oedan: een Arabische toekomst? VUTA1R REGIEM VAN NIMERI IS 01 ERDUIDELIJK AANWEZIG DE STEDEN rPe|i baan is maar een baan... Fransen zijn terug in WEU Nieuwe uitgaven POMPIDOU MET BEIDE BENEN OP DE GROND Poolse kaper met vliegtuig naar Kopenhagen DOMPER [in vogelvlucht DAG 6 JUNI 1970 PAGINA 9 (Door Henk Kolb) 30UM (GPD) „Wonen in de Soe- bgt de vrouw van een westelijke diplo- '1 is zoiets als leven in een militair [overal waar je kijkt zie je de laatste daten". Deze overduidelijke militaire aanwezigheid van Nimeri's regime is een on vermijdelijk bijverschijnsel van een voorals nog manifest gebrek aan innerlijke zekerheid dat de revolutionairen zich ook met vreedza mer middelen zouden kunnen handhaven. ivangrijke militaire parade, tlegenheid van de revolutie- :h al schaarse asfalt van iese hoofdstad vermorzelde opgetogen toejuichin- het verzameld volk. hiel- ^neer in dan een poging om inifestatie van nationale nationale trots aan te Zy betekende tevens een bare waarschuwing voor die wellicht rondliepen met ite aan een staatsgreep. O* es is in het afgelopen jaar grond gebleken en het is leri een gelukkig feit dat ogingen tot het omverwer- zijn revolutie stoelden op ihillende en doorgaans niet epende gedachten van on- 1 eenszins samenhorige be- •pen. De regering heeft om betrekkelijk moeiteloos ïandhaven. vooral dankzij Russische hulp ingrijpend meerde leger. fiteursregeringen der eerste onafhan kelijke jaren. Het is deze erfenis, die moet worden verwerkt door een be volking van omstreeks vijftien mil- j joen mensen, waarvoor een analfa betisme wordt opgegeven dat al naar de streek varieert van 80 tot 90 pro- I cent. Het zijn deze massa's die bui ten zichzelf raken van enthousiasme wanneer zij in een parade aanschou wen dat niet alleen Lybische en Egyptische commando's in hun mar tiale looppas voorbijtrekken. maar I dat ook hun eigen Soedanezen in veel te ruime camouflagepakken on- i der het uitstoten van ritmische kre ten die klinken als „woe-ha-ha") deze exercitie onder de knie hebben. Bedelaar CtU Onwerkelijk dan's twee miljoen vijf sduizend achthonderd kilometers is een zo grote l^lfenheid van bevolkingsgroe- f|| men. religies, talen en be- verregaande achterlijkheid c^kt, dat het uiterst op- aandoet wanneer een mi een bordje soep achteloos dat ..de strijd van Palestij terugkeer naar hun eigen iai^dan's belangrijkse pro nt. verknoping van Soedan's ïg. met de interessen van de Arabische wereld is niet er bedoeld om de aandacht ai van de gigantische bin- vraagstukken die nog end ver van een oplossing ajjderd. Het is tevens een l van een vertwijfeld stre- het verwerven van een ei- teit die in de plaats moet i de nauwelijks verteerba >6, Jen van het Britse kolonia- hoi n de daarop volgende pro- Maar de maan die door het opge- blazen stof van zandstormen door- gaans nogal wazig aan de hemel hangt, is geenszins een voorbode van de dageraad der volksbevrijding. Bitter stelt een diplomaat vast dat de plannen van de nieuwe regering erop neerkomen dat dit vermoedelijk I armste land van Afrika eerlang de welvaart zal krijgen van een bedelaar. Hy schildert de rassendiscriminatie die het volledig gearabiseerde noor den oplegt aan de bevolkinsgroepen in het zuiden. Hij zegt ook: „Die re volutie ging niet alleen tegen een on bevredigend systeem en een ontoe reikend politiek beheer die een ver lammend effect hadden op de sa menleving. Het was vooral een so ciale revolutie en een uitvloeisel van een generatietegenstelling: alle ge goede notabelen werden aan de dijk gezet en vervangen door jongeren die niets te verliezen hebben." Zoals vele andere revoluties heeft j ook deze terecht plaatsgegrepen. Maar: „Je kan na een jaar nog niet zeggen dat het regime zich heeft waargemaakt. Ook: ..Het is natuur- j lijk beangstigend dat deze mensen niet begrijpen hoe zy met de Rus sen een soort Trojaans paard bin nenhalen en het beleid wordt al te zeer gekenmerkt door het consequent aankweken van angst en haat tegen ADVERTENTIE ,„de eind-examinandi 1970 om niet kiezen voor een carrière?) 