Kalme Britse verkiezingssfeer door dokters en typografen doorbroken Rogers: geen grondtroepen voor Cambodja Sony, grate merteni GOLD SPUR Massale plundering in Stockholm na staking van de Zweedse politie Zwitserse kiezers tegen vermindering van vreemdelingen Sojoez-9 halverwege duurrecord 25 stuks Gevaarlijke consequenties van twee conflicten In rep en roer [El Caetano en Vorster spraken over bouw clam Nixon wijzigt regering-VS Twee Israëlische luchtaanvallen MAANDAG 8 JUNI 1970 LEID6CH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze correspondent) ONDEN (GPD) De gezapige sfeer van de Engelse ver- ngscampagne, sterk beïnvloed door het stralende zomer- is wreed door conflicten verstoord. dokters en tandartsen zijn (vuur en vlam omdat de re ge- geweigerd heeft een salaris van niet minder dan procent, zoals aanbevolen r een onpartijdige commissie, der meer toe te staan. Zij zul- niet staken, maar dreigen hun linisfcratieve medewerking aan nationale gezondheidsdienst «tateen, welke daardoor ern- kan worden ontwricht. te te Fleet Street bi rep en door een dreigende typografen- ing, welke indien geen oplossing lt gevonden, woensdag zal in- en ernstige consequenties zal jrengen voor de verkiezingen, dat de strijd niet meer in de bla- kan worden gevolgd, vcor de agen van het wereldkampioen- p voetballen. Erger is echter dat staking waarschijnlijk het voort- lan van een of meer landelijke die met grote finan- moeilijkheden hebben te kam- gevaar brengt. t besluit inzake de artsen houdt at de jonge ziekenhuisassisten- wier positie hopeloos slecht de aanbevolen dertig procent er meer zullen ontvangen. De ing wil wat de huisartsen, spe ten en tandartsen betreft niet !T gaan dan 15 procent en de van prijzen en inkomens, die het economisch heil van het waakt, laten beslissen over de 15 procent. Op 15 juli zal de hierover rapport uitbrengen, is met deze salarisverhoging de medici een enorm bedrag, fljjk van 85 miljoen pond (750 en gulden) gemoeid. De rege- vreest dat daardoor de uitvoe- wn het programma van de zie- üsbouw in het gedrang zal ko en ook dat de onverminderde ng van de door de commissie rolen som een ongewenst •baleffect op andere zo de vrije beroepen zal uitoefe- |mi Nieuwe crisis irena geworpen. Oppositieleider Is fel strijdpunt in de verkie- rena geworpen. Oppositieleider heeft de beslissing van de re- v r, I gering om voor de dokters niet on middellijk het voHe bedrag te hono reren aangegrepen om uit te bazui nen dat de werkelijke reden daar voor niets anders kan zijn dan dat de Labourregering een nieuwe eco nomische crisis verwacht. Richard Crossman. de Britse mi nister vajn Sociale Zaken, zou dit te genover de dokters als hoofdargu ment tot uitstel van de 15 procent hebben aangevoerd, hetgeen hij ont kent. Hij heeft alleen de nadruk ge- LISSABON AP» De Zuidafri kaanse premier John Vorster is per auto uit Lissabon naar Spanje ver trokken na een werkbezoek van vier dagen aan de Portugese hoofdstad. Beide regeringen hebben officieel verklaard dat tijdens het bezoek be sprekingen waren gevoerd over een groot aantal onderwerpen van we derzijds belang voor beide landen. De communiqué's waren echter bij zonder onduidelijk over wat er tijdens de besprekingen bereikt is. Volgens waarnemers was het be langrijkste onderwerp van besprekin gen tussen Vorster en de Portugese premier Marcello Caetano de bouw van de Cabora Bassa-dam in de Zambezi rivier in Mozambique, waar in beide landen financiële belangen hebben. Het project wordt bedreigd door moeilijkheden nu een buitenlands consortium dat de dam volgens con tract zou