenië uitgeschakeld bij het jk Idkampioenschap voetbal. Bij de rust hadden de Tsjechen ik Petras een verdiende 1-0 voorsprong genomen, maar in ïoa reede helft ontbrak het de vermoeide Tsjechen opnieuw rtootkracht en door doelpunten van Neagu en Dumitrache (J zij hun tweede nederlaag. A rsjechen begonnen zeer agres- spel demonstreerden en meer condi- dit mondde reeds na vier tie bleken te bezitten. In de 57ste minuut viel tenslotte de beslissing. Rechtsbuiten Neague werd in het strafschopgebied door Zlocha vastgehouden en scheidsrech ter De Leo kon niet veel anders doen dan een strafschop geven. Du mitrache liet Vencel geen enkele kans en schoot hard in de linker hoek. Een teleurgestelde Tsjechische trainer Marko zei na afloop: ..Ons ontbreekt de strijdlust van de En gelsen. Technisch zijn wij gelijk waardig". vier uit in een fraai doelpunt kras, dat hij via een kopbal ra^ I. De Roemenen probeerden de gelijkmaker te forceren, gebrek aan schutters stond de- |W( de weg. De Tsjechen, die K buit ende basisploeg had- Baten wegens gebrek aan in- [en Brazilië, bezaten in Bohu- wfl teelv echter een zeer actieve h« di evan links naar rechts en 'n doorlopend gevaar bleek e Roemeense achterhoede, loemeense keeper Vencel had ook bijzonder druk en voor- 2 de 16e minuut werd hy zw aar Kis proef gesteld door Dumitrache. g :Jterste kwartier was trouwens sl voor de Tsjechen, die daar ter reeds de rekening kregen wilpiteerd voor hun overmoedige areanu kreeg meer greep op su jechische spel en waagde zich hc 'en dan eens naar voren. Een it Bnceerde hij Dembrowski lou knot ging rakelings langs het dsche el. De Roemenen be toen dat de kans nog lang ffkeken was en vielen fel aan. W jammer dat scheidsrechter niet op de juiste wyze op- egen wel eens te hard spel| to Bohumil Vesely en Migas khtoffer werden. Nog eenmaal de Tsjechische rechtsbinnen een prachtige kans de sco- J erhogen tot 2-0 toen de weer I Mk spelende Petras hem ichitterende pas verschafte, 'de Tsjech faalde Treffers 57ste minuut viel tenslotte ingenomen van Jurkanin meer stootkracht in :he aanval te brengen, hy slaagde niet. En toen toten na de hervatting Nea- fHorvath te hebben omspeeld, jjkmaker had gescoord, klap- in elkaar. Vooral om- Roemenen toen veel frisser De Belg Wilfried van Moer slaat zijn handen voor zijn ge zicht nadat hij een levensgrote kans op het openingsdoelpunt 1 heeft gemist MEXICO i ANP t Na de tweede ronde van de kwartfinales bij het wereldkampioenschap voetbal zijn er 45 doelpunten gescoord. De Westduitser Gerd Müller heeft zich naar boven gewerkt en de Belgische schutter Wilfried van Moer ver dreven Müller scoorde vier doelpunten, waarvan drie in de wedstrijd tegen Bulgarije. Hij wordt gevolgd door Cubillas iPerui en Jairzinho «Brazilië», die elk driemaal de roos trof fen. Vervolgens komen met twee doelpunten de Belgen Van Moer en Lambert, Petras (Tsj.), Uwe Seeler (W.-Dld.), de Rus Bichovets en de Mexicaan Valdivia. Drieëntwintig spelers scoorden elk eenmaal. MEXICA-STAD ANP Door de directeur van het Mexi caanse vreemdelingenverkeer is een voorstel bij de FIFA-presl- dent, Sir Stanley Rous gedepo neerd om na de wereldkam pioenschappen een benefietwed- stryd te laten spelen voor de slachtoffers van de aardbeving in Peru. De heer Miguel Ale- man. dacht daarby aan een wedstrijd tussen de wereldkam pioen en een selectieteam uit de Zuidamerikaanse landen. De spelers van Peru hebben be sloten de premie, die zfj na de achtste finale zullen ontvangen ten bedrage van 250 dollar, aan de slachtoffers ter beschikking te stellen. hadden het toch wel geklaard. Ze vormden een schitterende ploeg". Wilfried van Moer. de ongelukkige Belg die in de 13de minuut voor open doel miste, zei: „De bal raakte de schot nog wanhopig te blokkeren. onderkant van mijn schoen, ging recht omhoog en kwam tegen de lat mand kan zich veroorloven gemak- Misschien was ik te bang, maar nie- kelyke kansen als deze te missen". bert voelde de adem van Koertsila- wa voortdurend in zyn nek, Kaplltsjni week niet van