Vakbonden willen gesprek J eugd vakantie week in Hazerswoude Johannes Pengel kan het woord niet meer nemen DAAROM kunt u Durex overal krijgen! Gesprek bestuur staf universiteit van Amsterdam Luchtmacht beperktfc gebruik Starfightersl LAATSTE POGING WERKSPOOR-UTRECHT TE REDDEN Van 13 t/m. 18 juli in „Rhijnenburch" Na conflict met rector W erkloosheid daalde weer Durex is zo veilig Durex the best there is PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 6 JUNI 1 (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) UTRECHT (GPD) Van de regering en de Nederlandse Spoorwegen hangt af of een laatste poging kan worden gedaan om sluiting van de afdeling rollend materieel van Werkspoor Utrecht te voorkomen. Op initiatief van de vakverenigingen is gisteren een poging gedaan voor een ronde tafel-gesprek op korte termijn tussen de regering, spoorwegen, VMF en de ge meenten Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. De raad van bestuur van de VMF vond het initiatief van de vakver enigingen „een positieve bijdrage" en verklaarde zich tot een gesprek be reid. Ook de drie grote gemeenten zegden toe aan de ronde tafel-confe rentie te zullen deelnemen. Laat in de avond liet de N.S. weten dat een definitief antwoord pas mogeylk is na overleg met de regering. In de loop van maandag wordt bekend of ook regering en spoorwegen aan het gesprek, dat als laatste strohalm voor het voorbestaan van de afdeling rollend materieel van Werkspoor moet worden gezien, zullen deelne men. Initiatiefnemer voor een gesprek tussen de verschillende instanties was de voorzitter van de onderne mingsraad van Werkspoor Utrecht Nol de Jong. In een vergadering jl. donderdagavond eisten honderden vakbondsleden van Werkspoor dat het voeren van een dergelijk gesprek als uitgangspunt moest dienen voor het beraad dat vrijdagmiddag tussen de raad van bestuur en de vakbon den werd gehouden. „We zien duidelijk perspectief voor een voortbestaan van de afdeling rol lend materieel anders hadden we deze poging niet ondernomen", zei gistermiddag de heer W. W am.stee- ker namens de vakbonden. „Nadat we met de raad van bestuur van de VMF overeenstemming hadden be reikt over de wenselijkheid van een gesprek met alle betrokkenen was de grote moeilijkheid om met hen contact te krijgen". In de loop van vrijdagmiddag lieten de drie grote gemeenten weten aan het ge sprek te zullen deelnemen. Uitgangs punt is daarbij de suggestie van burgemeester Thomassen van Rot terdam, die heeft voorgesteld een bijdragen te leveren aan het behoud van Werkspoor door de opdrachten voor metro-materieel voor de grote gemeenten bij Werkspoor te plaat sen. afdeling rollend materieel zou moe ten worden gesloten na protest van de vakbonden tot standpunt ver heven nu weer onzeker is ge worden. „De zaak ligt weer open. Het plan-Thomassen wordt als nieu we mogelijkheid bekeken. Op dit mo ment is de raad van bestuur een passieve partij. Wij wachten af of en zo ja waar en wanneer het gesprek zal worden gehouden", aldus de woordvoerder. In het weekeinde zal een pamflet worden opgesteld, dat maandag aan de werknemers van Werkspoor wordt uitgereikt. „De tendens hiervan zal zijn: een stukje voorlichting. Wij zullen er in neerleggen welke bespre kingen zijn gevoerd, maar beslist geen illusies wekken. Een gesprek is echter een uiterste poging om de werkgelegenheid van rollend mate rieel veilig te stellen. Niet meer dan dat. Daarom is het ook zo belangrijk dat een gesprek zeer spoedig plaats heeft, aldus de vakbonden. Onzeker Een woordvoerder