bouwen zich na sterke pressie van de Zambiaanse president Kenneth Koenda wil terugtrekken. ui-president Soekarno van iesië vierde zaterdag zijn 69e ardag. De gezondheid van arno laat veel te wensen Hij is dodelijk vermoeid en r bleek uit. Zijn lievelings ter Rachma Wati (zie foto al het mogelijke om het de ^resident naar de zin te ma- Fransman kweekte beste roos De Fransman Georges Delbard- Chabort heeft op de 15de interna tionale wedstrijd voor het kweken van nieuwe rozen, de eerste prijs, een gouden medaille, gekregen. Door deelnemers uit zeven landen (West- Duitsland, België, Nederland,Frank rijk. Groot Brittannië, Ierland en de Verenigde Statenwerden 68 nieuwe typen rozen ingezonden. Bom in Dublin Het huis in Du blin van de republikein John Kelly die in de gevangenis zit in verbond met een wapensmokkel-affaire die tot °ien orises in de Ierse regering leidde, is gisteren door een ontplof fing zwaar beschadigd. Niemand werd echter gedood of gewond. Ontmoeting De Gaulle—Franco Vandaag heeft de Franse oud-pre sident generaal De Gaulle, in Ma drid een ontmoeting gehad met het Spaanse staatshoofd, generaal Fran co. Na het onderhoud bood Franco De Gaulle een lunch aan. legd op het inflatiegevaar, maar de rel over wat hjj wel of niet zou heb ben geaegd duurt voort. De kanselier van de schatkist, Roy Jenkins, heeft ontkend dat er sprake zou zijn van een nieuwe noodtoestand. De enige die in nood verkeert is oppositielei der Heath, zed hij sarcastisch De conservatieve leiders zitten in derdaad in de put omdat de opinie peilingen van vtff verschillende on derzoekorganisaties Labour hardnek kig een voorsprong van ongeveer 5 procent blijven geven, hetgeen een Lagerhuismeerderheid over alle par tijen van 65 zetels betekent. Fleet Street De typografen verlangen een inte rimloonsverhoging van 25 procent en hebben het aanbod van 5 procent van de werkgevers verontwaardigd afgewezen. Hun bestaande loonrege ling is twee jaar oud. Doordat de ty- WASHINGTON (Reuter) Presi dent Nixon heeft zaterdag bekendge maakt, dat Robert Finch aftreedt als minister van Gezondheid, Opvoe ding en Maatschappelijke zorg. Finch wordt nu één van de adviseurs van Nixon. De opvolger van Finch als minister is Elliot Richardson, tot dusver onderminister van Bui tenlandse Zaken. Dit is de eerste kabinetswijziging sinds de ambtsaanvaarding van Ni xon in januari 1969. Nixon heeft zelf de mutatie aa.n de pers meegedeeld. Hij zei niet, wie hij als onderminis ter van Buitenlandse Zaken als op volger van Richardson zal be noemen. Nixon zei wel dat hij Finch, één van zijn beste vrienden, in het Witte Huis nodig heeft, om hem van advies te dienen over aangelegenhe den van binnenlandse aard en even eens op sommige terreinen van de buitenlandse politiek. De nieuwe functie van Finch is overigens van veel lagere orde in de regeringshiërarchie en Finch merk te. dan ook tegenover de pers op dat hij er. wat zijn salaris aangaat, op achteruit gaat. Hij zal in plaats van 60.000 dollar per jaar, thans 42.500 dollar krijgen. TEL AVIV (Reuter) De Israë lische luchtmacht is zondag op twee fronten in actie gekomen, zo heeft een militaire woordvoerder in Tel Aviv meegedeeld. Eerst ondernam zij vroeg in de morgen twee aanvallen op posities van guerillastrijders in Libanon en daarna heeft zij een vier uur durende aanval uitgevoerd op Egyptische posities langs het Suez- kanaal. De eerste twee aanvallen wa ren gericht tegen bases op de hellin gen van de berg Hermon, in een ge bied ten oosten van de rivier de Hatzbani. De twee aanvallen, die elk ongeveer 15 minuten hebben geduurd, volgden