'esseerde efnd-examinandi lichten wij in een vrijblijvend ngbtief gesprek gaarne in over de mogelijkheden die het itantsberoep biedt. ird kan of wil niet iedereen accountant worden Maar 62|en die over een „administratieve knobbel" beschikken lit beroep mogelijkheden die je elders maar zelden teer goede financiële perspektieven; boeiend werk illektueel niveau (en dit is immers ook een belangrijk bij je beroepskeuze!); ten derde hangen je carriere- jkheden uitsluitend af van je eigen ambitie (praktisch accountant is als assistent begonnen). Intant zijn betekent een bij uitstek modern vak fenen met een breed veld van taken. Het tegendeel nai: je zit niet steeds op dezelfde stoel, maar wordt urend gekonfronteerd met andere mensen en andere rs* |tte is het een belangrijk punt dat je verdient én blijft juderen (op basis van een gunstige studiekosten- \q). Daardoor verdiep je je in de praktijk opgedane en vergroot je je mogelijkheden. [Hen het op prijs stellen als je voor het maken van een ak onderstaande bon wilt gebruiken; in ongefrankeerde verzenden en adresseren aan an" Van Uden' Besancon' Koppenberg Co Drdno. 3426. Amsterdam-c. jrmatie-afspraak u inderdaad graag een gesprek met u willen hebben f het accountantsberoep in het algemeen en over de lelijkheden die daarbij - gezien mijn opleiding - voor mij Pt bizonder bestaan, op korte zowel als op lange termijn. I I -Tel.: Diploma:.. LD-2 j f Kunt ons echter ook rechtstreeks schrijven of telefoneren r een afspraak aan ons kantoor Den Haag - 2078, 'i Mosselstraat 2, postbus 2093, tel. 070 - 831100 'AM 'S-GRAVENHAGE ROTTERDAM ARNHEM GRONINGEN HENGELO FEEN LEEUWARDEN WAALWIJK ZWOLLE ANTWERPEN WILLEMSTAD (CURACAO) i OllSTAD (ARUBA) PHILIPSBURG (ST. MAARTEN) CARACAS (VENEZUELA) het Zionisme en het Amerikaanse im perialisme". Van angst noch haat kunnen de ongeschoolde arbeiders leven die met ontzaglijk veel moeite in de uithoe ken van de zanderige maatschappij per maand zo'n 120 gulden bijeen schrapen. Een fabrieksarbeider krijgt 300 gulden, maar er is weinig in dustrie. een ambtenaar van een mi nisterie verdient 350, gulden, maar er zijn te veel ambtenaren. Een secretaris-generaal heeft 20.000 gul den per jaar. Maar het jaarlijks in komen per hoofd van de bevoling is niet meer dan 320 gulden. Soedan produceert veel katoen. Meer in elk geval dan het tegen wereldmarktprijs kan verkopen. Zo doende waren de Russen verleden jaar wel bereid om het surplus in ruil voor hun eigen produkten over te nemen. „Maar", aldus een zegs man. ..zodra ze het in Port-Soe- dan aan boord van hun schepen had den geladen, verkochten zy die voor de dumprijs op de wereldmarkt en ze bleken er toen nog flink aan te ver dienen". Schade en schande Van deze ervaringen worden de Soe danezen met schade en schande wijs. Doch Nimeri en zijn vrienden kwa men er in een jaar in elk geval wel achter dat het aanheffen van leu zen op zichzelf niet genoeg is om au tomatisch een betere maatschappij te kweken, want een van de hoek stenen van een behoorlijke maatschappij-organisatie, een goed opgeleid kader, ontbreekt voorals nog. Zodoende kon dit regime alleen maar voortkomen uit lègerkringen