van de raad van bestuur van de VMF zei gistermid dag dat de uitlating van de direc teur van Werkspoor-Utrecht ir. E. E. van Rhede van der Kloot, dat de DEN HAAG (GPD» „Twintig jaar geleden heb ik het woord ge nomen, sindsdien heb ik het nooit meer afgestaan". Ruim anderhalf jaar geleden in de roerige dagen van 1969, toen zijn bewind op het punt stond in te storten onder het mas sale protest van ambtenaren, leraren en arbeiders, gooide Johannes Pengel deze historische woorden de Suri naamse huiskamers binnen. Het was één van de laatste redevoeringen die hij als minister-president van Suri name hield voor de Surinaamse Tele visie Stichting. Velen vermoedden toen reeds dat dit een laatste poging was van „Jopie" om zijn politieke leven te redden. De kritiek in de afgelopen maan den was steeds feller geworden. Be loften voor salarisherzieningen aan onderwijzers, leraren en ambtenaren werden niet gehonoreerd. Nederland had ..neen" gezegd tegen een aan vullende aanvraag voor de sanering van de Surinaamse begroting, veel jongeren verlieten het land. Kortom Suriname balanceerde op de rand van een economisch en intellectueel faillissement. Johannes Pengel wist dat hij het land niet langer kon redden en deed nog een wanhopige poging. Hij bood het ontslag van zijn regering aan in de veronderstelling dat geen enkele Surinamer het zou aandurven de lei ding van het land op zich te nemen. Immers, hij, Johannes Pengel, de De ministerraad heeft de gisteren overleden oud-premier van Suriname J. Pengel herdacht. Minister-presi dent De Jong noemde na afloop van het kabinetsberaad Pengel een man die zich vele jaren heeft ingezet voor land en volk van Suriname. Volgens de heer De Jong heeft Pengel niet alleen de eigen Creoolse bevolkings- groep, maar ook andere bevolkings groepen in Suriname meer relief ge geven. Gisteravond, is de Nipkow- schijfprijs van de gezamenlijke televisie-critici in Nederland voor hem of haar die zich op televisie gebied uitzonderlijk heeft onder scheiden uitgereikt. Frenkel Frank kreeg deze zil veren schijf vanwege de rol die hij vanaf het begin af aan in de Nederlandse tv-satire heeft ge speeld. „van botte bijl tot slank lancet", zoals het juryrapport vermeldt. Eervolle vermeldingen gingen naar het Convent van Kerken/ i IKOR vanwege het totale pro gramma-aanbod dat getuigt van maatschappelijk engagement en evangelische bewogenheid, en naar decorontwerper Roland de Groot, van wie de jury vond dat- hij zich vooral bij het Eurovisie Songfestival had onderscheiden I met zijn kleurendecors. HAZERSWOUDE Tussen 13 en 18 juli worden in Hazerswoude de vakantiespelen voor de jeugd gehou den. Voor de organisatie tekent de V.A.H. (Vakantie Aktiviteiten Ha zerswoude) een comité dat er ove rigens vanuit gaat dat niet alleen de kinderen van de Rijndijk, maar ook die uit Hazerswoude-dorp actief zullen deelnemen aan de onderdelen, die op het programma staan. „Inderdaad, de activiteiten vinden allemaal in de wijk Rhynenburch plaats, behalve het tentenkamp voor de jongens, want die gaan een nacht kamperen in het dorp, op het terrein van de Hazerswoudse IJs Club. Te zijner tijd willen we echter het pro gramma gaan verspreiden over beide gemeentedelen, maar zoiets kan niet in één keer", aldus mevrouw J. Mar- tinot-Steens, de secretaresse van het V.A-H.