op een beschieting met Kat- joesja-raketten op de grensstad Kir jat Sjmonah op twee achtereenvol gende avonden. De woordvoerder zei dat alle vliegtuigen veilig op hun basis waren teruggekeerd. pograven massavergaderingen by- j probeert de staking te voorkomen, woonden zijn de landelijke bla- maar er is weinig tijd. den reeds de vorige week met ha- j Men \Taagt zich thans bezorgd af peringen verschenen. De regering of in Londen hetzelfde zal gebeuren WASHINGTON, PHNOM PENH (AFP, Reuter) Amerika zal zijn grondtroepen niet gebruiken om het militaire regime van generaal Lon Nol in Cambodja in het zadel te houden, ook al zou het gevaar bestaan dat Cambodja door de com munisten onder de voet wordt gelo pen. Dit heeft minister van Buiten landse Zaken Rogers gisteren in een vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie verklaard. Hij herhaalde dat de Amerikaanse strijdkrachten zich voor het eind van de maand uit het grensgebied zullen terugtrek ken. Intussen liet hy er geen twijfel over bestaan, dat de troepen van Zoid-Vietnam en Thailand wel kun nen worden gebruikt, als het bewind van Lon Nol gevaar loopt. In dat geval zouden deze troepen lucht- en andere steun van Amerika krijgen. Minister Rogers deelde mee, dat hij omstreeks 28 juni naar Zuidoost- Azië gaat, waar hy o.a. Zuid-Viet nam zal aandoen en in Manilla aan een ministerconferentie van de zuid- oostaziatische verdragsorganisatie zal deelnemen. Een subcommissie van de Ameri kaanse senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen heeft zondag bekendgemaakt dat de Amerikaanse regering sinds 1966 ruim 230 miljoen dollar heeft verstrekt om de Thai- landse troepen in Zuid-Vietnam. on der wie 11.000 man keurtroepen, be kend onder de naam „Zwarte Pan ters", gevechtsklaar te kunnen hou den. Deze bekendmaking, die geba seerd is op verklaringen van getui gen. afgelegd op hoorzittingen, zou in tegenspraak zjjn met de woor den van premier Kittikatsjorn van Thailand. Deze zou op een perscon ferentie op 1 Juni in Bangkok ver klaard hebben dat de vrijwilligers uit Thailand die in Cambodja zul len gaan strijden, in tegenstelling tot de Thailandse vrijwilligers in Vietnam die door Thailand zelf wor den betaald, op kosten van de VS bewapend zullen worden. Aan het eind van het driedaagse bezoek aan de Cambodjaanse hoofd stad Phnom Penh door de Zuidviet- namese vice-president Ky is verno men dat, ofschoon er geen militai re alliantie tussen de twee landen is gesloten, Zuid-Vietnam Cambod ja onbeperkte militaire steun heeft beloofd. Zuid-Vietnam zal biyven steunen zelfs al zou Washing ton zich hiertegen verklaren. „Een communistisch Cambodja zou voor ons een onmogeiyk iets zyn, iets wat we niet zouden kunnen toe staan", zei een welingelichte Zuid- vietnamese diplomaat. Cambodjaanse regeringstroepen BERN. (Reuter) —De manneiy- ke kiezers in Zwitserland hebben gisteren in een referendum afwijzend beschikt over een voorstel om binnen vier jaar het aantal, in Zwitserland wonende vreemdelingen met een der de te verminderen. Volgens de grondwet had het voor stel, afkomstig van het parlementslid James Schwarzenbach uit Zürich, zo wel een meerderheid van stemmen in het gehele land nodig, als ook de steun van een meerderheid van de kantons. Toen de uitslagen van 18 kantons bekend waren, bleken elf het voorstel in meerderheid te heb ben verworpen. Er zUn in totaal 25 kantons. De einduitslag was 557.714 stem men vóór en 654.588 stemmen tegen hé% voorstel van Schwarzenbach om het. aantal vreemdelingen te be perken tot tien procent van de be volking per kanton. Voor het kan