Van Himst en was best bereid van tyd tot tiid een overtreding te maken. Gezegd echter moet worden dat de Belgen door hun korte combinaties als het ware de overtredingen uitlokten De Russische aanvallers zochten hun tegenstanders veel minder op. Hoe de Russen ook aanvielen, snel of lanezaam, steeds werd door het meesterbrein van Asatiani en in mindere mate van Moentijan een voortreffelijk gebruik van de ruimte gemaakt. Maar wat de Russen tegen Mexico niet konden, lukte zaterdag wel: het aanbrengen van variaties in het spelpatroon. Goed tien mi nuten na rust bijvoorbeeld verraste Asatiani de hele verdediging en ook doelverdediger Piot zoals Bisjovets het bijna een vol uur eerder had ge daan. Weer vloog de bal van buiten het strafschopgebied in doel- 2—0. Rusland dat zeker leek. stond door die kogel van Asatiani absoluut vei lig. De ploeg trok zich iets meer te- rugen liet het «vruchteloos! pogen over aan de Belgen. Maar de Bel gische drang werd geleidelijk min der. Dockx en Van Moer gingen niet meer lichtvoetig over het veld. This- sen en Heylens konden niet van voor naar achter blijven rennen. Van Himst werd voornamelijk verkeerd begrepen waarmee iedere grond voor een vruchtbare samenwerking l.n de aanval van de Belgen was ver dwenen. Zeven minuten na de tref fer van Asatiani scoorde Bisjovets opnieuw met een meesterlijk kop balletje. waar Piot zich best een klein beetje voor mocht schamen en tien minuten later vuurde Kmelnits- ka nog een keer feilloos in. Pas en kele minuten voor tyd verzilverde Lambert een kans zoals Van Moer er in het eerste kwartier één had la ten liggen Die treffer kwam echter bijna vijf kwartier en vier Russische treffers te Kat. Het enige negatieve punt voor de sterke Russen waren de blessures van de achterhoedespe lers Kaplitsjni en Dsjodsjoejaswili. De Belgische coach Raymond Goet- hals zei na de nederlaag: „Dit is geen echte droeve dag voor België aangezien Rusland zich één van de schitterendste en best georganiseerde ploegen heeft getoond die ik in lan ge tijd aan het werk heb gezien. Het zal heel moeilyk zyn voor elke ploeg om Rusland te verslaan. Onze spe lers hebben goed gespeeld maar de Russen in deze vorm hadden we nooit kunnen verslaan" Ook de Belgische aanvoerder Paul i van Himst prees de Russen. Hij zei: i „We hadden pech dat we niet de i j kans voor open doel benut hebben j kracht golfde aanval op aanval op en daardoor de leiding hebben geno- Simeon Simeonov af. Met spreekko- men. maar het tom geen verschil ren „Libuda, Libuda" kozen de Duit- hebben gemaakt, want de Russen 1 se supporters al snel hun favoriet. De Het tweede doelpunt Rusland de Rus Byshovets heeft hard uitgehaald De beide Bel- gische verdedigers proberen het LEON (ANP) Reinhard „Stan" Libuda. Deze speler van Schalke '04 heeft in zijn eerste optreden tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal getoond van onschatbare waarde te zijn voor het Westduitse elftal. De 27-jarige Libuda scoorde tegen Bulgarije zelf eenmaal en had in nog enkele treffers een levensgroot aandeel. Verder bracht hij de Bul gaarse defensie met onnavolgbare acties herhaaldelijk in het nauw. Het is dan ook onbegrijpelijk dat bondscoach Helmut Schoen deze voortreffelijke speler passeerde voor het teleurstellende openingsduel te gen Marokko. Het zwakke Mexicaan se debuut va«n de Duitsers werd nu volledig uitgewist en met een luidbe- jubelde overwinning van 5-2 stapte West-Duitsland de kwartfinales bin- Schoen had in vergelijking met de wedstrijd tegen Marokko drie wij zigingen in zijn elftal aangebracht en dat had „wonderen" tot gevolg. De inzet was ineens veel groter en de Bulgaren, by wie slechts Simeo nov, Penev, Dermendjiev en Bonev gehandhaafd waren na de nederlaag tegen Peru. werden volledig overklast Toch moest West-Duitsland net als tegen de Marokkanen het ope ningsdoelpunt aan de tegenstanders toestaan. In de 12de minuut paatste Boney een vrije trap naar de vrijstaande Mikodimov, die van zeker achttien meter met een schui ver doelman Sepp Maier