Uitkering koningin wordt opnieuw oekeken F Ver inga tegen de groepsbeoordeling ONDERNEMER TOONT TWEE GEZICHTEN Gemeentepolitiek op open plek in het bos Dóórgroei-kamera.. SCHUD EL's CITROEN Privé-inkomen zou belastbaar worden Exakta RTL1000 Bestuurder St. Eloy: Discussie met studenten in Amsterdam 0" „KUNSTHALLE" IN DEN HAAG KABOUTERS VERGADERDEN IN HET AMSTERDAMSE VONDELPARK MANIFEST VAN DE GOED GEMUTSTE MAN HVRIJDAG 5 JUNI 1970 LBIDSCB DAGBLAD PAGINA 7 advertentie DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer gaat binnenkort ier praten over de vergoedingen en uitkeringen van leden 1 het koninklijk huis. Twee wetsontwerpen staan ter discus- ike°ver deze zaak. De eerste over een nieuwe vaststelling van uitkeringen, het tweede over een grondwetsherziening van bepalingen over uitkeringen aan en belastingvrijdom voor koningin en andere leden van het koninklijk, huis. Voorgesteld wordt de grondwettelijke uitkeringen met in- kg van 1 januari 1971 als volgt samen te stellen: of de vermoedelijke erfgenaam van de kroon krachtens erfrecht of door schenking verkrijgt van een lid van het koninklyk huis. Dit voorstel brengt mee. dat een nadere regeling van het begrip ..lid van het koninklyk huis" wenselijk is. Deze aangelegenheid is nog bij de staatscommissie in studie. De minis ter van Binnenlandse Zaken heeft contact opgenomen met de staats commissie teneinde na te gaan. of Gemiddeld Vanaf 1966-'70 1971 lingin 950.000 750.000 is Bern hard 475.000 475.000 ses Beatrix 300.000 450.000 Claus 300.000 375.000 r paleizen 825.000 1.100.000 2.850.000 3.150.000 It de ontwerpen blijkt, dat thans 1 voorstel wordt gedaan tot ver- ng van de uitkering aan Prins Ihard. De grondwettelijke inko- Is van Prinses Beatrix en Prins is. vastgesteld in 1952. zullen ho- worden gesteld dan de nu gei le. Daarbij wordt er rekening gehouden, dat de functionele 'lichtingen van de prinses en s zijn toegenomen en met het I dat hun huishouding zich heeft J ïbreid. Bovendien is het loon- en peil in de tussenliggende jaren iienlijk gestegen. Paleizen de ontwerpen van wet wordt ns ingegaan op het vraagstuk de paleizen. Meegedeeld wordt oneer, dat Paleis Soestdijk, dat s eigendom is van de koningin de staat met ingang van 1 ja- 1 1971 zal worden aangekocht en ïlgens als ter beschikking ge- paleis worden aangewezen. Met tig van die datum zal de aanwij- van de paleizen Het Loo en het ■i Hof als beschik baargestelde ir- en winterverblijven worden irokken. Met het paleis te Am- lam en paleis Huis ten Bosch in Haag zullen dan drie paleizen somer. en winterverblijven zijn *•"- uc 60O", V« f' V een spoedige informatie van de re- T3 X gering omtrent het standpunt van de '1^* staatscommisie terzake mogelijk is. I Waarom zou u geld steken In een wel aardige systeemkamera die straks toch "HO" zegt tegen uw groeiend fototalent. Kies liever een kamera die er helemaal op gebouwd is om uit te groeien tot een werkelijk kompleet kamera-systeem. Dat is nu al mogelijk voor 569,— met de nieuwe Exakta RTL 1000 Fxakta kamera's: beroemd van oudsher gebouwd op de toekomst I Enkele van de vele eigenschappen: 1/1000 tot 8 volle se- konden, 3 verwissel bare zoekersystemen, synchroonflitsen tot 1/125 sek., etc. etc. Hij is al bij uw fotohandelaar! EXAKTA jfpj Orwo Foto N.V. - Postbus 127 - Hilversum Uit protest tegen de aange kondigde sluiting van de afdeling rollend materieel van Werkspoor hebben gisteren werknemers van VMF-bedrijven over het hele land gestaakt. Op de foto kantoormeis jes van Stork in Amsterdam- Noord. kosten van het gebruikerson- ïud voor deze drie paleizen 1 de personeelskosten als de ma le kosten zullen aan het ryk en gedeclareerd en op een be- raaf^spost van de rijksgebouwen- tt worden verantwoord. Naar de Ige situatie kunnen deze kosten olgt worden geschat: De totale to voor Soestdijk (met 28 perso- ==4eden> op f 483.000.