ton Geneve wilde de afgevaardigde een uitzondering maken, gezien de vele internationale instellingen die in de gelijknamige stad zijn gevestigd. Daar zouden de vreemdelingen een kwart van de bevolking mogen uit maken. Aanvaarding van het voor stel zou hebben betekend dat onge veer 320.000 van de meer dan 900 000 vreemdelingen het land hadden moeten verlaten. Schwarzenbach kreeg een meer derheid in de Duitssprekende kan tons Luzern. Uri, Schwyz en Solo- thurn, het tweetalige kanton Fri- bourg/Freiburg en het Franstalige Bern. alsmede in de Duitstalige halve kantons Obwalden en Nidwal- den. De opkomst was byzander groot. Terwul gewoon slechts 30 procent van de manneiyke kiezers by een re ferendum naar de stembus komt, va rieerde de opkomst nu van 63 tot ongeveer 83 procent. Het voorstel van Schwarzenbach was ingegeven door vrees voor „bui tenlandse overheersing", vooral ge richt tegen het grote aantal gastar beiders uit landen als Italië. Joego slavië. Spanje en Griekenland. Daarbij werd echter ook gedacht aan de vluchtelingen uit Tsjecho-Slo- wakye en Hongarije die zich in Zwit serland hebben gevestigd. Een ander argument van Schwarzenbach was dat buitenlanders door het bankge heim gelden in Zwitserland kunnen deponeren, die op oneeriyke wijze verkregen zijn. Zo is van Ameri kaanse zUde wel de klacht geuit, dat de onderwereld van de VS ongestoord „besmet geld" in Zwitserland kan hebben het belangrijke vliegveld by Siem Reap, in de buurt van Ang kor Wat. heroverd. In militaire kringen is evenwel gezegd, dat Vietcong-troepen Siem Reap, 235 km ten noordwesten van Phnom Penh, nog steeds omsingeld houden Aan de andere kant hebben Cambodjaan se troepen de wegen naar Siem Reap geblokkeerd. De sterkte van de Cam bodjaanse troepen wordt op duizend man geschat, die van de Vietcong op ongeveer hetzelfde aantal. Siem Reap ligt slechts 8 km van de 800 jaar oude ruïnes van Angkor Wat. als tien jaar geleden in New York, waar een serie stakingen geleid heeft tot een sterke vermindering van het aantal bladen. Dit zou tevens een ver mindering van individuele en politie ke keus betekenen en een ondergra ving van de democratie Het zou de eerste dagbladstaking worden sinds 1955 toen er ook gedu rende een verkiezingsperiode werd gestaakt. Bij de algemene werksta king van 1926 sukkelde een aantal nationale bladen door, ten dele met behulp van andere niet door bonden beheerste persen. De Daily Mail werd oa. in parijs gedrukt, terwijl Winston Churchill een spe ciaal staatsblad op de bureaus van de Morning Post 'thans Daily Tele graph) redigeerde. In 1954 besloten de dagbladdirec ties zich solidair te verklaren met elke krant bij welke werd gestaakt, zodat er in dat geval geen enkel an der blad zou verschynen. Dit om de in moeilijkheden geraakte krant niet door concurrentie verder te benade len. In 1960 sneuvelden er twee Londen- se kranten, nl. de liberale News Chronicle, opgericht door Charles Dickens als de Daily News, en de tot het concern behorende The Star. De sociaaldemocratische Daily He rald verdween, maar werd als The Sun voortgezet. Deze moest echter na enkele jaren het onderspit del ven, maar werd dit jaar door een ander concern overgenomen en ver schijnt thans in nieuwe vorm. MOSKOU (AP) De vorige week maandagavond om 20 uur Ned. tijd gelanceerde Sojoez-9 met aan boord Adrian Nikola jew en Witaly Sevastjanof zette vandaag zjjn ruim- tevlucht voort zonder dat er door Moskou gegevens werden verstrekt over de taken die de ruimtevaarders inmiddels uitvoeren, of het uitein delijke doel en de duur van de vlucht. Vannacht maakte het ruimteschip zijn honderste omwenteling om de aarde. Zaterdagavond om 19.07 uur had het tweetal het Russische duurre cord voor een bemande vlucht verbe terd. Dat stond sinds juni 1963 op naam van Bykowsky, die in een Wo- stok-5 4 etmalen. 