kansloos liet (0-1). Ondanks deze achterstand liet de Duitse ploeg zich niet uit zijn ritme halen. Integendeel Met verhevigde LEON <ANP> Het resultaat van Peru Marokko (3—0i was duide lijk. de cijfers zijn echter bedriege- Ujk. Peru was sterker, zonder twij fel Maar de overwinning was be nauwd en kwam pas tot stand na dat de ploeg, die tegen Bulgarye zulk voortreffelijk aanvalsspel had I laten zien drie-kwart van de wed strijd tevergeefs storm had gelopen op de Marokkaanse verdediging. Marokko verdedigde soms paniekerig, gejaagd, gehaast, gespannen. Maar altyd correct. Peru viel aan, on ophoudelijk Op het middenveld legden Mifflin later Cruzado en Challe de basis voor een lange reeks aanvallen, maar steeds weer wilde doelman Allal Kassou niet opzy gaan voor het vaak te slecht gerichte vuur van de Peruvianen. De slanke korporaal eerste klas- hoornblazer uit het koninklijke muziekkorps had het geluk dat Peru opvallend slecht schoot. De tegen Bulgarye zo gevaarlijke Gal- lardo trainer Didi verving hem ook een kwartier voor tyd kreeg in de periode dat hy mocht mee spelen zeven redelijke kansen. Zyn schoten vlogen echter zonder man keren richting hoekvlag of hoog naar de zon, die in Leon voor een temperatuur zorgde die de 22 spe lers niet volledig onbekend voor kwam. Allal Kassou verdiende dat geluk De doelman, die ook tegen West- Duitsland voortreffelijk had ge speeld, had in die wedstrijd een hinderlijke enkel-bleussure opgelo pen en tot vlak voor de wedstrijd bleef zijn meespelen onzeker. besloten de Marokkaanse leiders Allal Kassou een pijnstillende in jectie te geven. Peru, is, want ook in Mexico ge beuren nog maar zelden wonderen, nu vrijwel zeker van een plaats bij de laatste acht. Kwart-finalist dus tegen vermoede lijk Engeland of Brazilië, maar het elftal dat Marokko versloeg 7-al meer, héél veel meer moeten pres teren om tot de halve eindstryd door te dringen. De ploeg van Didi maakte pas zijn doelpunten nadat de onervaren Marokkanen hun laatste reserves hadden verbruikt. Drie treffers blijven een verdienste van Peru, maar het is tegen de een oog van het Afrikaanse continent der bijna-voetbalbllnden bepaald geen topprestatie. Die 3 treffers werden pas ver na de rust gescoord: in de 65ste minuut door Cubillas, vier minuten later 20 door Sotil en in de 75ste mi nuut 30 door opnieuw Cubillas. ►ort Lupe, de als favo- merrie uit de stal Stan- |Joel onder jockey A. Barclay in Epsom met duide- schil gezegevierd over vijf tien in de Epsom Oaks en 1 deze Engelse klassieker op gebracht MEXICO STAD (ANP) Reeds voordal de eerste trappen tegen de bal waren gedaan in het treffen tus sen Mexico en San Salvador was het totaal volgepakte stadion in de Me xicaanse hoofdstad ervan overtuigd dat Mexico de eerste zege op San Salvador zou gaan behalen in een wereldkampioenstoernooi. Uit volle borst werden de nationale hymnen gezongen en het stadion leek een vlaggenzee. Deze optimistische verwachtingen waren gestoeld op de uitlatingen van de lieveling van het Mexicaanse pu bliek. de 25-jarige Enrique Borja di" in zijn tot nu toe 32 landenwedstril- dcn reeds 18 doelpunten heeft ge maakt. In de openingswedstrijd tegen Rusland faalde Borja. die als de betaalds voetballer van zyn land geldt. Hy had dus wel leis goed te punt liet aantekenen. Fragoso was maken. op links alleen doorgebroken en uit In de eerste helft was San Salva- zijn voorzet brak Pandilla de score dor een vrijwel gelijkwaardig tegen- open. stander. Reeds In de negende minuut rilde het Aztekenstadion toen Rodri guez plotseling voor de Mexicaanse keeper opdook, doch zijn schot be landde tegen de paal. Het werd steeds stiller rond de gloeiend hete arena. De toeschouwers waren byzonder teleurgesteld over het spel van hun favorieten, die zeer nerveus opereerden en die er niet in slaagden unieke scoringskansen in doelpunten om te buigen. Borja en Val Divia faalden voor open doel in resp. de 24ste en 25ste minuut. Maar enkele seconden voordat de rust aanbrak explodeerde het stadion bij Dit doelpunt