die behalve sociaal bewustzijn ook de bereidheid bezaten om Egyptenaren en Russen met open armen binnen te halen, teneinde hun eigen tekort komingen aan te vullen. De resultaten hiervan zyn evident. Een Libanees, woonachtig in Soe dan. zegt „We zijn hier eigenlijk niet meer vry. Je moet buitengewoon op passen met wat je zegt. Taxichauf feurs, barkeepers. kelners wer ken doorgaans voor de inlichtingen dienst van het Ministerie van Bin nenlandse Zaken. Sedert de revolu tie wordt dat met Egyptische en Rus sische adviseurs gereorganiseerd. De prijzen zijn hier zeer hoog. de voor raden in de winkels verminde ren zienderogen en de bevolking is zenuwachtig. Er zyn in de weken voor de verjaardag van de revolutie nogal wat arrestaties vericht". De nationalisatie van buitenlandse ban ken en handelsinstellingen heeft vooral onder de enigszins bezittende klasse grote ongerustheid gewekt. toepassing van de communisti sche leer kan leiden. En de commu nisten die het wel weten voelen zich uitstekend in staat om er ondanks een verbod van alle politieke par tijen semi-ondergronds toch de best georganiseerde politieke macht van het land te blijven Er is hier een wet die zegt dat alle ondernemingen met meer dan dertig werknemers hun eigen vakvereniging moe ten hebben. Dit houdt in dat al die kleine vakverenigingen communisti sche cellen worden. Het beduidt ook. dat de communisten de enigen zyn die zonodig de bevolking demonstre rend op straat kunnen brengen als zy hun zin willen doorzetten De stemming is er hier uiteraard niet beter op geworden sedert de regering de zogenaamde vierde wet. van de revolutie afkondigde waarin nauwkeurig 26 anti-revolutionai re vergrijpen stonden genoteerd die met de dood of zeer langdurige op sluiting worden bestraft Desondanks de volksrechtbanken die na de revo lutie in actie kwamen hebben nog maar één doodvonnis uitgesproken, tegen de directeur van de postdienst Er zaten al twintig, klaagvrouwen rond zyn huis toen hij op het laat ste moment werd begenadigd Zo worstelt de Soedan met zijn toekomst: onzeker, onervaren, zonder middelen en min of meer overgele verd aan de buitenlandse krachten die er om redenen die de Soean niet ln de allereerste plaats aangaan, be lang bij hebben hun invloed uit te breiden. Behalve de Egyptenaren en Libiërs trekken thans ook Soeda- nese commando's bij parades in looppas voorbij. kelmg van het zuiden beschikbaar werd gesteld Die ontwikkeling komt er vooral op neer dat het door de Engelsen van het Arabischer noorden geschei den gehouden zuiden nieuwe scholen krijgt die slechts in de Arabische taal onderwijzen. Binnen het kabinet woedt een dui delijk verschil van mening tussen de minister van Binnenlandse Zaken cn die voor de zuidelijke provincies. De ene is verantwoordelijk voor de vei ligheid, dat andere voor de ontwik keling. De keuze? Moet er allereerst veiligheid komen en dan pas ontwik keling? Of eerst ontwikkeling op dat de veiligheid min of meer vanzelf tot stand komt? De regering kan daarover weinig concreets zeg gen. want er zyn zeer uitgestrekte ter reinen waar Nimeri's soldaten- en poliietroepen niet kunnen doordrin gen. Het zyn dergelijke vraagstukken die de Soedan meer zouden moeten be zighouden dan de stryd der Paiesty- nen. Helaas is dat niet het geval Daarom juichen de massa's tezamen met de van regeringszijde georgani seerde spreekkoren in begeestering voor Arabische eenheid terwijl hun eigen land zyn verbrokkeling als een zware last meesleurt. Daarom is het de veronderstelde Arabische eenheid die in de hand, werkt wat de zuide lijke provincies nu al zolang bestrij