23 uur en 6 minu ten in de ruimte bleef. Tijdens de recente drielingvlucht van de Sojoez nummers 6. 7 en 8 waren de zeven bemanningsleden ieder enkele minu ten korter dan Bykowsky in de ruimte. Het absolute duurrecord staat op naam van de Amerikanen. Borman en Lovell (beiden van de kerstvlucht om de maan en laatstgenoemde ook van de Apollo-13 die schipbreuk in de ruimte leed) vlogen in december 1965 in de Gemini-7 gedurende 330 uur en 35 minuten, dat is 5 uur en 25 minuten minder dan veertien dagen. Zij trokken toen 206 baantjes om de aarde en legden daarin 9,2 miljoen kilometer af. Willen de Russen met de vlucht van de Sojoez-9 dit record verbete ren, dan moeten zij minstens tot aanstaande maandag 14.35 uur Ne derlandse tijd in de ruimte blijven. ADVERTENTIE (Van onze oorrespondent) STOCKHOLM (GPD) Demonstraties, een teveel aan overwerk, ambassadebewakingen, veeleisende staatsbezoeken en een te lage salariëring hebben tot staking van het grootste gedeelte van de Zweedse politie geleid. In Stockholm, met 1 miljoen inwoners, waren in de nacht van zaterdag op zondag slechts 20 politiemannen beschikbaar. De rest had zich op zaterdag ziek gemeld en vertwijfelde commissarissen probeer den de vier politieauto's voor permanente bewaking in be weging te houden. Dank zy het fedt dat kranten, ra dio en televisie dit meteen bekend maakten resulteerde dit tekort aan ordebewaking in een festyn voor de gemotoriseerde nozems, die Zweden nog steeds rijk is. Karavanen van auto's met nozems bestormden drankzaken in het centrum van Stockholm en plunderden deze vol ledig. Ook in de voorsteden werden drankzaken volledig leeggehaald, waarna radio- en herenkledingzaken eenzelfde lot ten deel viel. Ongestoord door de politie werd de orgie daarna voortgezet in een openluchtdancing in de voorstad Vaxholm. waar men auto's, muziek instrumenten en inrichting verniel de. De kassa van die avond werd eveneens meegenomen. De enige po- litie-agent die in dit geval de over macht van enkele honderden no zems volgde kon niets anders doen dan de nummers van de auto's no teren. In Gothenburg, Malmö en Stock holm werden eveneens levensmidde lenzaken en automaten geplunderd. De vertwijfelde zakenmensen, die de politie belden, kregen slechts te horen dat er jammer genoeg geen politie beschikbaar was. Iedereen was ziek. Oorzaak van deze staking is voor namelijk het lage inkomen. Een po litieman in Zweden verdient gemid deld 1360 gulden per maand, plus toeslagen, hetgeen m Zweden abso luut onvoldoende is en in geen enke le verhouding staat tot het vele werk dat zy gedwongen zyn te ver richten. Gemiddeld werden tydens het weekeinde zeven inbraken per uur geregistreerd, waaruit moge biyken dat het corp6 inbrekers deze gelegenheid dankbaar heeft aan vaard. De 500 agenten die in Stock holm staken werden op zondag suc- cessleveiyk vervangen door 200 agenten van de gemeenteiyke poli tie uit plattelandssteden. De hoofdcommissaris van politie in Stockholm achtte het op zondag nog niet noodzakeiyk de hulp van het leger ln te roepen, maar waar schuwde voor een langer uitbiyven van een hernieuwde collectieve ar beidsovereenkomst voor de politie in Zweden. Plantenbakken omgegooid en vertrapt. Etalageruiten ingesla gen. Rovende jongelui. Het kan allemaal in Stockholm. De poli tie staakt

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7