i ergeant Meijer iet in paniek gevlucht is in '40 Uw Leidsch Dagblad De Zijl „wandelt" verder: 21-0 Henk Scholte toont klasse Grebbeberg: Boer onderzocht executie op de Koerstips 3 DOCOS IN HET ZONNETJE mee op vakantie 2 Muller rij 3ese titel 47/2 1 it esse wil Gert Bals Hulp aan NZH nog in studie AZC op drempel van eerste klasse na zege op Esea (5-1) TITELSTRIJD LIBRE G 6 JUNI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 S Over de meidagen van '40 zijn niet alleen heroïsche *4 geschreven er zijn ook fabels opgetekend. In som- allen is het duidelijk na 25 jaar waar de heroïek be daar het fabeltje. De onlangs overleden journalist Jan n nature een nieuws jager en daarbij een 'diepgraver' feiten achter de feiten, heeft de geschiedenis van ser- 7® ris Meijer, die in de meidagen de dood vond, terugge- ii door veel speurwerk waarbij hij door zijn vrouw, J. Boer-Slieker, als chauffeuse en fotografe werd bij- 3dL- is hij erin geslaagd op veel vragen een antwoord te se aarbij zijn vragen aan de orde gekomen die belangrijk de beoordeling van de hele strijd van het toenmalige dse leger tegen de Duitse overmacht. ADVERTENTIE Boer schrijft: „Wij moeten vaststel len dat de legerkorpscommandant dit deed, nadat hoogst verontrustende oordelen waren uitgesproken over zijn psychische toestand. Regimentscom- van sergeant Meijer heb- ikelijk niet anders geweten in zoon in het gevecht op lerg was gesneuveld. Hij voor een vuurpeloton, na- jgsraad hem op instigatie il Harberts wegens desertie eeld. Was het, oordeel van rberts wel terecht? beantwoording van deze Jan Boer tot op zijn sterf- j [j eld. Het resultaat werd een verhaal een document ibe dat na het overlijden eur door zijn vrouw werd thans is verschenen, tllssende uren op de grebbe lt Chris Meijer", aldus de zijn artilleriesectie, „zijn nvankelijk verdeeld tussen ukken van zijn sectie. Hij Duitse granaten, hevige rook. zand en stof veroor- de Grebbeberg ontploften, lur kwam bijna uitsluitend Aet zuidelijke vak, het vak Bte bataljon. In zijn eigen geen onmiddellijk gevaar, het vuur zich echter ge- ar het noorden begon te besloot hij zich te voegen inning van de vuurmond Henk Knopers. In de eer- Knopers als nieuweling ihoefte hebben aan leiding :ommandant (Meijer), in laats zag het er naar uit het eerst in de strijd be- raken. fctdekte door zijn kijker", fjan Boer. „dat een Duitse i een fabrieksschoorsteen schutvuur op de Neder- ompASTlAN (ANPi Die- heeft gistermiddag in de de van het toernooi om se kampioenschap anker zijn leidende positie ge- Dit heeft hem overi- moeite gekost, want van irvond hy nagenoeg geen In zes beurten versloeg de Spanjaard, die niet m dan 54 schamele pun- D,eÏl Pei landse stellingen leidde. Alleen met brisantgranaten kon de sectle-Meijer die Duitser uitschakelen, maar die wa ren er niet er waren alleen pantser granaten. Er werd iemand weggestuurd om een poging te doen aan brisant granaten te komen" „De toestand leek hopeloos. Alles liep volkomen anders dan het beeld dat men zich hoe vaak ook tevoren van een botsing met de vijand had trach ten in te prenten. Tijdens zo'n vuur- pauze zelden de mannen die met Meyer in de nieuwe PAG-dekking sa menhokten. wat zy ervan dachten. Bang waren zy allemaal. Sommigen vonden dat de stelling niet langer te houden was. dat zy een schietschijf waren geworden en helemaal niets konden terug doen. De man die bri santgranaten zou halen, kwam met niets terug. Het was niet z ij n schujd". „Sergeant