den: de overheersing door het aan merkelijk verder ontwikkelde noor- den. BONN «GPD» Frankrijk neemt weer deel aan het werk van deWest- Europese Unie en leverde gisteren, tijdens de vergadering van de mi nisterraad der WEU in Bonn, een positieve bijdrage aan de discussie. Dit wordt algemeen beschouwd als het belangrijkste feit van de twee daagse vergadering, die door de Ne derlandse vertegenwoordiger, staats secretaris De Koster, als de prettig ste uit zijn gehele ambtsperiode werd beschreven. „De stemming en de sfeer zijn beter dan ooit. Van span ning is geen sprake". De Fransen besloten vijftien maan den geleden, onder het regime De Gaulle, niet langer deel te nemen aan het werk van de Unie, die wordt gevormd door de zes EEG-landen en Engeland. Aanleiding tot die stap was het volgens De Gaulles té zelfstandige optreden van de per manente WEU-raad, bestaande uit de ambassadeurs van de zeven lan den in Londen. Het belangrijkste onderwerp van gesprek was gisteren de Oost-West pol tie k. ingeleid door De Westduit- se minister Scheel. Van bedenkingen tegen de huidige Westduitse politiek bleek in deze kring geen sprake te zijn. Schuman, die enkele dagen eer der in Parys zijn russische collega Gromyko te gast had gehad, kon een meer positieve indruk geven van Moskou's opvattingen over de re cente NAVO-vergadering in Rome, dan uit de Russische persreacties mogelijk was geweest. Gromyko had de ideeën over het streven naar we derzijdse wapen vermindering ge waardeerd. doch in het kader van de door Moskou gewenste Europese veiligheidsconferentie geplaatst. Karakterkunde van de jeugd, door Dr F. Künkel. Uitg.: Wereldbiblio theek Amsterdam. De moord-dadige vriend, door He len Eustis. i Wereldbibliotheek Geef my maar oorlog, door Mio- drag Bulatovic. Uitg.; Meulenhoff Nederland. Amsterdam. Met ouderwetse middelen bij val betuigen voor moderner tij den. Zuiden Links Hoe links en hoe sterk is Nimeri's 1 militair regime? Een diplo maat: ..Volgens mijn schattin gen hebben zij de markt zeer stevig in handen omdat zij de grote steden degelijk onder controle houden. En buiten die steden is er hier eigenlijk j niets. Daarom is het niet van door- 1 slaggevend belang dat de regering j volgens my op het zogenaamde plat- J teland of in de wildernis of hoe men Soedan buiten de stedelijke gebieden wil noemen niet meer dan zo'n 20 j procent van de bevolking meekrijgt De regering bestaat uit notoire com munisten of notoire aanhangers, pro- i Egyptenaren en technocraten. Maar hun socialisme is niet erg dog matisch georiënteerd en veel meer een gevoelszaak. Het kan ook niet anders want zy bezitten uiteraard niet de theoretische scholing om van de communistische uitgangspun ten veel meer te weten dan een vaag begrip dat het allemaal be doeld Is om het leven van het wik beter te maken. Zy kunnen eenvoudigweg niet overzien tot welke consequenties de In het zuiden, een gebied tweemaal zo groot als Frankrijk, woedt een hardnekkige strijd van de vrijheids beweging tegen de Soedan, onge acht de aard van het regime in Karthoum. Dit kost volgens buiten landse schattingen ongeveer 30 mil joen Soedanese ponden per jaar. niet minder dan ruim 300 miljoen gulden. Een minister beweert dat het een miljoen pond per maand opslorpt, dat is een aanmerkelyk la ger bedrag, doch nog altijd in schril le tegenstelling tot de vier miljoen pond j>er jaar die voor de ontwik- (Van onze correspondent KOPENHAGEN «GPD» Een 25-jarige Pool heeft gisteren een toestel van de Poolse luchtvaart maatschappij gekaapt en heeft de piloot gedwongen naar Kopenhagen te vliegen. De vliegtuigkaper