had blijkbaar de ban gebroken bij de Mexicanen, die di rect na de hervatting fel attaqueer den en reeds twee minuten later succes boekten. Val Divia ontdeed zich met een aantal schijnbewegin gen in het vijandelijk strafschopge bied van twee tegenstanders en schoot van ongeveer zeven meter moeiteloos in. San Salvador trachtte het spel te vertragen, maar deed dit uiterst onbeholpen. De Arabische scheidsrechter Kan- del zag zich zo nu en dan genood zaakt in te grijpen voor de vreemde wijze waarop San Salvador de nu „in na toen Pandilla het eerste doel- a winning mood" verkerende Mexi- wachtingen. canon trachtte af te stoppen. Fu rieus aangemoedigd door het gescan deerd Mexico, Mexico gillende pu bliek rolden de aanvallen naar het doel van de wanhopig wordende Ma- gana. Hy weerde zich voortreffelijk, maar het was een duidelijke zaak dat hy toch nog zou moeten buigen. En inderdaad was hij nog tweemaal kansloos op de nu wel harde en ook zuivere schoten van de Mexicaanse aanval. In de 58ste minuut was het Fragoso die haarscherp inschoot en zeven minuten voor tijd werd San Salvador voor de vierde maal ver nederd toen invaller Baraguren met een enorme kogel doel trof. Naast de schutters onderscheidde zich vooral verdediger Gustavo Pena. maar idool Borja bleef onder de ver- 27-jarige Schalker stelde hen niet teleur. In de 19de minuut onder nam hij een van zijn gevreesde solo's Om ten minste te kunnen bouwen en richtte van de rechtervleugel op °P <*eze hoeksteen uit de defensie het Bulgaanse doel Simeonov liet de bal door zijn handen glippen. Hy viel nog wel uit, maar kon niet ver hinderen. dat de bal vlak achter de doellijn de grond raakte. Onder pro test van de Bulgaren kende de i Spaanse scheidsrechter Jose Maria Ortiz de Mendibil het doelpunt toe 11-1). De snelle Duitse aanvallers kon den vaak slechts met grove charges door de Bulgaarse verdediging wor den afgestopt. In de 28ste minuut werd het 2-1 toen Libuda een rush besloot met een prachtige voorzet. Dne meter voor het Bulgaarse doel ontving Gerd Müller de bal. Langs de uitvallende Simeonov schoot de speler van Bayern München raak. Hierna liet West-Duitsland tot de rust de tegenstanders komen. Men ging op balbezit spelen, maar ver waarloosde de aanval zeker niet. In elke tegenstoot school gevaar. Tel kens weer was het Libuda, die ver- wairing stichtte in de Bulgaarse de fensie. Met nog twee minuten in de eerste helft te spelen kreeg Becken- bauer een unieke kans Hij om speelde knap drie Bulgaren, maar zijn van acht meter afgevuurde schot bezat net niet voldoende venyn en Süneonov kon met een fraaie safe redding brengen. Nadat Penev eerst nog een I kans had gemist, viel de feitelijke beslissing in de 52ste minuut. „Wei- verwind" Libuda kon binnen het 1 strafschopgebied door Gaganelov slechts onreglementair tot staan wor den gebracht Bomber Müller had van elf meter geen moeite om Simeonov te passeren i3-l>. Vrijuit spelend kon West-Duits- land via Uwe Seeler 69ste minuut). Uruquay—Zweden die |n dit duel een rol op het mid- Qroep 3; denveld vervulde, en nogmaals Mül ler (67) de eerste hattrick in dit toernooi tot 51 uitlopen alvorens Kolev met nog drie minu ten te spelen de eindstand op 5-2 bracht. De woensdag geplande wedstrijd Peru West-Duitsland is nu alleen van belang voor de indeling van de kwartfinales, waarbij de winnaar van groep vier West-Duitsland of Peru) tegen nummer twee van groep drie i waarschijnlijk Engeland moet uitkomen. De verliezer van Peru- West-Duitsland heeft dan Brazilië tot tegenstander^ MEXICO-STAD «AP» De vol gende wedstrijden zullen worden ge speeld op de laatste twee dagen van de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetballen: Woensdag 10 juni: Groep 1. Sowjet UnieEl Salvador. Groep 2: I BraziliëRoemenië. Groep 4: Peru—West-Duitsland. Donderdag 11 juni Groep 1: Mexico—België. Groep 2: ItaliëIsraël Groep 3: EngelandTsjecho-Slowakye Groep 4: Marokko—Bulgarye. Alle wedstrijden beginnen om 28 uur

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9