-, voor Am- (met negen man personeel) 213.000,- en Den Haag (13 man) 270.000,-. de berekening van de nieuwe irinbsbedragen is. zo blykt uit de ihting op de voorstellen, reke- gehouden met het uitgangspunt, £e uitgaven, die duidelyk ïnhe- =zijn te achten aan de specifieke sfening van het koningschap ten I worden gebracht van de betrok- hoofdstukken van de rijksbegro- AMSTERDAM (ANP) De mi nister van onderwijs en wetenschap pen, prof. dr. G. H. Veringa. vindt de groepsgewijze beoordeling van studenten bjj bun tentamens een hachelijke zaak. Tijdens een discussie donderdag avond met ongeveer 150 studenten en leden van het wetenschappelijk corps van de universiteit van Am sterdam in het huis van de studen tenvereniging Akhnaton aan de Oude zyds Voorburgwal zei de bewindsman, dat individuele beoordeling van de kandidaten een minimumeis is waar aan moet worden voldaan. .Mis schien ziet. het er over tien jaar an- I totale functionele kosten te ver- i over de departementen volks- en ruimtelijke ordering, en waterstaat, binnenlandse i en buitenlandse zaken worden nd op f. 640.000,-. wordt, zo bljjkt uit de ont- ffen. voor een goede functionering de personeelsdienst wenselijk "it dat het hofpersoneel in dienst •Je koningin blijft. De kosten van iioofdpersoneel (thans honderd- jnegentig personen) kunnen i gedeclareerd bij het rijk. Belasting jfgens het ontwerp zal het privé- nen en vermogen van de konin- n van de andere leden van het Iklijk huis, die thans geheel van Onlijke belastingen zijn vrij ge in' beginsel op dezelfde wijze belastingheffing worden onder en als ten aanzien van anderen dedt. De regering wil de belas- rij dom slechts handhaven daar, de zy nuttig en geboden is voor h3<t k!3°ecie uitoefening van de monar- manier! functies en haar voor het ove- doen vervallen. Van de grond lij ke uitkeringen zal geen in- tenbelasting worden geheven worden van de heffing van onlyke belastingen vrijgesteld irmogensbestanddelen die dienst- zijn aan de uitoefening van de lie van hen, die een uitkering ten. der „persoonlijke belastingen" Ji de inkomstenbelasting, de ver- nsbelasting, de rechten van 6sie en schenking, alsmede de «iele belasting Ten aanzien de rechten van successie, over- en schenking wordt een ruimere elling voorgesteld. Vry van deze en zal zijn hetgeen de koning Speciale bewaking De bur gemeester van West-Berlijn Klaus Schütz, en drie van zijn naaste me dewerkers zullen voortaan dag en nacht worden bewaakt door speciale politiemannen. Hiertoe is beslo ten naar aanleiding van anonieme dreigementen ders uit, maar momenteel blijf ik erbij dat evaluatie van individuele kennis en capaciteit noodzakelijk is". De studenten lieten in levendige dicussie onder leiding van het eer ste kamerlid, mr. G. J. P. Cammel- beeck. duidelijk blijken hierin met de minister van mening te verschil len. Zy kantten zich fel tegen de minimum eis, die de rector magni ficus van de Amsterdamse universi teit, mr. A. D. Belinfante. vorige week gesteld had bij de democrati sering in de faculteiten met betrek king tot het afnemen van de exa mens en waarin hij een beoordeling met en door de groep afkeurde. Willekeur Groepsgewijze beoordeling heeft volgens de studenten het voordeel, dat elke willekeur kan worden uit gesloten. „De huidige methode is on betrouwbaar en tenslotte moet die student zelf beslissen of hij met. zijn studie klaar la of niet", zo klonk de argumentatie uit de mond van een van de aanwezigen. De minister, die het ermee eens was dat de hui dige wyze van examineren, ook op de middelbare scholen, vele gebreken vertoont en met altijd even recht vaardig is, wilde toch eerst liever een ander onderzoek en een gedegen studie over de groepsgewijze evalua tie alvorens men tot deze methode zou kunnen overgaan De studenten waren echter van mening, dat. een experiment, zoals dat nu reeds in enkele instituten wordt toegepast, juist nuttig zou kunnen zijn voor een dergelijk onderzoek. DEN HAAG iANP» Het plan bestaat om in Den Haag een zoge naamde Kunsthalle te creëren, waarin alle facetten van de heden daagse. met name ook Haagse, beel dende kunst in snelle afwisseling kunnen worden getoond. De ..Kunst halle" zal kunnen worden ge realiseerd door de tentoonstellingsza len van het schilderkunstig genoot schap Pulchri Studio aan het Lange Voorhout in Den Haag te verbou wen. Dit biykt uit een voorstel aan de gemeenteraad om Pulchri Studio een genlijke verbouwing tot Kunsthalle wordt geraamd f300.000 te kosten, kosten van reparatie aan de daken van de tentoonstellingszalen. De ei- subsidie te verlenen als bijdrage in de (Van onze correspondent) UTRECHT <GPD> —De gebeur