was bewapend met twee op scherp ge stelde handgranaten. Eén ervan over handigde hy meteen na de landing aan de politie die het toestel omsin gelde. Het vliegtuig landde op het vliegveld Kastrup nadat men via de boord- radio van het gekaapte toestel het verhaal van de piloot had gehoord. Een politiewoordvoerder verklaar de dat de kaper waarschijnlijk poli tiek asiel zal krijgen, maar wel be recht zou worden wegens kaping. Men kan niet zeggen, dat de Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko bij zyn besprekingen van deze week i in Parijs een overweldigend succes heeft geboekt. Het zag er aanvanke lijk niet zo ongunstig uit voor de Kremlin-afgevaardigde. President De Gaulle is van het tapijt verdwenen en al droomde die van een verenigd Europa van Gibraltar tot de Oeral, voor de Russen was dat niet zo'n héél aantrekkelijk denkbeeld. Juist omdat zijzelf er soortgelijke dromen op na houden. maar dan wel over een ver enigd Europa onder hun leiding en niet onder die van Parijs. Zo gezien is het verdwijnen van De Gaulle dus een voordeeltje voor Moskou. Daar staat dan weer tegenover, dat de Russen het Parijs min of meer kwa lijk nemen te weinig begrip te heb ben voor een algemeen-Europese conferentie tussen Oost en West. Maar Pompidou moge dan in zijn Europese denkbeelden niet zo'n hoog vlieger zyn als zijn voorganger De Gaulle, daar staat tegenover dat de huidige Franse president een veel te scherpzinnig man is om zich zomaar voor het karret je van de Russen te laten spannen. Het is voor Gromiko op dit punt dus wel een teleurstel lend weekje geworden: weldoordachte terughoudendheid in Parijs en tege lijkertijd afremmen in Bonn van de toenaderingspolitiek tot Oost-Europa Neen. de Sowjetrussische minister mocht dan al het zoete register van bewondering voor de Franse kunst hebben opengetrokken (hy zei bij zonder gesteld te zijn op de schil derijen van Matisae). voor het Elysée bleek dat weinig verschil te maken. Ook bleek Parijs niet onder de in druk van het Russische verwijt, dat de Fransen zich weinig of niets aan trekken van Indo-China. waar zij de kapitalistische imperialisten uit de „States" hun gang laten gaan. Maar wat had Gromiko anders ver wacht? Pompidou is allerminst een dromer. Hij staat met beide benen op de grond Dat deed zijn voorgan-1 ger De Gaulle óók. al wekte die by j herhaling de indruk van het tegen- deel. Maar er is niettemin een duide lijk verschil tussen de generaal en Frankryks huidige staatshoofd. De generaal placht het gehele ..slagveld" te overzien: géén panorama was hem te weids. Maar de oud-bankier Pom pidou kent de kracht van het eco nomische beginsel van concentratie. Hij geeft terecht de voorkeur aan samengebalde kracht dichtbij huis. dus op een beperkt terrein, bo ven aanwezigheid over een veel gro ter veld. een aanwezigheid die dan immers tenzij men tot super-gro te mogendheden behoort uiteraard veel zwakker zal zyn Vandaar dat de Sowjetrussische minister teroops ook nog even te horen kreeg, dat Frankrijk niet is ingenomen met Moskou's infiltratie in de Middel landse Zee. die -immers tot het be perkte territoir behoort waarop de Fransen zich niet zomaar alle zeg genschap laten ontnemen. Samen werking tussen Oost en West? Goed, maar dan met een duidelijke taak voor Parijs in een gebied, waar de Russen zich niet ongevraagd moeten gaan nestelen alsof Frankrijk stil zwijgend tot satelliet gedegradeerd kan worden. Dergelijke zaken plegen ln diplomatieke taal natuurlijk veel subtieler te worden gepresenteerd dan hier gezegd is. Maar Gromiko zal toch wel aan het Kremlin gerap porteerd hebben, dat