Vissen op karper eist veel geduld" AERO- SPACE Uit in de Randstad Door Bram van Leeuwen Jjet vissen op karper is, hoewel niet zo erg gemakkelijk, "jop zekere hoogte voor iedereen te leren. Iets anders is of een visser door de jaren heen op karper blijft vissen. gej hangt van zijn mentaliteit af. Er zijn zeer bekwame Iers op brasem of snoek, die het geduld voor karper ~~t kunnen opbrengen. Wel voor een keertje. Maar niet "t altijd. ld is één van de belangryk- nschappen die een karpervis hebben. Hoewel het voor dat er meerdere karpers op zijn te vangen. Hoe groter ir, hoe meer geduld een vis- moet opbrengen. Karpervissen rueen obsessie worden. Echte kar- ^"fcers zyn meestal, zonder dat iet zichzelf willen bekennen, be- B van hun sport. cM echter een getemperde be- heid, want de zenuwlijder die n de waterkant komt met rampachtige wil om een karper II ngen is nog geen goede karper- Ik heb gemerkt, dat men het >p karper vist als men helemaal wil vangen. Als men ontspan en opgewekt is. Als men één is de natuur. Als eindelijk weer is teruggekeerd in de menselij - iel. die hard bezig is van de na- waaruit hij eens is voortgeko- S# te vervreemden, ivé Ittemin is een goede karpervis een zeer hardnekkig mens. Dit eenvoudig niet anders, want om ler te vangen is veel studie van N water en van de levensgewoon- deze vis een vereiste. woorden, geschreven door de idamse beeldhouwer en schilder B. de Winter vormen de irüei- van het boek „Karpervissen", snkele weken voor het nieuwe vis- oen begon, is verschenen bij de BVerij L. J. Veen uit Amsterdam, isi^t boek dat geheel gewijd is aan vissen op de karper, steekt met «Q schouders uit boven de hen- gelliteratuur, die tot nu toe op dit gebied in ons land is versche nen. Misschien omdat, in het Neder landse visserslegioen slechts een re latief kleine categorie zich volledig toelegt op de karpervisserij, mis schien ook omdat de plaatsen waar echte vechtlustige karper gevangen kan worden steeds dunner gezaaid worden. In Engeland bijvoorbeeld is het vis sen op de karper aanmerkelijk popu lairder, al wordt de aantrekkings kracht daar misschien verhoogt door het feit dat „game fishing" in Enge land ook in nachtelijke uren toege staan is. In Nederland verbiedt de Visserij wet dat er 's nachts wordt ge vist. Een uitzondering vormt het peu ren. een langzaam uitstervend facet van de sport visserij, omdat vrijwel geen nieuwe peurvergunningen meer worden uitgegeven. Maar terug naar Jan B. de Win ter. Deze sportvisser in hart en nie ren beperkt zich in zijn boek tot de vangst van de boerenkarper. En te recht want deze karpersoort geldt nog steeds als het summum van sportief genoegen. Goed, u zult zeggen: de kweekkar per is toch ook karper. Maar Jan B. ADVERTENTIE ML€S VOOR UW J OtZONpt HOBBY-..HetfTi 30NV0SSENSTEE6 75*77 Til: 26901 - LEIDEN de Winter heeft gelijk wanneer hij in zijn boek constateert, dat er geen vergelijking mogelijk is, tussen de oorspronkelijke boerenkarper en de door de O.V.B. gekweekte edelkarper. De kracht die .beide vissen kunnen ontwikkelen is zo verschillend: een kweekkarper moet het door zijn ge drongen lichaamsbouw vrij snel op geven; de vis bezit minder kracht. Boerenkarper De boerenkarper daarentegen heeft, een torpedovormig lichaam waarmee hij een tomeloze energie weet te ont wikkelen en al heel wat hengelaars tot vertwijfeling heeft gebracnt. om dat geen hengeltuig bestand bleek te gen de nimmer aflatende kracht van de karper. In het boek van Jan B. de Winter worden op dit punt tal loze staaltjes verteld. Behalve zijn zienswijze op het be vissen, kweken en uitzetten van de karpers in Nederland bevat het boek instructies voor de aanschaf van een speciale karperhengel, werpmolen of ADVERTENTIE Hengelsportartikelen De grootste keus Mitchell en Cap-dealer FA. TEUNISSEN LEVENDAAL 28 - LEIDEN Carp Club. een vereniging in Enge land met