-comité. Op papier is het programma vrij wel rond, maarer is nog een ont stellend gebrek aan leid(st)ers. Me vrouw Martinot rekent, evenals vorig jaar, weer op medewerking van vele plaatsgenoten. ..Een puike organisatie is er nodig, dius ook de leiding", zei de secretaresse, die nu maar 'hoopt, dat er verschrikkelijk veel te lefoontjes bij haar binnenkomen (tel. 01714-2823, Albert Verweijstraat 31). De volwassenen kunnen tijdens de V.AÜ.-week ook aan hun trekken komen. Zo wordt er in de door de Oranjevereniging .Hazerswoude- Rijndijk" te plaatsen tent achter de winkelgalerij aan de Da Costasinge: een wedstrijd Hazerswouds kam pioenschap „Mens erger je niet" ge organiseerd. Op donderdag 16 en vrijdag 17 juli wordt er een talenten jacht gehouden. De deskundige jury gaat op beide data op jacht naai- jong (en oud zo men wil) talent, dat individueel of in groepsverband meent iets op de planken te kunnen brengen op het gebied van acrobatiek, goochelen, dans, ballet, muziek, clownerie enz. Ook niet-ingezetenen van Hazers woude kunnen een gooi doen naar de prijzen. Nieuw tijdens de vakantieweek ls de muurkrant, die een plaats zal krijgen in de nabijheid van de Da Costasingel. Rolschaatsen en straat tekenen. boegsprietlopen en een filmvoorstelling, stepraces en consul tatiebureau voor poppen, een optre den van de gymnastiekvereniging „Aspasia" en een viswedstrijd, een dierenshow en een „Mens erger je niet" voor meisjes, zwemmen in „De Dolfijn" en een vossenjacht, een kampeernacht voor de jongens en een modeshow voor de tienermeisjes het zijn slechts enkele onderdelen uit het (lijvige) programma. De fes tiviteiten worden op zaterdag 18 juli besloten met een optocht, een lam pionoptocht en een groots vuurwerk (gefinancierd door de „Oranjever eniging Hazerswoude-Ryndyk"). Op 16, 17 en 18 juli staat er, ook weer door bemiddeling van genoem de vereniging, een lunapark opge steld aan de Da Costasingel. ..De kosten voor de kinderen? Een j gulden per week! De deelnemers- I kaarten zijn binnenkort zowel te Ha-1 zerswoude-dorp als te Hazerswoude- j Rijndijk verkrijgbaar", aldus me- vrouw Martinot. PUI! vader van ons ..Sweetie Sranang". de man die kans had gezien zich binnen enkele jaren tot de grote lei der op te werken op de golven van de emotioneel reagerende bevolking, j bij zou het land veilig kunnen koer- i sen door de klippen van een drei gend rassenconflict en een economi- sche chaos. Maar Pengel had zich misrekend, i Het volk zei „neen". Hij kwam niet! terug als premier na de zware neder-1 laag die zijn Nationale Partij Suri-1 name leed in de verkiezingen van september 1969. Had Johannes Pengel zichzelf over schat? Het antwoord is nee. De Suri naamse bevolking had hem over schat. Jopie „slim", zoals zijn bij naam klonk, was te intelligent en een té harde werker om zijn beper kingen niet te kennen. Hij was een j man uit het volk en voor het volk. Een man die de kampioenen op het i AMSTERDAM «GPD ANP) Cu ratoren en presidium van de univer siteit van Amsterdam hebben zich bereid verklaard tot een gesprek met het dagelijks bestuur van de weten schappelijke staf. In een brief die de secretaris van het curatorium mr. A. J. I. van Dam, vrijdagmiddag aan het dage lijks bestuur van de wetenschappe lijke staf heeft gezonden, bericht hij dat nader contact wordt opgenomen met he tdagelijks bestuur over de datum waarop het gesprek kan worden gevoerd. De wetenschappelijke staf en de rector magnificus van de universi teit van Amsterdam zijn gisteren tijdens een gesprek over het conflict dat is ontstaan naar aanleiding van de minimumeisen, die professor dr. A. D. Belinfante als hoofd van dej universiteit vorige week had gesteld met betrekking tot het onderwijs, niet tot elkaar gekomen. Na afloop