Knopers verklaarde later: „De neiging ontstond om terug te gaan. Er waren geen verbindingen aan gelegd met andere stellingen en men had de indruk dat elders reeds werd teruggeweken. Na verloop van tijd werd sergeant Meijer door de beman ning van het stuk zwaar onder druk gezet om terug te gaan. Meijer is voor die druk bezweken". De conclusie van vorser Jan Broer is. dat Meijer onder het vijandelijke vuur geen moment in paniek is ge raakt. alle getuigenissen zijn wat dit betreft geheel met elkaar in overeen stemming. „Toen beval Meijer: stuk er uit, achteruit! De beslissing was ge vallen. Het juiste tijdstip heeft nie mand vastgesteld. Het zal kort na elf uur geweest zyn. Rustig gaf Meijer zijn aanwyzingen De trekker moest worden opgehaald, de munitie in de auto geladen. Tegelijkertijd kon het kanon worden aangekoppeld. Geen wildepaniekerige vlucht, maar or delijke verplaatsing van de vuurmond uit een stelling, die als onhoudbaar werd beschouwd". De officiële militaire geschied schrijver heeft opgetekend dat gene raal Harberts „onder de bedrijven door" het doodvonnis wegens desertie voor sergeant Meyer heeft gefiat teerd. Weduwen zijn niet verplieht verzekerd voor ziekenfonds DEN HAAG <GPDi Minister Roolvink en staatssecretaris Krui- singa (beiden Sociale Zaken en Volksgezondheid) zien geen aanlei ding de verplichte ziekenfondsverze kering uit hoofde van het recht op AWW-pensioen mogelijk te maken voor weduwen, die zelf wel verplicht verzekerd waren, maar wier echtge noten niet verplicht verzekerd wa ren. Dat delen zij mee als antwoord op vragen van de socialistische twee de kamerleden mr. Th. J. A. M. van Lier en mevrouw G. Brautigam In een toelichting hadden de vra genstellers erop gewezen, dat een \touw. b.v. als kostwinster voor haar invalide man en haar kinderen in loondienst werkt en daardoor ver plicht is verzekerd, alleen maar een vaak veel duurdere vrijwillige zie kenfondsverzekering kan sluiten, wanneer zy na het overlyden van haar niet verplicht verzekerde echt genoot moet ophouden met werken. De bewindslieden zijn tot hun oor deel gekomen op advies van de com missie verzekerden van de zieken fondsraad. dat op 15 mei is uitge bracht. In dat advies wordt o.m. ge wezen op tal van overeenkomstige situaties die moeilyk zijn te over zien. Uitbreiding van de verplichte ziekenfondsverzekering zou in be paalde gevallen voor betrokkenen geen voordeel, maar zelfs nadeel kunnen opleveren. mandant Henmink achtte men „bui ten zichzelve van drift". Divisiecom mandant van Loon had hem „vrese lijk ontdaan, gillend en schreeuwend" ontmoet. En de commandant-veldleger Van Voorst had de indruk gekregen dat Harberts .zichzelf niet meer volledig in bedwang en onder controle had". Later deelde Van Voorst aan Har berts mee dat hij het commando aan kolonel Barbas moest overdragen „in verband met zyn uiterst vermoeide toestand". Vader Meijer kreeg zondag 19 mei 1940 een pakje van het Rode Kruis met de officiële kennisgeving erin dat zyn zoon was overleden, alsmede en kele eigendommen. Het pakje bevatte ook afscheidsbrieven (vóór de execu tie geschreven „Ik ben zwaar ge wond. maar het ergste heb ik nu ge had". In Doorn, waar Chris Meijer was begraven, was grafdelver Van der Kolk geheel op de hoogte toen vader Meyer argeloos informeerde in welk hospitaal zijn zwaar gewonde zoon LEIDEN De gemeente Leiden voert nog overleg met Haarlem en het ryk. over een mogelijke finan ciële hulp aan de NZH. Het