Parijs bepaald iets méér verlangt dan alleen maar bewondering voor de schilder Matisse en zich niet wenst te laten losweken van zyn Westelijke bondgenoten. Cv Dok op het gebied van.economi sche samenwerking is Gromiko niet met een gevulde diploma- tentas naar Moskou teruggekeerd De Sowjetrussische minister had twee plannen in portefeuille Franse hulp by de bouw van een vracht wa genfabriek aan de rivier de Karna in de Oeral, een fabriek die een capa citeit zou moeten krijgen van 150.000 eenheden per jaar; ten tweede: Franse hulp bij de exploitatie van de rijke kopermijnen in Siberië. Wat het eerste punt betreft weet men, dat de Amerikaan Ford persoonlijk een bezoek heeft gebracht aan de plaats waar de Russen die enorme fabriek wilden bouwen. Ford voel de er wel wat voor maar krabbelde later toch terug, naar men zegt on der druk van het Amerikaanse mi nisterie van Defensie. Het Krem lin liet daarop het oog vallen op het Franse staatsbedrijf Renault. Maar ook de Fransen hebben zich aller minst enthousiast getoond, vooral omdat Renault de handen al vol heeft met het moderniseren van de Moskwitj-autofabriek in Mos kou, waarmee het lieve som metje van byna een half miljard gulden is gemoeid. Voor het niet-deel nemen aan de exploitatie van de Si berische kopervoorraden geldt het zelfde argument: Frankrijk zou daarvoor zo'n twee miljard gulden moeten uittrekken op een ogenblik, dat het reeds deelneemt aan de ont wikkeling van kopermijnen in Po len. Koper is een zeer gezocht erts, waaraan in de gehele wereld grote behoefte bestaat Zo is de achterstand in Ne derland by het verkrijgen van telefoons een gevolg van het te kort aan kabels en dat tekort aan kabels is weer een gevolg van de hoge pry zen voor koper. Men kan er dus op het ogenblik moeilyk te- i veel van produceren, maar zo iets moet betaalbaar zijn In het gunstig ste geval is Frankrijk bereid deel te nemen aan een project, waarin veel méér landen dan alleen de Sowjet-* Unie en Frankrijk deelnemen. Toch lijkt de Franse afwijzing niet alleen gebaseerd te zijn op economische mo tieven. Ook de politiek speelt een rol. Het Kremlin verbeeldt zich zijn macht naar believen te kunnen uit breiden en verwacht dan ook nog eens dat de slachtoffers van die expansie een handje helpen om eventuele moeilijkheden op te vangen. In Pa rijs zal minister Gromiko wel begre pen hebben, dat dit teveel gevraagd is. Typerend was de uitlating van president Pompidou aan een lunch ter ere van zijn Russische gast, dat zijn regering „trouw blijft aan de politiek van generaal De Gaulle, die gericht was op nauwere banden met de Sowjet-Unie Maar Gromiko's glimlach bij het horen van die woorden verstarde, 'toen Pompidou daaraan toevoegde, dat „de Frans-Duitse verzoening een van de opvallendste naoorlogse ge beurtenissen is geweest". En hoewel hij tevens verklaarde. dat „de Frans-Russische economische, we tenschappelijke en technische sa menwerking een nieuwe impuls no dig heeft", zette de Franse minister van Buitenlandse Zaken Schumann een domper op Gromiko's vreugde over die uitlating door te zeggen, dat op de voorgestelde conferentie over de Europese veiligheid niet slechts niet-aanvalsverdragen en uitbreiding van het handelsverkeer aan de orde zouden moeten komen, maar dat die ook „het vrije ver keer van mensen en denkbeelden in Europa zou moeten bevorderen en de eerbiediging van de nationale souvereiniteit zou dienen te bevesti gen". Waarmee Gromiko zijn last gevers in het Kremlin zeker niet bly zal hebben gemaakt toen h(J hun dat rapporteerde. Rl.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9