duizenden leden, die zich uitsluitend toeleggen op de karper visserij. De Engelsman beschrijft daarin de belevenissen tijdens een visvakantie op het Groene Meer in Noord-Holland, een viswatertje waar het barst van de karper. Ook Jan B. de Winter put voor een belangrijk deel zijn karpererva ring uit zijn visdagen in Noord-Hol land, omdat deze provincie nog steeds geldt als een van de betere visgebieden in ons land. Ik weet dat er in Leiden en omgeving sportvissers zijn ,die zweren bij het viswater in Noord-Holland en die er een paar kwartier extra rijden voor over heb ben om daar het hengeltje te kun nen uitwerpen. Toch wordt ook daar, als op zovele andere plaatsen in ons kleine landje, het viswater bedreigd door de water vervuiling. Daarom trof me een ar tikel in het Natuurbeschermings plan voor de Zaanstreek, dat is sa mengesteld om de steeds verder reel. Ook lijn, haken, lood .pennen en wakers voor de karpervisserij wor den uitgebreid behandeld in het boek. Verder gaat sportvisser De Winter diep in op de verschillende metho den van karpervissen Hij geeft een oplossing voor het moeilijke probleem om een aardappel aan de haak te bevestigen zonder dat hy bij de eer ste beste worp er weer afvalt en hij geeft een uiteenzetting van het vis sen op karper met de drijvende broodkorst, een techniek die in oni land nog maar sporadisch wordt toe gepast. Behalve de praktische instructie die de auteur geeft.wijdt hij in het boel ook een gedeelte aan de Juiste in stelling .van de karpervissers, waar uit blijkt dat ook al kent men hel boek „Karpervissen" uit het hoofr men per sé nog geen goede karper visser behoeft te zijn. Eén van de meest interessante ge deelten van het boek vormt het slot verhaal. Het is geschreven door Freci R. Thorncroft, lid van de Nationale gaande milieuverontreiniging tegen te gaan. In het artikel constateert de schrij ver dat de Zaanse wateren nog steeds veel vis bevatten zoals snoek, snoek baars, baars, karper, brasem, kolblei, ADVERTENTIE De SPECIAALZAAK voor al uw hengelsportartikelen. DE SPORThaarl.str.ii ruisvoorn, blankvoorn, zeelt en aal. terwijl ook de zoetwaterspiering, de pos en het vetje nog in de meeste wateren voorkomen. Zaanstreek Van groot belang is de al eerder genoemde wilde- of boerenkarper, 'n vissort die in zyn zuivere vorm in Nederland zeldzaam begint te worden en waarschijnlijk buiten de Zaan streek nog slechts op zeer weinig plaatsen voorkomt. Blijkens het rap port komt de wilde karper op het ogenblik nog voor in de Westzaner- polder. de Assendelverpolder, de Nas- ernasevaart en verder in het Ring- slotencomplex van de Wijde Wormer. In de periode voor de ontstellende watervervuiling een zaak waarte gen de Hengelsportvereniging Zaan streek samen met het comité Leef baarheid Zaanstreek en het Hoog heemraadschap Uitwaterende Slui zen al Jaren een verbeten strijd voert kwam de wilde karper ook talrijk voor in de grote Zaanse wa teren, de Zaan. het Noordzeekanaal en de zykanalen. Naast de watervervuiling gaan ln de Zaanstreek stemmen op voor de vestiging van omvangrijke zware ba sisindustrie en chemische en petro chemische bedrijven. Wanneer de plannen worden doorgevoeld zul len hi de naaste toekomst de volgen de unieke zoetwatervisgebieden in feite ophouden te bestaan: de gehele Westzanerpolder, de Assendelverpol- der en de Nauernasevaart, ter wijl het Noordzeekanaal (eens een befaamd baars- en snoekbaarswater) door de nog toenemende waterver vuiling voor de sportvisser^ als waardeloos moet worden beschouwd. Voor dit verlies aan viswater wordt in de streekplannen geen enkele compensatie gegeven. Met andere woordenhet sportvisserslegioen wordt steeds groter maar moet in een steeds kleiner waterareaal, dat bovendien van twijfelachtige kwali teit zal zijn, zijn sport beoefenen. Visvijvers Er zullen wel inventieve planologen zijn, die als pleister op de