college van B. en W van Leiden antwoordt' dit op vragen van het PSP-raadslid Amptmeijer. die verontrust was over de frequentie-vermindering van de NZH op een aantal buslynen in Lei den en omgeving. B. en W. zyn van mening, dat de maatregelen die de NZH deze zomer heeft moeten nemen, nog binnen redelijke grenzen blyve nen verant woord zyn te noemen, gezien de moei lijke financiële positie van de NZH. ARNHEM «ANP» De Arnhemse eerstedivisieclub Vitesse heeft grote belangstelling van Gert Bals. doel man van Ajax die door het bestuur van de Amsterdamse club op de transferlyst is geplaatst. Het is vrij zeker, dat de partijen begon volgen de week tot overeenstemming zullen komen. Vitesse is in staat de 33-jarige doelman aan te trekken doordat de plaatselijke industrie een bedrag van honderdduizend gulden bijeen heeft gebracht. was verpleegd, begreep hij dat de bij zonderheden hem onbekend waren. Hij kon het echter niet over zijn hart verkrijgen verslag uit te brengen, \ooral niet nadat de vader had ver teld dat zyn zoon „altijd van binnen en van buiten voor Oranje was ge weest". Van dominee Paber in Doorn hoor de de vader wat er was gebeurd. Jan Boer is al die mensen, die samen met Chris Meyer de oorlog ingingen en er ook weer uit kwamen, gaan opzoe ken. Zijn documentair relaas eindigt hy met de verzekering: „De jongens van 19c PAG „zijn" sectie» zijn nog altijd bereid voor hun sergeant de stelling te betrekken". „De zaak van Sergeant Meijer", auteur J. F. A. Boer, uitgeverij N.V. Het Parool te Amsterdam, 270 pa gina's met foto's. DUINDIGT, 7 JUNI - 1.30 UUR Avenirprijs: Ilona, Henny, Interim Dividend. Iris Volo - Jolly Maverick- S prijs, 1ste afd.: Golden Star S Telstar I, Meerbloem. Precieuse Elisabethprijs: Herwouter Trix, Ga mecock. Gay Way. Geatonka - Ru- manusprijs: Gallant Way. Diogen. Fernanda D. El Hadie - Grote Prijs van Den Haag: Jolly Maverick S. Ragged Robin, Lucky Boy - Prijs der Driejarigen: Indien. Ingo Quick. Ironie, Ike Buitenzorg - Andréprijs: Ingrid Hanover. Hercules V. Hoss Westlandia. Hazleton B - Edelroos- prys: Grand Geste. Hélène Hanover. Dynamiet - Jolly Maverick S-prijs, 2de afd.: Saccharine. Goldfinger. Marissa, Pilau - Alfredprijs: Icare Quick, Hernanda Leron, Hornblowei Heny's Sally. Uw Leidsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt heipen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantie formulier, dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden. ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. Tele fonische opdrachten kunnen wy niet aannemen. Als brief verzenden frankeren met 25 ct. Ons HUISADRES is: Naam: Straat: no- Woonplaats: - Kwartaal Wy hebben een M? doorhalen wat niet van toepassing is. PostaDonnemeni Ons VAKANTIE-ADRES is: straat no- plaatsnaam - S.v.p. In blokletters. (By tydelyke inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet invullen, maar wel datum le en laatste dag van inhouding OPZENDEN/INHOUDEN: doorhalen wat niet verlangd wordt. le dag laatste dag Duidelyke opdrachten voorkomen teleurstelling. Kosten van opzending, inhouding. Voor Nederland. België en Luxemburg f 1.25 per vakantieperiode. De overige Europese landen uitsluitend per luchtpost. Kosten f 0,60 per dag. Voor tydelyk in te houden kranten wordt by restitutie van het te veel betaalde abonnementsgeld f 0.50 in mindering gebracht voor administratie kosten. Verzoeke tevens om een vlotte terugbetaling te bevorderen uw gironummer in het vakje rechts