van het anderhalf uur durende ge sprek verklaarden de vertegenwoor digers van de wetenschappelijke staf, dat zij geen begrip hadden ontmoet voor hun standpunt. Zy menen, dat de leiding van de universiteit haar bevoegheden heeft overschreden door richtlynen uit te vaardigen, die naar hun mening de democratie aan de universiteit direct beknotten, zy noemden het gesprek teleui^tellend en de enige conclusie, die zy eruit hebben getrokken, is de vaste over tuiging, dat nu nog meer als voor heen krachtig moet worden gewerkt aan een verdere democratisering met voorbijgaan aan de richtlynen. die door de universiteit worden uitge vaardigd. De wetenschappeiyke staf is namelyk bang voor een ingrijpen van de overheid, als het conflict aan de universiteit zou uitgroeien tot een chaos. Dit gevaar kan hun inziens worden bezworen door een volledige autonomie van de faculteiten en in stituten. De stefvertegenwoordigers hebben prof. Belinfante gevraagd de brie- venserie aan alle universiteitsbewo ners. waarin het standpunt van de universifeeitsleiding met betrekking en de inrichting van het onderwys uiteen wordt gezet, te staken omdat dit slechts de conflicten verscherpt en zorgt voor een escalatie van te genstrijdige opvattingen. Tenslotte vroegen zy de rector af te zien van elke intimidatiepoging en de autono mie van de universitaire instellingen te handhaven. Prof. Belinfante is by zyn stand punt gebleven, dat het afnemen van examen tot de persoonlyke verant woordelijkheid behoort va. nde hoog leraar en een groepsgewyze beoor deling wetensohappeiyk niet verant woord ia- broeierige schaakbord van de Suri-1 naamse politiek goed partij wist te j geven. Het spelelement in de poli tiek was voor hem het belangrijkste dat er bestond. Vele malen wist hy binnen zyn party, het vakbondswezen en in het parlement dit spel te spelen. Soms hard. onverzoenlijk, maar nimmer unfair. Hy kende de persoonlyke zwakheden van zyn tegenspelers. Met een enorm gevoel voor humor, poche rijen en wensdromen wist hy deze spelers schaakmat te zetten. Het Surinaamse volk genoot met volle teugen van zyn boutades en zyn briljante verhalen. Zyn naaste medewerkers ontleenden hieraan het recht om hem voortdurend naar de ogen te kyken. hem stroop om de lippen te smeren en hem kunstmatig te manoeuvreren in de positie van dictator. Johannes Pengel. de briljante stra teeg, die in een moment van een lach bui in een hardverscheurende huil bui kon overschakelen, zag zich steeds meer macht toegeschoven. Een macht die hem soms boven het hoofd uit steeg. Hy raakte politiek verblind en omgaf zich met pralende requisieten als een lyfwaoht, een uitgebreid ge- volg van nietsnutten en politieke charlatans. Deze pralende requisieten. de on tevredenheid over de traag vorde- j rende sociale en economische ontwik-1 kei in van Suriname maakte acht maanden geleden een eind aan zyn politiek bewind. Toen zyn Nationale Party Suri- j name in september 1969 de verkie- zingen verloor, was Pengel een een-1 zaam man. Zyn politieke \Tienden verlieten Suriname en vestigden zich i in Nqderland. Alleen bleef hy achter I met de politieke warboel die zy hem I haddien helpen scheppen. Hy begon j aan herdiwentarisering van zyn par ty ear trachtte orde te scheppen in de céiaos. Een chaos waarvan hy zelf onlangs erkende .nu zie ik wat ik heb nagelaten tydens myn regerings periode. Myn mensen de discipline by brengen. Ik neem het woord weer en zal het niet meer afstaan". SIG. W. WOLF DEN HAAG (GPD» Aan het eind van mei bedroeg de geregistreer de