tenissen van de laatste tijd schij nen er op te wijzen dat de on dernemers twee gezichten laten zien: het ene aan de conferentie- tafel Ju het georganiseerde over leg. waar ze bereid blyken serieus mee te zoeken naar oplossingen voor problemen die zich aandie nen en het andere gezicht by fu sies en reorganisaties in de eigen onderneming, waar de afspraken die aan de conferentietafel gemaakt zijn aan de laars worden gelapt- Dit zei de heer H. Bode, algemeen bestuurder van de Katholieke Bond van Metaalwerkers St. Eloy gis termiddag tydens de eerste dag van het tweedaagse congres van de bond in Utrecht. Hij drong er op aan dat het con gres duidelijk vaststelt dat de in spraak op het vlak van de on derneming reële inhoud dient te krijgen, zoals dat ook in de be leidsconclusies in de conceptbro chure wordt aangegeven en daar bij duidelijk aangeeft dat de ruim- advertentie te die nodig is om de inspraak waar te kunnen maken zo moge lijk langs de weg van overleg, maar zo nodig met hantering van de beschikbare machtsmiddelen ge realiseerd zal moeten worden. Als veelvuldig argument voor het niet vroegtijdig betrekken van de werknemers by fusie- en reor ganisatieplannen wordt, zo zei de heer Bode. gehanteerd dat het uit lekken van de plannen kan lei den tot ongewenste speculatie op de aandelenmarkt. Hij vervolgde: „Het is dikwijls verbijsterend te moeten ervaren met welk gemak dit argument wordt gehanteerd en met welk gemak er kennelijk van i' tgegaan wordt, dat van de werk nemers verlangd kan worden dat ze dit. aan het belang van de ka pitaalverschaffers ontleende argu ment. maar moeten aanvaarden al santwoord op hun vraag waar om weer over hen. maar zonder hen beschikt is. Ik kan me niet aan de indruk onttrekken" aldus de heer Bode, „dat de afweging van het belang van de kapitaal verschaffers en de gerechtvaar digde vraag van de werknemers naar inspraak in de praktijk altijd in het voordeel van de kapitaal verschaffers uitvalt, omdat, ondank dikwijls plechtig afgelegde verkla ringen door vele ondernemers de werknemer ook vandaag nog al leen maar op zijn economische waarde geschat en gewaardeerd wordt". (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM <GPD> Het is voor de vogeltjes in het Amsterdam se Vondelpark gisteravond erg laat geworden. De kabouters zaten te vergaderen bij het „praat» thee)huis" op één van de open plekken in het bos. En die hadden een hoop te be praten na de grote overwinning bij de gemeenteraadsverkiezingen. Vijf paddestoelen in plaats van één pro vozetel in de Amsterdamse Raad zet zoden aan de dijk. De kabouters hadden op deze mooie avond geen passender om geving kunnen zoeken voor hun eer ste volksvergadering van de Oranje Vrijstaat na de triomfale woensdag. Trouwens, het BBK-aksiecentrum aan de nieuwe Herengracht, waar gewoonlijk volks wordt vergaderd had de belangstellenden niet eens kunnen bergen. Succes trekt nu een maal aan. In de loop van de dag hadden de vijf kabouters zich terdege voor bereid op hun eerste verschijnen in hun nieuwe functie voor de aanhan gers van de Oranje Vrijstaat. Ze hadden voor een manifest gezorgd en ze hadden een werkverdeling vastgesteld: Conny Bos. 23 Jaar, ingeschreven aan de Universiteit van Amsterdam voor dramaturgie, zal brandweer, verkeer en publieke werken gaan be hartigen. Frans van Bommel, 34 Jaar, kunstschilder, gaat kunst, cultuur, politie („waarmee hij de laatste tijd subtiele banden heeft ontwikkeld", aldus Roel van Duijn) en bestuurs organisatie doen. Guy Kilian, dertig Jaar, bijna af gestudeerd in rechten en filosofie, krijgt alle juridische zaakjes op te knappen en zal zich met onderwijs bezig houden. Joop Peters, 24 jaar, kunstschilder, leider van menige kraakactie, gaat zich nog meer met de volkshuisves ting bemoeien. Roel van Duijn tenslotte, 27 jaar, student in de filosofie, stelt zich be schikbaar voor de alternatieve wet houders» padde) stoel. Over dat wethouderschap is gister avond op de open plek in het bos nogal wat gekrakeel geweest, want er waren nogal wat tegenstan ders. Om te beginnen de naam alleen al. „Roel zou in ieder geval geen wet-houder moeten zijn, maar een wet-maker of beter nog een wet-slo- per". Van Duijn: „Maar je moet het zien als eein alternatief begrip; de man