onder punt 3 te vermelden. g bovendien een van zyn :urrenten voor zover q minste nog kan wor- —afvallen. Tonnie die in San Sebastian zijn tel op weinig imponerende or# digt, nep tegen José Gal- weede nederlaag op en it genoeg om niet in won nen. De enige, die Mul- yy>u kunnen overvleugelen, iUdo Dielis, die echter ook ferliesparty heeft (tegen dag versloeg Dielis Hans t nauwelijks kans heeft e Belg kwam in de derde le hoogste serie in zyn 355, en het was voor de kampioen een schier on- ipgave hier nog aan te kreeg hiertoe nog drie aruit hij in total nog 201 ilde. In zyn vierde beurt i Vultink tot zeer sterk Iet was van een derge- dat Dielis later toegaf :n beetje beangst, want :1de als d n duivel Hij ter niet in slagen de bal- irend bijeen te houden en weer in het gelid wil let een trekstoot, was de Isfactor voor hem. te s. die in zyn vierde beurt iramboles van de finish ld, maakte de party uit istoot kon Vultink niets flJFDE RONDE 400 54 6 208 6 46 179 13 82 400 13 106 400 210 5 355 5 146 400 6 203 131 6 117 pnt 10 h.s. 295 355 384 197 179 219 155 157 13.76 30.76 80.— 42.— 66.66 21.83 a.g 37.03 37.11 37.68 30.02 31.07 22.96 21.51 20.36 VELDHOVEN (ANPi Het heeft niet weinig gescheeld of Henk Scholte zou al na de derde ronde van het nationaal kam pioenschap in Velthoven op ro zen hebben gezeten. Want nadat de Eindhovenaar zélf gistermid dag vrij moeizaam in zes beurten kadrist Bessems had geklopt, dreigde Piet Vet de Schiedammer Sundquest de eerste nederlaag toe te gaan brengen. De 21-Jarige boekhouder uit Berk hout, die in het begin van de party krampachtig en nerveus als een op gejaagd dier spelend, de positie aan de band na 48 had verknoeid, was namelyk in zijn vierde beurt aan een grote serie begonnen, waarmee hy de positie van Sundquest in gevaar bracht. De debutant, die op de eer ste dag zyn fraaie moyenne van 88 uit de voorwedstryden niet had kun nen waarmaken, biljartte eindelyk in zijn veelbelovende stijl. Diep gecon centreerd dreef hij de ballen langs de banden, waarbij zyn hoekige kop de vechtersuitdrukking van Rudi Al- tig aannam. In diepe bewondering volgde men de wandeling van de talentvolle blon de Jongeling, die na 259 de ballen wat te gehaast stootte en ze „vast" speel de. Hy moest opnieuw van acquit, kreeg de kunstknikkers weer snel by- een en ging door. Eerder echter dan verwacht werd kwam het einde van deze explosie. Door een slordigheid je waren de ballen na 340 uit elkaar gerold en toen Vet na 344 met een piqueetje de positie wilde herstellen bleef zyn speelbal op een millimeter voor de derde bal steken. Sundquest, die zo lang op zyn stoel vastgenageld was geweest, greep de kans met gretigheid. De Schiedam mer stootte behoedzaam de 310 pun ten byeen, die hem van de winst scheidde. De ster van de tweede dag was Henk Scholte. die. nadat hy in de middaguren tegen de hevig carrot- terende Bessems zes beurten had verbruikt, 's avonds tegen Van De venter als vanouds biljartte en de 500 punten binnen een half uur bij een stootte. De voorsprong van Scholte in ge middelde groeide daardoor bedui dend: 181.81 voor de Eindhovenaar tegen 95,23 voor Sundquest. Theore- j tisch kanshebber bleef ook Janus Ja cobs, die vooral in zyn partij tegen Van Deventer uitstekend speelde: j 5oo 58 in twee beurten met een I topreeks van 469 van de „veteraan". I De overige vyf deelnemers zyn de finitief uitgeschakeld DERDE RONDE Van Deventer 58 2 41 29 Jacobs 500 2 469 250 Klink ert 161 12 38 13.41 Veldhuis 500 12 153 41.66 Bessems 113 6 88 18.83 Scholte 500 6 172 83 33 Vet 392 4 344 98.