wonde spe ciaal voor de sportvisser^ gecreëerde visvijvers willen ontwerpen, geheel passend ln het bekende stramien van groenstrook en streekbos. In het rap port maken de Zaanse collega-sport vissers daar bezwaar tegen, omdat zij de voorkeur geven aan een vis- dagje in natuurlijk water, dat gele gen is in een natuurlijk landschap pelijk milieu. Het Zaanse gebied vormt ln ons land geen uitzondering Ook in de omgeving van Leiden worden steeds weer nieuwe visgebieden opgeofferd zonder dat de planologen zich be kommeren om de recreatieve waar de. Gelukkig zijn er ook andere ont wikkelingen: zoals de afwijzing van de bouw van elektriciteitscentrale bij de Kaag en de bouw van nieuwe wa terzuiveringsinstallaties door het Hoogheemraadschap Rijnland. Toch zou een natuurbeschermingsplan voor Leiden en omgeving met het cog op de recreatie beslist geen luxe zijn. ADVERTENTIE UW HENGELSPORTZAAK Fa. Robbers Zn. HAVEN 24-26A, LEIDEN. TEL. 25107 Ook de Zaanstreek, de omge ving waar nog veel boerenkarpers worden gevangen, wordt bedreigd door ernstige waterverontreini ging, zoals in de polder West zaan b\j Wormerveer. AMSTERDAM Waaggebouw: t.e.m. 15 juni, expositie De verboden Muze. beeld van de onderdrukte cultuuruitingen in de Tweede Wereldoor log. RAI-gebouw8 t/m 13 juni Internationale Brandweertentoon stelling 1970. Geopend 10-6 uur, zat. 10-5 uur. Theater „De Koopermolen"7 uur cabaret Henk Els ink. Bosbaan: 7 juni nat. roeiwedstrijden Amsterdamse Roeibond. BLOEMENDAAL Kennemerduinen: groot duinreservaat <1200 hectare) met res taurant Parnassia aan zee. Excursies onder leiding van des kundigen. Dagelijks van zonsopgang tot zonsondergang. DEN HAAG Zeiss-planetarium: Koepelvormige zaal met een volmaakte ster renhemel. Dia's en films over maanreizen. Dagelijks 16 uur, ma t/m zat. 20 uur. Churchilllaan: 6 juni, 20.15 uur Haags Matroaenkoor. mjn.v Duits koor. Concertgebouw: 12 juni, 20.15 uur The Ali Brothers, muziek uit Pakistan (Holland Festival). Grote Markt: 5, 12, 19, 26 juni Antiekmarkt. ROTTERDAM: Communicatie '70: manifestatie t.g.v. wederopbouw Rotterdam Maquettes, boetieks, restaurants, dolfinarium, t m september. Openluchttheater: 10 juni, 3 uur Kindercircus Elleboog. Piccolotheater: 11 juni, 20.15 uur The Ersatz Theatre Company uit Londen. Modern Jazz Ballet. Schouwburgplein: 12 juni. 7.30 uur. Feest voor en door buiten landse werknemers, mm.v. politieharmonie, folkloristische dansgroepen uit Griekenland. Portugal, Marokko en Turkije Schouwburgplein: 13 juni: non-stop programma van 10-22 uur met hierboven beschreven groepen. WASSENAAR Duindlgt: 7 juni 13.30 uur rennen. Grote Prijs van Den Haag 14 juni, 13.30 uur. AG 6 juni 1970 onze „Tips voor Trips" besteden we aandacht aan evenementen in Haarlem. De eerste is „Aerospace". Organisatoren gaven die naam aan een groots opgezette, ^felijke luchtvaartexpositie, die van 13 juni tot 3 juli in ^paarlemse stadsdeel Schalkwijk wordt gehouden. deze expositie zullen onder de door Fokker en Philips M«rpen ANS-satelliet te zien •7 een waarheidsgetrouwe co- 4Lfcn het maanschip van de p, de LM en als klap op de jl de authentieke Russische ,ket Wostok, compleet itecabine. Deze zal voor Jtoel van Leningrad naar Rot- worden verscheept en 5fcens naar Haarlem worden l0l^porteer(l nisatie van deze show be de Stichting „Meervoudig jentrum voor Ruimtewaar - en - onderzoek (MACRO) i"Stichting Schalkwijk. De ge- Haarlem heeft een terrein gesteld. De tentoonstel- mvat vrywel alle facetten op bied van de ruimtevaart en iek. luchtvaartatrono- nografie, geologie, electro- fcfie en filatelie. Fokker"VWF T tentoonstellingsterrein Is ge lijk overdekt. In een grote tent vloeroppervlakte van 1200 door Fokker-VWF een ex- worden ingericht, waar o.a. de van Friendship en Fellow- c te zien zullen zyn. Daarbij J onderdelen zijn van een Fok- die eind april in Hannovei •houden. opese ruimtevaart neemt {rijke plaats in op Euro- T1970. Estec Noordwijk verzorgt Wormatieve show, waarbij Eu- raketten en kunstmanen in t gedaanten te bewonderen i verhaal apart is de Wostok I dusver alleen nog maar op het vliegveld Le Bourget is ge- l Binnen zes weken speelde MA- steur A. C. Sabebis het 4 om deze ruimtegigant naar te krijgen. De Russische van Wetenschappen in a alsmede de Russische ambas- i ons land hebben wat dat be treft hun volledige medewerking toe- De Amerikanen sturen tekeningen van de 7% meter hoge Apollo, die door MACRO wordt nagebouwd. De Amerikaanse ambassade onderzoekt verder om nog een ander ruimte schip beschikbaar te stellen. Verder stellen de vliegtuigfabrieken Usis, Lockheed en Boeing interessant ma teriaal ter beschikking. Met industriën uit Frankrijk. West- Duitsland en Engeland wordt nog overlegd hoe zij hun stands zullen inrichten. Deze hebben voornamelijk betrekking op de electronica en com municatietechnieken, die bij de ruimtevaar en het ruimtevaart onderzoek worden gebruikt. Iets geheel anders is de eerste Nederlandse tieners en twens beurs die van dinsdag 30 juni tot en met zaterdag 5 juli zal worden gehouden in de Kennemer Sporthal in Haar lem. Er komen boetieks, shoetieks, stands met pruiken, muziekinstru menten. vouwfietsen, bromfietsen 6ierraden, ringen, platen en zelfs contactlenzen Verder zullen er in de sporthal informatiestands zijn over woonruimte, van de NVSH, de Ko ninklijke Marine en het ministerie van Cultuur. Recreatie en Maat schappelijk Werk. Voor het show-ele ment van de beurs zal er een miss verkiezing worden gehouden. Nu we toch in Haarlem zijn nog enkele andere punten die interes sant kunnen zijn voor een „dagje uit". Van 30 juni tot ongeveer 24 Juli staat Haarlem in het teken van het orgel. Deze orgel maand valt bin nen het kader van het Holland Fes tival. Zo zal van 30 juni tot en met 4 Juli in de St. Bavokerk het twin tigste Internationale Orgelimprovi satieconcours worden gehouden Voor meer inlichtingen kunt u terecht bij het bureau voor Culturele Zaken in het Haarlemse stadhuis. Telefo nisch is dit bureau bereikbaar op nummer 023-319060 Een bezoek aan Haarlem kunt u bijvoorbeeld afwis selen met een bezoek aan het Frans Halsmuseum. Tot en met 15 juli is daar behalve schilderijen van Frans Hals en zijn tijdgenoten ook een spe ciale expositie ingericht van schil derijen, pastels en tekeningen van Jacobus van Looy. Het museum is van maandag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur geopend en op zon en feestdagen van 13 tot 17 uur. Kunstminnaars kunnen ook terecht in de Hallen aan de Grote Markt De Wostok-raket en de cap sule die te zien zijn op de Aero space in Haarlem. Popgroepen Tijdens de beurs zullen er voort durend pop-groepen aanwezig zijn die voor aantrekkelijk muzikaal ge weld moeten zorgen. Er zal een keu ze gemaakt worden uit „Gloria", George Baker Selection", Ekseption", „Earth and fire", „Brainbox", „Wal lace Collection". „Creepy" en .Mike Brown Selection". De tieners en twens beurs wordt maandagmiddag 30 juni om twee uur geopend en blijft dan tot elf uur 's avonds open. Woensdag donder dag en vrijdag zijn de openingstij den: van elf tot zes en van zeven tot elf uur Op de laatste dag: zaterdag: van elf tot zes en van zeven tot twaalf uur. waar Eüienne Elies schilderijen, te keningen. gouaches en grafiek expo seert. Voor liefhebbers van markten het volgende: Elke maandag wordt in Haarlem de weekmarkt gehouden. Zaterdags is er uitsluitend een bloe men en groentemarkt. Mocht u iets willen weten over evenementen op een speciale dog dan kunt u zich in verbinding stellen met de Stichting Haarlems Bloei die bereikt is op telefoonnummer oeny- 319059. Zij kunnen u direct over al le mogelijke uitstapjes in Haarlem en naaste omgeving inlichten.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 21