die de wet houdt van Oranje Vrijstaat". Maar dat vonden ver- scheidenen een al te subtiele bena dering. Uit de rijen der kabouters klonk het bezwaar dat het „verraad aan kiezers" zou zijn om in het college van B. en W. te gaan zitten. De druk van de andere wethouders zou de stem en de activiteit van de kabou ter-wethouder smoren. Dat er uit andere kringen wel be zwaar tegen een kabouter op het „el fenbankje" zou komen, stond velen wel voor ogen. Roel van Duijn „Vooral de CPN kan het niet ver kroppen dat een andere, anti-auto ritaire groep ook eens een keer suc ces boekt". Inderdaad wijdde het par tijblad De Waarheid haast geen woord aan de kabouters. Eerst actie Ondertussen had de eerste alterna tieve activiteit plaats gevonden. Dicht bij het „praathuis" hadden de kabouters de stenen weggehaald on der een klimrek voor de kleine kin- ders. „Veel te gevaarlijk, <iie ste nen; als zo'n kind uit het rek valt. laten we overal waar stenen of te gels onder klimrekken liggen, die weghalen. Breek de straten open. Over de wethouder zal stellig nog menigmaal worden gedisccussieerd; wel wil het kaboutervolkje de even tuele wethouder (voor welzijn) een alternatief ambtenarenkorps ter be schikking stellen. Dat kost dan wel geld maar, zo beloofde Roel van Duijn, hij zal het „bij elkaar schra pen uit alle holen en krotten van Amsterdam". De wethouder die de kabouters voor ogen hebben, krijgt wel het één en ander te doen. Hij moet, zoals in het manifest staat, „zich volledig en zonder enige terughouding wijden aan het stimuleren en coördineren van alternatieve levensvormen in on ze stad". En valt daar niet alles on der? Hy mag geen super-kabouter worden, eerder staat hy onder zyn collega - kabouters. Een voorstel om een groot beat- feest in het Vondelpark te houden ter viering van de overwinning maakte bij alle ernst van de vergadering geen schijn van kans. „Wat hebben we te feesten; er is nog niets be reikt". Bovendien: „Laten we het Vondelpark nou het Vondelpark la ten en het vrijhouden van beat- bands; laat het een rustig park blij ven". Hans Hofman, voorsteller van het feest, ook oprichter van de vrije sekspartij die er by de verkiezingen niet aan te pas kwam. ging af. Wel vond iemand «fat zich een ka bouter-componist diende te melden. Die zou van het Oranje volkslied de uil zat in de olmen een arran gement moeten maken voor de Am sterdamse politiekapel, opdat die het op de Dam zal kunnen spelen. Rooel van DuUn bepleitte een ge organiseerd optreden van de kabou ters bU het uitvoeren' van hun plan nen. Dat ïykt wat in tegenspraak met de opmerking dat de kabouters anarchisten zyn. Een simpele ver klaring van één der kabouters ver- duidelykte alles: „Anarchisten ziln gewone vrolijke mensen die erg boos worden als ze gezag zien; zoals auto riteit erg boo6 wordt als ze vroiyke mensen ziet". AMSTERDAM »GPD) —De vyf Raadskabouters in Amsterdam heb ben gisteren hun eerste manifest ge produceerd en voorgelegd aan de al gemene volksvergadering van de Oranje Vry staat. Zy schryven o.a.: „De uitslagen van de gemeente raadsverkiezingen zyn een overwin ning geworden voer de kleine goed gemutste man uit het volk. Maar zy zyn pas het begin van een mas sale beweging die van onderop, in de bedryven, kantoren, scholen en buur ten de macht aan het volk bren gen moet Ontroof van nu af al de macht uit de handen van de eco nomische en politieke machtheb bers. Organiseer het volksverzet tegen het kapitalisme en de regering. Laat iedereen meehelpen aan de op bouw van een alternatief maat schappelijk systeem dat anti-auto ritair en socialisties ia. De kabouters zyn anarchisten, zy zullen hun verworven politieke macht gebruiken om de politieke macht af te schaffen. De kabouters zullen in de gemeenteraad van Am sterdam hun macht gebruiken om zo veel mogeiyk macht over te dra gen aan raden van arbeiders, stu denten. ambtenaren en buurtbewo ners om op die manier elke Am sterdammer de verantwoordeiykheid te geven om beslissingen in zijn eigen werk- of woonomgeving te ne men. De kabouters zullen in de gemeen teraad alles in het werk stellen om een radicale democratisering via buiten-parlementaire aktie te sti muleren. Kaboutrrs op de grote open plek.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7