— Sundquest 500 4 310 125.— Bessems 500 7 213 71.42 Klinkert 500 7 233 71.42 Vet 344 7 214 49.14 Jacobs 500 7 426 71.42 VIERDE RONDE Van Deventer 6 1 6 6.— Scholte 500 1 500 500.— Velthuis 176 8 136 22 Sundquest 500 8 271 62.50 De stand na vier ronden is: pnt. h.s. a.g Scholte 8 500 181.81 Sundquest 8 500 95.23 Jacobs 6 469 63.88 Velthuis 4 341 41.37 Bessems 3 340 41.14 Van Deventer 2 183 36 94 Klinkert 1 233 25.37 Vet - 344 44.00 LEIDEN/ZWOLLE De Zijl heeft gisteravond opnieuw voor j hoge doelcijfers gezorgd: in Zwol le werd ZZ en PC met niet min der dan 210 verslagen! In de Vliet boekte Sleutelstad een be- scheiden, maar verdiende 20 overwinning op Neptunus, LZC verloor wat ongelukkig met 34 van Sedna. In Alphen versloeg AZC het Arnhemse Esca met 51. en stapte daardoor op de drem pel van de deur naar de eerste I klasse. j De Zyl wandelt in de 2e klasse A j naar het kampioenschap en het i daaraan verbonden plaatsje in de j I eerste klasse Gisteravond werd I daar ZZ en PC het slachtoffer van. I zonder ook maar een enkele keer j I te kunnen terug slaan. In de eerste I periode voerden de Leidenaars de 1 score op tot 40 dankzij Kees van der Moolen (terwyl Frits Welling uit het water was gestuurd), Wim 1 Bergman, Jacob Spyker en Leo On derwater. In de tweede speeltijd werd deze score verdubbeld door Welling. Kees Pont en 2 x Albert Spyker. Ty perend voor het ontspannen spelen van de Zyl is het wel, dat men van een één minuut durende nu- merieke meerderheid geen gebruik j maakte. Het blyft eentonig: de Zyl bleef I doorgaan met doelpunten. In de derde periode kwamen er zes tot stand dankzy Pont 3 x en Albert Spyker ook driemaal De laatste 7 kwamen in de laatste 5 minuten Jacob Spyker schoot tweemaal raak. waarvan éénmaal uit een strafworp, zyn broer Albert nam ook twee goals voor zyn rekening evenals Leo Onderwater, terwyl Kees van der Moolen de 21 vol schoot. RESERVES De Sleutelstad had gisteravond voor de wedstryd tegen Neptunus een wat merkwaardig team op de 1 been gebracht. De reserves van de blauw-witten moesten uitkomen in de reserve eerste klasse, en daar maken ze meer kans om hoge ogen te gooien dan het eerste in de twee de klasse. Vandaar dat ook Rob van Berkel in het water kwam en zyn post als coach werd vervuld door Piet Erades. In de eerste periode liep het allemaal niet zo heel best. Wel lukte het Sleutelstad goed het vertragende spel uit te voeren, zoals opgenomen in het schema, maar zelf kwam het ook niet tot doel punten. Dat kwam pas in de twee de periode. Tydens een onoverzich- teiyke situatie voor het doel van Neptunus slaagde Jacques de Graaf erin de score te openen. Een van de Zaanse spelers meende hier com mentaar op te hebben en kwam voor een minuut op de strafbank terecht. Dat gaf Jan Breedeveld de gelegenheid de stand op te voeren tot 2—0. Verdere treffers kwamen er niet meer. Ook niet in die mi nuten dat er spelers uit het water waren gestuurd. LZC heeft tegen Sedna de no dige kansen gehad op een beter re sultaat dan het 34 verlies dat het nu werd. De afwerking in de voor hoede liet echter zoveel te wensen over. dat van een zeer groot aan tal behoorlyk opgezette aanvallen er slechts een miniem aantal in doelpunten werden omgezet. Daar- by kwam ook nog dat Roland Koe- dooder wel aanwezig er niets voor voelde om te spelen. De wed stryd was nauwelyks een minuut oud, toen Jan