arbeidsreserve in Nederland 36.900 mannen (onder wie 27.400 werklozen) en 6200 vrouwen (van wie 5500 werk loos). De vraag naar mannen aan de arbeidsbureaus was toen 93.500. die naar vrouwen 36.600. Van eind april tot eind mei daalde het aan tal werkloze mannen met 4600, ten opzichte van eind mei vorig jaar was het 4900 lager. De geregistreerde ar beidsreserve aan mannen was 9100 hoger dan een maand te voren, in vergeiyking tot eind mei vorig jaar was dit jaar de vraag naar mannen in het arbeidsproces zelfs 20.300 per sonen hoger. Eind mei was de werkloosheid van mannen, in verhouding tot de afhan- kelyke mannelyke beroepsbevolking het grootste in de provincies Drente (1 Vt procent) en Groningen Fries land (elk 1.3 procent». Het laagste werkloosheidspercentage werd gere- gistereerd in de prov. Utrecht gevolgd door Gelderland (0,7> en Noord- en Zuid-Holland met elk 0.8 Zowel gedurende de verslagmaand als in vergelijking met mei vorig jaar is de werkloosheid van mannen in alle provincies gedaald. Voorbehoedmiddelen zijn heel gewoon voor moderne mensen. En zo'n heel gewoon voorbehoedmiddel is het Durex condoom. Zo simpel en eenvoudig te gebruiken, dat er geen specialisten voor nodig zijn om 't te verkopen. U krijgt het overal zonder doktersrecept In de winkel of uit de automaat. Even gemakkelijk als een pakje sigaretten of een stukje zeep. En dat is maar goed ook. Durex is een wereld-bekend merk van de London Rubber Company. In de meest moderne laboratoria wordt de kwaliteit van Durex voortdurend gecontroleerd. De sneltrein „Konsul" van Stuttgart naar Hamburg is giste ren door een verkeerde wissel stand bij Celle ontspoord. Vijf mensen zijn om het leven geko men en enige tientallen gewond. DEN HAAG (GPD) De Ko ninklijke Luchtmacht gaat tijdelyk bezuinigen op het gebruik van Star- fighters (F-104-G) wegens een drei gend tekort op de begroting. De j maatregelen zullen op korte tei-mijn worden genomen. De vliegtuigsterkte van de met deze toestellen uitgeruste squadrons wordt verminderd en en kele in West-Duitsland gelegerde squadrons geleide wapens worden I gede-activeerd. I Staatssecretaris A. E. M. Duyn- sfcee van defensie, die de luchtmacht onder zijn beheer heeft, heeft de maatregelen meegedeeld aan de com- I missies uit de Tweede Kamer, die I zich met defensie-aangelegenheden bezighouden, aan het luchtmacht- personeel en de voorzitters van de belangenverenigingen. Tevoren waren de maatregelen be spa-aken met het opperbevel van de geallieerde sitrydkrachten in Europa en ze zijn genomen in overleg met I de scheidende en de per 16 juni in functie tredende bevelhebbers der i luchtstrijdkrachten. De vrijkomende vliegtuigen I zullen wel blijven meeroulerent de eenheden waar ze zijn gest^ neerd. In tyd van spanning ze .binnen bepaalde tijd' het oorll potentieel op het oude peil kua brengen, zo is het inzicht vanL luchtmachtleiding. Vrijkomend F soneel zal tydelijk elders wordenF plaatst. Pf De oorzaken van de maafcregF zyn gelegen in de sterke toeneir' van de exploitatiekosten van I luchtmacht en enige onvoorziene f° gaven dit jaar en volgend waardoor een tekort op de begrop dreigde. De vredesparaatheid vatf, luchtmacht aal door een en aii tydelyk verminderen De hogerepi nen op alle fronten, belastingenjoi accijnzen, invoerrechten en btw im ben de exploitatiekosten sterk jei gedreven. De maatregelen betekaq m de praktyk dat een aantal ou.:a piloten niet meer geregeld i% Starfighters zal vliegen. t jm i' '.i. X

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6