Heek voor de eerste maal werd gepasseerd. Even later kon de Leidse goalie niet by een boogbal02. LZC leek aldus op een catastrofe af te koersen, maar de rood-witten kwamen wat beter op toeren en voorkwamen verdere doelpunten. Zelf scoren was er ook niet bij. zodat het toch nog Sedna was dat tot een treffer kwam: 03. Hierna wist Bert Soet te profiteren van een nummerieke meerderheid, even later plaatste Hans Versluis een vrije bal goed op Joop Siera die de achterstand tot 23 terug- 1 bracht. Nadat Siera in de derde periode net naast had geschoten lukte het hem toch de score gelyk te maken. In de laatste 5 minuten slaagde LZC er niet in Sedna van het winnende doelpunt af te hou den. UITSLAGEN Hoofdklasse: DZVDe Robben 47; ZIANNeptunus, Amersfoort 3—3; Polar Bears—UZSC 4—2 (UZSC degr de MeeuwenDJK 61; AZPCNeptunus Arnhem 2 3: HZPCPSV 7—2. Eerste KlasseZwemlustRotter dam 7—2. Het YNereus 26, VZC Veendam—ZCG 2—7; ZCE— SVH 34; AZC Alphen—Esca 5—1; Het Gooi—GZC 2—7. LEIDEN Het bestuur en spelers van Leidens nieuwe der deklasser Docos zyn gisteravond uitvoerig in het zonnetje gezet met woorden, bloeme nen vele cadeaus. Dit gebeurde in de kantine van buurvrouw UVS. die het niet meer dan een staal tje van goed nabuurschap had beschouwd Docos hun kantine ter beschikking te stellen voor de officiële receptie. Het rood wit overheerste dan ook deze avond en de belangstelling was zo groot dat dit aan UVS-voor- zitter Nienhuis de opmerking ontlokte dat de kantine groot ge noeg was voor UVS maar ken- nelyk te klein voor alles wat Docos een warm hart toedroeg. De eerste die het woord tot de kampioenen richtte was Lei dens wethouder van sportzaken, de heer Sannes. Hy constateer de dat Docos, een kerngezonde vereniging, wel kvat klem kwam te zitten tussen Lugdu- num en UVS maar hU hoopte dat daarna spoedig verandering zou komen. Deze veldennood. drie verenigingen, de grootsten van Leiden, beschikken volgend seizoen over slechts zeven vel den en dat is veel te weinig, was het onderwerp van nog en kele toespraken. Ook de heer P Biegstraten, voorzitter van de Sportstichting bracht dé sport accommodatie ter sprake. Met de vex'kiezingen voor de gemeen teraad net achter de rug kon deze het niet laten ook nog even politiek te bedryven Hy deed een oproep aan de gemeenteraad een wethouder te benoemen die „werkelyk verstand" heeft van sportzaken. „Ik hoop dat het een Sannes zal zyn", zei hy. Nadat mr. J. J. de Jong, de fe licitaties van de KNVB-afdeling Leiden had overgebracht, spra ken nog de heren A. A. C Du- see (NKS» De Geer (COVS) Uit- terdyk KNVB-verenigingen Lei den de heer Nienhuis, voorzit ter van UVS oud-bestuurslid van Op de foto: felicitaties van oud-UVS-voorzitter Joop Wondergem voor 't DOCOS- bestuur, o.l.v. voorzitter C. P. van Teylingen «Foto LD/Holvast) Docos en nu voorzitter van TeU- lingen de heer Van der Meer. en vele anderen. Tot grote verrassing van het bestuur vond ook burgemeester mr. G. C van der Willigen even tyd om by zyn kampioenen aan te wippen. Het aardigste intermezzo was het verschynen van de twee meisjes afdeling tafeltennis. Ma ry van Teylingen en Monique Stavleu. Na een parmantig toe spraakje overhandigden de meis jes de aanvoerder van het kam pioenselftal een mascotte, een beer gestoken in Docos-tenu na- tuuriyk. Met dit leuke gebaar oogsten de meisjes een geweldig applaus, ook van de allen in een rode colltrui gestoken spelers.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17